BOINC - en to ja translation catalogue (1594 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
ja: 日本語

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
ja: Japanese

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: An invitation code is required to create an account.
ja: アカウントを作成するために、招待コードが必要である。

en: Invitation code
ja: 招待コード

en: Identifies you on our web site. Use your real name or a nickname.
ja: 我々のウェブサイト上であなたを識別する名前です。実名でも、ニックネームでも結構です。

en: Screen name
ja: スクリーンネーム

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'.
ja: 有効なメールアドレスを「ローカル部@ドメイン」の形で記入しなければなりません。

en: Email address
ja: Eメールアドレス

en: Must be at least %1 characters
ja: 少なくとも %1 文字はなければなりません

note: we need the password here not for verification, but because we store it salted with email address, which is about to change.
en: Password
ja: パスワード

en: Select the country you want to represent, if any.
ja: 表示したい国の名前があれば、選択してください。

en: Country
ja: 国名

en: Postal or ZIP Code
ja: 郵便番号もしくは ZIP コード

en: Optional
ja: 記入は任意

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: Do you agree to the terms of use above?
ja: あなたは使用条件に同意しますか。

en: Email address:
ja: Eメールアドレス:

en: Password:
ja: パスワード:

en: forgot password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Stay logged in
ja: ログインしたままにする

note: kludge
en: Log in
ja: ログインする

en: I agree
ja: 承諾する。

en: Bold text: [b]text[/b]  (alt+b)
ja: 太字にするテキスト: [b]テキスト[/b] (Alt+B)

en: Italic text: [i]text[/i]  (alt+i)
ja: 斜体にするテキスト: [i]テキスト[/i] (Alt+I)

en: Underline text: [u]text[/u]  (alt+u)
ja: 下線を引くテキスト [u]テキスト[/u] (Alt+U)

en: Strikethrough text: [s]text[/s]  (alt+k)
ja: 取り消し線を引くテキスト: [s]テキスト[/s] (Alt+K)

en: Quote text: [quote]text[/quote]  (alt+q)
ja: 引用するテキスト: [quote]テキスト[/quote] (Alt+Q)

en: Code display: [code]code[/code]  (alt+c)
ja: コードとして表示する: [code]コード[/code] (Alt+C)

en: List: [list]text[/list] (alt+l)
ja: リストにする: [list]テキスト[/list] (Alt+L)

en: Ordered list: [list=1]text[/list]  (alt+o)
ja: 順番を整えたリスト: [list=1]text[/list]  (alt+o)

en: Insert image: [img]http://image_url[/img]  (alt+p)
ja: 画像の挿入: [img]http://画像のURL[/img] (Alt+P)

en: Insert URL: [url]http://url[/url] or [url=http://url]URL text[/url]  (alt+w)
ja: URLの挿入: [url]http://URL[/url] もしくはテキストにハイパーリンクをつける場合 [url=http://URL]テキスト[/url] (Alt+W)

en: Font color
ja: フォントの色

en: Font color: [color=red]text[/color]  Tip: you can also use color=#FF0000
ja: フォントの色を指定: [color=red]フォント[/color] ヒント: この場合あなたは #FF0000 (HTMLでの色名称でいうRed) の色もまた使うことができます。

en: Default
ja: 指定省略時の標準設定

en: Dark Red
ja: 暗赤色

en: Red
ja: 赤色

en: Orange
ja: オレンジ色

en: Brown
ja: 茶色

en: Yellow
ja: 黄色

en: Green
ja: 緑色

en: Olive
ja: オリーブ色

en: Cyan
ja: シアン色

en: Blue
ja: 青色

en: Dark Blue
ja: 暗青色

en: Indigo
ja: 藍色

en: Violet
ja: スミレ色

en: Font size
ja: フォントの大きさ

en: Font size: [size=x-small]small text[/size]
ja: フォントの大きさを指定する: [size=x-small]小さいフォントのテキスト[/size]

en: Small
ja: 小さい

en: Normal
ja: 標準

en: Large
ja: 大きい

en: Close all open bbCode tags
ja: 開いているBBコードの全てのタグを閉じる

en: Close Tags
ja: タグを閉じる

en: Join
ja: チームに参加する

en: Login
ja: ログイン

en: Account
ja: アカウント

en: Preferences
ja: プレファレンス(好みの設定)

en: About %1
ja: %s について

en: Help
ja: ヘルプ

en: Project
ja: プロジェクト

en: Participate
ja: 参加する

en: Do work
ja: 仕事を実行

en: Server status
ja: サーバー側の状態

en: Credit statistics
ja: 統計情報

en: Applications
ja: アプリケーション

en: GPU models
ja: GPU モデル

en: CPU models
ja: CPU モデル

en: Computer types
ja: コンピューターの種類

en: Computing
ja: 計算

en: Community
ja: コミュニティ

en: Message boards
ja: 掲示板

note: array(tra("Questions and Answers"), $url_prefix."forum_help_desk.php"),
en: Teams
ja: チーム

en: create or join a team
ja: チームを作成、もしくは参加する

en: Profiles
ja: プロフィール

en: User search
ja: 参加者を検索

en: User of the day
ja: 毎日の参加者紹介

en: Certificate
ja: 証明書

en: Site
ja: サイト

en: Site search
ja: サイトサーチ

en: Languages
ja: 言語

en: Share on Facebook
ja: Facebookでシェアする

en: Share on Twitter
ja: Twitterでシェアする

note: names for the above
en: Oldest first
ja: 古い順

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Highest rated posts first
ja: 評価の高い順

en: Newest post first
ja: 新しい投稿順

en: Most views first
ja: 読まれた回数が多い順

en: Most posts first
ja: 投稿の多い順

en: This answered my question
ja: 他にも質問がある。

en: I also have this question
ja: 他の質問について

en: Off-topic
ja: 他の話題

en: Volunteer moderator
ja: ボランティア・モデレーター

en: Project administrator
ja: プロジェクト管理者

en: Project developer
ja: プロジェクト開発者

en: Project tester
ja: プロジェクト・テスター

en: Volunteer developer
ja: ボランティア・デベロッパー

en: Volunteer tester
ja: ボランティア・テスター

en: Project scientist
ja: プロジェクト内の科学者

en: Help desk expert
ja: ヘルプデスクの専門家

en: Search for words in forum messages
ja: 掲示板内のメッセージ内を語句検索します

en: Search forums
ja: 掲示板を検索

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Private messages
ja: 非公開メッセージ

en: Questions and Answers
ja: 質問と答(Q&A)

en: %1 message board
ja: %1 掲示板

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Author
ja: 投稿者

en: Message
ja: メッセージ

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Send %1 a private message
ja: %1 さんに非公開メッセージを送信する

en: Joined: %1
ja: 参加した日: %1

en: Posts: %1
ja: 投稿数: %1

en: Credit: %1
ja: 功績値: %1

en: RAC: %1
ja: 最近の平均功績: %1

en: You haven't read this message yet
ja: あなたはこのメッセージをまだ読んでいません

en: Unread
ja: 未読

en: Message %1
ja: メッセージ %1

en: hidden
ja: 非公開

en: Posted: %1
ja: 投稿日時: %1

en:  - in response to
ja: - に対する返答

en: Edit
ja: 編集

en: Edit this message
ja: このメッセージを編集

en: Last modified: %1
ja: 最終更新: %1

en: This post is hidden because the sender is on your 'ignore' list.  Click %1 here %2 to view hidden posts
ja: この投稿は、送信者があなたの「無視」リストに入っているため、非表示になっています。 非表示の投稿を表示するには %1 ここ %2 をクリックしてください

en: Report this post as offensive
ja: この投稿を攻撃的であるとして報告

en: Report as offensive
ja: 攻撃的であるとして報告

en: Rating: %1
ja: 評価: %1

en: rate:
ja: 評価する:

en: Click if you like this message
ja: このメッセージが好ましいと思う場合はクリック

en: Rate +
ja: +として評価

en: Click if you don't like this message
ja: このメッセージが好ましいと思わない場合はクリック

en: Rate -
ja: -として評価

note: "Reply" is used as a verb
en: Reply
ja: 返信

en: Post a reply to this message
ja: このメッセージへの返信を投稿

note: "Quote" is used as a verb
en: Quote
ja: 引用

en: Post a reply by quoting this message
ja: このメッセージを引用することによって返信を投稿

en: Hidden by a moderator
ja: モデレーターによって隠されています

en: Posted %1 by %2
ja: %2 さんによって %1 が投稿されました

en: You may not post or rate messages until %1
ja: あなたは %1 までメッセージを投稿もしくは評価してはいけません

en: Posts must be 'kid friendly': they may not contain content that is obscene, hate-related, sexually explicit or suggestive.
ja: 投稿は「子供に優しい」ものでなければなりません：卑猥な内容、憎悪に関連した内容、性的に露骨な内容、暗示的な内容を含んではいけません。

en: No commercial advertisements.
ja: 商業広告ではないこと。

en: No links to web sites involving sexual content, gambling, or intolerance of others.
ja: 性的な内容、ギャンブル、他人への不寛容さを含むウェブサイトへのリンクを禁止します。

en: No messages intended to annoy or antagonize other people, or to hijack a thread.
ja: 他の人に迷惑をかけたり、反感を買ったり、スレッドを乗っ取ることを目的としたメッセージではないこと。

en: No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
ja: 敵対、脅迫、侮辱を目的としたメッセージではないこと。

en: No abusive messages involving race, religion, nationality, gender, class or sexuality.
ja: 人種、宗教、国籍、性別、階級、セクシュアリティを含む罵倒的なメッセージではないこと。

en: Posts that violate these rules may be deleted.
ja: これらのルールに違反した投稿は削除される場合があります。

en: The posting privileges of violators may be suspended or revoked.
ja: 違反者の投稿権限は、停止または取り消される場合があります。

en: If your account is suspended, don't create a new one.
ja: アカウントが停止している場合は、新しいアカウントを作らないでください。

en: Unhide
ja: 表示する

en: Unhide this post
ja: この投稿を見えるようにします

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide this post
ja: この投稿を隠します

en: Move
ja: 移動する

en: Move post to a different thread
ja: この投稿を別の掲示板に移動します

en: Banish author
ja: 投稿者を投稿禁止にする

en: Vote to banish author
ja: 投稿者を投稿禁止にするよう投票

en: Vote not to banish author
ja: 投稿者を投稿禁止にしないよう投票

en: Start vote to banish author
ja: 投稿者を投稿禁止にするかどうかの採決を開始

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this post
ja: この投稿を削除する

en: Only team members can post to the team message board
ja: チームメンバーのみがチームの掲示板に投稿できます

en: To create a new thread in %1 you must have a certain level of average credit. This is to protect against abuse of the system.
ja: コンピュータの悪用を防止するため、％1の中に新しいスレッドを作るには、一定以上のクレジットレベルが必要です。

en: You cannot create threads right now. Please wait before trying again. This is to protect against abuse of the system.
ja: コンピュータの悪用を防止するため、今、スレッドを作ることはできません。 しばらくしてから試して下さい。

en: This thread is locked. Only forum moderators and administrators are allowed to post there.
ja: この掲示板はロックされました。掲示板のモデレーターおよび管理者のみ投稿が許可されます。

en: Can't post to a hidden thread.
ja: 隠された掲示板には投稿できません。

en: Thread
ja: スレッド

en: Last post
ja: 最新の投稿

en: Posts
ja: 投稿

en: Views
ja: 閲覧数

en: New posts in the thread %1
ja: スレッドへの新しい投稿: %1

en: New posts in subscribed thread
ja: 参加しているスレッドへの新しい投稿

en: There are new posts in the thread '%1'
ja: スレッドに新しい投稿があります:「 %1 」

en: New threads in the forum %1
ja: フォーラム %1 の新しいスレッド

en: New posts in subscribed forum
ja: 参加しているフォーラムへの新しい投稿

en: There are new threads in the forum '%1'
ja: フォーラム '%1' に新しいスレッドがあります

en: Mark all threads as read
ja: 全てのスレッドを既読にする

en: Mark all threads in all message boards as read.
ja: すべての掲示板のすべてのスレッドを既読として設定します。

en: No host
ja: 計算機がありません

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Home
ja: 自宅

en: Work
ja: 勤務場所

en: School
ja: 学校

en: Update location
ja: アップデートロケーション

en: Computer information
ja: コンピュータの情報

en: IP address
ja: IP アドレス

en: (same the last %1 times)
ja: (最新%1回は同じ値)

en: External IP address
ja: 外部 IP アドレス

en: Show IP address
ja: IP アドレスを表示

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Product name
ja: 製品名

en: Local Standard Time
ja: 現地標準時刻

en: UTC %1 hours
ja: UTC %1 時間

en: Owner
ja: 所有者

en: Anonymous
ja: 非公表

en: Created
ja: 作成日時

en: Total credit
ja: 総功績

en: Average credit
ja: 功績の平均増加量

en: Cross project credit
ja: プロジェクト横断の功績値

en: CPU type
ja: CPUのタイプ

en: Number of processors
ja: プロセッサ数

en: Coprocessors
ja: コプロセッサの数

en: Virtualization
ja: 仮想化

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: BOINC version
ja: BOINC のバージョン

en: Memory
ja: メモリ

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Swap space
ja: スワップ領域

en: Total disk space
ja: 合計ディスク領域

en: Free Disk Space
ja: 空きディスク領域

en: Measured floating point speed
ja: 浮動小数点演算速度の測定値

en: Measured integer speed
ja: 整数演算速度の測定値

en: Average upload rate
ja: 平均アップロード速度

en: %1 MB/sec
ja: %1 MB/秒

en: Unknown
ja: 不明

en: Average download rate
ja: 平均ダウンロード速度

en: Average turnaround time
ja: 平均ターンアラウンド時間

en: %1 days
ja: %1 日

en: Application details
ja: アプリケーションの詳細情報

en: Show
ja: 内容を見る

en: Tasks
ja: タスク

en: Number of times client has contacted server
ja: BOINC クライアントがサーバーに接続した回数

en: Last time contacted server
ja: 最後にサーバーに接続した日時

en: Fraction of time BOINC is running
ja: BOINC が動作している一部の時間

en: While BOINC is running, fraction of time computer has an Internet connection
ja: BOINC の実行中、一部の時間コンピュータはインターネットに接続されます

en: While BOINC is running, fraction of time computing is allowed
ja: BOINC の実行中、一部の時間計算が許可されます

en: While is BOINC running, fraction of time GPU computing is allowed
ja: BOINC の実行中、一部の時間 GPU による計算が許可されます

en: Average CPU efficiency
ja: 平均 CPU 時間獲得率

en: Task duration correction factor
ja: タスク期間補正因子

en: Location
ja: 設置場所

en: Delete this computer
ja: このコンピュータを削除

en: Merge duplicate records of this computer
ja: このコンピュータに関する重複する記録をマージする

en: Merge
ja: マージする

en: Last contact
ja: 最後の接続日時

en: Info
ja: 情報

en: Rank
ja: 順位

en: Avg. credit
ja: 平均功績値

en: Recent average credit
ja: 最近の平均功績(功績値/日)

en: Operating system
ja: オペレーティングシステム

en: installed
ja: インストール済み

en: , CPU has hardware virtualization support and it is enabled
ja: CPUはハードウェア仮想化をサポートしており、有効化されています

en: , CPU has hardware virtualization support but it is disabled
ja: CPUはハードウェア仮想化をサポートしていますが、無効化されています

en: , CPU does not have hardware virtualization support
ja: CPUはハードウェア仮想化をサポートしていません

en: None
ja: なし

en: (%1 processors)
ja: (プロセッサ数 %1)

en: Details
ja: 詳細

en: Cross-project stats:
ja: プロジェクト横断 統計データ:

en: Host %1 has overlapping lifetime:
ja: 計算機 %1 は右の重複する存続期間があります:

en: Host %1 has an incompatible OS:
ja: 計算機 %1 のOSとは互換性がありません:

en: Host %1 has an incompatible CPU:
ja: 計算機 %1 のCPUとは互換性がありません:

en: same host
ja: 同一の計算機です

en: Can't merge host %1 into %2 - they're incompatible
ja: 計算機 %1 を %2 にマージできません - 両者に互換性がありません

en: Merging host %1 into host %2
ja: 計算機 %1 を %2 にマージしています

en: Couldn't update credit of new computer
ja: 新しいコンピュータの功績値を更新できませんでした

en: Couldn't update results
ja: 結果を更新できませんでした

en: Couldn't retire old computer
ja: 古いコンピュータを退役させることができませんでした

en: Retired old computer %1
ja: 古いコンピュータ %1 を引退させました

en: Show:
ja: 表示範囲:

en: All computers
ja: すべてのコンピュータ

en: Only computers active in past 30 days
ja: 過去30日の間に活動のあったコンピュータのみ

en: Computer ID
ja: コンピュータのID

en: Name
ja: 名前

en: Model
ja: モデル

en: BOINC<br>version
ja: BOINC<br>バージョン

en: Merge computers by name
ja: ドメイン名でコンピュータをマージする

en: Discuss
ja: 議論

en: News is available as an %sRSS feed%s
ja: ニュースは、%sRSSフィード%s で読めます

en: Inbox
ja: 受信箱

en: Write
ja: 作成

en: 
            <ul>
            <li> Messages may not contain content that is obscene, hate-related,
                sexually explicit or suggestive.
            <li> No commercial advertisements.
            <li> No links to web sites involving sexual content,
                gambling, or intolerance of others.
            <li> No messages intended to annoy or antagonize other people.
            <li> No messages that are deliberately hostile, threatening, or insulting.
            <li> No abusive comments involving race, religion,
                nationality, gender, class or sexuality.
            <li> The privileges of violators may be suspended or revoked.
            <li> If your account is suspended, don't create a new one.
            </ul>
ja: 
    <ul>
    <li>メッセージはわいせつであったり、憎悪関連、性的に露骨あるいは示唆的であってはなりません。
    <li>商業広告は禁止です。
    <li>性的な内容、ギャンブル、他人に不寛容であるものに関係するウェブサイトへのリンクの貼り付けは禁止です。
    <li>他人を困らせたり、敵意を抱かせたりすることを目的としたメッセージを使用しないこと。
    <li>故意に他の人を困らせるあるいは反感をもたせたり、メッセージは禁止です。
    <li>人種、宗教、国籍、性別、階級、セクシュアリティに関連する罵倒は禁止です。
    <li>違反者の投稿権限は停止または取り消されることがあります。
    <li>アカウントが停止されている場合は、新たにアカウントを作成しないでください。
    </ul>

en: Send message to team
ja: チーム宛にメッセージを送って下さい。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Subject
ja: 件名

en: Send private message
ja: 非公開メッセージを送信する

en: no such message
ja: 該当するメッセージはありません

en: To
ja: 宛先

en: User names, one per line
ja: ユーザー名、1行に1つずつ

en: User IDs or unique usernames, one per line
ja: ユーザーIDまたは一意なユーザー名、1行に1つずつ

en: sent you a private message; subject:
ja: さんがあなたに非公開メッセージを送信しました。件名:

en: Private message%1 from %2, subject:
ja: 非公開メッセージ%1 送信者: %2、件名:

en: Couldn't create message
ja: 非公開メッセージを作成できませんでした

en: You are not allowed to send privates messages so often. Please wait some time before sending more messages.
ja: 非公開メッセージをこれほど頻繁には送信することができません。さらにメッセージを送信したい場合は時間をおいてからにしてください。

en: unread
ja: 未読

en: For email notification, %1 edit community prefs %2
ja: Eメールでの通知を必要とする場合、%1 コミュニティのプレファレンスを編集 %2 してください

en: Private message
ja: 非公開メッセージ

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
ja: 「使用中」とは、マウス・キーボード入力が右の時間内にあった場合のことです:

en: This determines when the computer is considered 'in use'.
ja: ここではコンピュータがどんな場合に「使用中」とみなすか決定します。

en: minutes
ja: 分

en: Suspend all computing
ja: 全ての計算を一時停止

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用している時計算とファイル転送を一時停止するには、ここにチェックを入れます。

en: Suspend GPU computing
ja: GPUによる計算を一時停止

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用している時 GPU による計算を一時停止するには、ここにチェックを入れます。

en: Use at most
ja: 最大使用時で

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
ja: 他のアプリケーションのためにいくつかの CPU を自由に保ちます。例: 75%であれば、8コアCPUの場合そのうち6コアを使用することを意味します。

en: % of the CPUs
ja: % oの CPUコアまで

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
ja: CPU温度とエネルギー使用量を抑制するために数秒ごとに計算を一時停止/再開する。例: 75%であれば、3秒計算・1秒一時停止を繰り返します。

en: % of CPU time
ja: % の CPU 時間まで

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
ja: 超えることで一時停止する場合の BOINC 以外のCPU使用量:

