bluefish 2.2.4 - en to tr translation catalogue (874 entries)

en: Text editor with many web and software development extras
tr: Birçok web ve yazılım geliştirme ekstralarına sahip metin düzenleyici

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
tr: Bluefish, web siteleri, komut dosyaları ve programlama kodu yazmak için birçok seçeneğe sahip, programcıları ve web geliştiricilerini hedef alan güçlü bir düzenleyicidir. Bluefish, birçok programlama ve biçimlendirme dilini destekler ve birçok özelliğe sahiptir, ancak yine de çok hızlı ve hafif bir uygulamadır.

en: A selection of the features:
tr: Özelliklerden bir seçim:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
tr: Örneğin diller içindeki dilleri destekleyen iyi yapılmış sözdizimi vurgulama (örneğin, PHP içindeki HTML içindeki Javascript)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
tr: Birçok programlama dilinde birçok işlev ve kitaplık için otomatik girintileme ve otomatik tamamlama gibi her türlü güçlü düzenleyici özelliği

en: Project support
tr: Proje desteği

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
tr: Ftp, sftp, webdav, vb. üzerinden uzak dosyalar için destek

en: Powerful search and replace engine
tr: Güçlü arama ve değiştirme motoru

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
tr: Lint, make vb. gibi harici programların özelleştirilebilir entegrasyonu

en: Snippets plugin to automate often used code
tr: Sık kullanılan kodları otomatikleştirmek için Snippets eklentisi

en: Code-aware in-line spell checking
tr: Koda duyarlı satır içi yazım denetimi

en: Zencoding or Emmet support
tr: Zencoding veya Emmet desteği

en: Bookmarks panel
tr: Yer imleri paneli

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
tr: Öğrenmesi basit bir düzenleyiciye ihtiyaç duyan ara sıra bir kodlayıcıysanız veya Eclipse veya Netbeans gibi ağır IDE'lerden hoşlanmayan ağır bir kodlayıcıysanız, Bluefish sizin tercih ettiğiniz düzenleyicidir!

en: The Bluefish main window showing the application
tr: Uygulamayı gösteren Bluefish ana penceresi

en: Bluefish Editor
tr: Bluefish Düzenleyici

en: Web Development Editor
tr: Web Geliştirme Düzenleyici

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
tr: programlama;kod;web;düzenleyici;geliştirme;html;php;python;

en: Bluefish project file
tr: Bluefish proje dosyası

en: Bluefish language definition file
tr: Bluefish dili tanım dosyası

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Collapse %s
tr: %s daralt

en: Expand %s
tr: %s genişlet

en: Spell check language
tr: Yazım denetimi dili

en: Add to dictionary
tr: Sözlüğe ekle

en: Ignore spelling
tr: Yazımı yoksay

en: Insert special characters as entities
tr: Varlık olarak özel karakterler ekle

en: Filebrowser
tr: Dosya tarayıcısı

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Goto Line:
tr: Satıra Git:

en: Find:
tr: Bul:

en: Regular expression (pcre)
tr: Düzenli ifade (pcre)

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Dot character matches newlines
tr: Nokta karakteri yeni satırlarla eşleşir

en: Pattern contains backslash escaped sequences
tr: Desen, ters eğik çizgiden kaçan diziler içeriyor

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: New Bluefish Window
tr: Yeni Bluefish Penceresi

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
tr: Beklemede kalın...

en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Ayrıl

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: _File
tr: _Dosya

en: New From Template
tr: Şablondan Yeni

en: Open _Recent
tr: _Sonuncuyu Aç

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Document
tr: _Belge

en: _Tab Size
tr: _Sekme Boyutu

en: _Font Size
tr: _Yazı Boyutu

en: Language M_ode
tr: Dil _Modu

en: Character _Encoding
tr: Karakter _Kodlaması

en: Reorder documents
tr: Belgeleri yeniden sırala

en: _Go
tr: _Git

en: _Project
tr: _Proje

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Commands
tr: _Komutlar

en: _Filters
tr: _Filtreler

en: _Output parsers
tr: _Çıktı ayrıştırıcıları

en: For_mat
tr: Biçi_m

en: _Insert
tr: _Ekle

en: Con_vert
tr: _Dönüştür

en: _New
tr: _Yeni

en: New file
tr: Yeni dosya

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: New window
tr: Yeni pencere

en: Close Win_dow
tr: _Pencereyi Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: _Open...
tr: _Aç...

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Open Ad_vanced...
tr: _Gelişmişi Aç...

en: Open advanced
tr: Gelişmişi aç

en: Open _from Selection
tr: _Seçimden Aç

en: Open from Selection
tr: Seçimden aç

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: Print
tr: Yazdır

en: _Quit
tr: _Çık

en: Quit Bluefish
tr: Bluefish'ten Çık

en: Preference_s...
tr: _Tercihler...

en: Edit Preferences
tr: Tercihleri Düzenle

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Toggle Boo_kmark
tr: _Yer İmini Değiştir

en: Toggle bookmark
tr: Yer imini değiştir

en: _Add or Remove...
tr: _Ekle veya Kaldır...

en: Add or remove character encoding
tr: Karakter kodlaması ekle veya kaldır

en: Floati_ng Window
tr: Kaya_n Pencere

en: Open current document in floating window
tr: Geçerli belgeyi kayan pencerede aç

en: _Increase
tr: _Artır

en: Increase document font size
tr: Belge yazı tipi boyutunu artır

en: _Decrease
tr: _Azalt

en: Decrease document font size
tr: Belge yazı tipi boyutunu azalt

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Reset document font size
tr: Belge yazı tipi boyutunu sıfırla

en: Increase document tab size
tr: Belge sekmesi boyutunu artır

en: Decrease document tab size
tr: Belge sekmesi boyutunu azalt

en: Reset document tab size
tr: Belge sekmesi boyutunu sıfırla

en: Rescan Synta_x & Spelling
tr: _Sözdizimini ve Yazımı Yeniden Tara

en: Rescan document highlighting
tr: Belge vurgulamayı yeniden tara

en: Rescan Synta_x
tr: _Sözdizimini Yeniden Tara

en: _New Project...
tr: _Yeni Proje...

en: New project
tr: Yeni proje

en: _Open Project...
tr: Proje _Aç...

en: Open project
tr: Proje aç

en: _Synchronize Text Block
tr: Metin Bloğunu _Senkronize Et

en: Synchronize text block
tr: Metin bloğunu senkronize et

en: _Toggle Comment
tr: Yorumu _Değiştir

en: Toggle comment
tr: Yorumu değiştir

en: Select _Block
tr: _Blok Seç

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
tr: Blok seçin, üst blokları seçmek için birden çok kez kullanın

