Bluefish 2.2.16 - en to fr translation catalogue (869 entries)

en: Code and text editor with many web and software development extras
fr: Éditeur de code et de texte avec de nombreux extras de développement Web et logiciel

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write code, scripts and websites. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
fr: Bluefish est un éditeur puissant destiné aux programmeurs et développeurs web,avec de nombreuses options pour écrire du code, des scripts et des sites Web. Bluefish prend en charge de nombreux langages de programmation et de balisage et possède de nombreuses fonctionnalités, mais il reste une application très rapide et légere.

en: A selection of the features:
fr: Une sélection des fonctionnalités :

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
fr: Coloration syntaxique avancée permettant entre autres le support de langages inclus dans d'autres langages (par exemple : Javascript dans HTML dans PHP)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
fr: Des fonctions d'édition puissantes telles l'indentation automatique et l'auto-complétion disponibles pour de nombreuses fonctions et bibliothèques dans de nombreux langages de programmation.

en: Project support
fr: Gestion des projets

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
fr: Support des fichiers distants via FTP, SFTP, WebDAV, etc.

en: Powerful multi-file and regex capable search and replace engine
fr: Puissant moteur de recherche et remplacement, il permet de travailler avec des expressions régulières et sur de multiple fichiers.

en: Customizable integration of external programs such as pylint, make, etc
fr: Intégration personnalisable des programmes externes tels que pylint, make, etc.

en: Snippets plugin to automate often used code
fr: Plugin de snippets pour automatiser le code souvent utilisé

en: Code-aware in-line spell checking
fr: Vérification orthographique en ligne avec discrimination du code

en: Zencoding or Emmet support
fr: Support de Zencoding ou Emmet

en: Bookmarks
fr: Signets

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
fr: Que vous soyez un codeur occasionnel qui recherche un éditeur simple à maîtriser,ou un codeur frénétique peu attiré par les IDE lourds tels eclipse ou netbeans, Bluefish est fait pour vous !

en: The Bluefish main window showing the application
fr: La fenêtre principale de Bluefish montrant l'application

en: Bluefish Editor
fr: Éditeur Bluefish

en: Web Development Editor
fr: Éditeur de développement web

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
fr: programmation;code;web;éditeur; développement;html;php;python;

en: Bluefish project file
fr: Fichier de projet Bluefish

en: Bluefish language definition file
fr: Fichier de définition de language Bluefish

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: Expand all
fr: Tout Déplier

en: Collapse %s
fr: Replier %s

en: Expand %s
fr: Déplier %s

en: Spell check language
fr: Dictionnaire de langue

en: Add to dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Ignore spelling
fr: Ignorer

en: Insert special characters as entities
fr: Insérer des entités pour les caractères spéciaux

en: Filebrowser
fr: Explorateur de fichiers

en: Goto Line:
fr: Aller à la ligne :

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Regular expression (pcre)
fr: Expression régulière (pcre)

en: Case sensitive
fr: Respecter la c_asse

en: Dot character matches newlines
fr: Un point dans le modèle correspond à un saut de ligne

en: Pattern contains backslash escaped sequences
fr: Le modèle contient des caractères d'échappement

en: Advanced
fr: Options

en: New Bluefish Window
fr: Nouvelle fenêtre Bluefish

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
fr: Veuillez patienter...

en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: _File
fr: _Fichier

en: New From Template
fr: Créer selon un modèle

en: Open _Recent
fr: _Récemment ouvert

en: _Edit
fr: É_diter

en: _View
fr: _Affichage

en: _Document
fr: Docu_ment

en: _Tab Size
fr: Largeur de _tabulation

en: _Font Size
fr: Taille des _caractères

en: Language M_ode
fr: Lan_gage

en: Character _Encoding
fr: _Encodage des caractères

en: Reorder documents
fr: Réorganiser les documents

en: _Go
fr: A_ller à

en: _Project
fr: _Projet

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Commands
fr: C_ommandes

en: _Filters
fr: _Filtres

en: _Output parsers
fr: Analyseur syntaxique

en: For_mat
fr: Fo_rmat

en: _Insert
fr: _Insertion

en: Con_vert
fr: Con_version

en: _New
fr: _Nouveau

en: New file
fr: Nouveau fichier

en: New _Window
fr: Nouve_lle Fenêtre

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Close Win_dow
fr: _Fermer la Fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: _Open...
fr: _Ouvrir…

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open Ad_vanced...
fr: P_aramétrer l'ouverture…

en: Open advanced
fr: Paramétrer l'ouverture

en: Open _from Selection
fr: Ouvrir à partir de la séle_ction

en: Open from Selection
fr: Ouvrir à partir de la sélection

en: _Print...
fr: _Imprimer…

en: Print
fr: Imprimer

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Quit Bluefish
fr: Quitter Bluefish

en: Preference_s...
fr: Pré_férences…

en: Edit Preferences
fr: Éditer les Préférences

en: Select _All
fr: Tout _sélectionner

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Toggle Boo_kmark
fr: Basculer le _signet

en: Toggle bookmark
fr: Basculer le signet

en: _Add or Remove...
fr: Ajouter ou supprimer…

en: Add or remove character encoding
fr: Ajouter ou supprimer des encodages

en: Floati_ng Window
fr: Fenêtre _flottante

en: Open current document in floating window
fr: Ouvrir le document courant dans une fenêtre flottante.

en: _Increase
fr: _Augmenter

en: Increase document font size
fr: Augmenter la taille des caractères

en: _Decrease
fr: _Diminuer

en: Decrease document font size
fr: Diminuer la taille des caractères

en: _Reset
fr: _Normal

en: Reset document font size
fr: Restaurer la taille des caractères

en: Increase document tab size
fr: Augmenter la largeur de tabulation

en: Decrease document tab size
fr: Diminuer la largeur de tabulation

en: Reset document tab size
fr: Restaurer la largeur de tabulation

en: Rescan Synta_x & Spelling
fr: Re-scanner la syntaxe et l'_orthographe

en: Rescan document highlighting
fr: Re-scanner la coloration syntaxique

en: Rescan Synta_x
fr: Re-scanner la synta_xe

en: _New Project...
fr: _Créer un Projet

en: New project
fr: Créer un Projet

en: _Open Project...
fr: _Ouvrir un projet…

en: Open project
fr: Ouvrir un Projet

en: _Synchronize Text Block
fr: S_ynchroniser le bloc de texte

en: Synchronize text block
fr: Synchroniser le bloc de texte

en: _Toggle Comment
fr: Basc_uler les commentaires

en: Toggle comment
fr: Basculer les commentaires

en: Select _Block
fr: Sélectionner le _bloc

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
fr: Sélectionner le bloc, répéter pour sélectionner les parents.

