bluefish 2.2.5 - en to ar translation catalogue (533 entries)

en: Cascading Style Sheet Builder
ar: باني لوح الطراز المتداخل

en: _Selector(s):
ar: الم_نتقي(ات):

en: _Property:
ar: ال_خاصية:

en: _Value:
ar: ال_قيمة:

en: Selector(s)
ar: المنتقي(ات)

en: Property
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en:  _Add
ar:  أ_ضِف

en:  _Update
ar:  حَدِّ_ث

en:  _Delete
ar:  ا_حذف

en: _Style...
ar: ال_طراز...

en: Bluefish: Select color
ar: بلوفِش: حدد لونًا

en: Edit color
ar: حرر اللون

en: Edit tag
ar: حرر الوسم

en: Htmlbar
ar: شريط Html

en: HTML Features
ar: ميزات HTML

en: T_ags
ar: ال_وسوم

en: _Headings
ar: ال_عناوين

en: H_1
ar: ع_1

en: Insert H1 tag
ar: أدرج وسم ع_1 H1

en: H_2
ar: ع_2

en: Insert H2 tag
ar: أدرج وسم ع_2 H2

en: H_3
ar: ع_3

en: Insert H3 tag
ar: أدرج وسم ع_3 H3

en: H_4
ar: ع_4

en: Insert H4 tag
ar: أدرج وسم ع_4 H4

en: H_5
ar: ع_5

en: Insert H5 tag
ar: أدرج وسم ع_5 H5

en: H_6
ar: ع_6

en: Insert H6 tag
ar: أدرج وسم ع_6 H6

en: _Entities
ar: ال_كيانات

en: _Non-breaking space
ar: فراغ _غير مقسّم

en: _Broken bar ¦
ar: خط عمودي منك_سر ¦

en: Soft _hyphen -
ar: وا_صلة لينة -

en: _Format by Context
ar: _نسّق حسب السياق

en: _Strong
ar: _قوي

en: Strong
ar: قوي

en: _Emphasis
ar: ت_شديد

en: Emphasis
ar: تشديد

en: _Definition
ar: ت_عريف

en: Definition
ar: تعريف

en: _Code
ar: ت_رميز

en: Code
ar: ترميز

en: Sa_mple
ar: نمو_ذج

en: Sample
ar: نموذج

en: _Keyboard
ar: _لوحة المفاتيح

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: _Variable
ar: مت_غير

en: Variable
ar: متغير

en: Ci_tation
ar: ا_قتباس

en: Citation
ar: اقتباس

en: _Abbreviation
ar: ا_ختصار

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Ac_ronym
ar: _بوادئ

en: Acronym
ar: بوادئ

en: _Insert
ar: إ_دراج

en: Insert
ar: إدراج

en: De_lete
ar: _حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Format by L_ayout
ar: نسّق حسب الم_خطط