en: Select _Identifier
tr: _Tanımlayıcı Seç

en: Select identifier
tr: Tanımlayıcı seç

en: D_uplicate Line
tr: Satırı _Çoğalt

en: Duplicate the current line
tr: Geçerli satırı çoğalt

en: _Delete Line
tr: Satırı _Sil

en: Delete the current line
tr: Geçerli satırı sil

en: _Word Count
tr: _Kelime Sayısı

en: Word count
tr: Kelime sayısı

en: Lorem Ipsum generator
tr: Lorem Ipsum üreteci

en: Insert Relative Filename
tr: Göreli Dosya Adı Ekle

en: Insert Absolute Filename
tr: Mutlak Dosya Adı Ekle

en: Indenting to S_paces
tr: _Boşluklara Girinti

en: Indenting to spaces
tr: Boşluklara girinti

en: Indenting to T_abs
tr: _Sekmelere Girinti

en: Indenting to tabs
tr: Sekmelere girinti

en: _Join Lines Together
tr: Satırları _Birleştir

en: Join lines together
tr: Satırları birleştir

en: Split Lines on Right _Margin
tr: Sağ _Kenarda Satırları Böl

en: Split lines on right margin
tr: Sağ kenarda satırları böl

en: Merge Lines Into Col_umns
tr: Satırları Süt_unlara Birleştir

en: Merge lines into columns
tr: Satırları sütunlara birleştir

en: Rewrap _Lines
tr: _Satırları Yeniden Sar

en: Rewrap lines
tr: Satırları yeniden sar

en: Strip T_railing Whitespace
tr: _Sondaki Beyaz Boşluğu Çıkar

en: Strip trailing whitespace
tr: Sondaki beyaz boşluğu çıkar

en: Javascript beautifier
tr: Javascript güzelleştirici

en: Preview in browser
tr: Tarayıcıda önizleyin

en: _Full Screen
tr: _Tam Ekran

en: Full screen
tr: Tam ekran

en: _Main Toolbar
tr: _Ana Araç Çubuğu

en: Show main toolbar
tr: Ana araç çubuğunu göster

en: _Side Pane
tr: _Yan Bölme

en: Show side pane
tr: Yan bölmeyi göster

en: _Output Pane
tr: _Çıktı Bölmesi

en: Show output pane
tr: Çıktı bölmesini göster

en: Status_bar
tr: Durum çu_buğu

en: Show statusbar
tr: Durum çubuğunu göster

en: Auto _Completion Popup
tr: Otomatik _Tamamlama Açılır Penceresi

en: Show auto completion popup
tr: Otomatik tamamlama açılır penceresini göster

en: _Auto Indent
tr: _Otomatik Girinti

en: Auto indent
tr: Otomatik girinti

en: Highlight Block _Delimiters
tr: Blok _Sınırlayıcıları Vurgula

en: Highlight block delimiters
tr: Blok sınırlayıcıları vurgula

en: _Highlight Syntax
tr: Sözdizimini _Vurgula

en: Highlight syntax
tr: Sözdizimini vurgula

en: Show _Blocks
tr: _Blokları Göster

en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: Show Line N_umbers
tr: Satır N_umaralarını Göster

en: Show line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: Show Right _Margin
tr: Sağ _Kenar Boşluğunu Göster

en: Show right margin
tr: Sağ kenar boşluğunu göster

en: Show Split _View
tr: Bölünmüş _Görünümü Göster

en: Show split view
tr: Bölünmüş görünümü göster

en: Show V_isible Spacing
tr: _Görünür Aralığı Göster

en: Show visible spacing
tr: Görünür aralığı göster

en: _Wrap Text
tr: Metni _Kaydır

en: Wrap text
tr: Metni kaydır

en: _Close
tr: _Kapat

en: Close current file
tr: Geçerli dosyayı kapat

en: Close A_ll
tr: T_ümünü kapat

en: Close all files
tr: Tüm dosyaları kapat

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save current file
tr: Geçerli dosyayı kaydet

en: Save _as...
tr: _Farklı kaydet...

en: Save file as
tr: Dosyayı farklı kaydet

en: Sav_e All
tr: Tümünü Kayd_et

en: Save all files
tr: Tüm dosyaları kaydet

en: Rever_t to Saved
tr: Kaydedilenlere _Geri Dön

en: Reload current file
tr: Geçerli dosyayı yeniden yükle

en: Save a cop_y...
tr: Bir kop_yasını kaydet...

en: Save a copy
tr: Bir kopyasını kaydet

en: _Insert...
tr: _Ekle...

en: Insert file
tr: Dosya ekle

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
tr: _Yeniden adlandır...

en: Rename file
tr: Dosyayı yeniden adlandır

en: _Indent
tr: _Girinti

en: Indent
tr: Girinti

en: Unin_dent
tr: _Girintisiz

en: Unindent
tr: Girintisiz

en: F_irst Bookmark
tr: _İlk Yer İmi

en: Goto first bookmark
tr: İlk yer imine git

en: L_ast Bookmark
tr: _Son Yer İmi

en: Goto last bookmark
tr: Son yer imine git

en: N_ext Bookmark
tr: _Sonraki Yer İmi

en: Goto next bookmark
tr: Sonraki yer imine git

en: P_revious Bookmark
tr: _Önceki Yer İmi

en: Goto previous document
tr: Önceki belgeye git

en: Move Tab _Left
tr: Sekmeyi _Sola Taşı

en: Move current tab left
tr: Geçerli sekmeyi sola taşı

en: Move Tab _Right
tr: Sekmeyi _Sağa Taşı

en: Move current tab right
tr: Geçerli sekmeyi sağa taşı

en: Sort by filename
tr: Dosya adına göre sırala

en: Sort by full path
tr: Tam yola göre sırala

en: _Recent Document
tr: _Son Belge

en: Goto most recent document
tr: En son belgeye git

en: _First Document
tr: _İlk Belge

en: Goto first document
tr: İlk belgeye git

en: _Last Document
tr: _Son Belge

en: Goto last document
tr: Son belgeye git

en: _Next Document
tr: _Sonraki Belge

en: Goto next document
tr: Sonraki belgeye git

en: _Previous Document
tr: _Önceki Belge

en: _Goto Line
tr: Satıra _Git

en: Goto line
tr: Satıra git

en: Goto Line Number from _Clipboard
tr: _Panodan Satır Numarasına Git

en: Goto line number in clipboard or selection
tr: Panodaki veya seçimdeki satır numarasına git

en: _Jump to Reference
tr: Referansa _Atla

en: Jump to reference
tr: Referansa atla

en: Jump to Matching Block Boundary
tr: Eşleşen Blok Sınırına Atla

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Cut
tr: Kes

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy
tr: Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste Specia_l
tr: Öze_l Yapıştır

en: Paste Special
tr: Özel Yapıştır

en: _Find
tr: _Bul

en: Show find bar
tr: Bulma çubuğunu göster

en: Find A_gain
tr: _Tekrar Bul

en: Find again
tr: Tekrar bul

en: Find from Clip_board
tr: _Panodan Bul

en: Find from clipboard or selection
tr: Panodan veya seçimden bul

en: Ad_vanced Find & Replace...
tr: _Gelişmiş Bul ve Değiştir...

en: Advanced Find and Replace
tr: Gelişmiş Bul ve Değiştir

en: Save & _close
tr: Kaydet ve _kapat

en: Save & close project
tr: Projeyi kaydet ve kapat

en: Save project
tr: Projeyi kaydet

en: Save project as
tr: Projeyi farklı kaydet

en: _Edit Project Options...
tr: Proje Seçeneklerini _Düzenle...

en: Edit project options
tr: Proje seçeneklerini düzenle

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: Undo
tr: Geri Al

en: U_ndo All
tr: Tümünü _Geri Al

en: Undo All
tr: Tümünü Geri Al

en: _Redo
tr: _Yeniden Yap

en: Redo
tr: Yeniden Yap

en: R_edo All
tr: Tümünü _Yeniden Yap

en: Redo All
tr: Tümünü Yeniden Yap

en: Always use this syntax for files of type %s ?
tr: %s türündeki dosyalar için her zaman bu sözdizimi kullanılsın mı?

en: Open _URL...
tr: _URL Aç...

en: Upload _/ Download...
tr: Yükle _/ İndir...

en: _Spell Check
tr: _Yazım Denetimi

en: Text area to filter
tr: Filtrelenecek metin alanı

en: All text
tr: Tüm metin

en: Selected text only
tr: Yalnızca seçili metin

en: Never ask again
tr: Asla tekrar sorma

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
tr: Diğer sayfalarla senkronize edilecek bloğu seçin. Seçiminize blok başlangıcı ve blok bitişi işaretleyicilerini ekleyin.