en: Select _Identifier
fr: Choisir les identifiants

en: Select identifier
fr: Choisir les identifiants

en: D_uplicate Line
fr: Dupli_quer la ligne

en: Duplicate the current line
fr: Dupliquer la ligne active

en: _Delete Line
fr: _Supprimer la ligne active

en: Delete the current line
fr: Supprimer la ligne active

en: _Word Count
fr: Compter les _mots

en: Word count
fr: Compter les mots

en: Lorem Ipsum generator
fr: Générateur Lorem Ipsum

en: Insert Relative Filename
fr: Insérer le chemin relatif

en: Insert Absolute Filename
fr: Insérer le chemin absolu

en: Indenting to S_paces
fr: Indentation par esp_aces

en: Indenting to spaces
fr: Indentation par espaces

en: Indenting to T_abs
fr: Indentation par _tabulations

en: Indenting to tabs
fr: Indentation par tabulations

en: _Join Lines Together
fr: Concat_éner les lignes

en: Join lines together
fr: Concaténer les lignes

en: Split Lines on Right _Margin
fr: Scinder les lignes _à la marge droite

en: Split lines on right margin
fr: Scinder les lignes à la marge droite

en: Merge Lines Into Col_umns
fr: Fusionner les li_gnes en colonnes

en: Merge lines into columns
fr: Fusionner les lignes en colonnes

en: Rewrap _Lines
fr: Replier les _lignes

en: Rewrap lines
fr: Replier les lignes

en: Strip T_railing Whitespace
fr: Supprimer les es_paces en fin de ligne

en: Strip trailing whitespace
fr: Supprimer les espaces en fin de ligne

en: Preview in browser
fr: Aperçu dans le navigateur

en: _Full Screen
fr: Plein _écran

en: Full screen
fr: Plein écran

en: _Main Toolbar
fr: Barre d'outils _principale

en: Show main toolbar
fr: Afficher la barre d'outils principale

en: _Side Pane
fr: Panneau _latéral

en: Show side pane
fr: Afficher le panneau latéral

en: _Output Pane
fr: Panneau de s_ortie

en: Show output pane
fr: Afficher le panneau de sortie

en: Status_bar
fr: Barre de _statut

en: Show statusbar
fr: Afficher la barre de statut

en: Auto _Completion Popup
fr: Popup d'_autocomplétion

en: Show auto completion popup
fr: Afficher la fenêtre contextuelle de complétion

en: _Auto Indent
fr: _Indentation automatique

en: Auto indent
fr: Indentation automatique

en: Highlight Block _Delimiters
fr: Colorer les _délimiteurs de blocs

en: Highlight block delimiters
fr: Colorer les délimiteurs de blocs

en: _Highlight Syntax
fr: Co_loration syntaxique

en: Highlight syntax
fr: Coloration syntaxique

en: Show _Blocks
fr: Afficher les _blocs

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: Show Line N_umbers
fr: Afficher les _numéros de ligne

en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Show Right _Margin
fr: Afficher la _marge droite

en: Show right margin
fr: Afficher la marge droite

en: Show Split _View
fr: Afficher la v_ue scindée

en: Show split view
fr: Afficher la vue scindée

en: Show V_isible Spacing
fr: Marquer les es_paces

en: Show visible spacing
fr: Marquer les espaces

en: Show Indenting
fr: Afficher l'indentation

en: Show indenting
fr: Afficher l'indentation

en: _Wrap Text
fr: _Justifier

en: Wrap text
fr: Justifier

en: _Close
fr: Fermer le doc_ument

en: Close current file
fr: Fermer le fichier courant

en: Close A_ll
fr: _Tout fermer

en: Close all files
fr: Fermer tous les fichiers

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save current file
fr: Enregistrer le fichier courant

en: Save _as...
fr: Enre_gistrer sous…

en: Save file as
fr: Enregistrer le fichier sous

en: Sav_e All
fr: Tout enregi_strer

en: Save all files
fr: Enregistrer tous les fichiers

en: Rever_t to Saved
fr: Revenir au _dernier enregistrement

en: Reload current file
fr: Recharger le document courant

en: Save a cop_y...
fr: _Enregistrer une copie…

en: Save a copy
fr: Enregistrer une copie

en: _Insert...
fr: _Insérer…

en: Insert file
fr: Insérer un fichier

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
fr: Reno_mmer

en: Rename file
fr: Renommer le fichier

en: _Indent
fr: Au_gmenter le retrait

en: Indent
fr: Augmenter le retrait

en: Unin_dent
fr: D_iminuer le retrait

en: Unindent
fr: Diminuer le retrait

en: F_irst Bookmark
fr: Premier s_ignet

en: Goto first bookmark
fr: Aller au premier signet

en: L_ast Bookmark
fr: Dernier si_gnet

en: Goto last bookmark
fr: Aller au dernier signet

en: N_ext Bookmark
fr: Sig_net suivant

en: Goto next bookmark
fr: Aller au signet suivant

en: P_revious Bookmark
fr: Sign_et précédant

en: Goto previous document
fr: Aller au document précédent

en: Move Tab _Left
fr: Glisser l'onglet à gauc_he

en: Move current tab left
fr: Glisser l'onglet à gauche

en: Move Tab _Right
fr: Glisser l'onglet à d_roite

en: Move current tab right
fr: Glisser l'onglet à droite

en: Sort by filename
fr: Trier par le nom de fichier

en: Sort by full path
fr: Trier par le chemin complet

en: _Recent Document
fr: Document ré_cent

en: Goto most recent document
fr: Aller au document le plus récent

en: _First Document
fr: _Premier document

en: Goto first document
fr: Aller au premier document

en: _Last Document
fr: _Dernier document

en: Goto last document
fr: Aller au dernier document

en: _Next Document
fr: Document _suivant

en: Goto next document
fr: Aller au document suivant

en: _Previous Document
fr: Document p_récédent

en: _Goto Line
fr: Aller à la ligne

en: Goto line
fr: Aller à la ligne

en: Goto Line Number from _Clipboard
fr: Aller à la ligne depuis le presse-p_apiers

en: Goto line number in clipboard or selection
fr: Aller à la ligne du presse-papier ou de la sélection

en: _Jump to Reference
fr: aller _à la référence

en: Jump to reference
fr: aller à la référence

en: Jump to Matching Block Boundary
fr: Aller à l'autre extrémité du bloc

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: Cut
fr: Couper

en: _Copy
fr: _Copier

en: Copy
fr: Copier

en: _Paste
fr: Co_ller

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Specia_l
fr: Coller spécial

en: Paste Special
fr: Coller spécial

en: _Find
fr: Rec_hercher

en: Show find bar
fr: Afficher la barre de recherche

en: Find A_gain
fr: R_ecommencer la recherche

en: Find again
fr: Recommencer la recherche

en: Find from Clip_board
fr: Rechercher _à partir du presse-papiers

en: Find from clipboard or selection
fr: Rechercher du presse-papiers ou sélection

en: Ad_vanced Find & Replace...
fr: Chercher et Rem_placer avancé

en: Advanced Find and Replace
fr: Chercher et Remplacer avancé

en: Save & _close
fr: Enregistrer et _fermer

en: Save & close project
fr: Enregistrer et _fermer le projet

en: Save project
fr: Enregistrer le projet

en: Save project as
fr: Enregistrer le projet sous

en: _Edit Project Options...
fr: _Éditer les options du projet…

en: Edit project options
fr: Éditer les options du projet

en: _Undo
fr: _Annuler

en: Undo
fr: Annuler

en: U_ndo All
fr: Tout a_nnuler

en: Undo All
fr: Tout annuler

en: _Redo
fr: _Rétablir

en: Redo
fr: Rétablir

en: R_edo All
fr: _Tout rétablir

en: Redo All
fr: Tout rétablir

en: Always use this syntax for files of type %s ?
fr: Toujours utiliser cette syntaxe pour les fichiers de type %s ?

