Bluefish SVN - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: Filebrowser
sv: Filbläddrare

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: New Bluefish Window
sv: Nytt Bluefish-fönster

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
sv: Vänta...

en: New project
sv: Nytt projekt

en: Indent
sv: Flytta åt höger

en: Unindent
sv: Flytta åt vänster

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: Temporary
sv: Tillfällig

en: Do you really want to delete %s?
sv: Vill du verkligen ta bort %s?

en: Delete permanent bookmark.
sv: Ta bort fast bokmärke.

en: Delete all bookmarks.
sv: Ta bort bokmärken.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
sv: Vill du verkligen ta bort alla bokmärken för %s?

en: Delete bookmarks?
sv: Ta bort bokmärke?

en: Edit bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: Delete bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: 
    Encoding:
sv: 
    Kodning:

en: 
    Size (on disk):
sv: 
    Storlek (på disk):

en: 
    Last modified:
sv: 
    Senast ändrad:

en: Untitled %d
sv: Namnlöst %d

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
sv: _Avbryt spara

en: _Continue save in UTF-8
sv: _Fortsätt spara i UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
sv: Misslyckades med att konvertera %s till teckenkodningen %s. Kodning misslyckades vid tecken '%s' på rad %d, kolumn %d
    
    Fortsätt spara i UTF-8-kodning?

en: File encoding conversion failure
sv: Teckenkodningskonvertering misslyckad

en: Previously:
sv: Föregående:

en: Unable to open file
sv: Kan inte öppna filen

en: Select file to insert
sv: Välj fil att sätta in

en: No file to insert
sv: Ingen fil att sätta in

en: Description
sv: Beskrivning

en: Encoding
sv: Kodning

en: Move/rename %s to
sv: Flytta/byt namn på %s till

en: Could not rename
sv: Kunde byta namn

en: Filter
sv: Filtrera

en: Show backup files
sv: Visa säkerhetskopior

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Overwrite
sv: _Skriv över

en: Select basedir
sv: Välj startkatalog

en: Advanced open file selector
sv: Avancerad filöppningsväljare

en: _Recursive:
sv: _Rekursivt:

en: <b>Contains</b>
sv: <b>Innehåller</b>

en: Pa_ttern:
sv: Möns_ter:

en: Is rege_x:
sv: Är regulj_ärt uttryck:

en: Select files
sv: Välj filer

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: _Continue save
sv: _Fortsätt spara

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
sv: En säkerhetskopia för %s kunde inte skapas. Om du fortsätter så kommer filen att skrivas över.

en: File backup failure
sv: Säkerhetskopiering av fil misslyckades

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
sv: Filen som du har valt redigeras i Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
sv: En fil med namnet "%s" finns redan.

en: Do you want to replace the existing file?
sv: Vill du ersätta den befintliga filen?

en: Save
sv: Spara

en: Save %s as
sv: Spara %s som...

en: If you don't save your changes they will be lost.
sv: Dina ändringar kommer gå förlorade om du inte sparar.

en: Choose per _File
sv: Välj per _fil

en: Close _All
sv: Stäng _alla

en: _Save All
sv: _Spara alla

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: _Reload
sv: _Läs om

note: build a list of filters
en: All files
sv: Alla filer

en: Icon
sv: Ikon

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: Select File
sv: Välj fil

en: Untitled
sv: Namnlöst

en: Label
sv: Etikett

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Command
sv: Kommando

en: Pattern
sv: Mönster

en: File #
sv: Filantal

en: Line #
sv: Radantal

en: Output #
sv: Utdataantal

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: top
sv: topp

en: bottom
sv: botten

en: Edit preferences
sv: Redigera inställningar

en: Files
sv: Filer

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Dimensions
sv: Dimensioner

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
sv: Bilder

en: Output parsers
sv: Tolkar för utdata

en: Enter Bluefish project filename
sv: Skriv in Bluefish-projektfilnamn

en: Select Bluefish project filename
sv: Välj Bluefish-projektfilnamn

en: Create New Project
sv: Skapa Nytt Projekt

en: Edit Project
sv: Redigera Projekt

en: Project _Name:
sv: Projektnamn:

en: Create _Project
sv: Skapa _Projekt

en: Create project with currently opened documents
sv: Skapa ett projekt med de öppna dokumenten

en: Create empty project
sv: Skapa tomt projekt

en: weblint HTML checker
sv: HTML-verifieraren weblint

en: tidy HTML validator
sv: HTML-verifieraren tidy

en: xmllint XML checker
sv: xmllint XML kontrollerare

en: Untitled Project
sv: Namnlöst Projekt

en: C programming
sv: C-programmering

en: Hide objectfiles
sv: Dölj objektfiler

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Lowercase
sv: Gemener

en: _Replace
sv: _Ersätt
