blueman-project - en to sv translation catalogue (408 entries)

en: <b>Visibility Setting</b>
sv: <b>Synlighetsinställning</b>

en: Hidden
sv: Dold

en: Always visible
sv: Alltid synlig

en: Temporarily visible
sv: Temporärt synlig

en: <b>Name</b>
sv: <b>Namn</b>

en: Pairing request
sv: Begäran om ihopparning

en: Pairing request for device:
sv: Ihopparningsbegäran för enhet:

en: This should be overwritten
sv: Detta bör skrivas över

en: Show input
sv: Visa inmatning

en: _Search
sv: _Sök

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Exit
sv: _Avsluta

en: _Device
sv: _Enhet

en: _View
sv: _Visa

en: Show _Toolbar
sv: Visa _Verktygsrad

en: Show _Statusbar
sv: Visa _Statusrad

en: Hide _unnamed devices
sv: Göm enheter som inte har ett _namn

en: S_ort By
sv: Sortera Efter

en: _Name
sv: Namn

en: _Added
sv: Tillagd

en: _Descending
sv: Fallande

en: _Plugins
sv: Insti_cksmoduler

en: _Local Services
sv: _Lokala tjänster

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Report a Problem
sv: _Rapportera ett problem

en: Search for nearby devices
sv: Sök efter närliggande enheter

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
sv: Sök

en: Create pairing with the device
sv: Skapa ihopparning med enheten

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
sv: Par

en: Mark/Unmark this device as trusted
sv: Markera/avmarkera denna enhet som pålitlig

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
sv: Tillit

en: Remove this device from the known devices list
sv: Ta bort denna enhet från listan över kända enheter

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
sv: Ta bort

en: Send file(s) to the device
sv: Skicka fil(er) till enheten

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
sv: Skicka fil

en: Total data sent and rate of transmission
sv: Totalt antal data skickat och överföringshastighet

en: Total data received and rate of transmission
sv: All data mottagen och överföringshastighet

en: Data activity indication
sv: Data aktivitet angiven

en: More
sv: Mer

en: Rename device
sv: Döp om enheten

en: _Reset
sv: _Återställ

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: DHCP server type:
sv: Typ av DHCP-server:

en: Recommended
sv: Rekommenderas

en: <b>No DHCP servers installed</b>
sv: <b>Inga DHCP-servrar installerade</b>

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: <b>NAP Settings</b>
sv: <b>NAP-inställningar</b>

en: <b>PAN Support</b>
sv: <b>PAN-stöd</b>

en: <b>DUN Support</b>
sv: <b>DUN-stöd</b>

en: Network Access Point (NAP)
sv: Anslutningspunkt (NAP)

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
sv: <b>Fil togs emot (Object Push)</b>

en: Incoming Folder:
sv: Inkommande mapp:

en: Select folder for incoming file transfers
sv: Välj mapp för inkommande filöverföringar

en: Accept files from trusted devices
sv: Acceptera filer från pålitliga enheter

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
sv: <span weight="bold" size="large">Skicka filer via Bluetooth</span>

en: <b>To:</b>
sv: <b>Till:</b>

en: <b>File:</b>
sv: <b>Fil:</b>

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configure selected plugin's preferences
sv: Konfigurera inställningar för markerad insticksmodul

en: Not specified
sv: Inte angiven

en: <b>Author:</b>
sv: <b>Upphovsman:</b>

note: translators: device class
en: Unknown
sv: Okänd

en: <b>Depends on:</b>
sv: <b>Beroende av:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
sv: <b>Står i konflikt med:</b>

en: <b>GSM settings</b>
sv: <b>GSM-inställningar</b>

en: Number:
sv: Nummer:

en: Traffic statistics
sv: Trafikstatistik

en: _Close
sv: _Stäng

en: <b>Downloaded:</b>
sv: <b>Hämtat:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
sv: <b>Skickat:</b>

en: <b>Total:</b>
sv: <b>Totalt:</b>

en: <b>Log started:</b>
sv: <b>Logg startad:</b>

en: <b>Log duration:</b>
sv: <b>Logglängd:</b>

en: Send note
sv: Skicka notis

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
sv: Bluetooth behöver aktiveras för att adapterhanteraren ska fungera

en: Bluetooth Adapters
sv: Blåtandsadaptrar

en: Always
sv: Alltid

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
sv[0]: %(minutes)d minut
sv[1]: %(minutes)d minuter

