Bluefish 2.2.14 - en to fr translation catalogue (448 entries)

en: Cascading Style Sheet Builder
fr: Constructeur de feuilles de style CSS

en: _Selector(s):
fr: _Sélecteur(s) :

en: _Property:
fr: _Propriété :

en: _Value:
fr: _Valeur :

en: Selector(s)
fr: Sélecteur(s)

en: Property
fr: Propriété

en: Value
fr: Valeur

en:  _Add
fr:  _Ajouter

en:  _Update
fr:  _Mettre à jour

en:  _Delete
fr:  _Supprimer

en: _Style...
fr: _Style…

en: Bluefish: Select color
fr: Bluefish : Sélection de couleurs

en: Edit color
fr: Édition de la couleur

en: Edit tag
fr: Éditer la balise

en: HTML Features
fr: Fonctions HTML

en: T_ags
fr: _Balises

en: _Headings
fr: _En-têtes

en: Insert H1 tag
fr: Insérer une balise H1

en: Insert H2 tag
fr: Insérer une balise H2

en: Insert H3 tag
fr: Insérer une balise H3

en: Insert H4 tag
fr: Insérer une balise H4

en: Insert H5 tag
fr: Insérer une balise H5

en: Insert H6 tag
fr: Insérer une balise H6

en: _Entities
fr: _Entités

en: _Non-breaking space
fr: Espace _insécable

en: _Broken bar ¦
fr: _Barre verticale interrompue ¦

en: Soft _hyphen -
fr: Tiret _virtuel -

en: _Format by Context
fr: Formatage conte_xtuel

en: _Strong
fr: _Fort

en: Strong
fr: Fort

en: _Emphasis
fr: _Emphase

en: Emphasis
fr: Emphase

en: _Definition
fr: _Définition de terme

en: Definition
fr: Définition de terme

en: Sa_mple
fr: Éc_hantillon

en: Sample
fr: Échantillon

en: _Keyboard
fr: C_lavier

en: Keyboard
fr: Clavier

en: _Abbreviation
fr: _Abréviation

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Ac_ronym
fr: Ac_ronyme

en: Acronym
fr: Acronyme

en: _Insert
fr: _Inséré

en: Insert
fr: Inséré

en: De_lete
fr: _Supprimé

en: Delete
fr: Supprimé

en: Format by L_ayout
fr: Formatage du st_yle

en: _Bold
fr: _Gras

en: Bold
fr: Gras

en: _Italic
fr: _Italique

en: Italic
fr: Italique

en: _Underline
fr: _Souligné

en: Underline
fr: Souligné

en: _Strikeout
fr: _Barré

en: Strikeout
fr: Barré

en: Sm_all
fr: _Petit corps

en: Small
fr: Petit corps

en: Bi_g
fr: G_rand corps

en: Big
fr: Grand corps

en: Format _General
fr: Formatage _général

en: _Paragraph
fr: _Paragraphe

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: _Break
fr: _Saut de ligne

en: Break
fr: Saut de ligne

en: Break clear _all
fr: Saut de ligne sans in_dentation

en: Break and clear
fr: Saut de ligne sans indentation

en: _Non-Breaking Space
fr: _Espace insécable

en: Non-breaking space
fr: Espace insécable

en: Font Si_ze +1
fr: Corps de p_olice +1

en: Font Size +1
fr: Corps de police +1

en: Font _Size -1
fr: Corps de po_lice -1

en: Font Size -1
fr: Corps de police -1

en: Preformatted _Text
fr: _Texte préformaté

en: Preformatted Text
fr: Texte préformaté

en: Su_bscript
fr: _Indice

en: Subscript
fr: Indice

en: Su_perscript
fr: E_xposant

en: Superscript
fr: Exposant

en: _Center
fr: _Centré

en: Center
fr: Centré

en: Align _right
fr: _Aligné à droite

en: Right Justify
fr: Justifié à droite

