blueman-project - en to ar translation catalogue (184 entries)

en: <b>Visibility Setting</b>
ar: <b>إعدادات الرؤية</b>

en: Hidden
ar: مَخفي

en: Always visible
ar: مرئي دائماً

en: Temporarily visible
ar: مرئي مؤقتًا

en: <b>Name</b>
ar: <b>الاسم المفضّل</b>

en: Pairing request
ar: طلب اﻹقتران

en: Pairing request for device:
ar: طلب اﻹقتران للجهاز:

en: Show input
ar: عرض الإدخال

en: _Adapter
ar: _المحوّل

en: _Search
ar: _بحث

en: _Device
ar: _الجهاز

en: _View
ar: _عرض

en: Show _Toolbar
ar: عرض شريط _الأدوات

en: Show _Statusbar
ar: عرض شريط _الحالة

en: _Plugins
ar: _إضافات

en: _Local Services
ar: _خدمات محلية

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Report a Problem
ar: _بلّغ عن مشكلة

en: Search for nearby devices
ar: ابحث عن أجهزة قريبة

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
ar: ابحث

en: Create pairing with the device
ar: إنشاء إقتران مع الجهاز

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
ar: إقتران

en: Mark/Unmark this device as trusted
ar: علّم\ألغ تعليم الجهاز بأنه موثوق

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
ar: استوثق

en: Remove this device from the known devices list
ar: أزل هذا الجهاز من قائمة الأجهزة المعروفة

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
ar: أزل

en: Send file(s) to the device
ar: أرسِل ملفات إلى الجهاز

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
ar: أرسل ملفا

en: Total data received and rate of transmission
ar: اجمالي البيانات المُستقبلة ومعدل التراسل

en: More
ar: أكثر

en: Rename device
ar: غيّر اسم الجهاز

en: _Reset
ar: _تصفير

en: DHCP server type:
ar: نوع خادم DHCP :

en: Recommended
ar: مستحسن

en: <b>No DHCP servers installed</b>
ar: <b>لا توجد خدمة DHCP مثبتة</b>

en: IP Address:
ar: عنوان IP:

en: <b>NAP Settings</b>
ar: <b>إعدادات نقطة الاتصال</b>

en: <b>PAN Support</b>
ar: <b>دعم PAN</b>

en: <b>DUN Support</b>
ar: <b>دعم DUN</b>

en: Network Access Point (NAP)
ar: نقطة إتصال شبكية (NAP)

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
ar: <b>استقبال الملف (Object Push)</b>

en: Incoming Folder:
ar: مجلد الوارد:

en: Select folder for incoming file transfers
ar: حدد مجلد لنقل الملفات الواردة

en: Accept files from trusted devices
ar: قبول الملفات من الأجهزة الموثوقة

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
ar: <span weight="bold" size="large">إرسال الملفات عبر البلوتوث</span>

en: <b>To:</b>
ar: <b>إلى:</b>

en: <b>File:</b>
ar: <b>الملف:</b>

en: Configuration
ar: ضبط

en: Configure selected plugin's preferences
ar: ضبط تفضيلات الإضافة المختارة

en: Not specified
ar: غير محدّد

en: <b>Author:</b>
ar: <b>الكاتب:</b>

note: translators: device class
en: Unknown
ar: مجهول

en: <b>Depends on:</b>
ar: <b>يعتمد على:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
ar: <b>يتضارب مع:</b>

en: <b>GSM settings</b>
ar: <b>إعدادات GSM:</b>

en: Number:
ar: الرقم:

en: APN:
ar: نقطة الدخول APN:

en: Traffic statistics
ar: إحصاءات استخدام الشبكة

en: _Close
ar: _إغلاق

en: <b>Downloaded:</b>
ar: <b>المحمّل:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
ar: <b>المرفوع:</b>

