Bluefish 2.2.2 - en to it translation catalogue (20 entries)

en: Characters to entities
it: Caratteri a entità

en: Entities to characters
it: Entità a caratteri

en: In current document
it: Nel documento corrente

en: In selection
it: Nella selezione

en: In all documents
it: In tutti i documenti

en: Sco_pe:
it: A_mbito:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
it: Converti caratteri codificati numericamente &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
it: Converti caratteri _iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
it: Converti carattari spe_ciali

en: Convert _symbol characters
it: Converti _simboli

en: Convert _XML characters < > & " '
it: Converti caratteri _XML < > & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
it: Aggira l'entità &apos; mancante in IE

en: C_haracters to Entities
it: _Caratteri a Entità

en: Change characters to entities
it: Sostituisci i caratteri con le entità

en: Ent_ities to Characters
it: _Entità a Caratteri

en: Change entities to characters
it: Sostituisci le entità con  i caratteri

en: To Lo_wercase
it: M_inuscolo

en: To lowercase
it: Minuscolo

en: To _Uppercase
it: _Maiuscolo

en: To uppercase
it: Maiuscolo