en: _Table
fr: _Tableau

en: Table
fr: Tableau

en: Table _Row
fr: _Ligne

en: Table Row
fr: Ligne de tableau

en: Table _Header
fr: _En-tête

en: Table Header
fr: En-tête de tableau

en: Table _Data
fr: _Cellules

en: Table Data
fr: Cellule

en: Table _Caption
fr: Lé_gende

en: Table Caption
fr: Légende

en: _List
fr: _Liste

en: Unordered _List
fr: _Liste non-ordonnée

en: Unordered List
fr: Liste non-ordonnée

en: _Ordered List
fr: Liste _ordonnée

en: Ordered List
fr: Liste ordonnée

en: List Ite_m
fr: Élé_ment de liste

en: List Item
fr: Élément de liste

en: De_finition List
fr: L_iste de termes

en: Definition List
fr: Liste de termes

en: Definition _Term
fr: _Terme

en: Definition Term
fr: Terme

en: F_orm
fr: _Formulaire

en: Form
fr: Formulaire

en: _Fieldset
fr: F_ieldset

en: L_abel
fr: Éti_quette :

en: _Input
fr: _Saisie

en: _Button
fr: _Bouton

en: _Select
fr: S_elect

en: Opt_group
fr: _Groupe d'options

en: Optio_n
fr: Op_tion

en: _Textarea
fr: _Zone de texte

en: _Misc
fr: _Divers

en: Insert Generator _META-Tag
fr: Insérer la balise _META du générateur

en: _Link
fr: _Liens relationnels

en: _Anchor
fr: _Ancre

en: _Comment
fr: _Commentaire

en: HTML Comment
fr: Commentaire HTML

en: Dial_ogs
fr: Dialo_gues

en: _General
fr: _Général

en: _Quickstart...
fr: _Démarrage rapide…

en: Quickstart...
fr: Démarrage rapide…

en: _Link Header...
fr: En-_tête de lien…

en: Link Header...
fr: En-tête de lien…

en: _Body...
fr: Balise _Body…

en: Body...
fr: Balise body…

en: _Script...
fr: _Script…

en: Script...
fr: Script…

en: _Anchor...
fr: _Ancre…

en: Anchor / Hyperlink...
fr: Ancre / Hyperlien…

en: _E-mail...
fr: _Courriel…

en: E-mail...
fr: Courriel…

en: _Rule...
fr: _Règle…

en: Horizontal Rule...
fr: Règle horizontale…

en: _Font...
fr: _Police…

en: Font...
fr: Police…

en: Basef_ont...
fr: P_olice par défaut…

en: Base font...
fr: Police par défaut…

en: Quick_list...
fr: _Liste rapide…

en: Quick List...
fr: Liste rapide…

en: _Meta...
fr: _Meta…

en: Embe_d...
fr: _Embed…

en: Select _Color...
fr: Sélectionner une co_uleur…

en: Insert _Time...
fr: Insérer l'_heure…

en: Insert _Image...
fr: Insérer une _image…

en: Insert image...
fr: Insérer une image…

en: Insert T_humbnail...
fr: Insérer une _vignette…

en: Insert thumbnail...
fr: Insérer une vignette…

en: Table _Wizard...
fr: _Assistant Tableau…

en: Table Wizard...
fr: Assistant Tableau…

en: _Table...
fr: _Tableau…

en: Table...
fr: Tableau…

en: Table _Row...
fr: _Ligne…

en: Table Row...
fr: Ligne de tableau…

en: Table _Head...
fr: _En-tête…

en: Table Head...
fr: En-tête de tableau…

en: Table _Data...
fr: _Cellules…

en: Table Data...
fr: Cellules…

en: _CSS
fr: C_SS

en: _Create Style...
fr: _Créer un style…

en: Create stylesheet...
fr: Créer une feuille de style…

en: S_pan...
fr: Balise S_pan…

en: Span...
fr: Balise span…

en: _Div...
fr: Balise _Div…

en: Div...
fr: Balise div…

en: _Style
fr: _Style :

