Bluefish 2.2.2 - en to nn translation catalogue (485 entries)

en: Cascading Style Sheet Builder
nn: Stilsettlagar (CSS)

en: _Selector(s):
nn: _Veljar(ar):

en: _Property:
nn: _Eigenskap:

en: _Value:
nn: Ve_rdi:

en: Selector(s)
nn: Veljar(ar)

en: Property
nn: Eigenskap

en: Value
nn: Verdi

en:  _Add
nn: _Legg til

en:  _Update
nn: _Oppdater

en:  _Delete
nn: _Slett

en: _Style...
nn: Sti_l …

en: Bluefish: Select color
nn: Bluefish: vel farge

en: Edit color
nn: Endra farge

en: Edit tag
nn: Endra etikett

en: HTML Features
nn: HTML-eigenskapar

en: T_ags
nn: E_tikettar

en: _Headings
nn: _Overskrifter

en: Insert H1 tag
nn: Set inn H1-etikett

en: Insert H2 tag
nn: Set inn H2-etikett

en: Insert H3 tag
nn: Set inn H3-etikett

en: Insert H4 tag
nn: Set inn H4-etikett

en: Insert H5 tag
nn: Set inn H5-etikett

en: Insert H6 tag
nn: Set inn H6-etikett

en: _Entities
nn: _Entitetar

en: _Non-breaking space
nn: _Hardt mellomrom

en: _Broken bar ¦
nn: Broten _loddrett linje ¦

en: Soft _hyphen -
nn: Mju_k bindestrek -

en: _Format by Context
nn: Formater etter _kontekst

en: _Strong
nn: _Feit (strong)

en: Strong
nn: Feit (strong)

en: _Emphasis
nn: Fr_amheva (em)

en: Emphasis
nn: Kursiv

en: _Definition
nn: _Definisjon

en: Definition
nn: Definisjon

en: _Code
nn: _Kode (code)

en: Code
nn: Kode

en: Sa_mple
nn: D_ømekode (samp)

en: Sample
nn: Utval

en: _Keyboard
nn: Tastat_urtekst (kbd)

en: Keyboard
nn: Tastatur

en: _Variable
nn: _Variabeltekst (var)

en: Variable
nn: Variabel

en: Ci_tation
nn: Si_tat (cite)

en: Citation
nn: Sitat

en: _Abbreviation
nn: F_orkorting (abbr)

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Ac_ronym
nn: Ak_ronym (acronym)

