boa - en to it translation catalogue (746 entries)

en: About Boa Constructor
it: Informazioni su Boa

en: Error writing config file: %s
    Please ensure that the Explorer.*.cfg file is not read only.
it: Errore scrivendo il file di configurazione: %s
    Controlla che il file Explorer.*.cfg non sia in sola lettura.

en: Could not set working directory from Preferences.exWorkingDirectory :
it: Non posso settare la directory di lavoro da "Preferences.exWorkingDirectory :"

en: 
    There were errors during startup, please click "Details"
it: 
    Ci sono stati errori durante l'apertura, clicca su "Dettagli"

en: Restore Boa Constructor
it: Ripristina Boa Constructor

en: Exit
it: Esci

en: About
it: In merito a

en: Error on startup
it: Errore in caricamento

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Modules
it: Moduli

en: wxPython Class Browser
it: Visualizzatore classi wxPython

en: Methods
it: Metodi

en: Properties
it: Proprietà

en: Built-in
it: Integrato

en: wxPython class browser
it: Visualizzatore classi wxPython

en: Common definition
it: Definizioni comuni

en: Edit
it: Modifica

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Tools
it: Strumenti

en: Load
it: Carica

en: Load window dimensions from the config.
it: Carica le dimensioni della finestra dalla configurazione

en: Save
it: Salva

en: Save window dimensions to the config.
it: Salva le dimensioni della finestra nella configurazione

en: Restore defaults
it: Ripristina default

en: Restore dimensions to defaults
it: Ripristina le dimensioni allo standard

en: Palette
it: Tavolozza

en: Switch to the Palette frame.
it: Vai alla finestra Tavolozza

en: Inspector
it: Ispezionatore

en: Switch to the Inspector frame.
it: Vai alla finestra di ispezione

en: Switch to the Shell page
it: Vai alla pagina della Shell

en: Explorer
it: Esploratore

en: Switch to the Explorer page
it: Vai alla pagina Esploratore

en: Preferences
it: Preferenze

en: Switch to the Preferences in the Explorer
it: Vai alla pagina delle preferenze nell'Esploratore

en: Browse back
it: Visualizza indietro

en: Go back in browsing history stack
it: Vai indietro al visualizzatore della storia

en: Browse forward
it: Muovi avanti

en: Go forward in browsing history stack
it: Vai avanti al visualizzatore della storia

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Switch to the previous page of the main notebook
it: Vai alla precedente pagina nel contenitore principale

en: Next page
it: Prossima pagina

en: Switch to the next page of the main notebook
it: Vai alla successiva pagina nel contenitore principale

en: All window dimensions
it: Tutte le dimensioni delle finestre

en: Load, save or restore IDE windows dimensions
it: Carica, salva o ripristina le dimensione delle finestre dell'IDE

en: Hide Palette
it: Nascondi Tavolozza

en: Hide the Palette frame
it: Nascondi la finestra Tavolozza

en: Windows
it: Finestra

en: Help
it: Aiuto

en: Opens help for the Editor
it: Apri l'aiuto per l'Editor

en: Getting started guide
it: Apri la guida principiante

en: Opens the Getting started guide
it: Apri la guida principiante

en: Find in index...
it: Cerca nell'indice

en: Pops up a text input for starting a search of the help indexes
it: Apri una finestra per iniziare una ricerca nell'indice dell'aiuto

en: Open an example...
it: Apri un esempio

en: Opens file dialog in the Examples directory
it: Apri una finestra nella directory degli Esempi

en: Tips
it: Suggerimento

en: Opens the "Tip of the Day" window
it: Apri la finestra de "Trucchi del giorno"

en: Opens the About box
it: Apri la finestra delle informazioni

en: &Help
it: &Aiuto

en: Not running in server mode
it: Non eseguito in modalità server

en: New
it: Nuovo

en: Open
it: Apri

en: Open a module
it: Apri modulo

en: Open recent files
it: Apri un file recente

en: Exit Boa Constructor
it: Esci da Boa Constructor

en: Previous window
it: Finestra precedente

en: Next window
it: Finestra sucessiva

en: File already open.
it: File già aperto

en: Cannot open, no transport defined.
it: Non posso aprire, nessun trasporto definito

en: Zope Object %s not supported
it: Oggetto Zope %s non supportato

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Save as...
it: Salva ome...

en: Close module
it: Chiudi il modulo

en: There are changes, do you want to save?
it: Ci sono cambiamenti, vuoi salvare?