en: _Bold
ar: _عريض

en: Bold
ar: عريض

en: _Italic
ar: _مائل

en: Italic
ar: مائل

en: _Underline
ar: _سطِّر

en: Underline
ar: تحته خط

en: _Strikeout
ar: _شطب

en: Strikeout
ar: شطب

en: Sm_all
ar: _صغير

en: Small
ar: صغير

en: Bi_g
ar: _كبير

en: Big
ar: كبير

en: Format _General
ar: تنسيق _عمومي

en: _Paragraph
ar: ف_قرة

en: Paragraph
ar: فقرة

en: _Break
ar: ا_قسم

en: Break
ar: اقسم

en: Break clear _all
ar: اقسم مفرغًا ال_كل

en: Break and clear
ar: اقسم وفرّغ

en: _Non-Breaking Space
ar: فراغ _غير مقسّم

en: Non-breaking space
ar: فراغ غير مقسّم

en: Font Si_ze +1
ar: ح_جم الخط +1

en: Font Size +1
ar: حجم الخط +1

en: Font _Size -1
ar: حج_م الخط -1

en: Font Size -1
ar: حجم الخط -1

en: Preformatted _Text
ar: نص مهيأ م_سبقًا

en: Preformatted Text
ar: نص مهيأ مسبقًا

en: Su_bscript
ar: نص _سفلي

en: Subscript
ar: نص سفلي

en: Su_perscript
ar: نص م_رتفع

en: Superscript
ar: نص مرتفع

en: _Center
ar: _وسّط

en: Center
ar: وسط

en: Align _right
ar: حاذِ ي_مينًا

en: Right Justify
ar: اضبط يمينًا

en: _Table
ar: ج_دول

en: Table
ar: جدول

en: Table _Row
ar: _صف جدول

en: Table Row
ar: صف جدول

en: Table _Header
ar: ت_رويسة جدول

en: Table Header
ar: ترويسة جدول

en: Table _Data
ar: _بيانات جدول

en: Table Data
ar: بيانات جدول

en: Table _Caption
ar: نص تو_ضيحي للجدول

en: Table Caption
ar: نص توضيحي للجدول

en: _List
ar: لا_ئحة

en: Unordered _List
ar: لائحة _غير مرتّبة

en: Unordered List
ar: لائحة غير مرتّبة

en: _Ordered List
ar: لائحة مر_تبة

en: Ordered List
ar: لائحة مرتبة

en: List Ite_m
ar: عن_صر لائحة

en: List Item
ar: عنصر لائحة

en: De_finition List
ar: لائحة ت_عريف

en: Definition List
ar: لائحة تعريف

en: Definition _Term
ar: مص_طلح تعريف

en: Definition Term
ar: مصطلح تعريف

en: Men_u
ar: _قائمة

en: Menu
ar: قائمة

en: F_orm
ar: اس_تمارة

en: Form
ar: استمارة

en: _Fieldset
ar: طقم حقو_ل

en: _Legend
ar: مفتاح الرموز

en: L_abel
ar: وا_صفة

en: _Input
ar: إ_دخال

en: _Button
ar: _زِر

en: _Select
ar: ت_حديد

en: _Datalist
ar: لائحة _بيانات

en: Opt_group
ar: م_جموعة خيار

en: Optio_n
ar: خيا_ر

en: _Textarea
ar: منطقة ن_ص

en: _Keygen
ar: مولِّد مف_تاح

en: O_utput
ar: إخ_راج

en: _Progress
ar: ال_تقدم

en: _Meter
ar: ال_عداد

en: _Misc
ar: م_نوّع

en: Insert Generator _META-Tag
ar: أدرج الوسم الأع_لى META-Tag للمولّد

en: _Span
ar: ا_تساع Span

en: _Div
ar: _قِسم Div

en: _Link
ar: _رابط

en: S_cript
ar: إ_خطاط Script

en: _Anchor
ar: م_غرز Anchor

en: _Image
ar: _صورة

en: _Comment
ar: ت_عليق

en: HTML Comment
ar: تعليق HTML

en: Dial_ogs
ar: _حوارات

en: _General
ar: _عام

en: _Quickstart...
ar: بدء _سريع...

en: Quickstart...
ar: بدء سريع...

en: _Link Header...
ar: ترويسة ال_رابط...

en: Link Header...
ar: ترويسة الرابط...

en: _Body...
ar: _المتن...

en: Body...
ar: المتن...

en: _Script...
ar: م_خطوطة...

en: Script...
ar: مخطوطة...

en: _Anchor...
ar: م_غرز...

en: Anchor / Hyperlink...
ar: م_غرز \ رابط تشعبي...

en: _E-mail...
ar: _بريد الكتروني...

en: E-mail...
ar: بريد الكتروني...

en: _Rule...
ar: م_سطرة...

en: Horizontal Rule...
ar: مسطرة أفقية...

en: _Font...
ar: خ_ط...

en: Font...
ar: خط...

en: Basef_ont...
ar: خط أ_ساس...

en: Base font...
ar: خط أساس...

en: Quick_list...
ar: _قائمة سريعة...

en: Quick List...
ar: قائمة سريعة...