en: Acronym
nn: Akronym

en: _Insert
nn: Set _inn

en: Insert
nn: Set inn

en: De_lete
nn: Sl_ett

en: Delete
nn: Slett

en: Format by L_ayout
nn: Formater etter _utforming

en: _Bold
nn: _Feit

en: Bold
nn: Feit

en: _Italic
nn: _Kursiv

en: Italic
nn: Kursiv

en: _Underline
nn: _Understreking

en: Underline
nn: Understreking

en: _Strikeout
nn: _Gjennomstreking

en: Strikeout
nn: Gjennomstreking

en: Sm_all
nn: _Liten

en: Small
nn: Liten

en: Bi_g
nn: _Stor

en: Big
nn: Stor

en: Format _General
nn: _Generell formatering

en: _Paragraph
nn: _Avsnitt

en: Paragraph
nn: Avsnitt

en: _Break
nn: _Linjeskift

en: Break
nn: Linjeskift

en: Break clear _all
nn: Linjeskift - t_øm alt

en: Break and clear
nn: Linjeskift og tøm

en: _Non-Breaking Space
nn: _Mjukt mellomrom

en: Non-breaking space
nn: Hardt mellomrom

en: Font Si_ze +1
nn: Skriftstorlei_k +1

en: Font Size +1
nn: Skriftstorleik +1

en: Font _Size -1
nn: Skriftstorle_ik -1

en: Font Size -1
nn: Skriftstorleik -1

en: Preformatted _Text
nn: P_reformatert tekst

en: Preformatted Text
nn: Preformatert tekst

en: Su_bscript
nn: Se_nka

en: Subscript
nn: Senka

en: Su_perscript
nn: _Heva

en: Superscript
nn: Heva

en: _Center
nn: _Sentrert

en: Center
nn: Sentrer

en: Align _right
nn: Høgrestil_t

en: Right Justify
nn: Høgrestilt

en: _Table
nn: _Tabell

en: Table
nn: Tabell

en: Table _Row
nn: Tabell_rad

en: Table Row
nn: Tabellrad

en: Table _Header
nn: Tabell_overskrift

en: Table Header
nn: Tabellhovud

en: Table _Data
nn: Tabell_data

en: Table Data
nn: Tabelldata

en: Table _Caption
nn: T_abelltittel

en: Table Caption
nn: Tabelloverskrift

en: _List
nn: _Liste

en: Unordered _List
nn: _Uordna liste

en: Unordered List
nn: Uordna liste

en: _Ordered List
nn: _Ordna liste

en: Ordered List
nn: Ordna liste

en: List Ite_m
nn: Liste_element

en: List Item
nn: Listeelement

en: De_finition List
nn: Definisjons_liste

en: Definition List
nn: Definisjonsliste

en: Definition _Term
nn: Definisjons_term

en: Definition Term
nn: Definisjonsterm

en: Men_u
nn: _Meny

en: Menu
nn: Meny

en: F_orm
nn: _Skjema

en: Form
nn: Skjema

en: _Fieldset
nn: E_lementgruppering

en: _Legend
nn: _Forklaring

en: L_abel
nn: _Etikett

en: _Input
nn: _Inndata

en: _Button
nn: _Knapp

en: _Select
nn: _Vel

en: _Datalist
nn: _Dataliste

en: Opt_group
nn: Val_gruppe

en: Optio_n
nn: V_al

en: _Textarea
nn: _Tekstområde

en: _Keygen
nn: N_økkellagar

en: O_utput
nn: _Utdata

en: _Progress
nn: F_ramdrift

en: _Meter
nn: M_ålar

en: _Misc
nn: _Ymse

en: Insert Generator _META-Tag
nn: Set inn _META-etiketten Generator

en: _Anchor
nn: _Anker (A)

