BOINC - en to sv translation catalogue (1558 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
sv: Svenskakuntra

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
sv: Swedish

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: An invitation code is required to create an account.
sv: En inbjudningskod krävs för att skapa ett konto.

en: Invitation code
sv: Inbjudningskod

en: Identifies you on our web site. Use your real name or a nickname.
sv: Identifierar dig på vår webbsida. Använd ditt riktiga namn eller ett användarnamn.

en: Screen name
sv: Användarnamn

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'.
sv: Det måste vara en giltig adress i form av 'namn@domän'.

en: Email address
sv: E-postadress

en: Must be at least %1 characters
sv: Det måste vara åtminstånde %1 tecken

note: we need the password here not for verification, but because we store it salted with email address, which is about to change.
en: Password
sv: Lösenord

en: Select the country you want to represent, if any.
sv: Välj det land du vill representera, om något.

en: Country
sv: Land

en: Postal or ZIP Code
sv: Postnummer eller ZIP-kod

en: Optional
sv: Frivillig

en: Terms of Use
sv: Användarvillkor

en: Do you agree to the terms of use above?
sv: Godkänner du användarvillkoren ovan?

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: forgot password?
sv: glömt lösenord?

en: Stay logged in
sv: Fortsätt vara inloggad

note: kludge
en: Log in
sv: Logga in

en: I agree
sv: Jag godkänner

en: Bold text: [b]text[/b]  (alt+b)
sv: Fet text: [b]text[/b]  (alt+b)

en: Italic text: [i]text[/i]  (alt+i)
sv: Kursiv text: [i]text[/i]  (alt+i)

en: Underline text: [u]text[/u]  (alt+u)
sv: Understruken text: [u]text[/u]  (alt+u)

en: Strikethrough text: [s]text[/s]  (alt+k)
sv: Genomstruken text: [s]text[/s]  (alt+k)

en: Quote text: [quote]text[/quote]  (alt+q)
sv: Citerad text: [quote]text[/quote]  (alt+q)

en: Code display: [code]code[/code]  (alt+c)
sv: Kodvisning: [code]code[/code]  (alt+c)

en: List: [list]text[/list] (alt+l)
sv: Lista: [list]text[/list] (alt+l)

en: Ordered list: [list=1]text[/list]  (alt+o)
sv: Sorterad lista: [list=1]text[/list]  (alt+o)

en: Insert image: [img]http://image_url[/img]  (alt+p)
sv: Infoga bild: [img]http://image_url[/img]  (alt+p)

en: Insert URL: [url]http://url[/url] or [url=http://url]URL text[/url]  (alt+w)
sv: Infoga länk: [url]http://url[/url] or [url=http://url]URL text[/url]  (alt+w)

en: Font color
sv: Typsnittfärg

en: Font color: [color=red]text[/color]  Tip: you can also use color=#FF0000
sv: Typsnittfärg: [color=red]text[/color] Tips: du kan också använda color=#FF0000

en: Default
sv: Standard

en: Dark Red
sv: Mörkröd

en: Red
sv: Röd

en: Brown
sv: Brun

en: Yellow
sv: Gul

en: Green
sv: Grön

en: Olive
sv: Oliv

en: Blue
sv: Blå

en: Dark Blue
sv: Mörkblå

en: Violet
sv: Violett

en: Font size
sv: Typssnittstorlek

en: Font size: [size=x-small]small text[/size]
sv: Typsnittstorlek: [size=x-small]iten text[/size]

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Close all open bbCode tags
sv: Stäng alla öppna bbCode-taggar

en: Close Tags
sv: Stäng taggar

en: Join
sv: Gå med

en: Login
sv: Logga in

en: Account
sv: Konto

en: Preferences
sv: Inställningar

en: About %1
sv: Om %1

en: Help
sv: Hjälp

en: Project
sv: Projekt

en: Participate
sv: Delta

en: Do work
sv: Utför arbete

en: Server status
sv: Serverstatus

en: Credit statistics
sv: Poäng statistik

en: Applications
sv: Program

en: GPU models
sv: GPU modeller

en: CPU models
sv: CPU modeller

en: Computer types
sv: Dator typer

en: Computing
sv: Beräkning

en: Community
sv: Gemenskap

en: Message boards
sv: Forum

note: array(tra("Questions and Answers"), $url_prefix."forum_help_desk.php"),
en: Teams
sv: Lag

en: create or join a team
sv: skapa eller gå med i ett lag

en: Profiles
sv: Profiler

en: User search
sv: Sök användare

en: User of the day
sv: Dagens medlem

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Site
sv: Webbplats

en: Site search
sv: Sök på webbplatsen

en: Languages
sv: Språk

note: names for the above
en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: Highest rated posts first
sv: Högst rankade poster först

en: Newest post first
sv: Nyaste post först

en: Most views first
sv: Flest visningar först

en: Most posts first
sv: Flest postningar först

en: This answered my question
sv: Detta besvarade min fråga

en: I also have this question
sv: Jag har också samma fråga

en: Off-topic
sv: Inte relevant

en: Volunteer moderator
sv: Volontärmoderator

en: Project administrator
sv: Projektadministratör

en: Project developer
sv: Projektutvecklare

en: Project tester
sv: Projekttestare

en: Volunteer developer
sv: Volontärutvecklare

en: Volunteer tester
sv: Volontärtestare

en: Project scientist
sv: Projektforskare

en: Help desk expert
sv: Hjälpcenterexpert

note: Search
en: Search for words in forum messages
sv: Sök efter ord i forumposter

en: Search forums
sv: Sök forum

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Private messages
sv: Privata meddelanden

en: Questions and Answers
sv: Frågor & Svar

en: %1 message board
sv: %1 forum

en: Previous
sv: Tidigare

en: Next
sv: Nästa

en: Author
sv: Författare

en: Message
sv: Meddelande

en: Send message
sv: Sänd meddelande

en: Send %1 a private message
sv: Skicka %1 ett privat meddelande

en: Joined: %1
sv: Gick med: %1

en: Posts: %1
sv: Inlägg: %1

en: Credit: %1
sv: Poäng: %1

en: You haven't read this message yet
sv: Du har inte läst det här meddelandet än

en: Unread
sv: Oläst

en: Message %1
sv: Meddelande %1

en: hidden
sv: gömt

en: Posted: %1
sv: Postad: %1

en:  - in response to
sv:  - svar till

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit this message
sv: Redigera detta meddelande

en: Last modified: %1
sv: Senast ändrat: %1

en: This post is hidden because the sender is on your 'ignore' list.  Click %1 here %2 to view hidden posts
sv: Denna post är dold eftersom avsändaren finns på din ”ignorer”-lista. Klicka %1 här %2 för att visa dolda poster.

en: Report this post as offensive
sv: Raportera denna post som stötande

en: Report as offensive
sv: Rapportera som stötande

en: Rating: %1
sv: Rankning: %1

en: rate:
sv: rank:

en: Click if you like this message
sv: Klicka om du gillar detta meddelande

en: Rate +
sv: Ranka +

en: Click if you don't like this message
sv: Klicka om du inte gillar detta meddelande

en: Rate -
sv: Ranka -

note: "Reply" is used as a verb
en: Reply
sv: Svara

en: Post a reply to this message
sv: Posta ett svar till det här meddelandet

note: "Quote" is used as a verb
en: Quote
sv: Citera

en: Post a reply by quoting this message
sv: Skriv ett svar genom att citera detta meddelande

en: Hidden by a moderator
sv: Dold av en moderator

en: Posted %1 by %2
sv: Skrivet %1 av %2

en: You may not post or rate messages until %1
sv: Du kan inte posta eller ranka meddelanden förän %1

en: Posts must be 'kid friendly': they may not contain content that is obscene, hate-related, sexually explicit or suggestive.
sv: Inlägg måste vara "barnvänliga": de får inte innehålla något oanständigt, sexuellt eller suggestivt.

en: No commercial advertisements.
sv: Inga reklammeddelanden.

en: No links to web sites involving sexual content, gambling, or intolerance of others.
sv: Inga länkar till sidor som har innehåll av sexuell karaktär, spel eller intolerans mot andra.

en: No messages intended to annoy or antagonize other people, or to hijack a thread.
sv: Inga meddelanden som ämnar störa eller reta andra, eller som ämnar kapa tråden.

en: No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
sv: Inga meddelanden som är avsiktligt hotfulla eller förolämpande.

en: No abusive messages involving race, religion, nationality, gender, class or sexuality.
sv: Inga kränkande kommentarer angående ras, religion, nationalitet, könstillhörighet, klass eller sexualitet.

en: Posts that violate these rules may be deleted.
sv: Inlägg som bryter mot detta kan komma att tas bort.

en: The posting privileges of violators may be suspended or revoked.
sv: Möjligheten att göra inlägg för överträdare kan komma att dras in eller tas bort.

en: If your account is suspended, don't create a new one.
sv: Om dit konto har spärrats, skapa inte ett nytt.

en: Unhide
sv: Visa

en: Unhide this post
sv: Visa denna post

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide this post
sv: Dölj denna post

en: Move
sv: Flytta

en: Move post to a different thread
sv: Flytta post till en annan tråd

en: Banish author
sv: Stäng av författaren

en: Vote to banish author
sv: Rösta för att stänga av författaren

en: Vote not to banish author
sv: Rösta för att inte stänga av författaren

en: Start vote to banish author
sv: Starta omröstning om att stänga av författaren

en: Delete
sv: Radera

en: Delete this post
sv: Radera denna post

en: Only team members can post to the team message board
sv: Endast lagmedlemmar kan göra inlägg i lagets forum

en: To create a new thread in %1 you must have a certain level of average credit. This is to protect against abuse of the system.
sv: För att skapa en ny tråd i %1 måste du ha en viss nivå av genomsnittlig poäng. Detta för att skydda mot missbruk av systemet.

en: You cannot create threads right now. Please wait before trying again. This is to protect against abuse of the system.
sv: Du kan inte skapa trådar just nu. Vänta innan du försöker igen. Detta för att skydda mot missbruk av systemet.

en: This thread is locked. Only forum moderators and administrators are allowed to post there.
sv: Denna tråd är låst. Endast forummoderatorer och administratörer är tillåtna att posta där.

en: Can't post to a hidden thread.
sv: Kan ej posta i en dold tråd.

en: Thread
sv: Tråd

en: Posts
sv: Poster

en: Views
sv: Visningar

en: Last post
sv: Senaste post

en: New posts in the thread %1
sv: Nya poster i tråd %1

en: New posts in subscribed thread
sv: Nya poster i prenumererad tråd

en: There are new posts in the thread '%1'
sv: Det finns nya poster i tråden '%1'

en: Mark all threads as read
sv: Markera alla trådar som lästa

en: Mark all threads in all message boards as read.
sv: Markera alla trådar i alla forum som lästa.

en: No host
sv: Ingen värd

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Home
sv: Hem

en: Work
sv: Arbete

en: School
sv: Skola

en: Update location
sv: Uppdateringsplats

en: Computer information
sv: Datorinformation

en: IP address
sv: IP-adress

en: (same the last %1 times)
sv: (samma de senaste %1 gångerna)

en: External IP address
sv: Extern IP-adress

en: Show IP address
sv: Visa IP-adress

en: Domain name
sv: Domännamn

en: Product name
sv: Produktnamn

en: Local Standard Time
sv: Lokal standardtid

en: UTC %1 hours
sv: UTC %1 timmar

en: Owner
sv: Ägare

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Created
sv: Skapades

en: Total credit
sv: Total poäng

en: Average credit
sv: Genomsnittlig poäng

en: Cross project credit
sv: Projektöverskridande poäng

en: CPU type
sv: CPU-typ

en: Number of processors
sv: Antal processorer

en: Coprocessors
sv: Hjälpprocessorer

en: Virtualization
sv: Virtualisering

en: Operating System
sv: Operativsystem

en: BOINC version
sv: BOINC-version

en: Memory
sv: Minne

en: Swap space
sv: Växlingsfil

en: Total disk space
sv: Totalt diskutrymme

en: Free Disk Space
sv: Ledigt diskutrymme

en: Measured floating point speed
sv: Uppmätt 'floating point' -hastighet

en: %1 billion ops/sec
sv: %1 miljarder beräkningar/s

en: Measured integer speed
sv: Uppmätt  heltals-hastighet

en: Average upload rate
sv: Genomsnittslig uppladdningsranking

en: %1 KB/sec
sv: %1 KB/s

en: Unknown
sv: Okänt

en: Average download rate
sv: Genomsnittslig nedladdningsranking

en: Average turnaround time
sv: Genomsnittslig omvändningstid

en: %1 days
sv: %1 dagar

en: Application details
sv: Applikationsdetaljer

en: Show
sv: Visa

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Number of times client has contacted server
sv: Antal tillfällen klienten har kontaktat server

en: Last time contacted server
sv: Senaste tillfälle kontaktat server

en: Fraction of time BOINC is running
sv: Fraktion av tid BOINC kör

en: While BOINC is running, fraction of time computer has an Internet connection
sv: Medans BOINC kör, fraktion av tid datorn har en Internetanslutning

en: While BOINC is running, fraction of time computing is allowed
sv: Medans BOINC kör, fraktion av tid som beräkning är tillåten

en: While is BOINC running, fraction of time GPU computing is allowed
sv: Medans BOINC kör, fraktion av tid GPU-beräkning är tillåten

en: Average CPU efficiency
sv: Genomsnittslig CPU-effektivitet

en: Task duration correction factor
sv: Uppgifts varaktighets korrektionsfaktor

en: Location
sv: Plats

en: Delete this computer
sv: Ta bort denna dator

en: Merge duplicate records of this computer
sv: Slå ihop dubbla poster av den här datorn

en: Merge
sv: Slå ihop

en: Last contact
sv: Senaste kontakt

en: Avg. credit
sv: Genomsnittlig poäng

en: Recent average credit
sv: Nyligen genomsnittlig poäng

en: Operating system
sv: Operativsystem

en: installed
sv: Installerad

en: , CPU has hardware virtualization support and it is enabled
sv: , CPU har hårdvarustöd för virtualisering och den är påslagen

en: , CPU has hardware virtualization support but it is disabled
sv: , CPU har hårdvarustöd för virtualisering men den är avstängd

en: , CPU does not have hardware virtualization support
sv: , CPU har inte hårdvarustöd för virtualisering

en: None
sv: Ingen

en: (%1 processors)
sv: (%1 processorer)

en: Details
sv: Detaljer

en: Cross-project stats:
sv: Projektöverskridande statistik:

en: Host %1 has overlapping lifetime:
sv: Enhet %1 har överlappande livstid:

en: Host %1 has an incompatible OS:
sv: Värd %1 har ett inkompatibelt OS:

en: Host %1 has an incompatible CPU:
sv: Värd %1 har en inkompatibel CPU

en: same host
sv: samma värd

en: Can't merge host %1 into %2 - they're incompatible
sv: Kan inte slå ihop enhet %1 med %2 - de är inte kompatibla

en: Merging host %1 into host %2
sv: Slår ihop enhet %1 till enhet %2

en: Couldn't update credit of new computer
sv: Kunde inte uppdatera poängen för en ny dator

en: Couldn't update results
sv: Kunde ej uppdatera resultat

en: Couldn't retire old computer
sv: Kunde inte pensionera gammal dator

en: Retired old computer %1
sv: Pensionera gammal dator %1

en: Show:
sv: Visa

en: All computers
sv: Alla datorer

en: Only computers active in past 30 days
sv: Endast datorer aktiva de senaste 30 dagarna

en: Computer ID
sv: Dator-ID

en: Name
sv: Namn

en: Model
sv: Modell

en: Merge computers by name
sv: Slå ihop enheter via namn

en: Discuss
sv: Diskutera

en: News is available as an %sRSS feed%s
sv: Nyheter finns tillgängliga som ett %sRSS feed%s

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Write
sv: Skriv

en: 
            <ul>
            <li> Messages may not contain content that is obscene, hate-related,
                sexually explicit or suggestive.
            <li> No commercial advertisements.
            <li> No links to web sites involving sexual content,
                gambling, or intolerance of others.
            <li> No messages intended to annoy or antagonize other people.
            <li> No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
            <li> No abusive comments involving race, religion,
                nationality, gender, class or sexuality.
            <li> The privileges of violators may be suspended or revoked.
            <li> If your account is suspended, don't create a new one.
            </ul>
sv: 
    <ul>
    <li>Inlägg får inte innehålla något som är obscent, hatrelaterat, sexuellt explicit eller suggestivt.
    <li>Inga kommersiella reklammeddelanden.
    <li>Inga länkar till webbsidor med sexuellt innehåll,
    spel eller intolerans mot andra.
    <li>Inga meddelanden som är avsedda att irritera eller motverka andra människor.
    <li>Inga meddelanden som medvetet är fientliga, hotande eller förolämpande.
    <li>Inga kränkande kommentarer som inbegriper ras, religion,
     nationalitet, kön, klass eller sexualitet.
    <li>Möjligheten att göra inlägg kan komma att dras in temporärt eller permanent.
    <li>Om ditt konto är avstängt, skapa inte ett nytt.
    </li>

en: Send message to team
sv: Skicka meddelande till laget

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Subject
sv: Ämne

en: Send private message
sv: Sänd privat meddelande

en: no such message
sv: inget sådant meddelande

en: To
sv: Till

en: User IDs or unique usernames, separated with commas
sv: Användar-ID eller unika användarnamn, separera med komman

en: sent you a private message; subject:
sv: har skickat ett privat meddelande; ämne:

en: Private message%1 from %2, subject:
sv: Privat meddelande %1 från %2, ämne:

en: Couldn't create message
sv: Kunde ej skapa meddelande

en: You are not allowed to send privates messages so often. Please wait some time before sending more messages.
sv: Du är inte tillåten att sända privata meddelanden så ofta. Vänligen vänta en tid innan du sänder fler meddelanden.

en: unread
sv: oläst

en: For email notification, %1 edit community prefs %2
sv: För e-postavisering. %1 redigera gemenskapsinställning %2

en: Private message
sv: Privat meddelande

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
sv: ”I användning” betyder mus/tangentbordsinmatning de senaste

en: This determines when the computer is considered 'in use'.
sv: Det här bestämmer när datorn anses vara ”i användning”.

en: minutes
sv: minuter

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
sv: Kryssa i denna för att försätta beräkning och filöverföringar i vänteläge när du använder datorn.