en: Enter term to search for in the index
it: Inserisci il termine da ricercare nell'indice

en: Help - Find in index
it: Aiuto - Cerca nell'indice

en: Skipped opening files because Boa possibly crashed last time while opening
it: Salto l'apertura del file perché Boa si è bloccato nella sua apertura l'ultima volta

en: Could not update config.
it: Non posso aprire la configurazione

en: Could not save open file list:
it: Non posso salvare la lista dei file:

en: Please close the application running in the debugger before continuing.
it: Chiudi l'applicazione in esecuzione nel debugger prima di continuare

en: Window dimensions loaded
it: Dimensioni finestra caricate

en: Window dimensions saved
it: Dimensioni finestra salvate

en: Window dimensions restored to defaults
it: Dimensioni finestra ripristinate allo standard

en: Browse the Traceback/Error/Output window history.
it: Visualizza la finestra della storia delle Eccezioni/Errori/Uscita.

en: Editor status history
it: Edita la storia degli stati

en: Time
it: Tempo

en: Message
it: Messaggio

en: Switch to highlighted file
it: Vai al file colorato

en: %s saved.
it: %s salvato.

en: %s
    Do you want to overwrite these changes (Yes), reload your file (No) or cancel this operation (Cancel)?
it: %s
    Vuoi sovrascrivere questi cambiamenti (Si), ricaricare il file (No) o cancellare questa operazione (Annulla)?

en: Overwrite newer file warning
it: Sovrascrivi il messaggio di file nuovo

en: Close active view
it: Chiudi la vista attiva

en: Traceback and Output browser
it: Visualizzatore delle Eccezioni e Uscita

en: Tracebacks
it: Eccezioni

en: Output
it: Uscita

en: Errors
it: Errori

en: Tasks
it: Compiti

en: Load history...
it: Carica la storia

en: Save history...
it: Salva la storia

en: Clear history
it: Cancella la storia

en: Close diff page
it: Chiudi la pagina delle differenze

en: Close input page
it: Chiudi la pagina degli inserimenti

en: Kill process
it: Uccidi il processo

en: Check processes
it: Controlla i porcessi

en: Diffs
it: Differenze

en: Input
it: Inserimento

en: Cannot kill process %d.
it: Non posso uccidere il processo %d.

en: Cannot kill process %d, access denied.
it: Non posso uccidere il processo %d, accesso negato.

en: Killed process %d.
it: Processo ucciso %d.

en: There are still running processes that were started from Boa, please close or kill them before quitting.
    
    Click Cancel to quit anyway.
it: Ci sono ancora processi iniziati da Boa, chiudili o uccidili prima di chiudere.
    
    Premi Annulla per uscire comunque.

en: History cleared.
it: Storia cancellata

en: top | up | new folder || %s://%s
it: alto | su |  nuova cartelle || %s://%s

en: File Dialog
it: Finestra di dialogo

en: File name:
it: Nome file:

en: Files of type:
it: File di tipo:

en: Cancel
it: Annulla

en: Boa files
it: File di Boa

en: Internal files
it: File interni

en: Image files
it: File di immagine

en: All files
it: Tutti i file

en: Transport Error
it: Errore nel trasporto

en: Not a valid absolute path
it: Non è un percorso assoluto valido

en: Not a valid directory
it: Non è una directory valida

en: This file already exists.
    Do you want to overwrite the file?
it: Questo file esiste già.
    Vuoi sovrascrivere il file?

en: Overwrite file?
it: Sovrascrivere il file?

en: Category not found
it: Categoria non trovata

en: Only filesystem paths allowed
it: Solo percorsi di disco accettati.

en: Could not open %s
it: Non posso aprire %s

en: Warning
it: Attenzione

en: Save As
it: Salva come

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: Find/Replace
it: Trova/Sostituisci

en: Insert path to find in files
it: Inserisci il percorso di ricerca nei file

en: Files that will be included in search
it: File che saranno inclusi nella ricerca

en: Forward
it: Avanti

en: Backward
it: Indietro

en: Direction
it: Direzione

en: All
it: Tutti

en: Selected
it: Selezionati

en: Scope
it: Raggio d'azione

en: Options
it: Opzioni

en: Case sensitive
it: Sensibili al maiuscolo/minuscolo

en: Whole words
it: Parole intere

en: Wildcards
it: WildCards

en: Regular expressions
it: Espressioni regolari

en: Wrap search
it: Cerca in giro

en: Close on found
it: Chiudi quando trovato

en: Recursive search
it: Ricerca recursiva

en: Find
it: Trova

en: Find all
it: Trova tutto

en: Find in files
it: Trova nei file

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace all
it: Sostituisci tutto

en: Text to find
it: Testo da ricercare

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Files to find in
it: File da cercare all'interno

en: File filter
it: Filtri sui file

en: Build-in ready to run searches
it: Ricerca integrata pronta a cercare

en: Folders tree
it: Albero delle cartelle

en: Building file list from directory '%s'
it: Crea la lista file dalla cartella '%s'

en: Searching...
it: Sto cercando...