en: Open _URL...
fr: Ouvrir une _URL…

en: Upload _/ Download...
fr: En_voyer / Télécharger…

en: _Spell Check
fr: _Vérifier l'orthographe

en: Text area to filter
fr: Zone de texte comme filtre

en: All text
fr: Tout le texte

en: Selected text only
fr: Texte sélectionné uniquement

en: Never ask again
fr: Ne plus demander

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
fr: Sélectionner le bloc à synchroniser avec les autres pages. Inclure le début et la fin de bloc dans votre sélection.

en: To proceed with the current selection click forward.
fr:  Pour utiliser la sélection courante cliquer sur Suivant.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
fr: Le bloc est affiché ci-dessous, incluant les marqueurs de début et de fin. Sélectionnez le <b>marqueur de début</b> dans le texte ci-dessous.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
fr: Sélectionner le <b>marqueur de fin</b> dans le texte ci-dessous.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
fr: Remplacement du texte entre <i>%s</i> and <i>%s</i> dans tous les documents ouverts dans cette fenêtre.
    <b>Continuer ?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Sélectionner le bloc de texte à synchroniser</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Ce marqueur existe plus d'une fois  dans le bloc.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Sélectionner le texte qui marque  le début du bloc.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Sélectionner le texte qui marque  la fin du bloc.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
fr: Visitez Bluefish : http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
fr: Ouvrir dans la fenêtre existante.

en: Open in new window.
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

en: Print version information.
fr: Afficher le n° de version

en:  [FILE(S)]
fr: [FICHIER(S)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
fr: Erreur lors de l'analyse des options de la ligne de commande. %s
    Essayez : %s -?

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Description:
fr: _Description :

en: _Temporary
fr: _Temporaire

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Do you really want to delete %s?
fr: Désirez-vous vraiment supprimer %s ?

en: Delete permanent bookmark.
fr: Supprimer le signet permanent.

en: Delete all bookmarks.
fr: Supprimer tous les signets

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les signets relatifs à %s ?

en: Delete bookmarks?
fr: Supprimer les signets ?

en: Edit bookmark
fr: Éditer le signet

en: Bookmark menu
fr: Menu des _signets

en: Show Bookmark
fr: Afficher les signets

en: Show File
fr: Afficher le fichier

en: Bookmark search menu
fr: Menu de recherche des signets

en: _Edit...
fr: É_diter…

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Delete bookmark
fr: Supprimer le signet

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: Delete all bookmarks
fr: Supprimer tous les signets

en: Delete All in Document
fr: Tout supprimer dans le document actif

en: Delete all bookmarks in document
fr: Supprimer tous les signets du document

en: Delete temporary in Document
fr: Supprimer temporairement dans le document

en: Delete temporary bookmarks in document
fr: Supprimer les signets temporaires du document

en: Permanent by default
fr: Permanent par défaut

en: Follow active document
fr: Suivre le document actif

en: Follow cursor
fr: Suivre le curseur

en: Follow cursor position
fr: Suivre la position du curseur

en: By Name
fr: Par Nom

en: By Full Path
fr: Par chemin complet

en: By Full URI
fr: Par URI complète

en: Content
fr: Contenu

en: Name
fr: Nom

en: Name & Content
fr: Nom & contenu

en: First bookmark
fr: Premier signet

en: Previous bookmark
fr: Signet précédant

en: Next bookmark
fr: Signet suivant

en: Last bookmark
fr: Dernier signet

en: Name:
fr: Nom :

en: 
    Language mode:
fr: 
    Mode de langage :

en: 
    Encoding:
fr: 
    Encodage :

en: 
    Mime type:
fr: 
    Type Mime :

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
fr: 
    Permissions : %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
fr: 
    Taille (sur le disque) :

en: 
    Last modified:
fr: 
    Dernière modification :

en: Untitled %d
fr: Sans titre %d

en: Changed tab width to %d
fr: Largeur de tabulation modifiée en %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
fr: Le document %s est déjà ouvert dans une autre fenêtre de Bluefish.

en: Move to this window
fr: Déplacer dans cette fenêtre

en: Open readonly
fr: Ouvrir en lecture seule

en: Do not open
fr: Ne pas ouvrir

en: Ln: %d, Col: %d, Char: %d, Blocks: %d
fr:  Ln : %d, Col : %d, Char : %d, Blocs: %d

en: Unknown
fr: Inconnu

en: _No
fr: _Non

en: _Split
fr: _Scinder

en: File contains very long lines. Split these lines?
fr: Le fichier contient des lignes très longues. Scinder ces lignes?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
fr: Les lignes de ce fichier sont trop longues pour être gérées par Bluefish avec des performances raisonnables. Cette fonction scinder, cependant, méconnaît la syntaxe du langage et peut remplacer des espaces ou des tabulations par des sauts de ligne à n'importe quel endroit,ou créer des retour à la ligne si aucun espace ou tabulation n'est trouvé.

en: _Convert
fr: Con_version

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
fr: Le fichier '%s' n'est pas un fichier texte valide. Le fichier peut être endommagé, tronqué ou dans un encodage inattendu.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
fr: Bluefish peut convertir ce fichier dans un format valide en remplaçanten remplaçant les caractères illégaux par des espaces. Convertir ?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
fr: Le fichier est ouvert en lecture seule car il diffère de l'original.
    %lu caractères ont été remplacés par des espaces

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
fr: Utiliser 'Enregistrer sous' pour le renommer et le rendre éditable

en: Add bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Exit fullscreen
fr: Quitter le plein écran

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
fr: _Abandonner l'enregistrement

en: _Continue save in UTF-8
fr: _Continuer l'enregistrement en UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
fr: Impossible de convertir %s vers l'encodage %s. L'encodage a échoué sur le caractère '%s' à la ligne %d colonne %d
    
    Continuer l'enregistrement en UTF-8 ?

en: File encoding conversion failure
fr: Échec de la conversion d'encodage du fichier

en: Previously:
fr: Précédemment :

en: Unable to open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
fr: Si vous ramenez "%s" à la dernière copie sauvegardée, vous perdrez définitivement les modifications en cours.

en: Revert changes to last saved copy?
fr: Supprimer les modifications et revenir à la dernière sauvegarde ?

en: _Retry
fr: _Réessayer

en: Retry _all failed
fr: Échec de _Tout réessayer

en: Close all _failed
fr: Échec de Tout _fermer

en: File
fr: Le fichier

en:  failed to load.
fr:  n'a pas pu être chargé.