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
sv: Kryssa i denna för att försätta GPU-beräkning i vänteläge medan du använder datorn.

en: Use at most
sv: Använd som mest

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
sv: Håll en del CPU:er fria för andra program. Exempelvis: 75% betyder att 6 kärnor används på en 8-kärnig CPU.

en: % of the CPUs
sv: % av CPU:erna

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
sv: Försätt beräkning i vänteläge/återuppta med några sekunders mellanrum för att minska CPU-temperatur och energianvändning.

en: % of CPU time
sv: % av CPU-tid

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
sv: Försätt i vänteläge när icke-BOINC CPU-användning är högre än

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
sv: Försätt beräkning i vänteläge när din dator är upptagen med att köra andra program.

en: Limit the memory used by BOINC when you're using the computer.
sv: Begränsa minnet använt av BOINC medans du använder datorn.

en: Limit the memory used by BOINC when you're not using the computer.
sv: Begränsa minnet använt av BOINC när du inte använder datorn.

en: Suspend when no mouse/keyboard input in last
sv: Pausa efter ingen mus/tangentbords-inmatning senaste

en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
sv: Detta tillåter vissa datorer att gå ner i lågenergi-läge när den inte används.

en: Suspend when computer is on battery
sv: Försätt i vänteläge när datorn drivs av batteri

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
sv: Kryssa i denna för att försätta beräkning i viloläge på bärbara när de körs på batteri.

en: Switch between tasks every
sv: Växla mellan arbetsuppgifter var

en: If you run several projects, BOINC may switch between them this often.
sv: Om du kör ett flertal projekt, kommer BOINC att växla mellan dem såhär ofta.

en: Request tasks to checkpoint at most every
sv: Begär att uppgifter ska lagra kontrollpunkt var

en: This controls how often tasks save their state to disk, so that later they can be continued from that point.
sv: Det här kontrollerar hur ofta uppgifter sparar sina resultat till disken, för att de senare kan fortsätta från den punkten.

en: seconds
sv: sekunder

en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
sv: Lämna icke-GPU-uppgifter i minnet vid vänteläge

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
sv: Om ikryssad, stannar uppgifter i vänteläge i minnet och återupptas utan att något arbete gått förlorat. Om ej ikryssad tas uppgifter i vänteläge bort från minnet och återupptas från deras senaste kontrollpunkt.

en: Store at least
sv: Lagra minst

en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
sv: Lagra minst så många uppgifter att datorn hålls upptagen så här länge.

en: days of work
sv: dagars arbete

en: Store up to an additional
sv: Lagra ytterligare upp till

en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
sv: Lagra ytterligare uppgifter utöver miniminivån.  Bestäm hur mycket arbete som begärs när ett projekt kontaktas.

en: Compute only between
sv: Beräkna endast mellan

en: Compute only during a particular period each day.
sv: Beräkna endast vid en speciell period varje dag.

en: Use no more than
sv: Använd inte mer än

en: Limit the total amount of disk space used by BOINC.
sv: Begränsa den totala mängden diskutrymme använt av BOINC.

en: Leave at least
sv: Lämna åtminstone

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where BOINC stores data.
sv: Begränsa diskutryme till att lämna så här mycket ledigt utrymme på volymen där BOINC lagrar data.

en: GB free
sv: Fria GB

en: Limit the percentage of disk space used by BOINC on the volume where it stores data.
sv: Begränsa diskutrymmet i procent som BOINC använder på volymen där den lagrar data i.

en: % of total
sv: %

en: Page/swap file: use at most
sv: Växlingsfil: använd som mest

en: Limit the swap space (page file) used by BOINC.
sv: Begränsa vaxlingsutrymmet (växlingsfilen) använd av BOINC.

en: Limit download rate to
sv: Begränsa hämtningshastighet till

en: Limit the download rate of file transfers.
sv: Begränsa hämtningshastigheten för filöverföringar.

en: KB/second
sv: KB/Sekund

en: Limit upload rate to
sv: Begränsa sändningshastigheten till

en: Limit the upload rate of file transfers.
sv: Begränsa sändningshastigheten för filöverföringar.

en: Limit usage to
sv: Begränsa användning till

en: Example: BOINC should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
sv: Exempel: BOINC skall överföra som mest 2000 MB data varje 30 dagar.

en: MB every
sv: MB var

en: days
sv: dagar

en: Transfer files only between
sv: Överför filer endast mellan

en: Transfer files only during a particular period each day.
sv: Överför filer endast under en speciell tidsperiod var dag.

en: Skip data verification for image files
sv: Hoppa över dataverifiering för bildfiler

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of BOINC.
sv: Välj bara detta om din Internetleverantör modifierar avbildfiler. Att skippa verifikation reducerar säkerheten för BOINC negativt.

en: Confirm before connecting to Internet
sv: Bekräfta innan anslutning till Internet

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
sv: Användbart endast om du har modem-, ISDN- eller VPN-anslutning.

en: Disconnect when done
sv: Avbryt anslutning när klar

en: General
sv: Allmänt

en: Network
sv: Nätverk

note: These texts are used in multiple places in prefs_edit.php and add_venue.php
en: These preferences apply to all the BOINC projects in which you participate.
sv: Dessa inställningar börjar gälla för alla BOINC-projekt som du deltar i.

en: %1 Unable to update preferences. %2 The values marked in red below were out of range or not numeric.
sv: %1 Kunde inte uppdatera inställningarna. %2 Värdena markerade i rött nedan var utanför intervallet eller ej numeriska.

en: Separate preferences for %1
sv: Separata inställningar för %1

en: Edit preferences
sv: Redigera inställningar

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add separate preferences for %1
sv: Lägg till separata inställningar för %1

en: These settings apply to all computers using this account except
sv: Dessa inställningar gäller för alla datorer anslutna till detta konto förutom

en: computers where you have set preferences locally using the BOINC Manager
sv: datorer där du har gjort lokala inställningar med hjälp av BOINC-hanteraren

en: Android devices
sv: Androidenheter

en: (Switch view)
sv: (Byt vy)

en: Combined preferences
sv: Kombinerade inställningar

en: Primary (default) preferences
sv: Primära (standard) inställningar

en: Preferences last modified:
sv: Inställningar senast ändrade:

en: Add preferences
sv: Lägg till inställningar

en: Update preferences
sv: Uppdatera inställningar

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

note: TODO: make this a subclass of PREF
en: Default computer location
sv: Standardplats för datorer

en: New computers will use this location for computing and project preferences.
sv: Ny datorer kommer att använda denna plats för beräkning- och projektspecifika inställningar.

en: Resource share
sv: Resursfördelning

en: Determines the proportion of your computer's resources allocated to this project. For example, if you participate in two BOINC projects with resource shares of 100 and 200, the first will get 1/3 of your resources and the second will get 2/3.
sv: Används för att avgöra resurstilldelningen till detta projekt. Exempel: Om du deltar i två BOINC-projekt med resursfördelningarna 100 och 200, då kommer det först projektet att tilldelas 1/3 av resurserna och det andra projektet kommer att få 2/3 av resurserna.

en: Accelerate GPU tasks by dedicating a CPU to each one?
sv: Snabba på GPU-uppgifter genom att dedikera en processorkärna till varje?

en: Use CPU
sv: Använd CPU

en: Use AMD GPU
sv: Använd AMD GPU

en: Use NVIDIA GPU
sv: Använd NVIDIA GPU

en: Use Intel GPU
sv: Använd Intel GPU

en: Run test applications?
sv: Använd test applikationer?

en: This helps us develop applications, but may cause jobs to fail on your computer
sv: Detta hjälper oss att utveckla applikationerna, men kan innebära att jobb misslyckas på din dator

en: Emails will be sent from %1; make sure your spam filter accepts this address.
sv: E-post kommer att skickas från %1; kontroller att till skräppostfilter accepterar denna adress.

en: Is it OK for %1 and your team (if any) to email you?
sv: Är det OK för %1 och ditt lag (om något) att skicka e-post till dig?

en: Should %1 show your computers on its web site?
sv: Ska %1 visa dina datorer på dess webbplats?

en: (Switch View)
sv: (Byt vy)

en: Project specific settings
sv: Projektspecifika inställningar

en: bad venue: %1
sv: dålig plats: %1

en: bad subset: %1
sv: dålig delmängd: %1

en: Database error:
sv: Databasfel:

en: and
sv: och

en: no limit
sv: ingen gräns

en: Add
sv: Lägg till

en: Your profile will be made visible to other people as soon as it has been approved by the project. This may take up to a few days.
sv: Din profil kommer att bli synlig för andra användare så fort den godkänts av projektet. Detta kan ta upp till några dagar.

en: Your profile has been marked as unacceptable. It is not visible to other people. Please change it.
sv: Denna profil har markerats som oacceptabel. Den är inte synlig för andra användare. Vänligen ändra den.

en: Database error
sv: Databasfel

en: To prevent spam, profiles of users with an average credit of less than %1 are displayed only to logged-in users. We apologize for this inconvenience.
sv: För att motverka spam så visas endast profiler för användare med mindre än %1 poäng endast för de som är inloggade. Vi ber om ursäkt för besväret.

en: User is banished
sv: Användaren är avstängd

en: No profile exists for that user ID.
sv: Ingen profil finns för detta användar ID

en: Edit your profile
sv: Redigera din profil

en: Your feedback on this profile
sv: Din återkoppling rörande denna profil

en: Recommend this profile for User of the Day:
sv: Rekommendera denna profil som "Dagens användare":

en: I %1 like %2 this profile
sv: Jag %1 gillar %2 denna profil

en: Alert administrators to an offensive profile:
sv: Meddela administratörerna om en kränkande/olämplig profil:

en: I %1 do not like %2 this profile
sv: Jag %1 gillar inte %2 denna profil

en: Anonymous platform
sv: Anonym plattform

en: pending
sv: väntar

en: All
sv: Alla

en: In progress
sv: Under arbete

en: Validation pending
sv: Inväntar validering

en: Validation inconclusive
sv: Validering inte avgjord

en: Valid
sv: Godkänd

en: Invalid
sv: Inte godkänd

en: Error
sv: Fel

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Unsent
sv: Ej skickad

en: Completed, waiting for validation
sv: Färdig, inväntar validering

en: Completed and validated
sv: Färdig och godkänd

en: Completed, marked as invalid
sv: Färdig, markerad som inte godkänd

en: Completed, can't validate
sv: Färdig, kan inte validera

en: Completed, validation inconclusive
sv: Färdig, validering inte avgjord

en: Completed, too late to validate
sv: Färdig, för sen för att validera

en: Completed
sv: Färdig

en: Couldn't send
sv: Kunde inte skicka

en: Cancelled by server
sv: Avbruten av servern

en: Not started by deadline - canceled
sv: Inte startad före tidsfristen - avbruten

en: Error while downloading
sv: Fel vid nedladdning

en: Error while computing
sv: Fel vid analys

en: Error while uploading
sv: Fel vid uppladdning

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Upload failed
sv: Skicka misslyckades

en: Timed out - no response
sv: Tidsfristen gick ut - inget svar

en: Didn't need
sv: Behövdes inte

en: Validate error
sv: Valideringsfel

en: Abandoned
sv: Övergiven

en: Over
sv: Klar

en: Success
sv: Lyckad

en: Computation error
sv: Beräkningsfel

en: Redundant result
sv: Överflödigt resultat

en: No reply
sv: Inget svar

en: New
sv: Ny

en: Downloading
sv: Hämtar

en: Processing
sv: Analyserar

en: Compute error
sv: Beräkningsfel

en: Uploading
sv: Skickar

en: Done
sv: Färdig

en: Aborted by user
sv: Avbruten av användare

en: Initial
sv: Inledande

en: Not necessary
sv: Inte nödvändig

en: Workunit error - check skipped
sv: Arbetsenhetsfel - kontroll överhoppad

en: Checked, but no consensus yet
sv: Kontrollerad, ingen konsensus än

en: Task was reported too late to validate
sv: Uppgiften rapporterades för sent för att valideras

en: Couldn't send result
sv: Kunde inte skicka resultat

en: Too many errors (may have bug)
sv: För många fel (kan vara felaktig)

en: Too many results (may be nondeterministic)
sv: För många resultat (kan vara icke deterministisk)

en: Too many total results
sv: För många resultat totalt

en: WU cancelled
sv: Arbetsenhet avbruten

en: Canonical result is missing
sv: Kanoniskt resultat saknas

en: Unrecognized Error: %1
sv: Okänt fel: %1

en: Task name
sv: Uppgiftsnamn

en: click for details
sv: klicka för detaljer

en: Show IDs
sv: Visa IDn

en: Show names
sv: Visa namn

en: Task
sv: Uppgift

en: Work unit
sv: Arbetsenhet

en: Computer
sv: Dator

en: Sent
sv: Skickad

en: Time reported<br />or deadline
sv: Rapporterad tid<br />eller tidsfrist

en: explain
sv: förklara

en: Run time<br />(sec)
sv: Körtid<br />(s)

en: CPU time<br />(sec)
sv: Processor tid<br />(s)

en: Credit
sv: Poäng

en: Application
sv: Program

en: Workunit
sv: Arbetsenhet

en: Report deadline
sv: Rapporteringstidsgräns

en: Received
sv: Mottagit

en: Server state
sv: Servertillstånd

en: Outcome
sv: Resultat

en: Client state
sv: Enhetstillstånd

en: Exit status
sv: Avsluts status

en: Run time
sv: Körtid

en: CPU time
sv: CPU-tid

en: Validate state
sv: Valideringsstatus

en: Device peak FLOPS
sv: Enhetens största flyttalshastighet

en: Application version
sv: Programversion

en: Output files
sv: Resultatfiler

en: Stderr output
sv: Stderr ut

en: State
sv: Tillstånd

en: Task name:
sv: Uppgiftsnamn:

en: Search criteria (use one or more)
sv: Sökkriterier (använd en eller flera)

en: Key words
sv: Nyckelord

en: Find teams with these words in their names or descriptions
sv: Hitta lag med dessa ord i sitt namn eller beskrivningar

en: Type of team
sv: Typ av lag

en: Show only active teams
sv: Visa bara aktiva lag

en: Search
sv: Sök

en: Requested by you, and founder response deadline has passed.
sv: Begärt av dig och grundarens tidsfrist har gått ut.

en: Complete foundership transfer
sv: Slutför överföring av grundarstatus

en: Requested by you
sv: Begärt av dig

en: founder response deadline is %1
sv: Grundarens tidsfrist är %1

en: Initiate request
sv: Initiera begäran

en: Deferred
sv: Uppskjuten

en: Team info
sv: Laginformation

en: Description
sv: Beskrivning

en: Web site
sv: Webbsida

en: Cross-project stats
sv: Projektöverskridande statistik

en: Type
sv: Typ

en: Message board
sv: Forum

en: Threads
sv: Trådar

en: Join this team
sv: Gå med i detta lag

en: Note: if 'OK to email' is set in your project preferences, joining a team gives its founder access to your email address.
sv: Observera: Lagets grundare kommer att få ta del av till din e-postadress om du sagt "OK att ta emot e-post" i dina projekt-inställningar.

