Content Profile 6.x - en to sv translation catalogue (57 entries)

en: Profile Node from user
sv: Nodprofil från användare

en: Adds a Content Profile from user context
sv: Lägger till en innehållsprofl från användares sammanhang

en: User
sv: Användare

en: Relationship type
sv: Typ av släktskap

en: User has content_profile
sv: Användare har content_profile

en: Content Profile Content Type
sv: Innehållstyp för innehållsprofil

en: Select the Content Profile content type to check for.
sv: Välj innehållstyp att kontrollera för innehållsprofil.

en: @user has his @type created
sv: @user har skapat sin @type

en: Load Content Profile
sv: Ladda innehållsprofil

en: User, whose profile should be loaded
sv: Användare vars profil skall laddas

en: Content Profile
sv: Innehållsprofil

en: Select the Content Profile content type to load.
sv: Välj innehållstyp att ladda för innehållsprofilen

en: Load @user's @type
sv: Ladda @type för @user

en: edit
sv: redigera

en: View
sv: Visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Weight
sv: Vikt

en: The weight of content of this content type where ever they appear - this applies to the input form integration as well to the display integration.
sv: Vikten för innehållet för denna innehållstyp där de återfinns - detta gäller integrationen med inmatningsformuläret såväl som integrationen med visningen.

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: Customize the display of this content profile.
sv: Anpassa visningen för denna innehållsprofil.

en: User page display style
sv: Stil för visning av användarsida

en: Don't display this content profile on the user account page
sv: Visa inte denna innehållsprofil på sidan för användarens konto

en: Display it as link to the profile content
sv: Visa det som en länk till profilens innehåll

en: Display the full content
sv: Visa det fullständiga innehållet

en: Display the content's teaser
sv: Visa innehållets sammanfattning

en: Include an edit link to the display
sv: Inkludera en redigeringslänk till visningen

en: Show a link to the content profile creation page, if there is no profile.
sv: Visa en länk till sidan för att skapa en innehållsprofil, om det inte finns någon profil.

en: If selected and the user has no profile of this type yet, a link to add one is shown on the user page.
sv: Om vald och användaren inte har någon profil av denna typ ännu visas en länk för att lägga till en på användarens sida.

en: Profile edit tab
sv: Flik för redigering av profil

en: None
sv: Ingen

en: Show a tab at the user's page
sv: visa en flik på användarens sida

en: Show a secondary tab below the user's edit tab
sv: Visa en sekundär flik under användarens redigeringsflik

en: Submit
sv: Skicka

en: Use this content type as a content profile for users
sv: Använd denna innehållstyp som innehållsprofil för användare

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: This user has already a content profile of this type. You can only create one profile per user.
sv: Denna användare har redan en innehållsprofil av denna typ. Du kan enbart skaåa en profil per användare.

en: content
sv: innehåll

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: Content profile
sv: Innehållsprofil

en: Configure the display and management of this content profile.
sv: Konfigurera visningen och hanteringen av denna innehållsprofil.

en: Profile
sv: Profil

en: A user profile built as content.
sv: En användarprofil uppbyggd som innehåll.

en: Use content types for user profiles.
sv: Använd innehållstyp för användareprofiler.

en: User Registration
sv: Användarregistrering

en: Customize how this content profile shows up on the user registration page.
sv: Anpassa hur denna innehållsprofil skall visas på sidan för användarens registrering.

en: Use on Registration
sv: Använd under registrering

en: Use this content type on the user registration page
sv: Använd denna innehållstyp på användarens sida för registrering

en: Hide these fields during registration
sv: Göm dessa fält under registrering

en: There are no fields defined, so registration integration is disabled.
sv: Det finns inga fält definierade, så integrering under registrering är inaktiverad.

en: Field Group:
sv: Fältgrupp:

en: view
sv: visa

en: Content Profile: added %user %type upon registration.
sv: Innehållsprofil: lade till %user %type under registrering.

en: Content Profile User Registration
sv: Registrering av användares innehållsprofiler

en: Enable content profile features during user registration
sv: Aktivera innehållsprofils funktioner under användarregistrering

en: Node
sv: Nod

en: Create a relationship to a content profile of the user.
sv: Skapa ett släktskap till en innehållsprofil för användaren.

en: Content type
sv: Innehållstyp