en: File failed to load
fr: Le fichier n'a pas pu être chargé

en: Select file to insert
fr: Sélectionner le fichier à insérer

en: No file to insert
fr: Aucun fichier à insérer

en: Save pasted image as
fr: Enregistrer l'image collée comme

en: Paste special
fr: Coller spécial

en: No compatible clipboard data found
fr: Pas de donnée utilisable dans le presse-papier

en: Paste as _HTML
fr: Coller comme _HTML

en: Paste as HTML with _JPG
fr: Coller comme HTML avec _JPG

en: Paste as plain text
fr: Coller comme texte brut

en: %d line | %d lines
fr[0]: %d ligne
fr[1]: %d lignes

en: %d word | %d words
fr[0]: %d mot
fr[1]: %d mots

en: %d character | %d characters
fr[0]: %d caractère
fr[1]: %d caractères

en: Selection statistics:
fr: Dans la sélection :

en: Statistics:
fr: Dans le document :

en: Lines into columns
fr: Nombre de lignes dans les colonnes

en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes :

en: Spread lines horizontally
fr: Diffuser les lignes horizontalement

en: Column separator:
fr: Séparateur de colonnes :

en: Fill empty entries:
fr: Remplir les entrées vides :

en: Number of _paragraphs:
fr: Nombre de _paragraphes

en: Number of _sentences:
fr: Nombre de p_hrases

en: Insert plain text
fr: Insérer du texte brut

en: Insert in <li>
fr: Insérer dans un <li>

en: Insert in <p>
fr: Insérer dans un <p>

en: Number of paragraphs
fr: Nombre de paragraphes

en: Number of sentences
fr: Nombre de phrases

en: _Indent size:
fr: Augmenter la taille

en: Use _tabs to indent, not spaces
fr: Indentation par tabulations

en: Do not _preserve existing line breaks
fr: Ne pas conserver les sauts de ligne existants

en: More _jslint-compatible output
fr: Plus de sorties _jslint-compatible

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
fr: _Décoder les caractères affichables encodés en notation  \\xNN

en: Beautify only in _selection
fr: N'embellir que la _sélection

en: _Indent size
fr: _Augmenter la taille

en: _Available encodings:
fr: _Encodages disponibles :

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encodings in _menu:
fr: Encodages dans le menu :

en: Add or remove document encodings
fr: Ajouter ou supprimer des encodages

en: Supply extra arguments
fr: Ajout facultatif d'arguments

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
fr: Arguments supplémentaires pour définir  %%a dans '%s'

en: Internal error.
fr: Erreur interne.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
fr: Cette commande requiert un nom de fichier pour le document courant; veuillez enregistrer le fichier d'abord.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
fr: Cette commande ne peut s'appliquer qu'à un fichier local; veuillez enregistrer le fichier localement d'abord.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
fr: Une sortie ne peut pas être indiquée pour une commande externe; veuillez corriger la commande dans les préférences.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
fr: Cette commande invoque plusieurs entrées; veuillez corriger la commande dans les préférences.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
fr: Cette commande invoque plusieurs sorties; veuillez corriger la commande dans les préférences.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
fr: Impossible de créer une commande pour %s.
    %s

en: Failed to create a command
fr: Impossible de créer une commande

en: The command %s exited with error code %d. %s
fr: La commande %s s'est terminé avec le code d'erreur %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
fr: Cette application n'est probablement pas installée sur votre système.

en: Command returned error code
fr: La commande a retourné un code d'erreur

en: Set documentroot and webroot
fr: Définir le répertoire racine et le répertoire distant

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
fr: Le <i>document racine</i> est l'endroit où Bluefish cherche les fichiers,
    le <i>répertoire distant</i> est l'adresse où ces mêmes fichiers peuvent être visualisés sur le serveur web

en: Documentroot
fr: Répertoire racine

en: Webroot
fr: Répertoire Distant

en: Move/rename %s to
fr: Déplacer (vers)/renommer (en) %s

en: Could not rename
fr: Impossible de renommer le fichier

en: New directory
fr: Nouveau répertoire

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer
    "%s" ?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez %s, vous le perdrez définitivement.

en: File Browser menu
fr: Menu de l'explorateur de fichiers

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open _Advanced...
fr: P_aramétrer l'ouverture…

en: Search files...
fr: Recherche des fichiers…

en: Search files
fr: Rechercher les fichiers

en: Rena_me
fr: Reno_mmer

en: Rename
fr: Renommer

en: Delete
fr: Supprimer

en: New _File
fr: Nouveau _fichier

en: _New Directory
fr: Nouveau répertoire

en: Insert _link
fr: Insérer un lien

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: _Refresh
fr: Actualise_r

en: Refresh
fr: Actualiser

en: _Set as base dir
fr: _Sélectionner comme répertoire de base

en: Set as base directory
fr: Sélectionner comme répertoire de base

en: Set as document root
fr: Définir en tant que répertoire racine

en: Show Full _Tree
fr: Afficher toute l'_arborescence

en: Show full tree
fr: Afficher toute l'arborescence

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: Filter
fr: Filtre

en: New Filter
fr: Nouveau fichier

en: New filter
fr: Nouveau fichier

en: Edit Filter
fr: Éditer le filtre

en: Edit filter
fr: Éditer le filtre

en: Delete Filter
fr: Supprimer le filtre

en: Delete filter
fr: Supprimer le filtre

en: Follow Active Document
fr: Suivre le document actif

en: Show Backup Files
fr: Afficher les fichiers de sauvegarde

en: Show backup files
fr: Afficher les fichiers de sauvegarde

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Dual
fr: Scindé

en: Flat
fr: À plat

en: Tree
fr: Arborescent

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
fr: <b>%s</b>
    équivalent à
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
fr[0]: Ouverture de %d fichier, %s ouvert
fr[1]: Ouverture de %d fichiers, %s ouverts

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
fr[0]: Tous les fichiers sont chargés, %s complet, %d document ouvert
fr[1]: Tous les fichiers sont chargés, %s complet, %d documents ouverts

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
fr[0]: Ouverture paramétrable terminée, %d document ouvert
fr[1]: Ouverture paramétrable terminée, %d documents ouverts

en: _Skip
fr: _Ignorer

en: _Overwrite
fr: _Écraser

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
fr: %s ne peut être copié, il existe déjà, voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: Overwrite file?
fr: Voulez-vous écraser le fichier ?

en: Autosave in progress...
fr: Sauvegarde automatique en cours…

en: Started open advanced...
fr: Ouverture paramétrée en cours…

en: Select basedir
fr: Choisir le répertoire de base

en: Advanced open file selector
fr: Paramétrer l'ouverture des fichiers

en: <b>Files</b>
fr: <b>Fichiers</b>

en: Base _Dir:
fr: Répertoire de _base :

en: _Pattern:
fr: _Modèle :

en: Pattern matches _full path:
fr: le modèle correspond au chemin d'accès complet

en: _Recursive:
fr: _Récursif :

en: Ma_x recursion:
fr: Récursion ma_xi :

en: <b>Contains</b>
fr: <b>Contient</b>

en: Pa_ttern:
fr: Mo_dèle :

en: Is rege_x:
fr: Est une e_xpression régulière :

en: Select files
fr: Choisir les fichiers

en: Open URL
fr: Ouvrir une URL

en: _Continue save
fr: _Continuer l'enregistrement

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
fr: Le fichier de sauvegarde pour %s n'a pas pu être créé. Si vous continuez, ce fichier sera écrasé.

en: File backup failure
fr: Échec de la sauvegarde

en: Could not save file
fr: Impossible d'enregistrer le fichier

en: File changed on disk
fr: Le fichier a été modifié sur le disque

en: _Cancel
fr: An_nuler

en: File %s exists and is open, overwrite?
fr: Le fichier %s est déjà ouvert, voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
fr: Le fichier sélectionné est en cours d'édition dans Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
fr: Un fichier nommé "%s" existe déjà.

en: Do you want to replace the existing file?
fr: Désirez-vous remplacer le fichier existant ?

en: File:
    "
fr: Fichier :
    "

en: " save is in progress
fr: " enregistrement en cours !

en: Save in progress!
fr: Enregistrement en cours !