en: To proceed with the current selection click forward.
tr: Geçerli seçime devam etmek için ileri düğmesini tıklayın.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
tr: Aşağıda, başlangıç ve bitiş işaretleyicisi dahil olmak üzere blok bulunmaktadır. Lütfen aşağıdaki metinde <b>başlangıç işaretleyicisini seçin</b>.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
tr: Lütfen aşağıdaki metinde <b>bitiş işaretleyicisini seçin</b>.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
tr: Bu pencerede açılan tüm belgelerde <i>%s</i> ile <i>%s</i> arasındaki metni değiştirir.
    <b>Devam edilsin mi?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
tr: <span foreground="red" weight="bold">Lütfen senkronize edilecek metin bloğunu seçin.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
tr: <span foreground="red" weight="bold">Bu işaretleyici, blokta birden fazla kez var.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
tr: <span foreground="red" weight="bold">Bloğun başlangıcını işaretleyen metni seçin.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
tr: <span foreground="red" weight="bold">Bloğun bitişini işaretleyen metni seçin.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
tr: Bizi, http://bluefish.openoffice.nl adresinde ziyaret edin

en: Open in existing window.
tr: Mevcut pencerede aç.

en: Open in new window.
tr: Yeni pencerede aç.

en: Print version information.
tr: Sürüm bilgilerini yazdırın.

en:  [FILE(S)]
tr:  [DOSYA(LAR)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
tr: Komut satırı seçenekleri ayrıştırılırken hata oluştu. %s
    Lütfen çalıştırır mısınız: %s -?

en: _Name:
tr: _Adı:

en: _Description:
tr: _Açıklama:

en: _Temporary
tr: _Geçici

en: Temporary
tr: Geçici

en: Do you really want to delete %s?
tr: %s'i gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Delete permanent bookmark.
tr: Kalıcı yer imini sil.

en: Delete all bookmarks.
tr: Tüm yer imlerini sil.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
tr: %s için tüm yer imlerini gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Delete bookmarks?
tr: Yer imleri silinsin mi?

en: Edit bookmark
tr: Yer imini düzenle

en: Bookmark menu
tr: Yer imi menüsü

en: Show Bookmark
tr: Yer İmini Göster

en: Show File
tr: Dosyayı Göster

en: Bookmark search menu
tr: Yer imi arama menüsü

en: _Edit...
tr: _Düzenle...

en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete bookmark
tr: Yer imini sil

en: Delete All
tr: Tümünü Sil

en: Delete all bookmarks
tr: Tüm yer imlerini sil

en: Delete All in Document
tr: Belgedeki Tümünü Sil

en: Delete all bookmarks in document
tr: Belgedeki tüm yer imlerini sil

en: Permanent by default
tr: Varsayılan olarak kalıcı

en: Follow active document
tr: Etkin belgeyi takip et

en: By Name
tr: Ada Göre

en: By Full Path
tr: Tam Yola Göre

en: By Full URI
tr: Tam URI'e göre

en: Content
tr: İçerik

en: Name
tr: Adı

en: Name & Content
tr: Adı ve İçeriği

en: First bookmark
tr: İlk yer imi

en: Previous bookmark
tr: Önceki yer imi

en: Next bookmark
tr: Sonraki yer imİ

en: Last bookmark
tr: Son yer imi

en: Name:
tr: Adı:

en: 
    Language mode:
tr: 
    Dil modu:

en: 
    Encoding:
tr: 
    Kodlama:

en: 
    Mime type:
tr: 
    Mime türü:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
tr: 
    İzinler: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
tr: 
    Boyut (diskte):

en: 
    Last modified:
tr: 
    Son düzenleme:

en: Untitled %d
tr: Başlıksız %d

en: Changed tab width to %d
tr: Sekme genişliği %d olarak değiştirildi

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
tr: %s belgesi zaten başka bir Bluefish penceresinde açık.

en: Move to this window
tr: Bu pencereye taşı

en: Open readonly
tr: Salt okunur aç

en: Do not open
tr: Açmayın

en: Ln: %d, Col: %d, Char: %d, Blocks: %d
tr: Satır: %d, Sütun: %d, Karakter: %d, Bloklar: %d

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: _No
tr: _Hayır

en: _Split
tr: _Böl

en: File contains very long lines. Split these lines?
tr: Dosya çok uzun satırlar içeriyor. Bu satırlar bölünsün mü?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
tr: Bu dosyadaki satırlar Bluefish'in makul bir performansla işleyebileceğinden daha uzun. Bununla birlikte, bu bölme işlevi herhangi bir dil sözdiziminden habersizdir ve boşlukları veya sekmeleri herhangi bir yerde yeni satırlarla değiştirebilir veya boşluk veya sekme bulunmazsa yeni satır ekleyebilir.

en: _Convert
tr: _Dönüştür

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
tr: '%s' dosyası geçerli bir metin dosyası değil.
    Dosya bozulmuş, kesilmiş veya beklenmedik bir kodlamaya sahip olabilir.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
tr: Bluefish, geçersiz sembolleri boşluklarla değiştirerek bu dosyayı geçerli bir dosyaya dönüştürebilir. Dönüştürülsün mü?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
tr: Dosya orijinalinden farklı olduğu için salt okunur modda açıldı.
    %lu karakterleri boşlukla değiştirildi

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
tr: Farklı bir adla kaydetmek ve düzenlenebilir hale getirmek için 'Farklı Kaydet'i kullanın

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
tr: Kaydetmeden v_azgeç

en: _Continue save in UTF-8
tr: UTF-8'de kaydetmeye _devam et

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
tr: %s, %s karakter kodlamasına dönüştürülemedi. '%s' karakterinde kodlama %d satırında %d sütununda başarısız oldu
    
    UTF-8 kodlamasında kaydetmeye devam edilsin mi?

en: File encoding conversion failure
tr: Dosya kodlama dönüştürme hatası

en: Previously:
tr: Önceden:

en: Unable to open file
tr: Dosya açılamıyor

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
tr: "%s" i son kaydedilen kopyanıza geri döndürürseniz, mevcut değişiklikleriniz kalıcı olarak kaybolacaktır.

en: Revert changes to last saved copy?
tr: Değişiklikler son kaydedilen kopyaya geri döndürülsün mü?

en: _Retry
tr: _Yeniden dene

en: Retry _all failed
tr: _Tüm başarısızları yeniden dene

en: Close all _failed
tr: Tüm _başarısızları kapat

en: File
tr: Dosya

en:  failed to load.
tr:  yükleme başarısız.

en: File failed to load
tr: Dosya yükleme başarısız

en: Select file to insert
tr: Eklenecek dosyayı seçin

en: No file to insert
tr: Eklenecek dosya yok

en: Save pasted image as
tr: Yapıştırılan resmi farklı kaydet

en: Paste special
tr: Özel yapıştır

en: No compatible clipboard data found
tr: Uyumlu pano verisi bulunamadı

en: Paste as _HTML
tr: _HTML olarak yapıştır

en: Paste as HTML with _JPG
tr: _JPG ile HTML olarak yapıştır

en: Paste as plain text
tr: Düz metin olarak yapıştır

en: %d line | %d lines
tr[0]: %d satır
tr[1]: %d lines

en: %d word | %d words
tr[0]: %d kelime
tr[1]: %d kelimeler

en: %d character | %d characters
tr[0]: %d karakter
tr[1]: %d karakterler

en: Selection statistics:
tr: Seçim istatistikleri:

en: Statistics:
tr: İstatistikler:

en: Lines into columns
tr: Sütunlara satırlar

en: Number of columns:
tr: Sütun sayısı:

en: Spread lines horizontally
tr: Satırları yatay olarak yay

en: Column separator:
tr: Sütun ayırıcı:

en: Fill empty entries:
tr: Boş girişleri doldur:

en: Number of _paragraphs:
tr: _Paragraf sayısı:

en: Number of _sentences:
tr: _Cümle sayısı:

en: Insert plain text
tr: Düz metin ekle

en: Insert in <li>
tr: İçine ekle <li>

en: Insert in <p>
tr: İçine ekle <p>

en: Number of paragraphs
tr: Paragraf sayısı

en: Number of sentences
tr: Cümle sayısı

en: Javascript Beautify
tr: Javascript Güzelleştirme

en: _Indent size:
tr: _Girinti boyutu:

en: Use _tabs to indent, not spaces
tr: Girinti yapmak için _sekmeleri kullanın, boşluk değil

en: Do not _preserve existing line breaks
tr: Mevcut satır sonlarını _korumayın

en: More _jslint-compatible output
tr: Daha fazla _jslint uyumlu çıktı

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
tr: \\xNN gösteriminde kodlanmış yazdırılabilir karakterlerin ko_dunu çöz

en: Beautify only in _selection
tr: Sadece _seçimde güzelleştir

en: _Indent size
tr: _Girinti boyutu

en: _Available encodings:
tr: _Mevcut kodlamalar:

en: Description
tr: Açıklama

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Encodings in _menu:
tr: _Menüdeki kodlamalar:

en: Add or remove document encodings
tr: Belge kodlamaları ekle veya kaldır

en: Supply extra arguments
tr: Ekstra bağımsız değişkenler sağlayın

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
tr: %%a'i '%s' içinde tanımlamak için bağımsız değişkenler sağlayın

en: Internal error.
tr: Dahili hata.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
tr: Bu komut, geçerli belgenin bir dosya adına sahip olmasını gerektirir. Lütfen önce belgenizi kaydedin.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
tr: Bu komut, geçerli belgenin yerel bir dosya olmasını gerektirir. Lütfen belgenizi yerel bir dosyaya kaydedin.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
tr: Harici komutların tanımlanmış bir çıktısı olamaz. Lütfen bu komutu tercihlerde düzeltin.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
tr: Bu komutun birden fazla girdisi vardır. Lütfen bu komutu tercihlerde düzeltin.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
tr: Bu komutun birden çok çıktısı vardır. Lütfen bu komutu tercihlerde düzeltin.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
tr: %s için bir komut oluşturulamadı.
    %s

en: Failed to create a command
tr: Bir komut oluşturulamadı

en: The command %s exited with error code %d. %s
tr: %s komutundan %d hata koduyla çıkıldı. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
tr: Muhtemelen bu uygulama sisteminizde yüklü değildir.

en: Command returned error code
tr: Komut hata kodunu döndürdü

en: Set documentroot and webroot
tr: Belge kökünü ve web kökünü ayarlayın

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
tr: <i>belge kökü</i> Bluefish'in dosyayı bulduğu yerdir,
    <i>web kökü</i>,aynı dosyaların web sunucusunda görüntülenebildiği konumdur

en: Documentroot
tr: Belge kökü

en: Webroot
tr: Web kökü

en: Move/rename %s to
tr: %s öğesini şuraya taşı/yeniden adlandır

en: Could not rename
tr: Yeniden adlandırılamadı

en: New directory
tr: Yeni dizin

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
tr: Silmek istediğinizden emin misiniz
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
tr: %s dosyasını silerseniz, kalıcı olarak kaybolacaktır.

en: File Browser menu
tr: Dosya Tarayıcı menüsü

en: _Open
tr: _Aç

en: Open
tr: Aç

en: Open _Advanced...
tr: _Gelişmişi Aç...

en: Search files...
tr: Dosyaları ara...

en: Search files
tr: Dosyaları ara

en: Rena_me
tr: _Yeniden adlandır

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Delete
tr: Sil

en: New _File
tr: Yeni _Dosya

en: _New Directory
tr: _Yeni Dizin

en: Insert _link
tr: _Bağlantı ekle

en: Insert link
tr: Bağlantı ekle

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: Refresh
tr: Yenile

en: _Set as base dir
tr: Temel dizin olarak _ayarla

en: Set as base directory
tr: Temel dizin olarak ayarla

en: Set as document root
tr: Belge kökü olarak ayarla

en: Show Full _Tree
tr: Tam _Ağacı Göster

en: Show full tree
tr: Tam ağacı göster

en: View Mode
tr: Görünüm Modu

en: Filter
tr: Filtre

en: New Filter
tr: Yeni Filtre

en: New filter
tr: Yeni filtre

en: Edit Filter
tr: Filtreyi düzenle

en: Edit filter
tr: Filtreyi düzenle

en: Delete Filter
tr: Filtreyi Sil

en: Delete filter
tr: Filtreyi sil

en: Follow Active Document
tr: Etkin Belgeyi Takip Et

en: Show Backup Files
tr: Yedekleme Dosyalarını Göster

en: Show backup files
tr: Yedekleme dosyalarını göster

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: Show hidden files
tr: Gizli dosyaları göster

en: Dual
tr: İkili

en: Flat
tr: Düz

en: Tree
tr: Ağaç

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
tr: <b>%s</b>
    şunun eşdeğeridir
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
tr[0]: Hâlâ %d dosya yükleniyor, %s tamamlandı
tr[1]: Hâlâ %d dosyalar yükleniyor, %s tamamlandı

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
tr[0]: Tüm dosyalar yüklendi, %s tamamlandı, %d belge açıldı
tr[1]: Tüm dosyalar yüklendi, %s tamamlandı, %d belge açıldı

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
tr[0]: Gelişmiş açma tamamlandı, %d belge açıldı.
tr[1]: Gelişmiş açma tamamlandı, %d belge açıldı.

en: _Skip
tr: _Atla

en: _Overwrite
tr: _Üzerine yaz

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
tr: %s kopyalanamıyor, zaten var, üzerine yazılsın mı?

en: Overwrite file?
tr: Dosyanın üzerine yazılsın mı?

en: Autosave in progress...
tr: Otomatik kaydetme devam ediyor...

en: Started open advanced...
tr: Gelişmiş açmaya başlandı...

en: Select basedir
tr: Temel dizini seç

en: Advanced open file selector
tr: Gelişmiş dosya açma seçici

en: <b>Files</b>
tr: <b>Dosyalar</b>

en: Base _Dir:
tr: Temel _Dizin:

en: _Pattern:
tr: _Model:

en: Pattern matches _full path:
tr: Model, _tam yolla eşleşiyor:

en: _Recursive:
tr: _Özyinelemeli:

en: Ma_x recursion:
tr: _Maksimum özyineleme:

en: <b>Contains</b>
tr: <b>İçerir</b>

en: Pa_ttern:
tr: _Model:

en: Is rege_x:
tr: Düzenli _ifade:

en: Select files
tr: Dosyaları seç

en: Open URL
tr: URL aç

en: _Continue save
tr: Kaydetmeye _devam et

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
tr: %s için bir yedekleme dosyası oluşturulamadı. Devam ederseniz, bu dosyanın üzerine yazılacak.

en: File backup failure
tr: Dosya yedekleme hatası

en: Could not save file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: File changed on disk
tr: Dosya diskte değiştirildi

en: _Cancel
tr: _İptal

en: File %s exists and is open, overwrite?
tr: %s dosyası var ve açık, üzerine yazılsın mı?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
tr: Seçtiğiniz dosya Bluefish ile düzenleniyor.

en: A file named "%s" already exists.
tr: "%s" adlı bir dosya zaten var.

en: Do you want to replace the existing file?
tr: Varolan dosyayı değiştirmek istiyor musunuz?

en: File:
    "
tr: Dosya:
    "

en: " save is in progress
tr: " kaydetme işlemi devam ediyor

en: Save in progress!
tr: Kaydetme devam ediyor!