en: _Meta...
ar: عُ_ليا...

en: Embe_d...
ar: _ضمّن...

en: Select _Color...
ar: إختر لو_ناً...

en: Insert _Time...
ar: أدرج الو_قت...

en: Insert _Image...
ar: أدرج _صورة...

en: Insert image...
ar: أدرج صورة...

en: Insert T_humbnail...
ar: أدرج م_صغرة...

en: Insert thumbnail...
ar: أدرج مصغرة...

en: Table _Wizard...
ar: م_عالج الجداول...

en: Table Wizard...
ar: معالج الجداول...

en: _Table...
ar: _جدول...

en: Table...
ar: جدول...

en: Table _Row...
ar: _صف جدول...

en: Table Row...
ar: صف جدول...

en: Table _Head...
ar: _رأس جدول...

en: Table Head...
ar: رأس جدول...

en: Table _Data...
ar: _بيانات جدول...

en: Table Data...
ar: بيانات جدول...

en: _CSS
ar: _طُرُز CSS

en: _Create Style...
ar: أنشئ _طرازاً...

en: Create stylesheet...
ar: أنشئ لوح طُرُز...

en: S_pan...
ar: فضا_ء Span...

en: Span...
ar: فضاء Span...

en: _Div...
ar: _قِسم Div...

en: Div...
ar: قِسم Div...

en: _Style
ar: _طراز

en: Style
ar: نمط

en: C_olumns...
ar: أع_مدة...

en: Columns...
ar: أعمدة...

en: _Link to Stylesheet...
ar: ا_ربط إلى لوح طُرُز...

en: Link to Stylesheet...
ar: اربط إلى لوح طُرُز...

en: _Frame
ar: إط_ار

en: Frame _Wizard...
ar: م_عالج الأُطُر...

en: Frame Wizard...
ar: معالج الأُطُر...

en: Frame_set...
ar: طقم إ_طارات...

en: Frameset...
ar: طقم إطارات...

en: _Frame...
ar: إط_ار...

en: Frame...
ar: إطار...

en: F_orm...
ar: اس_تمارة...

en: Form...
ar: استمارة...

en: _Input...
ar: إ_دخال...

en: Input B_uttons...
ar: أ_زرار إدخال...

en: Input Button...
ar: أزرار إدخال...

en: Input T_ext...
ar: _نص إدخال...

en: Input Text...
ar: نص إدخال...

en: Text_area...
ar: منطقة ن_ص...

en: Textarea...
ar: منطقة نص...

en: _Select...
ar: انت_قِ...

en: Select...
ar: حدد...

en: O_ption...
ar: _خيار...

en: Option...
ar: خيار...

en: Option _Group...
ar: م_جموعة خيار...

en: Option group...
ar: مجموعة خيار...

en: _Button...
ar: ز_ر...

en: Button...
ar: زر...

en: _Edit tag under cursor...
ar: _حرر الوسم تحت المؤشر...

en: _Multi Thumbnail...
ar: مصغرات متعدد_ة...

en: Multi thumbnail...
ar: مصغرات متعددة...

en: Frame
ar: إطار

en: Frameset
ar: مجموعة اطارات

en: Noframes
ar: لا إطارات

en: Target
ar: الوِجهة

en: Input Hidden...
ar: أدرِج ’مخفي‘...

en: Input Radio button...
ar: أدرِج زر راديو...

en: Input Radio Button...
ar: أدرِج زر راديو...

en: Input Check box...
ar: أدرِج مربع تأشير...

en: Input Check Box...
ar: أدرِج مربع تأشير...

