blueman-project - en to tr translation catalogue (773 entries)

en: <b>Visibility Setting</b>
tr: <b>Görünürlük Ayarı</b>

en: Hidden
tr: Gizli

en: Always visible
tr: Her zaman görünür

en: Temporarily visible
tr: Geçici olarak görünür

en: <b>Name</b>
tr: <b>Ad</b>

en: Pairing request
tr: Eşleşme isteği

en: Pairing request for device:
tr: Aygıt için eşleşme isteği:

en: This should be overwritten
tr: Bunun üzerine yazılmış olmalıdır

en: Show input
tr: Girişi göster

en: _Adapter
tr: _Bağdaştırıcı

en: _Search
tr: _Ara

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Exit
tr: _Çıkış

en: _Device
tr: _Aygıt

en: _View
tr: _Görünüm

en: Show _Toolbar
tr: _Araç Çubuğunu Göster

en: Show _Statusbar
tr: _Durum Çubuğunu Göster

en: Hide _unnamed devices
tr: Adlandırılmamış aygıtları _gizle

en: S_ort By
tr: Sıralama

en: _Name
tr: _Ad

en: _Added
tr: _Eklenen

en: _Descending
tr: _Azalan

en: _Plugins
tr: _Eklentiler

en: _Local Services
tr: _Yerel Servisler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Report a Problem
tr: _Sorun Bildir

en: Search for nearby devices
tr: Çevredeki aygıtları ara

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
tr: Ara

en: Create pairing with the device
tr: Aygıt ile eşleştir

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
tr: Eşleştir

en: Mark/Unmark this device as trusted
tr: Bu donanımı güvenilir olarak işaretle/işaretleme

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
tr: Güvenilirlik

en: Remove this device from the known devices list
tr: Bu aygıtı bilinen aygıtlar listesinden kaldır

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
tr: Kaldır

en: Send file(s) to the device
tr: Aygıta dosyaları gönder

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
tr: Dosya Gönder

en: Total data sent and rate of transmission
tr: Toplam gönderilen veri ve iletim oranı

en: Total data received and rate of transmission
tr: Toplam ulaşan veri ve iletim oranı

en: Data activity indication
tr: Veri etkinlik tespiti

en: More
tr: Daha Fazla

en: Rename device
tr: Aygıtı yeniden adlandır

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: DHCP server type:
tr: DHCP sunucu türü:

en: Recommended
tr: Önerilen

en: <b>No DHCP servers installed</b>
tr: <b>DHCP sunucusu yüklü değil</b>

en: IP Address:
tr: IP Adresi:

en: <b>NAP Settings</b>
tr: <b>NAP Ayarları</b>

en: Personal Area Network
tr: Kişisel Alan Ağı

en: <b>PAN Support</b>
tr: <b>PAN Desteği</b>

en: Dial-up Networking
tr: Çevirmeli Ağ

en: <b>DUN Support</b>
tr: <b>DUN Desteği</b>

en: Network Access Point (NAP)
tr: Ağ Erişim Noktası (NAP)

en: <b>NAP Support</b>
tr: <b>NAP Desteği</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
tr: <b>Dosya Alınıyor (Nesne İtme)</b>

en: Incoming Folder:
tr: Gelen Dizini:

en: Select folder for incoming file transfers
tr: Gelen dosya aktarımları için dizin seçin

en: Accept files from trusted devices
tr: Güvenilen aygıtlardan dosyaları kabul et

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
tr: <span weight="bold" size="large">Dosyalar Bluetooth ile gönderiliyor...</span>

en: <b>To:</b>
tr: <b>Gönderilecek aygıt:</b>

en: <b>File:</b>
tr: <b>Dosya:</b>

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configure selected plugin's preferences
tr: Seçilen eklentinin tercihlerini yapılandır

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: <b>Author:</b>
tr: <b>Yazar:</b>

note: translators: device class
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: <b>Depends on:</b>
tr: <b>Bağımlılık:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
tr: <b>Çakışma:</b>

en: <b>GSM settings</b>
tr: <b>GSM ayarları</b>

en: Number:
tr: Numara:

en: Traffic statistics
tr: Trafik istatistikleri

en: _Close
tr: _Kapat

en: <b>Downloaded:</b>
tr: <b>İndirilenler:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
tr: <b>Gönderilen:</b>

en: <b>Total:</b>
tr: <b>Toplam:</b>

en: <b>Log started:</b>
tr: <b>Kayıt Başlangıcı:</b>

en: <b>Log duration:</b>
tr: <b>Kayıt Süresi:</b>

en: Send note
tr: Not gönder

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
tr: Bağdaştırıcı yöneticisinin çalışması için Bluetooth'un açılması gerekir

en: Bluetooth Adapters
tr: Bluetooth Bağdaştırıcıları

en: Always
tr: Her zaman

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
tr[0]: %(minutes)d Dakika
tr[1]: %(minutes)d Dakika

en: Adapter
tr: Bağdaştırıcı

en: Failed to reach blueman-manager
tr: blueman-manager'a ulaşılamadı

en: It seems like blueman-manager could no get activated via D-Bus. A typical cause for this is a broken graphical setup in the D-Bus activation environment that can get resolved with a call to dbus-update-activation-environment, typically issued from xinitrc (respectively the Sway config or similar).
tr: Görünüşe göre blueman-manager D-Bus aracılığıyla etkinleştirilemedi. Bunun yaygın bir nedeni, D-Bus etkinleştirme ortamındaki bozuk bir grafiksel kurulumdur ve genel olarak xinitrc (benzer şekilde Sway yapılandırması veya benzeri) dosyasından çalıştırılan dbus-update-activation-environment çağrısı ile çözülebilir.

en: Connection to BlueZ failed
tr: BlueZ bağlantısı başarısız

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
tr: Bluez arka plan programı çalışmıyor, blueman-manager devam edemiyor.
    Bu muhtemelen Bluetooth bağdaştırıcısının algılanmadığı veya Bluetooth arka plan programının başlatılmadığı anlamına gelir.

en: Click to disable.
tr: Devre dışı bırakmak için tıklayın.

en: Click to enable.
tr: Etkinleştirmek için tıklayın.

en: Searching
tr: Aranıyor

en: Adapter Preferences
tr: Bağdaştırıcı Tercihleri

en: File Sender
tr: Dosya Gönderici

en: Bluetooth File Transfer
tr: Bluetooth Dosya Aktarımı

en: _Stop
tr: _Durdur

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: obexd not available
tr: obexd bulunamadı

