BOINC - en to az translation catalogue (185 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
az: Azərbaycanca

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
az: Azerbaijani

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
az: BAM! BOINC layihənizin hesablarını yaratmaq və idarə etməkdə kömək edir və seçimləri təyin etmək, komandaya  qoşulmağınıza və ya yaratmağınıza, kompyuterlərinizi layihələr bağlamağa və daha çoxuna kömək edir. Yeni və ya mövcud BOINC istifadəçisi olun, BAM BOINC-dən ən yaxşı şəkildə yararlanmanıza kömək edəcəkdir.

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
az: GridRepublic üzvləri maşınları başqa bir şəkildə istifadə edilmədikdə, kompyuterlərin ictimai maraq tədqiqat layihələri üzərində çalışmasına imkan verən bir ekran koruyucu istifadə edir. Bu ekran koruyucusu, ana kompyuterin işini adi bir ekran koruyucusundan daha çox təsir etmir.

en: Search
az: Axtar

en: Return to BOINC main page
az: BOINC ana səhifəsinə qayıdın

en: This page is %stranslatable%s.
az: Bu səhifə %s dəyişdirilə bilər %s.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
az: BOINC, SETI @ home, Climateprediction.net, Rosetta @ home, World Community Grid və s. Kimi elmi layihələr üçün boş kompyuter vaxtınızı bağışlamağa imkan verən bir proqramdır.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
az: BOINC-ni kompyuterinizə qurduqdan sonra istədiyiniz kimi bu layihələrə birləşdirə bilərsiniz.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
az: Bu proqramı yalnız kompyuterinizə və ya sahibinin icazəsinə sahib olduqda digər kompyuterdə işə sala bilərsiniz.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
az: BOINC-ı Google Play Store-dan və ya Amazon Appstore-dan yükləməyinizi məsləhət görürük.

en: System requirements
az: Sistem tələbləri

en: Release notes
az: Çıxış qeydləri

en: Help
az: Yardım

en: All versions
az: Bütün versiyalar

en: Version history
az: Versiya tarixi

en: GPU computing
az: GPU hesablama

en: BOINC: compute for science
az: BOINC: elmi hesablamaq

en: Computing power
az: Hesablama gücü

en: Top 100 volunteers
az: Ən yaxşı 100 könüllü

en: Statistics
az: Statistika

en: 24-hour average:
az: 24 saat ortalama:

en: Active:
az: Aktivdir:

en: volunteers,
az: Könüllülər,

en: computers.
az: kompyuter.

en: News
az: Xəbərlər

en: Database not available; please try again later.
az: Verilənlər bazası mövcud deyil; zəhmət olmasa bir az sonra yenidən cəhd edin.

note: "Volunteer" is used as a verb
en: Volunteer
az: Könüllü olun

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
az: Xəstəliklərin müalicəsi, qlobal istiləşməni öyrənmək və başqa bir çox elmi tədqiqat aparmaq üçün kompyuterinizin (Windows, Mac, Linux və ya Android) boş vaxtında istifadə edin. Bu təhlükəsiz və asandır:

en: Download
az: Endirmə

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
az: Android cihazlar üçün, BOINC tətbiqini Google Play Store'dan əldə edin; Kindle üçün Amazon App Store-dan alın.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
az: Digərləri arasında % 2,% 3, 4% və 5% kimi% 1 layihələrə dəstək olmağı seçə bilərsiniz.

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
az: Bir neçə layihə həyata keçirirsinizsə, % 1 % 2 hesabı meneceri% 3 kimi GridRepublic 4% və ya 5% BAM kimi cəhd edin! 6%.

en: Learn more:
az: Daha ətraflı:

en: Message boards
az: Mesaj panoları

en: Projects
az: Layihələr

en: Manual
az: Qaydalar

en: Add-ons
az: Əlavələr

en: Links
az: Bağlantılar

en: Other ways to help:
az: Kömək etmək üçün digər yollar:

en: Overview
az: Ümumi baxış

en: Translate
az: Tərcümə

en: Document
az: Sənəd

en: Publicize
az: Yayınla

en: Report bugs
az: Səhv hesabat

en: High-throughput computing with BOINC
az: BOINC ilə yüksək effektiv hesablama

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
az: % 1 Alimlər 2%: CPU və GPU-ların minlərlə gücünü verərək % 3 könüllü hesablama layihəsi %4 yaratmaq üçün BOINC istifadə edin.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
az: % 1 Universitetlər 2%: % 3 Virtual Kampus Supercomputing Center yaratmaq üçün BOINC istifadə edin % 4.