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
ja: コンピュータが他のプログラムによってビジー状態にある時、計算を一時停止します。

en: Limit the memory used by BOINC when you're using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用している時 BOINC よって使用されるメモリを制限します。

en: % of memory
ja: % のメモリー

en: Limit the memory used by BOINC when you're not using the computer.
ja: あなたがコンピュータを使用していない時 BOINC によって使用されるメモリを制限します。

en: Suspend when no mouse/keyboard input in last
ja: 「使用中」とは、マウス・キーボード入力が右の時間内にあった場合のことです:

en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
ja: これは、一部のコンピュータが使用しないときに低電力モードに入ることを可能にします。

en: Suspend when computer is on battery
ja: コンピュータがバッテリーで稼働している時一時停止

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
ja: 携帯用機器でバッテリー電源で動作している時計算を一時停止するには、ここにチェックを入れてください。

en: Switch between tasks every
ja: タスクの切り替え間隔

en: If you run several projects, BOINC may switch between them this often.
ja: いくつかのプロジェクトを動作させる場合、BOINC はこの間隔でそれらプロジェクトを切り替えるでしょう

en: Request tasks to checkpoint at most every
ja: タスクにチェックポイント書き込みを要求する最大間隔

en: This controls how often tasks save their state to disk, so that later they can be continued from that point.
ja: これは、途中からタスクを再開するために、タスクの状況をどれ位の頻度でディスクに保存するかを決定します。

en: seconds
ja: 秒

en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
ja: 一時停止中に、GPU向けでないタスクをメモリ上に残す

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
ja: チェックを入れた場合、一時停止されたタスクはメモリにとどまり、仕事のロスなしで再開します。チェックを外した場合、一時停止されたタスクはメモリから取り除かれ、最後のチェックポイントから再開します。

en: Store at least
ja: 最低限の備蓄量:

en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
ja: 長時間コンピュータのビジー状態を保つために、最低に見積もっても十分なタスクを蓄えておきます。

en: days of work
ja: 日分の仕事

en: Store up to an additional
ja: 追加で下記の分まで備蓄:

en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
ja: 最小レベル以上の追加タスクを備蓄してください。プロジェクトに連絡する際に要求される作業の量を決定します。

en: Compute only between
ja: 動作許容時間帯:

en: Compute only during a particular period each day.
ja: それぞれの日の特定範囲の時間帯だけ計算します。

en: Use no more than
ja: 使用上限:

en: Limit the total amount of disk space used by BOINC.
ja: BOINC によって使用されるディスク領域の合計を制限します。

en: Leave at least
ja: 最低限の空き領域

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where BOINC stores data.
ja: BOINC のデータを格納するボリュームでこれだけの空きスペースを残してディスク使用量を制限します。

en: GB free
ja: GB の空き領域

en: Limit the percentage of disk space used by BOINC on the volume where it stores data.
ja: データを格納するボリュームで BOINC が使用するディスク領域の割合を制限します。

en: % of total
ja: % まで(全体比)

en: Page/swap file: use at most
ja: ページ/スワップファイル: 最大使用時でも

en: Limit the swap space (page file) used by BOINC.
ja: BOINC によって使用されるスワップ領域(ページファイル)を制限します。

en: Limit download rate to
ja: ダウンロード速度を下記に制限:

en: Limit the download rate of file transfers.
ja: ファイル転送のダウンロード速度を制限します。

en: KB/second
ja: KB/秒

en: Limit upload rate to
ja: アップロード速度を下記に制限:

en: Limit the upload rate of file transfers.
ja: ファイル転送のアップロード速度を制限します。

en: Limit usage to
ja: 使用限度量

en: Example: BOINC should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
ja: 例: BOINC は多くとも30日ごとに2000MBのデータまで転送するはずです。

en: MB every
ja: MB/

en: days
ja: 日分

en: Transfer files only between
ja: 下記の間だけファイルを転送する:

en: Transfer files only during a particular period each day.
ja: それぞれの日の特定範囲の時間帯だけファイルを転送します。

en: Skip data verification for image files
ja: 画像ファイルのデータ検証をスキップする

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of BOINC.
ja: インターネットプロバイダが画像ファイルを変更する場合はチェックを入れてください。検証をスキップすると BOINC のセキュリティレベルは低下します。

en: Confirm before connecting to Internet
ja: インターネットに接続する前に確認する

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
ja: モデム、ISDN または VPN 接続を使っているときのみ便利です。

en: Disconnect when done
ja: 終わったら切断

en: When computer is in use
ja: コンピュータを使用中は

en: When computer is not in use
ja: コンピュータが使用されていない時

en: General
ja: 一般

en: Disk
ja: ディスク

en: Network
ja: ネットワーク

note: These texts are used in multiple places in prefs_edit.php and add_venue.php
en: These preferences apply to all the BOINC projects in which you participate.
ja: これらのプレファレンス(好みの設定)は、あなたが参加するすべての BOINC プロジェクトに適用されます。

en: %1 Unable to update preferences. %2 The values marked in red below were out of range or not numeric.
ja: %1 設定を更新することができません。 %2 赤色で強調された値は指定可能範囲外であるか、数値でありません。

en: Separate preferences for %1
ja: %1用の個別プレファレンス

en: Edit preferences
ja: プレファレンスを編集

en: Remove
ja: 削除

en: Add separate preferences for %1
ja: %1用に個別プレファレンスを追加する

en: These settings apply to all computers using this account except
ja: これらの設定はこのアカウントを使用するすべてのコンピュータに適用します。以下の場合は除きます:

en: computers where you have set preferences locally using the BOINC Manager
ja: BOINC マネージャを使用し、ローカルでプレファレンスを設定したコンピュータ

en: Android devices
ja: Android デバイス

en: (Switch view)
ja: (表示切り替え)

en: Combined preferences
ja: 総合プレファレンス

en: Primary (default) preferences
ja: 初期(指定省略時)のプレファレンス

en: Preferences last modified:
ja: 最後に変更されたプレファレンス：

en: Add preferences
ja: プレファレンスを追加する

en: Update preferences
ja: プレファレンスを更新する

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

note: TODO: make this a subclass of PREF
en: Default computer location
ja: 初期(指定省略時)のコンピュータ設置場所

en: New computers will use this location for computing and project preferences.
ja: 新しいコンピュータは計算とプロジェクトのプレファレンスのために、この場所のものを使用します。

en: Resource share
ja: リソース割り当て

en: Determines the proportion of your computer's resources allocated to this project. For example, if you participate in two BOINC projects with resource shares of 100 and 200, the first will get 1/3 of your resources and the second will get 2/3.
ja: このプロジェクトに割り当てるあなたのコンピュータの資源量の割合を決める指標です。例えば、2つの BOINC プロジェクトに参加していたとして、リソース割り当てをそれぞれ100・200と指定した場合、1つ目のプロジェクトに1/3が割り当てられ、2つ目には2/3の資源が割り当てられます。

en: Accelerate GPU tasks by dedicating a CPU to each one?
ja: CPU をそれぞれに専用に割り当てて、GPU タスクを高速化しますか?

en: Allow CPU-only tasks
ja: CPUのみのタスクを許可

en: Use AMD GPU
ja: AMD GPU を使用する

en: Use NVIDIA GPU
ja: NVIDIA GPU を使用する

en: Use Intel GPU
ja: Intel GPU を使用する

en: Use Apple GPU
ja: Apple GPUを使用する

en: Run test applications?
ja: 試用版のアプリケーションを実行しますか？

en: This helps us develop applications, but may cause jobs to fail on your computer
ja: 指定すればアプリケーション開発者を手助けすることになりますが、そのアプリケーションはあなたのコンピュータ上で異常終了することがあるかもしれません

en: Emails will be sent from %1; make sure your spam filter accepts this address.
ja: Eメールが %1 より送付されます。スパムフィルターがこのアドレスをブロックしないようにしてください。

en: Is it OK for %1 and your team (if any) to email you?
ja: %1 および(所属している場合)あなたのチームから、Eメールを送信してもよろしいですか?

en: Should %1 show your computers on its web site?
ja: %1 があなたのコンピュータをこのウェブサイト上に表示してかまいませんか?

en: (Switch View)
ja: (表示切り替え)

en: Project specific settings
ja: プロジェクト固有の設定

en: and
ja: ～

en: no limit
ja: 無制限

en: Add
ja: 追加

en: Your profile will be made visible to other people as soon as it has been approved by the project. This may take up to a few days.
ja: あなたのプロフィールはこのプロジェクトから承認され次第、他の方にも見えるようになります。それまで数日かかるかもしれません。

en: Your profile has been marked as unacceptable. It is not visible to other people. Please change it.
ja: あなたのプロフィールは容認されませんでした。他の方からは見えません。変更してください。

en: Database error
ja: データベースで異常発生

en: To prevent spam, profiles of users with an average credit of less than %1 are displayed only to logged-in users. We apologize for this inconvenience.
ja: スパムを防ぐため、功績の平均増加量が %1 より少ない参加者のプロフィールはログイン済みのユーザーに対してしか表示されません。ご不便をおかけします。

en: User is banished
ja: ユーザーは書き込み禁止状態になっています

en: No profile exists for that user ID.
ja: そのユーザーIDにはプロフィールがありません。

en: Edit your profile
ja: あなたのプロフィールを編集する

en: Your feedback on this profile
ja: このプロフィールへのあなたのフィードバック

en: Recommend this profile for User of the Day:
ja: 「今日の参加者紹介」へこのプロフィールを推薦する:

en: I %1 like %2 this profile
ja: このプロファイルは %1 好ましい %2

en: Alert administrators to an offensive profile:
ja: 不快感を与えるプロフィールであることを管理者に注意喚起する:

en: I %1 do not like %2 this profile
ja: このプロフィールは %1 好ましくない %2

en: Anonymous platform
ja: 名前のないプラットフォーム

en: pending
ja: 保留中

en: All
ja: すべて

en: In progress
ja: 計算中

en: Validation pending
ja: 検証を保留中

en: Validation inconclusive
ja: 検証したが未確定

en: Valid
ja: 有効

en: Invalid
ja: 無効

en: Error
ja: 異常発生

en: Inactive
ja: 活動していない

en: Unsent
ja: 未送出

en: Completed, waiting for validation
ja: 計算済、検証待ち

en: Completed and validated
ja: 計算済、検証済み

en: Completed, marked as invalid
ja: 計算済、無効と判定

en: Completed, can't validate
ja: 計算済、検証不可

en: Completed, validation inconclusive
ja: 計算済、検証したが未確定

en: Completed, too late to validate
ja: 計算済、検証期限に間に合わず

en: Completed
ja: 計算済

en: Couldn't send
ja: 送出できず

en: Cancelled by server
ja: サーバにより取り消し

en: Not started by deadline - canceled
ja: 報告期限までに開始されませんでした - 取り消されました

en: Error while downloading
ja: ダウンロード中に異常発生

en: Error while computing
ja: 計算中に異常発生

en: Error while uploading
ja: アップロード中に異常発生

en: Aborted
ja: 中止

en: Upload failed
ja: アップロード失敗

en: Timed out - no response
ja: タイムアウト - 応答なし

en: Didn't need
ja: 不要となった

en: Validate error
ja: 検証で異常発生

en: Abandoned
ja: 中途放棄された

en: Over
ja: 終了後

en: Success
ja: 成功

en: Computation error
ja: 計算エラー

en: Redundant result
ja: 余分な結果

en: No reply
ja: 応答なし

en: New
ja: 新規

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Processing
ja: 処理中

en: Compute error
ja: 計算エラー

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Done
ja: 完了

en: Aborted by user
ja: 参加者により中止

en: Initial
ja: 初期状態

en: Not necessary
ja: 不必要

en: Workunit error - check skipped
ja: ワークユニットの異常 - 検証省略

en: Checked, but no consensus yet
ja: 検証したが、一致数がまだ基準に至らず

en: Task was reported too late to validate
ja: 検証するにはタスクの報告が遅すぎた

en: Couldn't send result
ja: 結果を送出できず

en: Too many errors (may have bug)
ja: 異常過多(おそらくバグ)

en: Too many results (may be nondeterministic)
ja: 計算結果過多(おそらく非決定的)

en: Too many total results
ja: 結果の総数過多

en: WU cancelled
ja: ワークユニットが取り消されました

en: Canonical result is missing
ja: 基準となる結果が見つかりません

en: Unrecognized Error: %1
ja: 認識できない異常: %1

en: Task name
ja: タスク名

en: click for details
ja: 詳細はここをクリック

en: Show IDs
ja: IDを表示

en: Show names
ja: 名前を表示

en: Task
ja: タスク

en: Work unit
ja: ワークユニット

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Sent
ja: 送出日時

en: Time reported<br />or deadline
ja: 報告日時 <br />または報告期限

en: explain
ja: 説明

en: Status
ja: 状態

en: Run time<br />(sec)
ja: 実行時間<br />(秒)

en: CPU time<br />(sec)
ja: CPU時間<br />(秒)

en: Credit
ja: 功績値

en: Application
ja: アプリケーション

en: Workunit
ja: ワークユニット

en: Report deadline
ja: 報告期限

en: Received
ja: 受信日時

en: Server state
ja: サーバー側の状態

en: Outcome
ja: 結果

en: Client state
ja: クライアント側の状態

en: Exit status
ja: 終了ステータス

en: Run time
ja: 実行時間

en: CPU time
ja: CPU時間

en: Validate state
ja: 検証状態

en: Device peak FLOPS
ja: デバイスのピーク FLOPS

en: Application version
ja: アプリケーションのバージョン

en: Output files
ja: 出力ファイル

en: Stderr output
ja: 標準エラー出力(stderr)

en: State
ja: 状態

en: Task name:
ja: タスク名:

en: Search criteria (use one or more)
ja: 検索条件(一つ以上要指定)

en: Key words
ja: キーワード

en: Find teams with these words in their names or descriptions
ja: 指定する語句がその名称または説明文に含まれているチームを探します

en: Type of team
ja: チームの種類

en: Show only active teams
ja: 活動中のチームだけを表示

en: Search
ja: 検索

en: Requested by you, and founder response deadline has passed.
ja: あなたが要求しましたが、創設者は期限までに応答しませんでした。

en: Complete foundership transfer
ja: 創設者権利の移転を完了する

en: Requested by you
ja: あなたが要求中です

en: founder response deadline is %1
ja: 創設者の応答期限は、 %1

en: Initiate request
ja: 要求を開始する

en: Deferred
ja: 延期された

en: Team info
ja: チームの情報

en: Description
ja: 説明文

en: Web site
ja: ウェブサイト

en: Cross-project stats
ja: プロジェクト横断の統計

en: Type
ja: 種類

en: Message board
ja: 掲示板

en: Threads
ja: スレッド

en: Join this team
ja: このチームに参加する

en: Note: if 'OK to email' is set in your project preferences, joining a team gives its founder access to your email address.
ja: 注意：あなたがプロジェクト・プレファレンスの中で「Eメールを送っても良い」と設定した状態でチームへ参加すると、 そのチームの創設者はあなたのメールアドレスを知ることになります。

en: Not accepting new members
ja: 新しいメンバーを受け入れていません

en: Foundership change requested
ja: 創設者権限の移譲が要求されています

en: Respond by %1
ja: %1 までに応答してください

en: Team foundership change
ja: チーム創設者の変更

en: Members
ja: メンバー

en: Founder
ja: 創設者

en: Admins
ja: 管理者

en: New members in last day
ja: チームに昨日参加した新しいメンバー

en: Total members
ja: メンバーの総数

en: view
ja: 表示する

en: Active members
ja: 活動中のメンバー数

en: Members with credit
ja: 功績(credit)を獲得済みのメンバーの数

en: Admin
ja: 管理者

en: Previous %1
ja: 前へ %1

en: Next %1
ja: 次へ %1

en: No such team.
ja: 該当するチームはありません。

en: This operation requires foundership.
ja: この操作には創設者の権限が必要です。

en: This operation requires team admin privileges
ja: この操作にはチーム管理者の権限が必要です

en: WARNING: this is a BOINC-wide team. If you make changes here, they will soon be overwritten. Edit the %1 BOINC-wide team %2 instead.
ja: ＜警告＞: これは BOINC ワイドのチームです。ここで変更を行っても、 そのうち上書きされてしまいます。代わりに %1 BOINC ワイドのチーム %2 を編集してください。

en: %1 Privacy note %2: if you create a team, your project preferences (resource share, graphics preferences) will be visible to the public.
ja: %1 プライバシーに関する注意 %2 : チームを作成すると、あなたのプロジェクト設定(リソース割り当て、グラフィック設定)が公開されます。

en: Team name, text version
ja: チーム名、テキスト版

en: Don't use HTML tags.
ja: HTMLタグを使わないでください。

en: Team name, HTML version
ja: チーム名、HTML版

en: You may use %1 limited HTML tags %2.
ja: %1 特定のHTMLタグ %2 のみ使用できます

en: If you don't know HTML, leave this box blank.
ja: HTMLの使い方をご存知でなければ、この欄は空白にしてください。

en: URL of team web page, if any
ja: チームのウェブページのURL(省略可)

en: without "http://"
ja: "http://" は含めないでください。

en: This URL will be linked to from the team's page on this site.
ja: このURLへは、このサイト内のチームのページからリンクが張られます。

en: Description of team
ja: チームの説明文

en: Accept new members?
ja: 新しいメンバーを受け入れますか?