en: Not accepting new members
sv: Accepterar inte nya medlemmar

en: Foundership change requested
sv: Ändring av lagets grundare begärd

en: Respond by %1
sv: Svara inom %1

en: Team foundership change
sv: Byt laggrundare

en: Members
sv: Medlemmar

en: Founder
sv: Grundare

en: Admins
sv: Administratörer

en: New members in last day
sv: Nya medlemmar senaste dagen

en: Total members
sv: Totalt antal medlemmar

en: view
sv: visa

en: Active members
sv: Aktiva medlemmar

en: Members with credit
sv: Medlemmar med poäng

en: Admin
sv: Administratör

en: Previous %1
sv: Föregående %1

en: Next %1
sv: Nästa %1

en: No such team.
sv: Inget sådant lag.

en: This operation requires foundership.
sv: Denna åtgärd kräver grundarstatus.

en: This operation requires team admin privileges
sv: Denna åtgärd kräver lagadministratörsrättighet

en: WARNING: this is a BOINC-wide team. If you make changes here, they will soon be overwritten. Edit the %1 BOINC-wide team %2 instead.
sv: Varning: Detta är ett BOINC-omfattande lag. Om du gör ändring här så kommer de snart att skrivas över. Ändra det %1 BOINC-omfattande laget %2 istället.

en: %1 Privacy note %2: if you create a team, your project preferences (resource share, graphics preferences) will be visible to the public.
sv: %1 Sekretessanteckening %2: om du skapar ett lag kommer dina projektinställningar (resursdelning grafikinställning) att bli synliga offentligt.

en: Team name, text version
sv: Lagnamn, textversion

en: Don't use HTML tags.
sv: Använd inte HTML-taggar.

en: Team name, HTML version
sv: Lagnamn, HTML-version

en: You may use %1 limited HTML tags %2.
sv: Du kan använda %1 begränsade HTML-taggar %2.

en: If you don't know HTML, leave this box blank.
sv: Om du inte kan HTML så lämna denna ruta tom.

en: URL of team web page, if any
sv: URL till lagets webbsida, om någon finns

en: without "http://"
sv: utan "http://"

en: This URL will be linked to from the team's page on this site.
sv: Denna URL kommer att länkas från lagets sida på denna webbplats.

en: Description of team
sv: Beskrivning av laget

en: Accept new members?
sv: Acceptera nya medlemmar?

en: Other
sv: Övrigt

en: Company
sv: Företag

en: Primary school
sv: Grundskola

en: Secondary school
sv: Gymnasieskola

en: Junior college
sv: Högskoleförberedande

en: University or department
sv: Universitet eller avdelning

en: Government agency
sv: Statlig myndighet

en: Non-profit organization
sv: Ideell organisation

en: National
sv: Nationell

en: Local/regional
sv: Lokala/regional

en: Computer type
sv: Typ av dator

en: Social/political/religious
sv: Social/politisk/religiös

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Projects in which you are participating
sv: Projekt du deltar i

en: Projects in which %1 is participating
sv: Projekt som %1 deltar i

en: Click for user page
sv: Klicka för användarsida

en: Since
sv: Sedan

en: Computers on this account
sv: Datorer anslutna till detta konto

en: View
sv: Visa

en: Cross-project ID
sv: ID för identifiering mellan projekt

en: Cross-project statistics
sv: Projektöverskridande statistik

en: Team
sv: Lag

en: Cross-project
sv: Projektöverskridande

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Postal code
sv: Postnummer

en: %1 member since
sv: %1 medlem sedan

note: LDAP accounts can't change email or password
en: Change
sv: Ändra

en: delete account
sv: ta bort konto

en: email address
sv: e-postadress

en: password
sv: lösenord

en: other account info
sv: övrig kontoinformation

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Used in community functions
sv: Används i gemenskapsfunktioner

en: Account keys
sv: Kontonycklar

en: Account Ownership
sv: Kontoinnehav

en: When and how BOINC uses your computer
sv: När och hur BOINC använder din dator

en: Computing preferences
sv: Inställningar för datoranvändning

en: Message boards and private messages
sv: Forum och privata meddelanden

en: Community preferences
sv: Gemenskapsinställningar

en: Preferences for this project
sv: Inställningar för detta projekt

en: %1 preferences
sv: %1 inställningar

en: View the profile of %1
sv: Visa profilen för %1

en: Profile
sv: Profil

en: Create
sv: Skapa

en: %1 posts
sv: %1 inlägg

note: ------------ Notification -----------
en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Quit team
sv: Lämna laget

en: Administer
sv: Administrera

en: (foundership change request pending)
sv: (väntar på förfrågan om ändring av grundare)

en: Member of team
sv: Medlem i lag

en: find a team
sv: hitta ett lag

en: Founder but not member of
sv: Grundare av men inte medlem i

en: Find friends
sv: Hitta vänner

en: Friends
sv: Vänner

en: Computers
sv: Datorer

en: Contact
sv: Kontakta

en: This person is a friend
sv: Denna person är en vän

en: Cancel friendship
sv: Avbryt vänskapen

en: Request pending
sv: Avvaktar begäran

en: Add as friend
sv: Lägg till som vän

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: user name cannot have leading or trailing white space
sv: användarnamn kan inte börja med eller avslutas av blanksteg

en: user name must be nonempty
sv: användarnamn får inte vara tomt

en: user name may not contain HTML tags
sv: användarnamn kan inte innehålla HTML-taggar

en: Can't create account
sv: Kan inte skapa kontot

en: Click your browser's <b>Back</b> button to try again.
sv: Klicka på din webbläsares <b>Bakåt</b>-knapp och försök igen.

en: Your reCAPTCHA response was not correct. Please try again.
sv: Ditt reCAPTCHA svar var inte korrekt. Vänligen försök igen.

en: You have not agreed to our terms of use. Please agree to the terms of use by navigating back to the previous page, in order to create your account
sv: Du har inte godkänt våra användarvillkor. För att skapa ett konto, vänligen godkänn användarvillkoren genom att gå tillbaka till föregående sida

en: You must supply an invitation code to create an account.
sv: Du måste ange en inbjudningskod för att skapa ett konto.

en: The invitation code you gave is not valid.
sv: Inbjudningskoden du angav var inte giltig.

en: Invalid email address: please enter a valid address of the form name@xxx.yyy
sv: Ogiltig e-postadress: vänligen ange en giltig adress i formatet namn@xxx.yyy

en: There's already an account with that email address.
sv: Det finns redan ett konto med den e-postadressen.

en: Passwords may only include ASCII characters.
sv: Lösenord får bara innehålla ASCII-tecken.

en: New password is too short: minimum password length is %1 characters.
sv: Det nya lösenordet är för kort: minsta lösenordslängd är %1 tecken.

en: Couldn't create account
sv: Kunde inte skapa kontot.

en: database error, please contact site administrators
sv: databasfel, vänligen kontakta webbplatsens administratörer

en: log out
sv: logga ut

en: log in
sv: logga in

en: Create an account
sv: Skapa ett konto

en: Server status page
sv: Serverstatus

en: A database error occurred while handling your request; please try again later.
sv: Ett databasfel inträffade vid behandling av din förfrågan, vänligen försök igen senare.

en: Unable to handle request
sv: Kan inte behandla förfrågan

en: hours
sv: timmar

en: min
sv: minsta

en: sec
sv: sekunder

en: Link has timed out. Please click Back, refresh the page, and try again.
sv: Tidsgränsen för begäran överskreds. Vänligen klicka bakåt, ladda om sidan och försök igen.

en: Use BBCode tags to format your text
sv: Använd BBCode-taggar för att formatera din text

en: Project down for maintenance
sv: Projektet avstängt för underhåll

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.  Please try again later.
sv: %1 är tillfälligt avstängt för underhåll. Vänligen försök igen senare.

en: Unable to connect to database - please try again later
sv: Kan inte ansluta till databasen - vänligen försök igen senare

en: Unable to select database - please try again later
sv: Kan inte välja databas - vänligen försök igen senare

en: characters remaining
sv: tecken kvar

en: Stay logged in on this computer
sv: Fortsätt vara inloggad på denna dator

en: Finish account setup
sv: Slutför kontoinställning

en: Optional; not shown to others
sv: Valfritt; visas inte för andra

en: You must supply a name for your account
sv: Du måste ange ett namn för ditt konto

en: HTML tags not allowed in name
sv: HTML-taggar tillåts inte i namnet

note: POST request - the user has submitted the form.
en: Proof of account ownership results
sv: Bevis på resultat för kontoinnehav

note: Check that the private key file exists where specified. If not, redirect to error page. Check that the public key file exists where specified. If not, redirect to
en: The proof of account ownership feature is not set up properly. Contact the project administrator to resolve the issue.
sv: Funktionen för bevis för kontoinnehav har inte konfigurerats korrekt. Kontakta projektets administratör för att lösa problemet.

note: The generated signature has not been verified. The private/public keys do not match.
en: Signature verification failed. Contact the project administrator to resolve the issue.
sv: Verifiering av signaturen misslyckades. Kontakta projektets administratör för att lösa problemet.

note: Something has gone wrong & an error has occurred.
en: An error occurred during the signature verification. Contact the project administrator to resolve the issue.
sv: Ett fel inträffade under signaturverifieringen. Kontakta projektets administratör för att lösa problemet.

note: User data input invalid
en: Invalid input. User input must have a length > 0 and < 4096. <form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>
sv: Ogiltig inmatning. Användarinmatning måste ha en längd > 0 och < 4096. <form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>

note: GET request - the user has navigated to the page.
en: Generate proof of account ownership
sv: Generera bevis för kontoinnehav

en: Generate
sv: Generera

en: Edit %1 preferences
sv: Ändra %1 inställningar

en: Add %1 preferences for %2
sv: Lägg till %1 inställningar för %2

en: %1 currently has the following applications. When you participate in %1, tasks for one or more of these applications will be assigned to your computer. The current version of the application will be downloaded to your computer. This happens automatically; you don't have to do anything.
sv: %1 har för närvarande följande applikationer. När du deltar i %1 kommer uppgifter för dessa applikationer att tilldelas din dator. Den senaste versionen av applikationen kommer att laddas ner till din dator. Detta sker automatiskt, du behöver inte göra något.

en: Platform
sv: Plattform

en: Average computing
sv: Genomsnittlig datoranvändning

en: BBCode tags
sv: BBCode-taggar

en: BBCode tags let you format text in your profile and message-board postings.
    It's similar to HTML, but simpler. The tags start with a [ (where you would
    have used %1 in HTML) and end with ] (where you would have used %2 in
    HTML).
sv: BBCode-taggar låter dig formatera text i din profil och i foruminlägg.
    De liknar HTML men är enklare. Taggen startar med [ (för HTML
    skulle %1 användas) och slutar med ] (för HTML skulle %2 användas)

en: Examples
sv: Exempel

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Big text
sv: Stor text

en: Red text
sv: Röd text

en: link to website
sv: länk till webbsida

en: Quoted text
sv: Citerad text

en: use for quoted blocks of text
sv: använd för att citera textstycken

en: use to display an image
sv: använd för att visa en bild

en: Code snippet here
sv: Kodavsnitt här

en: use to display some code
sv: använd för att visa någon kod

en: Pre-formatted text
sv: För-formaterad text

en: use to display pre-formatted (usually monospaced) text
sv: använd för att visa för-formaterad (vanligtvis med fast breddsteg) text

en: Item 1
sv: Punkt 1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Item 2
sv: Punkt 2

en: link to an issue on the BOINC Github repository
sv: länka till en fråga på BOINC Github-arkiv

en: link to a Wiki page on the BOINC Github repository
sv: länka till en Wiki-sida på BOINC Github-arkiv

en: If you don't close a tag or don't specify a parameter correctly,
    the raw tag itself will display instead of the formatted text.
sv: Om du inte stänger en tagg eller inte specificerar en parameter korrekt,
    så kommer själva taggen att visas istället för den formaterade texten.

en: Create account
sv: Skapa konto

en: If you already have an account and want to run %1 on this computer, %2 go here %3.
sv: Om du redan har ett konto och vill köra %1 på denna dator, %2 gå hit %3.

en: This account will belong to the team %1 and will have the project preferences of its founder.
sv: Detta konto tillhör laget %1 och kommer att ha samma projektinställningar som dess grundare.

en: Picture
sv: Bild

en: %1 Your profile picture is shown to the left.
sv: %1 Din profilbild visas till vänster

en: To replace it, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file (%1 or less).
sv: För att ändra den tryck på "Bläddra" knappen och välj en JPEG eller PNG fil (%1 eller mindre).

en: To remove it from your profile, check this box:
sv: För att ta bort den från din profil, markera denna ruta:

en: If you would like include a picture with your profile, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file. Please select images of %1 or less.
sv: Om du vill lägga till en bild till din profil klicka på "Bläddra" knappen och välj en JPEG eller PNG fil. Vänligen välj en bild som är %1 eller mindre.

en: Language
sv: Språk

en: Select the language in which your profile is written:
sv: Ange vilket språk din profil är skriven på:

en: Submit profile
sv: Spara profil

en: Create/edit profile
sv: Skapa/ändra profil

en: The format of your uploaded image is not supported.
sv: Formatet på din uppladdade bild stöds inte.

en: Your %1 profile %2 lets you share your opinions and background with the %3 community.
sv: Din %1 profil %2 låter dig dela med dig av dina åsikter och din bakgrund till %3 gemenskapen.

en: Your ReCaptcha response was not correct.  Please try again.
sv: Ditt ReCaptcha svar var inte korrekt. Vänligen försök igen.

en: Your first response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
sv: Ditt första svar flaggades som spam av Akismet anti-spam systemet. Vänligen ändra din text och försök igen.

en: Your second response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
sv: Ditt andra svar flaggades som spam av Akismet anti-spam systemet. Vänligen ändra din text och försök igen.

en: Your profile submission was empty.
sv: Din sparade profil var tom.

en: Could not update the profile: database error
sv: Kunde inte uppdatera profilen: databasfel

en: Could not create the profile: database error
sv: Kunde inte skapa profilen: databasfel

en: Profile saved
sv: Profilen sparad

en: Congratulations! Your profile was successfully entered into our database.
sv: Grattis! Din profil sparades i vår databas

en: View your profile
sv: Visa din profil

en: Create a profile
sv: Skapa en profil

en: To prevent spam, an average credit of %1 or greater is required to create or edit a profile.  We apologize for this inconvenience.
sv: För att förhindra spam så behövs en minsta genomsnittlig poäng av %1 eller mer för att skapa eller ändra en profil. Vi ber om ursäkt för besväret.

en: This feature is disabled.  Please contact the project administrator.
sv: Denna funktion är avstängd. Vänligen kontakta projektadministratören.

en: The token you used has expired or is otherwise not valid.  Please request a new one <a href="delete_account_request.php">here</a>
sv: Beviset du använde har gått ut eller är inte längre giltigt. Vänligen begär ett nytt <a href="delete_account_request.php">här</a>

en: Delete Account
sv: Ta bort konto

en: Thank you for verifying ownership of your account.
sv: Tack för att du bekräftade ägarskapet för ditt konto.

en: You can now delete your account by entering in your password below and clicking the "Delete Account" button.
sv: Du kan nu ta bort ditt konto genom att skriva in ditt lösenord nedan och klicka  på knappen "Ta bort konto".

en: As a reminder, your account <b>cannot be recovered</b> once you delete it.
sv: Som påminnelse, ditt konto <b>kan inte återställas</b> när du tagit bort det.

en: Failed to delete your account.  Please contact the project administrator.
sv: Kunde inte ta bort ditt konto. Vänligen kontakta projektadministratören.

en: Account Deleted
sv: Konto borttaget

en: Your account has been deleted.  If you want to contribute to %1 in the future you will need to create a new account.
sv: Ditt konto har tagits bort. Om du vill bidra till %1 i framtiden måste du skapa ett nytt konto.

en: You are not allowed to delete your account until after 7 days from when you last changed your email address.
sv: Du kan inte ta bort ditt konto förrän tidigast 7 dagar efter du senast ändrade din e-postadress.

en: You have the ability to delete your account.  Please note that this <b>cannot be undone</b> once it is completed.
sv: Du kan ta bort ditt konto. Vänligen notera att detta <b> inte kan ångras</b> när det genomförts.

en: The process works as follows:
sv: Processen går till som följer:

en: Enter in your password below and click on the "Send Confirmation Email" button
sv: Skriv in din e-postadress nedan och klicka på knappen "Skicka bekräftelse e-post".

en: You will receive an email which contains a link.  Click on that link
sv: Du kommer att få ett e-post med en länk. Klicka på den länken.

en: On the page displayed, you will need to re-enter your password and then click "Delete Account"
sv: På sidan som visas ska du skriva in ditt lösenord och klicka på knappen "Ta bort konto"

en: Your account will then be immediately deleted
sv: Ditt konto tas då bort omedelbart

en: Send Confirmation Email
sv: Skicka bekräftelse e-post

en: Confirmation Email Sent
sv: Bekräftelse e-post skickat

en: The email to confirm your request to delete your account has been sent.
sv: E-post för att bekräfta din begäran att ta bort ditt konto har skickats.