en: Failed to reach blueman-manager
sv: Misslyckades med att nå blueman-hanteraren

en: It seems like blueman-manager could no get activated via D-Bus. A typical cause for this is a broken graphical setup in the D-Bus activation environment that can get resolved with a call to dbus-update-activation-environment, typically issued from xinitrc (respectively the Sway config or similar).
sv: Det verkar som om blueman-hanteraren inte kunde aktiveras via D-Bus. En anledning till detta kan vara en misslyckad grafisk inställning i D-Bus aktiveringsmiljön. Detta kan lösas genom ett nytt försök att aktivera uppdateringsmiljön i D-Bus via xinitrc (respektive via Sway konfigurationen eller motsvarande).

en: Connection to BlueZ failed
sv: Anslutning till BlueZ misslyckades

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
sv: Bluez-demonen är inte igång och blueman-manager kan inte fortsätta.
    Detta betyder antagligen att inga blåtandsadaptrar har hittats eller att blåtandsdemonen inte har startats.

en: Searching
sv: Söker

en: Adapter Preferences
sv: Adapterinställningar

en: File Sender
sv: Filsändare

en: Bluetooth File Transfer
sv: Bluetooth filöverföring

en: _Stop
sv: _Stopp

en: Connecting
sv: Ansluter

en: obexd not available
sv: obexd inte tillgängligt

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
sv: Misslyckades med att starta OBEX-tjänst automatiskt. Se till att OBEX-demonen körs

en: Cancelling
sv: Avbryter

en: Sending File
sv: Skickar fil

en: ETA:
sv: Färdig om:

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
sv[0]: %(seconds)d Sekund
sv[1]: %(seconds)d Sekunder

en: Error occurred while sending file %s
sv: Misslyckades med att sända filen %s

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Retry
sv: Försök igen

en: Error occurred
sv: Ett fel har inträffat

en: Pairing request for %s
sv: Ihopparningsbegäran för %s

en: Bluetooth Authentication
sv: Bluetooth-autentisering

en: Enter PIN code for authentication:
sv: Ange PIN-kod för autentisering:

en: Enter passkey for authentication:
sv: Ange lösennyckel för autentisering:

en: Pairing passkey for
sv: Parningslösenord för

en: Pairing PIN code for
sv: Parar ihop pin-koden för

en: Pairing request for:
sv: Ihopparningsbegäran för:

en: Confirm value for authentication:
sv: Bekräfta värde för autentisering:

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Deny
sv: Neka

en: Authorization request for:
sv: Auktoriseringsbegäran för:

en: Service:
sv: Tjänst:

en: Always accept
sv: Acceptera alltid

en: Accept
sv: Acceptera

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
sv: <b>Ett fel har uppstått när du laddar ett plugin. Vänligen meddela utvecklarna innehållet i det här meddelandet till vår</b>
    
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">webbsida</a>

en: Bluetooth Turned Off
sv: Bluetooth Avstängt

en: Exit
sv: Avsluta

en: Enable Bluetooth
sv: Aktivera Bluetooth

en: Device Manager
sv: Enhetshanterare

en: Service Preferences
sv: Tjänsteinställningar

note: translators: device class
en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: translators: device class
en: Combo
sv: Kombo

note: translators: device class
en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

note: https://github.com/python/mypy/issues/2608
en: Connected
sv: Ansluten

en: Trusted
sv: Betrodd

en: Paired
sv: Ihopparad

en: Blocked
sv: Blockerad

en: <b>Connected</b>
sv: <b>Ansluten</b>

en: Poor
sv: Dålig

en: Sub-optimal
sv: Suboptimal

en: Much
sv: Mycket

en: Too much
sv: För mycket

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
sv: <b>Mottagen signalstyrka: %(rssi)u%%</b><i>%(rssi_state)s</i>

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
sv: Mottagen signalstyrka: %(rssi)u%%<i>%(rssi_state)s</i>

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Very High
sv: Mycket hög

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
sv: <b>Sändningseffektnivå: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
sv: Sändningseffektnivå: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Success!
sv: Lyckades!