en: Save
tr: Kaydet

en: Save %s as
tr: %s'i farklı kaydet

en: Save copy of %s
tr: %s kopyasını kaydet

en: Close _Without Saving
tr: _Kaydetmeden Kapat

en: Save changes to "%s" before closing?
tr: Kapatmadan önce "%s" üzerindeki değişiklikler kaydedilsin mi?

en: If you don't save your changes they will be lost.
tr: Değişikliklerinizi kaydetmezseniz kaybolacaklar.

en: _Reopen
tr: _Yeniden aç

en: Project "%s" failed to load
tr: "%s" projesi yüklenemedi

en: Do you want to reopen project from another location?
tr: Projeyi başka bir konumdan yeniden açmak istiyor musunuz?

en: Choose per _File
tr: _Dosya başına seç

en: Close _All
tr: _Tümünü Kapat

en: _Save All
tr: Tümünü _Kaydet

en: One or more open files have been changed.
tr: Bir veya daha fazla açık dosya değiştirildi.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
tr[0]: <span color="red">%d başarısızlık</span>
tr[1]: <span color="red">%d başarısızlıklar</span>

en: incomplete finished
tr: tamamlanmadan bitti

en: completed
tr: tamamlandı

en: Upload / Download
tr: Yükle / İndir

en: Upload
tr: Yükle

en: Download
tr: İndir

en: Local directory
tr: Yerel dizin

en: Remote directory
tr: Uzak dizin

en: Delete deprecated files
tr: Kullanımdan kaldırılan dosyaları sil

en: Include hidden files
tr: Gizli dosyaları dahil et

en: Include backup files
tr: Yedekleme dosyalarını dahil et

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
tr: Dosya adı:%s diskte değiştirildi.
    
    Orijinal değişiklik zamanı %s idi
    Yeni değişiklik zamanı %s
    Orijinal boyut %s bayttı
    Yeni boyut %s bayttır

en: _Unset file name
tr: _Ayarlanmamış dosya adı

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
tr: Dosya adı: %s

en: File disappeared from disk
tr: Dosya diskten kayboldu

en: _Ignore
tr: _Yoksay

en: _Reload
tr: _Yeniden yükle

en: Check and reload all documents
tr: Tüm belgeleri kontrol edin ve yeniden yükleyin

note: build a list of filters
en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Hide files that match the filter
tr: Filtreyle eşleşen dosyaları gizle

en: Add pattern
tr: Model ekle

en: Mime type
tr: Mime türü

en: Icon
tr: Simge

en: %d of %d
tr: %d / %d

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: Character _Encoding:
tr: Karakter _Kodlama:

en: Automatic detection
tr: Otomatik algılama

en: <b>Keystroke choice</b>
tr: <b>Tuş vuruşu seçimi</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
tr: 
    İstenen tuş bileşimine basın.
    Lütfen Ctrl, Shift, Alt tuşlarını başka herhangi bir tuşla birlikte kullanın.
    <i>İptal etmek için Esc, hızlandırıcıyı kaldırmak için Delete</i>

en: Press shortcut key combination
tr: Kısayol tuş bileşimine basın

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Line
tr: Satır

en: Output
tr: Çıktı

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
tr: Çıktı çözümleyici kalıbı derlenemedi %s: %s

en: <b>What to print</b>
tr: <b>Ne yazdırılır</b>

en: Print header
tr: Başlığı yazdır

en: Print line numbers
tr: Satır numaralarını yazdır

en: What to print
tr: Ne yazdırılır

en: Untitled
tr: Adsız

en: _Mime type:
tr: _Mime türü:

en: None
tr: Hiçbiri

en: _Template:
tr: _Şablon:

en: <b>Options</b>
tr: <b>Seçenekler</b>

en: Enable a_uto-completion
tr: _Otomatik tamamlamayı etkinleştir

en: Enable _block folding
tr: _Block katlamayı etkinleştir

en: Display block stack in statusbar
tr: Durum çubuğunda blok yığınını görüntüle

en: Highlight block _delimiters
tr: Blok _sınırlayıcıları vurgula

en: _Highlight current line
tr: Geçerli satırı _vurgula

en: Show line _numbers
tr: Satır _numaralarını göster

en: Show _right margin indicator
tr: _Sağ kenar boşluğu göstergesini göster

en: Auto indentin_g
tr: Otomatik _girinti

en: Wra_p lines
tr: Satırları _kaydır

en: Enable syntax scanning
tr: Sözdizimi taramasını etkinleştir

en: Show _visible spacing
tr: _Görünür aralığı göster

en: _Enable spell check
tr: Yazım denetimini _etkinleştir

en: <b>Tab Stops</b>
tr: <b>Sekme Durakları</b>

en: Tab _width:
tr: Sekme _genişliği:

en: Insert _spaces instead of tabs
tr: Sekmeler yerine _boşluklar ekle

en: Enabled
tr: Etkin

en: Path to plugin
tr: Eklentinin yolu

en: Extension
tr: Uzantı

en: Mime-Type
tr: Mime Türü

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
tr: <small>Metin stilleri üst üste uygulanır. Aynı metne birden çok stil uygulanırsa, bu listedeki en üstteki stil en yüksek önceliğe sahiptir. Metin stillerini yeniden sıralamak için sürükle ve bırak özelliğini kullanın.</small>

en: Label
tr: Etiket

en: Foreground color
tr: Önplan rengi

en: _Foreground color:
tr: _Önplan rengi:

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: _Background color:
tr: _Arkaplan rengi:

en: _Normal weight
tr: _Normal ağırlık

en: Bold _weight
tr: Kalın _ağırlık

en: Normal st_yle
tr: Normal _stil

en: _Italic style
tr: _İtalik stil

en: _Spell check
tr: _Yazım denetimi

en: Add entry
tr: Giriş ekle

en: Delete entry
tr: Girişi sil

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
tr: <small><b>Girdi seçenekleri</b>
    bir | girdiyi standart girdiye göndermek için
    %f yerel dosya adı (yerel dosyalar için kullanılabilir)
    girdi için %i geçici dosya adı, belge değiştirilmemişse ve yerel ise %f'e eşittir
    <b>Diğer seçenekler</b>
    %a bu filtre değiştirildiğinde sorulacak ek argümanlar etkinleştirilmiş
    %c dosyanın yerel dizini (yerel dosyalar için kullanılabilir)
    %n yolsuz dosya adı (tüm başlıklı dosyalar için kullanılabilir)
    %u URL (tüm başlıklı dosyalar için kullanılabilir)
    %p önizleme URL'si temel dizin ve önizleme dizini proje ayarlarında ayarlanmışsa, aksi takdirde %u ile aynıdır</small>

en: Command
tr: Komut

en: Default browser
tr: Varsayılan tarayıcı

en: Update defaults
tr: Varsayılanları güncelle

en: Reset all
tr: Tümünü sıfırla

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
tr: <small><b>Girdi seçenekleri</b>
    girdiyi standart girdiye göndermek için bir | ile başlat
    %f yerel dosya adı (yerel dosya gerektirir, seçim üzerinde çalışamaz)
    %i girdi için geçici dosya adı
    <b>Çıktı seçenekleri</b>
    çıktıyı standart çıktıdan okumak için bir | ile sonlandır
    %o geçici dosya adı
    %t hem girdi hem de çıktı için geçici dosya adı (yerinde düzenleme filtreleri için, seçim üzerinde çalışamaz)
    <b>Diğer seçenekler</b>
    %a bu filtre etkinleştirildiğinde sorulacak ek argümanlar
    %c dosyanın yerel dizini (yerel dosya gerektirir)
    %n yolsuz dosya adı (tüm başlıklı dosyalar için kullanılabilir)
    %u URL (tüm başlıklı dosyalar için kullanılabilir)
    %p önizleme URL'si temel dizin ve önizleme dizini proje ayarlarında ayarlanmışsa, aksi takdirde %u ile aynıdır</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
tr: <small><b>Girdi seçenekleri</b>
    girdiyi standart girdiye göndermek için bir | ile başlat
    %f yerel dosya adı (yerel dosyalar için kullanılabilir)
    %i girdi için geçici dosya adı, belge değiştirilmemişse ve yerelse %f'e eşittir
    <b>Çıktı seçenekleri</b>
    çıktıyı standart çıktıdan okumak için | ile sonlandır
    %o geçici dosya adı
    <b>Diğer seçenekler</b>
    %a bu filtre etkinleştirildiğinde sorulacak ek argümanlar
    %c yerel dosya dizini (yerel dosyalar için kullanılabilir)
    %n yolsuz dosya adı (tüm başlıklı dosyalar için kullanılabilir)
    %u URL (tüm başlıklı dosyalar için kullanılabilir)
    %p önizleme URL'si temel dizin ve önizleme dizini proje ayarlarında ayarlanmışsa, aksi takdirde %u ile aynıdır</small>