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
tr: Obex hizmeti otomatik olarak başlatılamadı. Obex arka plan programının çalıştığından emin olun

en: Cancelling
tr: İptal ediliyor

en: Sending File
tr: Dosya Gönderiliyor

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
tr[0]: %(seconds)d Saniye
tr[1]: %(seconds)d Saniye

en: Error occurred while sending file %s
tr: %s dosyası gönderilirken hata oluştu

en: Skip
tr: Atla

en: Retry
tr: Yeniden Dene

en: Error occurred
tr: Hata oluştu

en: Pairing request for %s
tr: %s için eşleme isteği

en: Bluetooth Authentication
tr: Bluetooth Kimlik Doğrulama

en: Enter PIN code for authentication:
tr: Kimlik doğrulaması için PIN kodunu girin:

en: Enter passkey for authentication:
tr: Doğrulama için geçiş anahtarını girin:

en: Pairing passkey for
tr: Erişim anahtarı eşleştiriliyor

en: Pairing PIN code for
tr: PIN kodu şunun için eşleştiriliyor:

en: Pairing request for:
tr: Eşleme isteği:

en: Confirm value for authentication:
tr: Doğrulama için değeri onayla:

en: Confirm
tr: Doğrula

en: Deny
tr: Reddet

en: Authorization request for:
tr: Yetkilendirme isteği:

en: Service:
tr: Servis:

en: Always accept
tr: Daima izinli

en: Accept
tr: Kabul Et

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
tr: <b>Eklenti yüklenirken bir hata oluştu. Lütfen bu mesajın içeriği ile birlikte geliştiricilere bildirin: </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">web sitemiz</a>

en: Bluetooth Turned Off
tr: Bluetooth Kapatıldı

en: Exit
tr: Çıkış

en: Enable Bluetooth
tr: Bluetooth'u Etkinleştir

en: Device Manager
tr: Aygıt Yöneticisi

en: Service Preferences
tr: Hizmet Tercihleri

note: translators: device class
en: Keyboard
tr: Klavye

note: translators: device class
en: Combo
tr: Birleşik

en: Unnamed device
tr: Adsız aygıt

note: translators: device class
en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

note: https://github.com/python/mypy/issues/2608
en: Connected
tr: Bağlandı

en: Trusted
tr: Güvenilir

en: Paired
tr: Eşleştirildi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: <b>Connected</b>
tr: <b>Bağlandı</b>

en: Poor
tr: Zayıf

en: Sub-optimal
tr: Optimal altı

en: Optimal
tr: En Uygun

en: Much
tr: Daha fazla

en: Too much
tr: Çok fazla

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
tr: <b>Alınan Sinyal Gücü: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
tr: Alınan Sinyal Gücü: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Low
tr: Düşük

en: High
tr: Yüksek

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
tr: <b>İletim Gücü Seviyesi: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
tr: İletim Gücü Seviyesi: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Failed
tr: Başarısız

en: Connecting…
tr: Bağlanıyor…

en: Disconnection Failed:
tr: Bağlantı Kesilemedi:

en: No audio endpoints registered
tr: Kayıtlı ses uç noktası yok

en: Input/output error
tr: Giriş/çıkış hatası

en: Device did not respond
tr: Aygıt yanıt vermedi

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Connection Failed:
tr: Bağlantı Başarısız:

en: <b>_Connect</b>
tr: <b>_Bağlan</b>

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
tr: A2DP girişi, A2DP çıkışı ve HID otomatik bağlantı profillerini bağlar

en: <b>_Disconnect</b>
tr: <b>Bağlantıyı _kes</b>

en: Forcefully disconnect the device
tr: Aygıt bağlantısını zorla kes

en: <b>Connect To:</b>
tr: <b>Şuna Bağlan:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
tr: <b>Bağlantıyı Kes:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
tr: <b>Otomatik Bağlan:</b>

en: Send a _File…
tr: Bir Dosya _Gönder…

en: _Pair
tr: _Eşleştir

en: _Trust
tr: _Güven

en: _Untrust
tr: _Güvenme

en: _Block
tr: _Engelle

en: _Unblock
tr: Engeli _Kaldır

en: Block/Unblock this device
tr: Bu aygıtı engelle/engelini kaldır

en: R_ename device…
tr: Aygıtı y_eniden adlandır…

en: _Remove…
tr: _Kaldır…

en: Cancel Operation
tr: İşlemi İptal Et

en: Untrust
tr: Güvenilmez

en: Select Device
tr: Aygıt Seç

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
tr: Blueman, bir GTK+ Bluetooth yönetimi aracıdır

en: GSM Settings
tr: GSM Ayarları

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
tr: <b>"%(0)s"</b> eklentisi <b>%(1)s</b> ile bağımlıdır. <b>%(1)s</b> ögesini kaldırmak <b>"%(0)s"</b> ögesini de kaldıracaktır.
    Devam edilsin mi?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
tr: <b>%(0)s</b> eklentisi <b>%(1)s</b> eklentisi ile çakışıyor. <b>%(1)s</b> eklentisinin yüklenmesi <b>%(0)s</b> eklentisinin silinmesini gerektiriyor.
    Devam edilsin mi?

en: No dependencies
tr: Bağımlılık yok

en: No conflicts
tr: Çakışma yok

en: Dependency issue
tr: Bağımlılık sorunu

en: Adapter selection
tr: Bağdaştırıcı seçimi

en: Discovering…
tr: Keşfediliyor…

note: translators: device class
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

