blueman-project - en to hi translation catalogue (45 entries)

en: <b>Visibility Setting</b>
hi: <b>दृश्यता सेटिंग</b>

en: Hidden
hi: छिपा

en: Always visible
hi: हमेशा दिखाई दे

en: Temporarily visible
hi: अस्थायी रूप से दृश्यमान

en: Pairing request
hi: युग्मन आग्रह

en: Pairing request for device:
hi: युक्तियों के लिए युग्मन आग्रह:

en: Show input
hi: इनपुट दिखाएँ

en: _Search
hi: ढूंढें (_S)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: Search for nearby devices
hi: पास के उपकरण खोजें

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
hi: खोजें

en: Create pairing with the device
hi: उपकरण के साथ बाँधना बनाएँ

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
hi: युग्म

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
hi: विश्वास

en: Remove this device from the known devices list
hi: ज्ञात यंत्रों की सूची में से इस यन्त्र को निकलें

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
hi: निकलें

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
hi: फाइल भेजें

en: _Reset
hi: रीसेट करें (_R)

en: IP Address:
hi: आईपी पता:

note: translators: device class
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Number:
hi: संख्या:

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: Bluetooth Adapters
hi: ब्लूटूथ एडाप्टर

en: Always
hi: हमेशा

en: Searching
hi: खोज रहा है

en: Connecting
hi: जुड़ रहा है...

en: Service:
hi: सेवा:

note: https://github.com/python/mypy/issues/2608
en: Connected
hi: कनेक्टेड

en: Poor
hi: गरीब

en: Low
hi: निम्न

en: High
hi: उच्च

en: Success!
hi: सफल!

en: Failed
hi: असफल

en: Plugins
hi: प्लगइन

en: yes
hi: हाँ

en: no
hi: नहीं

en: Connected:
hi: कनेक्टेड:

en: Not Connected
hi: कनेक्टेड नहीं है

en: day | days
hi[0]: दिन
hi[1]: दिन

en: hour | hours
hi[0]: घंटा
hi[1]: घंटे

en: minute | minutes
hi[0]: मिनट
hi[1]: मिनट

en: applet
hi: एप्पलेट

en: Network
hi: संजाल

en: Transfer
hi: हस्तांतरण