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save %s as
fr: Enregistrer %s sous

en: Save copy of %s
fr: Enregistrer une copie de %s

en: Close _Without Saving
fr: Fermer s_ans enregistrer

en: Save changes to "%s" before closing?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées à "%s" avant de le fermer ?

en: If you don't save your changes they will be lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas les modifications, elles seront perdues.

en: _Reopen
fr: _Réouvrir

en: Project "%s" failed to load
fr: Le Projet "%s" n'a pas pu être chargé.

en: Do you want to reopen project from another location?
fr: Voulez-vous rouvrir le projet d'un autre emplacement ?

en: Choose per _File
fr: Choisir par _fichier

en: Close _All
fr: _Tout fermer

en: _Save All
fr: Tout enregi_strer

en: One or more open files have been changed.
fr: Un ou plusieurs fichiers ont été modifiés.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
fr[0]: <span color="red">%d echec</span>
fr[1]: <span color="red">%d échecs</span>

en: incomplete finished
fr: terminé de façon incomplète

en: completed
fr: terminé

en: Upload / Download
fr: Envoyer / Télécharger

en: Upload
fr: Envoyer

en: Download
fr: Télécharger

en: Local directory
fr: Répertoire local

en: Remote directory
fr: Répertoire distant

en: Delete deprecated files
fr: Supprimer les fichiers obsolètes

en: Include hidden files
fr: Inclure les fichiers cachés

en: Include backup files
fr: Inclure les fichiers de sauvegarde

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
fr: Le fichier : %s a été modifié sur le disque.
    
    Heure de l'ancienne modification : %s
    Heure de la nouvelle modification : %s
    Taille originale : %s
    Nouvelle taille : %s

en: _Unset file name
fr: S_upprimer le nom de fichier

en: Retry later
fr: Réessayer plus tard

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
fr: Nom du fichier : %s

en: File disappeared from disk
fr: Le fichier n'est plus sur le disque

en: _Ignore
fr: _Ignorer

en: _Reload
fr: _Recharger

en: Check and reload all documents
fr: Vérifier et recharger tous les documents

note: build a list of filters
en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Hide files that match the filter
fr: Cacher les fichiers correspondant au filtre

en: Add pattern
fr: Ajouter le modèle

en: Mime type
fr: Type mime

en: Icon
fr: Icône

en: %d of %d
fr: %d sur %d

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Character _Encoding:
fr: _Encodage des caractères

en: Automatic detection
fr: Détection automatique

en: <b>Keystroke choice</b>
fr: <b>raccourci-clavier</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
fr: 
    Entrez la combinaison de touches désirée
    Utiliser Ctrl, Shift, Alt en combinaison avec une autre touche.
    <i>Esc pour abandonner, Suppr pour désactiver le raccourci.</i>

en: Press shortcut key combination
fr: Appuyez sur la combinaison de touches de raccourci

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Line
fr: Ligne

en: Output
fr: Résultat

en: The command %s exited with error code %d
fr: La commande %s s'est terminée avec le code d'erreur %d

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
fr: Échec de la compilation du modèle de l'analyseur %s: %s

en: <b>What to print</b>
fr: <b>Imprimer</b>

en: Print header
fr: Imprimer l'en-tête

en: Print line numbers
fr: Imprimer les numéros de ligne

en: What to print
fr: Imprimer

en: Untitled
fr: Sans titre

en: _Mime type:
fr: Type mime :

en: None
fr: Aucun

en: _Template:
fr: Modèle :

en: Enable a_uto-completion
fr: Activer la complétion automatique

en: Enable _block folding
fr: Activer le pliage par blocs

en: Display block stack in statusbar
fr: Afficher la pile de blocs dans la barre d'état

en: Highlight block _delimiters
fr: Colorer les délimiteurs de blocs

en: _Highlight current line
fr: Coloration syntaxique de la ligne active

en: Show line _numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Show _right margin indicator
fr: Afficher la marge droite

en: Auto indentin_g
fr: Indentation automatique

en: Wra_p lines
fr: Replier les lignes

en: Enable syntax scanning
fr: autoriser la coloration syntaxique

en: Show _visible spacing
fr: Montrer les espaces visibles

en: Show _indenting
fr: Afficher l'indentation

en: _Enable spell check
fr: Activer la vérification orthographique

en: <b>Tab Stops</b>
fr: <b>Tabulations</b>

en: Tab _width:
fr: Largeur de tabulation :

en: Insert _spaces instead of tabs
fr: Utiliser des espaces plutôt que des tabulations

en: Enabled
fr: Activé

en: Path to plugin
fr: Chemin du plugin

en: Mime-Type
fr: Type mime

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
fr: <small>Les styles de texte sont appliqués les uns après les autres. Quand plusieurs styles de texte s'appliquent au même texte, le premier est affecté de la plus haute priorité. Utilisez le copier-coller pour réordonner les styles de texte.</small>

en: Label
fr: Étiquette

en: Foreground color
fr: Couleur du premier plan

en: _Foreground color:
fr: Couleur du premier plan

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: _Background color:
fr: Couleur d'arrière-plan

en: _Normal weight
fr: Non gras

en: Bold _weight
fr: Gras

en: Normal st_yle
fr: Non Italique

en: _Italic style
fr: Italique

en: _Spell check
fr: _Vérifier l'orthographe

en: Add entry
fr: Ajouter

en: Delete entry
fr: Supprimer

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
fr: <small><b>Options d'entrée</b>
    Commencer par | pour envoyer l'entrée sur l'entrée standard
    %f nom du fichier local (disponible pour les fichiers locaux)
    %i nom du fichier temporaire en entrée, égal à %f si le fichier est local et n'a pas été modifié
    <b>Autres options</b>
    %a arguments supplémentaires spécifiques au script
    %c répertoire local du fichier (disponible pour tous les fichiers locaux)
    %n nom du fichier sans son chemin (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %u URL (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %p URL de prévisualisation si le répertoire de base et le répertoire de prévisualisation ont été 
     définis dans les préférences du projet, autrement identique à %u</small>

en: Command
fr: Commande

en: Default browser
fr: Navigateur par défaut

en: Duplicate entry
fr: Supprimer l'entrée

en: Update defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Reset all
fr: Tout réinitialiser