en: Other
ja: その他

en: Company
ja: 会社

en: Primary school
ja: 小学校

en: Secondary school
ja: 中学校

en: Junior college
ja: 短大

en: University or department
ja: 大学又は学部

en: Government agency
ja: 政府機関

en: Non-profit organization
ja: 非営利団体

en: National
ja: 国家の

en: Local/regional
ja: 地域の

en: Computer type
ja: コンピュータのタイプ

en: Social/political/religious
ja: 社会/政治/宗教の

en: User profile
ja: 参加者のプロフィール

en: Projects in which you are participating
ja: あなたが参加しているプロジェクト

en: Projects in which %1 is participating
ja: %1 が参加しているプロジェクト

en: Click for user page
ja: クリックすると参加者のページへ

en: Since
ja: 参加開始日

en: Computers on this account
ja: このアカウントのコンピュータ

en: View
ja: 表示

en: Cross-project ID
ja: プロジェクト横断 ID

en: Cross-project statistics
ja: プロジェクト横断の統計

en: Team
ja: チーム

en: Cross-project
ja: プロジェクト横断

en: Invalid URL
ja: 無効なURL

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: %1 member since
ja: %1 への登録日

note: LDAP accounts can't change email or password
en: Change
ja: 変更

en: delete account
ja: アカウントを削除する

en: email address
ja: Eメールアドレス

en: password
ja: パスワード

en: other account info
ja: その他のアカウント情報

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Used in community functions
ja: コミュニティ機能の中で使われるIDです

en: Account keys
ja: アカウント・キー

en: Account Ownership
ja: アカウントの所有者権限

en: When and how BOINC uses your computer
ja: あなたのコンピュータをいつ・どのようにBOINCに使わせるか。

en: Computing preferences
ja: 計算についての好みの設定(プレファレンス)

en: Message boards and private messages
ja: 掲示板と非公開メッセージ

en: Community preferences
ja: コミュニティについての好みの設定(プレファレンス)

en: Preferences for this project
ja: このプロジェクト用のプレファレンス

en: %1 preferences
ja: %1 についての好みの設定(プレファレンス)

en: Profile
ja: プロフィール

en: View the profile of %1
ja: %1 のプロフィールを見る

en: Create
ja: 作成

en: %1 posts
ja: %1 回投稿

note: ------------ Notification -----------
en: Notifications
ja: 通知

en: Quit team
ja: チームを離脱する

en: Administer
ja: 管理作業をする

en: (foundership change request pending)
ja: (創設者権限の移譲要求は保留中)

en: Member of team
ja: チームのメンバー

en: find a team
ja: チームを検索

en: Founder but not member of
ja: 下記のメンバーではない創設者:

en: Friends
ja: 友人

en: Computers
ja: コンピュータ

en: Contact
ja: 連絡

en: This person is a friend
ja: この人物は友人です

en: Cancel friendship
ja: 友人関係を取り消す

en: Request pending
ja: 要求は保留中

en: Add as friend
ja: 友人として追加

en: Account information
ja: アカウント情報

en: user name cannot have leading or trailing white space
ja: ユーザー名は、先頭もしくは末尾の空白を持つことはできません

en: user name must be nonempty
ja: ユーザー名は空であってはなりません

en: user name may not contain special characters
ja: ユーザー名に特殊文字を含んではなりません

en: user name may not be a number
ja: ユーザー名は数であってはなりません

en: Can't create account
ja: アカウントを作成できません

en: Click your browser's <b>Back</b> button to try again.
ja: ブラウザの<b>戻る</b>ボタンをクリックし、もう一度試してください。

en: Your reCAPTCHA response was not correct. Please try again.
ja: あなたが reCAPTCH へ打ち込んだ内容は正しくありませんでした。もう一度試してください。

en: You have not agreed to our terms of use. Please agree to the terms of use by navigating back to the previous page, in order to create your account
ja: 利用規約に同意していません。アカウントを作成するには、前のページに戻って利用規約に同意してください。

en: You must supply an invitation code to create an account.
ja: アカウントを作るには、招待コードを入力しなければなりません。

en: The invitation code you gave is not valid.
ja: 入力した招待コードの値は有効ではありません。

en: Invalid email address: please enter a valid address of the form name@xxx.yyy
ja: 無効なEメールアドレス: name@xxx.yyy形式の有効なアドレスを入力してください

en: There's already an account with that email address.
ja: そのメールアドレスを使っているアカウントがすでに存在しています。

en: Passwords may only include ASCII characters.
ja: パスワードには、ASCII 文字しか使えません。

en: New password is too short: minimum password length is %1 characters.
ja: 新しいパスワードが短すぎます: 最低でも %1 文字だけの長さが必要です。

en: Couldn't create account
ja: アカウントを作成できませんでした

en: database error, please contact site administrators
ja: データベースエラーです、サイト管理者に連絡してください。

en: log out
ja: ログアウト

en: log in
ja: ログイン

en: Create an account
ja: 新しいアカウントを作成

en: Server status page
ja: サーバー側の状態のページ

en: A database error occurred while handling your request; please try again later.
ja: あなたからの要求を処理中にデータベース・サーバで異常が起こりました。後ほどまた試してください。

en: Unable to handle request
ja: 要求を処理できません

en: hours
ja: 時間

en: min
ja: 分

en: sec
ja: 秒

en: Link has timed out. Please click Back, refresh the page, and try again.
ja: セッションがタイムアウトしました。ブラウザの戻るボタンをクリックし、そこでページを再読み込み(更新)してから、もう一度試してください。

en: Use BBCode tags to format your text
ja: テキストに書式を設定するときはBBコードタグを使ってください

en: Project down for maintenance
ja: メンテナンスのためプロジェクト停止中

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.  Please try again later.
ja: %1 プロジェクトはメンテナンスのため一時的に停止しています。後ほどまたお試しください。

en: Unable to connect to database - please try again later
ja: データベースに接続できません - 後ほど試してください

en: Unable to select database - please try again later
ja: データベースの選択ができませんでした - 後ほどまた試してください

en: characters remaining
ja: 文字(残り)

en: Stay logged in on this computer
ja: このコンピュータからログインしたままにする

en: Finish account setup
ja: アカウント設定を完了させる

en: Optional; not shown to others
ja: オプション; 他のメンバーに非公開

en: You must supply a name for your account
ja: アカウントには名前をつけなければなりません

en: HTML tags not allowed in name
ja: アカウントの名前の中では、HTML タグは使えません

note: POST request - the user has submitted the form.
en: Proof of account ownership results
ja: アカウントの所有者権限証明書の結果

note: Check that the private key file exists where specified. If not, redirect to error page. Check that the public key file exists where specified. If not, redirect to
en: The proof of account ownership feature is not set up properly. Contact the project administrator to resolve the issue.
ja: アカウント所有権の証明書が正しく設定されていません。プロジェクト管理者に連絡して問題を解決してください。

note: The generated signature has not been verified. The private/public keys do not match.
en: Signature verification failed. Contact the project administrator to resolve the issue.
ja: 署名の検証に失敗しました。プロジェクト管理者に連絡して問題を解決してください。

note: Something has gone wrong & an error has occurred.
en: An error occurred during the signature verification. Contact the project administrator to resolve the issue.
ja: 署名検証中にエラーが発生しました。プロジェクト管理者に連絡して問題を解決してください。

note: User data input invalid
en: Invalid input. User input must have a length > 0 and < 4096. <form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>
ja: 無効な入力です。ユーザ入力の長さは 1 以上 4096 未満でなければなりません。<form><input type='button' value='Go back!'' onclick='history.back()'></form>

note: GET request - the user has navigated to the page.
en: Generate proof of account ownership
ja: アカウントの所有者権限証明書を生成する

en: Generate
ja: 生成

en: Edit %1 preferences
ja: %1 プレファレンスを編集する

en: Add %1 preferences for %2
ja: %1 プレファレンスを %2 向けに追加

en: %1 currently has the following applications. When you participate in %1, tasks for one or more of these applications will be assigned to your computer. The current version of the application will be downloaded to your computer. This happens automatically; you don't have to do anything.
ja: %1 プロジェクトには、現在下記のアプリケーションがあります。 %1 プロジェクトに参加すると、これらのアプリケーションのうち、 1つまたは複数のアプリケーションのタスクがあなたのコンピュータに割り当てられます。これらのアプリケーションの最新版がダウンロードされます。これらは自動的に行われるので、何もする必要はありません。

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Version
ja: バージョン

en: Average computing
ja: 平均的な計算

en: BBCode tags
ja: BBコードタグ

en: BBCode tags let you format text in your profile and message-board postings.
    It's similar to HTML, but simpler. The tags start with a [ (where you would
    have used %1 in HTML) and end with ] (where you would have used %2 in
    HTML).
ja: BBコードタグで、あなたのプロフィール・掲示板へ投稿するメッセージに書式を付けることができます。
    それは HTML に似ていますが、よりわかりやすいものです。これらのタグは [ で始まり、] で終わります (HTMLでは %1 で始まり
    、%2 で終わる約束でした)。

en: Examples
ja: 例

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: Strikethrough
ja: 取り消し線

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Big text
ja: 大きな字

en: Red text
ja: 赤色の字

en: link to website
ja: ウェブサイトへのリンク

en: Quoted text
ja: 引用するテキスト

en: use for quoted blocks of text
ja: テキストを引用されたブロックとするために使います

en: use to display an image
ja: 画像の表示に使います

en: Code snippet here
ja: コード・スニペットはここ

en: use to display some code
ja: ソースコードを表示させるために使います

en: Pre-formatted text
ja: フォーマット済みテキスト

en: use to display pre-formatted (usually monospaced) text
ja: フォーマット済み(通常は等幅の)テキストを表示させるために使います

en: Item 1
ja: 項目 1

en: Item2
ja: 項目2

en: Item 2
ja: 項目 2

en: link to an issue on the BOINC Github repository
ja: BOINC Github リポジトリ上の問題へのリンク

en: link to a Wiki page on the BOINC Github repository
ja: BOINC Github リポジトリ上のWikiへのリンク

en: If you don't close a tag or don't specify a parameter correctly,
    the raw tag itself will display instead of the formatted text.
ja: 開始タグだけで終了タグなしのまま放置したり、パラメータを正しく
    指定しないと、フォーマットされたテキストではなくタグがそのまま表示されます。

en: Create account
ja: アカウントを作成する

en: If you already have an account and want to run %1 on this computer, %2 go here %3.
ja: すでにアカウントを持っていて、このコンピュータで %1 を実行したい場合は、%2 ここ %3 を参照してください。

en: This account will belong to the team %1 and will have the project preferences of its founder.
ja: このアカウントは、チーム %1 に加わります。さらに、そのアカウントの持つプロジェクト・プレファレンス(好みの設定)は、そのチームの創設者のものと同じになります。

en: Picture
ja: 写真

en: %1 Your profile picture is shown to the left.
ja: %1 でのあなたのプロフィール写真は左のとおりです。

en: To replace it, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file (%1 or less).
ja: 置き換えたいなら、「参照」または「ファイルを選択」などと書かれた次のボタンをクリックして、JPEG または PNG ファイル(サイズは %1 以下)を指定してください。

en: To remove it from your profile, check this box:
ja: あなたのプロフィールから写真を削除するには、右のボックスにチェックを入れてください :

en: If you would like include a picture with your profile, click the "Browse" button and select a JPEG or PNG file. Please select images of %1 or less.
ja: プロフィールにあなたの写真を載せたいなら、「参照」または「ファイルを選択」などと書かれた右のボタンををクリックして、JPEG または PNG ファイルを指定してください。 サイズが %1 以下のものを選択してください。

en: Language
ja: 言語

en: Select the language in which your profile is written:
ja: プロフィールが書かれている言語を選択します:

en: Submit profile
ja: プロフィールを提出する

en: Create/edit profile
ja: プロフィールの作成・編集

en: The format of your uploaded image is not supported.
ja: あなたがアップロードした画像の形式はサポートされていません。

en: Your %1 profile %2 lets you share your opinions and background with the %3 community.
ja: %1 プロフィール %2 を載せることによって、意見や経歴をこの %3 コミュニティで共有できます。

en: Your ReCaptcha response was not correct.  Please try again.
ja: あなたが ReCaptcha へ打ち込んだ内容は正しくありませんでした。もう一度試してください。

en: Your first response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
ja: あなたが書き込んだ最初の内容は Akismet anti-spam システムからスパムの疑いがあると判定されました。テキストを編集し、もう一度試してみてください。

en: Your second response was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
ja: あなたが書き込んだ2度目の内容も Akismet anti-spam システムからスパムの疑いがあると判定されました。テキストを編集し、もう一度試してみてください。

en: Your profile submission was empty.
ja: あなたが提出したプロフィールの内容は空でした。

en: Could not update the profile: database error
ja: プロフィールの更新に失敗しました: データベースでエラーが発生

en: Could not create the profile: database error
ja: プロフィールの作成に失敗しました: データベースでエラーが発生

en: Profile saved
ja: プロフィールを保存しました

en: Congratulations! Your profile was successfully entered into our database.
ja: おめでとうございます! あなたのプロフィールはこのプロジェクトのデータベースへ記録されました。

en: View your profile
ja: あなたのプロフィールを見る

en: Create a profile
ja: プロフィールを作成する

en: To prevent spam, an average credit of %1 or greater is required to create or edit a profile.  We apologize for this inconvenience.
ja: スパム防止のため、プロフィールを作成または編集するには、功績の平均増加量(average credit)が %1 以上である必要があります。ご不便をおかけし申し訳ありません。

en: This feature is disabled.  Please contact the project administrator.
ja: この機能は無効になっています。 プロジェクト管理者にお問い合わせください。

en: The token you used has expired or is otherwise not valid.  Please request a new one <a href="delete_account_request.php">here</a>
ja: 使用したトークンの有効期限が切れているか、無効になっています。 <a href="delete_account_request.php">ここ</a>で新しいトークンをリクエストしてください。

en: Delete Account
ja: アカウントを削除する

en: Thank you for verifying ownership of your account.
ja: アカウントの所有権を確認していただきありがとうございます。

en: You can now delete your account by entering in your password below and clicking the "Delete Account" button.
ja: 以下にパスワードを入力して「アカウント削除」ボタンをクリックすると、アカウントを削除することができます。

en: As a reminder, your account <b>cannot be recovered</b> once you delete it.
ja: 注意点として、一度削除してしまうとアカウントは<b>復旧できません。</b>

en: Failed to delete your account.  Please contact the project administrator.
ja: アカウントの削除に失敗しました。 プロジェクト管理者にお問い合わせください。

en: Account Deleted
ja: アカウントが削除されました

en: Your account has been deleted.  If you want to contribute to %1 in the future you will need to create a new account.
ja: あなたのアカウントは削除されました。 今後 %1 に貢献したい場合は、新しいアカウントを作成する必要があります。

en: You are not allowed to delete your account until after 7 days from when you last changed your email address.
ja: 最後にEメールアドレスを変更した日から7日経過するまでは、アカウントを削除することはできません。

en: You have the ability to delete your account.  Please note that this <b>cannot be undone</b> once it is completed.
ja: アカウントを削除する機能があります。 一度完了すると<b>元に戻すことはできません</b>のでご注意ください。

en: The process works as follows:
ja: プロセスは以下のように動作します。

en: Enter in your password below and click on the "Send Confirmation Email" button
ja: 下記にパスワードを入力し、「確認メールを送信する」ボタンをクリックしてください。

en: You will receive an email which contains a link.  Click on that link
ja: リンクを含むメールが届きます。そのリンクをクリックしてください。

en: On the page displayed, you will need to re-enter your password and then click "Delete Account"
ja: 表示されたページで、パスワードを再入力し、［アカウントの削除］をクリックする必要があります。

en: Your account will then be immediately deleted
ja: その後、あなたのアカウントは直ちに削除されます。

en: Send Confirmation Email
ja: 確認メールを送信する

en: Confirmation Email Sent
ja: 確認メールを送信しました

en: The email to confirm your request to delete your account has been sent.
ja: アカウント削除依頼の確認メールが送信されました。

en: couldn't delete profile - please try again later
ja: プロフィールを削除できませんでした - しばらくたってからもう一度試してください。

en: Delete Confirmation
ja: 削除確認

en: Your profile has been deleted.
ja: あなたのプロフィールは削除されました。

en: Profile delete confirmation
ja: プロフィール削除の確認

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか?