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
az: % 1 şirkətlər % 2: % 3 masa üstü Grid hesablama üçün% 4 BOINC istifadə edin.

en: Documentation
az: Sənədlər

en: BOINC and Docker
az: BOINC və Docker

en: Software development
az: Proqram inkişafı

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
az: BOINC könüllü hesablamalar üçün bir proqram platformasıdır. Digər komponentləri birləşdirmək üçün müştəri, server və veb komponentləri və API daxildir.

en: Source code
az: Mənbə kodu

en: Building BOINC
az: BOINC qurma

en: Design documents
az: Dizayn sənədləri

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
az: BOINC-ni saxlamaq və inkişaf etdirməyə kömək edəcək proqramçıları axtarırıq.

en: Development process
az: İnkişaf prosesi

en: Development tasks
az: İnkişaf vəzifələri

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
az: BOINC, LGPL açıq mənbə lisenziyası əsasında paylanır.

en: The BOINC project
az: BOINC layihəsi

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
az: BOINC bir ictimai əsaslı layihədir. Hər kəsin iştirak edə bilər.

en: Email lists
az: E-poçt siyahıları

en: Events
az: Hadisələr

en: Graphics
az: Qrafiklər

en: Governance
az: İdarəetmə

en: Live help via Skype or email
az: Skype və ya e-poçt vasitəsilə canlı yardım

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
az: BOINC Canlı Yardım BOINC haqqında suallara cavab verə bilən, BOINC-ni yükləməyə və istifadə etməyə kömək edən və problemləri həll edən təcrübəli BOINC istifadəçisindən birbaşa kömək almağınıza yardım edə bilər.

en: You can communicate with a helper
az: Bir köməkçi ilə ünsiyyət qura bilərsiniz

en: by email
az: e-poçt ilə

en: 
    by voice, using %1 Skype %2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3 download and install it now %4.  When you're finished, return to this page.
az: 
    % 1 Skype istifadə edərək % 2 səs istifadə edərək, pulsuz bir internet əsaslı telefon sistemidir. Əgər sizdə artıq Skype yoxdursə, onu % 3-ə endirə bilərsiniz və indi 4% -ni yükləyə bilərsiniz. İşiniz bitdikdə bu səhifəyə qayıdın.

en: using Skype chat
az: Skype söhbətindən istifadə edərək

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
az: Bir çox dildə danışan könüllülər mövcuddur. Xahiş edirik dil seçin (yardımçı sayı göstərilir):

en: Be a Help Volunteer
az: Yardım Könüllüsü olun

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
az: Əgər siz təcrübəli BOINC istifadəçisisinizsə sizi %s Yardım Könüllüsü %s olmaq üçün cəsarətləndirə bilərik. Elmi tədqiqat və könüllü hesablamalara kömək etmək üçün böyük bir yoldur - və bu əyləncəlidir!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
az: Əgər siz Yardım Könüllüsüsünüzsə: Parametrlərinizi düzəltmək üçün, %s buraya basın %s.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
az: BOINC köməkçiləri ödənişsiz könüllülərdir. Onların məsləhətləri BOINC tərəfindən təsdiqlənmir.

