Bluefish SVN - en to ro translation catalogue (86 entries)

en: Bluefish Editor
ro: Editorul Bluefish

en: Bluefish project file
ro: Fisier proiect Bluefish

en: Bluefish language definition file
ro: Fisier definire limba

en: Spell check language
ro: Corectura lingvistica

en: New file
ro: Fisier nou

en: Synchronize text block
ro: Sincronizare bloc text.

en: _Close
ro: In_chide

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiaza

en: Undo
ro: Refa

en: Redo
ro: Elimina refacerea

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
ro: Selectati blocul de text pentru sincronizare. Includeti markerii de inceput si sfarsit in selectie.

en: To proceed with the current selection click forward.
ro: Pentru a continua cu selectia curenta, click pe Continua.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
ro: Mai jos se afla selectia, incluzand markerii de inceput si sfarsit. Selectati markerul de inceput in textul urmator.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
ro: Selectati markerul care macrheaza sfarsitul in textul urmator

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
ro: Selectati textul pentru sincornizare.

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
ro: Markerul exista de mai multe ori in selectie.

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
ro: Selectati textul care marcheaza inceputul blocului de text.

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
ro: Selectati textul care marcheaza sfarsitul blocului de text.

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
ro: Vizitati-ne la http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
ro: Deschide in fereastra existenta.

en: Open in new window.
ro: Deschide in fereastra noua.

en: Print version information.
ro: Informatii despre versiune.

en:  [FILE(S)]
ro:  [FISIER(E)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
ro: Optiunile comenzii sunt eroane. %s
    Rulati: %s -?

en: _Name:
ro: Nume

en: _Description:
ro: Descriere

en: Temporary
ro: Temporar

en: Do you really want to delete %s?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti %s?

en: Delete permanent bookmark.
ro: Sterge bookmark-ul definitiv.

en: Delete all bookmarks.
ro: Sterge toate bookmark-urile.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti bookmark-urile pentru %s?

en: Delete bookmarks?
ro: Sterge bookmark-uri?

en: Edit bookmark
ro: Editare bookmark

en: Delete bookmark
ro: Sterge bookmark

en: Name
ro: Nume

en: First bookmark
ro: Primul bookmark

en: Previous bookmark
ro: Bookmark anterior

en: Next bookmark
ro: Urmatorul bookmark

en: Last bookmark
ro: Ultimul bookmark

en: Name:
ro: Nume:

en: 
    Encoding:
ro: 
    Encodare:

en: 
    Mime type:
ro: 
    Tip MIME:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
ro: 
    Permisiuni: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
ro: 
    Dimensiune (pe disk):

en: 
    Last modified:
ro: 
    Ultima modificare:

en: Untitled %d
ro: Fara nume %d

en: Changed tab width to %d
ro: Seteaza latimea tab-ului la %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
ro: Documentul %s este deja deschis intr-o alta fereastra Bluefish

en: Move to this window
ro: Muta in aceasta fereastra

en: Open readonly
ro: Deschide in mod citire

en: Do not open
ro: Nu deschide

en: Add bookmark
ro: Adauga bookmark

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
ro: _Anulare

en: _Continue save in UTF-8
ro: _Continua salvarea in UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
ro: Nu am putut converti %s la encoding-ul %s. Encodare esuata la pozitia'%s', linia %d, coloana %d
    
    Continui salvarea ca UTF-8 ?

en: File encoding conversion failure
ro: Setare encoding nou esuata

en: Previously:
ro: Inainte:

en: Unable to open file
ro: Fisierul nu poate fi deschis

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
ro: Daca restituiti "%s" la ultima versiune salvata, modificarile dvs vor fi pierdute definitiv.

en: _Retry
ro: _Reincearca

en: File
ro: Fisier

en:  failed to load.
ro:  nu a putut fi incarcat.

en: File failed to load
ro: Fisierul nu a putut fi incarcat

en: Select file to insert
ro: Selectati fisierul spre inserare

en: %d line | %d lines
ro[0]: %d linie
ro[1]: %d linii

en: %d word | %d words
ro[0]: %d cuvant
ro[1]: %d cuvinte

en: %d character | %d characters
ro[0]: %d caracter
ro[1]: %d caractere

en: Statistics:
ro: Statistici:

en: _Available encodings:
ro: Encod_ari disponibile:

en: Encoding
ro: Encodare

en: Encodings in _menu:
ro: Encodari in _meniu:

en: Set documentroot and webroot
ro: Seteaza radacina documentelor si radacina web

en: Documentroot
ro: Radacina documente

en: Webroot
ro: Radacina web

en: Could not rename
ro: Fisierul nu a putut fi redenumit

en: New directory
ro: Director nou

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
ro: Daca stergeti %s, va fi pierdut definitiv

en: Save
ro: Salveaza

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
ro: Nume fisier: %s

en: File disappeared from disk
ro: Fisierul a disparut de pe disk

en: left
ro: stanga

en: right
ro: dreapta

en: top
ro: inceput

en: bottom
ro: sfarsit
