Bluefish 2.2.2 - en to uk translation catalogue (24 entries)

en: Characters to entities
uk: Символи у об’єкти

en: Entities to characters
uk: Об’єкти у символи

en: In current document
uk: У поточному документі

en: In selection
uk: У позначеному фрагменті

en: In all documents
uk: У всіх документах

en: Sco_pe:
uk: _Область:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
uk: Перетворити символи, закодовані числами &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
uk: Перетворити си_мволи iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
uk: Перетворити спе_ціальні символи

en: Convert _symbol characters
uk: Перетворити записи с_имволів

en: Convert _XML characters < > & " '
uk: Перетворити сим_воли XML < > & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
uk: Не зважати на відсутність об’єкта &apos; у IE

en: C_haracters to Entities
uk: Си_мволи у об’єкти

en: Change characters to entities
uk: Замінити символи об’єктами

en: Ent_ities to Characters
uk: О_б’єкти у символи

en: Change entities to characters
uk: Замінити об’єкти символами

en: URL _Decode
uk: _Декодування адрес

en: URL decode
uk: Декодування адрес

en: URL _Encode
uk: _Кодування адрес

en: URL encode
uk: Кодування адрес

en: To Lo_wercase
uk: Перетворити на _нижній регістр

en: To lowercase
uk: Перетворити на нижній регістр

en: To _Uppercase
uk: Перетворити на в_ерхній регістр

en: To uppercase
uk: Перетворити на верхній регістр