en: C_olumns...
fr: _Colonnes…

en: Columns...
fr: Colonnes…

en: _Link to Stylesheet...
fr: Feuille de sty_le…

en: Link to Stylesheet...
fr: Lier à la feuille de style…

en: _Frame
fr: _Cadre

en: Frame _Wizard...
fr: _Assistant Cadre…

en: Frame Wizard...
fr: Assistant cadres…

en: Frame_set...
fr: _Encadrement…

en: Frameset...
fr: Encadrement…

en: _Frame...
fr: _Cadre…

en: Frame...
fr: Cadre…

en: F_orm...
fr: _Formulaire…

en: Form...
fr: Formulaire…

en: _Input...
fr: _Input…

en: Input B_uttons...
fr: S_ubmit…

en: Input Button...
fr: Bouton input…

en: Input T_ext...
fr: Input _Text…

en: Input Text...
fr: Input Text…

en: Text_area...
fr: Text_area…

en: Textarea...
fr: Textarea…

en: _Select...
fr: _Select…

en: Select...
fr: Select…

en: O_ption...
fr: _Option…

en: Option...
fr: Option…

en: Option _Group...
fr: Opt_group…

en: Option group...
fr: Optgroup…

en: _Button...
fr: _Button…

en: Button...
fr: Bouton…

en: _Edit tag under cursor...
fr: É_diter la balise sous le curseur…

en: _Multi Thumbnail...
fr: Multi-vignettes…

en: Multi thumbnail...
fr: Multi-vignettes…

en: Frame
fr: Cadre

en: Frameset
fr: Encadrement

en: Noframes
fr: Sans encadrement

en: Target
fr: Cible

en: Input Hidden...
fr: Hidden input…

en: Input Radio button...
fr: Radio input…

en: Input Radio Button...
fr: Radio input…

en: Input Check box...
fr: Checkbox input…

en: Input Check Box...
fr: Checkbox input…

en: HTML_5
fr: _HTML 5

en: Au_dio...
fr: _Audio…

en: Audio...
fr: Audio…

en: _Video...
fr: _Video…

en: Video...
fr: Video…

en: _Canvas...
fr: _Canvas…

en: Canvas...
fr: Canvas…

en: _Time...
fr: _Time…

en: Time...
fr: Time…

en: Insert _Color
fr: Insérer une couleur

en: Insert Color
fr: Insérer une couleur

en: _HTML Toolbar
fr: _Barre d'outils HTML

en: Add to Quickbar
fr: Ajouter à la barre des favoris

en: Remove from Quickbar
fr: Ôter de la barre des favoris

en: Right click any html toolbar button to add it to the Quickbar.
fr: Cliquer droit sur n'importe quel bouton HTML pour l'ajouter à la barre des favoris.

en: Quickbar
fr: Favoris

en: Formatting
fr: Formatage

en: Tables
fr: Tableaux

en: List
fr: Listes

en: Forms
fr: Formulaires

en: Fonts
fr: Polices

en: Frames
fr: Cadres

en: Insert Time
fr: Insérer l'heure

en:   _Time (%i:%i:%i)
fr:   _Heure (%i:%i:%i)

en:   Day of the _week (Sunday)
fr:   Jour de la _semaine (Dimanche)

en:   Day of the _week (Monday)
fr:   Jour de la _semaine (Lundi)

en:   Day of the _week (Tuesday)
fr:   Jour de la _semaine (Mardi)

en:   Day of the _week (Wednesday)
fr:   Jour de la _semaine (Mercredi)

en:   Day of the _week (Thursday)
fr:   Jour de la _semaine (Jeudi)

en:   Day of the _week (Friday)
fr:   Jour de la _semaine (Vendredi)

en:   Day of the _week (Saturday)
fr:   Jour de la _semaine (Samedi)

en: You appear to have a non existent day!
fr: Il semble que la date fournie n'existe pas !