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Connecting…
sv: Ansluter…

en: Disconnection Failed:
sv: Frånkopplingen misslyckades:

en: No audio endpoints registered
sv: Inga ljudändpunkter har registrerats

en: Input/output error
sv: Inmatning/utmatningsfel

en: Device did not respond
sv: Enheten svarade inte

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Connection Failed:
sv: Anslutningen misslyckades:

en: <b>_Connect</b>
sv: <b>_Anslut</b>

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
sv: Ansluter automatisk anslutningsprofiler A2DP källa, A2DP mål och HID

en: <b>_Disconnect</b>
sv: <b>_Koppla ifrån</b>

en: Forcefully disconnect the device
sv: Tvinga frånkoppling av enheten

en: <b>Connect To:</b>
sv: <b>Anslut till:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
sv: <b>Koppla från:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
sv: <b>Anslut automatiskt:</b>

en: Send a _File…
sv: Sänd en _fil…

en: _Pair
sv: _Parkoppla

en: _Trust
sv: _Lita på

en: _Untrust
sv: _Sluta lita på

en: _Block
sv: _Hindra

en: _Unblock
sv: _Ta bort hinder

en: Block/Unblock this device
sv: Hindra/ta bort hinder till denna enhet

en: R_ename device…
sv: D_öp om enheten…

en: _Remove…
sv: _Ta bort…

en: Cancel Operation
sv: Avbryt åtgärd

en: Untrust
sv: Inte pålitlig

en: Select Device
sv: Välj enhet

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
sv: Blueman är en GTK+ Bluetooth hanterare

en: GSM Settings
sv: GSM-inställningar

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
sv: Insticksmodulen <b>"%(0)s"</b> är beroende av <b>%(1)s</b>. Borttagning av <b>%(1)s</b> kommer även att ta bort <b>"%(0)s"</b>.
    Fortsätt?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
sv: Insticksmodulen <b>%(0)s</b> står i konflikt med <b>%(1)s</b>. Inläsning av <b>%(1)s</b> kommer att inaktivera <b>%(0)s</b>.
    Fortsätt?

en: Dependency issue
sv: Beroendeproblem

en: Adapter selection
sv: Val av adapter

en: Discovering…
sv: Upptäcker…

note: translators: device class
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: translators: device class
en: Computer
sv: Dator

note: translators: device class
en: Phone
sv: Telefon

note: translators: device class
en: Access point
sv: Åtkomstpunkt

note: translators: device class
en: Audio/video
sv: Ljud/video

note: translators: device class
en: Peripheral
sv: Tillbehör

note: translators: device class
en: Imaging
sv: Avbildning

note: translators: device class
en: Wearable
sv: Användbar

note: translators: device class
en: Toy
sv: Leksak

note: translators: device class
en: Desktop
sv: Stationär dator

note: translators: device class
en: Laptop
sv: Bärbar dator

note: translators: device class
en: Handheld
sv: Handdator

note: translators: device class
en: Cellular
sv: Mobiltelefon

note: translators: device class
en: Cordless
sv: Trådlös

note: translators: device class
en: Smartphone
sv: Smarttelefon

note: translators: device class
en: Fully
sv: Fullt

note: translators: device class
en: 1–17 percent
sv: 1–17 procent

note: translators: device class
en: 17–33 percent
sv: 17–33 procent

note: translators: device class
en: 33–50 percent
sv: 33–50 procent

note: translators: device class
en: 50–67 percent
sv: 50–67 procent

note: translators: device class
en: 67–83 percent
sv: 67–83 procent

note: translators: device class
en: 83–99 percent
sv: 83–99 procent

note: translators: device class
en: Not available
sv: Inte tillgänglig

note: translators: device class
en: Microphone
sv: Mikrofon

note: translators: device class
en: Loudspeaker
sv: Högtalare

note: translators: device class
en: Headphones
sv: Hörlurar

note: translators: device class
en: Portable audio
sv: Portabelt ljud

note: translators: device class
en: Car audio
sv: Billjud

note: translators: device class
en: Set-top box
sv: Digitalbox

note: translators: device class
en: Hi-Fi audio
sv: Hi-Fi ljud

note: translators: device class
en: VCR
sv: Videobandspelare

note: translators: device class
en: Video camera
sv: Video kamera

note: translators: device class
en: Camcorder
sv: Videokamera

note: translators: device class
en: Video monitor
sv: Bildskärm

note: translators: device class
en: Video display and loudspeaker
sv: Bildskärm och högtalare

