Bluefish 2.2.2 - en to da translation catalogue (856 entries)

en: A selection of the features:
da: Udvalgte muligheder:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
da: God syntaksmarkering, som bl.a. understøtter sprog i sprog (f.eks. javascript i HTML i PHP)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
da: Mange kraftfulde redigeringsværktøjer som auto-indrykning og auto-fuldførelse for mange funktioner og biblioteker i mange programmeringssprog

en: Project support
da: Projektunderstøttelse

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
da: Understøttelse af ikke-lokale filer via ftp, sftp, webdav, etc

en: Snippets plugin to automate often used code
da: Plugin med kodestumper til automatisering af ofte brugt kode

en: Code-aware in-line spell checking
da: Indbygget kode-bevidst stavekontrol

en: Zencoding or Emmet support
da: Zenkodning eller Emmet-støtte

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
da: Hvis du kun koder en gang imellem og har brug for et redigeringsprogram, som er let at lære, eller hvis du koder jævnligt og ikke bryder dig om tunge brugerflader som eclipse eller netbeans, så er Bluefish lige noget for dig!

en: Bluefish Editor
da: Bluefish Redigeringsprogram

en: Web Development Editor
da: Redigeringsprogram til webudvikling

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
da: programmering;kode;web;editor;udvikling;html;php;python;

en: Bluefish project file
da: Projektfil for Bluefish

en: Bluefish language definition file
da: Sprogdefinitionsfil for Bluefish

en: Collapse all
da: Sammenfold alle

en: Expand all
da: Udvid alle

en: Collapse %s
da: Sammenfold %s

en: Expand %s
da: Udvid %s

en: Spell check language
da: Sprog for stavekontrol

en: Add to dictionary
da: Tilføj til ordbog

en: Ignore spelling
da: Ignorer stavning

en: Insert special characters as entities
da: Indsæt specialtegn som entiteter

en: Filebrowser
da: Filbrowser

en: Goto Line:
da: Gå til linje:

en: Find:
da: Søg:

en: Regular expression (pcre)
da: Regulært udtryk (pcre)

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Dot character matches newlines
da: Punktum matcher ny linje

en: Pattern contains backslash escaped sequences
da: Mønstret indeholder undvigesekvenser med omvendt skråstreg

en: Advanced
da: Avanceret

en: New Bluefish Window
da: Nyt Bluefish-vindue

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
da: Vent venligst...

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: _File
da: _Filer

en: New From Template
da: Ny fra skabelon

en: Open _Recent
da: Hent s_eneste

en: _Edit
da: _Redigér

en: _View
da: _Vis

en: _Document
da: _Dokument

en: _Tab Size
da: _Tabulering

en: _Font Size
da: Skriftst_ørrelse

en: Language M_ode
da: Sprogmo_dus

en: Character _Encoding
da: T_egnkodning

en: Reorder documents
da: Omgruppér dokumenter

en: _Go
da: _Gå til

en: _Project
da: _Projekt

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Commands
da: _Kommandoer

en: _Filters
da: _Filtre

en: _Output parsers
da: _Uddataparsere

en: For_mat
da: For_matér

en: _Insert
da: _Indsæt

en: Con_vert
da: Kon_vertér

en: _New
da: _Ny

en: New file
da: Ny fil

en: New _Window
da: N_yt vindue

en: New window
da: Nyt vindue

en: Close Win_dow
da: Luk vin_due

en: Close window
da: Luk vindue

en: _Open...
da: _Åbn...

en: Open file
da: Åbn fil

en: Open Ad_vanced...
da: Åbn a_vanceret...

en: Open advanced
da: Åbn avanceret

en: Open _from Selection
da: Åbn _fra markering

en: Open from Selection
da: Åbn fra markering

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Print
da: Udskriv

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit Bluefish
da: Afslut Bluefish

en: Preference_s...
da: Indstil_linger...

en: Edit Preferences
da: Redigér indstillinger

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: Select all
da: Vælg alt

en: Toggle Boo_kmark
da: Bogmær_ke til/fra

en: Toggle bookmark
da: Slå bogmærke til/fra

en: _Add or Remove...
da: _Tilføj eller fjern...

en: Add or remove character encoding
da: Tilføj eller fjern tegnkodning

en: Floati_ng Window
da: Flyde_nde vindue

en: Open current document in floating window
da: Åbn aktuelle dokument i flydende vindue

en: _Increase
da: For_øg

en: Increase document font size
da: Forøg dokumentets skriftstørrelse

en: _Decrease
da: Formin_dsk

en: Decrease document font size
da: Formindsk dokumentets skriftstørrelse

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Reset document font size
da: Nulstil dokumentets skriftstørrelse

en: Increase document tab size
da: Forøg tabulering

en: Decrease document tab size
da: Formindsk tabulering

en: Reset document tab size
da: Nulstil tabulering

en: Rescan Synta_x & Spelling
da: Kontrollér syntaks og st_avning

en: Rescan document highlighting
da: Kontrollér markeringen i dokumentet

en: Rescan Synta_x
da: _Kontrollér syntaks

en: _New Project...
da: _Nyt projekt...

en: New project
da: Nyt projekt

en: _Open Project...
da: _Åbn projekt...

en: Open project
da: Åbn projekt

en: _Synchronize Text Block
da: _Synkronisér tekstblok

en: Synchronize text block
da: Synkronisér tekstblok

en: _Toggle Comment
da: Vis/skjul kommen_tar

en: Toggle comment
da: Vis/skjul kommentar

en: Select _Block
da: Vælg _blok

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
da: Vælg blok, brug gentagne gange for at vælge overordnede blokke