en: There is nothing to find.
it: Non c'è nulla da cercare

en: Boa - Find/Replace
it: Boa - Cerca/Sostituisci

en: There is nothing to replace with.
it: Non c'è niente da sostituire

en: The folder you entered is not valid folder.
it: La cartella non è una valida cartella

en: Build in finds
it: Lavora sui file

en: '%s' not found
it: '%s' non trovato

en: Search wrapped
it: Ricerca in giro

en: Results:
it: Risultato:

en: %s items replaced
it: %s valori sostituiti

en: Finding '%s' in files
it: Sto cercando '%s' nei file

en: Searching in file '%s'
it: Cerco nel file '%s'

en: Search aborted
it: Ricerca fermata

en: %s not searched, only local files allowed
it: %s non ricercato, solo i file locali sono accettati

en: find results
it: cerca risultato

en: Goto match
it: Vai alla corrispondenza

en: Re-run query
it: Ricerca il valore

en: Module
it: Modulo

en: Line no
it: Numero linea

en: Col
it: Colonna

en: Text
it: Testo

en: %d matches of "%s".
it: %d corrisponde a "%s"

en: Enter name to search for
it: Inserisci il nome da ricercare

en: Search
it: Cerca

en: Stop
it: Ferma

en: Server not running
it: Il server non è in esecuzione

en: Starting pydoc server...
it: Sta partendo il server pydoc...

en: Address in use,
it: Indirizzo in uso

en: Server quit.
it: Server uscito.

en: Stopping server...
it: Sto fermando il server...

en: Copy contents as text to clipboard
it: Copia i contenuti come testo negli appunti

en: Contents
it: Contenuti

en: Index
it: Indice

en: Show all
it: Visualizza tutto

en: Help: loading %s
it: Aiuto: sto leggendo %s

en: The pydoc server has not completely started up yet,
     it is safer to wait for it to finish before shutting down.
    
    Do you want to wait?
it: Il server pydoc non è completamente partito, 
     sarebbe meglio attendere prima di chiudere.
    
    Vuoi attendere?

en: Pydoc server busy
it: Server pydoc occupato

en: Extension not handled: %s
it: Estensione non gestibile: %s

en: %s not found in image paths
it: %s non trovato nel percorso di immagine

en: %s not valid
it: %s non valudo

en: reading image archive...
it: sto leggendo l'archivio immagine ...

en: image archive %s not found
it: archivio di immagine %s non trovato

en: Could not find %s
it: Non posso trovare %s

en: Select parent
it: Seleziona padre

en: Nothing selected
it: Niente selezionato

en: Delete selection
it: Cancella la selezione

en: Cut selection
it: Taglia la selezione

en: Copy selection
it: Copia la selezione

en: Paste selection
it: Incolla la selezione

en: Recreate selection
it: Ricrea la selezione

en: Post the session
it: Invia la sessione

en: Cancel the session
it: Cancella la sessione

en: New item
it: Nuovo valore

en: Delete item
it: Cancella valore

en: Show help
it: Visualizza help

en: Could not post %s because: %s: %s
it: Non posso inviare %s perché: %s: %s

en: Macro: %s not found.
it: Macro: %s non trovata.

en: Unable to post, please correct.
it: Non posso inviare, correggi.

en: Key code:
it: Codice chiave:

en: Shortcut text:
it: Testo veloce:

en: Key binding definition: %s
it: Definizione chiave: %s

en: Invalid value error
it: Errore di valore invalido

en: Unhandled bracket
it: Parentesi non accettate

en: Atleast 1 segment required, got: %r
it: Almeno 1 segmento è richiesto, presi: %r

en: Too many attribute levels
it: Troppi livelli di attributo

en: Execute module
it: Esegui modulo

en: Ran
it: Esegui

en: Method exists
it: Il metodo esiste

en: Import statement invalid: %s
it: Dichiarazione import non valuda: %s

en: Brings the Inspector to the front
it: Porta l'Ispector in primo piano

en: Brings the Editor to the front
it: Porta l'Editor in primo piano

en: Boa or selected component help
it: Boa o selezione dell'aiuto dei componenti

en: wxPython help
it: Help wxPython

en: Python help
it: Help Python

en: (Nothing selected)
it: (Niente selezionato)

en: User
it: Utente

en: Plugin skipped: %s, %s
it: Plugin saltato: %s, %s

en: Problem executing plug-in %s:
    %s
it: Problemi nell'esecuzione del plug-in %s:
    %s

en: Dialogs
it: Finestra di dialoghi

en: Module %s could not be found in Plug-ins
it: Il modulo %s non può essere trovato nei Plug-ins

en: Could not create default value from "%s" for %s. (%s:%s)
it: Non posso creare i valori standard da  "%s" per %s. (%s:%s)

en: %s not in Preferences, but is defined in globals of prefs.plug-ins.rc.py
it: %s non nelle Preferenze, ma è definito nei valori globali di prefs.plug-ins.rc.py

en: reading user preferences
it: Sto leggendo le preferenze dell'utente

en: OverridePrefsDirName must specify a directory
it: OverridePrefsDirName deve essere una directory

en: using preference directory name
it: Sto usando il nome directory delle preferenze

en: Created directory: %s
it: Directory %s creata

en: Preference file %s replaced, previous version backed up to %s
it: File delle preferenze %s sostituito, la versione precedente è salvata in %s

en: Kill
it: Uccidi

en: Waiting for response...
it: Attesa di risposta...

