Bluefish 2.2.2 - en to nn translation catalogue (24 entries)

en: Characters to entities
nn: Teikn (å) til entitetar (&aring;)

en: Entities to characters
nn: Entitetar (&aring;) til teikn (å)

en: In current document
nn: I dette dokumentet

en: In selection
nn: I den valde teksten

en: In all documents
nn: I alle dokumenta

en: Sco_pe:
nn: _Omfang:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
nn: Gjer om numerisk koda teikn &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
nn: Gjer om _iso-8859-1-teikn

en: Convert spe_cial characters
nn: Gjer om spesial_teikn

en: Convert _symbol characters
nn: Gjer om _symbolteikn

en: Convert _XML characters < > & " '
nn: Gjer om _XML-teikn < > & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
nn: Omgå manglande &apos;-entitet i IE

en: C_haracters to Entities
nn: Teikn til _entitetar

en: Change characters to entities
nn: Endra teikna (å) til entitetar (&aring;)

en: Ent_ities to Characters
nn: Entitetar til _teikn

en: Change entities to characters
nn: Endra entitetar (&aring;) til teikn (å)

en: URL _Decode
nn: Adresse_avkoding

en: URL decode
nn: Adresseavkoding

en: URL _Encode
nn: A_dressekoding

en: URL encode
nn: Adressekoding

en: To Lo_wercase
nn: Gjer om til sm_å bokstavar

en: To lowercase
nn: Gjer om til små bokstavar

en: To _Uppercase
nn: Til st_ore bokstavar

en: To uppercase
nn: Gjer om til store bokstavar