en: Deleted profiles are gone forever and cannot be recovered --
    you will have to start from scratch
    if you want another profile in the future.
ja: いったんプロフィールを削除すると、回復できません。
    将来他のプロフィールを望む場合、まったく何もないところから始めなければならなくなります。

en: If you're sure, click 'Yes'
    to remove your profile from our database.
ja: ご了解のうえ、「はい」をクリックしてください。
    当プロジェクトのデータベースからあなたのプロフィールを削除します。

en: Yes
ja: はい

en: Delete my profile
ja: 自分のプロフィールを削除する

en: No
ja: いいえ

en: Do not delete my profile
ja: 自分のプロフィールを削除しない

en: PayPal - Transaction Completed
ja: PayPal - 取引完了

en: Thank you for donating!
ja: 寄付ありがとうございます!

en: Your donation for has been completed.
ja: 寄付の支払い処理が完了しました。

en: Your donation will be added to the progress bar after confirmation by PayPal.
ja: PayPay からの確認の後、あなたの寄付額はプログレスバーに加えられます。

en: You have canceled your donation.
ja: あなたは寄付をキャンセルしました。

en: This project is not accepting donations.
ja: このプロジェクトは寄付を受け付けておりません。

en: %1 donations
ja: %1 への寄付

en: This project is accepting donations via
    %1.
ja: このプロジェクトは、以下の仕組みを経由して寄付を頂いています。
    %1

en: To donate, fill in the amount you want to donate using the field below.
            PayPal is accepting multiple currencies
            (Canadian Dollars, Euros, Pounds Sterling, U.S. Dollars,
             Yen, Australian Dollars, New Zealand Dollars,
            Swiss Francs, Hong Kong Dollars, Singapore Dollars, Swedish Kronor,
            Danish Kroner, Polish Zloty, Norwegian Kroner,
            Hungarian Forint, Czech Koruna).
            You can use included currency converter
            to see the donation amount equivalent in different currencies
            (please note that the rates are only estimates
             and the actual amount may differ).
ja: 寄付をいただける場合、下記の欄への寄付額の入力をお願い致します。
            PayPal は複数の通貨からの入金を受け付けます
            (カナダドル、ユーロ、イギリスポンド、アメリカドル、
             日本円、オーストラリアドル、ニュージーランドドル、
            スイスフラン、香港ドル、シンガポールドル、
    　　 スウェーデンクローナ、デンマーククローネ、
            ポーランドズォティ、ノルウェークローネ、
            ハンガリーフォリント、チェココルナ)。
    このページに組み込まれた通貨換算機能を使って、異なる通貨での相当額を調べることができます。
    (換算に使うレートは推定値ですので、実際に取り引きされる額とは差異が生じる可能性があります)

en: Amount you would like to donate
ja: 寄付したい金額

en: Estimated value in
ja: 次の通貨での推定相当額

en: Anonymous donation
ja: 匿名での寄付

en: Select this if you dont want your name and account number displayed in
    donator lists.<br>If not checked, you will be recorded as user ID %1
ja: 寄付者一覧にあなたの名前やアカウント番号を載せたくなければ、
    ここを選択してください。<br> チェックを入れなければ、ユーザーID %1 であなたの寄付を記録いたします。

en: To assign the donation with your user ID, please log in.
ja: あなたのユーザーIDに寄付を結びつけるには、ログインしてください。

en: Proceed
ja: 次へ進む

en: Donations are accepted through
ja: 寄付は右の仕組みを通じて受け取ります:

en: Download BOINC add-on software
ja: BOINC のアドオン・ソフトウェアをダウンロードする

en: You can download applications in several categories.
ja: いくつかの分類から選んでアプリケーションをダウンロードできます。

en: These applications are not endorsed by %1 and you use them at your own risk.
ja: これらのアプリケーションは %1 が推奨するものではないので、ご自身の責任で使用してください。

en: We do not provide instructions for installing these applications.
    However, the author may have provided some help on installing or uninstalling the application.
    If this is not enough you should contact the author.
ja: 我々からは、各アプリケーションのインストール方法に関する説明は行いません。 
    しかし、各アプリケーションの作者がインストール/アンインストール方法について、ヘルプを提供している可能性があります。
    その説明が十分でない場合、作者に問い合わせてください。

en: Instructions for installing and running BOINC are %1 here %2.
ja: BOINC のインストールと稼働の仕方は、%1 ここ %2 にあります。

en: This list is managed centrally at %1 the BOINC website %2.
ja: この一覧は %1 BOINC のウェブサイト %2 で集中管理されています。

en: This project requires VirtualBox.
ja: このプロジェクトはVirtualBoxが必要です。

en: This project recommends VirtualBox.
ja: このプロジェクトはVirtualBoxが必要です。

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2, then restart BOINC.
ja: このコンピュータにインストールされていない場合は、 %1 ここ %2 で取得し、BOINC を再起動します。

en: Use the BOINC+VirtualBox installer.
ja: BOINC+VirtualBoxインストーラーを使用してください。

en: If it is not installed on this computer, get it %1here%2.
ja: このコンピュータにインストールされていない場合は、 %1 ここ %2 で取得してください。

en: Download BOINC
ja: BOINCをダウンロード

en: To download and install BOINC,
                click on the link below and follow the instructions.
ja: BOINCをダウンロードしてインストールするには、
    下のリンクをクリックし、指示に従ってください。

en: Go to the BOINC download page.
ja: BOINCのダウンロードページに移動します。

en: When BOINC first runs it will ask you to select a project.
                    Cancel out of this dialog,
                    then select <b>Tools / Use Account Manager</b>
                    to connect BOINC to your %1 account.
                    See <a href=%2>detailed instructions</a>.
ja: BOINCの初回起動時にプロジェクトを選択するよう表示されます。
            このダイアログをキャンセルで閉じたら、<b>ツール / アカウント・マネージャを使用</b>を選択し、BOINCをあなたの %1 アカウントに接続してください。
            <a href=%2>詳細な手順</a>を参照。

en: When BOINC first runs it will ask you to select a project.
                    Select '%1' from the list,
                    or enter this project's URL:<p>%2
ja: BOINCを初めて起動すると、プロジェクトの選択を求められます。
    リストから '%1' を選択するか、
    またはこのプロジェクトの URL:<p>%2 を入力します。

en: the current versions of BOINC and VirtualBox
ja: BOINCとVirtualBoxの現行バージョン

en: these versions are
ja: これらのバージョンは

en: BOINC and VirtualBox
ja: BOINC と VirtualBox

en: the current version of BOINC
ja: BOINCの現行バージョン

en: this version is
ja: このバージョンは

en: To participate in %1, %2 must be installed on your computer.
ja: %1 に参加するには、%2 がコンピュータにインストールされている必要があります。

en: If %1 already installed, %2click here%3.
ja: %1 が既にインストールされている場合は、%2 ここをクリックしてください %3。

en: When the download is finished, open the downloaded file to install %1.
ja: ダウンロードが完了したら、ダウンロードしたファイルを開いて、 ％1 をインストールします。

en: All done? %1Click here to finish%2.
ja: すべて完了しましたか？ %1ここをクリックして終了してください%2。

en: Use %1
ja: %1 を使う

en: To use %1 on this computer:
ja: このコンピュータで %1 を使うために:

en: In the BOINC manager, go to the Tools menu
ja: BOINCマネージャで、ツールメニューに移動してください。

en: Select Use Account Manager
ja: アカウント・マネージャを使用 を選択してください。

en: Select %1 from the list
ja: リストから％1を選んで下さい。

en: Enter your %1 email address and password.
ja: あなたの %1 Eメールアドレスとパスワードを入力してください。

en: Add %1
ja: %1 を追加します

en: To add %1 on this computer:
ja: このコンピュータで %1 を追加するために:

en: Select Add Project
ja: プロジェクトを追加 を選択してください

en: Continue to your home page
ja: あなたのホームページに進む

en: Change email address of account
ja: アカウントのEメールアドレスを変更します

en: New email address '%1' is invalid.
ja: 新しいEメールアドレス '%1' は無効です。

en: Email address '%1' is flagged by stopforumspam.com.
ja: Eメールアドレス '%1' は stopforumspam.com によりフラグが付いています。

en: New email address '%1' is banned.
ja: 新しいEメールアドレス '%1' はBANされています。

en: New email address is same as existing address. Nothing is changed.
ja: 新しいEメールアドレスは従来のものと同じです。変更はありません。

en: There's already an account with that email address
ja: そのEメールアドレスをもつアカウントがすでにあります

en: Invalid password.
ja: 無効なパスワードです。

en: The email address of your account is now %1.
ja: あなたのアカウントのEメールアドレスは、%1 になりました。

en: Please %1 validate this email address %2.
ja: %1 このEメールアドレスを認証 %2 してください。

en: We can't update your email address due to a database problem.  Please try again later.
ja: データベースでの問題が原因であなたのEメールアドレスを更新できませんでした。しばらくたってからもう一度試してください。

en: Change email address
ja: Eメールアドレスを変更する

en: Note: if you change your email address, your %1weak account key%2 will change.
ja: 注：Eメールアドレスを変更した場合、弱いアカウントキーも変更されます。

en: New email address
ja: 新しいEメールアドレス

en: Must be a valid address of the form 'name@domain'
ja: 有効なEメールアドレスを、「ローカル部@ドメイン」の形で記入しなければなりません。

en: Confirm reset
ja: リセットの確認

en: This action will erase any changes you have made in your community preferences. To cancel, click your browser's Back button.
ja: コミュニティでのプレファレンス(好みの設定)であなたが変更した内容は、この操作で消えてしまいます。キャンセルするには、ブラウザの戻るボタンをクリックしてください。

en: Reset preferences
ja: プレファレンスをリセット

note: Not the right kind of file
en: Error: Not the right kind of file, only PNG and JPEG are supported.
ja: エラー: 適切な種類のファイルではありません。PNG または JPEG のみサポートされます。

en: Your signature was too long, please keep it less than 250 characters.
ja: あなたの指定したシグネチャは長すぎます。250文字未満にしてください。

en: No such user:
ja: 該当する参加者はいません:

en: How should we notify you of new private messages, friend requests, posts in subscribed threads, and other events?
ja: どのように非公開メッセージ、友達リクエスト、 参加しているスレッドへの投稿などの新着について通知すれば良いですか？

en: On my Account page (no email)
ja: あなたのアカウントページに表示(メール通知なし)

en: Immediately, by email
ja: Eメールで即座に通知

en: In a single daily email
ja: 一日に一回Eメールで通知

en: Message-board identity
ja: 掲示板での自分の表示方法

en: Avatar
ja: アバター

en: An image representing you on the message boards.
ja: 掲示板であなたを示す画像です。

en: Format: JPG or PNG. Size: at most 4 KB, 100x100 pixels
ja: データ形式: JPG または PNG。サイズ: 最大 4 KB、100x100 ピクセル

en: Don't use an avatar
ja: アバターを使わない

en: Use a Globally Recognized Avatar provided by %1
ja: %1 によって提供され、グローバルに認識されるアバターを使用する

en: Use this uploaded avatar:
ja: アップロードされたこのアバター画像を使用する:

en: Avatar preview
ja: アバターのプレビュー

en: This is how your avatar will look
ja: これは、あなたのアバターがどのように見えるかです

en: Check out %1 various free services %2 <br> providing dynamic 'signature images' <br> showing your latest credit info, project news, etc.
ja: %1 ここ %2 にシグネチャ用の様々な無料のサービスがあります。
    <br> あなたの最新の功績値や、プロジェクトの
    <br> ニュースなどを動的なシグネチャ画像で提供してくれます。

en: Attach signature by default
ja: デフォルトではシグネチャを付加

en: Signature preview
ja: シグネチャのプレビュー

en: This is how your signature will look in the forums
ja: これは、掲示板の中であなたのシグネチャがどのように見えるかです

en: Message display
ja: メッセージの表示方法

en: What to display
ja: 表示する項目

en: Hide avatar images
ja: アバター画像を隠す

en: Hide signatures
ja: シグネチャを隠す

en: Show images as links
ja: 画像をリンクとして表示

en: Open links in new window/tab
ja: リンクを別ウィンドウ/タブで開く

en: Highlight special users
ja: 特定の参加者を強調表示する

en: Display this many messages per page
ja: ページあたりのこれくらい多数のメッセージを表示

en: How to sort
ja: 並べ替え方法

en: Threads:
ja: スレッド:

en: Posts:
ja: 投稿:

en: Jump to first new post in thread automatically
ja: スレッド内の最新の投稿に自動的にジャンプする

en: Don't move sticky posts to top
ja: 一番上にスティッキーポストを移動しない

note: DISABLE_FORUMS ------------ Message filtering  -----------
en: Message blocking
ja: メッセージのブロック

en: Unblock
ja: ブロック解除

en: Blocked users
ja: ブロックしたユーザー

en: Ignore message board posts and private messages from these users.
ja: これらの参加者による掲示板への投稿と非公開メッセージを無視します。

en: Block user
ja: 参加者をブロックする

en: User name
ja: ユーザー名

en: User ID (For instance: 123456789)
ja: ユーザーID (たとえば、123456789)

en: Block
ja: ブロック

en: Update
ja: 更新

en: Click here to update preferences
ja: プレファレンスを更新するにはここをクリック

en: Reset
ja: リセット

en: Or click here to reset preferences to the defaults
ja: あるいはここをクリックしてプレファレンスを初期値にリセットします

en: We can't update your password due to a database problem. Please try again later.
ja: データベースの問題が原因であなたのパスワードを変更できませんでした。後ほどまた試してください。

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Your password has been changed.
ja: あなたのパスワードは変更されました。

en: Note: if you change your password, your %1weak account key%2 will change.
ja: 注：パスワードを変更した場合、弱いアカウントキーも変更されます。

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: You must supply a name for your account.
ja: アカウントには名前をつけなければなりません。

en: Couldn't update user info.
ja: アカウント情報を更新できませんでした。

en: Edit account information
ja: アカウント情報を編集

en: Screen name %1 real name or nickname%2
ja: スクリーンネーム %1 本名またはニックネーム %2

en: URL %1 of your personal web page; optional%2
ja: URL %1 あなたのウェブページのURL、省略可 %2

en: Postal (ZIP) code %1 Optional%2
ja: 郵便番号 %1 省略可 %2

en: Server states
ja: サーバー側の状態

en: A tasks's <b>server state</b> indicates whether the task has been sent to a computer, and if so whether the computer has finished it. Possible values are:
ja: タスクの<b>サーバ側の状態</b>とは、そのタスクがいずれかのコンピュータへ送出済みであるかどうか、送出済みならば、そのコンピュータがそれを計算し終わったかを示します。ありうる値は右のとおりです:

en: The task is not ready to send (for example, because its input files are unavailable)
ja: タスクは送出の準備ができていない(たとえば、その入力ファイルが使えないため)

en: The task is ready to send, but hasn't been sent yet.
ja: タスクは送出の準備ができているが、まだ送出されていない。

en: In Progress
ja: 計算中

en: The task has been sent; waiting for completion.
ja: タスクは送出済みで、計算の完了待ち

en: The task has been sent to a computer and either it has timed out or the computer has reported its completion.
ja: タスクはあるコンピュータに送出済みで、すでにタイムアウトしてしまったか、あるいはそのコンピュータから計算完了の報告があった。

en: Outcomes
ja: 結果

en: A tasks's <b>outcome</b> is defined if its server state is <b>over</b>. Possible values are:
ja: タスクの<b>結果</b>は、そのサーバ側の状態が <b>終了後(over)</b>の場合にだけ意味を持ちます。ありうる値は以下のとおりです:

en: The task was sent to a computer, but the computer has not yet completed the work and reported the outcome.
ja: そのタスクはあるコンピュータに送出されたが、そのコンピュータは計算をまだ終えておらず、結果を報告していない。

en: A computer completed and reported the task successfully.
ja: あるコンピュータがそのタスクの計算を完了し、成功裏にタスクを報告した。

en: The server wasn't able to send the task to a computer (perhaps because its resource requirements were too large)
ja: サーバはそのタスクをどのコンピュータにも送ることができていない(おそらく、資源の要求量が大きすぎるため)

en: Client error
ja: クライアントでの異常

en: The task was sent to a computer and an error occurred.
ja: そのタスクはあるコンピュータに送出されたが、異常が発生した。

en: The task was sent to a computer and no reply was received within the time limit.
ja: そのタスクはあるコンピュータに送出されたが、制限時間内に返事がなかった。

en: The task wasn't sent to a computer because enough other tasks were completed for this workunit.
ja: そのタスクはどのコンピュータにも送出されていない。なぜなら、十分な数のタスクが対応するワークユニットで完了しているから。

en: The task was reported but could not be validated, typically because the output files were lost on the server.
ja: そのタスクは報告がなされているが、検証ができていない。典型的には出力ファイルがサーバ側で失われているため。

en: Client states
ja: クライアント側の状態

en: A result's <b>client state</b> indicates the stage of processing at which an error occurred.
ja: あるリザルトの<b>クライアント側の状態</b>とは、異常がどの処理段階で発生したかを示します。

en: The computer has not yet completed the task.
ja: そのコンピュータはまだそのタスクを完了していない。

en: The computer completed the task successfully.
ja: そのコンピュータは、そのタスクを成功裏に計算を完了した。

en: The computer couldn't download the application or input files.
ja: そのコンピュータはアプリケーションまたは入力ファイルのダウンロードができなかった。

en: An error occurred during computation.
ja: 計算中に異常が発生した。

en: The computer couldn't upload the output files.
ja: そのコンピュータは、出力ファイルをアップロードできなかった。

en: Time reported and deadline
ja: 報告日時または期限

en: A task's <b>Time reported or deadline</b> field depends on whether the task has been reported yet:
ja: あるタスクの<b>報告日時または期限</b>の欄は、そのタスクが報告済みかどうかによって意味が右のように決まります:

en: Already reported
ja: 既に報告済みの場合

en: The date/time it was reported
ja: その日時はタスクの報告がなされた時のもの

en: Not reported yet, deadline in the future
ja: 報告されていないが、期限がまだ先の場合

en: Deadline, shown in green.
ja: 期限の日時を緑色で示します。

en: Not reported yet, deadline in the past
ja: 報告されておらず、期限が過ぎている場合

en: Deadline, shown in red.
ja: 期限の日時を赤色で示します。

en: Unknown field
ja: 不明のフィールド

en: Sending emails
ja: Eメールを送信中

en: failed to send email to %1: %2
ja: %1 へのEメール送信が失敗しました: %2

en: failed to send email to %1
ja: ％1へのメール送信を失敗しました

en: email sent successfully to %1
ja: %1 へのEメール送信が成功しました

en: Thanks for telling your friends about %1
ja: %1 についてお友達に伝えていただき、ありがとうございます

en: You forgot to enter email addresses; Please %1 return to the form %2 and enter them.
ja: Eメールアドレスを入力するのをお忘れです。%1 入力画面に戻って %2 入力してください。

en: Tell your friends about %1
ja: %1 についてあなたのお友達に伝えてください

en: Use this form to send email messages to people you think might be interested in %1.
ja: %1に興味があると思われる人々へ電子メールを送信するにはこのフォームを使って下さい。

en: To:
ja: 宛先:

en: Send
ja: 送信

note: Can't moderate without being moderator
en: You are not authorized to banish users.
ja: あなたには参加者を投稿禁止にする権限はありません。

en: Banishment Vote
ja: 投稿禁止の採決

en: No user with this ID found.
ja: このIDの参加者は見つかりません。

en: User is already banished
ja: 参加者はすでに投稿禁止になっています

en: Are you sure you want to banish %1 ?<br/>This will prevent %1 from posting for chosen time period.<br/>It should be done only if %1 has consistently exhibited trollish behavior.
ja: 本当に %1 を投稿禁止にしますか？<br/>参加者 %1 は決められた期間、投稿できなくなります。<br/>この処置は %1 によって挑発的な振る舞いが継続的になされた場合に限定されるべきです。

en: Select the reason category, optionally write a longer description of why the user should be banished.
ja: 理由を分類から選んでください。その参加者がなぜ投稿を禁止されるべきかの説明文を書き込むこともできます(任意)。

en: Category
ja: 分類

en: Obscene
ja: 低俗である

en: Flame/Hate mail
ja: 感情に任せた/悪意あるメール

en: User Request
ja: 参加者の要求

en: Reason
ja: 理由

en: Mailed if nonempty
ja: 記入すればメールで通知されます

en: Proceed with vote
ja: 採決へ進む

en: You must specify an action...
ja: あなたは、行動を指定しなければなりません...

