BOINC - en to es translation catalogue (186 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
es: Español

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
es: Spanish

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
es: BAM! te ayuda a crear y administrar tus cuentas de proyecto de BOINC y a establecer preferencias, unirte o crear equipos, conectando tus computadoras a los proyectos, y mucho más. Tanto si eres un usuario de BOINC nuevo o antiguo, BAM te ayudará a sacar el máximo provecho de BOINC.

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
es: Los miembros de GridRepublic ejecutan un salvapantallas que permite a sus computadoras trabajar en proyectos de investigación de interés público cuando las máquinas no están en uso. Este protector de pantalla no afecta al rendimiento de la computadora anfitriona como tampoco lo hace un protector de pantalla normal.

en: Search
es: Buscar

en: Return to BOINC main page
es: Volver a la página principal de BOINC

en: This page is %stranslatable%s.
es: Esta página es %straducible%s.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
es: BOINC es un programa que le permite donar el tiempo en que su computador está inactivo a proyectos científicos como SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid y muchos otros.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
es: Tras instalar BOINC en su computador, puede conectarlo con tantos proyectos como quiera.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
es: Puede ejecutar este programa en un computador sólo si es de su propiedad o tiene permiso de su propietario.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
es: Le recomendamos que descargue BOINC de Google Play o Amazon Appstore, no de aquí.

en: System requirements
es: Requisitos del sistema

en: Release notes
es: Notas de la versión

en: Help
es: Ayuda

en: All versions
es: Todas las versiones

en: Version history
es: Historial de las versiones

en: GPU computing
es: Computación con GPU

en: BOINC: compute for science
es: BOINC: computar para la ciencia

en: Computing power
es: Potencia de cálculo

en: Top 100 volunteers
es: Los 100 mejores voluntarios

en: Statistics
es: Estadísticas

en: 24-hour average:
es: Promedio de 24 horas:

en: Active:
es: Activos:

en: volunteers,
es: voluntarios,

en: computers.
es: computadoras.

en: News
es: Noticias

en: Database not available; please try again later.
es: Base de datos no disponible; Por favor, inténtelo de nuevo más tarde.

note: "Volunteer" is used as a verb
en: Volunteer
es: Ayudar

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
es: Use el tiempo en que su computador (Windows, Mac, Linux o Android) está inactivo para curar enfermedades, estudiar el calentamiento global, descubrir púlsares y muchos otros tipos de investigaciones científicas. Es seguro y fácil:

en: Download
es: Descargar

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
es: Para dispositivos Android, obtén la aplicación BOINC desde la Google Play Store; Para Kindle, obtenga de la Amazon App Store.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
es: Usted puede elegir apoyar %1 proyectos %2 tales como %3, %4, y %5, entre muchos otros.

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
es: Si participa en diversos proyectos, pruebe un %1 administrador de cuentas %2 tales como %3 GridRepublic %4 o %5 BAM! %6.

en: Learn more:
es: Aprende más:

en: Message boards
es: Foros

en: Projects
es: Proyectos

en: Add-ons
es: Complementos

en: Links
es: Enlaces

en: Other ways to help:
es: Otras maneras de ayudar:

en: Overview
es: Visión general

en: Translate
es: Traducir

en: Test
es: Prueba

en: Document
es: Documentación

en: Publicize
es: Divulgar

en: Report bugs
es: Informar errores

en: High-throughput computing with BOINC
es: Computación de alto rendimiento con BOINC

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
es: %1 Los científicos %2: usan BOINC para crear un %3 proyecto de cómputo voluntario  %4, otorgándole el poder de miles de UCP y GPU.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
es: %1 Universidades %2: utiliza BOINC para crear un %3 Centro Virtual de Supercomputación %4

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
es: %1 Las compañías %2: usan BOINC para %3 la computación grid de escritorio %4.

en: Documentation
es: Documentación

en: BOINC and Docker
es: BOINC y Docker

en: Software development
es: Desarrollo de programas

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
es: BOINC es una plataforma de software para la computación voluntaria. Incluye componentes cliente, servidor y web y API para conectar otros componentes.