en: _Image
nn: _Bilete

en: _Comment
nn: _Merknader

en: HTML Comment
nn: HTML-merknad

en: Dial_ogs
nn: _Vindauge

en: _General
nn: _Allment

en: _Quickstart...
nn: Sn_øggstart …

en: Quickstart...
nn: Snøggstart …

en: _Link Header...
nn: Lenkje_hovud …

en: Link Header...
nn: Lenkjehovud …

en: _Body...
nn: _Innhald …

en: Body...
nn: Innhald …

en: _Script...
nn: Sk_ript …

en: Script...
nn: Skript …

en: _Anchor...
nn: _Anker …

en: Anchor / Hyperlink...
nn: Anker / hyperlenkje …

en: _E-mail...
nn: _E-post …

en: E-mail...
nn: E-post …

en: _Rule...
nn: _Linje …

en: Horizontal Rule...
nn: Vassrett linje …

en: _Font...
nn: Skri_fttype …

en: Font...
nn: Skrifttype …

en: Basef_ont...
nn: Gr_unnskrifttype …

en: Base font...
nn: Grunnskrifttype …

en: Quick_list...
nn: _Snøggliste …

en: Quick List...
nn: Snøggliste …

en: _Meta...
nn: _Meta …

en: Embe_d...
nn: _Kapsla inn …

en: Select _Color...
nn: _Vel farge …

en: Insert _Time...
nn: Set inn _tid …

en: Insert _Image...
nn: Set inn _bilete…

en: Insert image...
nn: Set inn bilete …

en: Insert T_humbnail...
nn: Set inn mi_niatyr …

en: Insert thumbnail...
nn: Set inn miniatyr …

en: Table _Wizard...
nn: Tabellrett_leiar …

en: Table Wizard...
nn: Tabellrettleiar …

en: _Table...
nn: _Tabell …

en: Table...
nn: Tabell …

en: Table _Row...
nn: Tabell_rad …

en: Table Row...
nn: Tabellrad …

en: Table _Head...
nn: Tabell_overskrift …

en: Table Head...
nn: Tabellhovud …

en: Table _Data...
nn: Tabell_data …

en: Table Data...
nn: Tabelldata …

en: _Create Style...
nn: L_ag stilsett …

en: Create stylesheet...
nn: Lag stilsett …

en: S_pan...
nn: S_pan-element …

en: Span...
nn: Span …

en: _Div...
nn: _Div-element …

en: Div...
nn: Div …

en: _Style
nn: _Stil

en: Style
nn: Stil

en: C_olumns...
nn: _Kolonnar …

en: Columns...
nn: Kolonnar …

en: _Link to Stylesheet...
nn: _Lenkje mot stilsett …

en: Link to Stylesheet...
nn: Lenkje til stilsett …

en: _Frame
nn: _Ramme

en: Frame _Wizard...
nn: Ram_merettleiar …

en: Frame Wizard...
nn: Rammerettleiar …

en: Frame_set...
nn: _Frameset-element …

en: Frameset...
nn: Frameset-element …

en: _Frame...
nn: _Ramme …

en: Frame...
nn: Ramme …

en: F_orm...
nn: _Skjema …

en: Form...
nn: Skjema …

en: _Input...
nn: _Inndata …

en: Input B_uttons...
nn: Inn_dataknappar …

en: Input Button...
nn: Inndataknapp …

en: Input T_ext...
nn: Inndata_tekst …

en: Input Text...
nn: Inndatatekst …

en: Text_area...
nn: Tekstomr_åde

en: Textarea...
nn: Tekstområde …

en: _Select...
nn: _Vel …

en: Select...
nn: Vel …

en: O_ption...
nn: Va_l …

en: Option...
nn: Val …

en: Option _Group...
nn: Valgr_uppe …

en: Option group...
nn: Valgruppe …

en: _Button...
nn: _Knapp …

en: Button...
nn: Knapp …

en: _Edit tag under cursor...
nn: Endra _etiketten under markøren …

en: _Multi Thumbnail...
nn: _Fleirminiatyr …

en: Multi thumbnail...
nn: Fleirminiatyr …

en: Frame
nn: Ramme

en: Frameset
nn: Frameset-element

en: Noframes
nn: Ingen rammer

en: Target
nn: Mål

en: Input Hidden...
nn: Gøymde inndata …

en: Input Radio button...
nn: Radioknapp …

en: Input Radio Button...
nn: Radioknapp …

en: Input Check box...
nn: Avkryssingsboks …

en: Input Check Box...
nn: Avkryssingsboks …

en: _Article
nn: _Artikkel

en: Article
nn: Artikkel

en: As_ide
nn: Sidesto_lpe

en: Aside
nn: Sidestolpe

en: Fig_caption
nn: _Figurbilettekst

en: Figcaption
nn: Figurbilettekst

en: Fig_ure
nn: Fig_ur

en: Figure
nn: Figur

en: _Footer
nn: _Botntekst

en: Footer
nn: Botntekst

en: _Header
nn: _Hovud

en: Header
nn: Hovud

en: H_group
nn: H_ovudgruppering

en: Hgroup
nn: Hovudgruppering

en: _Mark
nn: _Marker

en: Mark
nn: Marker

en: Ruby parenthesis
nn: rp

en: Ruby text
nn: rt

en: _Section
nn: _Inndeling

en: Section
nn: Inndeling

en: Au_dio...
nn: Lyd …

en: Audio...
nn: Lyd …

en: _Video...
nn: _Video …

en: Video...
nn: Video …

en: _Canvas...
nn: _Canvas …

en: Canvas...
nn: Canvas …

en: _Time...
nn: _Tid …

en: Time...
nn: Tid …

en: Insert _Color
nn: Set inn _farge

en: Insert Color
nn: Set inn farge

en: _HTML Toolbar
nn: _HTML-verktøylinja

en: Add to Quickbar
nn: Legg til på snøggstartaren

en: Remove from Quickbar
nn: Fjern frå snøggstartaren

en: Right click any html toolbar button to add it to the Quickbar.
nn: Høgreklikk kva knapp som helst frå html-verktøylinja for å leggja han til snøggstartaren.

