Bluefish 2.2.4 - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Characters to entities
ja: 文字から実体参照へ

en: Entities to characters
ja: 実体参照から文字へ

en: In current document
ja: この文書内

en: In selection
ja: 選択範囲内

en: In all documents
ja: 開いているすべての文書内

en: Sco_pe:
ja: 範囲(_P):

en: Convert numerical encoded characters &#99;
ja: 数字エンコードされた文字を変換する &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
ja: _Iso-8859-1 文字を変換する

en: Convert spe_cial characters
ja: 特殊文字を変換する(_C)

en: Convert _symbol characters
ja: 記号文字を変換する(_S)

en: Convert _XML characters < > & " '
ja: _XML 文字 < > & " ' を変換する

en: Work around missing &apos; entity on IE
ja: IEで存在しない &apos;（アポストロフィ）に対処

en: C_haracters to Entities
ja: 文字から実体参照へ(_H)

en: Change characters to entities
ja: 文字を実体参照に変換

en: Ent_ities to Characters
ja: 実体参照から文字へ(_I)

en: Change entities to characters
ja: 実体参照を文字に変換

en: URL _Decode
ja: URLデコード(_D)

en: URL decode
ja: URLデコード

en: URL _Encode
ja: URLエンコード(_E)

en: URL encode
ja: URLエンコード

en: To Lo_wercase
ja: 小文字に変換(_W)

en: To lowercase
ja: 小文字に変換

en: To _Uppercase
ja: 大文字に変換(_U)

en: To uppercase
ja: 大文字に変換