note: translators: device class
en: Gaming/Toy
sv: Gaming/Leksak

note: translators: device class
en: Pointing
sv: Pekdon

note: translators: device class
en: Display
sv: Bildskärm

note: translators: device class
en: Camera
sv: Kamera

note: translators: device class
en: Printer
sv: Skrivare

note: translators: device class
en: Wrist watch
sv: Armbandsur

note: translators: device class
en: Pager
sv: Personsökare

note: translators: device class
en: Jacket
sv: Jacka

note: translators: device class
en: Helmet
sv: Hjälm

note: translators: device class
en: Glasses
sv: Glasögon

note: translators: device class
en: Vehicle
sv: Fordon

note: translators: device class
en: Doll
sv: Docka

note: translators: device class
en: Controller
sv: Kontroller

note: translators: device class
en: Game
sv: Spel

en: Generic Phone
sv: Ospecificerad telefon

en: Generic Computer
sv: Ospecificerad dator

en: Generic Watch
sv: Ospecificerad armbandsklocka

en: Generic Clock
sv: Ospecificerad klocka

en: Generic Display
sv: Ospecificerad bildskärm

en: Generic Remote Control
sv: Ospecificerad fjärrkontroll

en: Generic Eye-glasses
sv: Generiska glasögon

en: Generic Tag
sv: Ospecificerad nyckelbricka

en: Generic Keyring
sv: Ospecificerad nyckelring

en: Generic Media Player
sv: Ospecificerad mediaspelare

en: Generic Barcode Scanner
sv: Ospecificerad sträckkodsläsare

en: Generic Thermometer
sv: Ospecificerad termometer

en: Generic Blood Pressure
sv: Generiskt blodtryck

en: Mouse
sv: Mus

en: Gamepad
sv: Spelkontroll

en: Digitizer Tablet
sv: Digitaliseringsplatta

en: Card Reader
sv: Kortläsare

en: Digital Pen
sv: Digital penna

en: Barcode Scanner
sv: Streckkodsläsare

en: Mobility Scooter
sv: Mobilitetsskoter

en: Generic Continuous Glucose Monitor
sv: Generisk kontinuerlig glukosmonitor

en: Generic Insulin Pump
sv: Generisk insulinpump

en: Insulin Pump, durable pump
sv: Insulinpump, hållbar pump

en: Insulin Pen
sv: Insulinpenna

en: Generic Medication Delivery
sv: Generisk medicin-leverans

en: Location Pod
sv: Plats Pod

en: Location and Navigation Pod
sv: Plats och navigationspod

en: UDI_C-Plane
sv: UDI_C-plan

en: Serial Port
sv: Serieport

en: LAN Access Using PPP
sv: LAN-åtkomst med PPP

en: Dialup Networking (DUN)
sv: Uppringt nätverk (DUN)

en: OBEX File Transfer
sv: OBEX filöverföring

en: Cordless Telephony
sv: Trådlös telefoni

en: Audio Source
sv: Ljudkälla

en: Audio Sink
sv: Ljudsink

en: Advanced Audio
sv: Avancerat ljud

en: Remote Control
sv: Fjärrkontroll

en: Video Conferencing
sv: Videokonferens

en: WAP Client
sv: WAP Klient

en: Network Access Point
sv: Nätverksaccesspunkt

en: Group Network
sv: Gruppnätverk

en: ReferencePrinting (BPP)
sv: Referensutskrift (BPP)

en: Basic Printing (BPP)
sv: Normal utskrift (BPP)

en: Printing Status (BPP)
sv: Utskriftstatus (BPP)

en: Audio/Video
sv: Ljud/Video

en: SIM Access (SAP)
sv: SIM-åtkomst (SAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
sv: Telefonboksåtkomst (PBAP) - PCE