en: couldn't delete profile - please try again later
sv: kunde inte ta bort profilen - vänligen försök igen senare

en: Delete Confirmation
sv: Bekräftelse av borttagning

en: Your profile has been deleted.
sv: Din profil har tagits bort.

en: Profile delete confirmation
sv: Bekräftelse borttagning av profil

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Deleted profiles are gone forever and cannot be recovered --
    you will have to start from scratch
    if you want another profile in the future.
sv: Borttagna profiler är borta för alltid och kan inte återskapas -
    du måste börja om från börja
    om du vill ha en profil i framtiden.

en: If you're sure, click 'Yes'
    to remove your profile from our database.
sv: Om du är säker, klicka 'Ja'
    för att ta bort din profil från vår databas.

en: Yes
sv: Ja

en: Delete my profile
sv: Ta bort min profil

en: No
sv: Nej

en: Do not delete my profile
sv: Ta inte bort min profil

en: PayPal - Transaction Completed
sv: PayPal - Överföring genomförd

en: Thank you for donating!
sv: Tack för din gåva!

en: Your donation for has been completed.
sv: Din gåva har skickats.

en: Your donation will be added to the progress bar after confirmation by PayPal.
sv: Din gåva kommer att läggas till förloppsindikatorn efter bekräftelse från PayPal.

en: You have canceled your donation.
sv: Du har valt att inte ge en gåva.

en: This project is not accepting donations.
sv: Detta projekt tar inte emot gåvor.

en: %1 donations
sv: %1 gåvor

en: This project is accepting donations via
    %1.
sv: Detta projekt accepterar gåvor via
    %1.

en: To donate, fill in the amount you want to donate using the field below.
            PayPal is accepting multiple currencies
            (Canadian Dollars, Euros, Pounds Sterling, U.S. Dollars,
             Yen, Australian Dollars, New Zealand Dollars,
            Swiss Francs, Hong Kong Dollars, Singapore Dollars, Swedish Kronor,
            Danish Kroner, Polish Zloty, Norwegian Kroner,
            Hungarian Forint, Czech Koruna).
            You can use included currency converter
            to see the donation amount equivalent in different currencies
            (please note that the rates are only estimates
             and the actual amount may differ).
sv: För att ge en gåva, fyll i summan du vill ge i fältet nedan.
    PayPal accepterar många olika valutor
    (Kanadensiska dollar, Euro, Brittiska Pund, Amerikanska dollar, Yen, Australiska dollar, Nyzeeländska dollar,
    Schweiziska Francs, Hongkong dollar, Singaporianska dollar, Svenska kronor,
    Danska kronor, Polska Zloty, Norska kronor,
    Ungerska Forint, Tjeckiska Koruna).
    Du kan använda valutaomvandlaren
    för att se storleken på din gåva i olika valutor
    (vänligen uppmärksamma att summorna bara är ungefärliga
    den verkliga summan kan skilja sig).

en: Amount you would like to donate
sv: Summan som du vill ge som gåva

en: Estimated value in
sv: Uppskattat värde i

en: Anonymous donation
sv: Anonym gåva

en: Select this if you dont want your name and account number displayed in
    donator lists.<br>If not checked, you will be recorded as user ID %1
sv: Välj detta om du vill att ditt namn och konto nummer ska synas i
    gåvolistor.<br>Om inte vald så kommer du att registreras som användar ID %1

en: To assign the donation with your user ID, please log in.
sv: Vänligen logga in för att koppla en gåva till ditt användar ID.

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Donations are accepted through
sv: Gåvor accepteras genom

en: Download BOINC add-on software
sv: Ladda ner tilläggsprogram till BOINC

en: You can download applications in several categories.
sv: Du kan ladda ner program från flera olika kategorier.

en: These applications are not endorsed by %1 and you use them at your own risk.
sv: Dessa program garanteras och stöds inte av %1 och du använder dem på egen risk

en: Instructions for installing and running BOINC are %1 here %2.
sv: Instruktioner för att installera och köra BOINC finns %1 här %2.

en: This list is managed centrally at %1 the BOINC website %2.
sv: Denna lista sköts centralt från %1 BOINCs webbplats %2.

en: This project requires VirtualBox.
sv: Det här projektet kräver VirtualBox.

en: This project recommends VirtualBox.
sv: Det här projektet rekommenderar VirtualBox.

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2, then restart BOINC.
sv: Om det inte är installerat på denna dator, skaffa det %1här%2, starta sedan om BOINC.

en: Use the BOINC+VirtualBox installer.
sv: Använd BOINC+VirtualBox installationsprogrammet.

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2.
sv: Om det inte är installerat på denna dator, ladda ner det %1här%2.

en: Download BOINC
sv: Hämta BOINC

en: Go to the BOINC download page.
sv: Gå till nerladdningssidan för BOINC

en: the current versions of BOINC and VirtualBox
sv: aktuell version av BOINC och VirtualBox

en: these versions are
sv: dessa versioner är

en: BOINC and VirtualBox
sv: BOINC och VirtualBox

en: the current version of BOINC
sv: aktuell version av BOINC

en: this version is
sv: denna version är

en: To participate in %1, %2 must be installed on your computer.
sv: För att delta i %1, behöver %2 vara installerat på din dator.

en: If %1 already installed, %2click here%3.
sv: Om %1 redan är installerat, 1%2klicka här%3.

en: When the download is finished, open the downloaded file to install %1.
sv: När nerladdningen är klar, klicka på den nerladdade filen för att installera %1.

en: All done? %1Click here to finish%2.
sv: Allt klart? %1Klicka här för att avsluta%2.

en: Use %1
sv: Använd %1

en: To use %1 on this computer:
sv: För att använda %1 på den här datorn:

en: In the BOINC manager, go to the Tools menu
sv: I BOINC Manager, gå till menyn Verktyg

en: Select Use Account Manager
sv: Välj Använd Kontohanterare

en: Select %1 from the list
sv: Välj %1 från listan

en: Enter your %1 email address and password.
sv: Skriv in din %1 e-postadress och lösenord.

en: Add %1
sv: Lägg till %1

en: To add %1 on this computer:
sv: För att lägga till %1 på den här datorn:

en: Select Add Project
sv: Välj Lägg till projekt

en: Continue to your home page
sv: Fortsätt till din sida

en: Change email address of account
sv: Ändra e-postadress för kontot

en: New email address '%1' is invalid.
sv: Den nya e-postadressen %1' är felaktig.

en: New email address is same as existing address. Nothing is changed.
sv: Den nya e-postadressen är den samma som den gamla. Ingen ändring genomförd.

en: There's already an account with that email address
sv: Det finns redan ett konto med den e-postadressen

en: Invalid password.
sv: Ogiltigt lösenord.

en: The email address of your account is now %1.
sv: E-postadressen för ditt konto är nu %1.

en: Please %1 validate this email address %2.
sv: %1 Bekräfta denna e-postadress %2.

en: We can't update your email address due to a database problem.  Please try again later.
sv: Vi kan inte uppdatera din e-postadress på grund av ett databasproblem. Vänligen försök senare.

en: Change email address
sv: Ändra e-postadress

en: New email address
sv: Ny e-postadress

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'
sv: Måste vara en giltig adress i form av 'namn@domän'.

en: Confirm reset
sv: Bekräfta återställning

en: This action will erase any changes you have made in your community preferences. To cancel, click your browser's Back button.
sv: Denna åtgärd kommer att ta bort alla ändring du gjort i dina gemenskapsinställningar. För att avbryta klicka på din webbläsares Bakåt-knapp.

en: Reset preferences
sv: Återställ inställningar

note: Not the right kind of file
en: Error: Not the right kind of file, only PNG and JPEG are supported.
sv: Fel: Inte rätt typ av fil, endast PNG eller JPEG filer stöds.

en: Your signature was too long, please keep it less than 250 characters.
sv: Din signatur är för lång, vänligen använd inte mer än 250 tecken.

en: No such user:
sv: Ingen sådan användare:

en: How should we notify you of new private messages, friend requests, posts in subscribed threads, and other events?
sv: Hur vill du bli meddelad om nya privata meddelanden, vänförfrågningar, nya inlägga i trådar du prenumererar på samt andra händelser?

en: On my Account page (no email)
sv: Via min konto-sida (ingen e-post)

en: Immediately, by email
sv: Direkt via e-post

en: In a single daily email
sv: Via ett dagligt e-post

en: Message-board identity
sv: Gemenskapsidentitet

en: An image representing you on the message boards.
sv: En bild som representerar dig i gemenskapen/forumen.

en: Format: JPG or PNG. Size: at most 4 KB, 100x100 pixels
sv: Format: JPG eller PNG. Storlek: som mest 4 KB, 100x100 pixlar

en: Don't use an avatar
sv: Använd inte en avatar

en: Use a Globally Recognized Avatar provided by %1
sv: Använd en globalt erkänd avatar från %1

en: Use this uploaded avatar:
sv: Använd denna uppladdade avatar:

en: Avatar preview
sv: Förhandsgranskning av avataren

en: This is how your avatar will look
sv: Så här kommer din avatar att se ut

en: Signature for message board posts
sv: Signatur i inlägg i forumen

en: Check out %1 various free services %2
    <br> providing dynamic 'signature images'
    <br> showing your latest credit info, project news, etc.
sv: Undersök olika %1 gratistjänster %2
    <br> som tillhandahåller dynamiska "signaturbilder"
    <br> som visar din senaste poäng, projektnyheter m.m.

en: Attach signature by default
sv: Använd alltid signaturen

en: Signature preview
sv: Förhandsgranska signaturen

en: This is how your signature will look in the forums
sv: Så här kommer din signatur att se ut i forumen

en: Message display
sv: Visning av foruminlägg

en: What to display
sv: Vad som ska visas

en: Hide avatar images
sv: Göm avatarbilder

en: Hide signatures
sv: Göm signaturer

en: Show images as links
sv: Visa bilder som länkar

en: Open links in new window/tab
sv: Öppna länkar i ett nytt fönster/flik

en: Highlight special users
sv: Markera särskilda användare

en: Display this many messages per page
sv: Visa så här många inlägg per sida

en: How to sort
sv: Sorteringsordning

en: Threads:
sv: Trådar:

en: Posts:
sv: Inlägg:

en: Jump to first new post in thread automatically
sv: Hoppa automatiskt till det första nya inlägget i tråden

en: Don't move sticky posts to top
sv: Visa inte fästa trådar längst upp

note: DISABLE_FORUMS ------------ Message filtering  -----------
en: Message filtering
sv: Meddelandefiltrering

en: Filtered users
sv: Filtrerade användare

en: Ignore message board posts and private messages from these users.
sv: Göm inlägg och privata meddelanden från dessa användare.

en: User ID (For instance: 123456789)
sv: Användar ID (T.ex. 123456789)

en: Add user to filter
sv: Lägg till användare i filtret

en: Update
sv: Uppdatera

en: Click here to update preferences
sv: Klicka här för att uppdatera inställningarna

en: Reset
sv: Nollställ

en: Or click here to reset preferences to the defaults
sv: Eller klicka här för att återställa till standardinställningarna

en: We can't update your password due to a database problem. Please try again later.
sv: Vi kan inte ändra ditt lösenord på grund av ett databasproblem. Vänligen försök igen senare.

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Your password has been changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: HTML tags are not allowed in your name.
sv: HTML-taggar är inte tillåtna inte i ditt namn.

en: You must supply a name for your account.
sv: Du måste ange ett namn för ditt konto.

en: Couldn't update user info.
sv: Kunde inte uppdatera användarinformationen.

en: Edit account information
sv: Ändra kontoinformationen

en: Screen name %1 real name or nickname%2
sv: Visningsnamn %1 riktigt namn eller smeknamn%2

en: URL %1 of your personal web page; optional%2
sv: URL %1 till din personliga hemsida; valfritt%2

en: Postal (ZIP) code %1 Optional%2
sv: Postnummer %1 Frivilligt%2

en: Server states
sv: Serverstatus

en: A tasks's <b>server state</b> indicates whether the task has been sent to a computer, and if so whether the computer has finished it. Possible values are:
sv: En arbetsuppgifts <b>serverstatus</b> anger om den har skickats till en dator och om den datorn har genomfört den. Möjliga värden är:

en: The task is not ready to send (for example, because its input files are unavailable)
sv: Arbetsuppgiften är inte redo att skickas ut (t.ex. för att dess datafiler inte är tillgängliga)

en: The task is ready to send, but hasn't been sent yet.
sv: Arbetsuppgiften är redo att skickas ut men det har inte skett än.

en: In Progress
sv: Under arbete

en: The task has been sent; waiting for completion.
sv: Arbetsuppgiften har skickats ut, väntar på svar.

en: The task has been sent to a computer and either it has timed out or the computer has reported its completion.
sv: Arbetsuppgiften har skickats ut och antingen har tidsfristen gått ut eller så har datorn rapporterat den som genomförd.

en: Outcomes
sv: Resultat

en: A tasks's <b>outcome</b> is defined if its server state is <b>over</b>. Possible values are:
sv: En arbetsuppgifts <b>resultat</b> definieras om dess serverstatus är <b>genomförd</b>. Möjliga värden är:

en: The task was sent to a computer, but the computer has not yet completed the work and reported the outcome.
sv: Arbetsuppgiften har skickats till en dator men den har inte genomfört den än eller rapporterat resultatet.

en: A computer completed and reported the task successfully.
sv: En dator genomförde och rapporterade resultatet framgångsrikt.

en: The server wasn't able to send the task to a computer (perhaps because its resource requirements were too large)
sv: Servern kunde inte skicka arbetsuppgiften till någon dator (kanske för att resurskraven var för höga)

en: Client error
sv: Klientfel

en: The task was sent to a computer and an error occurred.
sv: Arbetsuppgiften skickades till en dator men ett fel inträffade.

en: The task was sent to a computer and no reply was received within the time limit.
sv: Uppgiften skickades till en datorn men inget svar togs emot innan tidsfristen gick ut.

en: The task wasn't sent to a computer because enough other tasks were completed for this workunit.
sv: Arbetsuppgiften skickades inte till en dator eftersom tillräckligt med andra resultat för denna arbetsenhet har mottagits.

en: The task was reported but could not be validated, typically because the output files were lost on the server.
sv: Arbetsuppgiften rapporterades men kunde inte valideras, vanligtvis för att resultatfilerna inte kunde hittas på servern.

en: Client states
sv: Klientstatus

en: A result's <b>client state</b> indicates the stage of processing at which an error occurred.
sv: En arbetsuppgifts <b>klientstatus</b> indikerar vid vilket steg i arbetet som ett fel uppstod.

en: The computer has not yet completed the task.
sv: Datorn har inte slutfört arbetsuppgiften än.

en: The computer completed the task successfully.
sv: Datorn slutförde arbetsuppgiften framgångsrikt.

en: The computer couldn't download the application or input files.
sv: Datorn kunde inte ladda ner applikationen eller datafilerna.

en: An error occurred during computation.
sv: Ett fel uppstod under arbetet.

en: The computer couldn't upload the output files.
sv: Dator kunde inte ladda upp resultatfilerna.

en: Time reported and deadline
sv: Tid för rapportering eller tidsfrist

en: A task's <b>Time reported or deadline</b> field depends on whether the task has been reported yet:
sv: En arbetsuppgifts <b>Tidsfrist</b> beror på om den har slutförts eller inte:

en: Already reported
sv: Redan rapporterad

en: The date/time it was reported
sv: Datumet/tiden den rapporterades

en: Not reported yet, deadline in the future
sv: Inte rapporterad än, tidsfristen i framtiden

en: Deadline, shown in green.
sv: Tidsfristen, visad i grönt

en: Not reported yet, deadline in the past
sv: Inte rapporterad än, tidsfristen i passerad

en: Deadline, shown in red.
sv: Tidsfristen, visad i rött

en: Unknown field
sv: Okänt fält

en: Sending emails
sv: Skicka e-post

en: failed to send email to %1: %2
sv: misslyckades med att skicka e-post till %1: %2

en: failed to send email to %1
sv: misslyckades med att skicka e-post till %1

en: email sent successfully to %1
sv: e-post framgångsrikt skickat till %1

en: Thanks for telling your friends about %1
sv: Tack för att du berättar om %1 för dina vänner

en: You forgot to enter email addresses; Please %1 return to the form %2 and enter them.
sv: Du glömde att ange e-postadresser; vänligen %1 gå tillbaka till formuläret %2 och ange dem.

en: Tell your friends about %1
sv: Berätta för dina vänner om %1

en: Use this form to send email messages to people you think might be interested in %1.
sv: Använd detta formulär för att skicka e-postmeddelanden till personer du tror kan vara intresserade av %1.