note: translators: device class
en: Computer
tr: Bilgisayar

note: translators: device class
en: Phone
tr: Telefon

note: translators: device class
en: Access point
tr: Erişim noktası

note: translators: device class
en: Audio/video
tr: Ses/video

note: translators: device class
en: Peripheral
tr: Çevre birimi

note: translators: device class
en: Imaging
tr: Resim

note: translators: device class
en: Wearable
tr: Giyilebilir

note: translators: device class
en: Toy
tr: Oyuncak

note: translators: device class
en: Desktop
tr: Masaüstü

note: translators: device class
en: Server
tr: Sunucu

note: translators: device class
en: Laptop
tr: Dizüstü

note: translators: device class
en: Handheld
tr: Elde taşınabilir

note: translators: device class
en: Palm
tr: Avuç içi

note: translators: device class
en: Cellular
tr: Cep telefonu

note: translators: device class
en: Cordless
tr: Kablosuz

note: translators: device class
en: Smartphone
tr: Akıllı telefon

note: translators: device class
en: Fully
tr: Tamamen

note: translators: device class
en: 1–17 percent
tr: Yüzde 1–17

note: translators: device class
en: 17–33 percent
tr: Yüzde 17–33

note: translators: device class
en: 33–50 percent
tr: Yüzde 33–50

note: translators: device class
en: 50–67 percent
tr: Yüzde 50–67

note: translators: device class
en: 67–83 percent
tr: Yüzde 67–83

note: translators: device class
en: 83–99 percent
tr: Yüzde 83–99

note: translators: device class
en: Not available
tr: Kullanılabilir değil

note: translators: device class
en: Headset
tr: Kulaklık Seti

note: translators: device class
en: Handsfree
tr: Eller serbest

note: translators: device class
en: Microphone
tr: Mikrofon

note: translators: device class
en: Loudspeaker
tr: Hoparlör

note: translators: device class
en: Headphones
tr: Kulaklık

note: translators: device class
en: Portable audio
tr: Taşınabilir ses sistemi

note: translators: device class
en: Car audio
tr: Araç ses sistemi

note: translators: device class
en: Set-top box
tr: Set üstü kutusu

note: translators: device class
en: Hi-Fi audio
tr: Yüksek kaliteli ses sistemi

note: translators: device class
en: VCR
tr: Video kaset kaydedici

note: translators: device class
en: Video camera
tr: Video kamera

note: translators: device class
en: Camcorder
tr: Kayıt kamerası

note: translators: device class
en: Video monitor
tr: Video ekranı

note: translators: device class
en: Video display and loudspeaker
tr: Video ekranı ve hoparlör

note: translators: device class
en: Video conferencing
tr: Video konferans

note: translators: device class
en: Gaming/Toy
tr: Oyun/Oyuncak

note: translators: device class
en: Pointing
tr: İşaretleme

note: translators: device class
en: Display
tr: Ekran

note: translators: device class
en: Camera
tr: Kamera

note: translators: device class
en: Scanner
tr: Tarayıcı

note: translators: device class
en: Printer
tr: Yazıcı

note: translators: device class
en: Wrist watch
tr: Kol saati

note: translators: device class
en: Pager
tr: Çağrı cihazı

note: translators: device class
en: Jacket
tr: Ceket

note: translators: device class
en: Helmet
tr: Kask

note: translators: device class
en: Glasses
tr: Gözlük

note: translators: device class
en: Vehicle
tr: Araç

note: translators: device class
en: Doll
tr: Oyuncak bebek

note: translators: device class
en: Controller
tr: Denetleyici

note: translators: device class
en: Game
tr: Oyun

en: Generic Unknown
tr: Genel Bilinmeyen

en: Generic Phone
tr: Genel Telefon

en: Generic Computer
tr: Genel Bilgisayar

en: Desktop Workstation
tr: Masaüstü İş İstasyonu

en: Server-class Computer
tr: Sunucu Sınıfı Bilgisayar

en: Handheld PC/PDA (clamshell)
tr: El bilgisayarı/PDA (kapaklı)

en: Palm-size PC/PDA
tr: Avuç içi bilgisayar/PDA

en: Wearable computer (watch size)
tr: Giyilebilir bilgisayar (saat boyutunda)

