Bluefish SVN - en to sr translation catalogue (111 entries)

en: Bookmarks
sr: /_Markeri

en: Filebrowser
sr: Pretraživač datoteka

en: New Bluefish Window
sr: Novi Bluefish prozor

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
sr: Čekaj...

en: New project
sr: Novi projekat

en: Indent
sr: Shift desno

en: Unindent
sr: Shift levo

en: Cut
sr: Iseci

en: Copy
sr: Kopiraj

en: Paste
sr: Zalepi

en: Undo
sr: Poništi

en: Redo
sr: Ponovi

en: _Name:
sr: _Ime:

en: _Description:
sr: _Opis:

en: Temporary
sr: Privremeno

en: Do you really want to delete %s?
sr: Da li stvarno želite da izbrišete %s?

en: Delete permanent bookmark.
sr: Obriši stalni marker.

en: Delete all bookmarks.
sr: Obriši sve markere.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
sr: Da li stvarno želite da izbrišete sve markere za %s?

en: Delete bookmarks?
sr: Želite li da obrišete markere?

en: Edit bookmark
sr: Uredi maker

en: Delete bookmark
sr: Obriši marker.

en: Name
sr: Ime

en: Name:
sr: Ime:

en: 
    Encoding:
sr: 
    Kodni raspored

en: 
    Size (on disk):
sr: 
    Veličina(na disku):

en: 
    Last modified:
sr: 
    Poslednji put promenjeno:

en: Untitled %d
sr: Neimenovan %d

en: Add bookmark
sr: Dodaj marker

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
sr: _Prekini čuvanje

en: _Continue save in UTF-8
sr: _Nastavi čuvanje u UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
sr: Neuspelo prebacivanje %s u kodni raspored %s. Prebacivanje neuspelo kod karaktera '%s' na liniji %d koloni %d
    
    Nastavi čuvanje u UTF-8 kodnom rasporedu?

en: File encoding conversion failure
sr: Neuspelo konvertovanje kodnog rasporeda datoteke

en: Previously:
sr: Prethodni:

en: Unable to open file
sr: Datoteku nije moguće otvoriti

en: Select file to insert
sr: Izaberite datoteke za ubacivanje

en: No file to insert
sr: Nema datoteke za ubacivanje

en: Description
sr: Opis

en: Encoding
sr: Kodni raspored

en: Move/rename %s to
sr: Pomeri/preimenuj %s u

en: Could not rename
sr: Nemoguće je preimenovati

en: Show backup files
sr: Prikazuj rezervne kopije

en: _Skip
sr: _Preskoči

en: _Overwrite
sr: _Prepiši

en: Select basedir
sr: Izaberite osnovni direktorijum

en: Advanced open file selector
sr: Napredni odabir datoteka za otvaranje

en: _Recursive:
sr: _Rekurziv:

en: <b>Contains</b>
sr: <b>Sadrži</b>

en: Pa_ttern:
sr: Uzor:

en: Is rege_x:
sr: Je rege_x:

en: Select files
sr: Izaberi datoteke

en: Open URL
sr: Otvori URL

en: _Continue save
sr: _Nastavi čuvanje

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
sr: Rezervna kopija datoteke %s nije mogla biti napravljena. Ako nastavite ,  ova datoteka će biti prepisana.

en: File backup failure
sr: Neuspelo pravljenje rezervne kopije

en: _Cancel
sr: _Poništi

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
sr: Datoteka koju ste izabrali se uređuje u Bluefish-u.

en: A file named "%s" already exists.
sr: Datoteka pod imenom "%s" već postoji.

en: Do you want to replace the existing file?
sr: Želite li da zamenite postojeću datoteku?

en: Save
sr: Sačuvaj

en: Save %s as
sr: Sačuvaj %s kao...

en: If you don't save your changes they will be lost.
sr: Izmene će biti izgubljene ukoliko ih ne sačuvate.

en: Choose per _File
sr: Biraj po _datoteci

en: Close _All
sr: Zatvori _sve

en: _Save All
sr: _Sačuvaj sve

en: _Ignore
sr: _Ignoriši

en: _Reload
sr: _Ponovo učitaj

note: build a list of filters
en: All files
sr: Sve datoteke

en: Icon
sr: Ikona

en: %d of %d
sr: %d od %d

en: Select File
sr: Izaberi datoteku

en: Untitled
sr: Neimenovan

en: Label
sr: Etiketa

en: Foreground color
sr: Prednja boja

en: Background color
sr: Pozadinska boja

en: Command
sr: Komanda

en: Pattern
sr: Uzorak

en: File #
sr: Datoteka #

en: Line #
sr: Red #

en: Output #
sr: Izlaz #

en: Color
sr: Boja

en: left
sr: levo

en: right
sr: desno

en: top
sr: vrh

en: bottom
sr: dno

en: Edit preferences
sr: Uredi podešavanja

en: Files
sr: Datoteke

en: User interface
sr: Korisničko okruženje

en: Dimensions
sr: Dimenzije

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
sr: Slike

en: Output parsers
sr: Izlazni raščlanjivači

en: Enter Bluefish project filename
sr: Unesite ime Bluefish datoteke

en: Select Bluefish project filename
sr: Izaberi ime datoteke projekta Bluefish

en: Create New Project
sr: Napravi novi projekat

en: Edit Project
sr: Uredi Projekat

en: Project _Name:
sr: Ime _projekta:

en: Create _Project
sr: Napravi _projekat

en: Create project
sr: Napravi projekat

en: Create project with currently opened documents
sr: Napravi projekat od trenutno  otvorenih dokumenata

en: Create empty project
sr: Napravi prazan projekat

en: make
sr: napravi

en: weblint HTML checker
sr: weblint HTML provera

en: tidy HTML validator
sr: uredan HTML proveravač

en: xmllint XML checker
sr: xmllint XML provera

en: Untitled Project
sr: Neimenovan projekat

en: C programming
sr: C programiranje

en: Hide objectfiles
sr: Sakrij datoteke objekata

en: Normal
sr: Normalno

en: Uppercase
sr: Velika slova

en: Lowercase
sr: Mala slova

en: _Replace
sr: Zameni