en: 3D Display
sv: 3D Skärm

en: 3D Glasses
sv: 3D glasögon

en: Generic FileTransfer
sv: Generisk filöverföring

en: Generic Audio
sv: Generiskt ljud

en: Generic Telephony
sv: Generisk telefoni

en: Video Source
sv: Videokälla

en: Video Sink
sv: Videosink

en: Video Distribution
sv: Videodistribution

en: HDP Source
sv: HDP källa

en: HDP Sink
sv: HDP sink

en: Generic Access
sv: Generisk åtkomst

en: Generic Attribute
sv: Generiskt attribut

en: Immediate Alert
sv: Omedelbar varning

en: Glucose
sv: Glukos

en: Health Thermometer
sv: Hälsotermometer

en: Device Information
sv: Enhetsinformation

en: Heart Rate
sv: Hjärtfrekvens

en: Battery Service
sv: Batteri tjänster

en: Blood Pressure
sv: Blodtryck

en: Location and Navigation
sv: Plats och navigering

en: User Data
sv: Användardata

en: Continuous Glucose Monitoring
sv: Kontinuerlig glukosövervakning

en: Indoor Positioning
sv: Inomhuspositionering

en: Pulse Oximeter
sv: Pulsoximeter

en: Object Transfer
sv: Objekt Överföring

en: Primary Service
sv: Primär tjänst

en: Secondary Service
sv: Sekundär tjänst

en: Include
sv: Inkludera

en: Device Name
sv: Enhetsnamn

en: Appearance
sv: Utseende

en: Service Changed
sv: Tjänst ändrad

en: Model Number String
sv: Modellnummersträng

en: Serial Number String
sv: Serienummersträng

en: Manufacturer Name String
sv: Tillverkarens namn Sträng

en: Proprietary
sv: Proprietär

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
sv: <big>Välj rad(er) och använd <i>Control + C</i> för att kopiera</big>

en: Show device information
sv: Visa information om enheten

en: Send _note
sv: Skicka _anteckning

en: Send a text note
sv: Skicka en textnotis

en: Failed to change profile to %s
sv: Misslyckades med att ändra profil till %s

en: Audio Profile
sv: Ljudprofil

en: Select audio profile for PulseAudio
sv: Välj ljudprofil för PulseAudio

en: Unspecified
sv: Inte angiven

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
sv: Automatiskt ansluten till %(service)s på %(device)s

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
sv: Visar skrivbordsaviseringar när enheter ansluts eller kopplas bort.

en: Connected:
sv: Ansluten:

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
sv: Ingen användningsstatistik finns tillgänglig än. Prova att etablera en anslutning först och återvänd sedan till denna sida.

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: %d %s %d %s and %d %s
sv: %d %s %d %s och %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
sv: Är du säker på att du vill nollställa räknaren?

en: Network _Usage
sv: Nätverksanvändning

en: Shows network traffic usage
sv: Visar trafikanvändning av nätverk

en: Bluetooth Enabled
sv: Bluetooth aktiverat

en: Manages local network services, like NAP bridges
sv: Hanterar lokala nätverkstjänster, såsom NAP-bryggor

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
sv: Ger stöd för Uppringt Nätverk (UN) med Modemhanterare och Nätverkshanterare

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
sv: Ger ett menyobjekt som innehåller senast använda anslutningar för snabb åtkomst

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
sv: Maximalt antal objekt

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
sv: Det maximala antal objekt i menyn för tidigare anslutningar som ska visas.

en: Connected to %s
sv: Ansluten till %s

en: Failed to connect
sv: Misslyckades med att ansluta

en: %(service)s on %(device)s
sv: %(service)s på %(device)s

en: Adapter for this connection is not available
sv: Adaptern för denna anslutning finns inte tillgänglig

en: Recent _Connections
sv: Senaste _anslutningar

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
sv: Tillhandahåller stöd för Personal Area Networking (PAN) som introducerades i NetworkManager 0.8

en: Provides DBus API for other Blueman components
sv: Tillhandahåller DBus API för andra Blueman-komponenter

en: Incoming file over Bluetooth
sv: Inkommande fil över Bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
sv: Inkommande fil %(0)s från %(1)s

en: Reject
sv: Neka

en: Receiving file
sv: Tar emot fil

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
sv: Tar emot filen %(0)s från %(1)s

en: Provides OBEX file transfer capabilities
sv: Tillhandahåller möjligheten för OBEX-filöverföring

en: Configured directory for incoming files does not exist
sv: Konfigurerad katalog för inkommande filer finns inte

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
sv: Se till att katalogen "<b>%s</b> existerar eller konfigurera den med blueman-services. Tills dess standard "%s" kommer att användas

en: File received
sv: Filen har tagits emot

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
sv: Filen %(0)s från %(1)s har tagits emot

en: Transfer failed
sv: Överföringen misslyckades

en: Transfer of file %(0)s failed
sv: Överföringen av filen %(0)s misslyckades

en: Files received
sv: Filer har tagits emot

en: Adds standard menu items to the status icon menu
sv: Lägger till ett standardmenyobjekt till statusikonens meny

en: Send _Files to Device
sv: Skicka _filer till enhet

en: _Devices
sv: _Enheter

en: Adap_ters
sv: Adap_trar

en: applet
sv: panelprogram

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
sv: Tillhandahåller lösennyckel och autentiseringstjänster för BlueZ-demonen

en: Adds an exit menu item to quit the applet
sv: Lägger till ett menyobjekt för att avsluta panelprogrammet