en: Receiving response...
it: Ricezione risposta...

en: Response received.
it: Risposta ricevuta

en: Searching
it: Sto cercando

en: Skipping
it: Salto

en: Root folder was not specified
it: La directory principale non è specificata

en: Unhandled type for Win
it: Tipo non riconosciuto per Win

en: Unknown encoding %s
it: Encoding non riconosciuto %s

en: There is already an object named %s
it: Esiste già un oggetto nominato %s

en: Illegal expression: %s
it: Espressione illegale: %s

en: (delete)
it: (cancello)

en: Not Implemented
it: Non implementato

en: Choose a gif file
it: Seleziona un file gif

en: Basic Controls
it: Controlli base

en: Buttons
it: Bottoni

en: Add separator
it: Aggiungi separatore

en: Add control
it: Aggiungi controllo

en: Old add tool
it: Vecchio strumento aggiunta

en: Containers/Layout
it: Contenitore/Posizionamento

en: Library
it: Libreria

en: List Controls
it: Contrlli lista

en: Add sizer
it: Aggiungi sizer

en: Add spacer
it: Aggiungi spacer

en: No control/sizer for sizer item of %s
it: Nessun controllo/sizer per sizer di %s

en: Rows and Cols may not both be 0
it: Righe e Colonne non possono essere entrambi 0

en: No %s controls available
it: Nessun %s controllo disponibile

en: Choose control
it: Seleziona un controllo

en: Create sizer
it: Crea un sizer

en: Must choose a control to link with sizer
it: Devi selezionare un controllo da collegare con il sizer

en: Invalid menu reference: %s
it: Riferimento invalido per il menù: %s

en: Utilities (Data)
it: Utilità (Dati)

en: Empty response from debugger process
it: Risposta vuota dal debugger

en: The debug server address could not be read
it: L'indirizzo del server di debug non può essere letto

en: The debug server failed to start
it: Il server di debug non può partire

en: Debug/Continue - %s
it: Fai il debug/Continua - %s

en: Step - %s
it: Passo - %s

en: Over - %s
it: Sopra - %s

en: Out - %s
it: Fuori - %s

en: Jump to line
it: Salta a linea

en: Pause
it: Pausa

en: Trace in source
it: Traccia i sorgenti

en: Debug browsing
it: Visualizzatore debug

en: Eval in shell
it: Valuta nella shell

en: Breakpoints
it: Punti di rottura

en: Watches
it: Visioni

en: Locals
it: Locali

en: Globals
it: Globali

en: Debugger %s- %s
it: Debugger %s -%s

en: Debugger stopped
it: Debugger fermato

en: Waiting...
it: In attesa...

en: Running...
it: Sto eseguendo...

en: Finished.
it: Finito

en: Ready.
it: Pronto

en: Breakpoint.
it: Punto di rottura.

en: Frame
it: Finestra

en: Line
it: Linea

en: Code
it: Codice

en: Paths are identical
it: I percorsi sono identici

en: Ignore
it: Ignora

en: Condition
it: Condizione

en: Goto source
it: Vai a sorgenti

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Edit ignore count
it: Edita contatore di ignoramenti

en: Edit condition
it: Edita condizioni

en: Delete
it: Cancella

en: Enabled
it: Abilita

en: Condition to break on:
it: Condizione di stop su:

en: Change condition
it: Cambia condizioni

en: Attribute
it: Attributo

en: Value
it: Valore

en: Add as watch
it: Aggiungi come visione

en: Add a %s watch
it: Aggiungi una visione %s

en: Write value to Output
it: Scrivi il valore nell'uscita

en: Add local watch
it: Aggiungi una visione locale

en: Add global watch
it: Aggiungi una visione globale

en: Edit watch
it: Edita visione

en: Expand
it: Espandi

en: Delete All
it: Cancella tutto

en: Expression:
it: Espressione:

en: Edit watch:
it: Edita visione:

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuvi

en: Host
it: Indirizzo

en: Port
it: Porta

en: Username
it: Nome utente

en: Remember
it: Ricorda

en: I18N Example
it: Esempio I18N

en: CVS Result
it: Risulatai CVS

en: Server response or Error
it: Risposta server o Errore

en: (not defined)
it: (Non definito)

en: No CVS conflicts in file
it: Nessun conflitto CVS nel file

en: Error
it: Errori

en: Inspect
it: Ispezione

en: Goto
it: Vai a

en: Close
it: Chiudi

en: Close all
it: Chiudi tutto

en: Move up
it: Muovi su

en: Move down
it: Muovi giù

en: Already at the beginning
it: Già all'inizio

en: Already at the end
it: Già alla fine

en: Can only goto 1 at a time
it: Posso solo andare a 1 alla vota

en: No category found for protocol %s
it: Nessuna categoria trovata per il protocollo %s

en: Unhandled transport
it: Trasporto non gestito

en: %s not installed: %s
it: %s non installato: %s

en: There must be a selection to rename
it: Deve esserci una selezione per la rinomina

en: Reload
it: Ricarica

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Rename
it: Rinomina

en: Bookmark
it: Preferito

en: Copy path(s) to clipboard
it: Copia percorso(i)

en: Bookmarked %s
it: %s salvato nei preferiti

en: Path(s) copied to clipboard
it: Percorso(i) copiato

en: Name exists
it: Nome esistente

en: Create copy
it: Crea copia

en: Bookmarks
it: Preferiti

en: Recent files
it: File recenti

en: Filesystem
it: Disco fisso

en: Standard files
it: File standard

en: Set as os.cwd
it: Setta come os.cwd

en: Empty zip archive
it: Archivio zip vuoto

en: Empty tar.gz archive
it: Archivio tar.gz vuoto

en: Filter
it: Filtri

en: Results
it: Risulatati

en: Updated os.cwd to %s
it: os.cwd aggiornato a %s

en: Source
it: Sorgente

en: Default settings
it: Settaggi standard

en: General
it: Generale

en: Platform specific
it: Specifico della piattaforma

en: Key bindings
it: Mappatura tastiera

en: Core support
it: Supporto principale

en: Transports
it: Trasporto

en: Not implemented
it: Non implementato

en: Invalid KeyDef item: %s
it: Valore mappatura tastiera invalido: %s

en: Property "%s" not found
it: Proprietà "%s" non trovata

en: Disable
it: Disabilita

en: Enable
it: Abilita

en: Confirm Toggle Plug-in
it: Conferma la modifica del Plug-in

en: Plug-in files
it: Plug-in file

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Skipped plug-in: %s
it: Plug-in saltato: %s

en: Broken plug-in: %s
it: Plug-in corrotto: %s

en: Installed, ordered
it: Installato, ordinato

en: Installed
it: Installato

en: Pending restart
it: In attesa di riavvio

en: item
it: valore

en: Toggle Enable/Disabled
it: Seleziona abilitato/disabilitato

en: Open plug-in file
it: Apri file di plug-in

en: Add new %s
it: Aggiungi nuovo %s

en: Remove %s
it: Rimosso %s

en: Transport module
it: Modulo di trasporto

en: New Transport
it: Nuovo trasporto

en: Module not found
it: Modulo non trovato

en: Transports tree node
it: Nodo dell'albero dei trasporti

en: New Transports Tree Node
it: Nuovo nodo dell'albero dei trasporti

en: Loading order
it: Sto leggendo l'ordine

en: Broken: %s
it: Rotto: %s

en: Tree display order
it: Ordine di visualizzazione albero

en: Protocol not installed
it: Protocollo non installato

en: Help system
it: Sistema aiuto

en: Help books
it: Libro per gli aiuti

en: Edit %s
it: Edita %s

en: Open hhp file
it: Apri hhp file

en: Restart the help system
it: Riavvia il sistema aiuto

en: Clear the help indexes
it: Cancella gli indici di aiuto

en: Deleted %s
it: Cancellato %s

en: SSH listing
it: Lista SSH

en: File was not downloaded locally.
it: Il file è stato scaricato localmente

en: Config
it: Configurazione

en: Toggle read-only
it: Setta sola lettura

en: NDiff files...
it: NDiff file

en: Confirm reload
it: Conferma la ricarica

en: Read-only not supported on this transport
it: Sola lettura non supportata in questo trasporto

en: Title
it: Titolo

en: Header
it: Testa

en: No transport for loading
it: Nessun trasporto per caricare

en: No transport for saving
it: Nessun trasporto per salvare

en: No filename
it: Nessun nome file

en: Operation only supported on the filesystem.
it: Operazione supportata solo nel disco locale

en: Saving .gif format not supported
it: Salvataggio in formato .gif non supportato

en: %s image file types not supported
it: %s tipo immagine non supportata

en: Import module into Shell
it: Importa il modulo nella Shell

en: Reload module in Shell
it: Ricarica il modulo nella Shell

en: Run application
it: Esegui operazione

en: Run module
it: Esegui modulo

en: Debug application
it: Fai il debug dell'applicazione

en: Debug module
it: Modulo Debug

en: Step in
it: Vai dentro

en: Step over
it: Vai sopra

en: Step out
it: Vai fuori

en: Profile
it: Profilo

en: Check source
it: Controlla i sorgenti

en: Cyclops
it: Cycolps

en: Reindent whole file
it: Re-indenta il file

en: Switch to app
it: Vai all'applicazione

en: Add to an open application
it: Aggiungi ad un'applicazione aperta

en: Associate with an open application
it: Associa ad un'applicazione aperta

en: Run PyChecker
it: Esegui PyChecker

en: Configure PyChecker
it: Configura PyChecker

en: Loading stats...
it: Carico le statistiche...