en: Source code
es: Código fuente

en: Building BOINC
es: Construyendo BOINC

en: Design documents
es: Diseñar documentos

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
es: Siempre estamos buscando programadores que nos ayuden a mantener y desarrollar BOINC.

en: Development process
es: Proceso de desarrollo

en: Development tasks
es: Tareas de desarrollo

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
es: BOINC se distribuye bajo la licencia open-source LGPL.

en: The BOINC project
es: El proyecto BOINC

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
es: BOINC es un proyecto comunitario. Todos son bienvenidos a participar.

en: Email lists
es: Listas de correo

en: Events
es: Eventos

en: Graphics
es: Gráficos

en: Governance
es: Gobernancia

en: Live help via Skype or email
es: Ayuda en vivo vía Skype o correo electrónico

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
es: La ayuda en linea de BOINC te permite obtener ayuda personalizada de un usuario de BOINC experimentado, que puede responder preguntas sobre BOINC, ayudarle a instalar y usar BOINC y solucionar problemas.

en: You can communicate with a helper
es: Puede comunicarse con un ayudante

en: by email
es: por correo electrónico

en: 
    by voice, using %1 Skype %2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3 download and install it now %4.  When you're finished, return to this page.
es: 
    mediante voz, utilizando %1 Skype %2, un sistema telefónico gratis basado en internet Si aún no tiene Skype, puede %3 descargarlo e instalarlo ahora %4.  Cuando haya terminado, regrese a esta página.

en: using Skype chat
es: usando Skype chat

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
es: Voluntarios que hablan muchos idiomas están disponibles. Por favor, seleccione un idioma (el número de ayudantes se muestra):

en: Be a Help Volunteer
es: Sea un ayudante voluntario

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
es: Si es un usuario de BOINC con experiencia, le animamos a %sser ayudante voluntario%s. Es una estupenda manera de ayudar a la causa de la investigación científica y la computación voluntaria. ¡Y es interesante!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
es: Si ya es ayudante voluntario: %spulse aquí%s para cambiar sus preferencias.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
es: Los ayudantes de BOINC son voluntarios no remunerados. Su consejo no es respaldado por BOINC.

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
es: Nunca proporcione su dirección de correo electrónico o contraseña a los ayudantes de BOINC.

en: Unknown
es: Desconocido

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
es: Recomendamos que también instale %1 VirtualBox %2, así su computadora podrá trabajar en los proyectos científicos que lo requieran.

en: Learn more about VirtualBox.
es: Saber más de VirtualBox.

en: Download BOINC + VirtualBox
es: Bajar BOINC y VirtualBox

note: "for %s" identifies the operating system, e.g. "for Windows"
en: for %s
es: para %s

en: Download BOINC
es: Descargar BOINC

en: Distributed sensing
es: Sensores distribuidos

en: University of Southern California
es: Universidad del Sur de California

en: Seismology
es: Sismología

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
es: Quake-Catcher Network utiliza sensores conectados a computadoras y teléfonos inteligentes para detectar ondas sísmicas.

en: BOINC Poland Foundation
es: Fundación BOINC Polonia

en: Environmental research
es: Investigación medioambiental

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
es: Radioactive@Home está creando un mapa de niveles de radiación gratuito y conmtinuamente actualizado usando sensores conectados a los ordenadores de los voluntarios. Debes de comprar un sensor para participar.

en: Cognitive science and artifical intelligence
es: Ciencia cognitiva e inteligencia artificial

en: Cognitive Science
es: Ciencia cognitiva

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
es: MindModeling@Home usa el modelado computacional de procesos cognitivos para entender mejor la mente humana, y específicamente para estudiar los mecánismos y procesos que permíten y moderan el desempeño humano y el aprendizaje.

en: Independent
es: Independiente

en: Artificial intelligence
es: Inteligencia artificial

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
es: Analiza sintáticamente y convierte redes semánticas para usarlas en FreeHAL, una inteligencia artificial que usa redes semánticas, lematizadores, bases de datos de categorías gramaticales y etiquetadores de categorías gramaticales con el fin de imitar el comportamiento humano en las conversaciones.