en: To:
sv: Till:

en: Send
sv: Skicka

note: Can't moderate without being moderator
en: You are not authorized to banish users.
sv: Du har inte behörighet att stänga av användare.

en: Banishment Vote
sv: Röstning om avstängning

en: No user with this ID found.
sv: Ingen användare med detta ID hittad.

en: User is already banished
sv: Användaren är redan avstängd

en: Are you sure you want to banish %1 ?<br/>This will prevent %1 from posting for chosen time period.<br/>It should be done only if %1 has consistently exhibited trollish behavior.
sv: Är du säker på att du vill stänga av %1? <br/>Detta kommer att hindra %1 från att göra inlägg under den valda tidsperioden.<br/>Detta bör endast göras om %1 har uppvisat olämpligt beteende.

en: Select the reason category, optionally write a longer description of why the user should be banished.
sv: Välj en anledningskategori, alternativt skriv en längre förklaring till varför användaren ska stängas av.

en: Category
sv: Kategori

en: Obscene
sv: Oanständig

en: Flame/Hate mail
sv: Uppviglande/hatbrev

en: User Request
sv: Användarbegäran

en: Reason
sv: Anledning

en: Mailed if nonempty
sv: E-postas om inte tomt

en: Proceed with vote
sv: Fortsätt genom omröstning

en: You must specify an action...
sv: Du måste ange en åtgärd...

en: You can no longer edit this post.<br/>Posts can only be edited at most %1 minutes after they have been created.
sv: Du kan inte längre ändra detta inlägg.<br/>Inlägg kan bara ändras upp till %1 minuter efter att de har skapats.

en: You are not authorized to edit this post.
sv: Du har inte behörighet att ändra detta inlägg.

en: Edit post
sv: Redigera inlägg

en: Edit your message
sv: Ändra ditt inlägg

en: Title
sv: Titel

en: Add my signature to this post
sv: Lägg till din signatur till detta inlägg

en: Not visible to you
sv: Inte synlig för dig

en: Team message board for %1
sv: Lagforum för %1

en: New thread
sv: Ny tråd

en: Add a new thread to this forum
sv: Skapa en ny tråd i detta forum

en: This message board is available as an %1 RSS feed %2
sv: Detta forum finns tillgängligt som ett %1 RSS-flöde %2

en: This thread is hidden
sv: Denna tråd är gömd

en: This thread is sticky and locked, and you haven't read it yet
sv: Denna tråd är fäst och låst, och du har inte läst den än

en: sticky/locked/unread
sv: fäst/låst/oläst

en: This thread is sticky and you haven't read it yet
sv: Denna tråd är fäst och du har inte läst den än

en: sticky/unread
sv: fäst/oläst

en: You haven't read this thread yet, and it's locked
sv: Du har inte läst denna tråd än och den är låst

en: unread/locked
sv: oläst/låst

en: You haven't read this thread yet
sv: Du har inte läst denna tråd än

en: This thread is sticky and locked
sv: Denna tråd är fäst och oläst

en: sticky/locked
sv: fäst/låst

en: This thread is sticky
sv: Denna tråd är fäst

en: sticky
sv: fäst

en: This thread is locked
sv: Denna tråd är låst

en: locked
sv: låst

en: You read this thread
sv: Du har läst denna tråd

en: read
sv: läs

en: Questions and answers
sv: Frågor och svar

en: Talk live via Skype with a volunteer, in any of several languages. Go to %1 BOINC Online Help %2.
sv: Prata direkt via Skype med en frivillig, via ett av många språk. Gå till %1 BOINC Online-hjälp %2.

en: Topic
sv: Ämne

en: Questions
sv: Frågor

en: Discussion among members of %1
sv: Diskussion mellan medlemmar i %1

en: If you have a question or problem, please use the %1 Questions & Answers %2 section of the message boards.
sv: Om du har en fråga eller ett problem, vänligen använd  forumdelen %1 Frågor & svar %2.

en: Subscribed threads
sv: Trådar du prenumererar på

en: Moderate post
sv: Moderera inlägg

en: Hide post
sv: Göm inlägg

en: Commercial spam
sv: Kommersiell spam

en: Doublepost
sv: Dubbelinlägg

en: Move post
sv: Flytta inlägg

en: Destination thread ID:
sv: Destinationens tråd ID:

en: Banish user
sv: Stäng av användare

en: Ban duration
sv: Tid för avstängning

en: 6 hours
sv: sex timmar

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: 1 day
sv: en dag

en: 1 week
sv: en vecka

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: 1 month
sv: 1 månad

en: Forever
sv: För alltid

en: Optional explanation %1 This is included in email to user.%2
sv: Frivillig förklaring %1 Detta inkluderas i e-postmeddelandet till användaren.%2

en: You are not authorized to moderate this post.
sv: Du har inte behörighet att moderera detta inlägg

en: Can't move to different category type
sv: Kan inte flytta till en annan katergorityp

en: Can't move to different category
sv: Kan inte flytta till en annan kategori

en: Not authorized to banish users
sv: Inte behörig att stänga av användare

en: Banishment
sv: Avstängning

en: User %1 has been banished.
sv: Användare %1 har stängts av.

en: Action failed: possible database problem
sv: Åtgärd misslyckades: eventuellt databasproblem

en: not authorized
sv: inte behörig

en: Moderate thread '%1'
sv: Moderera tråd "%1"

en: Select the reason category, or write a longer description of why you're hiding or locking the thread; then press OK.
sv: Ange en anledning eller skriv en längre förklaring till varför du gömmer eller låser tråden, klicka därefter OK.

en: Current forum
sv: Nuvarande forum

en: Destination forum
sv: Destinationsforum

en: New title:
sv: Ny titel:

en: Only project admins may create a thread here. However, you may reply to existing threads.
sv: Endast projektets administratörer kan skapa nya trådar här. Däremot kan du skriva inlägg i redan existerande trådar.

en: Your message was flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
sv: Ditt meddelande flaggades som spam av Akismet anti-spam systemet. Vänligen ändra din text och försök igen.

en: Create new thread
sv: Skapa ny tråd

en: Create a new thread
sv: Skapa en ny tråd

en: Remember to add a title
sv: Kom ihåg att lägga till en titel

en: Show this item as a Notice in the BOINC Manager
sv: Visa detta som en Notis i BOINC Manager

en: Do so only for items likely to be of interest to all volunteers.
sv: Gör endast det för saker som troligen är av intresse för alla frivilliga.

en: You need more average or total credit to rate a post.
sv: Du behöver mer genomsnittlig poäng eller total poäng för att värdera inlägg.

en: You have already rated this post.
sv: Du har redan värderat detta inlägg

en: Return to thread
sv: Återvänd till tråden

en: Input Recorded
sv: Synpunkt registrerad

en: Your input has been recorded. Thanks for your help.
sv: DIn synpunkt har registrerats. Tack för din hjälp.

en: Vote Registered
sv: Röst registrerad

en: Your rating has been recorded. Thanks for your input.
sv: Din värdering har registrerats. Tack för din åsikt.

en: Vote Submission Problem
sv: Röstinlämningsproblem

en: Your post has been flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
sv: Ditt inlägg flaggades som spam av Akismet anti-spam systemet. Vänligen ändra din text och försök igen.

en: Post to thread
sv: Gör inlägg i tråden

en: Message:
sv: Meddelande:

en: reply to %1 Message ID %2:
sv: svar till %1 meddelande-ID %2:

en: Post reply
sv: Skriv svar

en: Add my signature to this reply
sv: Lägg till min signatur i detta inlägg

en: You need more average or total credit to report a post.
sv: Du behöver mer genomsnittlig poäng eller total poäng för att rapportera ett inlägg.

en: Report Registered
sv: Rapport registrerad

en: Your report has been recorded. Thanks for your input.
sv: Din rapport har registrerats. Tack för din åsikt.

en: A moderator will now look at your report and decide what will happen - this may take a little while, so please be patient
sv: En moderator kommer nu att titta på din rapport och besluta vad som ska hända - detta kan ta lite tid så vänligen ha tålamod

en: Report a forum post
sv: Rapportera ett inlägg

en: Before reporting this post, consider using the +/- rating system instead. If enough users rate a post negatively it will eventually be hidden.<br />You can find the rating system at the bottom of the post.
sv: Innan du rapporterar ett inlägg, överväg att använd +/- värderingssystemet istället. Om tillräckligt många användare röstar negativt så kommer inlägget att gömmas.<br />Du hittar värderingssystemet i nedre delen av inlägget.

en: Report post
sv: Rapportera inlägg

en: Why do you find the post offensive: %1 Please include enough information so that a person that has not yet read the thread will quickly be able to identify the issue. %2
sv: Varför tycker du att inlägget är olämpligt: %1 Ange tillräckligt med information så att en person som inte ännu har läst tråden snabbt kan identifiera problemet. %2

en: Report not registered
sv: Rapporten inte registrerad

en: Your report could not be recorded. Please wait a while and try again.
sv: Din rapport kunde inte registreras. Vänligen vänta ett tag och försök igen.

en: If this is not a temporary error, please report it to the project developers.
sv: Om detta inte är ett tillfälligt fel, vänligen rapportera det till projektets utvecklare.

en: %1 RSS feed
sv: %1 RSS-flöde

en: This message board is available as an RSS feed.
sv: Detta forum finns tillgängligt som ett RSS-flöde.

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Include only posts by user ID %1 (default: all users).
sv: inkludera endast inlägg av användar ID %1 (standard: alla användare).

en: Include only posts from the last %1 days (default: 30).
sv: Inkludera endast inlägg inom de senaste %1 dagarna (standard: 30).

en: Threads only: %1 (Include only the first post of every thread)
sv: Endast trådar: %1 (inkludera endast först inlägget i varje tråd)

en: Forum search
sv: Forumsökning

en: Search query
sv: Sökkriterier

en: Search for keywords:
sv: Sök efter nyckelord:

en: Posts that contain all the specified words will be displayed
sv: Inlägg som innehåller alla angivna ord kommer att visas

en: For example: "screensaver freeze"
sv: Till exempel: "Skärmsläckare hänger sig"

en: Search for author ID:
sv: Sök efter författare ID:

en: Only posts by this author will be displayed
sv: Endast inlägg av denna författare kommer att visas

en: For example: "43214"
sv: Till exempel: "43214"

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Search limits
sv: Sökbegränsningar

en: Search at most this many days back in time
sv: Sök som mest så här många dagar bakåt i tiden

en: %1 months
sv: %1 månader

en: 1 year
sv: 1 år

en: Only display posts from this forum
sv: Visa endast inlägg från detta forum

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Start the search
sv: Påbörja sökningen

en: Forum search results
sv: Forumets sökresultat

en: Thread titles matching your query:
sv: Trådrubriker som matchade din sökning

en: Messages matching your query:
sv: Inlägg som matchade din sökning

en: Sorry, couldn't find anything matching your search query. You can try to broaden your search by using less words (or less specific words).
sv: Tyvärr, kunde inte hitta något som matchade din sökning. Du kan testa att vidga din sökning genom att använda färre ord (eller mindre specifika ord).

en: You can also %1 try the same search on Google. %2
sv: Du kan också %1 prova samma sökning via Google. %2

en: Perform another search
sv: Gör en ny sökning

en: Subscription successful
sv: Prenumerationen lyckades

en: You are now subscribed to %1. You will be notified whenever there is a new post.
sv: Du prenumererar nu på %1. Du får ett meddelande när det görs ett nytt inlägg.

en: Subscription failed
sv: Prenumerationen misslyckades

en: We are currently unable to subscribe you to %1. Please try again later..
sv: Vi kan för närvarande inte lägga till en prenumeration på %1. Vänligen försök igen senare..

en: Unsubscription successful
sv: Uppsägning av prenumeration lyckades

en: You are no longer subscribed to %1. You will no longer receive notifications for this thread.
sv: Du prenumererar inte längre på %1. Du kommer inte längre att få några meddelanden om denna tråd.

en: Unsubscription failed
sv: Uppsägning av prenumerationen misslyckades

en: We are currently unable to unsubscribe you from %1. Please try again later..
sv: Vi kan för närvarande inte ta bort din prenumeration på %1. Vänligen försök igen senare..

en: Unknown subscription action
sv: Okänd prenumerationsåtgärd

en: This forum is not visible to you.
sv: Detta forum är inte tillgängligt för dig.

en: This thread has been hidden by moderators.
sv: Denna tråd har gömts av moderatorerna.

en: Message board moderation
sv: Moderering av diskussionsforum

en: My question was answered
sv: Min fråga besvarades

en: Click here if your question has been adequately answered
sv: Klicka här om din fråga har besvarats på ett tillfredsställande sätt

en: I've also got this question
sv: Jag har också samma fråga

en: Add a new message to this thread
sv: Gör ett nytt inlägg i denna tråd

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumerationen

en: You are subscribed to this thread.  Click here to unsubscribe.
sv: Du prenumererar på denna tråd. Klicka här för att avsluta prenumerationen.

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Click to get email when there are new posts in this thread
sv: Klicka för att ta emot e-post när det finns nya inlägg i denna tråd

en: Unhide this thread
sv: Gör denna tråd synlig

en: Hide this thread
sv: Göm denna tråd

en: Make unsticky
sv: Fäst inte

en: Make this thread not sticky
sv: Gör så att denna tråd inte är fäst

en: Make sticky
sv: Fäst

en: Make this thread always appear at top of forum
sv: Gör så att denna tråd alltid visas nära toppen av forumet

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Allow new posts in this thread
sv: Tillåt nya inlägg in denna tråd

en: Lock
sv: Lås

en: Don't allow new posts in this thread
sv: Tillåt inte nya inlägg i denna tråd

en: Move this thread to a different forum
sv: Flytta denna tråd till ett annat forum

en: Edit title
sv: Ändra titel

en: Edit thread title
sv: Ändra trådens titel

en: Delete thread permanently
sv: Ta bort tråden premanent

en: Export as Notice
sv: Exportera som notis

en: Don't export
sv: Exportera inte

en: Don't export this news item as a Notice
sv: Exporter inte denna nyhet som en notis

en: Sort
sv: Sortera

note: --------------
en: Thread status updated
sv: Trådens status uppdaterad

en: The status has been updated.
sv: Statusen har uppdaterats.

en: Posts by %1
sv: Inlägg av %1

en: Already friends
sv: Redan vänner

en: You requested friendship with %1 on %2.
sv: Du gjorde en vänförfrågan till %1 den %2

en: This request is still pending confirmation.
sv: Denna förfrågan väntar fortfarande på bekräftelse.

en: %1 is not accepting friendship requests from you
sv: %1 godtar inte vänförfrågningar från dig

en: You can't be friends with yourself
sv: Du kan inte bli vän med dig själv

en: Add friend
sv: Lägg till vän

en: You have asked to add %1 as a friend. We will notify %1 and will ask him/her to confirm that you are friends.
sv: Du har gjort en vänförfrågan till %1. Vi kommer att meddela %1 och be honom/henne att bekräfta att ni är vänner.

en: Add an optional message here:
sv: Lägg till ett frivilligt meddelande här:

en: Friend request sent
sv: Vänförfrågan skickad

en: We have notified %1 of your request.
sv: Vi har meddelat %1 om din förfrågan.

en: Please log in as %1
sv: Vänligen logga in som %1

en: You must log in as %1 to view this friend request
sv: Du måste logga in som %1 för att visa denna vänförfrågan

en: Friend request
sv: Vänförfrågan

en: %1 has requested friendship with you.
sv: %1 vill bli vän med dig.

en: %1 says: %2
sv: %1 säger: %2

en: Accept friendship
sv: Acceptera vänförfrågan

en: Click accept if %1 is in fact a friend
sv: Klicka acceptera om %1 faktiskt är en vän

en: Decline
sv: Tacka nej

en: Click decline if %1 is not a friend
sv: Klicka på tacka nej om %1 inte är en vän

en: Friendship confirmed
sv: Vänskap bekräftad

en: Your friendship with %1 has been confirmed.
sv: Din vänskap med %1 är bekräftad

en: Friendship declined
sv: Vänskap avböjd

en: You have declined friendship with %1
sv: Du har avböjt vänskap med %1

en: Notification not found
sv: Notis ej funnen

en: Friend confirmed
sv: Vän bekräftad

en: You are now friends with %1.
sv: Du är nu vän med %1.

en: Cancel friendship?
sv: Ta bort som vän?

en: Are you sure you want to cancel your friendship with %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %1 som vän?

en: Stay friends
sv: Fortsätt vara vänner

en: Friendship cancelled
sv: Vänskap avslutad

en: Your friendship with %1 has been cancelled.
sv: Du är nu inte längre vän med %1.

en: Enter your account's email address below, and click OK. You will be sent email instructions for resetting your password.
sv: Fyll i din e-postadress nedan och klicka på OK. Du kommer att få ett e-post med instruktion för hur du återställer ditt lösenord.