en: Select _Identifier
da: Vælg  _identifikator

en: Select identifier
da: Vælg identifikator

en: D_uplicate Line
da: D_uplikér linje

en: Duplicate the current line
da: Duplikér aktuel linje

en: _Delete Line
da: S_let linje

en: Delete the current line
da: Slet aktuel linje

en: _Word Count
da: Ordoptælli_ng

en: Word count
da: Ordoptælling

en: Lorem Ipsum generator
da: Lorem Ipsum-generator

en: Insert Relative Filename
da: Indsæt relativt filnavn

en: Insert Absolute Filename
da: Indsæt absolut filnavn

en: Indenting to S_paces
da: Indrykning med _mellemrum

en: Indenting to spaces
da: Indrykning med mellemrum

en: Indenting to T_abs
da: Indrykning med t_abulator

en: Indenting to tabs
da: Indrykning med tabulator

en: _Join Lines Together
da: Sammenføj lin_jer

en: Join lines together
da: Sammenføj linjer

en: Split Lines on Right _Margin
da: Ombr_yd linjer ved højremargin

en: Split lines on right margin
da: Ombryd linjer ved højremargin

en: Merge Lines Into Col_umns
da: Sammenføj linjer i kol_onner

en: Merge lines into columns
da: Sammenføj linjer i kolonner

en: Rewrap _Lines
da: Ny _linjeombrydning

en: Rewrap lines
da: Ny linjeombrydning

en: Strip T_railing Whitespace
da: Fje_rn afsluttende blanktegn

en: Strip trailing whitespace
da: Fjern afsluttende blanktegn

en: Javascript beautifier
da: Javascript-forskønner

en: Preview in browser
da: Forhåndsvisning i browser

en: _Full Screen
da: _Fuldskærm

en: Full screen
da: Fuldskærm

en: _Main Toolbar
da: H_ovedværktøjslinje

en: Show main toolbar
da: Vis hovedværktøjslinje

en: _Side Pane
da: _Sidepanel

en: Show side pane
da: Vis sidepanel

en: _Output Pane
da: _Uddata-panel

en: Show output pane
da: Vis uddatapanel

en: Status_bar
da: Status_bjælke

en: Show statusbar
da: Vis statusbjælke

en: Auto _Completion Popup
da: Pop_op for automatisk fuldførelse

en: Show auto completion popup
da: Vis popop for automatisk fuldførelse

en: _Auto Indent
da: A_utomatisk indrykning

en: Auto indent
da: Automatisk indrykning

en: Highlight Block _Delimiters
da: Markér bloka_fgrænsere

en: Highlight block delimiters
da: Markér blokafgrænsere

en: _Highlight Syntax
da: _Markér syntaks

en: Highlight syntax
da: Fremhæv syntaks

en: Show _Blocks
da: Vis _blokke

en: Show blocks
da: Vis blokke

en: Show Line N_umbers
da: Vis lin_jenumre

en: Show line numbers
da: Vis linjenumre

en: Show Right _Margin
da: Vis højre mar_gin

en: Show right margin
da: Vis højre margin

en: Show Split _View
da: Vis opdelt _vindue

en: Show split view
da: Vis opdelt vindue

en: Show V_isible Spacing
da: Vis tabuler_inger

en: Show visible spacing
da: Vis tabuleringer

en: _Wrap Text
da: Ombr_yd tekst

en: Wrap text
da: Ombryd tekst

en: _Close
da: Lu_k

en: Close current file
da: Luk denne fil

en: Close A_ll
da: Luk al_le

en: Close all files
da: Luk alle filer

en: _Save
da: _Gem

en: Save current file
da: Gem denne fil

en: Save _as...
da: Gem _som...

en: Save file as
da: Gem fil som

en: Sav_e All
da: Ge_m alle

en: Save all files
da: Gem alle filer

en: Rever_t to Saved
da: Rul _tilbage til allerede gemte

en: Reload current file
da: Genindlæs denne fil

en: Save a cop_y...
da: Gem en kop_i...

en: Save a copy
da: Gem en kopi

en: _Insert...
da: _Indsæt...

en: Insert file
da: Indsæt fil

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
da: _Omdøb...

en: Rename file
da: Omdøb fil

en: _Indent
da: Ryk _ind

en: Indent
da: Ryk ind

en: Unin_dent
da: Fjern in_drykning

en: Unindent
da: Fjern indrykning

en: F_irst Bookmark
da: F_ørste bogmærke

en: Goto first bookmark
da: Gå til første bogmærke

en: L_ast Bookmark
da: Si_dste bogmærke

en: Goto last bookmark
da: Gå til sidste bogmærke

en: N_ext Bookmark
da: N_æste bogmærke

en: Goto next bookmark
da: Gå til næste bogmærke

en: P_revious Bookmark
da: For_rige bogmærke

en: Goto previous document
da: Gå til forrige dokument

en: Move Tab _Left
da: F_lyt tabulering til venstre

en: Move current tab left
da: Flyt denne tabulering til venstre

en: Move Tab _Right
da: Flyt tabulering til høj_re

en: Move current tab right
da: Flyt denne tabulering til højre

en: Sort by filename
da: Sortér efter filnavn

en: Sort by full path
da: Sortér efter den fulde sti

en: _Recent Document
da: _Nyligt åbnet dokument

en: Goto most recent document
da: Gå til senest åbnede dokument

en: _First Document
da: _Første dokument

en: Goto first document
da: Gå til første dokument

en: _Last Document
da: _Sidste dokument

en: Goto last document
da: Gå til sidste dokument

en: _Next Document
da: _Næste dokument

en: Goto next document
da: Gå til næste dokument

en: _Previous Document
da: F_orrige dokument

en: _Goto Line
da: _Gå til linje

en: Goto line
da: Gå til linje

en: Goto Line Number from _Clipboard
da: Gå til linjenummer fra ud_klipsholder

en: Goto line number in clipboard or selection
da: Gå til linje nummer i udklipsholder eller markering

en: _Jump to Reference
da: G_å til reference

en: Jump to reference
da: Gå til reference

en: Jump to Matching Block Boundary
da: Spring til grænsen for matchende blok

en: Cu_t
da: Kli_p

en: Cut
da: Klip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy
da: Kopiér

en: _Paste
da: Inds_æt

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste Specia_l
da: Indsæt specie_l

en: Paste Special
da: Indsæt speciel

en: _Find
da: _Søg

en: Show find bar
da: Vis søgelinje

en: Find A_gain
da: Sø_g igen

en: Find again
da: Søg igen

en: Find from Clip_board
da: Find i udklips_holder

en: Find from clipboard or selection
da: Find i udklipsholder eller markering

en: Ad_vanced Find & Replace...
da: A_vanceret søg og erstat...

en: Advanced Find and Replace
da: Avanceret søg og erstat

en: Save & _close
da: Gem og _luk

en: Save & close project
da: Gem og luk projekt

en: Save project
da: Gem projekt

en: Save project as
da: Gem projekt som

en: _Edit Project Options...
da: R_edigér indstillinger for projekt...

en: Edit project options
da: Redigér indstilinger for projekt

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Undo
da: Fortryd

en: U_ndo All
da: For_tryd alt

en: Undo All
da: Fortryd alt

en: _Redo
da: _Omgør

en: Redo
da: Omgør

en: R_edo All
da: Omg_ør alt

en: Redo All
da: Omgør alt

en: Always use this syntax for files of type %s ?
da: Brug altid denne syntaks for filer af typen %s ?

en: Open _URL...
da: Åbn _URL...

en: Upload _/ Download...
da: Overfør _/ Hent...

en: _Spell Check
da: _Stavekontrol

en: Text area to filter
da: Tekstområde til filtrering

en: All text
da: Al tekst

en: Selected text only
da: Kun markeret tekst

en: Never ask again
da: Spørg ikke igen

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
da: Vælg blok til synkronisering med andre sider. Medtag start- og slutmarkør i det markerede.

