Bluefish 2.2.2 - en to nl translation catalogue (24 entries)

en: Characters to entities
nl: Karakters naar entiteiten

en: Entities to characters
nl: Entiteiten naar karakters

en: In current document
nl: In huidige document

en: In selection
nl: In selectie

en: In all documents
nl: In alle documenten

en: Sco_pe:
nl: Bereik:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
nl: Converteer numeriek gecodeerde karakters &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
nl: Converteer iso-8895-1 karakters

en: Convert spe_cial characters
nl: Converteer speciale karakters

en: Convert _symbol characters
nl: Converteer symboolkarakters

en: Convert _XML characters < > & " '
nl: Converteer XML-karakters < > & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
nl: Werk om ontbrekende &apos; entity van IE heen

en: C_haracters to Entities
nl: _Karakters naar Entiteiten

en: Change characters to entities
nl: Karakters naar entiteiten

en: Ent_ities to Characters
nl: Entiteiten naar _Karakters

en: Change entities to characters
nl: Entiteiten naar karakters

en: URL _Decode
nl: URL-_Decodering

en: URL decode
nl: URL-_Decodering

en: URL _Encode
nl: URL-C_odering

en: URL encode
nl: URL-C_odering

en: To Lo_wercase
nl: Naar _Kleine Letters

en: To lowercase
nl: Naar _Kleine Letters

en: To _Uppercase
nl: Naar _Hoofdletters

en: To uppercase
nl: Naar _Hoofdletters