en: Pattern
tr: Model

en: File #
tr: Dosya #

en: Line #
tr: Satır #

en: Output #
tr: Çıktı #

en: File
tr: Dosya

en: A restart is needed to see the effect of these options
tr: Bu seçeneklerin etkisini görmek için yeniden başlatma gerekiyor

note: 1=text
en: Option name
tr: Seçenek adı

note: 2=boolean
en: value
tr: değer

note: 1=text
en: Highlight name
tr: Adı vurgula

en: Textstyle
tr: Metin stili

en: Auto
tr: Otomatik

en: Continue and ignore changes
tr: Devam et ve değişiklikleri yoksay

en: Cancel
tr: İptal

en: Importing colors will abort any preferences changes
tr: Renkleri içe aktarmak, tüm tercih değişikliklerini iptal eder

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
tr: Renkleri içe aktarmak, tercihler iletişim kutusunu kapatır ve yaptığınız tüm değişiklikleri iptal eder. Devam etmek istiyor musun?

en: Choose file
tr: Dosya seç

en: Import done
tr: İçe aktarma tamamlandı

en: Import %s failed
tr: %s içe aktarılamadı

en: Delayed
tr: Gecikmiş

en: Immediately
tr: Hemen

en: Continue save
tr: Kaydetmeye devam et

en: Abort save
tr: Kaydetmeden vazgeç

en: Ask what to do
tr: Ne yapacağını sor

en: Never
tr: Asla

en: Periodically and during save
tr: Periyodik olarak ve kaydetme sırasında

en: Only during save
tr: Yalnızca kaydetme sırasında

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Modified time and file size
tr: Değiştirilme zamanı ve dosya boyutu

en: Modified time
tr: Değiştirilme zamanı

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: top
tr: üst

en: bottom
tr: alt

en: Recently opened
tr: Son açılan

en: Recently closed
tr: Son kapanan

en: Only project files
tr: Yalnızca proje dosyaları

en: All
tr: Tüm

en: All except spaces
tr: Boşluklar hariç tümü

en: All trailing
tr: Tüm takip eden

en: All except non-trailing spaces
tr: Sondaki boşluklar hariç tümü

en: Always
tr: Her zaman

en: Smart
tr: Akıllı

en: Edit preferences
tr: Tercihleri ​​düzenle

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
tr: <b>Varsayılan ayarlar (proje ayarları tarafından geçersiz kılınır)</b>

en: Initial document settings
tr: İlk belge ayarları

en: Editor settings
tr: Düzenleyici ayarları

en: <b>Editor settings</b>
tr: <b>Düzenleyici ayarları</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
tr: Köşeli parantezlerde akıllı otomatik _girinti

en: Smart Home/_End cursor positioning
tr: Akıllı Giriş / İmleç konumlandırmayı _sonlandır

en: _Tab key indents selection
tr: _Sekme tuşu girintileri seçimi

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
tr: Unicode alıntılarını ascii alıntılarıyla değiştirin

en: Insert spaces to cursor position
tr: İmleç konumuna boşluk ekle

en: Automatically insert closing brackets
tr: Köşeli parantezleri otomatik olarak ekle

en: Right _margin/split line end position:
tr: Sağ _kenar boşluğu/bölünmüş satır bitiş konumu:

en: Wrap lines on right margin indicator
tr: Sağ kenar boşluğu göstergesindeki satırları kaydır

en: Visible _whitespace mode:
tr: Görünür _beyaz boşluk modu:

en: <b>Undo</b>
tr: <b>Geri Al</b>

en: _Number of actions in history:
tr: Geçmişteki eylem _sayısı:

en: Clear _history on save
tr: Kaydedildiğinde _geçmişi temizle

en: Auto-completion & Reference
tr: Otomatik tamamlama ve Referans

en: <b>Auto-completion</b>
tr: <b>Otomatik tamamlama</b>

en: Show _pop-up window:
tr: _Açılır pencereyi göster:

en: Minimum matching length for auto-completion:
tr: Otomatik tamamlama için minimum eşleştirme uzunluğu:

en: Shortcut _key combination:
tr: Kısayol _tuş kombinasyonu:

en: <b>Reference Information</b>
tr: <b>Referans Bilgileri</b>

en: _Load reference data from language files
tr: Dil dosyalarından referans verilerini _yükle

en: Show references in auto-completion _pop-up window
tr: Otomatik tamamlama _açılır penceresinde referansları göster

en: Show references if mouse is over text editor
tr: Fare metin düzenleyicinin üzerindeyse referansları göster

en: Font & Colors
tr: Yazı Tipi ve Renkler

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
tr: <b>Yazı Tipi ve İmleç</b>

en: _Editor font:
tr: _Düzenleyici yazı tipi:

en: Cursor / font size ratio (%):
tr: İmleç / yazı tipi boyutu oranı (%):

en: <b>Colors</b>
tr: <b>Renkler</b>

en: Use system wide color settings
tr: Sistem genelinde renk ayarlarını kullan

en: Cursor color
tr: İmleç rengi

en: C_ursor color:
tr: _İmleç rengi:

en: Selection background color
tr: Seçim arkaplan rengi

en: _Selection background color:
tr: _Seçim arkaplan rengi:

en: Margin foreground color
tr: Kenar boşluğu önplan rengi

en: _Margin foreground color:
tr: _Kenar boşluğu önplan rengi:

en: Margin background color
tr: Kenar boşluğu arkaplan rengi

en: _Margin background color:
tr: _Kenar boşluğu arkaplan rengi:

en: Highlight cursor position
tr: İmleç konumunu vurgula

en: Cursor highlight color
tr: İmleç vurgulama rengi

en: _Cursor highlight color:
tr: _İmleç vurgulama rengi:

en: Current line color
tr: Geçerli satır rengi

en: Cu_rrent line color:
tr: Geçe_rli satır rengi:

en: Visible whitespace color
tr: Görünür beyaz boşluk rengi

en: _Visible whitespace color:
tr: _Görünür beyaz boşluk rengi:

en: <b>Import / export color profiles</b>
tr: <b>Renk profillerini içe / dışa aktar</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
tr: Renk profilleri düzenleyici, kullanıcı arayüzü ve tüm metin stilleri için renkleri ayarlar.