en: Docking Station
tr: Bağlantı İstasyonu

en: All in One
tr: Hepsi Bir Arada

en: Blade Server
tr: Blade Sunucu

en: Convertible
tr: Dönüştürülebilir

en: Detachable
tr: Ayrılabilir

en: IoT Gateway
tr: IoT Ağ Geçidi

en: Mini PC
tr: Küçük Bilgisayar

en: Stick PC
tr: Çubuk Bilgisayar

en: Generic Watch
tr: Genel Saat

en: Sports Watch
tr: Spor Saati

en: Smartwatch
tr: Akıllı Saat

en: Generic Clock
tr: Genel Duvar Saati

en: Generic Display
tr: Genel Ekran

en: Generic Remote Control
tr: Genel Uzaktan Kumanda

en: Generic Eye-glasses
tr: Genel Gözlük

en: Generic Tag
tr: Genel Etiket

en: Generic Keyring
tr: Genel Anahtarlık

en: Generic Media Player
tr: Genel Medya Oynatıcı

en: Generic Barcode Scanner
tr: Genel Barkod Tarayıcı

en: Generic Thermometer
tr: Genel Termometre

en: Ear Thermometer
tr: Kulak Termometresi

en: Generic Heart Rate Sensor
tr: Genel Kalp Atış Hızı Sensörü

en: Heart Rate Belt
tr: Kalp Atış Hızı Kemeri

en: Generic Blood Pressure
tr: Genel Tansiyon

en: Arm Blood Pressure
tr: Kol Tansiyonu

en: Wrist Blood Pressure
tr: Bilek Tansiyonu

en: Generic Human Interface Device
tr: Genel Kullanıcı Etkileşim Aygıtı

en: Mouse
tr: Fare

en: Joystick
tr: Oyun çubuğu

en: Gamepad
tr: Oyun kolu

en: Digitizer Tablet
tr: Grafik Tablet

en: Card Reader
tr: Kart Okuyucu

en: Digital Pen
tr: Dijital Kalem

en: Barcode Scanner
tr: Barkod Tarayıcı

en: Touchpad
tr: Dokunmatik Yüzey

en: Presentation Remote
tr: Sunum Uzaktan Kumandası

en: Generic Glucose Meter
tr: Genel Glikoz Ölçer

en: Generic Running Walking Sensor
tr: Genel Koşu Yürüyüş Sensörü

en: In-Shoe Running Walking Sensor
tr: Ayakkabı İçi Koşu Yürüyüş Sensörü

en: On-Shoe Running Walking Sensor
tr: Ayakkabı Üstü Koşu Yürüyüş Sensörü

en: On-Hip Running Walking Sensor
tr: Kalça Üstü Koşu Yürüyüş Sensörü

en: Generic Cycling
tr: Genel Bisiklet

en: Cycling Computer
tr: Bisiklet Bilgisayarı

en: Speed Sensor
tr: Hız Sensörü

en: Cadence Sensor
tr: Tempo Sensörü

en: Power Sensor
tr: Güç Sensörü

en: Speed and Cadence Sensor
tr: Hız ve Tempo Sensörü

en: Generic Control Device
tr: Genel Denetim Aygıtı

en: Switch
tr: Anahtar

en: Multi-switch
tr: Çoklu Anahtar

en: Button
tr: Düğme

en: Slider
tr: Sürgü

en: Rotary Switch
tr: Döner Anahtar

en: Touch Panel
tr: Dokunmatik Panel

en: Single Switch
tr: Tekli Anahtar

en: Double Switch
tr: İkili Anahtar

en: Triple Switch
tr: Üçlü Anahtar

en: Battery Switch
tr: Pil Anahtarı

en: Energy Harvesting Switch
tr: Enerji Toplama Anahtarı

en: Push Button
tr: Basma Düğmesi

en: Dial
tr: Kadran

en: Generic Network Device
tr: Genel Ağ Aygıtı

en: Access Point
tr: Erişim Noktası

en: Mesh Device
tr: Örgü Aygıtı

en: Mesh Network Proxy
tr: Örgü Ağ Vekili

en: Generic Sensor
tr: Genel Sensör

en: Motion Sensor
tr: Hareket Sensörü

en: Air quality Sensor
tr: Hava Kalitesi Sensörü

en: Temperature Sensor
tr: Sıcaklık Sensörü

en: Humidity Sensor
tr: Nem Sensörü

en: Leak Sensor
tr: Sızıntı Sensörü

en: Smoke Sensor
tr: Duman Sensörü

en: Occupancy Sensor
tr: Doluluk Sensörü

en: Contact Sensor
tr: Temas Sensörü

en: Carbon Monoxide Sensor
tr: Karbonmonoksit Sensörü

en: Carbon Dioxide Sensor
tr: Karbondioksit Sensörü

en: Ambient Light Sensor
tr: Ortam Işığı Sensörü

en: Energy Sensor
tr: Enerji Sensörü

en: Color Light Sensor
tr: Renkli Işık Sensörü

en: Rain Sensor
tr: Yağmur Sensörü

en: Fire Sensor
tr: Yangın Sensörü

en: Wind Sensor
tr: Rüzgar Sensörü

en: Proximity Sensor
tr: Yakınlık Sensörü

en: Multi-Sensor
tr: Çoklu Sensör

en: Flush Mounted Sensor
tr: Gömme Monteli Sensör

en: Ceiling Mounted Sensor
tr: Tavana Monteli Sensör

en: Wall Mounted Sensor
tr: Duvara Monteli Sensör

en: Multisensor
tr: Çoklu Sensör

en: Energy Meter
tr: Enerji Ölçer

en: Flame Detector
tr: Alev Algılayıcı

en: Vehicle Tire Pressure Sensor
tr: Araç Lastik Basıncı Sensörü

en: Generic Light Fixtures
tr: Genel Aydınlatma Armatürleri

en: Wall Light
tr: Duvar Lambası

en: Ceiling Light
tr: Tavan Lambası

en: Floor Light
tr: Zemin Lambası

en: Cabinet Light
tr: Kabin Lambası

en: Desk Light
tr: Masa Lambası

en: Troffer Light
tr: Gömülü Uzun Lamba

en: Pendant Light
tr: Sarkıt Lamba

en: In-ground Light
tr: Zemin İçi Lamba

en: Flood Light
tr: Işıldak

en: Underwater Light
tr: Su Altı Lambası

en: Bollard with Light
tr: Işıklı Yol Direği

en: Pathway Light
tr: Yol Lambası

en: Garden Light
tr: Bahçe Lambası

en: Pole-top Light
tr: Direk Üstü Lambası

en: Spotlight
tr: Sahne Işığı

en: Linear Light
tr: Doğrusal Lamba

en: Street Light
tr: Sokak Lambası

en: Shelves Light
tr: Raf Lambası

en: Bay Light
tr: Bölme Lambası

en: Emergency Exit Light
tr: Acil Çıkış Lambası

en: Light Controller
tr: Işık Denetleyicisi

en: Light Driver
tr: Işık Sürücüsü

en: Bulb
tr: Ampul

en: Low-bay Light
tr: Alçak Bölme Lambası

en: High-bay Light
tr: Yüksek Bölme Lambası

en: Generic Fan
tr: Genel Vantilatör

en: Ceiling Fan
tr: Tavan Vantilatörü

en: Axial Fan
tr: Eksenel Vantilatör

en: Exhaust Fan
tr: Çıkış Vantilatörü

en: Pedestal Fan
tr: Ayaklı Vantilatör

en: Desk Fan
tr: Masa Vantilatörü

en: Wall Fan
tr: Duvar Vantilatörü

en: Generic HVAC
tr: Genel İklimlendirme

en: Thermostat
tr: Termostat

en: Humidifier
tr: Nemlendirici

en: De-humidifier
tr: Nem Alıcı

en: Heater
tr: Isıtıcı

en: Radiator
tr: Radyatör

en: Boiler
tr: Kazan

en: Heat Pump
tr: Isı Pompası

en: Infrared Heater
tr: Kızılötesi Isıtıcı

en: Radiant Panel Heater
tr: Plakalı Isıtıcı

en: Fan Heater
tr: Pervaneli Isıtıcı

en: Air Curtain
tr: Hava Perdesi

en: Generic Air Conditioning
tr: Genel Havalandırma

en: Generic Humidifier
tr: Genel Nemlendirici

en: Generic Heating
tr: Genel Isıtma

en: Generic Access Control
tr: Genel Erişim Denetimi

en: Access Door
tr: Erişim Kapısı

en: Garage Door
tr: Garaj Kapısı

en: Emergency Exit Door
tr: Acil Çıkış Kapısı

en: Access Lock
tr: Erişim Kilidi

en: Elevator
tr: Asansör

en: Window
tr: Pencere

en: Entrance Gate
tr: Giriş Kapısı

en: Door Lock
tr: Kapı Kilidi

en: Locker
tr: Kilitli Dolap

en: Generic Motorized Device
tr: Genel Motorlu Aygıt

en: Motorized Gate
tr: Motorlu Kapı

en: Awning
tr: Tente

en: Blinds or Shades
tr: Panjur veya Gölgelik

en: Curtains
tr: Perde

en: Screen
tr: Paravan

en: Generic Power Device
tr: Genel Güç Aygıtı

en: Power Outlet
tr: Güç Prizi

en: Power Strip
tr: Güç Şeridi

en: Plug
tr: Fiş

en: Power Supply
tr: Güç Kaynağı

en: LED Driver
tr: LED Sürücüsü

en: Fluorescent Lamp Gear
tr: Floresan Lamba Donanımı

en: HID Lamp Gear
tr: HID Lamba Donanımı

en: Charge Case
tr: Şarj Kutusu

en: Power Bank
tr: Güç Bankası

en: Generic Light Source
tr: Genel Işık Kaynağı

en: Incandescent Light Bulb
tr: Akkor Flamanlı Ampul

en: LED Lamp
tr: LED Lamba

en: HID Lamp
tr: HID Lamba

en: Fluorescent Lamp
tr: Floresan Lamba

en: LED Array
tr: LED Dizisi

en: Multi-Color LED Array
tr: Çok Renkli LED Dizisi

en: Low voltage halogen
tr: Düşük gerilim halojen

en: Organic light emitting diode (OLED)
tr: Organik ışık yayan diyot (OLED)

