bluefish 2.2.9 - en to fa translation catalogue (23 entries)

en: Characters to entities
fa: شخصیت به اشخاص

en: Entities to characters
fa: اشخاص به شخصیت

en: In current document
fa: در نوشتار کنونی

en: In selection
fa: در انتخاب کردن‬

en: In all documents
fa: در تمام اسناد

en: Convert numerical encoded characters &#99;
fa: شخصیت های عددی و کد گذاری شده تبدیل &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
fa: تبدیل کاراکتر _iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
fa: تبدیل کاراکتر spe_cial

en: Convert _symbol characters
fa: تبدیل کاراکتر _symbol

en: Convert _XML characters < > & " '
fa: تبدیل _XML شخصیت < > & ""

en: Work around missing &apos; entity on IE
fa: کار در اطراف گم شده ' نهاد در اینترنت اکسپلورر

en: C_haracters to Entities
fa: C_haracters به اشخاص

en: Change characters to entities
fa: تغییر شخصیت به اشخاص

en: Ent_ities to Characters
fa: Ent_ities به شخصیت

en: Change entities to characters
fa: تغییر نهادهای به شخصیت

en: URL _Decode
fa: آدرس _Decode

en: URL decode
fa: رمزگشایی URL

en: URL _Encode
fa: آدرس _Encode

en: URL encode
fa: کدبندی

en: To Lo_wercase
fa: به Lo_wercase

en: To lowercase
fa: تمامی حروف کوچک

en: To _Uppercase
fa: به _Uppercase

en: To uppercase
fa: حروف بزرگ(مخصوص زبان انگلیسی)