en: Quickbar
nn: Snøggstartar

en: Formatting
nn: Formaterer

en: Tables
nn: Tabellar

en: List
nn: Liste

en: Forms
nn: Skjema

en: Fonts
nn: Skrifttypar

en: Frames
nn: Rammer

en: Insert Time
nn: Set inn tid

en:   _Time (%i:%i:%i)
nn:   _Tid (%i:%i:%i)

en:   Day of the _week (Sunday)
nn:   Vekedag (s_øndag)

en:   Day of the _week (Monday)
nn:   Vekedag (m_åndag)

en:   Day of the _week (Tuesday)
nn:   Vekedag (ty_sdag)

en:   Day of the _week (Wednesday)
nn:   Vekedag (_onsdag)

en:   Day of the _week (Thursday)
nn:   Vekedag (_torsdag)

en:   Day of the _week (Friday)
nn:   Vekedag (_fredag)

en:   Day of the _week (Saturday)
nn:   Vekedag (_laurdag)

en: You appear to have a non existent day!
nn: Dagen finst ikkje.

en:   _Date (%i/%i/%i)
nn:   _Dato (%i/%i/%i)

en:   _Unix Time (%i)
nn:   _Unix-tid (%i)

en:   Unix Date _String (%s)
nn:   Unix-datostreng (%s)

en:   ISO-8601 Ti_me
nn:   ISO-8601-ti_d

en: Quick Anchor
nn: Snøgganker

en: Attributes
nn: Attributt

en: _Target:
nn: _Mål:

en: _Name:
nn: _Namn:

en: Titl_e:
nn: Titt_el:

en: _Language:
nn: Spr_åk:

en: Custo_m:
nn: _Tilpassa:

en: Events
nn: Hendingar

en: Heading 1
nn: Overskrift 1

en: Heading 2
nn: Overskrift 2

en: Heading 3
nn: Overskrift 3

en: Heading 4
nn: Overskrift 4

en: Heading 5
nn: Overskrift 5

en: Heading 6
nn: Overskrift 6

en: Ali_gn:
nn: _Plasser:

en: Cl_ass:
nn: Kl_asse:

en: St_yle:
nn: Sti_l:

en: Horizontal Rule
nn: Vassrett linje

en: _Align:
nn: _Plasser:

en: _Height:
nn: _Høgde:

note: gtk_spin_button_set_numeric (GTK_SPIN_BUTTON (spin2), 1);
en: _Width:
nn: _Breidd:

en: Is _percent
nn: Er _prosent

en: No _shading
nn: Ingen _skugge

en: Body
nn: Innhald

en: Options
nn: Val

en: On _Load:
nn: Ved _lasting:

en: On _Unload:
nn: Ved _utlasting:

en: Depreciated options
nn: Forelda val

en: Background _Image:
nn: Bakgrunns_bilete:

en: Back_ground Color:
nn: Bakgrunns_farge:

en: _Text Color:
nn: _Tekstfarge:

en: _Link Color:
nn: _Lenkjefarge:

en: _Visited Link Color:
nn: Bes_økt lenkje-farge:

en: _Active Link Color:
nn: _Aktiv lenkje-farge:

en: Con_tent:
nn: _Innhald:

en: _Scheme:
nn: _Skjema:

en: Font
nn: Skrifttype

en: Base Font
nn: Grunnskrifttype

en: Size
nn: Storleik

en: Color
nn: Farge

en: Face
nn: Skriftfamilie

en: Custom
nn: Tilpassa

en: E-mail
nn: E-post

en: _Mail to:
nn: _E-postmelding til:

en: _Copy to:
nn: _Kopi til:

en: Blin_d copy to:
nn: Blin_dkopi til:

en: with _Subject:
nn: med _emnet:

en: with _Body:
nn: med _innhaldet:

en: Quick List
nn: Snøggliste

en: Number of _rows:
nn: Tal _rader:

en: Or_dered
nn: Or_dna

en: _Unordered
nn: _Uordna

en: Style:
nn: Stil:

en: Co_ls:
nn: Ko_lonnar:

en: _Rows:
nn: _Rader:

en: _Add &lt;frame&gt; elements
nn: _Legg til &lt;frame&gt;-element

en: _Source:
nn: _Kjelde:

en: Margin _Width:
nn: Marg_breidd:

en: Margin _Height:
nn: Marg_høgd:

en: Scrollin_g:
nn: R_ulling:

en: _Frameborder:
nn: _Rammekant:

en: No _Resize:
nn: Inga _skalering:

note: Dialog construction and settings
en: Audio
nn: Lyd

en: _Autoplay:
nn: _Autoavspeling:

en: C_ontrols:
nn: _Kontrollar:

en: _Loop:
nn: _Sløyfe:

en: M_ute:
nn: _Demp:

en: _Preload:
nn: _Førehandslast:

en: _Id:
nn: _ID:

en: _Style:
nn: _Stil:

note: Dialog construction
en: Time
nn: Tid

note: Datetime help
en: Datetime format (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - year (e.g. 2009)
    MM - month (e.g. 01 for January)
    DD - day of the month (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - hour (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - seconds (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z denotes Zulu, also known as Greenwich Mean Time)
nn: Datotidsformat (t.d. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - år (t.d. 2009)
    MM - månad (t.d. 01 for januar)
    DD - dag i månaden (t.d. 08)
    T - eit skiljeteikn som må vera der
    hh - time (t.d. 22 for 10.00pm)
    mm - minutt (t.d. 55)
    ss - sekund (t.d. 03)
    TZD - tidssonenemnar (Z viser til Zulu, også kjend som Greenwich Mean Time)

en: _Datetime:
nn: _Datotid:

en: Embed
nn: Kapsla inn

en: _MIME Type:
nn: _MIME-type:

en: Script
nn: Skript

en: (HTML4 only)
nn: (berre HTML4)

en: MIME _Type:
nn: MIME-_type:

en: _Charset:
nn: _Teiknkoding:

en: _Async:
nn: As_ynk:

en: _Defer:
nn: _Utset:

note: todo check buttons: column-span: all (default none) column-fill: auto (default balance)
en: CSS3 multi-column layout
nn: CSS3 fleirkolonneutforming

en: Auto (default) or number of columns
nn: Auto (standardval) eller tal på kolonnar

en: Auto (default) or width
nn: Auto (standardval) eller breidd

en: Normal (default) or width of the gap between columns
nn: Normal (standardval) eller mellomromsbreidda mellom kolonnane

en: None (default) or style
nn: Ingen (standardval) eller stil

en: Medium (default) or width
nn: Middels (standardval) eller breidd

en: Use vendor-prefixed CSS property:
nn: Bruk leverandørspesifikk CSS-eigenskap:

en: styles_heet
nn: _stilsett

en: Add selector(s) to create a new rule
nn: Legg til veljar(ar) for å laga ny regel

en: style a_ttribute
nn: stil_attributt

en: Add a style attribute in tag
nn: Gje etiketten ein stilattributt

en: style _values
nn: stil_verdiar

en: Add values in a style attribute
nn: Gje verdiar til stilattributtet

en: Selecto_rs:
nn: _Veljarar:

en: Leave empty to insert declarations into an existing rule.
nn: Lat vera tomt for å setja inn erklæringar i ein regel som finst frå før.