en: You can no longer edit this post.<br/>Posts can only be edited at most %1 minutes after they have been created.
ja: この投稿内容はもはや変更できません。<br/>投稿内容は最初に作成されてから %1 分に限って、編集が許可されます。

en: You are not authorized to edit this post.
ja: あなたにはこの投稿を編集する権限がありません。

en: Edit post
ja: ポストを編集する

en: Edit your message
ja: あなたのメッセージを編集する

en: Title
ja: タイトル

en: Add my signature to this post
ja: 自分のシグネチャをこの投稿に追加

en: Not visible to you
ja: あなたはこの掲示板を見ることはできません。

en: Forum
ja: 掲示板

en: Team message board for %1
ja: %1 用のチーム掲示板

en: New thread
ja: 新しいスレッド

en: Add a new thread to this forum
ja: この掲示板に新しいスレッドを追加

en: This message board is available as an %1 RSS feed %2
ja: この掲示板は %1 RSS フィード %2 で読めます。

en: This thread is hidden
ja: このスレッドは隠されています。

en: This thread is sticky and locked, and you haven't read it yet
ja: このスレッドは表示位置固定かつ書き込み禁止状態で、あなたはまだ読んでいません

en: sticky/locked/unread
ja: 位置固定/書き込み禁止/未読

en: This thread is sticky and you haven't read it yet
ja: このスレッドは表示位置固定状態で、あなたはまだ読んでいません

en: sticky/unread
ja: 位置固定/未読

en: You haven't read this thread yet, and it's locked
ja: あなたはこのスレッドをまだ読んでいません。そして書き込み禁止状態です

en: unread/locked
ja: 未読/書き込み禁止

en: You haven't read this thread yet
ja: あなたはこのスレッドをまだ読んでいません

en: This thread is sticky and locked
ja: このスレッドは表示位置固定かつ書込み禁止状態です

en: sticky/locked
ja: 位置固定/書き込み禁止

en: This thread is sticky
ja: このスレッドは表示位置固定状態です

en: sticky
ja: 位置固定

en: This thread is locked
ja: このスレッドは書き込み禁止状態です

en: locked
ja: 書き込み禁止

en: You read this thread
ja: あなたはこのスレッドを読みました

en: read
ja: 既読

en: Questions and answers
ja: 質問と答(Q&A)

en: Talk live via Skype with a volunteer, in any of several languages. Go to %1 BOINC Online Help %2.
ja: ボランティアとSkypeで直接話しましょう。複数の言語で利用できます。 %1 BOINC オンライン・ヘルプ %2 へどうぞ。

en: Topic
ja: トピック

en: Questions
ja: 質問

en: Discussion among members of %1
ja: %1 メンバー間での議論

en: If you have a question or problem, please use the %1 Questions & Answers %2 section of the message boards.
ja: 疑問や問題をかかえているなら、掲示板の %1 Questions & Answers %2 セクションをご利用ください。

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Moderate post
ja: 投稿をモデレートする

en: Hide post
ja: 投稿を隠す

en: Commercial spam
ja: 商業目的のスパム

en: Doublepost
ja: 二重投稿

en: Move post
ja: 投稿を移動する

en: Destination thread ID:
ja: 移動先のスレッドID:

en: Banish user
ja: 参加者を投稿禁止にする

en: Ban duration
ja: 禁止期間

en: 6 hours
ja: 6時間

en: 12 hours
ja: 12時間

en: 1 day
ja: 1日

en: 1 week
ja: 1週間

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: 1 month
ja: 一ヶ月

en: Forever
ja: 永久

en: Optional explanation %1 This is included in email to user.%2
ja: 追加の説明 %1 この部分は参加者への Eメールに挿入されます。 %2

en: You are not authorized to moderate this post.
ja: あなたにはこの投稿をモデレートする権限がありません。

en: Can't move to different category type
ja: 異なる分類のところへは移動できません

en: Can't move to different category
ja: 異なる分類のところへは移動できません

en: Not authorized to banish users
ja: 参加者を投稿禁止にする権限がありません

en: Banishment
ja: 投稿禁止

en: User %1 has been banished.
ja: 参加者 %1 は投稿禁止になりました。

en: Action failed: possible database problem
ja: 処理失敗: データベースの問題かもしれません

en: not authorized
ja: 権限がありません

en: Moderate thread '%1'
ja: スレッド '%1' をモデレートする

en: Select the reason category, or write a longer description of why you're hiding or locking the thread; then press OK.
ja: 理由を分類から選ぶか、あるいは、なぜそのスレッドの表示を抑止したり書き込み禁止にするのか説明を記述し、最後にOKボタンを押してください。

en: Current forum
ja: 現在の掲示板

en: Destination forum
ja: 移動先の掲示板

en: New title:
ja: 新しいタイトル:

en: Only project admins may create a thread here. However, you may reply to existing threads.
ja: ここではプロジェクト管理者のみ新しいスレッドを作成できます。それでも、既存のスレッドに返信することはあなたにもできます。

en: Your message was flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
ja: あなたのメッセージは Akismet anti-spam システムからスパムの疑いがあると判定されました。テキストを編集し、もう一度試してみてください。

en: Create new thread
ja: 新しいスレッドを作成

en: Create a new thread
ja: 新しいスレッドを作成

en: Remember to add a title
ja: 題名の入力をお忘れなく

en: Show this item as a Notice in the BOINC Manager
ja: この項目を BOINC Manager のお知らせとして表示する

en: Do so only for items likely to be of interest to all volunteers.
ja: そうするのは、ボランティアの全ての方が興味を持つであろう項目に限ってください。

en: Subscribe to the new thread
ja: 新しいスレッドを購読

en: You need more average or total credit to rate a post.
ja: 投稿を評価するためには、あなたはより多くの平均功績(credits/day) をあげるか、より多くの総功績(credits)を持っていなければなりません。

en: You have already rated this post.
ja: あなたはすでにこの投稿を評価済みです。

en: Return to thread
ja: スレッドに戻る

en: Input Recorded
ja: 入力内容は記録されました

en: Your input has been recorded. Thanks for your help.
ja: 入力内容は記録されました。ご協力に感謝します。

en: Vote Registered
ja: 投票は記録されました

en: Your rating has been recorded. Thanks for your input.
ja: 評価していただいた内容は記録されました。ご協力に感謝します。

en: Vote Submission Problem
ja: 投票時に問題発生

en: Your post has been flagged as spam by the Akismet anti-spam system. Please modify your text and try again.
ja: あなたの投稿内容は Akismet anti-spam システムからスパムの疑いがあると判定されました。テキストを編集し、もう一度試してみてください。

en: Post to thread
ja: スレッドに投稿する

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Post
ja: 投稿

en: Subscribe to this thread
ja: このスレッドを購読

en: You need more average or total credit to report a post.
ja: あなたはより多くの平均功績(credits/day) あるいは、より多くの総功績(credits)を持っていなければなりません。

en: Report Registered
ja: 報告は登録されました

en: Your report has been recorded. Thanks for your input.
ja: あなたの報告は登録されました。入力ありがとうございます。

en: A moderator will now look at your report and decide what will happen - this may take a little while, so please be patient
ja: モデレーターはあなたの報告を確認してからどうするべきか決めます - これには少々時間がかかります、辛抱強くお待ちください。

en: Report a forum post
ja: 掲示板の投稿について報告

en: Before reporting this post, consider using the +/- rating system instead. If enough users rate a post negatively it will eventually be hidden.<br />You can find the rating system at the bottom of the post.
ja: この投稿に関して報告を提出する前に、代わりに +/- を付ける評価システムを使うことをご検討願います。投稿に対して十分な数の参加者が否定的な評価をすれば、ゆくゆくはその投稿は表示されなくなります。<br />評価システムはその投稿の末尾にあります。

en: Report post
ja: 投稿について報告する

en: Why do you find the post offensive: %1 Please include enough information so that a person that has not yet read the thread will quickly be able to identify the issue. %2
ja: なぜその投稿が攻撃的であると考えるか: %1 そのスレッドをまだ読んでいない人からみても、
    問題点がすぐにわかるよう、十分な情報を含めて書いてください。 %2

en: Report not registered
ja: 報告は登録されませんでした

en: Your report could not be recorded. Please wait a while and try again.
ja: あなたの報告を記録することができませんでした。少し待ってからもう一度試してみてください。

en: If this is not a temporary error, please report it to the project developers.
ja: これが一時的なエラーでないなら、このプロジェクトの開発者に報告してください。

en: %1 RSS feed
ja: %1 の RSS フィード

en: This message board is available as an RSS feed.
ja: この掲示板は RSS フィードで読めます。

en: Options:
ja: オプション:

en: Include only posts by user ID %1 (default: all users).
ja: ユーザーID %1(デフォルト:すべての参加者)からの投稿だけを含める。

en: Include only posts from the last %1 days (default: 30).
ja: 最新の %1 日間(デフォルト:30日)の投稿だけを含める。

en: Threads only: %1 (Include only the first post of every thread)
ja: スレッドのみ: %1 (各スレッドの最初の投稿だけを含める)

en: Forum search
ja: 掲示板内の検索

en: Search query
ja: 検索クエリ

en: Search for keywords:
ja: キーワードで検索:

en: Posts that contain all the specified words will be displayed
ja: 指定した全ての語を含む投稿が表示されます

en: For example: "screensaver freeze"
ja: たとえば、"screensaver freeze"

en: Search for author ID:
ja: 投稿者のIDで検索:

en: Only posts by this author will be displayed
ja: 指定した ID の人が書いた投稿だけが表示されます

en: For example: "43214"
ja: たとえば、 "43214"

en: Search options
ja: 検索オプション

en: Search limits
ja: 検索範囲の制限

en: Search at most this many days back in time
ja: 今から次の日数までさかのぼった範囲でだけ検索します

en: %1 months
ja: %1 ヶ月

en: 1 year
ja: 1年

en: Only display posts from this forum
ja: 指定した掲示板の投稿だけから検索します

en: Sort by
ja: 並べ替え

en: Start the search
ja: 検索開始

en: Forum search results
ja: 掲示板の検索結果

en: Thread titles matching your query:
ja: 検索で見つけたスレッドの題名:

en: Messages matching your query:
ja: 検索で見つけたメッセージ:

en: Sorry, couldn't find anything matching your search query. You can try to broaden your search by using less words (or less specific words).
ja: 残念ながら、ご指定の条件に合致するものは見つかりませんでした。より少ない単語を使って(特定の単語を減らして)、検索条件を緩めてから再試行してはいかがでしょう。

en: You can also %1 try the same search on Google. %2
ja: さらに、%1 同じ検索を Googleで試みる %2 ということもできるでしょう。

en: Perform another search
ja: 別の検索をする

en: Subscription successful
ja: 参加登録成功

en: You are now subscribed to %1. You will be notified whenever there is a new post.
ja: これであなたは %1 に参加しました。新しい投稿があれば通知がなされます。

en: Subscription failed
ja: 参加に失敗

en: We are currently unable to subscribe you to %1. Please try again later..
ja: あなたを %1 に参加させることが現在できません。後ほどもう一度お試しください…

en: Unsubscription successful
ja: 参加登録の削除に成功

en: You are no longer subscribed to %1. You will no longer receive notifications for this thread.
ja: あなたはもはや %1 には参加していません。このスレッドからの通知を受け取ることはもうありません。

en: Unsubscription failed
ja: 参加登録の削除に失敗

en: We are currently unable to unsubscribe you from %1. Please try again later..
ja: あなたの %1 への参加登録を削除することが現在できません。後ほどもう一度お試しください…

en: Unknown subscription action
ja: 不明な参加行動

en: This forum is not visible to you.
ja: あなたはこの掲示板を見ることはできません。

en: This thread has been hidden by moderators.
ja: モデレーターによりこのスレッドは隠されています。

en: Message board moderation
ja: 掲示板の管理

en: My question was answered
ja: 私の質問に回答されました

en: Click here if your question has been adequately answered
ja: あなたの質問に適切な回答があったのなら、ここをクリックしてください。

en: I've also got this question
ja: 私も同じ疑問をもっていた

en: Add a new message to this thread
ja: このスレッドに新しいメッセージを投稿

en: Unsubscribe
ja: スレッドへの参加をやめる

en: You are subscribed to this thread.  Click here to unsubscribe.
ja: あなたはこのスレッドに参加しています。 参加をやめるにはここをクリックします。

en: Subscribe
ja: 参加する

en: Click to get notified when there are new posts in this thread
ja: スレッドの新しい投稿の通知を受けるにはクリック

en: Unhide this thread
ja: このスレッドを見えるようにします

en: Hide this thread
ja: このスレッドを隠します

en: Make unsticky
ja: 表示位置を固定しない

en: Make this thread not sticky
ja: このスレッドを常に一覧の先頭に固定しないようにする

en: Make sticky
ja: 表示位置を一覧の先頭へ固定する

en: Make this thread always appear at top of forum
ja: このスレッドが常に掲示板の上部に表示されるようにする

en: Unlock
ja: 書き込み禁止をはずす

en: Allow new posts in this thread
ja: このスレッドへの新しい投稿を許可する

en: Lock
ja: 書き込み禁止にする

en: Don't allow new posts in this thread
ja: このスレッドへの新しい投稿を許可しない

en: Move this thread to a different forum
ja: このスレッドを別の掲示板に移動します

en: Edit title
ja: 題名を編集する

en: Edit thread title
ja: スレッドの題名を編集します

en: Delete thread permanently
ja: スレッドを永久に削除する

en: Export as Notice
ja: お知らせとしてエクスポート

en: Don't export
ja: エクスポートしない

en: Don't export this news item as a Notice
ja: このニュースをお知らせとしてエクスポートしない

en: Sort
ja: 並べ替え

note: --------------
en: Thread status updated
ja: スレッド状態が更新されました

en: The status has been updated.
ja: 状態が更新されました。

en: Posts by %1
ja: %1 からの投稿

en: Already friends
ja: 既に友人関係にあります

en: You requested friendship with %1 on %2.
ja: あなたは %2 において %1 さんへ友人関係の承認をリクエストしました。

en: This request is still pending confirmation.
ja: このリクエストはまだ承認待ち状態にあります。

en: %1 is not accepting friendship requests from you
ja: %1 さんはあなたからの友人関係の承認リクエストを受け入れていません

en: You can't be friends with yourself
ja: 自分自身を友人にすることはできません

en: Add friend
ja: 友人の追加

en: You have asked to add %1 as a friend. We will notify %1 and will ask him/her to confirm that you are friends.
ja: あなたは %1 さんを友人にしようと依頼しました。 われわれから %1 さんへ通知し、あなたを友人と認めるか尋ねます。

en: Add an optional message here:
ja: 付記したいメッセージがあればどうぞ:

en: Friend request sent
ja: 友人関係の承認リクエストを送信しました

en: We have notified %1 of your request.
ja: %1 さんにあなたの要求を通知しました。

en: Please log in as %1
ja: %1 としてログインしてください

en: You must log in as %1 to view this friend request
ja: この友人関係の承認リクエストの内容を見るには、%1 としてログインしなければなりません

en: Friend request
ja: 友人関係の承認リクエスト

en: %1 has requested friendship with you.
ja: %1 さんがあなたに友人関係の承認をリクエストしました。

en: %1 says: %2
ja: %1 さんからのメッセージ: %2

en: Accept friendship
ja: 友人関係を受け入れる

en: Click accept if %1 is in fact a friend
ja: %1 さんが実際に友人であれば、「受け入れる」をクリックしてください

en: Decline
ja: 辞退する

en: Click decline if %1 is not a friend
ja: %1 さんが友人でなければ、「辞退する」をクリックしてください

en: Friendship confirmed
ja: 友人関係が確認されました

en: Your friendship with %1 has been confirmed.
ja: %1 さんとの友人関係が確認されました。

en: Friendship declined
ja: 友人関係は辞退されました

en: You have declined friendship with %1
ja: あなたは %1 さんとの友人関係を辞退しました

en: Notification not found
ja: 通知はありません

en: Friend confirmed
ja: 友人と確認されました

en: You are now friends with %1.
ja: 今回、友人となった方々は次のとおりです: %1

en: Cancel friendship?
ja: 友人関係を取り消しますか？

en: Are you sure you want to cancel your friendship with %1?
ja: 本当に %1 さんとの友人関係を取り消してよろしいですか？