en: Profile stats: %s
it: Statistiche profilo: %s

en: Refreshing view...
it: Ricarico la vista...

en: Profiling complete.
it: Profiling completato

en: Compiling...
it: Compilazione...

en: There were errors
it: Ci sono stati degli errori

en: Compiled successfully
it: Compilazione eseguita

en: Running lint...
it: Sto eseguendo lint...

en: Lint completed
it: Lint completato

en: Parameters:
it: Parametri:

en: Finished execution.
it: Esecuzione terminata

en: Config file not found
it: File di configurazione non trovato

en: Running Cyclops on %s ...
it: Sto eseguendo Cyclops su %s ...

en: Cyclops report: %s
it: Risultato Cyclops: %s

en: No open applications.
it: Nessuna applicazione aperta

en: Select application to add the current file to
it: Seleziona un'applicazione a cui aggiungere il file corrente

en: Add to Application
it: Aggiungi all'applicazione

en: Associate with Application
it: Associa con un'applicazione

en: Save modified modules
it: Salva i moduli modificati

en: Compare apps
it: Compare applicazioni

en: Distutils setup
it: Setup Disutils

en: Running %s...
it: Sto eseguendo %s ...

en: Save before running Cyclops
it: Salva prima di eseguire Cyclops

en: Not saved yet!
it: Non salvato ancora!

en: Compiled file found
it: File compilato trovato

en: Import of %s successfull
it: Importazione di %s eseguito

en: Import of %s failed
it: Importazione di %s fallito

en: Reload of %s successfull
it: Ricarica di %s eseguita

en: Reload of %s failed
it: Ricarica di %s fallita

en: Loaded resource: %s
it: Risorsa %s caricata

en: Could not load %s
it: Non posso caricare %s

en: No such module in application
it: Nessun modulo nell'applicazione

en: No such module in application:
it: Nessun modulo nell'applicazione:

en: No main frame module found in application
it: Nessun frame principale trovato nell'applicazione

en: Module does not exists in application
it: Il modulo non esiste nell'applicazione

en: Missing file
it: File mancante

en: Select Resource
it: Seleziona risorse

en: File Dialog...
it: Finestra di dialogo file

en: Images
it: Immagini

en: Goto line
it: Vai a linea

en: Unsupported image type: %s
it: Tipo immagine non supportata: %s

en: Time Tracking
it: Controllo tempo

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Description
it: Descrizione

en: Time tracking
it: Controllo tempo

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: No text selected.
it: Nessun testo selezionato

en: Operation aborted.
it: Operazione abortita

en: New %s name:
it: Nuovo %s nome:

en: Rename to:
it: Rinominato in:

en: Rename?
it: Rinominare?

en: Extract method
it: Metodo esatto

en: Extract variable
it: Estrai variabile

en: Module %s not found
it: Modulo %s non trovato

en: Format paragraph
it: Formatta paragrafo

en: Help Book - Index
it: Libro di aiuto - Indice

en: Keyword(s)
it: Parola(e) chiave

en: Location
it: Locazione

en: Help Book - Contents
it: Libra Aiuto - Contenuti

en: Title from HTML
it: Titolo da HTML

en: Add file
it: Aggiungi file

en: Add files
it: Aggiungi files

en: Remove file
it: Rimuovi file

en: Open file
it: Apri file

en: Normalise paths
it: Normalizza path

en: Num
it: Numero

en: Name
it: Nome

en: Path
it: Percorso

en: Invalid file
it: File invalido

en: Enter wildcard
it: Inserisci valore(es *)

en: Add Files
it: Aggiungi file

en: Add index
it: Aggiungi indice

en: Edit index
it: Edita indice

en: Delete index
it: Cancella indice

en: Keyword
it: Parole chiavi

en: Edit entry
it: Modificata immissione

en: Delete entry
it: Cancella immissione

en: Import...
it: Importazione...

en: Help Book - Contents properties
it: Libra Aiuto - proprietà contenuti

en: Default topic
it: Argomento principale

en: Cannot delete root node.
it: Non posso cancellare il nodo principale

en: Delete %s
it: Cancella %s

en: Delete node and children
it: Cancella il nodo e i filgli

en: Make HTB
it: Crea HTB

en: Make CHM
it: Crea CHM

en: Choose source files
it: Scegli un file sorgente

en: Files list
it: Lista file

en: Entire help book directory
it: Inserisci la directory del libro degli aiuti

en: Written %s.
it: Scritto %s.