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: No GPU tasks reported
sv: Inga GPU arbetsuppgifter rapporterade

en: Top GPU models
sv: Bästa GPU modellerna

en: The following lists show the most productive GPU models on different platforms.  Relative speeds, measured by average elapsed time of tasks, are shown in parentheses.
sv: Följande lista visar de mest produktiva GPU modellerna på olika plattformar. Relativ hastighet, mätt som ett genomsnitt av den åtgångna tiden för arbetsuppgifter, visas inom parantes.

en: Welcome to %1
sv: Välkommen till %1

en: View and edit your account preferences using the links below.
sv: Visa och ändra ditt kontos inställningar med hjälp av länkarna nedan.

en: If you have not already done so, %1 download BOINC client software %2.
sv: Om du inte redan har gjort det så %1 hämta BOINC-klientprogrammet %2.

en: Your account
sv: Ditt konto

en: anonymous platform
sv: anonym plattform

en: Missing platform
sv: Saknad plattform

en: Number of tasks completed
sv: Antal slutförda uppgifter

en: Max tasks per day
sv: Störst antal uppgifter per dag

en: Number of tasks today
sv: Antal uppgifter idag

en: Consecutive valid tasks
sv: Godkända jobb i följd

en: Average processing rate
sv: Genomsnittlig beräkningshastighet

en: Application details for host %1
sv: Applikationsdetaljer för enhet %1

en: We have no record of that computer.
sv: Vi har inga uppgifter om datorn.

en: You can not delete our record of this computer because our database still contains work for it. You must wait a few days until the work for this computer has been deleted from the project database.
sv: Du kan inte ta bort uppgifterna om den här datorn eftersom vår databas fortfarande innehåller arbetsuppgifter kopplade till den. Du måste vänta några dagar tills arbetsuppgifterna har tagits bort från projektets databas.

en: Delete record of computer
sv: Ta bort uppgifterna om datorn

en: Record deleted.
sv: Uppgifterna borttagna.

en: Return to list of your computers
sv: Återvänd till listan över dina datorer

en: Merge computer records
sv: Slå ihop datoruppgifter

en: Merge computers
sv: Slå ihop datorer

en: Sometimes BOINC assigns separate identities to the same computer by mistake. You can correct this by merging old identities with the newest one.
sv: Ibland skapar BOINC flera identiteter för samma dator av misstag. Du kan rätta till detta genom att slå ihop den äldre identiteterna med den nyaste.

en: No hosts are eligible for merging with this one.
sv: Inga enheter är berättigade att slås ihop med denna.

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Check the computers that are the same as %1 (created %2, computer ID %3):
sv: Markera de datorer som är samma som %1 (skapad %2, dator-ID %3):

en: name
sv: Namn

en: created
sv: skapades

en: computer ID
sv: Dator-ID

en: no hostname
sv: inget enhetsnamn

en: Merge hosts
sv: Slå ihop enheter

en: Updating computer credit
sv: Uppdaterar datorpoängen

en: Host credit updated
sv: Enhetens poäng uppdaterad

en: none
sv: ingen

en: Computers belonging to %1
sv: Datorer som tillhör %1

en: Computers hidden
sv: Dolda datorer

en: This user has chosen not to show information about his or her computers.
sv: Användaren har valt att inte visa information om dennes datorer.

en: Your computers
sv: Dina datorer

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: The following HTML tags are allowed in team descriptions:
sv: Följande HTML-taggar tillåts i beskrivningen av laget:

en: bold
sv: fet

en: italics
sv: kursiv

en: hyperlink
sv: hyperlänk

en: paragraph
sv: paragraf

en: break
sv: radbrytning

en: preformatted
sv: förformaterad

en: image; height cannot exceed 450 pixels. Please do not link to images without permission of the web site where the image is hosted.
sv: Bild; höjde får inte överstiga 450 pixlar. Vänligen länka inte till bilder utan tillstånd från webbsidan där bilden finns.

en: You can also use ampersand notation for special characters.
sv: Du kan också använda ampersand (&) notation för specialtecken.

en: Rules and policies
sv: Regler och policys

en: Run %1 only on authorized computers
sv: Kör %1 endast på datorer med tillstånd

en: Run %1 only on computers that you own, or for which you have obtained the owner's permission. Some companies and schools have policies that prohibit using their computers for projects such as %1.
sv: Kör %1 endast på datorer som du äger eller där du fått ägarens tillstånd. En del företag och skolor har policys som förhindrar användandet av deras datorer för projekt som %1.

en: How %1 will use your computer
sv: Hur %1 kommer att använda din dator

en: When you run %1 on your computer, it will use part of the computer's CPU power, disk space, and network bandwidth. You can control how much of your resources are used by %1, and when it uses them.
sv: När du kör %1 på din dator så kommer en del av din processorkraft, hårddiskutrymme och nätverksbandbredd att användas. Du kan kontrollera hur mycket av dina resurser som används av %1 och när de används.

en: The work done by your computer contributes to the goals of %1, as described on its web site. The application programs may change from time to time.
sv: Arbetet som utförs av din dator bidrar till målen med %1 så som beskrivs på dess webbplats. Applikationerna kan förändras då och då.

en: Privacy policy
sv: Sekretesspolicy

en: Your account on %1 is identified by a name that you choose. This name may be shown on the %1 web site, along with a summary of the work your computer has done for %1. If you want to be anonymous, choose a name that doesn't reveal your identity.
sv: Ditt konto hos %1 identifieras genom ett namn som du anger. Detta namn kan komma att visas på %1s webbplats tillsammans med en sammanfattning av det arbete som du utfört för %1. Om du vill vara anonym, välj då ett namn som inte avslöjar din identitet.

en: If you participate in %1, information about your computer (such as its processor type, amount of memory, etc.) will be recorded by %1 and used to decide what type of work to assign to your computer. This information will also be shown on %1's web site. Nothing that reveals your computer's location (e.g. its domain name or network address) will be shown.
sv: Om du deltar i %1 kommer information om din dator (så som dess processortyp, mängd minne etc.) att sparas av %1 och användas för att avgöra vilken typ av arbete som ska skickas till din dator. Denna information kommer också att visas på %1s webbplats. Inget som kan avslöja din dators plats (t.ex. dess domännamn eller nätverksadress) kommer att visas.

en: To participate in %1, you must give an address where you receive email. This address will not be shown on the %1 web site or shared with organizations. %1 may send you periodic newsletters; however, you can opt out at any time.
sv: För att delta i %1 måste du ange en e-postadress där du kan ta emot e-post. Denna e-postadress kommer inte att synas på %1s webbplats eller delas med någon annan organisation. %1 kan komma att skicka periodiska nyhetsbrev som du när som helst kan avsäga dig.

en: Private messages sent on the %1 web site are visible only to the sender and recipient.  %1 does not examine or police the content of private messages.  If you receive unwanted private messages from another %1 user, you may add them to your %2 message filter %3.  This will prevent you from seeing any public or private messages from that user.
sv: Privata meddelanden på %1 webbplatsen är endast synliga för avsändaren och mottagaren. %1 varken undersöker eller försöker kontrollera innehållet i privata meddelanden. Om du mottar oönskade privata meddelanden från en annan användare av %1 så kan du lägga till dem i ditt %2 meddelandefilter %3. Detta kommer att förhindra att du ser både publika och privata meddelanden från den användaren.

en: If you use our web site forums you must follow the %2 posting guidelines %3.  Messages posted to the %1 forums are visible to everyone, including non-members.  By posting to the forums, you are granting irrevocable license for anyone to view and copy your posts.
sv: Om du använder webbsidans forum så måste du följa %2 riktlinjerna för inlägg %3. Inlägg i %1 forum är synliga för alla, även icke medlemmar. Genom att göra inlägg i forumen så medger du en oåterkallelig licens till var och en att läsa och kopiera dina inlägg.

en: Is it safe to run %1?
sv: Är det säkert att köra %1?

en: Any time you download a program through the Internet you are taking a chance: the program might have dangerous errors, or the download server might have been hacked. %1 has made efforts to minimize these risks. We have tested our applications carefully. Our servers are behind a firewall and are configured for high security. To ensure the integrity of program downloads, all executable files are digitally signed on a secure computer not connected to the Internet.
sv: Varje gång du laddar ner ett program från Internet tar du en risk, programmet kan ha farliga fel eller nedladdningsservern kan ha blivit hackad. %1 har vidtagit åtgärder för att minimera dessa risker. Vi har testat våra applikationer noggrant. Våra servrar skyddas av brandväggar och är konfigurerade för hög säkerhet. För att garantera integriteten för våra nedladdningsbara applikationer så är alla körbara filer digitalt signerade på en säker dator utan uppkoppling mot Internet.

en: The applications run by %1 may cause some computers to overheat. If this happens, stop running %1 or use a %2 utility program %3 that limits CPU usage.
sv: Applikationerna som körs av %1 kan orsaka överhettning hos vissa datorer. Om detta inträffar, sluta köra %1 eller använd ett %2 tlläggsprogram %3 som minskar CPU-användningen.

en: %1 was developed by %2. BOINC was developed at the University of California.
sv: %1 utvecklades av %2. BOINC utvecklades vid Universitetet i Kalifornien.

en: Liability
sv: Ansvar

en: %1 and %2 assume no liability for damage to your computer, loss of data, or any other event or condition that may occur as a result of participating in %1.
sv: %1 och %2 tar inget ansvar för skador som kan uppstå hos din dator, förlust av data eller någon annan händelse eller tillstånd som kan uppstå på grund av att du deltar i %1.

en: Other BOINC projects
sv: Andra BOINC projekt

en: Other projects use the same platform, BOINC, as %1. You may want to consider participating in one or more of these projects. By doing so, your computer will do useful work even when %1 has no work available for it.
sv: Andra projekt använder samma plattform, BOINC, så som %1. Du vill kanske överväga att delta i ett eller flera av dessa projekt. Genom att göra det så kan din dator fortsätta bidra med nyttigt arbete även när %1 inte har några arbetsuppgifter att skicka ut.

en: These other projects are not associated with %1, and we cannot vouch for their security practices or the nature of their research. Join them at your own risk.
sv: Dessa andra projekt är inte associerade med %1 och vi kan inte gå i god för deras säkerhet eller den forskning de bedriver. Delta i dem på din egen risk.

en: Is BOINC installed on this device?
sv: Är BOINC installerat på den här enheten?

en: Read our %1 Rules and Policies %2.
sv: Läs våra %1 regler och policys %2.

en: Download and install BOINC.
sv: Ladda ner och installera BOINC.

en: Download
sv: Hämta

en: For Android devices, download BOINC from the Google Play Store or Amazon App Store.
sv: För Android-enheter, hämta BOINC från Google Play Store eller Amazon App Store.

en: Run BOINC.
sv: Kör BOINC.

en: Choose %1 from the list, or enter %2
sv: Välj %1 från listan eller ange %2

en: In the BOINC Manager, select Tools / Add Project.
sv: I BOINC Manager, gå till menyn Verktyg / Lägg till Projekt.

en: Join %1
sv: Gå med i %1

en: Language selection
sv: Språkval

en: This web site is available in several languages. The currently selected language is %1.
sv: Denna webbplats finns tillgänglig på många olika språk. Nuvarande språk är %1.

en: Normally the choice of language is determined by your browser's language setting, which is: %1.  You can change this setting using:
sv: Normalt väljs språk utifrån språkinställningarna i din webbläsare, som är: %1. Du kan ändra denna inställning via:

en: Firefox: Tools/Options/General
sv: Firefox: Verktyg/Inställningar/Allmänt

en: Microsoft IE: Tools/Internet Options/Languages
sv: Microsoft IE: Verktyg/Internetalternativ/Språk

en: Or you can select a language from the following menu:
sv: Eller så kan du välja ett språk från följande meny:

en: Translations are done by volunteers.  If your native language is missing or incomplete, %1 you can help translate %2.
sv: Översättningen sköts av frivilliga. Om ditt modersmål inte finns med eller saknas så %1 kan du hjälpa till att översätta %2.

en: Already logged in
sv: Redan inloggad

en: You are logged in as %1.
sv: Du är inloggad som %1.

en: Log out
sv: Logga ut

en: or %1 create an account %2.
sv: eller %1 skapa ett konto %2

en: Processing %1
sv: Analyserar %1

en: Merged %1 into %2
sv: Slog ihop %1 med %2

en: Return to the list of your computers
sv: Återvänd till listan över dina datorer

en: This operation merges computers based on their domain name.
            <p>
            For each domain name, it will merge all older computers
            having that name with the newest computer having that name.
            Incompatible computers will not be merged.
            <p>
sv: Denna åtgärd slår ihop datorer baserat på deras domän namn.
    <p>
    För varje domän namn kommer den att slå ihop äldre datorer
    som har det namnet med den nyaste datorn med samma
    namn.
    Inkompatibla datorer kommer inte att slås ihop.
    <p>

en: Go ahead and do this
sv: Fortsätt och genomför detta

en: Return to the list of computers
sv: Återvänd till listan över datorer

en: Our message boards are moderated. Posts are subject to the following rules:
sv: Våra diskussionsforum är modererade. Inlägg måste leva upp till följande regler:

en: If you think a post violates any of the rules, you can notify moderators by clicking the red X below the post and filling out the form.
sv: Om du anser att ett inlägg bryter mot några av reglerna så kan du meddela moderatorerna genom att klicka på det röda X:et under ett inlägg och fylla i formuläret.

en: This moderation policy is set by the %1 project.  If you have comments about the policy or its enforcement, email %2.
sv: Denna modereringspolicy är beslutad av projektet %1. Om du har synpunkter angående policyn eller dess upprätthållande, skicka ett e-post till %2.

en: Pending credit
sv: Oavgjord poäng

en: Result ID
sv: Resultat ID

en: Workunit ID
sv: Jobb ID

en: Host ID
sv: Enhets ID

en: Claimed credit
sv: Ansökt poäng

en: Pending credit: %1
sv: Oavgjord poäng: %1

en: Total
sv: Totalt

en: Average
sv: Genomsnittligt

en: Top teams by application
sv: Topplag efter applikation

en: Top participants by application
sv: Toppanvändare efter applikation

en: Limit exceeded - Sorry, first %1 items only
sv: Gräns överskriden - Ursäkta, endast de första %1 objekten

en: Block messages from this user
sv: Blockera meddelanden från denna användare

en: Block user
sv: Blockera användare

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: You have no private messages.
sv: Du har inga privata meddelanden.

en: Sender and date
sv: Avsändare och datum

en: Reply to this message
sv: Svara detta meddelande

en: Delete this message
sv: Ta bort detta meddelande

en: Select all
sv: Välj alla

en: Unselect all
sv: Välj inga

en: Delete selected messages
sv: Ta bort valda meddelanden

en: Sender
sv: Avsändare

en: Date
sv: Datum

en: You need to fill all fields to send a private message
sv: Du behöver fylla i alla fält för att skicka ett privat meddelande

en: Message sent
sv: Meddelande skickat

en: Your message was sent to %1 team members.
sv: Ditt meddelande skickades till %1 lagmedlemmar.

en: Your message was flagged as spam
                by the Akismet anti-spam system.
                Please modify your text and try again.
sv: Ditt meddelande flaggades som skräppost
    av Akismet anti-spam system.
    Ändra din text och försök igen.

en: Could not find user with id %1
sv: Kunde inte hitta någon användare med id %1

en: Could not find user with username %1
sv: Kunde inte hitta någon användare med användarnamnet %1

note: Non-unique username
en: %1 is not a unique username; you will have to use user ID
sv: %1 är inte ett unikt användarnamn, du måste använda dig av användare ID

en: User %1 (ID: %2) is not accepting private messages from you.
sv: Användare %1 (ID: %2) tar godtar inte privata meddelanden från dig.

en: No such user
sv: Ingen sådan användare

en: Really block %1?
sv: Verkligen blockera %1?

en: Are you really sure you want to block user %1 from sending you private messages?
sv: Är du verkligen säker på att du vill hindra användare %1 att skicka privata meddelanden till dig?

en: Please note that you can only block a limited amount of users.
sv: Vänligen notera att du endast kan blockera ett begränsat antal användare.

en: Once the user has been blocked you can unblock it using forum preferences page.
sv: När en användare har blockerats kan du ta bort blockeringen via forumets inställningssida.

en: No, cancel
sv: Nej, avbryt

en: no such user
sv: ingen sådan användare

en: User %1 blocked
sv: Användare %1 blockerad

en: User %1 has been blocked from sending you private messages.
sv: Användare %1 har blockerats att skicka privata meddelanden till dig.

en: To unblock, visit %1 message board preferences %2
sv: För att ta bort blockeringen, besök %1 forumets inställningar %2

en: Unknown action
sv: Okänd åtgärd

en: Your preferences have been updated, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
sv: Dina inställningar har uppdaterats och
    de kommer att träda i kraft när din dator kommunicerar med %1
    eller du klickar på %2 Uppdatera %3 knappen i BOINC-hanteraren.