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Import
tr: İçe aktar

en: Apply
tr: Uygula

en: Text styles
tr: Metin stilleri

en: <b>Text Styles</b>
tr: <b>Metin Stilleri</b>

en: Files
tr: Dosyalar

en: <b>Encoding</b>
tr: <b>Kodlama</b>

en: _Default character set for new files:
tr: Yeni dosyalar için _varsayılan karakter kümesi:

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
tr: Kodlamayı değiştirirken <meta> _HTML etiketini otomatik ayarla

en: <b>Misc</b>
tr: <b>Çeşitli</b>

en: Strip trailing spaces on save
tr: Kaydederken sondaki boşlukları çıkar

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
tr: Bluefish işlemini çalıştırırken _komut satırı dosyalarını aç

en: Open commandline files in new _window
tr: Komut satırı dosyalarını yeni _pencerede aç

en: Check if file is modified on disk:
tr: Dosyanın diskte değiştirilip değiştirilmediğini kontrol et:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
tr: Değişiklikler için dis_kte kontrol edilecek dosya özellikleri:

en: Show warning for files with very long lines
tr: Çok uzun satırlı dosyalar için uyarı göster

en: Backup & Recovery
tr: Yedekleme ve Kurtarma

en: <b>Backup</b>
tr: <b>Yedekleme</b>

en: Create _backup file during file save
tr: Dosya kaydedilirken _yedekleme dosyası oluştur

en: _Remove backup file on close
tr: Kapanırken yedekleme dosyasını _kaldır

en: If back_up fails:
tr: _Yedekleme başarısız olursa:

en: <b>Document Recovery</b>
tr: <b>Belge Kurtarma</b>

en: _Enable recovery of modified documents
tr: Değiştirilen belgelerin kurtarılmasını _etkinleştir

en: _Frequency to store changes (seconds):
tr: Değişiklikleri saklama _sıklığı (saniye):

en: File Associations
tr: Dosya ilişkilendirmeleri

en: Templates
tr: Şablonlar

en: <b>Templates</b>
tr: <b>Şablonlar</b>

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: <b>Layout</b>
tr: <b>Düzen</b>

en: Document _tab position:
tr: Belge _sekmesi konumu:

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
tr: Sekmede gösterilen maksimum dosya adı uzunluğu (0 sınırsızdır)

en: _Sidebar position:
tr: _Kenar çubuğu konumu:

en: Sidebar tab _position:
tr: Kenar çubuğu sekmesi _konumu:

en: Restore search scope from session or project
tr: Arama kapsamını oturumdan veya projeden geri yükle

en: Hide toolbars on full-screen
tr: Araç çubuklarını tam ekranda gizle

en: User interface _language:
tr: Kullanıcı arayüzü di_li:

en: <b>Recent Files</b>
tr: <b>Son Dosyalar</b>

en: Recent files _shows:
tr: Son dosyaları _gösterir:

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
tr: 'Son açılan' menüsündeki dosya _sayısı:

en: _Register recent files with your desktop:
tr: Masaüstünüzle en son dosyaları _kaydet:

en: Shortcut keys
tr: Kısayol tuşları

en: <b>Shortcut keys</b>
tr: <b>Kısayol tuşları</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
tr: <Alt>+0..9 ile sekmeler arasında _geçiş yap

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
tr: <Command>+0..9 ile sekmeler arasında _geçiş yap

en: Save menu accelerators on exit
tr: Çıkışta menü hızlandırıcılarını kaydet

en: Save user customised menu accelerators now
tr: Kullanıcı tarafından özelleştirilmiş menü hızlandırıcılarını şimdi kaydet

en: Reset menu accelerators to application defaults
tr: Menü hızlandırıcılarını uygulama varsayılanlarına sıfırla

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: <b>Dimensions</b>
tr: <b>Boyutlar</b>

en: _Leave dimensions to window manager
tr: Boyutları pencere yöneticisine _bırak

en: _Restore last used dimensions
tr: Son kullanılan boyutları _geri yükle

en: Initial _sidebar width:
tr: İlk _kenar çubuğu genişliği:

en: Initial window _height:
tr: İlk pencere _yüksekliği:

en: Initial window _width:
tr: İlk pencere _genişliği:

en: _Limit window title length
tr: Pencere başlığı uzunluğunu _sınırla

en: <b>Document tab</b>
tr: <b>Belge sekmesi</b>

en: _Use system document tab font
tr: Sistem belgesi sekmesi yazı tipini _kullan

en: _Document tab font:
tr: _Belge sekmesi yazı tipi:

en: Document error tab color
tr: Belge hatası sekmesi rengi

en: Document tab _error color:
tr: Belge sekmesi _hata rengi:

en: Document loading tab color
tr: Belge yükleme sekmesi rengi

en: Document tab loadin_g color:
tr: Belge sekmesi _yükleme rengi:

en: Document modified tab color
tr: Belge değiştirilmiş sekme rengi

en: Document tab _modified color:
tr: Belge sekmesi _ değiştirilmiş rengi:

en: Active document tab color
tr: Etkin belge sekmesi rengi

en: Document tab _active color:
tr: Belge sekmesi _etkin rengi:

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
tr: Görüntüler

en: <b>Thumbnails</b>
tr: <b>Küçük Resimler</b>

en: Thumbnail _filetype:
tr: Küçük resim _dosya türü:

en: Thumbnail _suffix:
tr: Küçük resim _soneki:

en: External commands
tr: Harici komutlar

en: <b>External Commands</b>
tr: <b>Harici Komutlar</b>

en: External filters
tr: Harici filtreler

en: <b>External Filters</b>
tr: <b>Harici Filtreler</b>

en: Output parsers
tr: Çıktı ayrıştırıcıları

en: <b>Output Parsers</b>
tr: <b>Çıktı Ayrıştırıcıları</b>

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: <b>Plugins</b>
tr: <b>Eklentiler</b>

en: Language support
tr: Dil desteği

en: Enter Bluefish project filename
tr: Bluefish proje dosya adını girin

en: Select Bluefish project filename
tr: Bluefish proje dosya adını seçin

en: Create New Project
tr: Yeni Proje Oluştur

en: Edit Project
tr: Projeyi Düzenle

en: This project contains %d file | This project contains %d files
tr[0]: Bu proje %d dosya içeriyor
tr[1]: Bu proje %d dosyalar içeriyor

en: Project _Name:
tr: Proje _Adı:

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
tr: <b>Bu proje için varsayılan ayarlar</b>

en: Create _Project
tr: _Proje Oluştur

en: Create project
tr: Proje oluştur

en: Create project with currently opened documents
tr: Şu anda açık olan belgelerle proje oluştur

en: Create empty project
tr: Boş proje oluştur

en: make
tr: yap

en: weblint HTML checker
tr: weblint HTML denetleyicisi

en: tidy HTML validator
tr: tidy HTML doğrulayıcı

en: xmllint XML checker
tr: xmllint XML denetleyicisi

en: php syntax check
tr: php sözdizimi denetimi

en: perl syntax check
tr: perl sözdizimi denetimi

en: php codesniffer
tr: php kod dinleyici

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort / Uniq
tr: Sırala / Benzersiz

en: Reverse lines
tr: Ters satırlar

en: Tidy convert to XHTML
tr: Tidy XHTML'ye dönüştürme

en: Strip empty lines
tr: Boş satırları çıkar

en: Render HTML to text
tr: HTML'yi metne dönüştür

en: PHP Beautifier
tr: PHP Güzelleştirici

en: Javascript Minify with jsmin
tr: Jsmin ile Javascript Küçültme

en: Decompress CSS
tr: CSS sıkıştırmasını aç

en: Compress CSS
tr: CSS'yi sıkıştır

en: CSS tidy
tr: CSS düzenlemesi

en: Windows 7 Firefox 32-bit
tr: Windows 7 Firefox 32 bit

en: Windows 7 Internet Explorer 32-bit
tr: Windows 7 Internet Explorer 32 bit

en: Windows 7 Internet Explorer 64-bit
tr: Windows 7 Internet Explorer 64 bit

en: Insert date
tr: Terihi gir

en: Links2 (graphics)
tr: Links2 (grafikler)