en: Wrap selection with _()
it: Contorna la sezione con _()

en: Current drawing mode
it: Metodo disegno corrente

en: Pen colour
it: Colore penna

en: Pen width
it: Larghezza penna

en: Pen style
it: Stile penna

en: Pen / Brush preview
it: Anteprima Penna / Pennello

en: Brush style
it: Stile Pennello

en: Brush colour
it: Colore Pennello

en: Background brush colour
it: Colore sottofondo Pennello

en: Zoom factor
it: Fattore zoom

en: Image info
it: Informazione immagine

en: Select
it: Seleziona

en: Draw
it: Disegna

en: Circle
it: Cerchio

en: Box
it: Riquadro

en: Fill
it: Riempimento

en: Colour
it: Colore

en: Move
it: Muovi

en: Invalid bitmap
it: Bitmap invalida

en: Not a picture
it: Non è un'immagine

en: Enter a tuple for the new size
it: Inserisci una tupla per la nuova dimensione

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Scale
it: Scala

en: Undo last change
it: Indietro dell'ultima modifica

en: Undo view changes
it: Indietro visualizzatore modifiche

en: Clear
it: Cancella

en: Resize...
it: Ridimensiona...

en: Scale...
it: Scala...

en: Edit image
it: Modifica immagine

en: Convert to module
it: Converti in un modulo

en: Compile
it: Compila

en: Module name:
it: Nome modulo:

en: Module finder
it: Cercatore moduli

en: Version
it: Versione

en: Install Path
it: Percorso di installazione

en: Pyrex is not installed
it: Pyrex non è installto

en: Regex Editor
it: Editor espressioni regolari

en: String
it: Stringa

en: Match
it: Corrispondenza

en: Groups
it: Gruppi

en: Action
it: Azioni

en: Flags
it: Opzioni

en: Error: %s: %s
it: Errore: %s: %s

en: Regex editor
it: Editor espressioni regolari

en: Demo
it: Dimostrazione

en: No module imported
it: Nessun modulo importato

en: Client id
it: Id client

en: Image size
it: Dimensione immagine

en: Allow spaces
it: Abilita spazi

en: Force upper
it: Forza maiuscolo

en: Force lower
it: Forze minuscolo

en: Right-align field(s)
it: Allinea i campi a destra

en: Choose the file
it: Scegli un file

en: Clear the current property value?
it: Cancellare il valore della proprietà corrente?

en: Clear filepath?
it: Cancellare il percorso del file?

en: Clear dirpath?
it: Cancellare il percorso della directory?

en: Choose an image
it: Scegli un'immangine

en: (rename)
it: (rinomina)

en: (show all)
it: (mostra tutti)

en: (show own)
it: (mostrai i propri)

en: Enter a new method name:
it: Inserisci un nuovo nome per il metodo:

en: Rename event method
it: Rinomina il nome per il metodo dell'evento

en: Invalid value: %s
it: Valore invalido: %s

en: Invalid value
it: Valore invalido

en: Colours
it: Colori

en: Application
it: Applicazioni

en: Type
it: Tipo

en: App. Compare
it: Applicazione comparazione

en: compare results
it: compara risultati

en: Differs from
it: Differenze da

en: Result
it: Risultati

en: changed
it: cambiamenti

en: deleted
it: cancellazioni

en: added
it: aggiunte

en: Application Todo
it: Cose da fare nell'applicazione

en: Goto file
it: Vai a file

en: #Todos
it: #Da fare

en: Filepath
it: Percorso file

en: Parsing %s...
it: Sto controllando %s...

en: %s skipped, only local files supported for Imports View
it: %s saltato, solo i file locali sono supportati da Visualizzazione Importazione

en: couldn't load %s
it: non posso leggere %s

en: Finished parsing
it: Controllo concluso

en: More new ...
it: Più novità...

en: Up
it: Alto

en: Down
it: Basso

en: No change
it: Nessun cambiamento

en: Left sides
it: Lato sinistro

en: Centers
it: Centra

en: Right sides
it: Lato destro

en: Space equally
it: Spazia in maniera uguale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Tops
it: Alto

en: Bottoms
it: Basso

en: Vertical
it: Verticale

en: Size
it: Dimensione

en: Shrink to smallest
it: Stringi al più piccolo

en: Grow to largest
it: Allarga al più grande

en: Width:
it: Larghezza:

en: Width
it: Larghezza

en: Height:
it: Altezza:

en: Height
it: Altezza

en: Data
it: Dati

en: Default editor
it: Editor di degault

en: Post
it: Invia

en: Creation/Tab order...
it: Ordine di creazione...