en: Generic Window Covering
tr: Genel Pencere Kaplaması

en: Window Shades
tr: Pencere Gölgeliği

en: Window Blinds
tr: Pencere Panjuru

en: Window Awning
tr: Pencere Tentesi

en: Window Curtain
tr: Pencere Perdesi

en: Exterior Shutter
tr: Dış Panjur

en: Exterior Screen
tr: Dış Paravan

en: Generic Audio Sink
tr: Genel Ses Alıcısı

en: Standalone Speaker
tr: Bağımsız Hoparlör

en: Soundbar
tr: Ses Çubuğu

en: Bookshelf Speaker
tr: Kitaplık Hoparlörü

en: Standmounted Speaker
tr: Sehpaya Monte Hoparlör

en: Speakerphone
tr: Hoparlör

en: Generic Audio Source
tr: Genel Ses Kaynağı

en: Bell
tr: Zil

en: Horn
tr: Korna

en: Broadcasting Device
tr: Yayın Aygıtı

en: Service Desk
tr: Servis Masası

en: Broadcasting Room
tr: Yayın Odası

en: Auditorium
tr: Dinleme Salonu

en: Generic Motorized Vehicle
tr: Genel Motorlu Araç

en: Car
tr: Araba

en: Large Goods Vehicle
tr: Büyük Mal Aracı

en: 2-Wheeled Vehicle
tr: 2 Tekerlekli Araç

en: Motorbike
tr: Motosiklet

en: Moped
tr: Mopet

en: 3-Wheeled Vehicle
tr: 3 Tekerlekli Araç

en: Light Vehicle
tr: Hafif Araç

en: Quad Bike
tr: Dört Tekerlekli Bisiklet

en: Minibus
tr: Minibüs

en: Bus
tr: Otobüs

en: Trolley
tr: Tramvay

en: Agricultural Vehicle
tr: Tarımsal Araç

en: Camper / Caravan
tr: Kamp Aracı / Karavan

en: Recreational Vehicle / Motor Home
tr: Dinlenme Aracı / Motorlu Ev

en: Generic Domestic Appliance
tr: Genel Ev Aleti

en: Refrigerator
tr: Buzdolabı

en: Freezer
tr: Dondurucu

en: Oven
tr: Fırın

en: Microwave
tr: Mikrodalga Fırın

en: Toaster
tr: Tost Makinesi

en: Washing Machine
tr: Çamaşır Makinesi

en: Dryer
tr: Kurutma Makinesi

en: Coffee maker
tr: Kahve Makinesi

en: Clothes iron
tr: Elbise Ütüsü

en: Curling iron
tr: Saç Maşası

en: Hair dryer
tr: Saç Kurutma Makinesi

en: Vacuum cleaner
tr: Elektrikli Süpürge

en: Robotic vacuum cleaner
tr: Robot Elektrikli Süpürge

en: Rice cooker
tr: Pilav Pişirici

en: Clothes steamer
tr: Giysi Buharlayıcı

en: Generic Wearable Audio Device
tr: Genel Giyilebilir Ses Aygıtı

en: Earbud
tr: Kulakiçi Kulaklık

en: Neck Band
tr: Boyun Bandı

en: Generic Aircraft
tr: Genel Uçak

en: Light Aircraft
tr: Hafif Uçak

en: Microlight
tr: Küçük Uçak

en: Paraglider
tr: Yamaç Paraşütü

en: Large Passenger Aircraft
tr: Büyük Yolcu Uçağı

en: Generic AV Equipment
tr: Genel Ses/Video Donanımı

en: Amplifier
tr: Yükseltici

en: Receiver
tr: Alıcı

en: Radio
tr: Radyo

en: Tuner
tr: Ayarlayıcı

en: Turntable
tr: Pikap

en: CD Player
tr: CD Oynatıcı

en: DVD Player
tr: DVD Oynatıcı

en: Bluray Player
tr: Bluray Oynatıcı

en: Optical Disc Player
tr: Optik Disk Oynatıcı

en: Set-Top Box
tr: Set Üstü Kutusu

en: Generic Display Equipment
tr: Genel Görüntüleme Donanımı

en: Television
tr: Televizyon

en: Monitor
tr: Monitör

en: Projector
tr: Projeksiyon Cihazı

en: Generic Hearing aid
tr: Genel İşitme Cihazı

en: In-ear hearing aid
tr: Kulak İçi İşitme Cihazı

en: Behind-ear hearing aid
tr: Kulak Arkası İşitme Cihazı

en: Cochlear Implant
tr: Koklear İmplant

en: Generic Gaming
tr: Genel Oyun

en: Home Video Game Console
tr: Ev Video Oyun Konsolu

en: Portable handheld console
tr: Taşınabilir El Konsolu

en: Generic Signage
tr: Genel İşaret

en: Digital Signage
tr: Dijital İşaret

en: Electronic Label
tr: Elektronik Etiket

en: Generic Pulse Oximeter
tr: Genel Nabız Oksimetresi

en: Fingertip Pulse Oximeter
tr: Parmak Ucu Nabız Oksimetresi

en: Wrist Worn Pulse Oximeter
tr: Bileğe Takılan Nabız Oksimetresi

en: Generic Weight Scale
tr: Genel Tartı

en: Generic Personal Mobility Device
tr: Genel Kişisel Hareketlilik Aygıtı

en: Powered Wheelchair
tr: Elektrikli Tekerlekli Sandalye

en: Mobility Scooter
tr: Elektrikli Scooter

en: Generic Continuous Glucose Monitor
tr: Genel Sürekli Glikoz İzleyici

en: Generic Insulin Pump
tr: Genel İnsülin Pompası

en: Insulin Pump, durable pump
tr: İnsülin Pompası, dayanıklı pompa

en: Insulin Pump, patch pump
tr: İnsülin Pompası, yapışkanlı pompa

en: Insulin Pen
tr: İnsülin Kalemi

en: Generic Medication Delivery
tr: Genel İlaç Teslimatı

en: Generic Spirometer
tr: Genel Solunumölçer

en: Handheld Spirometer
tr: El Tipi Solunumölçer

en: Generic Outdoor Sports Activity
tr: Genel Açık Hava Spor Etkinliği

en: Location Display
tr: Konum Görüntüleme

en: Location and Navigation Display
tr: Konum ve Navigasyon Görüntüleme

en: Location Pod
tr: Konum Bölmesi

en: Location and Navigation Pod
tr: Konum ve Navigasyon Bölmesi

en: Hardcopy Control Channel
tr: Basılı Kopya Denetim Kanalı

en: Hardcopy Data Channel
tr: Basılı Kopya Veri Kanalı

en: Hardcopy Notification
tr: Basılı Kopya Bildirimi

en: Multi-Channel Adaptation Protocol (MCAP)
tr: Çok Kanallı Uyum Protokolü (MCAP)