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
sv: Tillhandahåller en grundläggande DHCP-klient för PAN-anslutningar över Bluetooth.

en: Bluetooth Network
sv: Bluetooth Nätverk

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
sv: Gränssnittet %(0)s bundet till IP-adress %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
sv: Misslyckades med att få en IP-adress på %s

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
sv: Försöker få en IP-adress på %s
    Var god vänta...

en: Bluetooth Active
sv: Bluetooth aktivt

en: Bluetooth Disabled
sv: Bluetooth inaktiverat

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
sv: Tillhandahåller ett menyobjekt för att göra standardadaptern temporärt synlig när den är inställd till dold som standard

en: Discoverable timeout
sv: Tidsgräns för upptäckningsbar

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
sv: Mängden tid i sekunder för upptäckningsbart läge

en: _Make Discoverable
sv: Gö_r upptäckningsbar

en: Make the default adapter temporarily visible
sv: Gör standardadaptern tillfälligt synlig

en: Discoverable… %ss
sv: Synlig... %ss

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
sv: Tillhandahåller en meny för panelprogrammet och ett API för andra insticksmoduler att kommunicera med

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
sv: Ansluten till <b>DUN</b>-tjänst på <b>%(0)s.</b>
    Nätverket finns nu tillgängligt via <b>%(1)s</b>

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
sv: Tillhandahåller grundläggande stöd för anslutningar till Internet via DUN-profil.

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
sv: Standardhanterare för SPP-profilanslutning tillåter körning av anpassade åtgärder

en: Script to execute on connection
sv: Skript att köra vid anslutning

en: Serial port connected
sv: Serieport ansluten

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
sv: Serieportstjänsten på enheten <b>%s</b> finns nu tillgänglig via <b>%s</b>

en: Serial port connection script failed
sv: Skript för serieportsanslutning misslyckades

en: There was a problem launching script %s
    %s
sv: Det uppstod ett fel vid start av skriptet %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
sv: Styr knapptillstånd för blåtandsadapter

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
sv: <b>Inaktivera Bluetooth</b>

en: Turn off all adapters
sv: Stäng av alla adaptrar

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
sv: <b>Aktivera Bluetooth</b>

en: Turn on all adapters
sv: Aktivera alla adaptrar

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
sv: Avbryter tillfälligt skärmsläckaren när en Bluetooth spelkontroll är ansluten.

en: Network
sv: Nätverk

en: Invalid IP address
sv: Ogiltig IP-adress

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
sv: IP-adresskonflikter med gränssnittet %s som har samma adress

en: Not currently supported with this setup
sv: Stöds för närvarande inte med denna konfiguration

en: Transfer
sv: Överföring

en: Applet's transfer service plugin is disabled
sv: Panelprogrammets överföringstjänst är inaktiverad

en: Dialup Settings
sv: Uppringningsinställningar

en: Serial Port %s
sv: Serieport %s

en: Renew IP Address
sv: Förnya IP Address

en: Blueman Applet
sv: Blueman panelprogram

en: Blueman Bluetooth Manager
sv: Blueman Bluetooth hanterare

en: Bluetooth Manager
sv: Bluetooth hanterare

en: Bluetooth Device
sv: Blåtandsenhet

en: Configure Bluetooth Network
sv: Konfigurera blåtandsnätverk

en: Configuring networking requires privileges
sv: Konfigurering av nätverk kräver behörighet

en: Launch DHCP client
sv: Starta DHCP-klient

en: Launching DHCP client requires privileges
sv: Start av DHCP-klient kräver behörighet

en: Launch PPP daemon
sv: Starta PPP tjänsten

en: Launching PPP daemon requires privileges
sv: Att starta PPP tjänsten kräver privilegier

en: Set RfKill State
sv: Ange RfKill tillstånd

en: Setting RfKill State requires privileges
sv: Ändra status för RfKill kräver privilegier