en: Link
nn: Lenkje

en: HREF_LANG:
nn: HREF _LANG:

en: T_itle:
nn: _Tittel:

en: _Forward Relation:
nn: _Framoverrelasjon:

en: _Reverse Relation:
nn: _Bakoverrelasjon:

en: L_ang:
nn: Spr_åk:

en: _Custom:
nn: _Tilpassa:

en: _Action:
nn: _Handling:

en: Metho_d:
nn: Meto_de:

en: _Enctype:
nn: _Koding:

en: Text area
nn: Tekstområde

en: Select
nn: Vel

en: Si_ze:
nn: _Storleik:

en: Multiple _Selections:
nn: _Fleirval:

en: Option
nn: Val

en: _Label:
nn: _Etikett:

en: _Selected:
nn: _Vald:

en: Option group
nn: Valgruppe

en: Input
nn: Inndata

en: _Checked:
nn: _Avkryssa:

en: Max _Length:
nn: Største _lengd:

en: _Accept:
nn: _Godta:

en: C_ustom:
nn: Tilpassa:

en: Button
nn: Knapp

en: <span color="#006000">Cell _Padding:</span>
nn: <span color="#006000">Celle_utfylling:</span>

en: <span color="#006000">C_ell Spacing:</span>
nn: <span color="#006000">Celle_mellomrom:</span>

en: <span color="#006000">_Align:</span>
nn: <span color="#006000">_Juster:</span>

en: <span color="red">_bgcolor:</span>
nn: <span color="red">_bakgrunnsfarge:</span>

en: <span color="#006000">_Width:</span>
nn: <span color="#006000">_Breidd:</span>

en: <span color="#006000">Bo_rder:</span>
nn: <span color="#006000">_Kant:</span>

en: <span color="#A36A00">_Border:</span>
nn: <span color="#A36A00">K_ant:</span>

en: <span color="#006000">_Frame:</span>
nn: <span color="#006000">_Ramme:</span>

en: <span color="#006000">R_ules:</span>
nn: <span color="#006000">Re_glar:</span>

en: <span color="#006000">_Valign:</span>
nn: <span color="#006000">_Vertikal justering:</span>

en: <span color="#A36A00">_Headers:</span>
nn: <span color="#A36A00">_Hovud:</span>

en: Set of space-separated IDs of th elements.
nn: Samling av mellomromsskilde ID-ar til th-elementa.

en: <span color="#A36A00">_Scope:</span>
nn: <span color="#A36A00">_Omfang:</span>

en: the header cell applies to cells in the same:
nn: Hovud-cella gjeld for cellene i same:

en: Co_l Span:
nn: _Kolonneoverflyt:

en: _Row Span:
nn: _Radoverflyt:

en: <span color="red">No _Wrap:</span>
nn: <span color="red">Inga linje_bryting:</span>

en: <span color="red">_Width:</span>
nn: <span color="red">Breid_d:</span>

en: <span color="red">_Height:</span>
nn: <span color="red">H_øgd:</span>

note: TODO: use error info in gerror
en: Loading image failed...
nn: Klarte ikkje å lasta biletet …

en: Loading file %s...
nn: Lastar inn fila %s …

en: Insert thumbnail
nn: Set inn miniatyr

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: _Image location:
nn: _Biletplassering:

en: Hei_ght:
nn: Høgd:

en: _Usemap:
nn: _Usemap-attributt:

en: Alternate _text:
nn: Alternativ _tekst:

en: _Hspace:
nn: _Vassrett avstand:

en: _Vspace:
nn: _Loddrett avstand:

en: Borde_r:
nn: _Kant:

en: Select files for thumbnail creation
nn: Vel filene det skal lagast miniatyrar av

en: Scaling (%)
nn: Skalering (%)

en: Width
nn: Breidd

en: Height
nn: Høgd

en: Multi thumbnail
nn: Fleirminiatyr

en: By scaling
nn: Etter skalering

en: By width, keep aspect ratio
nn: Etter breidda, hald på breidd/høgd-forholdet

en: By height, keep aspect ratio
nn: Etter høgda, hald på breidd/høgd-forholdet

en: By width and height, ignore aspect ratio
nn: Etter breidda og høgda, sjå vekk frå breidd/høgd-forholdet