en: Stay friends
ja: 友人のままにする

en: Friendship cancelled
ja: 友人関係が取り消されました

en: Your friendship with %1 has been cancelled.
ja: あなたと %1 さんの友人関係は取り消されました。

en: Enter your account's email address below, and click OK. You will be sent email instructions for resetting your password.
ja: あなたのアカウントの電子メールアドレスを入力してOKをクリックしてください。パスワードの再設定手順があなたに送信されます。

en: Reset password
ja: パスワードを初期化する

en: No GPU tasks reported
ja: GPU タスクが報告されていません

en: Top GPU models
ja: 上位の GPU モデル

en: The following lists show the most productive GPU models on different platforms.  Relative speeds, measured by average elapsed time of tasks, are shown in parentheses.
ja: 下記のリストは異なるプラットフォーム上で最も生産性の高い GPU のモデルを示しています。タスクの平均経過時間によって計測された相対速度は、括弧の中に表示されています。

en: Welcome to %1
ja: %1 へようこそ！

en: View and edit your account preferences using the links below.
ja: 以下のリンクを使ってアカウントのプレファレンス(好みの設定)を確認・変更してください。

en: If you have not already done so, %1 download BOINC client software %2.
ja: まだダウンロードしていなければ、 %1 BOINC クライアント・ソフトウェアをダウンロードしてください。 %2

en: Your account
ja: あなたのアカウント

en: anonymous platform
ja: 名前のないプラットフォーム

en: Missing platform
ja: プラットフォームなし

en: Number of tasks completed
ja: 完了したタスクの数

en: Max tasks per day
ja: 一日あたりの最大タスク数

en: Number of tasks today
ja: 今日のタスク数

en: Consecutive valid tasks
ja: 連続して有効な結果を返したタスク数

en: Average processing rate
ja: 平均処理速度

en: Application details for host %1
ja: 計算機 %1 のアプリケーション詳細

en: We have no record of that computer.
ja: そのコンピュータに関する記録はありません。

en: You can not delete our record of this computer because our database still contains work for it. You must wait a few days until the work for this computer has been deleted from the project database.
ja: このコンピュータに関する記録を消すことはできません。それはわれわれのデータベースにこのコンピュータで処理した仕事がまだ残っているためです。その仕事がプロジェクトのデータベースから削除されるまで数日待たなければなりません。

en: Delete record of computer
ja: コンピュータに関する記録を削除する

en: Record deleted.
ja: 記録を削除しました。

en: Return to list of your computers
ja: あなたのコンピュータの一覧に戻る

en: Merge computer records
ja: コンピュータに関する記録をマージする

en: Merge computers
ja: コンピュータをマージする

en: Sometimes BOINC assigns separate identities to the same computer by mistake. You can correct this by merging old identities with the newest one.
ja: ときどき BOINC は誤って別々の識別子を同一のコンピュータに割り当ててしまうことがあります。古い識別子を最新の識別子へ合併することで、訂正することができます。

en: No hosts are eligible for merging with this one.
ja: この計算機とマージできるものはありませんでした。

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: Check the computers that are the same as %1 (created %2, computer ID %3):
ja: %1 (生成日時 %2、コンピュータ ID %3)と同じコンピュータにチェックを入れてください:

en: name
ja: 名前

en: created
ja: 生成日時

en: computer ID
ja: コンピュータ ID

en: no hostname
ja: ホスト名なし

en: Merge hosts
ja: 計算機をマージする

en: Updating computer credit
ja: コンピュータの功績値を更新中

en: Host credit updated
ja: 計算機の功績値が更新されました

en: Computer venue updated
ja: コンピュータ設置場所が更新されました。

en: none
ja: 指定なし

en: The venue of this computer has been set to %1.
ja: このコンピューターの設置場所は %1 に設定されました。

en: Preference changes will take effect when the computer communicates with this project.
ja: プレファレンスの変更は、コンピュータがこのプロジェクトと通信した際に有効になります。

en: Continue to home page
ja: ホームページへ

en: Computers belonging to %1
ja: %1 さんのコンピュータ

en: Computers hidden
ja: コンピュータは表示されません

en: This user has chosen not to show information about his or her computers.
ja: この参加者は自分のコンピュータの情報を表示しないことを選びました。

en: Your computers
ja: あなたのコンピュータ

en: Allowed HTML tags
ja: 使用可能な HTML タグ

en: The following HTML tags are allowed in team descriptions:
ja: 以下の HTML タグをチームの説明文の中で使うことが許可されています:

en: bold
ja: 太字

en: italics
ja: 斜体

en: hyperlink
ja: ハイパーリンク

en: paragraph
ja: 段落

en: break
ja: 改行

en: preformatted
ja: 整形済みテキスト

en: image; height cannot exceed 450 pixels. Please do not link to images without permission of the web site where the image is hosted.
ja: 画像。 高さは 450ピクセル以下。画像が置かれているウェブサイトの許可なしにその画像にリンクを張ることはしないでください。

en: You can also use ampersand notation for special characters.
ja: さらに、アンパサンド表記を特殊文字のために使うこともできます。

en: Rules and policies
ja: ルールと政策

en: Run %1 only on authorized computers
ja: %1 を実行するコンピュータは、あなたが権限を持っているものだけにしてください

en: Run %1 only on computers that you own, or for which you have obtained the owner's permission. Some companies and schools have policies that prohibit using their computers for projects such as %1.
ja: %1 を実行するコンピュータは、あなたの所有するものであるか、あるいは、あなたが所有者から許可を得たコンピュータだけにしてください。 会社や学校の一部には、そのコンピュータを %1 のようなプロジェクトのために使うことを禁じる方針のところがあります。

en: How %1 will use your computer
ja: %1 はどのようにあなたのコンピュータを使うか

en: When you run %1 on your computer, it will use part of the computer's CPU power, disk space, and network bandwidth. You can control how much of your resources are used by %1, and when it uses them.
ja: あなたのコンピュータで %1 を動かすと、そのコンピュータの CPU パワー、 ディスク領域、そしてネットワーク帯域幅の一部を使います。 あなたは、これらの資源をどれだけ、そして何時、%1 に振り向けるかを制御できます。

en: The work done by your computer contributes to the goals of %1, as described on its web site. The application programs may change from time to time.
ja: あなたのコンピュータがした仕事は、%1 プロジェクトの目標に貢献します。その目標はプロジェクトのウェブサイトに書かれています。そのアプリケーションプログラムは、時間がたつにつれ変更されるかもしれません。

en: Privacy policy
ja: プライバシーポリシー

en: Your account on %1 is identified by a name that you choose. This name may be shown on the %1 web site, along with a summary of the work your computer has done for %1. If you want to be anonymous, choose a name that doesn't reveal your identity.
ja: %1 プロジェクトのあなたのアカウントは、あなたが選んだ名前で識別されます。この名前は %1 プロジェクトのウェブサイト上で表示されるかもしれません。そこでは、%1 プロジェクトであなたのコンピュータがやり終えた仕事の概略も表示されるかもしれません。無名の人のままでいたかったら、あなたが誰なのか分かるような名前を選んではいけません。

en: If you participate in %1, information about your computer (such as its processor type, amount of memory, etc.) will be recorded by %1 and used to decide what type of work to assign to your computer. This information will also be shown on %1's web site. Nothing that reveals your computer's location (e.g. its domain name or network address) will be shown.
ja: %1 に参加すると、あなたのコンピュータに関する情報(プロセッサのタイプや、メモリの量など)は、%1 プロジェクトにより記録され、どのようなタイプの仕事をそのコンピュータに割り当てるかを判断するために使われます。この情報も、%1 のウェブサイト上で表示されます。 あなたのコンピュータの位置を明かしてしまうようなもの(たとえば、ドメイン名やネットワークアドレス)は表示されることはありません。

en: To participate in %1, you must give an address where you receive email. This address will not be shown on the %1 web site or shared with organizations. %1 may send you periodic newsletters; however, you can opt out at any time.
ja: %1 に参加するには、メールを受信できるアドレスを提示しなければなりません。このアドレスは、%1 プロジェクトのウェブサイトで表示されることはなく、複数の組織間で共有されることもありません。%1 プロジェクトは定期的なニュースレターをこのメールアドレス向けに送信することがありますが、受信しないようにいつでも変更可能です。

en: Private messages sent on the %1 web site are visible only to the sender and recipient.  %1 does not examine or police the content of private messages.  If you receive unwanted private messages from another %1 user, you may add them to your %2 message filter %3.  This will prevent you from seeing any public or private messages from that user.
ja: %1 ウェブサイトの中で送信された非公開メッセージは、送信者と受信者だけが見ることができます。 %1 プロジェクトは非公開メッセージの内容をチェックしたり取り締まったりすることはありません。 %1 プロジェクトの他の参加者から、望まぬ非公開メッセージを受信したら、あなたの %2 メッセージ・フィルター %3 にその参加者を登録できます。こうすると、その参加者からのメッセージは、公開メッセージであろうと非公開メッセージであろうと、あなたの目に触れることはなくなります。

en: If you use our web site forums you must follow the %2 posting guidelines %3.  Messages posted to the %1 forums are visible to everyone, including non-members.  By posting to the forums, you are granting irrevocable license for anyone to view and copy your posts.
ja: このウェブサイトの掲示板をお使いになるのでしたら、 %2 投稿のガイドライン %3 に従わなければなりません。この %1 掲示板に投稿されたメッセージは、メンバー以外の方も含め誰でも読むことができます。いったんメッセージを投稿すると、どのような人にでもあなたの投稿内容を見たり、それをコピーする許可を永久に取り消すことのできない形で与えることを認めたことになります。

en: Is it safe to run %1?
ja: %1 を実行することは安全か？

en: Any time you download a program through the Internet you are taking a chance: the program might have dangerous errors, or the download server might have been hacked. %1 has made efforts to minimize these risks. We have tested our applications carefully. Our servers are behind a firewall and are configured for high security. To ensure the integrity of program downloads, all executable files are digitally signed on a secure computer not connected to the Internet.
ja: インターネットからプログラムをダウンロードするときには、いつでも危険がついて回ります。つまり、そのプログラムが危険な異常を起こしたり、ダウンロードサーバが侵入を受けていたということがあり得ます。%1 プロジェクトでは、このようなリスクを極力減らす努力をしています。私たちのアプリケーションは注意深くテストされています。サーバはファイアウォールの背後に置かれていて、安全性の高い設定がなされています。プログラム・ダウンロードの完全性を保証するため、インターネットから隔離した安全なコンピュータを使い、すべての実行可能ファイルにデジタル署名をつけています。

en: The applications run by %1 may cause some computers to overheat. If this happens, stop running %1 or use a %2 utility program %3 that limits CPU usage.
ja: %1 プロジェクトで実行するアプリケーションは、一部のコンピュータを過熱させるかもしれません。もしそうなったら、 %1 の実行を止めるか、CPU 使用量を制限する %2 ユーティリティ・プログラム %3 を使ってください。

en: %1 was developed by %2. BOINC was developed at the University of California.
ja: %1 は %2 で開発されました。 BOINC は、カリフォルニア大学(University of California)で開発されました。

en: Liability
ja: 責務

en: %1 and %2 assume no liability for damage to your computer, loss of data, or any other event or condition that may occur as a result of participating in %1.
ja: %1 に参加したことの結果として生じた、あなたのコンピュータの被害、データの損失、あるいはどんな事件や状況についても、%1 と %2 は、なんら責任を負いません。

en: Other BOINC projects
ja: その他の BOINC プロジェクト

en: Other projects use the same platform, BOINC, as %1. You may want to consider participating in one or more of these projects. By doing so, your computer will do useful work even when %1 has no work available for it.
ja: 他のプロジェクトも、%1 と同様に、BOINC という同じプラットフォームを使います。あなたはこれらの他のプロジェクトにも参加したいと思うかもしれません。もし他のプロジェクトにも参加していれば、たとえ %1 に渡せる仕事がなくなったときでさえ、あなたのコンピュータは有用な仕事を実行することができます。

en: These other projects are not associated with %1, and we cannot vouch for their security practices or the nature of their research. Join them at your own risk.
ja: これらの他のプロジェクトは、%1 と共同で運営されているわけではありません。ですから、それらプロジェクトのセキュリティ管理の実施具合や、研究内容の性質については、なんら私たちが保証できるものではありません。あなた自身のリスクで参加してください。

en: Is BOINC installed on this device?
ja: このデバイスにBOINCはインストールされていますか？

en: Read our %1 Rules and Policies %2.
ja: このプロジェクトの %1 「規則と方針」 %2 を読んでください

en: Download and install BOINC.
ja: BOINCをダウンロードしてインストールしてください。

en: Download
ja: ダウンロード

en: For Android devices, download BOINC from the Google Play Store or Amazon App Store.
ja: アンドロイド機器の場合、BOINCをGoogle Play Store 又はAmazon App Storeからダウンロードして下さい。

en: Run BOINC.
ja: BOINCを実行してください。

en: Choose %1 from the list, or enter %2
ja: リストから％1を選ぶか、%2を選んで下さい。

en: In the BOINC Manager, select Tools / Add Project.
ja: BOINCマネージャで、ツール から プロジェクトを追加 を選択してください。

en: Join %1
ja: %1 に参加する

en: Language selection
ja: 言語の選択

en: This web site is available in several languages. The currently selected language is %1.
ja: このウェブサイトは複数の言語で表示できます。現在、選択されている言語は、%1 です。

en: Normally the choice of language is determined by your browser's language setting, which is: %1.  You can change this setting using:
ja: 通常、このウェブサイトの表示に使う言語はあなたが使っているブラウザの言語設定から決まるようになっており、それは現在 %1 です。 ブラウザの言語設定は、以下のようにして変更できます:

en: Firefox: Tools/Options/General
ja: Firefox: ツール(T)/オプション(O)/一般

en: Microsoft IE: Tools/Internet Options/Languages
ja: Microsoft Internet Explorer: ツール(T)/インターネット・オプション(O)/全般/言語(L)

en: Or you can select a language from the following menu:
ja: 又は、以下のメニューから言語を選んで下さい。

en: Translations are done by volunteers.  If your native language is missing or incomplete, %1 you can help translate %2.
ja: 翻訳はボランティアによって行われます。 あなたの母国語が不足していたり、不完全だったりする場合は、%1 翻訳の手伝いができます。 %2

en: Already logged in
ja: 既にログインしています

en: You are logged in as %1.
ja: %1 としてログインしています。

en: Log out
ja: ログアウト

en: Processing %1
ja: %1 を処理中

en: Merged %1 into %2
ja: %1 を %2 にマージしました

en: Return to the list of your computers
ja: あなたのコンピュータの一覧に戻る

en: This operation merges computers based on their domain name.
            <p>
            For each domain name, it will merge all older computers
            having that name with the newest computer having that name.
            Incompatible computers will not be merged.
            <p>
ja: この操作では、そのドメイン名に基づいてコンピュータをマージします。
    <p>
    それぞれ同じドメイン名の場合、すべての古いコンピュータを最新のコンピュータにマージします。
    互換性のないコンピュータはマージされません。
    <p>

en: Go ahead and do this
ja: 先へ進んでこれを行う

en: Return to the list of computers
ja: コンピュータの一覧に戻る

en: Our message boards are moderated. Posts are subject to the following rules:
ja: 私たちの掲示板は管理されています。投稿には以下の規約が適用されます。

en: If you think a post violates any of the rules, you can notify moderators by clicking the red X below the post and filling out the form.
ja: 投稿が規約に違反していると思われる場合は、投稿の下にある赤い×をクリックして、フォームに記入してモデレーターに通知することができます。

en: This moderation policy is set by the %1 project.  If you have comments about the policy or its enforcement, email %2.
ja: このモデレーション・ポリシーは %1 プロジェクトによって設定されます。 ポリシーやその実施についてコメントがある場合は、%2 にメールしてください。

en: Pending credit
ja: 保留中の功績

en: Result ID
ja: 結果のID

en: Workunit ID
ja: ワークユニットのID

en: Host ID
ja: 計算機のID

en: Claimed credit
ja: 要求された功績値

en: Pending credit: %1
ja: 保留中の功績値: %1

en: Total
ja: トータル

en: Average
ja: 平均

en: Top teams by application
ja: アプリケーションによるトップチーム

en: Top participants by application
ja: アプリケーションによるトップ参加者

en: Limit exceeded - Sorry, first %1 items only
ja: 制限超過 - 残念ですが、最初の %1 項目のみ

en: Block messages from this user
ja: この参加者からのメッセージをブロックする

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました。

en: You have no private messages.
ja: 非公開メッセージは届いていません。

en: Sender and date
ja: 送信者名と日付

en: Reply to this message
ja: このメッセージへ返信する

en: Delete this message
ja: このメッセージを削除する

en: Select all
ja: すべて選択

en: Unselect all
ja: すべて選択解除

en: Delete selected messages
ja: 選択したメッセージを削除する

en: Sender
ja: 送信者

en: Date
ja: 日付

en: You need to fill all fields to send a private message
ja: 非公開メッセージを送信するためには、すべての欄に入力しなければなりません。

en: Message sent
ja: メッセージは送信されました。

en: Your message was sent to %1 team members.
ja: あなたのメッセージは%1のチームメンバーへ送信されました。

en: Your message was flagged as spam by the Akismet anti-spam system.  Please modify your text and try again.
ja: Akismetアンチスパムシステムによってメッセージがスパムと判定されました。テキストを編集してやり直してください。

en: Could not find user with id %1
ja: IDが %1 の参加者は見つかりませんでした

en: Could not find user with username %1
ja: ユーザー名が %1 の参加者は見つかりませんでした

en: %1 is not a unique username; you will have to use user ID
ja: ユーザー名 %1 は複数存在します。ユーザーIDを指定してください。

en: User %1 is not accepting private messages from you.
ja: ユーザー %1 はあなたからのプライベートメッセージを受け付けていません。

en: User %1 (ID: %2) is not accepting private messages from you.
ja: %1 さん(ID: %2 )は、あなたからの非公開メッセージを受け付けていません。

