Bluefish 2.2.4 - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: Click the right mouse button to add, edit or delete snippets.
ja: マウスの右ボタンをクリックすると、スニペットを追加、編集、削除できます。

en: Use drag and drop to re-order snippets
ja: ドラッグ&ドロップでスニペットを並べ替える

en: To exchange snippets with others use import or export
ja: スニペットを他のものと入れ替えるには、インポートまたはエクスポートを使用してください

en: snippets
ja: スニペット

en: Snippet export filename
ja: スニペットをエクスポートするファイル名

en: Snippet import filename
ja: スニペットをインポートするファイル名

en: Set accelerator key
ja: ショートカットキーを設定

en: Snippets menu
ja: スニペットメニュー

en: _New Snippet
ja: 新規スニペット(_N)

en: New snippet
ja: 新規スニペット

en: _Edit Snippet
ja: スニペットを編集(_E)

en: Edit snippet
ja: スニペットを編集する

en: _Delete Snippet
ja: スニペットを削除(_D)

en: Delete snippet
ja: スニペットを削除する

en: Delete _Branch
ja: ブランチを削除(_B)

en: Delete branch
ja: ブランチを削除

en: Set Snippet _Accelerator
ja: スニペットのショートカットキーを設定(_A)

en: Set snippet accelerator
ja: スニペットのショートカットキーを設定する

en: Ex_pand All
ja: すべて展開(_P)

en: Expand all
ja: すべて展開

en: _Collapse All
ja: 全て畳む(_C)

en: Collapse all
ja: 全て畳む

en: E_xport
ja: エクスポート(_X)

en: Export snippets
ja: スニペットをエクスポートする

en: I_mport
ja: インポート(_M)

en: Import snippets
ja: スニペットをインポートする

en: _Show as menu
ja: メニューに表示(_S)

en: Show snippets menu
ja: スニペットメニューを表示

en: S_nippets Menu
ja: スニペットメニュー(_N)

en: [cursor position or selection]
ja: [カーソル位置 または 選択範囲]

en: Search for: '
ja: 検索する文字列: '

en: ', replace with: '
ja: ', 置換文字列: '

en: Entire document
ja: 文書全体

en: Forward from cursor position
ja: カーソル位置よりも後

en: Selection
ja: 選択範囲

en: All open files
ja: 開いているすべてのファイル

en: Normal
ja: 通常

en: PERL
ja: PERL形式

en: Specify a search and a replace pattern. You may use %0, %1, ...%5 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
ja: 検索、置換するパターンを指定してください。%0, %1, ...%5 をプレースホルダーとして使用し、項目を有効化したときに値を尋ねるようにすることができます。これらのプレースホルダーに適当な名前を付けてください（右側）。（% そのものを書きたい場合には %% を使ってください）

en: _Search for:
ja: 検索する単語(_S):

en: Replace _with:
ja: 置換文字列(_W):

en: Sco_pe:
ja: 範囲(_P):

en: Match Patter_n:
ja: 一致(_N):

en: Case sensitive _matching
ja: 大文字小文字を区別する(_M)

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
ja: 小文字が一致した場合のみ

en: _Use escape chars
ja: エスケープ文字を使用する(_U)

en: Unescape backslash escaped characters such as \n, \t etc.
ja: バックスラッシュでエスケープされた文字 \n, \t などのエスケープを外す。

en: The <i>before</i> text will be inserted before the cursor position or the current selection, the <i>after</i> text will be inserted after the cursor position or the current selection. You may use %0, %1, ...%9 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
ja: <i>の前</i> の場合、文字列はカーソル位置または、選択範囲の前に挿入されます。<i>の後</i>の場合、文字列はカーソル位置または、選択範囲の後ろに挿入されます。 %0, %1, ...%9 をプレースホルダーとして使用し、項目を有効化したときに値を尋ねるようにすることができます。これらのプレースホルダーに適当な名前を付けてください（右側）。（% そのものを書きたい場合には %% を使ってください）

en: <i>Before</i> text
ja: テキスト <i>の前</i>

en: <i>After</i> text
ja: テキスト <i>の後</i>

en: Number
ja: 番号

en: Name
ja: 名前

en: Is file path
ja: ファイルのパス名

en: Enter the name of the branch:
ja: ブランチの名前を入力:

en: Name of the new item:
ja: 新しい項目の名前:

en: Description:
ja: 説明:

en: Select what you want to add
ja: 追加したいものを選択

en: Branch
ja: ブランチ

en: Insert string
ja: 文字列を挿入

en: Search and replace pattern
ja: パターンの検索と置換