en: Public Browse Group
tr: Herkese Açık Göz Atma Grubu

en: Serial Port
tr: Seri Bağlantı Noktası

en: LAN Access Using PPP
tr: PPP Kullanarak LAN Erişimi

en: Dialup Networking (DUN)
tr: Çevirmeli Ağ (DUN)

en: IrMC Sync
tr: IrMC Eşzamanlama

en: OBEX Object Push
tr: OBEX Nesne Aktarımı

en: OBEX File Transfer
tr: OBEX Dosya Aktarımı

en: IrMC Sync Command
tr: IrMC Eşzamanlama Komutu

en: Cordless Telephony
tr: Kablosuz Telefon

en: Audio Source
tr: Ses Girişi

en: Audio Sink
tr: Ses Çıkışı

en: Remote Control Target
tr: Uzaktan Kumanda Hedefi

en: Advanced Audio
tr: Gelişmiş Ses

en: Remote Control
tr: Uzaktan Kumanda

en: Video Conferencing
tr: Video Konferans

en: Intercom
tr: İnterkom

en: Fax
tr: Faks

en: Headset Audio Gateway
tr: Kulaklık Ses Ağ Geçidi

en: WAP Client
tr: WAP İstemcisi

en: Network Access Point
tr: Ağ Erişim Noktası

en: Group Network
tr: Şebeke grubu

en: DirectPrinting (BPP)
tr: Doğrudan Baskı (BPP)

en: ReferencePrinting (BPP)
tr: Referans Baskı (BPP)

en: Imaging (BIP)
tr: Resim (BIP)

en: ImagingAutomaticArchive (BIP)
tr: Otomatik Resim Arşivleme (BIP)

en: Handsfree Audio Gateway
tr: Eller Serbest Ses Ağ Geçidi

en: Basic Printing (BPP)
tr: Temel Baskı (BPP)

en: Printing Status (BPP)
tr: Baskı Durumu (BPP)

en: Human Interface Device Service (HID)
tr: Kullanıcı Etkileşim Aygıtı Hizmeti (HID)

en: HCR_Print (HCR)
tr: HCR_Baskı (HCR)

en: HCR_Scan (HCR)
tr: HCR_Tarama (HCR)

en: Common ISDN Access (CIP)
tr: Ortak ISDN Erişimi (CIP)

en: Audio/Video
tr: Ses/Video

en: SIM Access (SAP)
tr: SIM Erişimi (SAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
tr: Telefon Rehberi Erişimi (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
tr: Telefon Rehberi Erişimi (PBAP) - PSE

en: Phonebook Access (PBAP)
tr: Telefon Rehberi Erişimi (PBAP)

en: Message Access Server
tr: Mesaj Erişim Sunucusu

en: Message Notification Server
tr: Mesaj Bildirim Sunucusu

en: Message Access Profile (MAP)
tr: Mesaj Erişim Profili (MAP)

en: GNSS Server
tr: GNSS Sunucusu

en: 3D Display
tr: 3B Ekran

en: 3D Glasses
tr: 3B Gözlük

en: 3D Synchronization (3DSP)
tr: 3D Eşzamanlama (3DSP)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
tr: Multi-Profile Specification (MPS) Profili

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
tr: Multi-Profile Specification (MPS) Hizmeti

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
tr: Takvim, Görev ve Notlara (CTN) Erişim Hizmeti

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
tr: Takvim, Görev ve Notlar (CTN) Bildirim Hizmeti

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
tr: Takvim, Görev ve Notlar (CTN) Profili

en: PnP Information
tr: PnP Bilgisi

en: Generic Networking
tr: Genel Ağ

en: Generic FileTransfer
tr: Genel Dosya Aktarımı

en: Generic Audio
tr: Genel Ses

en: Generic Telephony
tr: Genel Telefon

en: Video Source
tr: Video Girişi

en: Video Sink
tr: Video Çıkışı

en: Video Distribution
tr: Video Dağıtımı

en: HDP Source
tr: HDP Girişi

en: HDP Sink
tr: HDP Çıkışı

en: Generic Access
tr: Genel Erişim

en: Generic Attribute
tr: Genel Nitelik

en: Immediate Alert
tr: Anında Uyarı

en: Link Loss
tr: Bağlantı Kaybı

en: Tx Power
tr: İletim Gücü

en: Current Time Service
tr: Geçerli Zaman Hizmeti

en: Reference Time Update Service
tr: Referans Zaman Güncelleme Hizmeti

en: Next DST Change Service
tr: Sonraki Yaz Saati Uygulaması Hizmeti

en: Glucose
tr: Glikoz

en: Health Thermometer
tr: Sağlık Termometresi

en: Device Information
tr: Aygıt Bilgileri

en: Heart Rate
tr: Kalp Atış Hızı

en: Phone Alert Status Service
tr: Telefon Uyarı Durumu Hizmeti

en: Battery Service
tr: Pil Hizmeti

en: Blood Pressure
tr: Tansiyon

en: Alert Notification Service
tr: Uyarı Bildirim Hizmeti

en: Human Interface Device
tr: Kullanıcı Etkileşim Aygıtı

en: Scan Parameters
tr: Tarama Parametreleri

en: Running Speed and Cadence
tr: Koşu Hızı ve Temposu

en: Automation IO
tr: Otomasyon G/Ç

en: Cycling Speed and Cadence
tr: Bisiklet Hızı ve Temposu

en: Cycling Power
tr: Bisiklet Gücü

en: Location and Navigation
tr: Konum ve Navigasyon

en: Environmental Sensing
tr: Ortam Sensörü

en: Body Composition
tr: Vücut Bileşimi

en: User Data
tr: Kullanıcı Verisi

en: Weight Scale
tr: Tartı

en: Bond Management
tr: Bağlantı Yönetimi

en: Continuous Glucose Monitoring
tr: Sürekli Glikoz İzleme

en: Internet Protocol Support
tr: İnternet Protokolü Desteği

en: Indoor Positioning
tr: İç Mekan Konumlandırma

en: Pulse Oximeter
tr: Nabız Oksimetresi

en: HTTP Proxy
tr: HTTP Vekili

en: Transport Discovery
tr: Taşıma Keşfi

en: Object Transfer
tr: Nesne Aktarımı

en: Primary Service
tr: Birincil Hizmet

en: Secondary Service
tr: İkincil Hizmet

en: Include
tr: Dahil et

en: Characteristic Declaration
tr: Karakteristik Beyan

en: Device Name
tr: Aygıt Adı

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Peripheral Privacy Flag
tr: Çevre Birimi Gizlilik İşareti