en: To proceed with the current selection click forward.
da: Klik Næste for at fortsætte med dette udvalg.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
da: Herunder vises blokken inklusive start- og slutmarkør. <b>Vælg startmarkør</b> i nedenstående tekst.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
da: <b>Vælg slutmarkør</b> i nedenstående tekst.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
da: Vil erstatte teksten mellem <i>%s</i> og <i>%s</i> i alle åbne dokumenter i dette vindue.
    <b>Fortsæt?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
da: <span foreground="red" weight="bold">Vælg tekstblok til synkronisering.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
da: <span foreground="red" weight="bold">Denne markør findes mere end én gang i blokken.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
da: <span foreground="red" weight="bold">Vælg den tekst, der markerer blokkens begyndelse.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
da: <span foreground="red" weight="bold">Vælg den tekst, der markerer blokkens afslutning.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
da: Besøg os på http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
da: Åbn i eksisterende vindue.

en: Open in new window.
da: Åbn i nyt vindue.

en: Print version information.
da: Vis oplysninger om version.

en:  [FILE(S)]
da:  [FILE(R)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
da: Fejl ved tolkning af kommandolinjetilvalg. %s
    Kør venligst: %s -?

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Temporary
da: Midler_tidig

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Do you really want to delete %s?
da: Vil du virkelig slette %s?

en: Delete permanent bookmark.
da: Slet permanent bogmærke.

en: Delete all bookmarks.
da: Slet alle bogmærker.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
da: Vil du virkelig slette alle bogmærker for %s?

en: Delete bookmarks?
da: Slet bogmærker?

en: Edit bookmark
da: Redigér bogmærke

en: Bookmark menu
da: Bogmærkemenu

en: Show Bookmark
da: Vis bogmærke

en: Show File
da: Vis fil

en: Bookmark search menu
da: Søgemenu for bogmærker

en: _Edit...
da: _Redigér...

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete bookmark
da: Slet bogmærke

en: Delete All
da: Slet alle

en: Delete all bookmarks
da: Slet alle bogmærker

en: Delete All in Document
da: Slet alle i dokument

en: Delete all bookmarks in document
da: Slet alle bogmærker i dokument

en: Permanent by default
da: Permanent som standard

en: Follow active document
da: Følg det aktive dokument

en: By Name
da: Efter navn

en: By Full Path
da: Efter fuldstændig sti

en: By Full URI
da: Efter fuldstændig URI

en: Content
da: Indhold

en: Name
da: Navn

en: Name & Content
da: Navn og indhold

en: First bookmark
da: Første bogmærke

en: Previous bookmark
da: Forrige bogmærke

en: Next bookmark
da: Næste bogmærke

en: Last bookmark
da: Sidste bogmærke

en: Name:
da: Navn:

en: 
    Language mode:
da: 
    Sprog:

en: 
    Encoding:
da: 
    Tegnkodning:

en: 
    Mime type:
da: 
    MIME-type:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
da: 
    Tilladelser: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
da: 
    Størrelse (på harddisk):

en: 
    Last modified:
da: 
    Senest ændret:

en: Untitled %d
da: Unavngivet %d

en: Changed tab width to %d
da: Ændrede tabuleringsbredden til %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
da: Dokumentet %s er allerede åbent i et andet Bluefish-vindue.

en: Move to this window
da: Flyt til dette vindue

en: Open readonly
da: Åbn skrivebeskyttet

en: Do not open
da: Åbn ikke

en:  INS
da:  INDS

en:  RO
da:  BESK

en: Unknown
da: Ukendt

en: _No
da: I_ngen

en: File contains very long lines. Split these lines?
da: Filen indeholder meget lange linjer. Skal disse opdeles?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
da: Linjerne i denne fil er længere end det, som Bluefish kan behandle med en rimelig ydelse. Men denne delingsfunktion kender ikke til sproglig syntaks og vil muligvis erstatte mellemrum eller tabuleringer med linjeskift visse steder, eller indsætte linjeskift, hvis der ikke findes mellemrum eller tabuleringer.

en: _Convert
da: _Konvertér

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
da: Filen '%s' er ikke en gyldig tekstfil.
    Den kan være ødelagt, afkortet eller kodet på en uventet måde.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
da: Bluefish kan omdanne denne fil til en gyldig fil ved at erstatte ugyldige symboler med mellemrum. Omdan?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
da: Filen er åbnet som skrivebeskyttet, da den er forskellig fra den oprindelige.
    %lu tegn er erstattet af mellemrum

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
da: Brug 'Gem som' for at gemme som redigerbar med et andet navn

en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Exit fullscreen
da: Forlad fuldskærm

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
da: _Afbryd gemning

en: _Continue save in UTF-8
da: _Fortsæt med at gemme i UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
da: Kunne ikke konvertere %s til tegnkodning %s. Kodning gik i stå ved tegnet '%s' på linje %d, kolonne %d
    
    Vil du fortsætte med at gemme i tegnkodningen UTF-8?

en: File encoding conversion failure
da: Fejl ved konvertering af tegnkodning

en: Previously:
da: Tidligere:

en: Unable to open file
da: Kunne ikke åbne filen

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
da: Hvis du ruller "%s" tilbage til din sidst gemte kopi, vil du miste dine ændringer for bestandigt.

en: Revert changes to last saved copy?
da: Rul tilbage til sidst gemte kopi?

en: _Retry
da: P_røv igen

en: Retry _all failed
da: Prøv _alle fejlede igen

en: Close all _failed
da: Luk alle _fejlede

en: File
da: Fil

en:  failed to load.
da:  kunne ikke åbnes.

en: File failed to load
da: Fejl ved åbning af fil

en: Select file to insert
da: Vælg den fil, der skal indsættes

en: No file to insert
da: Ingen fil at indsætte

en: Save pasted image as
da: Gem indsat billede som

en: Paste special
da: Indsæt speciel

en: No compatible clipboard data found
da: Ingen kompatible data fundet i udklipsholder

en: Paste as _HTML
da: Indsæt som _HTML

en: Paste as HTML with _JPG
da: Indsæt som HTML med _JPG

en: Paste as plain text
da: Indsæt som simpel tekst

en: %d line | %d lines
da[0]: %d linje
da[1]: %d linjer

en: %d word | %d words
da[0]: %d ord
da[1]: %d ord

en: %d character | %d characters
da[0]: %d tegn
da[1]: %d tegn

en: Selection statistics:
da: Statistik for markering:

en: Statistics:
da: Statistik:

en: Lines into columns
da: Linjer til kolonner

en: Number of columns:
da: Antal kolonner:

en: Spread lines horizontally
da: Fordel linjerne vandret

en: Column separator:
da: Kolonneadskiller:

en: Fill empty entries:
da: Fyld tomme poster:

en: Number of _paragraphs:
da: Antal a_fsnit:

en: Number of _sentences:
da: Antal _sætninger:

en: Insert plain text
da: Indsæt simpel tekst

en: Insert in <li>
da: Indsæt i <li>

en: Insert in <p>
da: Indsæt i <p>

en: Number of paragraphs
da: Antal afsnit

en: Number of sentences
da: Antal sætninger

en: Javascript Beautify
da: Forskøn javascript

en: _Indent size:
da: _Indrykningsstørrelse:

en: Use _tabs to indent, not spaces
da: Brug _tabulering, ikke mellemrum, til indrykning

en: Do not _preserve existing line breaks
da: Eksisterende linjeskift skal ikke be_vares

en: More _jslint-compatible output
da: Mere _jslint-kompatibelt uddata

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
da: _Afkod tegn, som kan udskrives og kodet i \\xNN-notation

en: Beautify only in _selection
da: For_skøn kun i markering

en: _Indent size
da: _Indrykningens størrelse

en: _Available encodings:
da: _Tilgængelige tegnkodninger:

en: Description
da: Beskrivelse

en: Encoding
da: Tegnkodning

en: Encodings in _menu:
da: Tegnkodninger i _menu:

en: Add or remove document encodings
da: Tilføj eller fjern tegnkodninger

en: Supply extra arguments
da: Angiv yderligere argumenter

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
da: Angiv argumenter for at definere %%a i '%s'

en: Internal error.
da: Intern fejl.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
da: Denne kommando kræver at det åbne dokument har et filnavn. Gem venligst dokumentet først.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
da: Denne kommando kræver at det åbne dokument er en lokal fil. Gem venligst dokumentet som en lokal fil.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
da: Eksterne kommandoer kan ikke have output defineret. Reparér denne kommando i indstillinger.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
da: Denne kommando har flere input. Reparer denne kommando i indstillinger.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
da: Denne kommando har flere output. Reparer denne kommando i indstillinger.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
da: Kunne ikke oprette en kommando til %s.
    %s

en: Failed to create a command
da: Kunne ikke oprette kommando

en: The command %s exited with error code %d. %s
da: Kommandoen %s afsluttede med fejlkode %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
da: Dette program er sandsynligvis ikke installeret på dit system.

en: Command returned error code
da: Kommandoen returnerede fejlkode

en: Set documentroot and webroot
da: Indstil dokumentrod og webrod

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
da: <i>Dokumentroden</i> er det sted, hvor Bluefish finder filerne,
    <i>webroden</i> er det sted, hvor de kan ses på serveren

en: Documentroot
da: Dokumentrod

en: Webroot
da: Webrod

en: Move/rename %s to
da: Flyt/omdøb %s til

en: Could not rename
da: Kunne ikke omdøbe

en: New directory
da: Ny mappe

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
da: Er du sikker på at du vil slette
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter %s, vil den være tabt for bestandig.

en: File Browser menu
da: Menu for filhåndtering

en: _Open
da: _Åbn

en: Open
da: Åbn

en: Open _Advanced...
da: Åbn _avanceret...

en: Search files...
da: Søg filer...

en: Search files
da: Søg filer

en: Rena_me
da: O_mdøb

en: Rename
da: Omdøb

en: Delete
da: Slet

en: New _File
da: Ny _fil

en: _New Directory
da: _Ny mappe

en: Insert _link
da: Indsæt_link

en: Insert link
da: Indsæt link

en: _Refresh
da: _Opdatér

en: Refresh
da: Opdatér

en: _Set as base dir
da: _Angiv som basismappe

en: Set as base directory
da: Angiv som basismappe

en: Set as document root
da: Angiv som dokumentrod

en: Show Full _Tree
da: Vis fuldt _træ

en: Show full tree
da: Vis fuldt træ

en: View Mode
da: Visningstilstand

en: Filter
da: Filtrér

en: New Filter
da: Nyt filter

en: New filter
da: Nyt filter

en: Edit Filter
da: Redigér filter

en: Edit filter
da: Redigér filter

en: Delete Filter
da: Slet filter

en: Delete filter
da: Slet filter

en: Follow Active Document
da: Følg det aktive dokument

en: Show Backup Files
da: Vis sikkerhedskopier

en: Show backup files
da: Vis sikkerhedskopier

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Dual
da: Dobbelt

en: Flat
da: Flad

en: Tree
da: Træ

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
da: <b>%s</b>
    som ækvivalerer
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
da[0]: Indlæser stadig %d fil; %s færdige
da[1]: Indlæser stadig %d filer; %s færdige

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
da[0]: Alle filer indlæst, %s færdige, %d dokument åbent
da[1]: Alle filer indlæst, %s færdige, %d dokumenter åbne

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
da[0]: Åbn avanceret afsluttet, %d dokument åbent.
da[1]: Åbn avanceret afsluttet, %d dokumenter åbne.

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
da: %s kan ikke kopieres, da den allerede findes. Overskriv?

en: Overwrite file?
da: Overskriv fil?

en: Autosave in progress...
da: Automatisk gemning i gang...

en: Started open advanced...
da: Åbn avanceret begyndt...

en: Select basedir
da: Vælg basismappe

en: Advanced open file selector
da: Avanceret åbn-fil-vælger

en: <b>Files</b>
da: <b>Filer</b>

en: Base _Dir:
da: Basis_mappe:

en: _Pattern:
da: Møns_ter:

en: Pattern matches _full path:
da: Mønster svarer overens med _fuld sti:

en: _Recursive:
da: _Rekursiv:

en: Ma_x recursion:
da: Ma_x antal rekursioner:

en: <b>Contains</b>
da: <b>Indeholder</b>

en: Pa_ttern:
da: Møns_ter:

en: Is rege_x:
da: _Er et regulært udtryk:

en: Select files
da: Vælg filer

en: Open URL
da: Åbn URL

en: _Continue save
da: _Fortsæt gemning

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
da: En sikkerhedskopi af %s kunne ikke oprettes. Hvis du fortsætter, vil denne fil blive overskrevet.

en: File backup failure
da: Fejl ved sikkerhedskopiering

en: Could not save file
da: Kunne ikke gemme fil

en: File changed on disk
da: Filen blev ændret på harddisken

en: _Cancel
da: A_nnullér

en: File %s exists and is open, overwrite?
da: Filen %s findes og er åben. Overskriv?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
da: Den valgte fil er ved at blive redigeret i Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
da: En fil ved navn "%s" findes allerede.

en: Do you want to replace the existing file?
da: Vil du erstatte den eksisterende fil?

en: File:
    "
da: Fil:
    "

en: " save is in progress
da: " er ved at blive gemt

en: Save in progress!
da: Gemning i gang!

