Bluefish 2.2.2 - en to da translation catalogue (58 entries)

en: Click the right mouse button to add, edit or delete snippets.
da: Klik med højre musetast for at tilføje, redigere eller slette tekststumper.

en: Use drag and drop to re-order snippets
da: Brug træk-og-slip for at omarrangere tekststumper

en: To exchange snippets with others use import or export
da: Brug import og eksport til at udveksle tekststumper med andre brugere

en: snippets
da: tekststumper

en: Snippet export filename
da: Filnavn for eksport af tekststump

en: Snippet import filename
da: Filnavn for import af tekststump

en: Set accelerator key
da: Angiv genvejstast

en: Snippets menu
da: Menu for tekststumper

en: _New Snippet
da: _Ny tekststump

en: New snippet
da: Ny tekststump

en: _Edit Snippet
da: _Redigér tekststump

en: Edit snippet
da: Redigér tekststump

en: _Delete Snippet
da: _Slet tekststump

en: Delete snippet
da: Slet tekststump

en: Delete _Branch
da: Slet _gren

en: Delete branch
da: Slet gren

en: Set Snippet _Accelerator
da: Angiv _genvejstast for tekststump

en: Set snippet accelerator
da: Sæt genvejstast for tekststump

en: Ex_pand All
da: Ud_vid alle

en: Expand all
da: Udvid alle

en: _Collapse All
da: Sammen_fold alle

en: Collapse all
da: Sammenfold alle

en: E_xport
da: E_ksportér

en: Export snippets
da: Eksportér tekststumper

en: I_mport
da: I_mportér

en: Import snippets
da: Importér tekststumper

en: _Show as menu
da: Vi_s som menu

en: Show snippets menu
da: Vis menuen tekststumper

en: S_nippets Menu
da: Me_nuen tekststumper

en: [cursor position or selection]
da: [markørplacering eller markering]

en: Search for: '
da: Søg efter: '

en: ', replace with: '
da: ', erstat med: '

en: Entire document
da: Hele dokumentet

en: Forward from cursor position
da: Fremad fra markørpositionen

en: Selection
da: Markering

en: All open files
da: Alle åbne filer

en: Specify a search and a replace pattern. You may use %0, %1, ...%5 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
da: Specifér et mønster for søg og erstat. Du kan bruge pladsholdere %0, %1, ...%5 til at bede om værdier, når du aktiverer dette punkt. Giv disse pladsholdere passende navne til højre. (Brug %% hvis du har brug for bogstaveligt % i strengen!)

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Replace _with:
da: _Erstat med:

en: Sco_pe:
da: Om_fang:

en: Match Patter_n:
da: Søgemø_nster:

en: Case sensitive _matching
da: Forskel på store og sm_å bogstaver

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
da: Vis kun hvis identisk mht. store/små bogstaver.

en: _Use escape chars
da: Br_ug undvigelsestegn

en: Unescape backslash escaped characters such as \n, \t etc.
da: Undvig ikke tegn der er undveget med baglæns skråstreg, som feks. \t osv.

en: The <i>before</i> text will be inserted before the cursor position or the current selection, the <i>after</i> text will be inserted after the cursor position or the current selection. You may use %0, %1, ...%9 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
da: Teksten i <i>før</i> vil blive indsat før markørpositionen eller den aktuelle markering. Teksten i <i>efter</i> vil blive indsat efter markørpositionen eller den aktuelle markering. Du kan bruge pladsholderne %0, %1, ...%9 til at spørge efter værdier, når du aktiverer dette punkt. Giv disse pladsholdere passende navne til højre. (Brug %% hvis du har brug for bogstavelig % i din streng!)

en: <i>Before</i> text
da: <i>Før</i> tekst

en: <i>After</i> text
da: <i>Efter</i> tekst

en: Number
da: Nummer

en: Name
da: Navn

en: Is file path
da: Er sti

en: Enter the name of the branch:
da: Indtast grenens navn:

en: Name of the new item:
da: Navn på nyt emne:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Select what you want to add
da: Vælg hvad du vil tilføje

en: Branch
da: Gren

en: Insert string
da: Indsæt streng

en: Search and replace pattern
da: Mønster for søg-og-erstat