en:   _Unix Time (%i)
fr:   Heure au format _Unix (%i)

en:   Unix Date _String (%s)
fr:   Date au _format Unix (%s)

en:   ISO-8601 Ti_me
fr:   Date au format _ISO-8601

en: Quick Anchor
fr: Ancre rapide

en: Attributes
fr: Attributs

en: _HREF:
fr: _HREF :

en: _Target:
fr: Cible :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: Titl_e:
fr: _Title :

en: _Language:
fr: _Langue :

en: Custo_m:
fr: Pers_onnaliser :

en: Events
fr: Évènements

en: OnClic_k:
fr: OnClic_k :

en: OnD_blClick:
fr: OnD_blClick :

en: OnMouseO_ver:
fr: OnMouseO_ver :

en: OnMouse_Down:
fr: OnMouse_Down :

en: OnMouse_Move:
fr: OnMouse_Move :

en: OnMouseOu_t:
fr: OnMouseOu_t :

en: OnMouse_Up:
fr: OnMouse_Up :

en: OnKeyDo_wn:
fr: OnKeyDo_wn :

en: OnKey_Press:
fr: OnKey_Press :

en: OnKe_yUp:
fr: OnKe_yUp :

en: Div
fr: Balise div

en: Span
fr: Balise span

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: Heading 4
fr: Titre 4

en: Heading 5
fr: Titre 5

en: Heading 6
fr: Titre 6

en: Ali_gn:
fr: Ali_gnement horizontal :

en: Cl_ass:
fr: Cl_asse :

en: St_yle:
fr: St_yle :

en: _ID:
fr: _ID :

en: Horizontal Rule
fr: Règle horizontale

en: _Align:
fr: _Alignement horizontal :

en: _Height:
fr: _Hauteur :

note: gtk_spin_button_set_numeric (GTK_SPIN_BUTTON (spin2), 1);
en: _Width:
fr: Lar_geur :

en: Is _percent
fr: En _pourcentage

en: No _shading
fr: San_s ombrage

en: Body
fr: Balise body

en: On _Load:
fr: On _Load :

en: On _Unload:
fr: On _UnLoad :

en: Depreciated options
fr: Options obsolètes

en: Background _Image:
fr: _Image de fond :

en: Back_ground Color:
fr: Couleur de _fond :

en: _Text Color:
fr: Couleur du _texte :

en: _Link Color:
fr: Couleur de l'hyper_lien :

en: _Visited Link Color:
fr: Couleur de l'hyperlien _visité :

en: _Active Link Color:
fr: Couleur du lien _actif :

en: _HTTP-EQUIV:
fr: _HTTP-EQUIV :

en: Con_tent:
fr: Con_tenu :

en: _Scheme:
fr: Cla_ssification :

en: Font
fr: Police

en: Base Font
fr: Police par défaut

en: Size
fr: Corps

en: Color
fr: Couleur

en: Face
fr: Nom

en: Custom
fr: Personnaliser

en: E-mail
fr: Courriel

en: _Mail to:
fr: Adresse _électronique :

en: _Copy to:
fr: Copie _à :

en: Blin_d copy to:
fr: Copie _invisible à :

en: with _Subject:
fr: _Objet :

en: with _Body:
fr: Cor_ps :

en: Quick List
fr: Liste rapide

en: Number of _rows:
fr: Nombre de _lignes :

en: Or_dered
fr: Or_donné

en: _Unordered
fr: Non-_ordonné

en: Style:
fr: Style :

en: Co_ls:
fr: Colo_nnes :

en: _Rows:
fr: _Lignes :

en: _Add &lt;frame&gt; elements
fr: _Ajouter des éléments <lt;frame&gt;

en: _Source:
fr: _Source :

en: Margin _Width:
fr: _Largeur de la marge :

en: Margin _Height:
fr: _Hauteur de la marge :

en: Scrollin_g:
fr: _Défilement :

en: _Frameborder:
fr: _Bordure du cadre :

en: No _Resize:
fr: Pas de _redimensionnement :

en: C_ontrols:
fr: _Controls:

en: _Id:
fr: _Id :

en: _Style:
fr: St_yle :

note: Datetime help
en: Datetime format (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - year (e.g. 2009)
    MM - month (e.g. 01 for January)
    DD - day of the month (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - hour (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - seconds (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z denotes Zulu, also known as Greenwich Mean Time)
fr: Format Datetime (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - année (e.g. 2009)
    MM - mois (e.g. 01 for January)
    DD - jour du mois (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - heure (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - secondes (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z pour Zulu, le méridien de Greenwich Time)