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
fr: <small><b>Options d'entrée</b>
    Commencer par | pour envoyer la sortie sur la sortie standard
    %f nom du fichier local (disponible pour les fichiers locaux)
    %i nom du fichier temporaire en entrée
    <b>Options de sortie</b>
    terminer avec | pour lire la sortie à partir de la sortie standard
    %o nom de fichier temporaire
    %t nom de fichier temporaire pour l'entrée et la sortie (pour la modification sur place 
    des filtres, ne peut opérer sur la sélection)
    <b>Autres options</b>
    %a arguments supplémentaires spécifiques au script
    %c répertoire local du fichier (disponible pour les fichiers locaux)
    %n nom du fichier sans son chemin (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %u URL (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %p URL de prévisualisation si le répertoire de base et le répertoire 
    de prévisualisation ont été définis dans les préférences du projet, autrement identique à %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
fr: <small><b>Options d'entrée</b>
    Commencer par | pour envoyer l'entrée sur l'entrée standard
    %f nom du fichier local (disponible pour les fichiers locaux)
    %i nom du fichier temporaire en entrée, égal à %f si le fichier est local et n'a pas été modifié
    <b>Options de sortie</b>
    terminer avec | pour lire la sortie à partir de la sortie standard
    %o nom de fichier temporaire
    <b>Autres options</b>
    %a arguments supplémentaires spécifiques au script
    %c répertoire local du fichier (disponible pour les fichiers locaux)
    %n nom du fichier sans son chemin (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %u URL (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %p URL de prévisualisation si le répertoire de base et le répertoire 
    de prévisualisation ont été définis dans les préférences du projet, autrement identique à %u</small>

en: Pattern
fr: Modèle

en: File #
fr: Fichier #

en: Line #
fr: Ligne #

en: Output #
fr: Résultat à l'écran #

en: Color
fr: Couleur

en: File
fr: Fichier

en: A restart is needed to see the effect of these options
fr: Un redémarrage est nécessaire pour rendre ces options effectives

note: 1=text
en: Option name
fr: Nom de l'option

note: 2=boolean
en: value
fr: Valeur

note: 1=text
en: Highlight name
fr: Nom de la coloration syntaxique

en: Textstyle
fr: Styles de texte

en: Continue and ignore changes
fr: Coninuer et ignorer tous les changements

en: Cancel
fr: Annuler

en: Importing colors will abort any preferences changes
fr: L'importation des couleurs annule toutes les modifications de préférences

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
fr: L'importation des couleurs ferme la boîte de dialogue des préférences et annule les modifications que vous avez apportées. Voulez-vous continuer?

en: Choose file
fr: Choisir le fichier

en: Import done
fr: Importation effectuée

en: Import %s failed
fr: Échec de l'importation de %s

en: Delayed
fr: Différé

en: Immediately
fr: Immédiat

en: Continue save
fr: Continuer l'enregistrement

en: Abort save
fr: Abandonner l'enregistrement

en: Ask what to do
fr: Demander quoi faire

en: Never
fr: Jamais

en: Periodically and during save
fr: Périodiquement et lors d'un enregistrement

en: Only during save
fr: Lors des enregistrements uniquement

en: Nothing
fr: Aucune

en: Modified time and file size
fr: Date et taille du fichier modifiés

en: Modified time
fr: Date modifiée

en: File size
fr: Taille du fichier

en: left
fr: À gauche

en: right
fr: À droite

en: top
fr: En haut

en: bottom
fr: En bas

en: Recently opened
fr: Document récent

en: Recently closed
fr: Récemment fermé

en: Only project files
fr: Les fichiers de projet seulement

en: All
fr: Tout

en: All except spaces
fr: Tout sauf les espaces sécables

en: All trailing
fr: Tous les espaces en fin de ligne

en: All except non-trailing spaces
fr: Tabulations, insécables et espaces en fin de ligne

en: Always
fr: Toujours

en: Smart
fr: Intelligent

en: Edit preferences
fr: Éditer les préférences

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
fr: <b>Paramètres par défaut (remplacés par les paramètres du projet)</b>

en: Initial document settings
fr: Paramètres initiaux de l'éditeur

en: Editor settings
fr: Paramètres de l'éditeur

en: <b>Editor settings</b>
fr: <b>Paramètres de l'éditeur</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
fr: auto-indentation intelligente des crochets

en: Smart Home/_End cursor positioning
fr: Positionnement intelligent du curseur début/fin

en: _Tab key indents selection
fr: La touche tabulation indente la sélection

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
fr: Remplacer les guillemets Unicode par des guillemets ASCII

en: Insert spaces to cursor position
fr: Insérer des espaces à la position du curseur

en: Automatically insert closing brackets
fr: Fermeture auto des parenthèses

en: Right _margin/split line end position:
fr: marge droite/coupure de ligne :

en: Wrap lines on right margin indicator
fr: Plier les lignes à la marge droite

en: Visible _whitespace mode:
fr: Présentation des espaces visibles

en: <b>Undo</b>
fr: <b>Annulation</b>

en: _Number of actions in history:
fr: Nombre d'actions dans l'historique :

en: Clear _history on save
fr: Effacer l'historique lors de l'enregistrement

en: Auto-completion & Reference
fr: Auto-completion & Références

en: <b>Auto-completion</b>
fr: <b>Autocomplétion</b>

en: Show _pop-up window:
fr: Afficher la fenêtre contextuelle :

en: Minimum matching length for auto-completion:
fr: Longueur minimale pour l'auto-complétion :

en: Shortcut _key combination:
fr: Combinaison de touches de raccourci :

en: <b>Reference Information</b>
fr: <b>Références</b>

en: _Load reference data from language files
fr: Charger les informations de références du fichier de language

en: Show references in auto-completion _pop-up window
fr: Afficher les références dans la fenêtre contextuelle de complétion

en: Show references if mouse is over text editor
fr: Afficher les références au survol de la souris

en: Font & Colors
fr: Fonte et Couleurs

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
fr: <b>Fonte et curseur</b>

en: _Editor font:
fr: Fonte de l'éditeur :

en: Cursor / font size ratio (%):
fr: Ratio curseur/taille de la police (%) :

en: <b>Colors</b>
fr: <b>Couleurs</b>

en: Use system wide color settings
fr: Utiliser les paramètres système de couleurs

en: Cursor color
fr: Couleur du curseur

en: C_ursor color:
fr: Couleur du curseur

en: Selection background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la sélection

en: _Selection background color:
fr: Arrière-plan de la sélection

en: Margin foreground color
fr: Couleur du premier plan de la marge

en: _Margin foreground color:
fr: Couleur du premier plan de la marge

en: Margin background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la marge

en: _Margin background color:
fr: Couleur d'arrière-plan de la marge

en: Highlight cursor position
fr: Colorer la position du curseur

en: Cursor highlight color
fr: Couleur du curseur

en: _Cursor highlight color:
fr: Couleur du curseur

en: Current line color
fr: Couleur de la ligne courante

en: Cu_rrent line color:
fr: Couleur de la ligne courante

en: Visible whitespace color
fr: Couleur des espaces visibles

en: _Visible whitespace color:
fr: Couleur des espaces visibles

en: <b>Import / export color profiles</b>
fr: <b>Importer / exporter les profiles de couleurs</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
fr: Les profils de couleurs définissent les couleurs de l'éditeur, de l'interface utilisateur et de tous les styles de textes.