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
az: % 1 Heç vaxt% 2 BOINC köməkçiləri üçün e-poçt ünvanı və ya parol məlumatlarını verməyin.

en: Unknown
az: Naməlum

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
az: Kompyuterinizə % 1 VirtualBox % 2 yükləməyi tövsiyə edirik, bundan sonra  kompyuteriniz tələb olunan elmi layihələr üzərində çalışa bilər.

en: Learn more about VirtualBox.
az: VirtualBox haqqında daha çox məlumat əldə edin.

en: Download BOINC + VirtualBox
az: BOINC + VirtualBox endir

note: "for %s" identifies the operating system, e.g. "for Windows"
en: for %s
az: %s üçün

en: Download BOINC
az: BOINC endir

en: Distributed sensing
az: paylanmış qəbuletmə

en: University of Southern California
az: Cənubi Kaliforniya Universiteti

en: Seismology
az: Seysmologiya

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
az: Quake-Catcher Network, seysmik dalğaları aşkar etmək üçün kompyuter və smartfonlara aid sensorlar istifadə edir.

en: BOINC Poland Foundation
az: BOINC Polşa Vəqfi

en: Environmental research
az: Ekoloji tədqiqat

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
az: Radioactive @ Home, könüllülərin kompyuterlərinə bağlı sensorlar istifadə edərək, radiasiya səviyyəsinin pulsuz və davamlı şəkildə yenilənmiş xəritəsini yaradır. Iştirak etmək üçün sensor almanız lazımdır.

en: Cognitive science and artifical intelligence
az: İdrak elmi və süni intellekt

en: Cognitive Science
az: İdrak elmi

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
az: MindModeling @ Home, insan ağılını daha yaxşı başa düşmək və xüsusilə insan performansını və öyrənmə imkanını təmin edən mexanizmləri və prosesləri öyrənmək üçün hesablama idrak prosesi modelləşdirməsindən istifadə edir.

en: Independent
az: Müstəqil

en: Artificial intelligence
az: Süni intellekt

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
az: Danışıqlardakı insan davranışlarını təqlid etmək üçün semantik şəbəkələri FreeHAL-da həll edin və dəyişdirin. FreeHAL  süni intellektdir və semantik şəbəkələri, söz köklərini, söz məlumat bazalarının parçalarını və söz etiketlərinin parçalarını istifadə edir.

en: Biology and Medicine
az: Biologiya və Tibb

en: Medical physiology
az: Tibbi fiziologiya

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
az: DENİS @Home ürəyin elektrik fəaliyyətini öyrənən kardiyak elektrofizyolojik simulyasiyalar edir.

en: Molecular biology
az: Molekulyar biologiya

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
az: RNA World, qurulan bioinformatik proqramı əsasında RNT molekullarını müəyyənləşdirmək, təhlil etmək, strukturca proqnozlaşdırmaq və dizayn etmək istəyir.

en: Antimalarial drug discovery
az: Antimalarial dərman kəşfi

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
az: Malyariya səbəb olan parazit mövcud dərmanlara qarşı müqavimət inkişaf etdirməyə davam edir. Buna görə də təcili olaraq parazitdə yeni zülalları hədəfləyən yeni dərmanlar tapmaq lazımdır. FiND@Home layihəsi bu yeni hədəfləri tapmaq məqsədi daşıyır.

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
az: Barselona Biyomedikal Tədqiqat Parkı (PRBB)

en: Molecular simulations of proteins
az: Zülalların molekulyar simulyasiyası

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
az: GPUGrid.net, NVIDIA GPU'larda çalışmaq üçün xüsusi olaraq optimizə edilmiş ilk tam atom molekulyar dinamik kod (CellMD) tərəfindən yeni hesablama ssenarilərini açır. Biomedikal tədqiqatlar üçün hesablama biologiyasına yeni bir rol verən yeni biyomedikal tətbiqlər qəflətən mümkün olur.

en: University of Washington
az: Vaşinqton Universiteti

en: Biology
az: Biologiya

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
az: Son nəticədə bəzi əsas insan xəstəlikləri üçün müalicə tapmasına gətirib çıxara biləcək araşdırmada zülalların 3 ölçülü şəkillərini təyin edin. Rosetta@home idarə edilərkən, kömək olmadan mümkün ola bilməyəcəyək yollarla tədqiqatımızı sürətləndirmək və genişləndirməyə bizə kömək edəcəksiniz. Siz həmçinin HİV, malyariya, xərçəng və Alzheimer xəstəlikləri kimi xəstəliklərlə mübarizədə yeni zülalların hazırlanması istiqamətində səylərimizə kömək edəcəyik.