en: %r: original filename  %t: thumbnail filename
    %w: original width  %h: original height
    %x: thumbnail width  %y: thumbnail height
    %b: original size (bytes)
nn: %r: originalfilnamnet  %t: miniatyrfilnamnet
    %w: originalbreidda  %h: originalhøgda
    %x: miniatyrbreidda  %y: miniatyrhøgda
    %b: originalstorleiken (bytar)

en: Keep aspect ratio
nn: Hald på breidd/høgd-forholdet

en: _Reset Dimensions
nn: _Nullstill dimensjonane

en: Alternate te_xt:
nn: Alternativ _tekst:

en: _Long description:
nn: _Lang skildring:

en: I_D:
nn: _ID:

en: _Use Transitional options
nn: Br_uk overgangsval (Transitional)

en: _Border:
nn: _Kant:

en: 
    %d x %d pixels
nn: 
    %d x %d pikslar

en: 
    
    	<b>Loading preview...</b>
nn: 
    
    	<b>Lastar førehandsvisinga …</b>

en: Select Image
nn: Vel bilete

en: All images
nn: Alle bileta

en: Insert Image
nn: Set inn bilete

en: <b>E_xternal Style Sheet</b>
nn: <b>Eksternt _stilsett</b>

en: _Media:
nn: _Medie:

note: TODO: add an option to place content in the style area * Possibly from a code snippet library
en: <b>Style Area</b>
nn: <b>Stilområde</b>

en: Cre_ate empty style area
nn: Lag tomt stilomr_åde

en: <b>Attributes</b>
nn: <b>Attributt</b>

en: _Src:
nn: _Kjelde:

note: TODO: add an option to place content in the script area
en: <b>Script Area</b>
nn: <b>Skriptområde</b>

en: Cre_ate empty script area
nn: Lag t_omt skriptområde

en: Quick Start
nn: Snøggstart

en: _Title:
nn: _Tittel:

en: _Head:
nn: _Hovud:

en: Open in _new document.
nn: Opna i _nytt dokument.

en: Table Wizard
nn: Tabellrettleiar

en: Number of colu_mns:
nn: Tal _kolonnar:

en: Table rows on one _line:
nn: Tabellrader på éi _linje:

en: _Indent table code:
nn: Rykk _inn tabellkode:

en: Frame Wizard
nn: Rammerettleiar

en: Use _DTD:
nn: Bruk _DTD:

en: Orientation:
nn: Retning:

en: _Horizontal
nn: _Vassrett

en: _Vertical
nn: _Loddrett

en: Number of _Frames:
nn: Tal _rammer:

en: Frame's
nn: Ramma si

en: Name:
nn: Namn:

en: Source:
nn: Kjelde:

en: Size:
nn: Storleik:

en: <b>HTML Toolbar</b>
nn: <b>HTML-verktøylinja</b>

en: Show toolbar in sidepanel
nn: Syn verktøylinja i sidestolpen

en: Keep HTML dialogs always on top
nn: Hald alltid HTML-vindauga fremst

en: <b>HTML options</b>
nn: <b>HTML-val</b>

en: Use lo_wercase HTML tags
nn: Bruk HTML-etikettar med små bokstavar

en: Use de_precated tags (e.g. <font> and <nobr>)
nn: Bruk frårådde etikettar (t.d. <font> og <nobr>)

en: _Format according to accessibility guidelines (e.g. <strong> for <b>)
nn: _Formater i samsvar med retningslinjer for tilgjenge (t.d. <strong> i staden for <b>)

en: <b>Auto Update Tag Options</b>
nn: <b>Auto-oppdater etikettvala</b>

en: Automatically update a_uthor meta tag
nn: Automatisk oppdatering av _forfattar-meta-etiketten

en: Automatically update _date meta tag
nn: Automatisk oppdatering av _dato-meta-etiketten

en: Automatically update _generator meta tag
nn: Automatisk oppdatering av _generator-meta-etiketten