en: Embed
fr: Incrustation

en: _MIME Type:
fr: _MIME Type :

en: (HTML4 only)
fr: (HTML4 seulement)

en: MIME _Type:
fr: MIME _Type :

en: _Charset:
fr: _Charset :

en: _Defer:
fr: _Defer :

note: todo check buttons: column-span: all (default none) column-fill: auto (default balance)
en: CSS3 multi-column layout
fr: mise en page multi-colonnes CSS3

en: Auto (default) or number of columns
fr: Auto (défaut) ou nombre de colonnes)

en: Auto (default) or width
fr: Auto (défaut) ou largeur

en: Normal (default) or width of the gap between columns
fr: Normal (défaut) ou espace entre colonnes

en: None (default) or style
fr: None (défaut) ou style

en: Medium (default) or width
fr: Medium (défaut) ou largeur

en: Use vendor-prefixed CSS property:
fr: Utiliser les attributs spécifiques des navigateurs

en: styles_heet
fr: feuille de style

en: Add selector(s) to create a new rule
fr: Ajouter un ou des sélecteurs pour créer une nouvelle règle

en: style a_ttribute
fr: attributs de style

en: Add a style attribute in tag
fr: Ajouter un attribut style dans la balise

en: style _values
fr: valeurs de style

en: Add values in a style attribute
fr: Ajouter des valeurs dans un attribut style

en: Selecto_rs:
fr: _Sélecteurs :

en: Leave empty to insert declarations into an existing rule.
fr: Laisser vide pour insérer des déclarations dans une règle existante.

en: Link
fr: Lien

en: HREF_LANG:
fr: HREF_LANG :

en: T_itle:
fr: _Titre :

en: _Type:
fr: _Type :

en: _Forward Relation:
fr: Lien pro_gressif :

en: _Reverse Relation:
fr: Lien _inverse :

en: Media:
fr: Media :

en: L_ang:
fr: L_angue :

en: _Custom:
fr: Pers_onnalisé :

en: _Action:
fr: _Action :

en: Metho_d:
fr: Métho_de :

en: _Enctype:
fr: _Transcodage :

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Select
fr: Sélectionner

en: Si_ze:
fr: _Largeur :

en: Multiple _Selections:
fr: _Sélections multiples :

en: _Label:
fr: Éti_quette :

en: _Selected:
fr: _Sélectionné :

en: Option group
fr: Groupe d'options

en: Input
fr: Saisie

en: _Checked:
fr: _Coché :

en: Max _Length:
fr: Longueur _maximale :

en: _Accept:
fr: _Accepter :

en: C_ustom:
fr: Pers_onnaliser :

en: On_Focus:
fr: On_Focus :

en: On_Blur:
fr: On_Blur :

en: On_Select:
fr: On_Select :

en: On_Change:
fr: On_Change :

en: Button
fr: Bouton

en: Set of space-separated IDs of th elements.
fr: ID (séparés par un espace) d'éléments th.

en: the header cell applies to cells in the same:
fr: l'en-tête s'applique aux cellules dans le même:

en: Co_l Span:
fr: Co_lspan :

en: _Row Span:
fr: _Rowspan :

note: TODO: use error info in gerror
en: Loading image failed...
fr: Échec du chargement d'image…

en: Loading file %s...
fr: Chargement de fichier %s…

en: Insert thumbnail
fr: Insérer une vignette

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: _Image location:
fr: Emplacement de l'_image :

en: Hei_ght:
fr: Ha_uteur :

en: _Usemap:
fr: _Usemap :

en: Alternate _text:
fr: _Texte de remplacement :

en: _Hspace:
fr: Espacement _horizontal

en: _Vspace:
fr: Espacement _vertical :

en: Borde_r:
fr: Bo_rdure :

en: Select files for thumbnail creation
fr: Sélectionner les fichiers pour la création des vignettes

en: Scaling (%)
fr: Échelle (%)