en: Export
fr: Exporter

en: Import
fr: Importer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Text styles
fr: Styles de texte

en: <b>Text Styles</b>
fr: <b>Styles de texte</b>

en: Files
fr: Fichiers

en: <b>Encoding</b>
fr: <b>Encodage</b>

en: _Default character set for new files:
fr: Jeu de caractères par défaut pour les nouveaux fichiers :

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
fr: Mettre à jour les balises <meta> lors de la modification de l'encodage

en: <b>Misc</b>
fr: <b>Divers</b>

en: Strip trailing spaces on save
fr: Supprimer les espaces en fin de ligne à l'enregistrement

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
fr: Ouvrir les fichiers de commande dans le processus Bluefish actif

en: Open commandline files in new _window
fr: Ouvrir les fichiers de commande dans une nouvelle fenêtre

en: Check if file is modified on disk:
fr: Vérifier si le fichier est modifié sur le disque :

en: File properties to check on dis_k for modifications:
fr: Propriétés du fichier à vérifier sur le disque :

en: Show warning for files with very long lines
fr: Avertir pour les fichiers contenant des lignes très longues

en: Backup & Recovery
fr: Sauvegarde et Récupération

en: <b>Backup</b>
fr: <b>Sauvegarde</b>

en: Create _backup file during file save
fr: Créer une sauvegarde à l'enregistrement

en: _Remove backup file on close
fr: Supprimer la sauvegarde à la fermeture

en: If back_up fails:
fr: Si la sauvegarde échoue :

en: <b>Document Recovery</b>
fr: <b>Récupération des documents</b>

en: _Enable recovery of modified documents
fr: Activer la récupération des documents modifiés

en: _Frequency to store changes (seconds):
fr: Fréquence d'enregistrement des modifications (secondes) :

en: File Associations
fr: associations du fichier

en: Templates
fr: Modèles

en: <b>Templates</b>
fr: <b>Modèles</b>

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: <b>Layout</b>
fr: <b>Disposition</b>

en: Document _tab position:
fr: Position des onglet des documents :

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
fr: Longueur maxi du nom de fichier dans l'onglet (0 pour illimité)

en: _Sidebar position:
fr: Position du panneau latéral :

en: Sidebar tab _position:
fr: Position des onglets du panneau latéral :

en: Restore search scope from session or project
fr: Restaurer la portée de la recherche à partir de la session ou du projet

en: Hide toolbars on full-screen
fr: Masquer les barres d'outils en plein écran

en: User interface _language:
fr: Langue de l'interface utilisateur

en: <b>Recent Files</b>
fr: <b>Fichiers récents</b>

en: Recent files _shows:
fr: 'Fichiers récents' affiche :

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
fr: Nombre de fichiers dans 'Récemment ouvert :'

en: _Register recent files with your desktop:
fr: Enregistrer les fichiers récents sur le bureau :

en: Shortcut keys
fr: Touches de raccourci

en: <b>Shortcut keys</b>
fr: <b>Touches de raccourci</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
fr: Basculer entre les onglets avec <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
fr: Basculer entre les onglets avec <Alt>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
fr: Enregistrer les accélérateurs de menu en quittant

en: Save user customised menu accelerators now
fr: Enregistrer maintenant les accélérateurs de menu personnalisés

en: Reset menu accelerators to application defaults
fr: Rétablir les accélérateurs de menu par défaut

en: _Leave dimensions to window manager
fr: Laisser le gestionnaire de fenêtres gérer les dimensions

en: _Restore last used dimensions
fr: Restaurer les dernières dimensions utilisées

en: Initial _sidebar width:
fr: Largeur initiale du panneau latéral :

en: Initial window _height:
fr: Hauteur initiale de la fenêtre :

en: Initial window _width:
fr: Largeur initiale de la fenêtre :

en: _Limit window title length
fr: Limiter la longueur du titre de la fenêtre.

en: <b>Document tab</b>
fr: <b>Onglet des documents</b>

en: _Use system document tab font
fr:  Utiliser la fonte système pour les onglets des documents.

en: _Document tab font:
fr: Fonte des onglet des documents :

en: Document error tab color
fr: Documents, onglet d'erreur

en: Document tab _error color:
fr: Documents, onglet d'erreur :

en: Document loading tab color
fr: Documents, onglet chargement en cours

en: Document tab loadin_g color:
fr: Documents, onglet chargement en cours :

en: Document modified tab color
fr: Documents, onglet modifié

en: Document tab _modified color:
fr: Documents, onglet modifié :

en: Active document tab color
fr: Couleur de l'onglet du document courant

en: Document tab _active color:
fr: Couleur de l'onglet du document courant :

en: <b>Thumbnails</b>
fr: <b>Vignettes</b>

en: Thumbnail _filetype:
fr: Type de fichier des vignettes :

en: Thumbnail _suffix:
fr: Suffixe des vignettes :

en: External commands
fr: Commandes externes

en: <b>External Commands</b>
fr: <b>Commandes externes</b>

en: External filters
fr: Filtres externes

en: <b>External Filters</b>
fr: <b>Filtres externes</b>

en: Output parsers
fr: Analyseurs syntaxiques

en: <b>Output Parsers</b>
fr: <b>Analyseurs syntaxiques</b>

en: Bookmark commands
fr: Commandes de signets

en: <b>Bookmark commands</b>
fr: <b>Commandes de signets</b>

en: Language support
fr: Languages

en: Enter Bluefish project filename
fr: Saisir le nom du projet Bluefish

en: Select Bluefish project filename
fr: Sélectionner le nom de fichier du projet Bluefish

en: Create New Project
fr: Créer un projet

en: Edit Project
fr: Éditer le projet

en: This project contains %d file | This project contains %d files
fr[0]: Ce projet contient %d fichier
fr[1]: Ce projet contient %d fichiers

en: Project _Name:
fr: _Nom du projet :

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
fr: <b>Paramètres par défaut pour ce projet</b>

en: Create _Project
fr: Créer un _projet

en: Create project
fr: Créer un projet

en: Create project with currently opened documents
fr: Créer un projet avec les documents ouverts