en: Earth Sciences
az: Yer Elmləri

en: Oxford University
az: Oxford Universiteti

en: Climate study
az: İqlim araşdırmaları

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
az: Müasir iqlim modellərində tətbiq edilməli olan təxminləri araşdırın. Modelin minlərlə dəfə işlədilməsi ilə modelin bu yaxınlaşmalara yüngül sükutlara necə cavab verdiyini öyrənməyi ümid edirik - təxminləri daha realist etməyi düşünürük. Bu modellərimizin kiçik dəyişikliklərə və hətta karbon dioksid və kükürd dövründəki dəyişikliklərə necə həssas olduğuna dair anlayışımızı yaxşılaşdırmağa imkan verir. Bu gələcəkdə müxtəlif ssenarilərin müxtəlifliyi ilə iqlimin necə dəyişəcəyini araşdırmağa imkan verir.

en: Physical Science
az: Fizika elmi

en: Astronomy
az: Astronomiya

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
az: TheSkyNet POGS, parlaqlıq, kütlə, toz miqdarı və ulduzların necə sürətli  meydana gəlməsi də daxil olmaqla, 16 fərqli xüsusiyyət öyrənən bir astronomiya layihəsidir. Biz astronomların uzaq kainatın daha yaxşı anlaşılmasına kömək edəcək bir atlas yaratmaq üçün çoxlu dalğa uzunluğunda (ultrabənövşəyi, optik və infraqırmızı işıqlı) şəkillərlə piksel-piksel hesablamalar aparmaq üçün emal gücünüzdən istifadə edirik.

en: Astrophysics
az: Astrofizika

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
az: Layihənin məqsədi asteroid əhalisinin əhəmiyyətli bir hissəsi üçün forma və spin gətirməkdir. Giriş məlumatı olaraq biz mövcud olan asteroid fotometriyasını istifadə edirik. Nəticələr dönmə və əksyönlü dönmə istiqamətinə və fırlanma dövrünə aid asteroid konveks şəkli modelləridir.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
az: Urbana-Champaign şəhərindəki İllinoys Universiteti

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
az: Cosmology@Home-un məqsədi, kainatın ən yaxşı təsvir edən modelini axtarmaq və mövcud astronomik hissəcik fizikası məlumatlarına uyğun olan modellərin çeşidini tapmaqdır.

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
az: Universe@Home, ən qədim ulduzlardan ən ekzotik qara nöqtələrə qədər, kainatın simulyasiya edilmiş təkamül məzmununun ilk məlumat bazasını yaratmağı hədəfləyir.

en: Do research in physics and astronomy
az: Fizika və astronomiyada araşdırmaları

en: Rensselaer Polytechnic Institute
az: Rensselaer Politexnik İnstitutu

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
az: Milkyway@Home-un məqsədi, Sloan Digital Sky Survey tərəfindən toplanan məlumatları istifadə edərək Samanyolu Qalaksisinin yüksək dəqiq üç ölçülü modelini yaratmaqdır.

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
az: Samanyolu qalaksisinin quruluşunu araşdırın

en: Leiden University, The Netherlands
az: Leiden Universiteti, Hollandiya

en: Chemistry
az: Kimya

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
az: Klassik Dinamiklərdən istifadə edərək səthi elm hesablamaları. Leiden Classical, könüllülərə, tələbələrə və digər alimlərə fərdi hesablamaları şəbəkəyə təqdim etməyə imkan verir. Hər bir istifadəçinin Klassik Dynamics işlərinə görə şəxsi sırası var. Beləliklə, tələbələr suyun argonunu simulyasiya etmək üçün griddən istifadə edirlər, ya da şəbəkə vasitəsi ilə simülasyonları gerçəkləşdirərək ideal qaz qanununun qüvvəsini sınayırlar.

en: Help students do atomic simulations
az: Tələbələrə atom simulyasiyaları həll etmək üçün kömək edir

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
az: Wisconsin Universiteti - Milwaukee (ABŞ), Max Planck Gravitasiya Fizikası İnstitutu - Hannover (Almaniya)