en: Biology and Medicine
es: Biología y medicina

en: Medical physiology
es: Fisiología médica

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
es: DENIS@Home realiza simulaciones electrofisiológicas cardíacas, estudiando la actividad eléctrica del corazón.

en: Molecular biology
es: Biología molecular

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
es: RNA World busca identificar, analizar, estructuralmente predecir y diseñar moléculas de ARN sobre la base de programas bioinformáticos establecidos.

en: University College Dublin
es: Colegio Universitario de Dublín

en: Antimalarial drug discovery
es: Descubrimiento de medicamentos antimalaria

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
es: El parásito que causa la malaria continúa desarrollando resistencia a la medicación disponible. Por lo tanto, necesitamos urgentemente descubrir nuevos fármacos, dirigidos a nuevas proteínas en el parásito. El proyecto FiND@Home tiene como objetivo encontrar estos nuevos objetivos.

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
es: Parque de Investigación Biomédica de Barcelona (PRBB)

en: Molecular simulations of proteins
es: Simulaciones moleculares de proteínas

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
es: GPUGrid.net abre nuevas posibilidades computacionales con el primer código de dinámica molecular a nivel atómico (CellMD) optimizado para ejecutarse en las GPU NVIDIA. De repente se han vuelto posibles nuevas aplicaciones biomédicas, lo que le da un nuevo papel a la biología computacional para la investigación biomédica.

en: University of Washington
es: Universidad de Washington

en: Biology
es: Biología

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
es: Determina las formas 3-dimensionales de proteínas en investigación que podrían culminar en el descubrimiento de curas para algunas de las enfermedades humanas más importantes. Al ejecutar Rosetta@home nos ayudará a acelerar y extender nuestra investigación en formas que simplemente no podríamos intentar sin su ayuda. Además estará apoyando nuestros esfuerzos en el diseño de nuevas proteínas para combatir enfermedades como el VIH, la malaria, el cáncer y el Alzheimer.

en: Earth Sciences
es: Ciencias de la Tierra

en: Oxford University
es: Universidad de Oxford

en: Climate study
es: Estudio del clima

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
es: Investiga las aproximaciones que han de hacerse en los modelos climáticos más avanzados. Ejecutando el modelo miles de veces esperamos averiguar cómo responde a ligeros ajustes de estas aproximaciones (lo bastante pequeñas para no hacer las aproximaciones menos realistas). Esto nos permitirá mejorar nuestro conocimiento sobre la sensibilidad de nuestros modelos a cambios pequeños y también a cosas como cambios en el dióxido de carbono y en el ciclo del azufre. Esto nos permitirá explorar cómo puede que cambie el clima en el próximo siglo en un rango amplio de casos.

en: Physical Science
es: Ciencias físicas

en: Astronomy
es: Astronomía

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
es: TheSkyNet POGS es un proyecto astronómico que estudia 16 propiedades diferentes de las galaxias, incluyendo brillo, masa, cantidad de polvo y la rápidez de formación de las estrellas. Nosotros utilizamos su capacidad de procesamiento para conducir cálculos pixel por pixel en múltiples longitudes de onda (ultravioleta, luz visible y cercana al infrarojo) de imágenes de galaxias para producir un atlas que ayudará a los astrónomos a entender mejor el distante universo.

en: Astrophysics
es: Astrofísica

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
es: El objetivo del proyecto es derivar formas y giros de una parte significativa de la población de asteroides. Como datos de entrada, utilizamos cualquier fotometría de asteroides disponible. Los resultados son modelos de forma convexa de asteroides con la dirección del eje de giro y el punto de rotación.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
es: Universidad de Illinois en Urbana-Champaign

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
es: El objetivo de Cosmology@Home es buscar el modelo que describa mejor nuestro universo y encontrar la serie de modelos que concuerden con los datos astronómicos y de física de partículas disponibles.

