Bluefish 2.2.10 - en to nb translation catalogue (24 entries)

en: Characters to entities
nb: Tegn (å) til entiteter (&aring;)

en: Entities to characters
nb: Entiteter (&aring;) til tegn (å)

en: In current document
nb: I dette dokumentet

en: In selection
nb: I den markerte teksten

en: In all documents
nb: I alle åpne dokumenter

en: Sco_pe:
nb: _Omfang:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
nb: Konverter numerisk kodede tegn &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
nb: Konverter _iso-8859-1 type tegn

en: Convert spe_cial characters
nb: Konverter spesialte_gn

en: Convert _symbol characters
nb: Konverter _symboltegn

en: Convert _XML characters < > & " '
nb: Konverter _XML-tegn < > & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
nb: Workaround for manglende &apos; entitet i IE

en: C_haracters to Entities
nb: Tegn (å) til entiteter (&aring;)

en: Change characters to entities
nb: Tegn (å) til entiteter (&aring;)

en: Ent_ities to Characters
nb: Entiteter (&aring;) til tegn (å)

en: Change entities to characters
nb: Entiteter (&aring;) til tegn (å)

en: URL _Decode
nb: URL-_dekoding

en: URL decode
nb: URL-dekoding

en: URL _Encode
nb: URL-_enkoding

en: URL encode
nb: URL-enkoding

en: To Lo_wercase
nb: Til sm_å bokstaver

en: To lowercase
nb: Til små bokstaver

en: To _Uppercase
nb: Til store _bokstaver

en: To uppercase
nb: Til store bokstaver