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
az: Einstein@Home, LIGO gravitasiya dalğası detektorlarından, Arecibo radio teleskopundan və Fermi gamma-ray peykindən məlumatları istifadə edərək, zəif astrofizik siqnalları sıxışan neytron ulduzlarından (tez-tez pulsar adlanır) axtarmaq üçün kompyuterin boş vaxtında istifadə edir.

en: Help detect pulsars and gravitational waves
az: Pulsarların və qravitasiya dalğalarının aşkarlanmasına kömək edir

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
az: CERN (Nüvə Tədqiqatları üzrə Avropa Təşkilatı)

en: Physics
az: Fizika

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
az: Böyük Hadron Collider (LHC), dünyanın ən böyük hissəciklər fizikası laboratoriyası olan NERNER Tədqiqatları Təşkilatı olan CERN-də hissəcik sürətləndiricisidir. Bu hissəciklərin mülkiyyətlərini araşdırmaq üçün inşa edilən ən güclü vasitədir. LHC@home LHC və onun detektorlarının dizaynını yaxşılaşdırmaq üçün simulyasiya aparır.

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
az: Böyük Hadron Collider dizaynını yaxşılaşdırın

en: University of California, Berkeley
az: Kaliforniya Universiteti, Berkeley

en: Astrophysics, astrobiology
az: Astrofizika, astrobiologiya

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
az: SETI (Extraterrestrial Kəşfiyyat Axtarı) məqsədi Yerdən kənarda ağıllı həyatın aşkar edilməsi üçün elmi bir sahədir. Radio SETI kimi tanınan bir yanaşma, teleskoplardan dar-bant genişliyi radio sinyallerini dinləmək üçün istifadə edir. Belə siqnalların təbii olaraq meydana gəlməsi məlum deyildir, belə ki, aşkarlama xarici texnologiyanın sübutlarını təmin edəcəkdir.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
az: Qeyri-ekstremal həyat sübutlarını axtarışı

en: Multiple applications
az: Birdən çox ərizə

en: Molecular biology, Computer Science
az: Molekulyar biologiya, Kompüter elmləri

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
az: Vətəndaş Elm Şəbəkəsi könüllü hesablama və vətəndaş elmindən istifadə edərək geniş tədqiqat və təhsil layihələrinin dəstəklənməsinə həsr olunur.

en: Support science from the University of North Dakota
az: Şimali Dakota Universitetindən elmi dəstək

en: Chinese Academy of Sciences
az: Çin Elmlər Akademiyası

en: Physics, biochemistry, and others
az: Fizika, biokimya və s

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
az: CAS@home, Çin Elmlər Akademiyasının Yüksək Enerji Fizikası İnstitutunun (IHEP) Hesablama Mərkəzi, Çinli elm adamları üçün protein strukturu, nanotexnologiya, xərçəng genomikası və yüksək enerji fizikasını öyrənən layihələrə ev sahibliyi edir.

en: Help Chinese researchers
az: Çin tədqiqatçılarına kömək edin

en: Mathematics, physics, evolution
az: Riyaziyyat, fizika, təkamül

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
az: Yoyo@home BOINC və bir neçə mövcud könüllü hesablama layihəsi arasında bir adapterdir: ECM, Muon, Evolution@home və distributed.net

en: Do research in math, physics, and evolution
az: Riyaziyyat, fizika və təkamül araşdırmalarını aparın

en: IBM Corporate Citizenship
az: IBM Korporativ Vətəndaşlıq

en: Medical, environmental and other humanitarian research
az: Tibbi, ekoloji və digər humanitar tədqiqatlar

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
az: Dünyadakı ən böyük könüllü hesablama şəbəkəsini yaratmaqla, bəzi insanlığın ən vacib problemlərinə dair daha mühüm qeyri-kommersiya tədqiqatlarının aparılması. Araşdırma HİV-AİDS, xərçəng, tropik və laqeyd xəstəliklər, günəş enerjisi, təmiz su və daha çoxu daxildir.