en: Save
da: Gem

en: Save %s as
da: Gem %s som

en: Save copy of %s
da: Gem kopi af %s

en: Close _Without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Save changes to "%s" before closing?
da: Gem ændringer i "%s" før lukning?

en: If you don't save your changes they will be lost.
da: Hvis du ikker gemmer dine ændringer, vil de gå tabt.

en: _Reopen
da: _Genåbn

en: Project "%s" failed to load
da: Kunne ikke indlæse projektet  %s

en: Do you want to reopen project from another location?
da: Vil du genåbne projektet fra en anden placering?

en: Choose per _File
da: Vælg pr. _fil

en: Close _All
da: Luk _alle

en: _Save All
da: Ge_m alle

en: One or more open files have been changed.
da: Én eller flere åbne filer er blevet ændret.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
da[0]: <span color="red">%d fejl</span>
da[1]: <span color="red">%d fejl</span>

en: incomplete finished
da: ufærdigt afsluttet

en: completed
da: færdige

en: Upload / Download
da: Overfør / Hent

en: Upload
da: Overfør

en: Download
da: Hent

en: Local directory
da: Lokal mappe

en: Remote directory
da: Ekstern mappe

en: Delete deprecated files
da: Slet forældede filer

en: Include hidden files
da: Medtag skjulte filer

en: Include backup files
da: Medtag backupfiler

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
da: Filnavn: %s er ændret på harddisken.
    
    Oprindeligt ændringstidspunkt var %s
    Nyt ændringstidspunkt er %s
    Oprindelig størrelse var %s bytes
    Ny størrelse er %s bytes

en: _Unset file name
da: N_ulstil filnavn

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
da: Filnavn: %s

en: File disappeared from disk
da: Filen er forsvundet fra harddisken

en: _Ignore
da: _Ignorér

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Check and reload all documents
da: Kontrollér og genindlæs alle dokumenter

note: build a list of filters
en: All files
da: Alle filer

en: Hide files that match the filter
da: Skjul filer, der svarer overens med filteret

en: Add pattern
da: Tilføj mønster

en: Mime type
da: MIME-type

en: Icon
da: Ikon

en: %d of %d
da: %d af %d

en: Select File
da: Vælg fil

en: Character _Encoding:
da: T_egnkodning:

en: Automatic detection
da: Find automatisk

en: <b>Keystroke choice</b>
da: <b>Tastevalg </b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
da: 
    Tryk den ønskede tastekombination.
    Brug Ctrl, Shift og Alt-tasterne sammen med en vilkårlig tast.
    <i>Esc for at annullere, Delete for at slette tastekombinationen.</i>

en: Press shortcut key combination
da: Tryk kombinationen for tastaturgenvejen

en: Filename
da: Filnavn

en: Line
da: Linje

en: Output
da: Uddata

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
da: Kunne ikke kompilere mønsteret i uddatatolkeren %s: %s

en: <b>What to print</b>
da: <b>Hvad skal printes</b>

en: Print header
da: Udskriv header

en: Print line numbers
da: Udskriv linjenumre

en: What to print
da: Hvad skal udskrives

en: Untitled
da: Unavngivet

en: _Mime type:
da: _MIME-type:

en: None
da: Ingen

en: _Template:
da: _Skabelon:

en: <b>Options</b>
da: <b>Muligheder</b>

en: Enable a_uto-completion
da: Aktivér _automatisk fuldførelse

en: Enable _block folding
da: Aktivér sammenfoldning af _blok

en: Display block stack in statusbar
da: Vis stakken af blokke i statuslinjen

en: Highlight block _delimiters
da: Fremhæv blok_markører

en: _Highlight current line
da: _Fremhæv aktuel linje

en: Show line _numbers
da: Vis linje_numre

en: Show _right margin indicator
da: Vis indikato_r for højremargin

en: Auto indentin_g
da: Automatisk indryknin_g

en: Wra_p lines
da: _Ombryd linjer

en: Enable syntax scanning
da: Aktivér syntaks-kontrol

en: Show _visible spacing
da: Vis _synlig tabulering

en: _Enable spell check
da: Aktivér stav_ekontrol

en: <b>Tab Stops</b>
da: <b>Tabulatorstop</b>

en: Tab _width:
da: _Tabulatorbredde:

en: Insert _spaces instead of tabs
da: Indsæt mellemrum i _stedet for tabulering

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Path to plugin
da: Sti til udvidelsesmodul

en: Extension
da: Udvidelse

en: Mime-Type
da: MIME-type

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
da: <small>Teksttypografier tilføjes oven i hinanden. Hvis flere teksttypografier bruges på samme tekst, er det den øverste teksttype i listen, der har  højest prioritet. Brug evt. træk-og-slip for at omarrangere typografierne.</small>

en: Label
da: Etiket

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: _Foreground color:
da: _Forgrundsfarve:

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: _Normal weight
da: _Normal skrifttype

en: Bold _weight
da: _Fed skrifttype

en: Normal st_yle
da: Normal skriftt_ype

en: _Italic style
da: _Kursiveret skrifttype

en: _Spell check
da: _Stavekontrol

en: Add entry
da: Tilføj indførsel

en: Delete entry
da: Slet indførsel

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
da: <small><b>Inputvalg</b>
    begynd med | for at sende input til standardinput
    %f lokalt filnavn (tilgængeligt for lokale filer)
    %i midlertidigt filnavn for input, svarer til %f hvis dokumentet er lokalt og uændret
    <b>Andre muligheder</b>
    %a yderligere argumenter som vil blive efterspurgt, når dette filter er aktiveret
    %c filens lokale mappe (tilgængelig for lokale filer)
    %n filnavn uden sti (tilgængelig for alle navngivne filer)
    %u URL (tilgængelig for alle navngivne filer)
    %p smugkigs-URL hvis basismappe og smugkigsmappe er angivet i projektindstillingerne, ellers identisk med %u</small>