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Multi thumbnail
fr: Multi-vignettes

en: By scaling
fr: Suivant l'échelle

en: By width, keep aspect ratio
fr: Suivant la largeur, respecter les proportions

en: By height, keep aspect ratio
fr: Suivant la hauteur, respecter les proportions

en: By width and height, ignore aspect ratio
fr: Suivant la largeur et la hauteur, ignorer les proportions

en: %r: original filename  %t: thumbnail filename
    %w: original width  %h: original height
    %x: thumbnail width  %y: thumbnail height
    %b: original size (bytes)
fr: %r : nom du fichier original  %t : nom de fichier de la vignette
    %w : largeur originale  %h : hauteur originale
    %x : largeur de la vignette  %y : hauteur de la vignette
    %b : taille originale (en octets)

en: Keep aspect ratio
fr: Conserver les proportions.

en: _Reset Dimensions
fr: Dimensions par défaut

en: Alternate te_xt:
fr: _Texte de remplacement :

en: _Long description:
fr: Long description :

en: I_D:
fr: _ID :

en: _Use Transitional options
fr: Utiliser les options 'Transitional'

en: _Border:
fr: Border :

en: 
    
    	<b>Loading preview...</b>
fr: 
    
    	<b>Chargement de la prévisualisation… </b>

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: All images
fr: Toutes les images

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: <b>E_xternal Style Sheet</b>
fr: <b>Feuille de styles _externe</b>

en: Ty_pe:
fr: T_ype :

en: HRE_F:
fr: _HREF :

en: _Media:
fr: _Media :

note: TODO: add an option to place content in the style area * Possibly from a code snippet library
en: <b>Style Area</b>
fr: <b>Zone de styles</b>

en: Cre_ate empty style area
fr: Créer une _zone de styles vierge

en: <b>Attributes</b>
fr: <b>Attributs</b>

en: _Src:
fr: _Source :

note: TODO: add an option to place content in the script area
en: <b>Script Area</b>
fr: <b>Zone de script</b>

en: Cre_ate empty script area
fr: Créer une zone de script _vierge

en: Quick Start
fr: Démarrage rapide

en: _DTD:
fr:  _DTD :

en: _Title:
fr: _Titre :

en: _Head:
fr: _En-tête :

en: Open in _new document.
fr: Ouvrir dans un _nouveau document

en: Table Wizard
fr: Assistant tableau

en: Number of colu_mns:
fr: No_mbre de colonnes :

en: Table rows on one _line:
fr: _Balises de lignes sur une seule ligne :

en: _Indent table code:
fr: _Indenter les balises :

en: Frame Wizard
fr: Assistant cadres

en: Use _DTD:
fr: Utiliser une _DTD :

en: Orientation:
fr: Orientation :

en: _Horizontal
fr: _Horizontale

en: _Vertical
fr: _Verticale

en: Number of _Frames:
fr: Nombre de _cadres :

en: Frame's
fr: Cadres

en: Name:
fr: Nom :

en: Source:
fr: Source :

en: Size:
fr: Taille :

en: <b>HTML Toolbar</b>
fr: <b>Barre d'outils HTML</b>

en: Show toolbar in sidepanel
fr: Afficher la barre d'outils dans le panneau latéral

en: Keep HTML dialogs always on top
fr: Dialogues HTML toujours au dessus

en: <b>HTML options</b>
fr: <b>Options HTML</b>

en: Use lo_wercase HTML tags
fr: Balises HTML en minuscules

en: Use de_precated tags (e.g. <font> and <nobr>)
fr: Utiliser les balises obsolètes (<font>, <nobr>… )

en: _Format according to accessibility guidelines (e.g. <strong> for <b>)
fr: Respecter les règles d'accessibilité (<strong> au lieu de <b>… )>

en: <b>Auto Update Tag Options</b>
fr: <b>Mises à jour automatiques des méta-balises</b>

en: Automatically update a_uthor meta tag
fr: Mise à jour automatique de la méta-balise auteur

en: Automatically update _date meta tag
fr: Mise à jour automatique de la méta-balise date

en: Automatically update _generator meta tag
fr: Mise à jour automatique de la méta-balise générateur