en: HTML_5
ar: اتش تي أم أل _5

en: _Article
ar: مقا_لة

en: Article
ar: مقالة

en: As_ide
ar: ملاح_ظة جانبية

en: Aside
ar: ملاحظة جانبية

en: Fig_caption
ar: عنوان توض_يحي لشكل

en: Figcaption
ar: عنوان توضيحي لشكل

en: Fig_ure
ar: _شكل

en: Figure
ar: شكل

en: _Footer
ar: ت_ذييل

en: Footer
ar: تذييل

en: _Header
ar: _ترويس

en: Header
ar: ترويس

en: H_group
ar: مجمو_عة H

en: Hgroup
ar: مجموعة H

en: _Mark
ar: _علامة

en: Mark
ar: علامة

en: _Nav
ar: تن_قّل

en: Nav
ar: تنقّل

en: R_p
ar: _ق‌ر

en: Ruby parenthesis
ar: أقواس روبي

en: R_t
ar: _ن‌ر

en: Ruby text
ar: نص روبي

en: _Ruby
ar: _روبي

en: Ruby
ar: روبي

en: _Section
ar: مقط_ع

en: Section
ar: مقطع

en: Au_dio...
ar: _صوت...

en: Audio...
ar: صوت...

en: _Video...
ar: _فيديو...

en: Video...
ar: فيديو...

en: _Canvas...
ar: _رقعة رسم...

en: Canvas...
ar: رقعة رسم...

en: _Time...
ar: _وقت...

en: Time...
ar: وقت...

en: Insert _Color
ar: أدرج _لونًا

en: Insert Color
ar: أدرج لونًا

en: _HTML Toolbar
ar: شريط أ_دوات HTML

en: Add to Quickbar
ar: أضف الى الشريط السريع

en: Remove from Quickbar
ar: أزل من الشريط السريع

en: Right click any html toolbar button to add it to the Quickbar.
ar: انقر يميناً على أي زر شريط أدوات html لتضيفه إلى الشريط السريع.

en: Quickbar
ar: الشريط السريع

en: Standard
ar: معياري

en: Formatting
ar: تنسيق

en: Tables
ar: جداول

en: List
ar: قائمة

en: CSS
ar: طُرُز CSS

en: Forms
ar: استمارات

en: Fonts
ar: خطوط

en: Frames
ar: أُطر

en: Insert Time
ar: أدرج الوقت

en:   _Time (%i:%i:%i)
ar:   ال_وقت (%i:%i:%i)

en:   Day of the _week (Sunday)
ar:   يوم من الأسبوع (الأحد)

en:   Day of the _week (Monday)
ar:   يوم من الأسبوع (الأثنين)

en:   Day of the _week (Tuesday)
ar:   يوم من الأسبوع (الثلاثاء)

en:   Day of the _week (Wednesday)
ar:   يوم من الأسبوع (الأربعاء)

en:   Day of the _week (Thursday)
ar:   يوم من الأسبوع (الخميس)

en:   Day of the _week (Friday)
ar:   يوم من الأسبوع (الجمعة)

en:   Day of the _week (Saturday)
ar:   يوم من الأسبوع (السبت)

en: You appear to have a non existent day!
ar: يبدو أنّ لديك يوم لا وجود له!

en:   _Date (%i/%i/%i)
ar:   _تأريخ (%i/%i/%i)

en:   _Unix Time (%i)
ar:   _وقت يونكس (%i)

en:   Unix Date _String (%s)
ar:   م_قطع تأريخ يونكس (%s)

en:   ISO-8601 Ti_me
ar:   وقت آيزو-8601

en: Quick Anchor
ar: مغرز سريع

en: Attributes
ar: الصفات

en: _HREF:
ar: _رابط HREF:

en: _Target:
ar: ال_هدف:

en: _Name:
ar: الا_سم:

en: Titl_e:
ar: ال_عنوان:

en: _Language:
ar: الل_غة:

en: Custo_m:
ar: م_خصص:

en: Events
ar: الأحداث

en: OnClic_k:
ar: عندالض_غط:

en: OnD_blClick:
ar: عندالضغط‌الم_زدوج:

en: OnMouseO_ver:
ar: عندال_تمريربالفأرة:

en: OnMouse_Down:
ar: عندأ_سفل‌الفأرة:

en: OnMouse_Move:
ar: عند_حركةالفأرة:

en: OnMouseOu_t:
ar: عند_مغادرةالفأرة:

en: OnMouse_Up:
ar: عندأ_على‌الفأرة:

en: OnKeyDo_wn:
ar: عندأ_سفل‌ل‌المفاتيح:

en: OnKey_Press:
ar: عند_ضغط‌‌ل‌المفاتيح:

en: OnKe_yUp:
ar: عندأع_لى‌‌ل‌المفاتيح:

en: Div
ar: قسم Div

en: Span
ar: فضاء Span

en: Heading 1
ar: ترويس 1

en: Heading 2
ar: ترويس 2

en: Heading 3
ar: ترويس 3

en: Heading 4
ar: ترويس 4

en: Heading 5
ar: ترويس 5

en: Heading 6
ar: ترويس 6

en: Ali_gn:
ar: محا_ذاة:

en: Cl_ass:
ar: ف_ئة:

en: St_yle:
ar: _طراز:

en: _ID:
ar: مع_رِّف:

en: Horizontal Rule
ar: مسطرة أفقية

en: _Align:
ar: محاذا_ة:

en: _Height:
ar: الا_رتفاع:

note: gtk_spin_button_set_numeric (GTK_SPIN_BUTTON (spin2), 1);
en: _Width:
ar: ال_عرض:

en: Is _percent
ar: هو _بالمئة

en: No _shading
ar: بلا ت_ظليل

en: Body
ar: المتن

en: Options
ar: الخيارات

en: On _Load:
ar: عند ال_تحميل:

en: On _Unload:
ar: عند إزا_لة التحميل:

en: Depreciated options
ar: خيارات متروكة

en: Background _Image:
ar: صورة ال_خلفية:

en: Back_ground Color:
ar: _لون الخلفية:

en: _Text Color:
ar: لون ال_نص:

en: _Link Color:
ar: لون الرا_بط:

en: _Visited Link Color:
ar: لون الرابط الم_زار:

en: _Active Link Color:
ar: لون الرابط الن_شط:

en: _HTTP-EQUIV:
ar: مكا_فئ HTTP-EQUIV:

en: Con_tent:
ar: الم_حتوى:

en: _Scheme:
ar: المخ_طط:

en: Font
ar: الخطّ

en: Base Font
ar: الخط الأساس

en: Size
ar: الحجم

en: Color
ar: اللون

en: Face
ar: ضرب الخط

en: Custom
ar: لون مخصّص

en: E-mail
ar: الب_ريد الإلكتروني

en: _Mail to:
ar: أر_سل إلى:

en: _Copy to:
ar: انس_خ إلى:

en: Blin_d copy to:
ar: نسخة _معمّاة إلى:

en: with _Subject:
ar: مع المو_ضوع:

en: with _Body:
ar: مع _المتن:

en: Quick List
ar: قائمة سريعة

en: Number of _rows:
ar: عدد ال_صفوف:

en: Or_dered
ar: م_رتّبة

en: _Unordered
ar: _غير مرتّبة

en: Style:
ar: النمط:

en: Co_ls:
ar: أ_عمدة:

en: _Rows:
ar: ص_فوف:

en: _Add &lt;frame&gt; elements
ar: أ_ضف عناصر &lt;frame&gt; ا

en: _Source:
ar: الم_صدر:

en: Margin _Width:
ar: عُ_رض الهامش:

en: Margin _Height:
ar: _ارتفاع الهامش:

en: Scrollin_g:
ar: ال_لف:

en: _Frameborder:
ar: حدّ الإ_طار:

en: No _Resize:
ar: _بلا تحجيم:

note: Dialog construction and settings
en: Audio
ar: الصوتيات

en: _Autoplay:
ar: تشغيل _تلقائي:

en: C_ontrols:
ar: التح_كمات:

en: _Loop:
ar: ال_تكرار:

en: M_ute:
ar: كت_م:

en: _Preload:
ar: تحميل م_سبق:

en: _Id:
ar: الم_عرِّف:

en: _Style:
ar: ال_طراز:

note: Dialog construction
en: Canvas
ar: الرقعة

en: Video
ar: الفيديو

en: _Poster:
ar: ملص_ق:

note: Dialog construction
en: Time
ar: الوقت

note: Datetime help
en: Datetime format (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - year (e.g. 2009)
    MM - month (e.g. 01 for January)
    DD - day of the month (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - hour (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - seconds (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z denotes Zulu, also known as Greenwich Mean Time)
ar: نسَق التاريخ والوقت (مثلا YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD):
    