en: Command
da: Kommando

en: Default browser
da: Standardbrowser

en: Update defaults
da: Opdatér standardindstillinger

en: Reset all
da: Nulstil alt

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
da: <small><b>Inputvalg</b>
    begynd med | for at sende input til standardinput
    %f lokalt filnavn (kræver lokal fil, kan ikke bruges på markering)
    %i midlertidigt filnavn for input
    <b>Outputvalg</b>
    afslut med en | for at læse output fra standardoutput
    %o midlertidigt filnavn
    %t midlertidigt filnavn for både input og output (for straks-redigerings-filtre, kan ikke bruges på markering)
    <b>Andre muligheder</b>
    %a yderligere argumenter der vil blive efterspurgt, når dette filter er aktiveret
    %c filens lokale mappe (kræver lokal fil)
    %n filnavn uden sti (tilgængelig for alle navngivne filer)
    %u URL (tilgængelig for alle navngivne filer)
    %p smugkigs-URL hvis basismappe og smugkigsmappe er angivet i projektindstillingerne, ellers identisk med %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
da: <small><b>Inddatavalg</b>
    begynd med | for at sende inputtet til standardinput
    %f lokalt filnavn (tilgængeligt for lokale filer)
    %i midlertidigt filnavn for input, svarer til %f hvis dokumentet er lokalt og uændret
    <b>Outputvalg</b>
    afslut med | for at læse output fra standardoutput
    %o midlertidigt filenavn
    <b>Andre muligheder</b>
    %a yderligere argumenter der vil blive efterspurgt, når dette filter er aktiveret
    %c filens lokale mappe (tilgængelig for lokale filer)
    %n filnavn uden sti (tilgængelig for alle navngivne filer)
    %u URL (tilgængelig for alle navngivne filer)
    %p smugkigs-URL hvis basismappe og smugkigsmappe er angivet i projektindstillingerne, ellers identisk med %u</small>

en: Pattern
da: Mønster

en: File #
da: Filnr.

en: Line #
da: Linjenr.

en: Output #
da: Uddatanr.

en: File
da: Fil

en: A restart is needed to see the effect of these options
da: Det er nødvendigt at genstarte for at se virkningen af disse valg

note: 1=text
en: Option name
da: Navn på valget

note: 2=boolean
en: value
da: værdi

note: 1=text
en: Highlight name
da: Navn på markeringen

en: Textstyle
da: Typografi

en: Continue and ignore changes
da: Fortsæt og ignorér ændringer

en: Cancel
da: Annullér

en: Importing colors will abort any preferences changes
da: Importering af farver vil annullere alle ændringer af indstillinger

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
da: Importering af farver vil lukke dialogen indstillinger og annullere de ændringer, du har foretaget. Vil du fortsætte?

en: Choose file
da: Vælg fil

en: Import done
da: Importering gennemført

en: Import %s failed
da: Importering %s mislykket

en: Delayed
da: Forsinket

en: Immediately
da: Straks

en: Continue save
da: Fortsæt med at gemme

en: Abort save
da: Afbryd gemning

en: Ask what to do
da: Spørg hvad der skal gøres

en: Never
da: Aldrig

en: Periodically and during save
da: Periodisk og ved gemning

en: Only during save
da: Kun ved gemning

en: Nothing
da: Ingen

en: Modified time and file size
da: Ændringstidspunkt og filstørrelse

en: Modified time
da: Ændringstidspunkt

en: File size
da: Filstørrelse

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: bottom
da: bund

en: Recently opened
da: Nyligt åbnede

en: Recently closed
da: Nyligt lukkede

en: Only project files
da: Kun projektfiler

en: All
da: Alle

en: All except spaces
da: Alle undtagen mellemrums

en: All trailing
da: Alle afsluttende

en: All except non-trailing spaces
da: Alle undtagen ikke-afsluttende mellemrums

en: Always
da: Altid

en: Edit preferences
da: Redigér indstillinger

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
da: <b>Standardindstillinger (tilsidesat af projektindstillinger)</b>

en: Initial document settings
da: Indstillinger for nye dokumenter

en: Editor settings
da: Indstillinger for redigeringen

en: <b>Editor settings</b>
da: <b>Indstillinger for redigeringen</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
da: Smart autoindryknin_g

en: Smart Home/_End cursor positioning
da: Smart Home/_End placering af markør

en: _Tab key indents selection
da: _Tab-tast indrykker markering

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
da: Erstat unicode anførselstegn med ascii tegn

en: Insert spaces to cursor position
da: Indsæt mellemrum fra markørpositionen

en: Automatically insert closing brackets
da: Indsæt slut-parenteser automatisk

en: Right _margin/split line end position:
da: Højre_margin/position for ombrydning:

en: Wrap lines on right margin indicator
da: Ombryd linjer ved markør for højremargin

en: Visible _whitespace mode:
da: Synlig _mellemrumsmarkering:

en: <b>Undo</b>
da: <b>Fortryd</b>

en: _Number of actions in history:
da: Antal ha_ndlinger i fortrydelseshistorik:

en: Clear _history on save
da: Slet fortrydelses_historik, når der gemmes

en: Auto-completion & Reference
da: Automatisk fuldførelse og reference

en: <b>Auto-completion</b>
da: <b>Automatisk fuldførelse</b>

en: Show _pop-up window:
da: Vis _popop-vindue:

en: Minimum matching length for auto-completion:
da: Minimums længde af match for automatisk fuldførelse:

en: Shortcut _key combination:
da: Genvejstaste_kombination:

en: <b>Reference Information</b>
da: <b>Referenceinformation</b>

en: _Load reference data from language files
da: Ind_læs referencedata fra sprogfiler

en: Show references in auto-completion _pop-up window
da: Vis referencer i _popop-vindue for automatisk fuldførelse

en: Show references if mouse is over text editor
da: Vis referencer hvis musen er over tekstredigeringen

en: Font & Colors
da: Skrifttyper og farver

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
da: <b>Skrifttype &amp; markør</b>

en: _Editor font:
da: Skrifttyp_e i redigeringen:

en: Cursor / font size ratio (%):
da: Markør / skrifttypestørrelse (%):

en: <b>Colors</b>
da: <b>Farver</b>

en: Use system wide color settings
da: Brug systemets farveindstillinger

en: Cursor color
da: Markørfarve

en: C_ursor color:
da: Mark_ørfarve:

en: Selection background color
da: Baggrundsfarve for det valgte

en: _Selection background color:
da: _Baggrundsfarve for det valgte:

en: Margin foreground color
da: Marginforgrundsfarve

en: _Margin foreground color:
da: _Marginforgrundsfarve:

en: Margin background color
da: Marginbaggrundsfarve

en: _Margin background color:
da: _Marginbaggrundsfarve:

en: Highlight cursor position
da: Fremhæv markørens position

en: Cursor highlight color
da: Markørfarve

en: _Cursor highlight color:
da: Mark_ørfarve:

en: Current line color
da: Farve på aktuel linje

en: Cu_rrent line color:
da: Farve på akt_uel linje:

en: Visible whitespace color
da: Farve for synlige mellemrum

en: _Visible whitespace color:
da: Farve for _synlige mellemrum:

en: <b>Import / export color profiles</b>
da: <b>Importér / eksportér farveprofiler</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
da: Farveprofil angiver farverne i redigeringsprogrammet, brugerfladen og alle tekststiler.

en: Export
da: Eksportér

en: Import
da: Importér

en: Apply
da: Anvend

en: Text styles
da: Typografier

en: <b>Text Styles</b>
da: <b>Typografier</b>

en: Files
da: Filer

en: <b>Encoding</b>
da: <b>Tegnkodning</b>

en: _Default character set for new files:
da: _Standardtegnkodning for nye filer:

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
da: Sæt automatisk _HTML-tagget <meta> ved ændring af tegnkodning

en: <b>Misc</b>
da: <b>Diverse</b>

en: Strip trailing spaces on save
da: Fjern afsluttende blanktegn ved gemning

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
da: Åbn ko_mmandolinjefiler i kørende Bluefish-proces

en: Open commandline files in new _window
da: Åbn kommandolinjefiler i nyt _vindue

en: Check if file is modified on disk:
da: Kontrollèr om filen er ændret på harddisken:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
da: Filegenskaber, som skal _kontrolleres for ændringer på harddisken:

en: Show warning for files with very long lines
da: Vis advarsel for filer med meget lange linjer

en: Backup & Recovery
da: Backup og gendannelse

en: <b>Backup</b>
da: <b>Sikkerhedskopi</b>

en: Create _backup file during file save
da: Opret _sikkerhedskopi ved gemning

en: _Remove backup file on close
da: _Fjern sikkerhedskopi ved afslutning

en: If back_up fails:
da: Hvis det _ikke lykkes at sikkerhedskopiere:

en: <b>Document Recovery</b>
da: <b>Genopretning af dokument</b>

en: _Enable recovery of modified documents
da: Akti_vér genopretning af ændrede dokumenter

en: _Frequency to store changes (seconds):
da: _Hyppighed af gemning af ændringer (sekunder):

en: File Associations
da: Filtilknytninger

en: Templates
da: Skabeloner

en: <b>Templates</b>
da: <b>Skabeloner</b>

en: User interface
da: Brugerflade

en: Document _tab position:
da: _Dokumentfanes position:

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
da: Maksimal længde af filnavn vist på fane (0 er ubegrænset)

en: _Sidebar position:
da: _Sidepanels position:

en: Sidebar tab _position:
da: Sidepanelfanes _position:

en: Hide toolbars on full-screen
da: Skjul værktøjslinjer ved fuldskærmsvisning

en: User interface _language:
da: Sprog for brugerf_laden:

en: <b>Recent Files</b>
da: <b>Seneste filer</b>

en: Recent files _shows:
da: Nylige filer vi_ser:

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
da: A_ntal filer i 'Åbn seneste'-menuen:

en: _Register recent files with your desktop:
da: _Registrér seneste filer på dit skrivebord:

en: Shortcut keys
da: Genvejstaster

en: <b>Shortcut keys</b>
da: <b>Genvejstaster</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
da: _Skift mellem faner med <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
da: _Skift mellem faner med <Command>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
da: Gem menugenveje ved lukning

en: Save user customised menu accelerators now
da: Gem brugerdefinerede menugenveje nu

en: Reset menu accelerators to application defaults
da: Gendan menugenveje til programstandard

en: Dimensions
da: Størrelser

en: <b>Dimensions</b>
da: <b>Størrelser</b>

en: _Leave dimensions to window manager
da: Over_lad størrelser til vindueshåndteringen

en: _Restore last used dimensions
da: _Genopret senest brugte størrelser

en: Initial _sidebar width:
da: Bredden af _sidepanel ved start:

en: Initial window _height:
da: _Højden af vinduet ved start:

en: Initial window _width:
da: _Bredden af vinduet ved start:

en: _Limit window title length
da: Begrænsning af vinduets titel_længde

en: <b>Document tab</b>
da: <b>Dokumentfane</b>

en: _Use system document tab font
da: _Brug systemskrifttype til dokumentfane

en: _Document tab font:
da: Skrifttype i _dokumentfane:

en: Document error tab color
da: Farve for fejl i dokumentfane

en: Document tab _error color:
da: _Farve for fejl i dokumentfane:

en: Document loading tab color
da: Farve for hentning af fil i dokumentfane

en: Document tab loadin_g color:
da: Farve for hentnin_g af fil i dokumentfane:

en: Document modified tab color
da: Farve for ændret dokument i dokumentfanen

en: Document tab _modified color:
da: Farve for ændret doku_ment i dokumentfanen:

en: Active document tab color
da: Farve på det aktive dokuments fane

en: Document tab _active color:
da: _aktiv dokumentfanes farve:

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
da: Billeder

en: <b>Thumbnails</b>
da: <b>Miniaturer</b>

en: Thumbnail _filetype:
da: _Filtype for miniature:

en: Thumbnail _suffix:
da: Filendel_se for miniature:

en: External commands
da: Eksterne kommandoer

en: <b>External Commands</b>
da: <b>Eksterne kommandoer</b>

en: External filters
da: Eksterne filtre

en: <b>External Filters</b>
da: <b>Eksterne filtre</b>

en: Output parsers
da: Uddataparsere

en: <b>Output Parsers</b>
da: <b>Uddatafortolkere</b>

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: <b>Plugins</b>
da: <b>Udvidelsesmoduler</b>

en: Language support
da: Sprogunderstøttelse

en: Enter Bluefish project filename
da: Indtast filnavn for Bluefish-projekt

en: Select Bluefish project filename
da: Vælg filnavn for Bluefish-projekt

en: Create New Project
da: Opret nyt projekt

en: Edit Project
da: Redigér projekt

en: This project contains %d file | This project contains %d files
da[0]: Dette projekt indeholder %d fil
da[1]: Dette projekt indeholder %d filer

en: Project _Name:
da: Projekt_navn:

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
da: <b>Standardindstillinger for dette projekt</b>

en: Create _Project
da: Opret _projekt

en: Create project
da: Opret projekt

en: Create project with currently opened documents
da: Opret projekt med de åbne dokumenter

en: Create empty project
da: Opret tomt projekt

en: php syntax check
da: php-syntakskontrol

en: perl syntax check
da: perl-syntakskontrol

en: php codesniffer
da: php-kodefinder

en: Sort
da: Sortér

en: Sort / Uniq
da: Sortér / Unik

en: Reverse lines
da: Vend linjer om

en: Tidy convert to XHTML
da: Ryddekig konvertering til XHTML

en: Tidy HTML (perltidy)
da: Ryddelig HTML (perltidy)

en: Strip empty lines
da: Slet tomme linjer

en: Render HTML to text
da: Vis HTML som tekst

en: PHP Beautifier
da: PHP-forskønner

en: Javascript Minify with jsmin
da: Formindsk javascript med jsmin

en: Decompress CSS
da: Dekomprimér CSS

en: Compress CSS
da: Komprimér CSS

en: CSS tidy
da: Ryd op i CSS

en: Insert date
da: Indsæt dato

en: Links2 (graphics)
da: Links2 (grafik)