en: <b>Total:</b>
ar: <b>المجموع:</b>

en: <b>Log started:</b>
ar: <b>وقت البدء:</b>

en: <b>Log duration:</b>
ar: <b>المدّة:</b>

en: Send note
ar: ارسل الملاحظة

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
ar: يجب تشغيل البلوتوث ليعمل مدير المحوّلات

en: Bluetooth Adapters
ar: محولات بلوتوث

en: Always
ar: دائما

en: Searching
ar: بحث

en: File Sender
ar: مرسل الملفات

en: Bluetooth File Transfer
ar: نقل الملفات بواسطة Bluetooth

en: Connecting
ar: إتصال

en: obexd not available
ar: obexd غير متوفر

en: Cancelling
ar: إلغاء

en: Sending File
ar: إرسال ملف

en: ETA:
ar: الوقت المتوقع للإتمام:

en: Error occurred while sending file %s
ar: حدث خطأ أثناء إرسال الملف %s

en: Skip
ar: تخطي

en: Retry
ar: أعد المحاولة

en: Error occurred
ar: حدث خطأ

en: Pairing request for %s
ar: طلب الإقتران بـ %s

en: Bluetooth Authentication
ar: مصادقة البلوتوث

en: Enter PIN code for authentication:
ar: أدخل رمز PIN للمصادقة

en: Enter passkey for authentication:
ar: أدخل مفتاح المرور للمصادقة

en: Pairing passkey for
ar: مفتاح مرور الإقتران بـ

en: Pairing PIN code for
ar: رمز PIN الإقتران بـ

en: Pairing request for:
ar: طلب الإقتران بـ:

en: Confirm value for authentication:
ar: أكّد القيمة للمصادقة:

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Deny
ar: رفض

en: Authorization request for:
ar: طلب المصادقة لـ:

en: Service:
ar: الخدمة:

en: Always accept
ar: القبول دائما

en: Accept
ar: قبول

en: Bluetooth Turned Off
ar: البلوتوث معطّل

en: Enable Bluetooth
ar: تفعيل البلوتوث

en: Device Manager
ar: مدير الأجهزة

en: Service Preferences
ar: تفضيلات الخدمة

note: https://github.com/python/mypy/issues/2608
en: Connected
ar: متصّل

en: Poor
ar: فقير

en: Optimal
ar: الأمثل

en: Much
ar: كثير

en: Too much
ar: كثير جدا

en: Low
ar: منخفض

en: High
ar: عال

en: Very High
ar: عال جدا

en: Success!
ar: نجاح

en: Failed
ar: فشل

en: Connection Failed:
ar: فشل الإتصال

en: Forcefully disconnect the device
ar: قطع اتصال الجهاز بالقوة

en: <b>Connect To:</b>
ar: <b>إتصال بـ:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
ar: <b>قطع الإتصال:</b>

en: _Pair
ar: _إقتران

en: _Trust
ar: _وثوق

en: _Untrust
ar: _غير-موثوق

en: Cancel Operation
ar: إلغاء العملية

en: Untrust
ar: غير موثوق

en: Select Device
ar: حدّد جهازا

en: GSM Settings
ar: إعدادات GSM

en: Plugins
ar: إضافات

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
ar: الإضافة <b>"%(0)s"</b> تعتمد على <b>%(1)s</b>. إيقاف <b>%(1)s</b> يؤدي أيضا إلى إيقاف <b>"%(0)s"</b>.
    هل تكمل؟

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
ar: الإضافة <b>"%(0)s"</b> تتضارب مع <b>%(1)s</b>. تشغيل <b>%(1)s</b> يؤدي إلى إيقاف <b>"%(0)s"</b>.
    هل تكمل؟

en: Dependency issue
ar: نقص إعتمادية

en: Adapter selection
ar: تحديد المحوّل

en: Audio Source
ar: مصدر الصوت

en: Network Access Point
ar: نقطة إتصال شبكية

en: Group Network
ar: شبكة المجموعة

en: Primary Service
ar: الخدمة الأساسيّة

en: yes
ar: نعم

en: no
ar: لا

en: Failed to change profile to %s
ar: تعذر تحويل الملف الشخصي إلى %s

en: Audio Profile
ar: نمط الصوت

en: Unspecified
ar: غير محدّد

en: Connected:
ar: متصّل:

en: Not Connected
ar: غير متصّل

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
ar: لا إحصاءات استخدام متوفرة بعد. حاول أولا بناء إتصال ثم تفحّص هذه الصفحة.