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
es: Universe@Home tiene como objetivo crear la primer base de datos de contenido estelar simulado del Universo, desde las primeras estrellas hasta los más exóticos hoyos negros binarios.

en: Do research in physics and astronomy
es: Investiga en física y astronomía

en: Rensselaer Polytechnic Institute
es: Instituto Politécnico Rensselaer

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
es: El objetivo de Milkyway@Home es crear un modelo tridimensional de alta precisión de la Vía Láctea usando datos recolectados por el Sloan Digital Sky Survey.

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
es: Estudia la estructura de la Vía Láctea

en: Leiden University, The Netherlands
es: Universidad de Leiden, los Países Bajos

en: Chemistry
es: Química

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
es: Cálculos de ciencia de superficies usando dinámica clásica. Leiden Classical permite a voluntarios, estudiantes y otros científicos enviar sus cálculos personales a la red. Cada usuario tiene su propia cola personal de tareas de dinámica clásica. Los estudiantes han usado el grid de esta manera para simular argón líquido o comprobar la validez de la ley de los gases ideales haciendo simulaciones reales mediante la red.

en: Help students do atomic simulations
es: Ayuda a estudiantes a hacer simulaciones atómicas

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
es: Universidad de Wisconsin - Milwaukee (EEUU), Instituto Max Planck de Física Gravitacional - Hanover (Alemania)

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
es: Einstein@Home utiliza los tiempos inactivos de su computadora para buscar señales astrofísicas débiles de estrellas de neutrones giratorias (también llamadas púlsares) usando datos de los detectores de ondas gravitaciones LIGO, el radio telescopio de Arecibo, y el satélite de rayo-gamma Fermi.

en: Help detect pulsars and gravitational waves
es: Ayuda a detectar púlsares y ondas gravitacionales

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
es: CERN (Organización Europea para la Investigación Nuclear)

en: Physics
es: Física

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
es: El Gran Colisionador de Hadrones (LHC, por sus siglas en inglés) es un acelerador de partículas del CERN, la Organización Europea para la Investigación Nuclear, el mayor laboratorio de física de partículas del mundo. Es el instrumento más potente jamás construido para investigar las propiedades de las partículas. LHC@home ejecuta simulaciones para mejorar el diseño del LHC y sus detectores.

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
es: Mejora el diseño del Gran Colisionador de Hadrones

en: University of California, Berkeley
es: Universidad de California en Berkeley

en: Astrophysics, astrobiology
es: Astrofísica y astrobiología

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
es: La búsqueda de inteligencia extraterrestre (SETI, por sus siglas en inglés) es un campo científico cuyo objetivo es detectar vida inteligente fuera de la Tierra. Un enfoque, conocido como radioSETI, usa radiotelescopios para escuchar señales de radio del espacio de banda estrecha. No se conocen señales de ese tipo que ocurran de forma natural, por lo que una detección nos daría una evidencia de tecnología extraterrestre.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
es: Busca evidencia de vida extraterrestre

en: Multiple applications
es: Varias aplicaciones

en: Molecular biology, Computer Science
es: Biología molecular, Ciencias Computacionales

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
es: The Citizen Science Grid se dedica a apoyar un amplio campo de investigación y proyectos educativos utilizando cómputo voluntario y ciencia ciudadana.

en: Support science from the University of North Dakota
es: Apoya la ciencia desde la Universidad de Dakota del Norte

en: Chinese Academy of Sciences
es: Academia China de las Ciencias

en: Physics, biochemistry, and others
es: Física, bioquímica y otros

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
es: CAS@home es organizado por el Centro de Informática del Instituto de Física de Altas Energías (IHEP) de la Academia China de Ciencias, para científicos chinos con proyectos de estructura de proteínas, nanotecnología, genómica del cáncer y física de alta energía.

en: Help Chinese researchers
es: Ayuda a investigadores chinos

en: Mathematics, physics, evolution
es: Matemáticas, física y evolución

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
es: Yoyo@home es un adaptador entre BOINC y varios proyectos de computación voluntaria existentes: ECM, Muon, Evolution@home y distributed.net

en: Do research in math, physics, and evolution
es: Investiga en matemáticas, física, y evolución

en: IBM Corporate Citizenship
es: Ciudadanía Corporativa de IBM

en: Medical, environmental and other humanitarian research
es: Investigación humanitaria en medicina, medio ambiente y otros campos

