Bluefish 2.2.2 - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Characters to entities
fr: Caractères en entités

en: Entities to characters
fr: Entités en caractères

en: In current document
fr: Dans le document actif

en: In selection
fr: À l'intérieur de la sélection

en: In all documents
fr: Dans tous les documents

en: Sco_pe:
fr: Étend_ue :

en: Convert numerical encoded characters &#99;
fr: Convertir les caractères numériques &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
fr: Convertir les caractères _iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
fr: Convertir les caractères _spéciaux

en: Convert _symbol characters
fr: Convertir les s_ymboles

en: Convert _XML characters < > & " '
fr: Convertir les caractères _xml < >& " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
fr: Contourner l'absence d'entité &apos; dans IE.

en: C_haracters to Entities
fr: _Caractères en entités

en: Change characters to entities
fr: Changer les caractères en entités

en: Ent_ities to Characters
fr: _Entités en caractères

en: Change entities to characters
fr: Changer les entités en caractères

en: URL _Decode
fr: _Décodage URL

en: URL decode
fr: Décodage URL

en: URL _Encode
fr: E_ncodage URL

en: URL encode
fr: Encodage URL

en: To Lo_wercase
fr: M_inuscules

en: To lowercase
fr: Minuscules

en: To _Uppercase
fr: Ma_juscules

en: To uppercase
fr: Majuscules