en: C Header
tr: C Başlık

en: C Header GPL
tr: C Başlık GPL

en: LaTex Book
tr: LaTex Kitap

en: LaTex Presentation
tr: LaTex Sunum

en: Untitled Project
tr: Başlıksız Proje

en: C programming
tr: C programlama

en: Web files
tr: Web dosyaları

en: Hide objectfiles
tr: Nesne dosyalarını gizle

en: <i>Replace started</i>
tr: <i>Değiştirme başlatıldı</i>

en: <i>Search started</i>
tr: <i>Arama başlatıldı</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
tr: <span foreground="red"><b>Seçim yok, aramadan vazgeçildi</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
tr: <span foreground="red" weight="bold">Bazı belgeler hâlâ yükleniyor</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
tr: <span foreground="red">Boş arama dizesi</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
tr[0]: <i>%d giriş değiştirildi</i>
tr[1]: <i>%d girişler değiştirildi</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
tr[0]: <i>%d giriş bulundu</i>
tr[1]: <i>%d girişler bulundu</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
tr[0]: <i>Aranan %d belgenin %d tanesinde %d sonuç bulundu</i>
tr[1]: <i>Aranan %d belgenin %d tanesinde %d sonuçlar bulundu</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
tr[0]: <i>%d karakterden %d tanesinde %d sonuç bulundu</i>
tr[1]: <i>%d karakterden %d tanesinde %d sonuçlar bulundu</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
tr[0]: <i>Etkin belgede %d sonuç bulundu</i>
tr[1]: <i>Etkin belgede %d sonuçlar bulundu</i>

en: <span foreground="red"><b>There is no 'undo' when replacing in files.</b>
    Backup files are created as filename~</span>
tr: <span foreground="red"><b>Dosyalarda değişiklik yapılırken 'geri alma' yoktur.</b>
    Yedekleme dosyaları dosyaadı~ olarak oluşturulur</span>

en: No (more) results
tr: (Daha fazla) sonuç yok

en: Active document
tr: Etkin belge

en: Forward from cursor position
tr: İmleç konumundan ileri

en: Current selection
tr: Geçerli seçim

en: All open documents
tr: Tüm açık belgeler

en: Files on disk
tr: Diskteki dosyalar

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Lowercase
tr: Küçük harf

en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: <b>_Search for</b>
tr: <b>Şunun için _ara</b>

en: <b>Replace _with</b>
tr: <b>_Şununla değiştir</b>

en: Match Patter_n:
tr: Eşleşme _Modeli:

en: Replace T_ype:
tr: _Türü Değiştir:

en: Sco_pe:
tr: _Kapsam:

en: Filename pattern:
tr: Dosya adı modeli:

en: Recursion level:
tr: Özyineleme seviyesi:

en: Basedir:
tr: Temel dizin:

en: Show results in Output Pane
tr: Sonuçları Çıktı Bölmesinde göster

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
tr: Tüm sonuçları belge listesinin altındaki Çıktı Bölmesinde göster

en: Case sensitive _matching
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı _eşleştirme

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
tr: Yalnızca büyük/küçük harf (üst/alt) aynıysa eşleştirin.

en: Pattern contains escape-se_quences
tr: Model, kaçış _dizileri içeriyor

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
tr: Model, \n \t vb. gibi ters eğik çizgiden kaçış karakterleri içeriyor.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
tr: Düzenli ifade modelindeki nokta karakteri yeni satırlarla eşleşir

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
tr: Bu . karakteri yeni satırlar dahil her şeyle eşleşir, çok satırlı eşleştirme için kullanın.

en: Ignore backup files
tr: Yedekleme dosyalarını yoksay

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
tr: Bluefish tarafından oluşturulan yedekleme dosyalarını *~ yoksay

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: _Find All
tr: Tümünü _Bul

en: B_ookmark All
tr: Tümüne _Yer İmi Koy

en: Undo in _all documents
tr: _Tüm belgelerde geri al

en: Undo only _this document
tr: Yalnızca _bu belgeyi geri al

en: Undo this change in all documents?
tr: Bu değişiklik tüm belgelerde geri alınsın mı?

en: This change concerns multiple documents.
tr: Bu değişiklik birden çok belgeyle ilgilidir.

en: Allow folding of C style comments
tr: C stili yorumların katlanmasına izin ver

en: Allow folding of Curly brackets block
tr: Küme parantezleri bloğunun katlanmasına izin ver

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
tr: Javascript Küme parantezleri bloğunun katlanmasına izin ver

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
tr: Javascript Parantez bloğunun katlanmasına izin ver

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
tr: Javascript Köşeli parantez bloğunun katlanmasına izin ver

en: Allow folding of Parentheses block
tr: Parantez bloğunun katlanmasına izin ver

en: Allow folding of PHP blocks
tr: PHP bloklarının katlanmasına izin ver

en: Allow folding of Square brackets block
tr: Köşeli parantez bloğunun katlanmasına izin ver

en: Allow folding of the Parentheses block
tr: Parantez bloğunun katlanmasına izin ver

en: Allow to fold the the root html tag
tr: Kök html etiketini katlamaya izin ver

en: All php functions
tr: Tüm php işlevleri

en: All wordpress functions
tr: Tüm wordpress işlevleri

en: Autocomplete function names with semicolon
tr: İşlev adlarını noktalı virgülle otomatik tamamlama

en: Autocomplete HTML entities
tr: HTML varlıklarını otomatik tamamlama

en: Autocomplete Javascript object methods
tr: Javascript nesne yöntemlerini otomatik tamamlama

en: autocomplete javascript variables
tr: javascript değişkenlerini otomatik tamamlama

en: Auto-complete PHP functions
tr: PHP işlevlerini otomatik tamamlama

en: Auto-complete PHP variables
tr: PHP değişkenlerini otomatik tamamlama

en: Autocomplete tags
tr: Etiketleri otomatik tamamlama

en: autocomplete with newlines
tr: yeni satırlarla otomatik tamamlama

en: CSS properties
tr: CSS özellikleri

en: Enable the PHP short open tag
tr: PHP kısa açık etiketini etkinleştir

en: GNU Coreutils functions
tr: GNU Coreutils işlevleri

en: HTML entities
tr: HTML varlıkları

en: include JQuery syntax
tr: jQuery sözdizimini dahil et

en: Javascript CSS properties
tr: JavaScript CSS özellikleri

en: Load all php functions
tr: Tüm php işlevlerini yükle

en: Load auto-completion information
tr: Otomatik tamamlama bilgilerini yükle

en: Load completion data
tr: Tamamlama verilerini yükle

en: Load glib types and functions
tr: Glib türlerini ve işlevlerini yükle

en: Load GObject functions
tr: GObject işlevlerini yükle

en: Load GTK+ functions
tr: GTK+ işlevlerini yükle

en: Load reference data
tr: Referans verilerini yükle

en: Load reference information
tr: Referans bilgilerini yükle

en: Load standard C library functions
tr: Standart C kitaplığı işlevlerini yükle

en: Load XSLT 2.0 support.
tr: XSLT 2.0 desteğini yükle.

en: Methods in javadoc but not in references
tr: Javadoc'ta bulunan ancak referanslarda bulunmayan yöntemler

en: scan for sql in php strings
tr: php dizelerinde sql için tara

en: Scan for sql in strings
tr: Dizelerde sql için tara

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
tr: Br, hr ve img gibi etiketleri /&gt; ile kendiliğinden kapatın;

en: Show a string as a block
tr: Bir dizeyi blok olarak göster

en: Show tag attributes as block
tr: Etiket özniteliklerini blok olarak göster

en: Show this language in the menu
tr: Bu dili menüde göster

en: Tag block-start includes all attributes
tr: Etiket bloğu başlangıcı tüm öznitelikleri içerir