en: Your preferences have been reset to the defaults, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
sv: Dina inställningar har återställts till standardvärdena och
    de kommer att träda i kraft när din dator kommunicerar med %1
    eller du klickar på %2 Uppdatera %3 knappen i BOINC-hanteraren.

en: %1 for %2
sv: %1 för %2

en: Back to preferences
sv: Tillbaka till inställningarna

en: Confirm delete preferences
sv: Bekräfta borttagning av inställningarna

en: Are you sure you want to delete your separate %1 preferences for %2?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de separata %1 inställningarna för %2?

en: Remove preferences
sv: Ta bort inställningarna

en: Cancel
sv: Avbryt

en: %1 Profiles %2 let individuals share backgrounds and opinions with the %3 community.
sv: %1 Profiler%2 låter användare dela med sig av sin bakgrund och sina åsikter till %3 gemenskap.

en: Explore the diversity of your fellow volunteers, and contribute your own views for others to enjoy.
sv: Undersök mångfalden bland de andra frivilliga och bidra med dina egna åsikter för andra att åtnjuta.

en: If you haven't already, you can %1 create your own user profile %2 for others to see!
sv: Om du inte redan har gjort det så kan du %1 skapa din egen profil %2 för andra att läsa!

en: User of the Day
sv: Dagens användare

en: User Profile Explorer
sv: Användarprofilutforskare

en: View the %1 User Picture Gallery %2.
sv: Visa %1 avändarbildsgalleriet %2.

en: Browse profiles %1 by country %2.
sv: Bläddra bland profiler %1 sorterat efter land %2.

en: Browse profiles %1 at random %2, %3 at random with pictures %2, or %4 at random without pictures %2.
sv: Bläddra bland profiler %1 slumpmässigt%2, %3 slumpmässigt med bilder %2 eller %4 slumpmässigt utan bilder %2.

en: Alphabetical profile listings:
sv: Profillista i alfabetisk ordning:

en: Search profile text
sv: Sök i profiltext

en: No profiles
sv: Inga profiler

en: No profiles matched your query.
sv: Inga profiler matchade din sökning.

en: Invalid vote type:
sv: Ogiltig röstningstyp:

en: Vote Recorded
sv: Röst registrerad

en: Thank you
sv: Tack

en: Your recommendation has been recorded.
sv: Din rekommendation har registrerats.

en: Your vote to reject this profile has been recorded.
sv: Din röst att förkasta denna profil har registrerats.

en: Return to profile.
sv: Återvänd till profilen.

en: Profiles containing '%1'
sv: Profiler som innehåller "%1"

en: User name
sv: Användarnamn

en: Joined project
sv: Gick med i projektet

en: Recent credit
sv: Senaste poäng

en: No profiles found containing '%1'
sv: Inga profiler kunde hittas som innehåller "%1"

en: Recover email address
sv: Återställ e-postadress

en: There is already an account with that email address.
sv: Det finns redan ett konto med den e-postadressen.

en: Please contact the admin.  Previous email address could not be reverted as another account is using it as their email address.
sv: Vänligen kontakta administratören. Den förra e-postadressen kan inte återställas då en annan användare använder den som sin e-postadress.

en: Email address has been reverted.
sv: E-postadressen har återställts.

en: You need to reset your password:
sv: Du måste återställa ditt lösenord:

en: Invalid token.
sv: Ogiltigt bevis.

en: No such task:
sv: Igen sådan arbetsuppgift:

en: This feature is turned off temporarily
sv: Den här funktionen är tillfälligt avstängd

en: No computer with ID %1 found
sv: Ingen dator med ID %1 hittades

en: No access
sv: Igen access

en: Missing user ID or host ID
sv: Saknar användar ID eller enhets ID

en: No tasks to display
sv: Inga arbetsuppgifter att visa

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.
sv: %1 är tillfälligt avstängt för underhåll.

en: Welcome, %1
sv: Välkommen, %1

en: What is %1?
sv: Vad är %1?

en: Thanks for joining %1
sv: Tack för att du går med i %1

en: Your computer hasn't completed any tasks yet.  If you need help, %1go here%2.
sv: Din dator har inte slutfört någon uppgift än. Om du behöver hjälp, %1gklicka här%2.

en: You've contributed about %1 credits per day to %2 recently.
sv: Du har bidragit med ungefär %1 poäng per dag till %2 nyligen.

en: Thanks!
sv: Tack!

en: Please make sure BOINC is installed and enabled on your computer.
sv: Vänligen kontroller att BOINC är installerat och körs på din dator.

en: Want to help more?
sv: Vill du hjälpa till mer?

en: If BOINC is not installed on this computer, %1download it%2.
sv: Om BOINC inte är installerat på denna dator, %1ladda ner det%2.

en: Install BOINC on your other computers, tablets, and phones.
sv: Installera BOINC på dina andra datorer, surfplattor och telefoner.

en: Tell your friends about BOINC, and show them how to join %1.
sv: Berätta för dina vänner om BOINC och visa dem hur de går med i %1.

en: Already joined? %1Log in%2.
sv: Redan medlem? %1Logga in%2.

en: News
sv: Nyheter

en: Not Running
sv: Körs inte

en: Running
sv: Kör

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Project status
sv: Projektstatus

en: Host
sv: Värd

en: Computing status
sv: Beräkningsstatus

en: Users
sv: Användare

en: Tasks by application
sv: Arbetsuppgifter per applikation

en: Users in last 24 hours
sv: Användare de senaste 24 timmarna

en: Database schema version:
sv: Schemaversion för databasen:

en: Computer %1
sv: Dator %1

en: Identifies you on this web site. Use your real name or a nickname.
sv: Identifierar dig på denna webbsida. Använd ditt riktiga namn eller ett alias.

en: Choose screen name
sv: Ange ett alias

en: An address where you can receive emails.
sv: En adress där du kan ta emot e-post.

en: Your email address
sv: Din e-postadress

en: Choose password
sv: Välj lösenord

en: Credit leader boards and statistics
sv: Poängtopplistor och statistik

en: Leader boards for %1
sv: Topplistor för %1

en: Participants
sv: Deltagare

en: Operating systems
sv: Operativsystem

en: BOINC versions
sv: BOINC-versioner

en: More detailed statistics for %1 and other BOINC-based projects are available at several web sites:
sv: Mer detaljerad statistik för %1 och andra BOINC baserade projekt finns tillgänglig på flertalet webbplatser:

en: You can also get your current statistics in the form of a "signature image":
sv: Du kan också få din egna nuvarande statistik i formen av en "signaturbild":

en: Additionally you can get your individual statistics summed across all BOINC projects from several sites; see your %1 home page %2.
sv: Utöver det så kan du få din individuella statistik summerad för alla BOINC-projekt från flertalet sidor; se din %1 hemsida %2.

en: %1 participants may form %2 teams %3.
sv: %1 deltagare kan skapa %2 team %3.

en: You may belong to only one team. You can join or quit a team at any time.
sv: Du kan bara tillhöra ett lag. Du kan gå med i eller gå ur ett lag när som helst.

en: Each team has a %1 founder %2 who may:
sv: Varje team har %1 grundare %2 som kan:

en: edit the team's name and description
sv: ändra lagets namn och beskrivning

en: add or remove team admins
sv: lägga till eller ta bort lagadministratörer

en: remove members from the team
sv: ta bort medlemmar ur laget

en: disband a team if it has no members
sv: ta bort laget om det inte har några medlemmar

en: To join a team, visit its team page and click %1 Join this team %2.
sv: För att gå med i ett team, besök dess teamsida och klicka på %1 Gå med i teamet %2.

en: Find a team
sv: Hitta ett lag

en: Top teams
sv: Bästa lagen

en: All teams
sv: Alla lag

en: %1 teams
sv: %1 lag

en: Create a new team
sv: Skapa ett nytt lag

en: If you cannot find a team that is right for you, you can %1 create a team %2.
sv: Om du inte kan hitta ett team som är rätt för dig kan du %1 skapa ett team %2.

en: Remove Team Admin status from this member
sv: Ta bort Lagadministratörsstatus från den här medlemmen

en: Add or remove Team Admins
sv: Lägg till eller ta bort Lagadministratörer

en: You can select team members as 'Team Admins'. Team Admins can:
sv: Du kan utse lagmedlemmar till "Lagadministratörer". Lagadministratörer kan:

en: Edit team information (name, URL, description, country)
sv: Ändra laginformationen (namn, URL, beskrivning, land)

en: View the team's join/quit history
sv: Visa lagets gå med/gå ur historik

en: Send messages to the team
sv: Skicka meddelande till laget

en: Moderate the team forum, if any (admins get email notification of moderation events and red X reports)
sv: Moderera lagets forum om det finns ett (administratörer får ett e-postmeddelande om modereringsaktioner och röd X rapporter)

en: Team Admins cannot:
sv: Lagadministratörer kan inte:

en: Change the team founder
sv: Ändra lagets grundare

en: Remove members
sv: Ta bort medlemmar

en: If a Team Admin quits the team, they cease to be a Team Admin.
sv: Om en Lagadministratör går ur laget så upphör de att vara en Lagadministratör.

en: We recommend that you select only people you know and trust very well as Team Admins.
sv: Vi rekommenderar att du bara väljer personer som du litar väldig mycket på som Lagadministratörer.

en: There are currently no Team Admins
sv: Det finns för närvarande inga Lagadministratörer

en: Current Team Admins
sv: Nuvarande Lagadministratörer

en: Became Team Admin on
sv: Blev Lagadministratör den

en: Add Team Admin
sv: Lägg till Lagadministratör

en: Email address of team member:
sv: Lagmedlemmens e-postadress

en: failed to remove admin
sv: misslyckades med att ta bort administratör

en: User is not member of team
sv: Användaren är inte medlem i laget

en: %1 is already an admin of %2
sv: %1 är redan administratör för %2

en: Couldn't add admin
sv: Kunde inte lägga till administratör

en: No such team
sv: Inget sådant lag

en: no such team
sv: inget sådant lag

en: User is not a member of %1
sv: Användaren är inte medlem i %1

en: Changing founder of %1
sv: Byter grundare av %1

en: %1 is now founder of %2
sv: %1 är nu grundare av %2

en: Change founder of %1
sv: Byt grundare av %1

en: Team member %1 requested this team's foundership on %2, but left the team, thus canceling the request.
sv: Lagmedlem %1 ansökte om grundarstatus den %2, men lämnade laget och avbröt därmed ansökan.

en: Team member %1 has requested this team's foundership. This may be because you left the team or haven't had contact with the team for a long time.
sv: Lagmedlem %1 har ansökt om grundarstatus för det här laget. Detta kan bero på att du lämnade laget eller inte har haft kontakt med laget på lång tid.

en: decline request
sv: avböj förfrågan

en: If you don't decline the request by %1, %2 will have the option of assuming team foundership.<br /><br />
                      To accept the request, assign foundership to %3 using the form below.
sv: Om du inte avböjer förfrågan innan %1, kommer %2 att ha möjligheten att ta över grundarstatusen för laget.<br /><br />
    För att acceptera förfrågan ge grundarstatus till %3 via formuläret nedan.

en: No transfer request is pending.
sv: Ingen förfrågan om överlåtelse väntar.

en: To assign foundership of this team to another member, check the box next to member name and click %1 Change founder %2 below.
sv: För att överföra grundarstatus till en annan lagmedlem, markera rutan bredvid medlemmens namn och klicka på %1 Byt grundare %2 nedan.

en: New founder?
sv: Ny grundare?

en: Change founder
sv: Byt grundare

en: There are no users to transfer team to.
sv: Det finns ingen användare att överlåta laget till.

en: You must choose a non-blank team name
sv: Du måste välja ett icke-tomt lagnamn

en: A team named %1 already exists - try another name
sv: Ett lag med namnet %1 finns redan - försök med ett annat namn

en: Could not create team - please try later.
sv: Kunde inte skapa laget - vänligen försök igen senare.

en: Create a team
sv: Skapa ett lag

en: You belong to %1. You must %2 quit this team %3 before creating a new one.
sv: Du tillhör %1. Du måste %2 lämna det här laget %3 innan du kan skapa ett nytt.

en: Not founder or admin
sv: Inte grundare eller lagadministratör

en: Team history for %1
sv: Laghistorik för %1

en: When
sv: När

en: User
sv: Användare

en: Action
sv: Handling

en: Total credit at time of action
sv: Total poäng vid tiden för handlingen

en: bad country
sv: felaktigt land

en: The name '%1' is being used by another team.
sv: Namnet "%1" används av ett annat lag.

en: Must specify team name
sv: Måste specificera ett lagnamn

en: Could not update team - please try again later.
sv: Kunde inte uppdatera laget - vänligen försök igen senare.

en: Edit %1
sv: Ändra %1

en: Update team info
sv: Uppdatera laginformationen

en: Members of %1
sv: Medlemmar i %1

en: Show as plain text
sv: Visa som vanlig text

en: Create Message Board
sv: Skapa Forum

en: You may create a message board for use by %1.
sv: Du kan skapa ett eget forum för %1.

en: Only team members will be able to post.
sv: Endast lagmedlemmar kan göra inlägg.

en: At your option, only members will be able to read.
sv: Du kan välja att endast lagmedlemmar ska kunna läsa.

en: You and your Team Admins will have moderator privileges.
sv: Du och dina lagadministratörer har modereringsrättigheter.

en: Create a message board for %1
sv: Skapa ett lagforum för %1

en: Team already has a message board
sv: Laget har redan ett forum

en: Team Message Board
sv: Lagforum

en: Minimum time between posts (seconds)
sv: Minsta tid mellan inlägg (sekunder)

en: Minimum total credit to post
sv: Minsta poäng för att kunna skriva inlägg

en: Minimum average credit to post
sv: Minsta genomsnittlig poäng för att göra inlägg

en: Submit
sv: Skicka

en: Remove your team's message board.
sv: Ta bort lagets forum

en: Really remove message board?
sv: Vill du verkligen ta bort lagets forum?

en: Are you sure you want to remove your team's message board? All threads and posts will be permanently removed. (You may, however, create a new message board later).
sv: Är du säker på att du vill ta bort lagets forum? Alla trådar och inlägg kommer att tas bort permanent. (Du kan skapa ett nytt forum senare).

en: Yes - remove message board
sv: Ja - ta bort lagforumet

en: Message board removed
sv: Lagforumet borttaget

en: Your team's message board has been removed. You may now %1 create a new one %2.
sv: Ditt lags forum har tagits bort. Du kan nu %1 skapa ett nytt %2.

en: Team Message Board Updated
sv: Lagforumet uppdaterat

en: Update successful
sv: Uppdatering lyckades

en: Update failed
sv: Uppdatering misslyckades

en: Team has no forum
sv: Laget har inget forum

en: You must be a member of a team to access this page.
sv: Du måste vara medlem i ett lag för att visa denna sida.

en: Requesting foundership of %1
sv: Ansöker om grundarstatus för %1

en: The current founder has been notified of your request by email and private message.<br /><br />
                           If the founder does not respond within 60 days you will be allowed to become the founder.
sv: Den nuvarande grundaren har blivit meddelad om din ansökan via e-post och privat meddelande.<br /><br />
    Om grundaren inte svarar inom 60 dagar kommer du att tillåtas överta grundarstatusen.

en: Foundership request not allowed now
sv: Ansökan om grundarstatus tillåts inte nu

en: Assumed foundership of %1
sv: Överta grundarstatus för %1

en: Congratulations, you are now the founder of team %1. Go to %2 Your Account page %3 to find the Team Admin options.
sv: Grattis, du är nu grundare av laget %1. Gå till %2 ditt konto %3 för att hitta lagadministrationsinställningarna.

en: Decline founder change request
sv: Avböj ansökan om överföring av grundarstatus

en: The foundership request from %1 has been declined.
sv: Ansökan om överföring av grundarstatus från %1 har avböjts.

en: There were no foundership requests.
sv: Det fanns inga ansökningar om överföring av grundarstatus

en: undefined action %1
sv: odefinierad handling %1

en: Return to team page
sv: Återvänd till lagsidan

en: You need to be a member of a team to access this page.
sv: Du måste vara medlem i ett lag för att visa denna sida.

en: Request foundership of %1
sv: Ansök om grundarstatus för %1

en: You are now founder of team %1.
sv: Du är nu grundare för lag %1.

en: You requested the foundership of %1 on %2.
sv: Du ansökte om grundarstatus för %1 den %2.

en: 60 days have elapsed since your request, and the founder has not responded. You may now assume foundership by clicking here:
sv: 60 dagar har gått sedan din ansökan och grundaren har inte svarat. Du kan nu överta grundarstatusen genom att klicka här:

en: Assume foundership
sv: Överta grundarstatus

en: The founder was notified of your request. If he/she does not respond by %1 you will be given an option to become founder.
sv: Grundaren har meddelats om din ansökan. Om han/hon inte svarar före %1 kommer du att få möjligheten att överta grundarstatusen.