en: Do biomedical and environmental research
az: Biyomedikal və ekoloji tədqiqatlar aparın

en: Mathematics, computing, and games
az: Riyaziyyat, hesablama və oyunlar

en: Mathematics
az: Riyaziyyat

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
az: NumberFields@home xüsusi xüsusiyyətləri olan sahələr üçün axtarış edir. Bu tədqiqatın ilkin tətbiqi cəbri ədəd nəzəriyyəsi sahəsindədir. Nömrə teorisyenləri rəqəmsal sahələrə dair fərziyyələr hazırlamağa kömək etmək üçün məlumatları maraqlı nümunələrə aid edə bilərlər. Nəhayət, bu tədqiqat bütün riyaziyyatın əsas struktur bloklarının sayının dərin xüsusiyyətlərini daha dərindən öyrənməyə gətirib çıxaracaqdır.

en: Do research in algebraic number theory
az: Cəbri ədəd nəzəriyyəsində tədqiqat aparın

en: Computer Science
az: Kompyuter elmləri

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
az: Boolean satisfiability probleminə təsirli şəkildə azaldılması mümkün olan çətin və praktiki olaraq əhəmiyyətli problemləri (ayrı funksiyaları inversiya problemləri, diskret optimallaşdırma, bioinformatika və s.) həll edir.

en: Study computational complexity
az: Hesablama kompleksliyini öyrən

en: Cryptography and combinatorics
az: Kriptoqrafiya və kombinatorika

en: Run applications from distributed.net
az: Distributed.net saytından proqramları işə salın

en: Cryptography
az: Kriptoqrafiya

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
az: 3 orijinal Enigma mesajını kodlaşdırmağa çalışın. Siqnallar 1942-ci ildə Şimali Atlantikdə tutulub və sarsılmaz sayılırdı.

en: Decode WWII submarine messages
az: WWII sualtı mesajlarını kod həlli

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
az: Riyaziyyatda həll edilməmiş Collatz Zənnini öyrənin.

en: Study the Collatz Conjecture
az: Collatz zənnini öyrən

en: California State University Fullerton
az: Kaliforniya Dövlət Universiteti Fullerton

en: Factorization of large integers
az: Böyük tam ədədlərin faktorlaşması

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
az: NFS@Home, böyük tam ədədlərin vuruqlarına ayırmaq üçün internetlə əlaqəli kompyuterlərdən istifadə edən bir tədqiqat layihəsidir. Bir gənc məktəb şagirdi olaraq bir tam ədədi 15 = 3 * 5 və ya 35 = 5 * 7 kimi əsas amillərə ayırdığınız üçün ilk təcrübə qazanmışsınız. NFS@Home bu təcrübənin davamıdır, yalnız yüzlərlə pilləli tam ədədlər də işlədilir.

en: Study the factorization of large integers
az: Böyük tam ədədlərin fərdiləşdirilməsini öyrənmək

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
az: Primegrid, böyük tanınmış baş nömrə axtarmağı da daxil olmaqla, çox sayda nömrələrin müxtəlif formalarını axtaran bir çox layihəyə sahibdir.

en: Search for large prime numbers
az: Böyük sadə ədədləri axtarın

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
az: Hochschule RheinMain Tətbiqi Elmlər Universiteti

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
az: Sadə ədədlərin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı iki tversiya üçün  nümunələri axtarın

en: Study the properties of prime numbers
az: Böyük sadə ədədıərin xüsusiyyətlərini öyrən

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
az: MTA-SZTAKI Paralel və paylanmış sistemlər laboratoriyası (Macarıstan)

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
az: 11 ölçüsünə qədər olan bütün ümumiləşdirilmiş ikili ədəd sistemlərini tapın (matrisler və rəqəmlər vektordur).

en: Study number theory
az: Nömrə nəzəriyyəsi

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
az: CAD sistemində işləyən paralel alqoritmlərin məntiqi idarəetmə sistemlərinin layihələndirilməsi üçün ayrışmaların əldə edilməsi üçün heuristic üsulların sınaqdan keçirilməsi və müqayisəsi.

en: Discuss
az: Müzakirə edin

en: News is available as an %sRSS feed%s
az: Xəbərlər %s RSS feed %s kimi mövcuddur