en: day | days
ar[0]: يوم
ar[1]: يوم
ar[2]: يومان
ar[3]: أيام
ar[4]: يوما
ar[5]: يوم

en: hour | hours
ar[0]: ساعة
ar[1]: ساعة
ar[2]: ساعتان
ar[3]: ساعات
ar[4]: ساعة
ar[5]: ساعة

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقيقة
ar[5]: دقيقة

en: %d %s %d %s and %d %s
ar: %d %s %d %s و %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
ar: هل تريد حقا تصفير العدّاد؟

en: Network _Usage
ar: _استخدام الشبكة

en: Shows network traffic usage
ar: يعرض استعمال الشبكة

en: Bluetooth Enabled
ar: فُعّل البلوتوث

en: Manages local network services, like NAP bridges
ar: تدير خدمات الشبكة المحلية، مثل جسور NAP

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
ar: توّفر عنصر قائمة يحتوي على آخر الاتصالات المستخدمة للوصول السريع

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
ar: أقصى عدد للعناصر

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
ar: العدد الأقصى للعناصر المعروضة في الإتصالات الحديثة

en: Connected to %s
ar: متصّل بـ %s

en: Failed to connect
ar: فشل الإتصال

en: %(service)s on %(device)s
ar: %(service)s في %(device)s

en: Adapter for this connection is not available
ar: المحوّل لهذا الاتصال غير متوفّر

en: Recent _Connections
ar: الإتصالات الحديثة

en: Incoming file over Bluetooth
ar: استقبال ملفات عبر بلوتوث

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
ar: الملف %(0)s قادم من %(1)s

en: Reject
ar: رفض

en: Receiving file
ar: استقبال ملف

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
ar: استقبال الملف %(0)s من %(1)s

en: File received
ar: أُستقبِل الملف

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
ar: الملف %(0)s من %(1)s أُستقبِل بنجاح

en: Transfer failed
ar: فشل النقل

en: Transfer of file %(0)s failed
ar: فشل نقل الملف %(0)s

en: Files received
ar: أُستقبِلت الملفات

en: Adds standard menu items to the status icon menu
ar: تضيف قائمة عناصر قياسية لقائمة أيقونات الحالة

en: Send _Files to Device
ar: إرسال _ملفات إلى جهاز

en: _Devices
ar: _الأجهزة

en: Adap_ters
ar: _المحوّلات

en: applet
ar: بريمج

en: Adds an exit menu item to quit the applet
ar: تضيف عنصر الخروج للقائمة لإنهاء البريمج

en: Bluetooth Network
ar: شبكة بلوتوث

en: Bluetooth Active
ar: البلوتوث نَشِط

en: Bluetooth Disabled
ar: عُطّل البلوتوث

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
ar: توفّر عنصر قائمة يجعل المحوّل الافتراضي يظهر مؤقتا عندما يكون مٌخفىً افتراضيا

en: Script to execute on connection
ar: الاوامر النصية المراد تنفيذها عند الاتصال

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
ar: <b>_إيقاف بلوتوث</b>

en: Turn off all adapters
ar: إيقاف كل المحوّلات

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
ar: <b>_تشغيل بلوتوث</b>

en: Turn on all adapters
ar: تشغيل كل المحوّلات

en: Network
ar: الشبكة

en: Invalid IP address
ar: عنوان IP غير صالح

en: Transfer
ar: النقل

en: Renew IP Address
ar: تجديد عنوان IP

en: Configure Bluetooth Network
ar: ضبط شبكة البلوتوث

en: Configuring networking requires privileges
ar: ضبط الشبكة يحتاج إلى صلاحيات