    YYYY - السنة (مثلا 2009)
    MM - الشهر (مثلا 01 لشهر كانون الثاني)
    DD - يوم الشهر (مثلا 08)
    T - فاصل ضروري
    hh - الساعة (مثلا 22 للساعة 10:00م)
    mm - الدقائق (مثلا 55)
    ss - الثواني (مثلا 03)
    TZD - محدد المنطقة الزمنية (Z تشير إلى Zulu، وتُعرف أيضًا باسم وقت غرينتش المتوسط)

en: _Datetime:
ar: تاري_خ‌وقت:

en: Embed
ar: تضمين

en: _MIME Type:
ar: _نوع الملف MIME:

en: Script
ar: المخطوطة

en: (HTML4 only)
ar: (فقط HTML4)

en: MIME _Type:
ar: ن_وع الملف MIME:

en: _Charset:
ar: _طقم المحارف:

en: _Async:
ar: غير مت_زامن:

en: _Defer:
ar: إرجا_ء:

note: todo check buttons: column-span: all (default none) column-fill: auto (default balance)
en: CSS3 multi-column layout
ar: مخطط طراز CCS3 متعدد الأعمدة

en: Auto (default) or number of columns
ar: تلقائي (مبدئي) أو عدد الأعمدة

en: Auto (default) or width
ar: تلقائي(مبدئي) أو العُرض

en: Normal (default) or width of the gap between columns
ar: اعتيادي (مبدئي) أو عُرض الفجوة بين الأعمدة

en: None (default) or style
ar: بلا (مبدئي) أو طراز

en: Medium (default) or width
ar: متوسط (مبدئي) أو العُرض

en: Use vendor-prefixed CSS property:
ar: استخدم خاصية طراز CSS مبدوءة بالبائع:

en: styles_heet
ar: لوح _طراز

en: Add selector(s) to create a new rule
ar: أضِف منتقيًا (منتقيات) لإنشاء قاعدة جديدة

en: style a_ttribute
ar: _خصلة الطراز

en: Add a style attribute in tag
ar: أضف خصلة طراز في الوسم

en: style _values
ar: _قيَم الطراز

en: Add values in a style attribute
ar: أضف قيمًا في خصلة طراز

en: Selecto_rs:
ar: المن_تقيات:

en: Leave empty to insert declarations into an existing rule.
ar: اتركه فارغًا لتدرج تصريحات declarations في قاعدة موجودة.

en: Link
ar: وصلة

en: HREF_LANG:
ar: ل_غة HREFLANG:

en: T_itle:
ar: ال_عنوان:

en: _Type:
ar: ال_نوع:

en: _Forward Relation:
ar: علاقة للأ_مام:

en: _Reverse Relation:
ar: علاقة مع_كوسة:

en: Media:
ar: الوسائط:

en: L_ang:
ar: الل_غة:

en: _Custom:
ar: مخ_صص:

en: _Action:
ar: الإ_جراء:

en: Metho_d:
ar: ال_طريقة:

en: _Enctype:
ar: نوع ت_شفير:

en: Text area
ar: منطقة نص

en: Select
ar: حدّد

en: Si_ze:
ar: ال_حجم:

en: Multiple _Selections:
ar: تح_ديدات متعددة:

en: Option
ar: الخيار

en: _Label:
ar: ال_واصفة:

en: _Selected:
ar: الم_حدَّد:

en: Option group
ar: مجموعة الخيارات

en: Input
ar: الإدخال

en: _Checked:
ar: مؤشَّر:

en: Max _Length:
ar: ال_طول الأقصى:

en: _Accept:
ar: اق_بل:

en: C_ustom:
ar: مخ_صص:

en: On_Focus:
ar: عند‌الا_ستحواذ:

en: On_Blur:
ar: عند‌التموي_ه:

en: On_Select:
ar: عندالتحد_يد:

en: On_Change:
ar: عند‌الت_غيير:

en: Button
ar: زر

en: <span color="#006000">Cell _Padding:</span>
ar: <span color="#006000">ح_شو الخلية:</span>

en: <span color="#006000">C_ell Spacing:</span>
ar: <span color="#006000">حشو ال_خلية:</span>

en: <span color="#006000">_Align:</span>
ar: <span color="#006000">محا_ذاة:</span>

en: <span color="red">_bgcolor:</span>
ar: <span color="red">لون‌ال_خلفية:</span>

en: <span color="#006000">_Width:</span>
ar: <span color="#006000">العُر_ض:</span>

en: <span color="#006000">Bo_rder:</span>
ar: <span color="#006000">ال_حد:</span>

en: <span color="#A36A00">_Border:</span>
ar: <span color="#A36A00">الح_د:</span>

en: <span color="#006000">_Frame:</span>
ar: <span color="#006000">الإ_طار:</span>

en: <span color="#006000">R_ules:</span>
ar: <span color="#006000">ال_قواعد:</span>

en: <span color="#006000">_Valign:</span>
ar: <span color="#006000">محاذاة عمو_دية:</span>

en: <span color="#A36A00">_Headers:</span>
ar: <span color="#A36A00">ال_ترويسات:</span>

en: Set of space-separated IDs of th elements.
ar: مجموعة من معرِّفات العناصر، مفصولة بمسافات.

en: <span color="#A36A00">_Scope:</span>
ar: <span color="#A36A00">المد_ى:</span>

en: the header cell applies to cells in the same:
ar: ترويسة الخلية تنطبق على الخلايا في نفس:

en: Co_l Span:
ar: فضاء ال_عمود:

en: _Row Span:
ar: فضاء ال_صف:

en: <span color="red">No _Wrap:</span>
ar: <span color="red">بلا _طي:</span>

en: <span color="red">_Width:</span>
ar: <span color="red">العُر_ض:</span>

en: <span color="red">_Height:</span>
ar: <span color="red">الا_رتفاع:</span>

note: TODO: use error info in gerror
en: Loading image failed...
ar: فشل تحميل الصورة...

en: Loading file %s...
ar: يُحمّل الملف %s…

en: Insert thumbnail
ar: أدرج مصغرة

en: Preview
ar: معاينة

en: _Image location:
ar: مو_ضع الصورة:

en: Hei_ght:
ar: الارتفا_ع:

en: _Usemap:
ar: استخدم خا_رطة:

en: Alternate _text:
ar: نص بديل:

en: _Hspace:
ar: فضاء ا_فقي:

en: _Vspace:
ar: فضاء _عمودي:

en: Borde_r:
ar: ال_حد:

en: Select files for thumbnail creation
ar: حدد الملفات لإنشاء المصغرات

en: Scaling (%)
ar: التحجيم (%)

en: Width
ar: العُرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Multi thumbnail
ar: مصغرات متعددة

en: By scaling
ar: بالتحجيم

en: By width, keep aspect ratio
ar: بالعُرض، أبقِ على نسبة الأبعاد

en: By height, keep aspect ratio
ar: بالارتفاع، أبقِ على نسبة الأبعاد

en: By width and height, ignore aspect ratio
ar: بالعُرض والارتفاع، تجاهل نسبة الأبعاد

en: %r: original filename  %t: thumbnail filename
    %w: original width  %h: original height
    %x: thumbnail width  %y: thumbnail height
    %b: original size (bytes)
ar: %r: اسم الملف الأصلي  %t: اسم ملف المصغرة
    %w: العُرض الأصلي  %h: الارتفاع الأصلي
    %x: عُرض المصغرة  %y: ارتقاع المصغرة
    %b: الحجم الأصلي (بايت)