en: Reconnection Address
tr: Yeniden Bağlantı Adresi

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
tr: Çevre Birimi Tercih Edilen Bağlantı Parametreleri

en: Service Changed
tr: Hizmet Değişti

en: System ID
tr: Sistem Kimliği

en: Model Number String
tr: Model Numarası Dizgesi

en: Serial Number String
tr: Seri Numarası Dizgesi

en: Firmware Revision String
tr: Ürün Yazılım Revizyonu Dizgesi

en: Hardware Revision String
tr: Donanım Revizyonu Dizgesi

en: Software Revision String
tr: Yazılım Revizyonu Dizgesi

en: Manufacturer Name String
tr: Üretici Adı Dizgesi

en: PnP ID
tr: PnP Kimliği

en: Characteristic Extended Properties
tr: Karakteristik Genişletilmiş Özellikler

en: Characteristic User Description
tr: Karakteristik Kullanıcı Açıklaması

en: Client Characteristic Configuration
tr: İstemci Karakteristik Yapılandırması

en: Server Characteristic Configuration
tr: Sunucu Karakteristik Yapılandırması

en: Characteristic Presentation Format
tr: Karakteristik Sunum Biçimi

en: Characteristic Aggregate Format
tr: Karakteristik Toplama Biçimi

en: Valid Range
tr: Geçerli Aralık

en: External Report Reference
tr: Harici Rapor Referansı

en: Report Reference
tr: Bildirme Referansı

en: Audio and input profiles
tr: Ses ve giriş profilleri

en: Proprietary
tr: Tescilli

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
tr: <big>Satır(lar)ı seçin ve kopyalamak için <i>Ctrl + C</i> tuşlarını kullanın</big>

en: _Info
tr: _Bilgi

en: Show device information
tr: Aygıt bilgisini göster

en: Send _note
tr: _Not gönder

en: Send a text note
tr: Bir metin notu gönder

en: Failed to change profile to %s
tr: %s profilini değiştirme başarısız

en: Audio Profile
tr: Ses Profili

en: Select audio profile for PulseAudio
tr: PulseAudio için ses profili seçin

en: Unspecified
tr: Belirtilmemiş

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
tr: Başlangıçta ve 60 saniyede bir yapılandırılabilir hizmetlere otomatik bağlanmaya çalışır.

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
tr: %(device)s üzerinde %(service)s'e otomatik olarak bağlandı

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
tr: Aygıtlar bağlandığında veya bağlantısı kesildiğinde masaüstü bildirimleri gösterir.

en: Disconnected
tr: Bağlantı kesildi

en: Connected:
tr: Bağlandı:

en: Not Connected
tr: Bağlı Değil

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
tr: Henüz kullanım istatistikleri yok. Önce bir bağlantı kurmayı deneyin ve ardından bu sayfaya tekrar göz atın.

en: day | days
tr[0]: gün
tr[1]: gün

en: hour | hours
tr[0]: saat
tr[1]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika
tr[1]: dakika

en: %d %s %d %s and %d %s
tr: %d %s %d %s ve %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
tr: Sayacı sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device separately.
tr: (Mobil geniş bant) ağ trafiği kullanımınızı izlemenizi sağlar. Sınırlı veri erişim planları için kullanışlıdır. Bu eklenti her aygıtı ayrı olarak takip eder.

en: Network _Usage
tr: Ağ _Kullanımı

en: Shows network traffic usage
tr: Ağ kullanımını görüntüler

en: Bluetooth Enabled
tr: Bluetooth Etkinleştirildi

en: Manages local network services, like NAP bridges
tr: NAP köprüleri gibi yerel ağ hizmetlerini yönetir

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
tr: Çevirmeli Ağ (DUN) için ModemManager ve NetworkManager ile destek sağlar

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
tr: Hızlı ulaşım için son kullanılan bağlantıların menüsünü sunar

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
tr: Azami öge sayısı

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
tr: Son bağlantılar menüsünün göstereceği maksimum öge sayısı.

en: Connected to %s
tr: %s aygıtına bağlı

en: Failed to connect
tr: Bağlanma girişimi başarısız

en: %(service)s on %(device)s
tr: %(device)s üzerinden %(service)s

en: Adapter for this connection is not available
tr: Bu bağlantı için bağdaştırıcı kullanılabilir değil

en: Recent _Connections
tr: Son _Bağlantılar

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
tr: NetworkManager 0.8'de tanıtılan Kişisel Alan Ağı (PAN) için destek sağlar

en: Provides DBus API for other Blueman components
tr: Diğer Blueman bileşenleri için DBus API sağlar

en: Incoming file over Bluetooth
tr: Bluetooth 'dan gelen Dosya

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
tr: %(1)s kaynağından gelen %(0)s dosyası

en: Reject
tr: Reddet

en: Receiving file
tr: Alınan dosya

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
tr: %(1)s kaynağından %(0)s dosyası alınıyor

en: Provides OBEX file transfer capabilities
tr: OBEX dosya aktarımı yetenekleri sunar

en: Configured directory for incoming files does not exist
tr: Gelen dosyalar için ayarlanan dizin mevcut değil

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
tr: Lütfen "<b>%s</b>" dizininin bulunduğundan emin olun veya blueman-services ile yapılandırın. O zamana kadar öntanımlı "%s" kullanılacak

en: File received
tr: Dosya alındı

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
tr: %(1)s kaynağından %(0)s dosyası başarıyla alındı

en: Open
tr: Aç

en: Transfer failed
tr: Aktarım başarısız

en: Transfer of file %(0)s failed
tr: %(0)s dosyasının aktarımı başarısız oldu

en: Files received
tr: Alınan dosyalar

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
tr[0]: Arka planda %(files)d dosya alındı
tr[1]: Arka planda %(files)d dosya alındı

en: Open Location
tr: Konumu Aç

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
tr[0]: Arka planda %(files)d dosya daha alındı
tr[1]: Arka planda %(files)d dosya daha alındı