en: No such user
ja: 該当する参加者はいません

en: Really block %1?
ja: 本当に %1 をブロックしますか？

en: Are you really sure you want to block user %1 from sending you private messages?
ja: 本当に %1 から送信される非公開メッセージをブロックしますか？

en: Please note that you can only block a limited amount of users.
ja: ブロックできる相手の数に限りがあります。ご注意ください。

en: Once the user has been blocked you can unblock it using forum preferences page.
ja: この利用者からのメッセージを一旦ブロックしても、掲示板のプレファレンス(好みの設定)でブロックを解除することができます。

en: Add user to filter
ja: フィルターに参加者を追加

en: No, cancel
ja: いいえ、やめます

en: no such user
ja: 該当する参加者はいません

en: User %1 blocked
ja: 参加者 %1 をブロックしました

en: User %1 has been blocked from sending you private messages.
ja: 参加者 %1 については、すでにあなたへ非公開メッセージを送れないブロック状態になっています。

en: To unblock, visit %1 message board preferences %2
ja: ブロックを解除するには、%1 掲示板の設定 %2 で設定を変更してください。

en: Unknown action
ja: 不明な動作

en: Your preferences have been updated, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
ja: あなたの設定は更新されました。
    この更新が効果を発揮するタイミングは、あなたのコンピュータが %1 と通信したとき、または、あなたがBOINC マネージャから %2 更新 %3 のコマンドを 実行したときです。

en: Your preferences have been reset to the defaults, and
              will take effect when your computer communicates with %1
              or you issue the %2 Update %3 command from the BOINC Manager.
ja: あなたの設定は初期値にリセットされました。
    この更新が反映されるのは、あなたのコンピュータが %1 と通信したとき、またはあなたがBOINC マネージャから %2 更新 %3 のコマンドを実行したときです。

en: %1 for %2
ja: %2 用の %1

en: Back to preferences
ja: プレファレンス一覧のページに戻る

en: Confirm delete preferences
ja: プレファレンス削除の確認

en: Are you sure you want to delete your separate %1 preferences for %2?
ja: 本当に %2 用の 個別 %1 プレファレンスを削除してもよろしいですか？

en: Remove preferences
ja: プレファレンスを削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: %1 Profiles %2 let individuals share backgrounds and opinions with the %3 community.
ja: %1 プロフィール %2 は、参加者個人それぞれが、このプロジェクトの  %3 コミュニティとの間で、経歴や意見を共有することを可能にします。

en: Explore the diversity of your fellow volunteers, and contribute your own views for others to enjoy.
ja: ボランティアで参加している仲間の多彩さをみて回りましょう。 そして、他の参加者が楽しめるようにあなたの見方を提供しましょう。

en: If you haven't already, you can %1 create your own user profile %2 for others to see!
ja: まだご自身のプロフィールを作っていないなら、他の参加者が見ることができるように、 %1 あなたのプロフィールを作りましょう！ %2

en: User of the Day
ja: 毎日の参加者紹介

en: User Profile Explorer
ja: 参加者のプロフィールのエクスプローラ

en: View the %1 User Picture Gallery %2.
ja: %1 参加者の写真ギャラリー %2 を見ます。

en: Browse profiles %1 by country %2.
ja: %1 国ごと %2 に自己紹介を見ます。

en: Browse profiles %1 at random %2, %3 at random with pictures %2, or %4 at random without pictures %2.
ja: プロフィールを見る： %1 無作為に選択 %2 、 %3 画像付きのものから無作為に選択 %4 、 %5 画像なしのものから無作為に選択 %6 。

en: Alphabetical profile listings:
ja: アルファベット順の自己紹介一覧:

en: Search profile text
ja: プロフィールのテキストを検索

en: No profiles
ja: 該当するプロフィールはありません

en: No profiles matched your query.
ja: 検索条件に一致するプロフィールはありませんでした。

en: Invalid vote type:
ja: 無効な投票のタイプ:

en: Vote Recorded
ja: 投票は記録されました

en: Thank you
ja: ありがとうございます

en: Your recommendation has been recorded.
ja: あなたのご推薦を記録しました。

en: Your vote to reject this profile has been recorded.
ja: このプロフィールに拒否投票したことを記録しました。

en: Return to profile.
ja: プロフィールに戻ります。

en: Profiles containing '%1'
ja: '%1' を含むプロフィール

en: Joined project
ja: 参加しているプロジェクト

en: Recent credit
ja: 最近の平均功績値(クレジット)

en: No profiles found containing '%1'
ja: '%1' を含むプロフィールはありません

en: Recover email address
ja: Eメールアドレスを復元します。

en: There is already an account with that email address.
ja: そのEメールアドレスを使っているアカウントがすでに存在しています。

en: Please contact the admin.  Previous email address could not be reverted as another account is using it as their email address.
ja: 管理者までご連絡ください。 以前のEメールアドレスは、別のアカウントのEメールアドレスとして使用中であるため、元に戻すことができませんでした。

en: Email address has been reverted.
ja: Eメールアドレスが元に戻りました。

en: You need to reset your password:
ja: パスワードをリセットする必要があります。

en: Invalid token.
ja: 無効なトークンです。

en: No such task:
ja: 該当するタスクはありません:

en: This feature is turned off temporarily
ja: この機能は一時的に停止させられています

en: No computer with ID %1 found
ja: ID %1 を持つコンピュータは見つかりません

en: No access
ja: アクセス禁止

en: Missing user ID or host ID
ja: ユーザーIDまたは計算機のIDが指定されていません

en: No tasks to display
ja: 表示すべきタスクがありません

en: %1 is temporarily shut down for maintenance.
ja: %1 はメンテナンスの為、一時的に停止しています。

en: Welcome, %1
ja: ようこそ、%1

en: What is %1?
ja: ％1とはなんですか？

en: Thanks for joining %1
ja: %1 に参加していただきありがとうございます。

en: Your computer hasn't completed any tasks yet.  If you need help, %1go here%2.
ja: あなたのコンピュータはまだタスクを完了していません。 助けが必要な場合は、 %1 ここに行ってください %2。

en: You've contributed about %1 credits per day to %2 recently.
ja: あなたは最近、 %2 に1日あたり約 %1 クレジット数を貢献しています。

en: Thanks!
ja: ありがとう！

en: Please make sure BOINC is installed and enabled on your computer.
ja: お使いのコンピュータにBOINCがインストールされ、有効になっていることを確認してください。

en: Want to help more?
ja: さらに助けが必要ですか？

en: If BOINC is not installed on this computer, %1download it%2.
ja: このコンピュータにインストールされていない場合は、 %1 ダウンロードしてください &2 。

en: Install BOINC on your other computers, tablets, and phones.
ja: BOINCを他のパソコン、タブレット、携帯端末にインストールしてください。

en: Tell your friends about BOINC, and show them how to join %1.
ja: 友達にBOINCのことを教えて、%1に参加する方法を教えてあげてください。

en: Already joined? %1Log in%2.
ja: すでに参加済みですか？ %1 ログインしてください %2 。

en: News
ja: ニュース

en: Not Running
ja: 停止状態

en: Running
ja: 実行中

en: Disabled
ja: 指示により停止

en: Project status
ja: プロジェクトの状態

en: Program
ja: プログラム

en: Host
ja: 計算機

en: Computing status
ja: 計算の進捗状況

en: Users
ja: 参加者

en: Tasks by application
ja: アプリケーションごとのタスク統計

en: Runtime of recent tasks in hours: average, min, max
ja: 最近のタスクの実行時間（時間単位）：平均、最短、最長

en: Users in last 24 hours
ja: 24時間内に計算結果を返した参加者数

en: Database schema version:
ja: データベース・スキーマのバージョン:

en: Computer %1
ja: コンピュータ %1

en: Identifies you on this web site. Use your real name or a nickname.
ja: このウェブサイト上であなたを識別します。本名またはニックネームを使用してください。

en: Choose screen name
ja: スクリーンネームを選んでください

en: An address where you can receive emails.
ja: Eメールを受信できるアドレス。

en: Your email address
ja: あなたのEメールアドレス

en: Choose password
ja: パスワードを選択してください

en: Credit leader boards and statistics
ja: クレジットリーダーボードと統計

en: Leader boards for %1
ja: %1 のリーダーボード

en: Participants
ja: 参加者

en: Operating systems
ja: オペレーティングシステム

en: BOINC versions
ja: BOINC のバージョン

en: More detailed statistics for %1 and other BOINC-based projects are available at several web sites:
ja: %1 と他の BOINC プロジェクトについてのより詳しい統計データを、下記のいくつかのウェブサイトで見ることができます:

en: You can also get your current statistics in the form of a "signature image":
ja: ご自分の統計データを、シグネチャ用画像に埋め込んで使うことができます。下記をご覧ください:

en: Additionally you can get your individual statistics summed across all BOINC projects from several sites; see your %1 home page %2.
ja: さらに、すべての BOINC プロジェクトに渡って集計されたご自分の統計データを得ることが、いくつかのサイトから可能です。ご自分の %1 ホームページ %2 をご覧ください。

en: %1 participants may form %2 teams %3.
ja: %1 の参加者は %2 チーム %3 を作ることができます。

en: You may belong to only one team. You can join or quit a team at any time.
ja: 所属できるチームは1つだけです。チームへの参加と離脱はいつでも可能です。

en: Each team has a %1 founder %2 who may:
ja: それぞれのチームには、 %1 創設者 %2 が1名います。創設者ができることは以下のとおりです:

en: edit the team's name and description
ja: チームの名称と説明文を編集

en: add or remove team admins
ja: チーム管理者を追加/削除

en: remove members from the team
ja: チームからメンバーを削除

en: disband a team if it has no members
ja: メンバーがいなければチームを解散する

en: To join a team, visit its team page and click %1 Join this team %2.
ja: チームに参加するには、そのチームのページに行って、 %1 このチームに参加 %2 をクリックします。

en: Find a team
ja: チームを検索

en: Top teams
ja: チームのランキング

en: All teams
ja: 全てのチーム

en: %1 teams
ja: %1 チーム

en: Create a new team
ja: 新しくチームを作る

en: If you cannot find a team that is right for you, you can %1 create a team %2.
ja: あなたにふさわしいと思うチームが見つからなかったら、新しく %1 チームを作る %2 こともできます。

en: Remove Team Admin status from this member
ja: このメンバーをチーム管理者の地位からはずします

en: Add or remove Team Admins
ja: チーム管理者を追加/削除する

en: You can select team members as 'Team Admins'. Team Admins can:
ja: チームのメンバーから「チーム管理者」を複数選べます。チーム管理者は以下のことができます:

en: Edit team information (name, URL, description, country)
ja: チームの情報(名前、URL、説明文、国名)を編集する

en: View the team's join/quit history
ja: チームへの参加/脱退の履歴を見る

en: Send messages to the team
ja: チーム宛にメッセージを送って下さい。

en: Moderate the team forum, if any (admins get email notification of moderation events and red X reports)
ja: 必要に応じて(調停が必要な状態を知らせるメール、あるいは、Red X レポートを受信した場合)チーム掲示板の仲裁をする

en: Team Admins cannot:
ja: チーム管理者にはできないことは以下のとおりです:

en: Change the team founder
ja: チーム創設者の変更

en: Remove members
ja: メンバーの除名

en: If a Team Admin quits the team, they cease to be a Team Admin.
ja: チーム管理者がそのチームを脱退したとすれば、チーム管理者もやめることになります。

en: We recommend that you select only people you know and trust very well as Team Admins.
ja: チーム管理者として、あなたが知っていて十分信頼している人のみを選ぶことをお薦めします。

en: There are currently no Team Admins
ja: 現在、チーム管理者は不在です

en: Current Team Admins
ja: 現在のチーム管理者

en: Became Team Admin on
ja: 以下のチームのチーム管理者になりました:

en: Add Team Admin
ja: チーム管理者を追加する

en: Email address of team member:
ja: チームメンバーのEメールアドレス:

en: failed to remove admin
ja: チーム管理者の削除に失敗しました

en: User is not member of team
ja: その人はチームのメンバーではありません

en: %1 is already an admin of %2
ja: %1 はすでに %2 のチーム管理者です

en: Couldn't add admin
ja: チーム管理者を追加できませんでした

en: No such team
ja: 該当するチームはありません

en: no such team
ja: 該当するチームはありません

en: User is not a member of %1
ja: その人は %1 のメンバーではありません

en: Changing founder of %1
ja: %1 の創設者を変更中

en: %1 is now founder of %2
ja: %1 は今、%2 の創設者になりました

en: Change founder of %1
ja: %1 の創設者を変更する

en: Team member %1 requested this team's foundership on %2, but left the team, thus canceling the request.
ja: チームメンバであった %1 は、%2 でこのチームの創設者の地位を要求していましたが、チームから脱退してしまったので、その要求を取り消します。

en: Team member %1 has requested this team's foundership. This may be because you left the team or haven't had contact with the team for a long time.
ja: チームメンバの %1 は、このチームの創設者の地位を要求しています。それはあなたがそのチームを去ったか、あるいは長い間チームとの連絡を絶っていたからかもしれません。

en: decline request
ja: 要求を拒否する

en: If you don't decline the request by %1, %2 will have the option of assuming team foundership.<br /><br />
                      To accept the request, assign foundership to %3 using the form below.
ja: %1 による要求を拒否しないなら、%2 はチームの創設者を引き受ける選択権をもつことになります。<br /><br />
    要求を受け入れるには、下記のフォームを使って創設者の権限を %3 に割り当てます。

en: No transfer request is pending.
ja: 保留されている権限委譲の要求はありません。

en: To assign foundership of this team to another member, check the box next to member name and click %1 Change founder %2 below.
ja: 他のメンバーにこのチームの創設者権限を割り当てるには、メンバー名の横にあるボックスにチェックを入れて、下にある %1 創設者の変更 %2 をクリックします。

en: New founder?
ja: 新しい創設者ですか？

en: Change founder
ja: 創設者の変更

en: There are no users to transfer team to.
ja: チームを移動するユーザーはいません。

en: You must choose a non-blank team name
ja: チームの名前は空白であってはなりません

en: A team named %1 already exists - try another name
ja: %1 という名前のチームは既に存在します - 別の名前で試してください

en: Could not create team - please try later.
ja: チームを作ることができませんでした - しばらくたってからもう一度試してください。

en: Create a team
ja: チームを作る

en: You belong to %1. You must %2 quit this team %3 before creating a new one.
ja: あなたは %1 に属しています。新しいチームを作る前に、 %2 このチームから離脱する %3 必要があります。

en: Not founder or admin
ja: 創設者でもチーム管理者でもありません

en: Team history for %1
ja: %1 のチーム履歴

en: When
ja: 日時

en: User
ja: 参加者

en: Action
ja: 参加/脱退

en: Total credit at time of action
ja: チーム参加・脱退時の総功績

en: bad country
ja: 国名が正しくありません

en: The name '%1' is being used by another team.
ja: 名前 '%1' は他のチームによって使われています。

en: Must specify team name
ja: チームの名前は指定必須です

en: Could not update team - please try again later.
ja: チームの情報を更新できませんでした - しばらくたってからもう一度試してください。

en: Edit %1
ja: %1 を編集

en: Update team info
ja: チームの情報を更新

en: Members of %1
ja: %1のメンバー一覧

en: Show as plain text
ja: プレーンテキストとして表示

en: Create Message Board
ja: 掲示板を作成する

en: You may create a message board for use by %1.
ja: %1 によって使われる掲示板を作ることができます。

en: Only team members will be able to post.
ja: チームに所属するメンバーだけが投稿できます。

en: At your option, only members will be able to read.
ja: チームのメンバーだけが閲覧できるようにすることも選択できます。

en: You and your Team Admins will have moderator privileges.
ja: あなたとチーム管理者にモデレーターの権限が付きます。

en: Create a message board for %1
ja: %1 用の掲示板を作成する

en: Team already has a message board
ja: チームにはすでに掲示板があります

en: Team Message Board
ja: チームの掲示板

en: Minimum time between posts (seconds)
ja: 連続投稿の間隔の最小時間(秒)

en: Minimum total credit to post
ja: 投稿するために必要な総功績(credit)の最小値

en: Minimum average credit to post
ja: 投稿するために必要な平均功績(credits/day)の最小値

en: Submit
ja: 送信

en: Remove your team's message board.
ja: チームの掲示板を削除します。

en: Really remove message board?
ja: 本当に掲示板を削除しますか？

en: Are you sure you want to remove your team's message board? All threads and posts will be permanently removed. (You may, however, create a new message board later).
ja: 本当にチームの掲示板を削除してもよろしいですか？すべてのスレッドと投稿内容が永久に失われます(それでも、その後で新しい掲示板を作ることはできます)。

en: Yes - remove message board
ja: はい - 掲示板を削除します

en: Message board removed
ja: 掲示板を削除しました

en: Your team's message board has been removed. You may now %1 create a new one %2.
ja: あなたのチームの掲示板は削除されました。 %1 新しい掲示板を作る %2 ことができます。

en: Team Message Board Updated
ja: チームの掲示板が更新されました

en: Update successful
ja: 更新成功

en: Update failed
ja: 更新失敗

en: Team has no forum
ja: チームには掲示板がありません

en: You must be a member of a team to access this page.
ja: このページにアクセスするにはチームのメンバーでなければなりません。

en: Requesting foundership of %1
ja: %1 の創設者権限の委譲を要求中

en: The current founder has been notified of your request by email and private message.<br /><br />
                           If the founder does not respond within 60 days you will be allowed to become the founder.
ja: あなたの要求を現在の創設者にEメールと非公開メッセージの両方で通知しました。<br /><br />
    創設者が 60日以内に応答しなければ、あなたが創設者になることが許されます。

en: Foundership request not allowed now
ja: 創設者権限の要求は現在許されていません

en: Assumed foundership of %1
ja: %1 の創設者権限を引き継ぎました

en: Congratulations, you are now the founder of team %1. Go to %2 Your Account page %3 to find the Team Admin options.
ja: おめでとうございます。今、あなたはチーム %1 の創設者になりました。チーム管理者のオプションを見るには、 %2 あなたのアカウントのページ %3 へ行ってください。

en: Decline founder change request
ja: 創設者変更の要求を拒否する

en: The foundership request from %1 has been declined.
ja: %1 からの創設者変更の要求は拒否されました。