en: Context help
it: Aiuto contestuale

en: Wrong Designer
it: Disegnatore errato

en: Recreating not supported in the %s view
it: Ri-creazione non supportata nella vista %s

en: Designer
it: Disegnatore

en: Component name illegal %s
it: Nome componente illegale %s

en: Recreate
it: Ricrea

en: Relayout selection
it: Ri-creazione selezione

en: Relayout Designer
it: Ri-creazione Disegnatore

en: Fit sizer
it: Riempi sizer

en: Snap to grid
it: Salta nella griglia

en: Align...
it: Allinea...

en: Size...
it: Dimensione...

en: Creating frame
it: Creazione finestra

en: These links were not resolved (Details...)
it: Questi collegamenti non sono risolti (Dettagli...)

en: Designer refreshed
it: Disegnatore ricreato

en: Designer session Posted.
it: Sessione Disegnatore Inviata.

en: Designer session Cancelled.
it: Sessione Disegnatore Cancellata.

en: %s not found
it: %s non trovato

en: Can't delete frame
it: Non puoi cancellare il frame

en: Cancel Designer session?
it: Cancellare la sessione del Designer?

en: Nothing to delete
it: Niente da cancellare

en: Nothing to cut
it: Niente da tagliare

en: Nothing to copy
it: Niente da copiare

en: Only 1 control can be pasted into this container
it: Solo un controllo può essere incollato in questo contenitore

en: unknown tag %r
it: tag %r non conosciuto

en: Diff
it: Differenza

en: diffs
it: differenze

en: Previous difference
it: Precedente differenza

en: Next difference
it: Prossima differenza

en: Apply all changes
it: Applicare tutti i cambiamenti?

en: Replace %s with %s?
it: Sostituire %s con %s?

en: Back
it: Indietro

en: View
it: Visualizza

en: Documentation
it: Documentazione

en: Save HTML
it: Salva HTML

en: Print
it: Stampa

en: results
it: risultati

en: Close
it: Chiudi

en: Cyclops report
it: Stampa "Cycolps"?

en: Todo
it: Da fare

en: Line#
it: Linea#

en: Urgency
it: Urgenza

en: Entry
it: Ingresso

en: Package
it: Pacchetti

en: Info
it: Informazione

en: Add comment block to code
it: Aggiungi un blocco commento al codice

en: Explore
it: Esploratore

en: Events
it: Evento

en: Loading...
it: Sto leggendo...

en: Manifest
it: Manifesto

en: CVS conflicts
it: Conflitto CVS

en: Accept changes
it: Accetta cambiamenti

en: Reject changes
it: Elimina cambiamenti

en: Rev
it: Revisione

en: Folder
it: Cartella

en: Corrupt file
it: File corrotto

en: (Re)load diagram
it: (Ri)carica diagramma

en: Save diagram
it: Salva diagramma

en: Print diagram to PostScript
it: Stampa il diagramma in PostScript

en: Change size
it: Cambio dimensione

en: Toggle Attributes
it: Setta l'Attributo

en: Toggle Methods
it: Setta il Metodo

en: Goto Source
it: Vai ai sorgenti

en: Goto Documentation
it: Vai alla documentazione

en: Imports
it: Importazioni

en: stats
it: statistiche

en: Save stats
it: Salva le statistiche

en: Choose a function:
it: Seleziona una funzione:

en: %s was called by...
it: %s è stato creato da...

en: %s called...
it: %s chiamato

en: Comment
it: Commenta

en: Uncomment
it: Decommenta

en: Indent
it: Indenta

en: Dedent
it: Togli indentazione

en: Run to cursor
it: Vai dal cursore

en: Sizers
it: Dimensioni

en: Page: %d
it: Pagina: %d

en: Style
it: Stile

en: Style def:
it: Definizione stile:

en: Face:
it: Faccia:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Background
it: Sfondo

en: Text attributes
it: Attributi del testo

en: Underlined
it: Sottolineato

en: Italic
it: Italico

en: Bold
it: Grassetto

en: Accept value
it: Accetta valore

en: colour
it: colore

en: Not a valid colour value
it: Valore di colore non valido

en: Invalid common definition
it: Definizione comune invalida

en: Edit common definitions dictionary
it: Edita la definizione del dizionario

en: Not a valid dictionary
it: Dizionario invalido

en: Colour value
it: Volare colore

en: Font face
it: Tipo di font

en: Size value
it: Valore di dimensione

en: Property type
it: Tipo proprietà

en: Not a valid colour string: %s
it: Stringa di colore non valida: %s

en: Config file %s not found
it: File di configurazione %s non trovato

en: Common definitions (%s) not a valid dict
it: La definizione comune (%s) non è un dizionario valido

en: Not a valid dict [%s] braces
it: Parentesi di dizionario [%s] non valide

en: Adding or removing lines from the debugger will cause the source and the debugger to be out of sync.
    Please undo this action.
it: Aggiungere o rimuovere linee dal debugger causerà la perdita di sincronizzazione tra i sorgenti ed il debugger. Per favore ripristina l'azione

en: %s not supported
it: %s non supportato

en: XMLTree
it: Albero XML