en: C Header
da: C-header

en: C Header GPL
da: C-header GPL

en: LaTex Book
da: LaTex bog

en: LaTex Presentation
da: LaTex præsentation

en: Untitled Project
da: Unavngivet projekt

en: C programming
da: C-programmering

en: Web files
da: Webfiler

en: Hide objectfiles
da: Skjul objektfiler

en: <i>Replace started</i>
da: <i>Erstatning i gang</i>

en: <i>Search started</i>
da: <i>Søgning i gang</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
da: <span foreground="red"><b>Ingen markering, søgning afbrudt</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
da: <span foreground="red" weight="bold">Alle dokumenter er endnu ikke indlæst </span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
da: <span foreground="red">Tom søgestreng</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
da[0]: <i>Erstattede %d element</i>
da[1]: <i>Erstattede %d elementer</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
da[0]: <i>Fandt %d element</i>
da[1]: <i>Fandt %d elementer</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
da[0]: <i>Fandt %d resultat i %d af de %d gennemsøgte dokumenter</i>
da[1]: <i>Fandt %d resultater i %d af de %d gennemsøgte dokumenter</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
da[0]: <i>Fandt %d resultat fra tegnet %d til %d</i>
da[1]: <i>Fandt %d resultater fra tegnet %d til %d</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
da[0]: <i>Fandt %d resultat fra det aktive dokument</i>
da[1]: <i>Fandt %d resultater fra det aktive dokument</i>

en: No (more) results
da: Ingen (yderligere) resultater

en: Active document
da: Det aktive dokument

en: Forward from cursor position
da: Fremad fra markørpositionen

en: Current selection
da: Nuværende markering

en: All open documents
da: Alle åbne dokumenter

en: Files on disk
da: Filer på harddisken

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Lowercase
da: Små bogstaver

en: Find and Replace
da: Søg og erstat

en: <b>_Search for</b>
da: <b>_Søg efter</b>

en: <b>Replace _with</b>
da: <b>E_rstat med</b>

en: Match Patter_n:
da: Søgemø_nster:

en: Replace T_ype:
da: Erstat t_ype:

en: Sco_pe:
da: Om_fang:

en: Filename pattern:
da: Mønster for filnavn:

en: Recursion level:
da: Rekursionsniveau:

en: Basedir:
da: Basimappe:

en: Show results in Output Pane
da: Vis resultater i uddatapanel

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
da: Vis alle resultater i uddatapanelet nederst i dokumentlisten

en: Case sensitive _matching
da: Forskel på store og sm_å bogstaver

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
da: Kun overensstemmelse hvis kombination af store/små bogstaver er ens.

en: Pattern contains escape-se_quences
da: Mønstret indeholder undvigese_kvenser

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
da: Mønstret indeholder undvigelsestegn som \n, \t eller lignende.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
da: Punktum i regulære mønstre svarer til ny linje

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
da: Tegnet . vil svare til alt, herunder ny linje. Brug det til søgning i flere linjer.

en: Ignore backup files
da: Medtag ikke backupfiler

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
da: Ignorér backupfiler *-oprettet af Bluefish

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: _Replace
da: E_rstat

en: _Find All
da: _Find alle

en: B_ookmark All
da: _Bogmærk alle

en: Undo in _all documents
da: Fortryd i _alle dokumenter

en: Undo only _this document
da: Fortryd kun i det_te dokument

en: Undo this change in all documents?
da: Fortryd denne ændring i alle dokumenter?

en: This change concerns multiple documents.
da: Denne ændring vedrører flere dokumenter.

en: Allow folding of C style comments
da: Tillad ombrydning af kommentarer i C stil

en: Allow folding of Curly brackets block
da: Tillad ombrydning af blok i tuburgklammer

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
da: Tillad ombrydning af javascriptblok i tuborgklammer

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
da: Tillad ombrydning af javascriptblok i parenteser

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
da: Tillad ombrydning af javascriptblok i firkantede parenteser

en: Allow folding of Parentheses block
da: Tillad ombrydning af blok i parenteser

en: Allow folding of PHP blocks
da: Tillad ombrydning af PHP-blokke

en: Allow folding of Square brackets block
da: Tillad ombrydning af blok i firkanede parenteser

en: Allow folding of the Parentheses block
da: Tillad ombrydning af blok i parenteser

en: Allow to fold the the root html tag
da: Tillad ombrydning af rod-tag i html

en: All php functions
da: Alle php-funktioner

en: All wordpress functions
da: Alle wordpressfunktioner

en: Autocomplete function names with semicolon
da: Fuldfør automatisk funktionsnavne med semikolon

en: Autocomplete HTML entities
da: Fuldfør automatisk HTML-enheder

en: Autocomplete Javascript object methods
da: Fuldfør automatisk javascript-objektmetoder

en: autocomplete javascript variables
da: fuldfør automatisk javascript-variabler

en: Auto-complete PHP functions
da: Fuldfør automatisk PHP-funktioner

en: Auto-complete PHP variables
da: Fuldfør automatisk PHP-variabler

en: Autocomplete tags
da: Fuldfør automatisk tags

en: autocomplete with newlines
da: fuldfør automatisk med ny linje

en: CSS properties
da: CSS-egenskaber

en: Enable the PHP short open tag
da: Aktivér den korte PHP-åbningstag

en: GNU Coreutils functions
da: GNU Coreutils-funktioner

en: HTML entities
da: HTML-enheder

en: include JQuery syntax
da: inkludér JQery-syntaks

en: Javascript CSS properties
da: Javascript-CSS-egenskaber

en: Load all php functions
da: Indlæs alle php-funktioner

en: Load auto-completion information
da: Indlæs information om automatisk fuldførelse

en: Load completion data
da: Indlæs fuldførelsesdata

en: Load glib types and functions
da: Indlæs glib-typer og -funktioner

en: Load GObject functions
da: Indlæs GObject-funktioner

en: Load GTK+ functions
da: Indlæs GTK+ funktioner

en: Load reference data
da: Indlæs referenceinformation

en: Load reference information
da: Indlæs referenceinformation

en: Load standard C library functions
da: Indlæs standard-C library-funktioner

en: Load XSLT 2.0 support.
da: Indlæs XSLT 2.0-understøttelse.

en: Methods in javadoc but not in references
da: Metoder i javadoc men ikke i henvisninger

en: scan for sql in php strings
da: scan efter sql i php-strenge

en: Scan for sql in strings
da: Scan efter sql i strenge

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
da: Luk automatisk tags som br, hr og img med /&gt;

en: Show a string as a block
da: Vis en streng som en blok

en: Show tag attributes as block
da: Vis tag-attributter som blok

en: Show this language in the menu
da: Vis dette sprog i menuen

en: Tag block-start includes all attributes
da: Taggen blok-start inkluderer alle attributter