en: There were no foundership requests.
ja: 創設者権限の要求はありませんでした。

en: Return to team page
ja: チームのページへ戻る

en: You need to be a member of a team to access this page.
ja: このページにアクセスするにはチームのメンバーでなければなりません。

en: Request foundership of %1
ja: %1 の創設者権限を要求する

en: You are now founder of team %1.
ja: あなたは今、チーム %1 の創設者になりました。

en: You requested the foundership of %1 on %2.
ja: あなたは %2 に %1 の創設者権限を要求しました。

en: 60 days have elapsed since your request, and the founder has not responded. You may now assume foundership by clicking here:
ja: あなたが要求を出してから60日が経過しましたが、創設者は応答しませんでした。ここをクリックすることによって創設者権限を引き継げます:

en: Assume foundership
ja: 創設者権限を引き継ぐ

en: The founder was notified of your request. If he/she does not respond by %1 you will be given an option to become founder.
ja: 創設者にあなたの要求が通知されました。%1 までに創設者が応答しなければ、あなたが創設者になる選択権が与えられます。

en: If the team founder is not active and you want to assume the role of founder, click the button below. The current founder will be sent an email detailing your request, and will be able to transfer foundership to you or to decline your request. If the founder does not respond in 60 days, you will be allowed to become the founder.<br /><br />
                           Are you sure you want to request foundership?
ja: チームの創設者が活動しておらず、あなたがその役割を引き継ぎたい場合、以下のボタンをクリックしてください。現在の創設者にEメールが送信され、あなたの要求が説明されます。創設者は権限をあなたに委譲するか、委譲要求を拒否するかを選べます。創設者が60日以内に応答しなければ、あなたが新しい創設者になります。<br /><br />
    本当に創設者の権限委譲を要求しますか？

en: Request foundership
ja: 創設者権限の委譲要求

en: Founder change has already been requested by %1 on %2.
ja: 創設者の変更は %1 からすでに %2 に要求されています。

en: A foundership change was requested during the last 90 days, so new requests are not allowed. Please try again later.
ja: 過去90日内に創設者の権限委譲が要求されていましたので、新規の要求は許可されません。しばらくたってからもう一度試してください。

en: The team %1 is not joinable.
ja: チーム %1 には参加できません。

en: Already a member
ja: すでに所属しています

en: You are already a member of %1.
ja: あなたはすでに %1 に所属しています。

en: Couldn't join team - please try again later.
ja: チームに参加できませんでした - しばらくたってからもう一度試してください。

en: Joined %1
ja: %1 に参加完了

en: You have joined %1.
ja: %1 に参加しました。

en: Please note:
ja: 以下にご注意ください:

en: Joining a team gives its founder access to your email address.
ja: チームに参加すると、その創設者はあなたのメールアドレスを知ることになります。

en: Joining a team does not affect your account's credit.
ja: チームへ参加しても、あなたのアカウントの功績値には影響はありません。

en: Join team
ja: チームに参加する

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search results for '%1'
ja: '%1' の検索結果

en: You may view these teams' members, statistics, and information.
ja: 以下のチームのメンバー数、統計データおよび情報を見ることができます。

en: More than 100 teams match your search. The first 100 are shown.
ja: 100件を超える数のチームが見つかりました。最初の100件を表示します。

en: End of results. %1 If you cannot find the team you are looking for, you may %2 create a team %3 yourself.
ja: 検索結果の最後です。 %1 探しているチームを見つけることができなかったなら、ご自身で %2 チームを作る %3 こともできます。

en: Team administration for %1
ja: %1 のチーム管理

en: Edit team info
ja: チームの情報を編集する

en: Change team name, URL, description, type, or country
ja: チームの名前、URL、説明文、タイプ、国名を更新する

en: Member list:
ja: メンバー一覧:

en: text
ja: テキスト

en: View member info
ja: メンバー情報を見る

en: View change history:
ja: メンバー変更の履歴を表示:

en: See when members joined or quit this team
ja: メンバーのチーム参加/脱退日時を表示する

en: Respond to foundership request.
ja: 創設者権限の委譲要求に応答します。

en: If you don't respond by %1, %2 may assume foundership of this team.
ja: %1までに応答しないと、%2 がチーム創設者の地位を引き継ぐかもしれません。

en: Remove inactive or unwanted members from this team
ja: 活動していない、もしくは好ましくないメンバーをチームから削除する

en: Transfer foundership to another member
ja: 創設者権限を他のメンバーに委譲する

en: Add/remove Team Admins
ja: チーム管理者を追加/削除する

en: Give selected team members Team Admin privileges
ja: 選択したメンバーにチーム管理者の特権を与える

en: Remove team
ja: チームを削除する

en: Allowed only if team has no members
ja: チームにメンバーがいないときだけ可能

en: Create or manage a team message board
ja: チームの掲示板を作成/管理する

en: To have this team created on all BOINC projects (current and future) you can make it into a %1 BOINC-wide team %2.
ja: このチームをすべて(現在および未来にわたって)の BOINC プロジェクトに設置するために、 %1 BOINC ワイドのチーム %2 というものにすることもできます。

en: Team admins are encouraged to join and participate in the Google %1 boinc-team-founders %2 group.
ja: チーム管理者には、Googleの %1 boinc-team-founders %2 グループに参加して活動することをおすすめします。

en: Can't delete non-empty team
ja: メンバーのいるチームは削除できません

en: Team %1 deleted
ja: チーム %1 を削除しました

en: Limit exceeded:  Can only display the first 1000 members.
ja: 制限超過: 最初の1000メンバーのみ表示可能です。

en: Unable to quit team
ja: チームから脱退できません

en: Team doesn't exist, or you don't belong to it.
ja: 指定したチームが存在しないか、あなたはそのチームに所属していません。

en: Quit %1
ja: %1 から脱退する

en: <strong>Please note before quitting a team:</strong>
             <ul>
             <li>If you quit a team, you may rejoin later, or join any other team you desire
             <li>Quitting a team does not affect your personal credit statistics in any way.
             </ul>
ja: <strong>チームを脱退する前に注意していただくこと:</strong>
    <ul>
    <li>チームを抜けたら、後でそこに戻ることも、希望する他のチームに参加することもできます
    <li>チームを脱退しても、決してあなた個人の功績統計には影響しません。
    </ul>

en: Quit Team
ja: チームを離脱する

en: Removing users from %1
ja: %1 からメンバーを削除しています

en: %1 is not a member of %2
ja: %1 は %2 のメンバーではありません

en: %1 has been removed
ja: %1 は削除されました

en: Remove members from %1
ja: %1 からメンバーを削除する

en: Remove?
ja: 削除しますか？

en: Name (ID)
ja: 名前 (ID)

en: No members are eligible for removal.
ja: 削除すべきメンバーは存在しません。

en: Remove users
ja: メンバーを削除する

en: Team name
ja: チームの名前

en: Validated?
ja: バリデート済み？

en: Team search results
ja: チームの検索結果

en: No teams were found matching your criteria. Try another search.
ja: 検索条件に合致するチームはありません。違う条件で探してみてください。

en: Or you can %1 create a new team %2.
ja: あるいは、 %1 新しくチームを作る %2 こともできます。

en: The following teams match one or more of your search criteria.
                To join a team, click its name to go to the team page,
                   then click %1 Join this team %2.
ja: 以下のチームが検索条件のうち1つ以上に合致しました。
    チームに参加するには、その名前をクリックしてそのチームのページに行き、 %1 このチームに参加 %2 をクリックしてください。

en: Change your search
ja: 検索条件を変える

en: You can team up with other people with similar interests, or from the same country, company, or school.
ja: チームは、同じような興味を持った人、同じ国・会社・学校の人などと一緒になって結成することができます。

en: Use this form to find teams that might be right for you.
ja: このフォームを使ってあなたに適切なチームを探してください。

en: %1 I'm not interested %2 in joining a team right now.
ja: 私は今のところ %1 チームへの参加に興味がありません %2 。

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top computers
ja: コンピュータのランキング

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top %1 teams
ja: %1 チームのランキング

en: There are no %1 teams
ja: %1 にチームがありません

en: Participant since
ja: 参加日時

note: Now display what we've got (either gotten from cache or from DB)
en: Top participants
ja: 参加者のランキング

en: No user of the day has been chosen.
ja: 毎日の参加者紹介の対象者が選ばれていません。

en: User of the Day for %1: %2
ja: 毎日の参加者紹介、本日(%1)は %2 さん

en: You are not logged in. Please login to agree to our terms of use.
ja: ログインしていません。利用規約に同意するためにはログインしてください。

en: Agree to our Terms of Use.
ja: 利用規約に合意してください。

en: Agree to terms of use to continue.
ja: 利用規約に同意して続ける。

en: Filters
ja: フィルター

en: User name starts with
ja: 参加者名の先頭文字列

en: Any
ja: 何でもよい

en: With profile?
ja: プロフィールの記入があるかどうか

en: Either
ja: どちらでもよい

en: On a team?
ja: チームへの所属有無

en: Ordering
ja: 整理

en: Decreasing sign-up time
ja: サインアップ日時が新しい人から表示

en: Decreasing average credit
ja: 平均功績(credits/day)の多い人から表示

en: Decreasing total credit
ja: 総功績(credits)の多い人から表示

en: search string must be at least 3 characters
ja: 検索条件の文字列は、少なくとも3文字必要です

en: User search results
ja: 参加者の検索結果

en: No users match your search criteria.
ja: 検索条件に合う参加者はいませんでした。

en: User not found!
ja: 該当する参加者が見つかりません!

en: Account Data<br/>for %1<br/>Time:
ja: アカウント・データ<br/>名前: %1<br/>時刻:

en: Team:
ja: チーム:

en: Team TotCred:
ja: チームの総功績:

en: Team AvgCred:
ja: チームの平均功績:

en: Team: None
ja: チーム: なし

en: Validate BOINC email address
ja: BOINC のEメールアドレスを確認

en: Please visit the following link to validate the email address of your %1 account:
ja: あなたが %1 アカウントに指定した Eメールアドレスを確認するため、下記のリンクを訪問してください:

en: Validate email sent
ja: 送信された Eメールに確認を返す

en: An email has been sent to %1. Visit the link it contains to validate your email address.
ja: Eメールを %1 に送信しました。そこに含まれるリンクをたどって、あなたのEメールアドレスが正しいことを証明してください。

en: If you don't receive this email, check your spam folder.
ja: メールが届かない場合、スパムフォルダを確認してください。

en: No such user.
ja: 該当する参加者はありません。

en: Error in URL data - can't validate email address
ja: URLデータに異常あり - Eメールアドレスが確認できません

en: Database update failed - please try again later.
ja: データベース更新失敗 - 後ほどやり直してください。

en: Validate email address
ja: Eメールアドレスを確認する

en: The email address of your account has been validated.
ja: あなたのアカウントのEメールアドレスは確認されています。

en: This user has no profile
ja: この参加者にはプロフィールがありません

en: Profile: %1
ja: プロフィール: %1

en: User info
ja: ユーザー情報

en: You can access your account either by using your email address and password,
        or by using an assigned 'account key'.
        Your account key is:
ja: あなたはEメールアドレスとパスワード、もしくは割り当てられた「アカウント・キー」どちらかを使ってアカウントにアクセスできます。
    あなたのアカウント・キー:

en: This key can be used to:
ja: このキーは以下のことに使用することができます:

en: log in to your account on the web
ja: ウェブ上であなたのアカウントへのログイン

en: attach a computer to your account without using the BOINC Manager.
           To do so, install BOINC,
           create a file named %1 in the BOINC
           data directory, and set its contents to:
ja: BOINC マネージャーを使用せずに、アカウントにコンピュータを接続します。
    そのためには、BOINC をインストールし、BOINC のデータディレクトリに %1 という名前のファイルを作成し、以下の内容を設定します:

en: Weak account key
ja: 弱いアカウント・キー

en: Your 'weak account key' can be used to attach computers to your account
        as described above, but cannot be used to log in to your account or change it in any way.
        If you want to attach untrusted or insecure computers to your account,
        do so using your weak account key.
        Your weak account key is:
ja: あなたの「弱いアカウント・キー」は前述のように、あなたのアカウントにコンピュータを接続するために使用することができますが、あなたのアカウントにログインしたり、アカウントを変更するために使用することはどのような方法でもできません。
    アカウントに信頼されていないあるいは安全でないコンピュータをアカウントに接続したい場合は、弱いアカウント・キーを使用してください。
    あなたの弱いアカウント・キー :

en: The key depends on your account's email address and password.  If you change either of these, the weak account key will change.
ja: キーはアカウントのEメールアドレスとパスワードに依存します。これらのいずれかを変更した場合、弱いアカウントキーも変更されます。

en: 
        At this point BOINC should be installed and running on your computer;
        the system tray should have an icon like this: %1
        If not, %2get help here%3.
ja: 
    この時点で BOINC がインストールされ、コンピュータ上で実行されているはずです。
    システムトレイにはこのようなアイコンがあるはずです。 %1
    そうでない場合は、 %2 ここで助けを求めてください %3 。

en: What happens now?
ja: これからどうなるのですか？

en: BOINC, running in the background, will download computing jobs,
            process them, and upload the results.
            This will happen automatically; you don't have to do anything.
            This computation may cause your computer's fan to run,
            and it may slightly increase your electric bill.
ja: BOINCはバックグラウンドで実行されて、計算ジョブをダウンロードし、
            計算をして、結果をアップロードします。
            この処理は自動的に行われ、あなたは何もする必要はありません。
            この計算により、お使いのコンピュータのファンが動作する可能性があります。
            そして、電気代が少し高くなるかもしれません。

en: How to monitor and control BOINC
ja: BOINCの監視と制御方法

en: You can monitor what BOINC is doing, and control it, using the BOINC Manager.
            Open this by double-clicking on the BOINC icon.
            Details are %1here%2.
ja: BOINCマネージャを使って、BOINCが何をしているかを監視し、制御することができます。
    BOINCアイコンをダブルクリックして開きます。
    詳細は %1 ここ %2 です。

en: BOINC is designed to not impact
            the performance of your computer for normal use.
            If it does, you can reduce this impact by,
            for example, limiting the amount of memory BOINC uses.
            You can control many settings.
            Check this out %1here%2.
ja: BOINCは、通常の使用ではコンピュータのパフォーマンスに影響を与えないように設計されています。
            影響が発生した場合は、以下の方法でこの影響を軽減することができます。
            例えば、BOINCが使用するメモリの量を制限するなど。
            あなたは多くの設定を制御することができます。
            %1 ここ %2 をチェックしてみてください。

en: You can meet and communicate with other %1 participants
            in a variety of ways - take a look under the Community
            menu above.
ja: 他の%1の参加者と出会い、コミュニケーションをとることができます。
        様々な方法で - 上記のメニューからコミュニティを見てみましょう。

en: Other projects
ja: その他のプロジェクト

en: %1 is one of many science projects using BOINC.
            Your computer is now 'attached' to %1,
            but you can attach it to other projects if you want.
            It will process jobs for all attached projects.
            %2Learn about how to do this%3.
ja: %1 は BOINC を使用した多くの科学プロジェクトの 1 つです。
        コンピュータが %1 に「接続」されました。
        あなたが望むなら他のプロジェクトに接続することもできます。
        接続したすべてのプロジェクトのジョブを処理します。
        %2 方法を知る %3。

en: Workunit %1
ja: ワークユニット %1

en: application
ja: アプリケーション

en: keywords
ja: キーワード

en: canonical result
ja: 基準となる結果

en: granted credit
ja: 認められた功績値

en: Tasks in progress
ja: タスクを実行中

en: suppressed pending completion
ja: 完了保留中のワークユニットは表示を省略

en: minimum quorum
ja: 最少定足数

en: initial replication
ja: 複製の初期量

en: max # of error/total/success tasks
ja: タスク数の各種上限値(異常、総数、正常)

en: errors
ja: 異常

en: validation
ja: 検証

en: Pending
ja: 保留中

en: can't find workunit
ja: ワークユニットが見つかりません

en: Generated
ja: 生成日時

en: Your personal background.
ja: あなたの経歴。

en: Tell us about yourself. You could tell us where you're from, your age, occupation, hobbies, or anything else about yourself.
ja: ご自身について書いてください。出身地、年齢、職業、趣味のほか、何でもあなたに関することをどうぞ。

en: Your opinions about %1
ja: %1 についてのあなたのご意見

en: Tell us your thoughts about %1<ol>
        <li>Why do you run %1?
        <li>What are your views about the project?
        <li>Any suggestions?
        </ol>
ja: %1についてどのような考えをお持ちか教えてください。<ol>
    <li>なぜ %1 を稼働させているのでしょうか？
    <li>このプロジェクトについて何か意見がありますか？
    <li>その他にも提案をいただけますか？
    </ol>

en: Color scheme for graphics
ja: グラフィックの配色

en: Maximum CPU % for graphics %1 0...100 %2
ja: グラフィックに割り当てる最大CPU使用% %1 0...100 %2

en: Run only the selected applications
ja: 選択したアプリケーションだけを実行する

en: Only get tasks for certain applications. Useful to focus on particular applications, or to exclude them.
ja: 特定のアプリケーションのためのタスクのみ取得します。特定のアプリケーションに集中する、またはそれらを除外する場合に便利です。

en: If no work for selected applications is available, accept work from other applications?
ja: 選択したアプリケーションの仕事がないとき、他のアプリケーションの仕事も受け入れますか?

en: Use faster non-graphical applications if available?
ja: 利用可能な場合、より高速な非グラフィカルアプリケーションを使用しますか？

en: (all applications)
ja: (すべてのアプリケーション)

en: No limit
ja: 制限なし

en: Max # of jobs for this project
ja: このプロジェクトの最大ジョブ数

en: Max # of CPUs for this project
ja: このプロジェクトの最大CPU数

en: Max # jobs
ja: 最大ジョブ数

en: Max # CPUs
ja: 最大CPU数

en: General terms-of-use for this BOINC project.
ja: このBOINCプロジェクトの一般的な利用規約。

en: Do you consent to exporting your data to BOINC statistics aggregation Web sites?
ja: あなたのデータをBOINCの統計集計サイトにエクスポートすることに同意しますか？