en: If the team founder is not active and you want to assume the role of founder, click the button below. The current founder will be sent an email detailing your request, and will be able to transfer foundership to you or to decline your request. If the founder does not respond in 60 days, you will be allowed to become the founder.<br /><br />
                           Are you sure you want to request foundership?
sv: Om lagets grundare inte är aktiv och du vill ta över statusen som grundare, klicka på knappen nedan. Den nuvarande grundaren kommer att få ett e-post med uppgifter om din ansökan och kommer att kunna överföra statusen som grundare till dig eller avböja din ansökan. Om grundaren inte svarar inom 60 dagar kommer du tillåtas att bli grundare.<br /><br />
    Är du säker på att du vill ansöka om att bli grundare?

en: Request foundership
sv: Begär grundarstatus

en: Founder change has already been requested by %1 on %2.
sv: Övertagande av grundarstatus har redan ansökts av %1 den %2.

en: A foundership change was requested during the last 90 days, so new requests are not allowed. Please try again later.
sv: En ansökan om övertagande av grundarstatus har redan gjorts under de senaste 90 dagarna, så en ny ansökan tillåts inte. Vänligen försök igen senare.

en: The team %1 is not joinable.
sv: Det går inte att gå med i laget %1.

en: Already a member
sv: Redan medlem

en: You are already a member of %1.
sv: Du är redan medlem i %1.

en: Couldn't join team - please try again later.
sv: Kunde inte gå med i laget - vänligen försök igen senare.

en: Joined %1
sv: Gick med i %1

en: You have joined %1.
sv: Du har gått med i %1.

en: Please note:
sv: Vänligen notera:

en: Joining a team gives its founder access to your email address.
sv: Att gå med i ett lag ger lagets grundare tillgång till din e-postadress.

en: Joining a team does not affect your account's credit.
sv: Att gå med i ett lag påverkar inte ditt kontos poäng.

en: Join team
sv: Gå med i lag

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search results for '%1'
sv: Sökresultat för "%1"

en: You may view these teams' members, statistics, and information.
sv: Du kan visa dessa lags medlemmar, statistik och information.

en: More than 100 teams match your search. The first 100 are shown.
sv: Fler än 100 lag matchade din sökning. De första 100 visas.

en: End of results. %1 If you cannot find the team you are looking for, you may %2 create a team %3 yourself.
sv: Slutresultat. %1 Om du inte kan hitta laget du söker efter så kan du %2 skapa ett eget lag %3.

en: Team administration for %1
sv: Lagadministration för %1

en: Edit team info
sv: Redigera lagets information

en: Change team name, URL, description, type, or country
sv: Ändra lagnamn, URL, beskrivning, typ eller land

en: Member list:
sv: Medlemslista:

en: View member info
sv: Visa medlemsinformation

en: View change history:
sv: Visa ändringshistorik:

en: See when members joined or quit this team
sv: Visa när medlemmar gick med eller lämnade det här laget

en: Respond to foundership request.
sv: Svara på ansökan om grundarstatus.

en: If you don't respond by %1, %2 may assume foundership of this team.
sv: Om du inte svarar innan %1, så kan %2 överta grundarstatusen för det här laget.

en: Remove inactive or unwanted members from this team
sv: Ta bort inaktiva eller oönskade medlemmar från det här laget.

en: Transfer foundership to another member
sv: Överför grundarstatusen till en annan medlem

en: Add/remove Team Admins
sv: Lägg till/ta bort lagadministratörer

en: Give selected team members Team Admin privileges
sv: Ge valda medlemmar lagadministratörsrättigheter

en: Remove team
sv: Ta bort laget

en: Allowed only if team has no members
sv: Tillåtet endast om laget inte har några medlemmar

en: Create or manage a team message board
sv: Skapa eller hantera ett lagforum

en: To have this team created on all BOINC projects (current and future) you can make it into a %1 BOINC-wide team %2.
sv: För att detta lag ska skapas hos alla BOINC-projekt (nuvarande och framtid) kan du  konvertera det till ett %1 BOINC-omfattande lag %2.

en: Team admins are encouraged to join and participate in the Google %1 boinc-team-founders %2 group.
sv: Lagadministratörer uppmanas att gå med i och delta i Googlegruppen %1 boinc-lag-grundare %2.

en: Can't delete non-empty team
sv: Kan inte ta bort ett icke tomt lag

en: Team %1 deleted
sv: Lag %1 borttaget

en: Limit exceeded:  Can only display the first 1000 members.
sv: Gräns överskriden: Kan endast visa de första 1000 medlemmarna.

en: Unable to quit team
sv: Kunde inte lämna laget

en: Team doesn't exist, or you don't belong to it.
sv: Laget finns inte eller så är du inte medlem i det.

en: Quit %1
sv: Lämna %1

en: <strong>Please note before quitting a team:</strong>
             <ul>
             <li>If you quit a team, you may rejoin later, or join any other team you desire
             <li>Quitting a team does not affect your personal credit statistics in any way.
             </ul>
sv: <strong>Observera innan du lämnar ett lag:</strong>
    <ul>
    <li>Om du lämnar ett lag så kan du gå med i det igen senare eller gå med i vilket annat lag du önskar.
    <li>Att lämna ett lag påverkar inte din personliga poängstatistik på något sätt.
    </ul>

en: Quit Team
sv: Lämna lag

en: Removing users from %1
sv: Tar bort användare från %1

en: %1 is not a member of %2
sv: %1 är inte medlem i %2

en: %1 has been removed
sv: %1 har tagits bort

en: Remove members from %1
sv: Ta bort medlemmar från %1

en: Remove?
sv: Ta bort?

en: Name (ID)
sv: Namn (ID)

en: No members are eligible for removal.
sv: Inga medlemmar är kvalificerade för borttagning.

en: Remove users
sv: Ta bort användare

en: Team name
sv: Lagnamn

en: Validated?
sv: Validerad?

en: Team search results
sv: Lagsöksresultat

en: No teams were found matching your criteria. Try another search.
sv: Inga lag hittade som matchar dina kriterier. Försök med en annan sökning.

en: Or you can %1 create a new team %2.
sv: Eller så kan du %1 skapa ett nytt team %2.

en: The following teams match one or more of your search criteria.
                To join a team, click its name to go to the team page,
                   then click %1 Join this team %2.
sv: Följande lag matchar ett eller flera av dina sökkriterier.
    För att gå med i ett lag, klicka på dess namn för att gå till lagets sida,
    klicka därefter på %1 Gå med i detta lag %2.

en: Change your search
sv: Ändra din sökning

en: You can team up with other people with similar interests, or from the same country, company, or school.
sv: Du kan bilda lag med andra människor med liknande intressen, som är från samma land, företag eller skola.

en: Use this form to find teams that might be right for you.
sv: Använd detta formulär för att hitta lag som kan passa dig.

en: %1 I'm not interested %2 in joining a team right now.
sv: %1 Jag är inte intresserad %2 av att gå med i ett team just nu.

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top computers
sv: Bästa datorerna

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top %1 teams
sv: Bästa %1 lagen

en: There are no %1 teams
sv: Det finns inga %1 lag

en: Participant since
sv: Medlem sedan

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top participants
sv: Bästa användarna

en: No user of the day has been chosen.
sv: Ingen dagens användare har valts.

en: User of the Day for %1: %2
sv: Dagens användare för %1: %2

en: You are not logged in. Please login to agree to our terms of use.
sv: Du är inte inloggad. Vänligen logga in för att godkänna användarvillkoren.

en: Agree to our Terms of Use.
sv: Godkänn våra användarvillkor.

en: Website error when attempting to agree to terms of use. Please contact the site administrators.
sv: Fel på webbsidan vid försök att godkänna användarvillkoren. Vänligen kontakta webbplatsens administratörer.

en: You have not agreed to our terms of use. You may not continue until you do so.
sv: Du har inte godkänt användarvillkoren. Du kan inte fortsätta utan att du gör det.

en: Website error when attempting to agree to terms of use.
sv: Fel på webbsidan vid försök att godkänna användarvillkoren.

en: Authentication error attempting to agree to terms of use.
sv: Autentiseringsfel vid försök att godkänna användarvillkoren.

en: Filters
sv: Filter

en: User name starts with
sv: Användarnamnet börjar med

en: Any
sv: Alla

en: With profile?
sv: Med profil?

en: Either
sv: Antingen

en: On a team?
sv: Medlem i ett lag?

en: Ordering
sv: Sortering

en: Decreasing sign-up time
sv: Minskande registreringstid

en: Decreasing average credit
sv: Minskande genomsnittlig poäng

en: Decreasing total credit
sv: Minskande total poäng

en: search string must be at least 3 characters
sv: söksträngen måste vara minst 3 tecken lång

en: User search results
sv: Sökresultat för användare

en: Joined
sv: Gick med

en: No users match your search criteria.
sv: Inga användare matchade dina sökkriterier.

en: User not found!
sv: Användare inte hittad!

en: Account Data<br/>for %1<br/>Time:
sv: Kontodata<br />
    för %1<br />
    Tid:

en: Team TotCred:
sv: Lagets totalpoäng:

en: Team AvgCred:
sv: Lagets snittpoäng:

en: Team: None
sv: Lag: Inget

en: Validate BOINC email address
sv: Bekräfta BOINC e-postadress

en: Please visit the following link to validate the email address of your %1 account:
sv: Vänligen följ länken för att bekräfta e-postadressen för ditt %1 konto:

en: Validate email sent
sv: Bekräftelse e-post skickat

en: An email has been sent to %1. Visit the link it contains to validate your email address.
sv: Ett e-post har skickats till %1. Klicka på länken det innehåller för att bekräfta din e-postadress.

en: No such user.
sv: Ingen sådan användare.

en: Error in URL data - can't validate email address
sv: Fel i URL datan - kan inte bekräfta e-postadressen

en: Database update failed - please try again later.
sv: Databasuppdatering misslyckades - vänligen försök senare.

en: Validate email address
sv: Bekräfta e-postadress

en: The email address of your account has been validated.
sv: E-postadressen för ditt konto har bekräftats.

en: This user has no profile
sv: Denna användare har ingen profil

en: Profile: %1
sv: Profil: %1

en: Account data
sv: Kontodata

en: You can access your account either by using your email address and password,
        or by using an assigned 'account key'.
        Your account key is:
sv: Du kan logga in till ditt konto antingen genom att använda din e-postadress och ditt lösenord,
    eller genom en tilldelad "kontonyckel".
    Din kontonyckel är:

en: This key can be used to:
sv: Denna nyckel kan användas för att:

en: log in to your account on the web
sv: logga in till ditt konto på webbsidan

en: Weak account key
sv: Svag kontonyckel

en: Your 'weak account key' can be used to attach computers to your account
        as described above, but cannot be used to log in to your account or change it in any way.
        If you want to attach untrusted or insecure computers to your account,
        do so using your weak account key.
        Your weak account key is:
sv: Din "svaga kontonyckel" kan användas för att ansluta en dator till dit konto
    så som beskrivet ovan, men den kan inte användas för att logga in till ditt konto eller ändra det på något sätt.
    Om du vill ansluta ej pålitliga eller osäkra datorer till ditt konto,
    gör så med hjälp av den svaga kontonyckeln.
    Din svaga kontonyckel är:

en: 
        At this point BOINC should be installed and running on your computer;
        the system tray should have an icon like this: %1
        If not, %2get help here%3.
sv: 
    I detta läge borde BOINC vara installerat och igång på din dator;
    meddelandefältet borde ha en ikon som ser ut så här: %1
    Om inte, %2få hjälp här%3.

en: What happens now?
sv: Vad händer nu?

en: BOINC, running in the background, will download computing jobs,
            process them, and upload the results.
            This will happen automatically; you don't have to do anything.
            This computation may cause your computer's fan to run,
            and it may slightly increase your electric bill.
sv: BOINC, vilket körs i bakgrunden, kommer att ladda hem arbetsuppgifter,
    arbeta med dem och ladda upp resultaten.
    Detta kommer att ske automatiskt, du behöver inte göra något.
    Dessa beräkningar kan få din dators kylfläkt att aktiveras,
    och kan öka din elräkning något.

en: How to monitor and control BOINC
sv: Hur du övervakar och kontrollerar BOINC

en: You can monitor what BOINC is doing, and control it, using the BOINC Manager.
            Open this by double-clicking on the BOINC icon.
            Details are %1here%2.
sv: Du kan övervaka vad BOINC gör, samt kontrollera det, genom BOINC Manager.
    Öppna den genom att dubbelklicka på BOINC ikonen.
    Detaljer finns %1här%2.

en: BOINC is designed to not impact
            the performance of your computer for normal use.
            If it does, you can reduce this impact by,
            for example, limiting the amount of memory BOINC uses.
            You can control many settings.
            Check this out %1here%2.
sv: BOINC är designat för att inte påverka
    din dators prestanda för normal användning.
    Om den ändå gör det kan du minska påverkan genom att t.ex. begränsa mängden minne BOINC kan använda.
    Du kan göra många inställningar.
    Undersök det %1här%2.

en: You can meet and communicate with other %1 participants
            in a variety of ways - take a look under the Community
            menu above.
sv: Du kan träffa och kommunicera med andar %1 deltagare
    på flera olika sätt - utforska Gemenskapsmenyn ovan.

en: Other projects
sv: Andar projekt

en: %1 is one of many science projects using BOINC.
            Your computer is now 'attached' to %1,
            but you can attach it to other projects if you want.
            It will process jobs for all attached projects.
            %2Learn about how to do this%3.
sv: %1 är ett av många vetenskapliga projekt som använder BOINC.
    Din dator är nu "ansluten" till %1,
    men du ansluta den till andra projekt om du vill.
    Den kommer att köra arbetsuppgifter för alla anslutna projekt.
    %2LeLär dig mer om hur du gör detta%3.

en: Workunit %1
sv: Arbetsenhet %1

en: application
sv: applikation

en: keywords
sv: nyckelord

en: canonical result
sv: kanoniskt resultat

en: granted credit
sv: beviljad poäng

en: Tasks in progress
sv: Arbetsuppgifter under arbete

en: suppressed pending completion
sv: dolt i väntan på avslutning

en: minimum quorum
sv: minsta beslutsmässiga antal

en: initial replication
sv: inledande replikering

en: max # of error/total/success tasks
sv: max # av fel/totalt/lyckade arbetsuppgifter

en: errors
sv: fel

en: validation
sv: validering

en: Pending
sv: Oavgjord

en: can't find workunit
sv: kan inte hitta arbetsenhet

en: Generated
sv: Genererad

en: Your personal background.
sv: Din personliga bakgrund.

en: Tell us about yourself. You could tell us where you're from, your age, occupation, hobbies, or anything else about yourself.
sv: Berätta om dig själv. Du kan berätta för oss var du kommer ifrån, din ålder, yrke, om du har någon hobby eller något annat om dig själv.

en: Your opinions about %1
sv: Dina åsikter om %1

en: Tell us your thoughts about %1<ol>
        <li>Why do you run %1?
        <li>What are your views about the project?
        <li>Any suggestions?
        </ol>
sv: Berätta dina tankar om %1 <ol>
    <li>Varför kör du %1?
    <li>Vad är dina åsikter om projektet?
    <li>Några förslag?
    </ol>

en: Color scheme for graphics
sv: Färginställning för grafik

en: Maximum CPU % for graphics %1 0...100 %2
sv: Högsta CPI % för grafik %1 0...100 %2

en: Run only the selected applications
sv: Kör endast de valda applikationerna

en: Only get tasks for certain applications. Useful to focus on particular applications, or to exclude them.
sv: Ta endast emot arbetsuppgifter för vissa applikationer. Användbart för att fokusera på en viss applikation eller för att utesluta dem.

en: If no work for selected applications is available, accept work from other applications?
sv: Om inga arbetsuppgifter finns tillgängliga för de applikationer du valt, acceptera arbetsuppgifter för andra applikationer?

en: Use faster non-graphical applications if available?
sv: Använd snabbare applikationer utan grafik om det finns sådana?

en: (all applications)
sv: (alla applikationer)

en: No limit
sv: Ingen gräns

en: Max # of jobs for this project
sv: Maximalt antal jobb för detta projekt

en: Max # of CPUs for this project
sv: Maximalt antal processorer för detta projekt

en: Max # jobs
sv: Max # jobb

en: Max # CPUs
sv: Max # processorer

en: General terms-of-use for this BOINC project.
sv: Generella användarvillkor för detta BOINC projekt.

en: Do you consent to exporting your data to BOINC statistics aggregation Web sites?
sv: Godkänner du att din data exporteras till BOINC statistiksidor?
