Bluefish 2.2.2 - en to pl translation catalogue (24 entries)

en: Characters to entities
pl: Znaki na encje

en: Entities to characters
pl: Encje na znaki

en: In current document
pl: W bieżącym dokumencie

en: In selection
pl: W zaznaczeniu

en: In all documents
pl: We wszystkich dokumentach

en: Sco_pe:
pl: Zak_res:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
pl: Konwertuj znaki zakodowane numerycznie &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
pl: Konwertuj znaki _iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
pl: Konwertuj znaki spe_cjalne

en: Convert _symbol characters
pl: Konwertuj _symbole

en: Convert _XML characters < > & " '
pl: Konwertuj znaki _XML, takie jak <> & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
pl: Pracuj nad błędnymi encjami &apos; dla IE

en: C_haracters to Entities
pl: Z_naki na encje

en: Change characters to entities
pl: Zamień znaki na encje

en: Ent_ities to Characters
pl: Enc_je na znaki

en: Change entities to characters
pl: Zamień encje na znaki

en: URL _Decode
pl: _Dekoduj URL

en: URL decode
pl: Dekodowanie URL

en: URL _Encode
pl: Za_koduj URL

en: URL encode
pl: Kodowanie URL

en: To Lo_wercase
pl: Zmień na _małe litery

en: To lowercase
pl: Zmień na małe litery

en: To _Uppercase
pl: Zmień na _WIELKIE LITERY

en: To uppercase
pl: Zmień na WIELKIE LITERY