en: Keep aspect ratio
ar: أبقِ نسبة الأبعاد

en: _Reset Dimensions
ar: _صفّر القياسات

en: Alternate te_xt:
ar: _نص بديل:

en: _Long description:
ar: وصف م_طول:

en: I_D:
ar: معرَّ_ف:

en: _Use Transitional options
ar: است_خدم خيارات انتقالية

en: _Border:
ar: الح_دّ:

en: 
    %d x %d pixels
ar: 
    %d x %d بكسل

en: 
    
    	<b>Loading preview...</b>
ar: 
    
    	<b>يحمّل المعاينة...</b>

en: Select Image
ar: حدد صورة

en: All images
ar: كل الصور

en: Insert Image
ar: أدرج صورة

en: <b>E_xternal Style Sheet</b>
ar: <b>لوح طُرُز _خارجي</b>

en: Ty_pe:
ar: الن_وع:

en: HRE_F:
ar: وس_م HREF:

en: _Media:
ar: _وسائط:

note: TODO: add an option to place content in the style area * Possibly from a code snippet library
en: <b>Style Area</b>
ar: <b>منطقة طراز</b>

en: Cre_ate empty style area
ar: أنش_ئ منطقة طراز فارغة

en: <b>Attributes</b>
ar: <b>السمات</b>

en: _Src:
ar: مص_در Src:

note: TODO: add an option to place content in the script area
en: <b>Script Area</b>
ar: <b>منطقة مخطوطة</b>

en: Cre_ate empty script area
ar: أنش_ئ منطقة مخطوطة فارغة

en: Quick Start
ar: البدأ السريع

en: _DTD:
ar: _نوع DTD:

en: _Title:
ar: الع_نوان:

en: _Head:
ar: ال_رأس:

en: Open in _new document.
ar: افتح في مستند _جديد.

en: Table Wizard
ar: معالج الجداول

en: Number of colu_mns:
ar: عدد الإ_عمدة:

en: Table rows on one _line:
ar: صفوف الجدول في _سطر واحد:

en: _Indent table code:
ar: أ_زح شفرة الجدول:

en: Frame Wizard
ar: معالج الأُطُر

en: Use _DTD:
ar: اس_تعمل DTD:

en: Orientation:
ar: الاتجاه:

en: _Horizontal
ar: أ_فقي

en: _Vertical
ar: _رأ_سي

en: Number of _Frames:
ar: ع_دد الإطارات:

en: Frame's
ar: الإطار

en: Name:
ar: الإسم:

en: Source:
ar: المصدر:

en: Size:
ar: الحجم:

en: <b>HTML Toolbar</b>
ar: <b>شريط أدوات HTML</b>

en: Show toolbar in sidepanel
ar: أظهر شريط الأدوات في اللوحة الجانبية

en: Keep HTML dialogs always on top
ar: أبقِ حوارات HTML دائمًا في القمة

en: <b>HTML options</b>
ar: <b>خيارات HTML</b>

en: Use lo_wercase HTML tags
ar: استخدم وسوم HTML بحروف _صغيرة

en: Use de_precated tags (e.g. <font> and <nobr>)
ar: استخدم وسومًا مهملة (مثلا <font> و <nobr>)

en: _Format according to accessibility guidelines (e.g. <strong> for <b>)
ar: ن_سّق وفقًا لإرشادات سهولة الوصول (مثلا <strong> لـ <b>)

en: <b>Auto Update Tag Options</b>
ar: <b>تلقائيا حدّث خيارات الوسم</b>

en: Automatically update a_uthor meta tag
ar: تلقائيا حدّث الوسم الفوقي لل_مؤلف

en: Automatically update _date meta tag
ar: تلقائيا حدّث الوسم الفوقي لل_تاريخ

en: Automatically update _generator meta tag
ar: تلقائيا حدّث الوسم الفوقي لل_مولِّد