en: Create empty project
fr: Créer un projet vide

en: weblint HTML checker
fr: vérificateur HTML weblint

en: tidy HTML validator
fr: validateur HTML tidy

en: xmllint XML checker
fr: vérificateur XML xmllint

en: php syntax check
fr: Vérifier la syntaxe PHP

en: perl syntax check
fr: Vérifier la syntaxe Perl

en: Generate from ctags
fr: Générer à partir de ctags

en: Sort
fr: Trier

en: Sort / Uniq
fr: Trier / Uniq

en: Reverse lines
fr: Inverser les lignes

en: Tidy convert to XHTML
fr: Tidy conversion vers XHTML

en: Strip empty lines
fr: Ôter les lignes vides

en: Render HTML to text
fr: Rendu HTML en texte

en: Javascript Minify with jsmin
fr: Compacter javascript avec jsmin

en: Decompress CSS
fr: Décompresser CSS

en: Compress CSS
fr: Compresser CSS

en: Windows 7 Internet Explorer 32-bit
fr: Windows 7 Internet Explorer 32-bitr

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: C Header
fr: En-tête C

en: C Header GPL
fr: En-tête C GPL

en: LaTex Presentation
fr: LaTex Présentation

en: Untitled Project
fr: Projet sans titre

en: C programming
fr: Programmation C

en: Web files
fr: fichiers de type web

en: Hide objectfiles
fr: Cacher les fichiers objets

en: <i>Replace started</i>
fr: <b>Remplacement en cours…</b>

en: <i>Search started</i>
fr: <b>Recherche en cours…</b>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
fr: <span foreground="red"><b>Aucune sélection, abandon de la recherche</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Certains documents sont en cours de chargement</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
fr: <span foreground="red"><b>Chaîne de recherche vide</b></span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
fr[0]: <i>%d occurence remplacée</i>
fr[1]: <i>%d occurences remplacées</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
fr[0]: <i>%d occurence trouvée</i>
fr[1]: <i>%d occurences trouvées</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
fr[0]: <i>%d résultat trouvé dans  %d des %d documents parcourus</i>
fr[1]: <i>%d résultats trouvés dans  %d des %d documents parcourus</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
fr[0]: <i>%d résultat trouvé du caractère %d à %d</i>
fr[1]: <i>%d résultats trouvés du caractère %d à %d</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
fr[0]: <i>%d résultat trouvé dans le document courant</i>
fr[1]: <i>%d résultats trouvés dans le document courant</i>

en: <span foreground="red"><b>There is no 'undo' when replacing in files.</b>
    Backup files are created as filename~</span>
fr: <span foreground="red"><b>Il n'y a pas d'annulation lors du remplacement dans des fichiers.</b>
    Les fichiers de sauvegarde sont créés sous nom_de_fichier~</span>

en: No (more) results
fr: Pas (plus) de résultats

en: Active document
fr: Document courant

en: Forward from cursor position
fr: Vers le bas à partir de la position du curseur

en: Current selection
fr: Sélection courante

en: All open documents
fr: Tous les fichiers ouverts

en: Files on disk
fr: Fichiers sur le disque

en: Uppercase
fr: Mettre en majuscules

en: Lowercase
fr: Mettre en minuscules

en: Find and Replace
fr: Chercher et Remplacer

en: <b>_Search for</b>
fr: <b>_Chercher</b>

en: <b>Replace _with</b>
fr: <b>_Remplacer par</b>

en: Match Patter_n:
fr: _Modèle de recherche :

en: Replace T_ype:
fr: T_ype de remplacement :

en: Sco_pe:
fr: _Zone de recherche :

en: Filename pattern:
fr: Modèle de nom de fichier :

en: Recursion level:
fr: Niveau de récursion :

en: Basedir:
fr: Répertoire de _base :

en: Show results in Output Pane
fr: Afficher les résultats dans le panneau de sortie

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
fr: Afficher tous les résultats dans le panneau de sortie en bas de la liste des documents

en: Case sensitive _matching
fr: Respecter la c_asse

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
fr: Recherche fructueuse seulement si la casse (majuscules/minuscules) est identique.

en: Pattern contains escape-se_quences
fr: Le modèle contient des caractères d'échappement

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
fr: Le modèle contient des caractères échappés par un antislash tels  \n, \t, etc.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
fr: Un point dans le modèle correspond à un saut de ligne

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
fr: Le point correspond à tout, y compris les nouvelles lignes, utiliser pour la recherche multiligne.

en: Ignore backup files
fr: Ignorer les fichiers de sauvegarde

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
fr: Ignorer les fichiers de sauvegarde *~ créés par Bluefish

en: Make bookmarks permanent
fr: Rendre les signets permanents

en: Replace _All
fr: Tout _remplacer

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: _Find All
fr: Tout _chercher

en: B_ookmark All
fr: Placer des signets pour tous

en: Undo in _all documents
fr: Annuler dans _tous les documents ouverts

en: Undo only _this document
fr: Annuler seulement dans ce _document

en: Undo this change in all documents?
fr: Annuler ce changement dans tous les documents ?

en: This change concerns multiple documents.
fr: Ce changement affecte de multiple documents.

en: Allow folding of C style comments
fr: Permettre le pliage des commentaires C style

en: Allow folding of Curly brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs entre accolades

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs Javascript entre accolades

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
fr: Permettre le pliage des blocs Javascript entre parenthèses

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs Javascript entre crochets

en: Allow folding of Parentheses block
fr: Permettre le pliage des blocs entre parenthèses

en: Allow folding of PHP blocks
fr: Permettre le pliage de

en: Allow folding of Square brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs entre crochets

en: Allow folding of the Parentheses block
fr: Permettre le pliage des blocs entre parenthèses

en: Allow to fold the the root html tag
fr: Permettre le pliage de la balise html racine

en: All php functions
fr: Toutes les fonctions PHP

en: All wordpress functions
fr: Toutes les fonctions Wordpress

en: Autocomplete function names with semicolon
fr: Autocompléter les noms de fonction avec un point virgule

en: Autocomplete HTML entities
fr: Autocompléter les entités HTML

en: Autocomplete Javascript object methods
fr: Autocompléter les méthodes des objets Javascript

en: autocomplete javascript variables
fr: Autocompléter les variables Javascript

en: Auto-complete PHP functions
fr: Autocompléter les fonctions PHP

en: Auto-complete PHP variables
fr: Autocompléter les variables PHP

en: Autocomplete tags
fr: Autocompléter les balises

en: autocomplete with newlines
fr: Autocompléter avec un retour à la ligne

en: CSS properties
fr: Propriétés CSS

en: Enable the PHP short open tag
fr: Autoriser la balise PHP courte

en: GNU Coreutils functions
fr: Fonctions GNU Coreutils

en: HTML entities
fr: Entités HTML

en: include JQuery syntax
fr: inclure la syntaxe JQuery

en: Javascript CSS properties
fr: Propriétés CSS Javascript

en: Load all php functions
fr: Charger toutes les fonctions php

en: Load auto-completion information
fr: Charger les informations de complétion

en: Load completion data
fr: Charger les données de complétion

en: Load glib types and functions
fr: Charger les types et fonctions glib

en: Load GObject functions
fr: Charger les fonctions GObjec

en: Load GTK+ functions
fr: Charger les fonctions GTK+

en: Load reference data
fr: Charger les références

en: Load reference information
fr: Charger les références

en: Load standard C library functions
fr: Charger les fonctions standard de la bibliothèque C

en: Load XSLT 2.0 support.
fr: Charger le support de XSLT 2.0.

en: Methods in javadoc but not in references
fr: Méthodes dans javadoc mais pas dans les références

en: scan for sql in php strings
fr: Analyser sql dans les chaînes php

en: Scan for sql in strings
fr: Analyser sql dans les chaînes

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
fr: Fermer les balises br, hr et img avec /&gt;

en: Show a string as a block
fr: Afficher les chaînes comme des blocs

en: Show tag attributes as block
fr: Afficher les chaînes comme des blocs

en: Show this language in the menu
fr: Afficher ce language dans le menu

en: Tag block-start includes all attributes
fr: Le bloc de balise ouvrante inclut tous les attributs