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
tr: Bluetooth kapatma anahtarı durumunu Bluetooth güç durumuna uyacak şekilde değiştirir. Sistem tarafından veya fiziksel olarak çıkartılmamış olması şartıyla Bluetooth'un bir simge aracılığıyla tekrar açılmasına izin verir.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
tr: Standart menü maddelerini durum simgelerine ekle

en: Send _Files to Device
tr: _Dosyaları Aygıta Gönder

en: _Devices
tr: _Aygıtlar

en: Adap_ters
tr: Adaptörler

en: applet
tr: uygulama

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
tr: BlueZ arka plan programı için passkey ve kimlik doğrulama servisi sağlar

en: Adds an exit menu item to quit the applet
tr: Uygulamadan çıkmak için çıkış menüsü ögesi ekler

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
tr: Bluetooth PAN bağlantısı için temel bir DHCP istemcisi sağlar.

en: Bluetooth Network
tr: Bluetooth Ağı

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
tr: Arayüz %(0)s IP adresine geçiş yaptı %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
tr: %s üzerinden IP adresi alınamadı

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
tr: %s üzerinde IP adresi elde edilmeye çalışılıyor
    Lütfen bekleyin…

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the connections in the tooltip.
tr: Bluetooth etkinken durum simgesine bir gösterge ekler ve araç ipucunda bağlantıları gösterir.

en: Bluetooth Active
tr: Bluetooth Etkin

en: Bluetooth Disabled
tr: Bluetooth Devredışı

en: Adds disconnect menu items
tr: Bağlantı kesme menü ögeleri ekler

en: Disconnect %s
tr: %s bağlantısını kes

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
tr: Öntanımlı olarak gizli olarak ayarlandığında öntanımlı bağdaştırıcıyı geçici olarak görünür yapmak için bir menü ögesi sağlar

en: Discoverable timeout
tr: Keşfedilebilirlik zaman aşımı

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
tr: Keşfedilebilir moddaki saniye cinsinden süre

en: _Make Discoverable
tr: Keşfedilebilir _Yap

en: Make the default adapter temporarily visible
tr: Öntanımlı bağdaştırıcıyı geçici olarak görünür yap

en: Discoverable… %ss
tr: Keşfedilebilir… %ss

en: Discoverable…
tr: Keşfedilebilir…

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
tr: Uygulama için bir menü ve diğer eklentilerin ona erişmesi için bir API sağlar

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
tr: <b>%(0)s</b> aygıtında <b>DUN</b> hizmetine başarıyla bağlandı.
    Ağ artık <b>%(1)s</b> üzerinden kullanılabilir

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
tr: DUN profili üzerinden internete bağlanmak için temel destek sağlar.

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
tr: Standart SPP profil bağlantısı yöneticisi, özel eylemlerin çalıştırılmasına imkân verir

en: Script to execute on connection
tr: Bağlanıldığında çalıştırılacak betik

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma separated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
tr: <span size="small">Şu argümanlar iletilecek:
    Adres, Ad, hizmet adı, uuid16s, rfcomm düğümü
    Örnek:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s'lar virgülle ayrılmış bir liste olarak geri döndürülür
    
    Aygıtın bağlantısı kesildiğinde betiğe bir HUP sinyali gönderilecektir</span>

en: Serial port connected
tr: Seri bağlantı noktasından bağlanıldı

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
tr: <b>%s</b> aygıtındaki seri bağlantı noktası hizmeti şimdi <b>%s</b> üzerinden kullanılabilir

en: Serial port connection script failed
tr: Seri bağlantı noktasından bağlantı betiği başarısız oldu

en: There was a problem launching script %s
    %s
tr: Başlangıç yazısında hata var %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
tr: Bluetooth bağdaştırıcısı güç durumlarını denetler

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
tr: <b>Bluetooth'u _Kapat</b>

en: Turn off all adapters
tr: Tüm bağdaştırıcıları kapat

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
tr: <b>Bluetooth'u _Aç</b>

en: Turn on all adapters
tr: Tüm bağdaştırıcıları aç

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
tr: Bir Bluetooth oyun denetleyicisi bağlı ise ekran koruyucuyu geçici olarak devre dışı bırakır.

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
tr: Durum simgesi göstermek için bir StatusNotifierItem sağlar

en: Network
tr: Ağ

en: Invalid IP address
tr: Geçersiz IP adresi

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
tr: IP adresi aynı adrese sahip %s arayüzü ile çakışmaktadır

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
tr: IP adresi, %s arayüzünün (%s/%s yapılandırmasına sahip) alt ağıyla çakışmaktadır
    Bu yanlış ağ davranışına neden olabilir

en: Not currently supported with this setup
tr: Bu kurulum halen desteklenmiyor

en: Transfer
tr: Aktarım

en: Applet's transfer service plugin is disabled
tr: Uygulamanın aktarım hizmeti eklentisi devre dışı

en: Dialup Settings
tr: Çevirmeli GSM Data Bağlantı Ayarları

en: Serial Port %s
tr: Seri Bağlantı Noktası %s

en: Renew IP Address
tr: IP Adresini Yenile

en: Set Bluetooth Adapter Properties
tr: Bluetooth Bağdaştırıcısı Özelliklerini Ayarla

en: Blueman Applet
tr: Blueman Uygulaması

en: Blueman Bluetooth Manager
tr: Blueman Bluetooth Yöneticisi

en: Bluetooth Manager
tr: Bluetooth Yöneticisi

en: Bluetooth Device
tr: Bluetooth Aygıtı

en: Configure Bluetooth Network
tr: Bluetooth Ağını Ayarla

en: Configuring networking requires privileges
tr: Ağ ayarlarını yapılandırmak yetki gerektirir

en: Launch DHCP client
tr: DHCP istemcisini başlat

en: Launching DHCP client requires privileges
tr: DHCP istemcisini başlatmak yetki gerektirir

en: Launch PPP daemon
tr: PPP arka plan programını başlat

en: Launching PPP daemon requires privileges
tr: PPP arka plan programını başlatmak yetki gerektirir

en: Set RfKill State
tr: RfKill Durumunu Ayarla

en: Setting RfKill State requires privileges
tr: RfKill durumunu ayarlamak yetki gerektirir