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
es: Desarrollar investigaciones cruciales sin ánimo de lucro sobre algunos de los problemas más acuciantes de la humanidad creando la mayor red de computación voluntaria del mundo. Los campos de investigación incluyen el SIDA-VIH, el cáncer, las enfermedades tropicales y olvidadas, la energía solar, la depuración del agua y muchos otros.

en: Do biomedical and environmental research
es: Lleva a cabo investigaciones biomédicas y ambientales

en: Mathematics, computing, and games
es: Matemáticas, computación y juegos

en: Mathematics
es: Matemáticas

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
es: NumberFields@home busca campos de propiedades especiales. La aplicación primaria de esta investigación es en el campo de la teoría algebraica de números. Los teóricos de números pueden minar los datos en búsqueda de patrones interesantes para ayudarles a formular conjeturas sobre campos numéricos. Finalmente, esta investigación llevará a adentrarse más en una comprensión de las propiedades más profundas de los números, los bloques básicos de construcción de todas las matemáticas.

en: Do research in algebraic number theory
es: Investiga la teoría algebraica de números

en: Computer Science
es: Informática

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
es: Resuelve problemas difíciles y importantes a la práctica (funciones discretas problemas de inversión, optimización discreta, bioinformática, etc.) que se puede reducir de manera efectiva a un problema satisfacibilidad Boole.

en: Study computational complexity
es: Estudia la complejidad computacional

en: Cryptography and combinatorics
es: Criptografía y combinatoria

en: Run applications from distributed.net
es: Ejecuta aplicaciones desde distributed.net

en: Cryptography
es: Criptografía

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
es: Intenta descifrar tres mensajes originales de Enigma. Las señales se interceptaron en el Atlántico Norte en 1942 y se cree que están por descifrar.

en: Decode WWII submarine messages
es: Decodifica mensajes submarinos de la Segunda Guerra Mundial

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
es: Estudia la Conjetura de Collatz, una conjetura matemática no resuelta

en: Study the Collatz Conjecture
es: Estudia la Conjetura de Collatz

en: California State University Fullerton
es: Universidad Estatal de California Fullerton

en: Factorization of large integers
es: Factorización de enteros grandes

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
es: NFS@Home es un proyecto de investigación que usa computadores conectados con Internet para hacer el paso del cribado de red en la factorización de enteros grandes mediante la criba de cuerpos numéricos. Seguramente usted tuvo su primera experiencia con la descomposición de enteros en factores primos cuando estudiaba en la escuela primaria, haciendo descomposiciones como  15 = 3 * 5 o 35 = 5 * 7. NFS@Home es una continuación de esa experiencia, sólo que con enteros de cientos de cifras.

en: Study the factorization of large integers
es: Estudia la factorización de enteros grandes

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
es: Primegrid tiene muchos proyectos, que buscan números primos muy grandes de distintos tipos, incluida la búsqueda del mayor número primo conocido.

en: Search for large prime numbers
es: Busca números primos grandes

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
es: Universidad Hochschule RheinMain de Ciencias Aplicadas

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
es: Busca contraejemplos de dos conjeturas relacionadas con la identificación de números primos

en: Study the properties of prime numbers
es: Estudia las propiedades los números primos

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
es: Laboratorio MTA-SZTAKI de Sistemas Paralelos y Distribuidos (Hungría)

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
es: Encontrar todos los sistemas numéricos binarios generalizados (en los que las bases son matrices y las cifras son vectores) hasta la dimensión 11.

en: Study number theory
es: Estudia la teoría de números

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
es: Prueba y comparación de métodos heurísticos para obtener separaciones de algorítmos paralelos que trabajan en un sistema CAD para el diseño de sistemas lógicos de control

en: Discuss
es: Discusión

en: News is available as an %sRSS feed%s
es: Las noticias están disponibles en formato %sRSS feed%s
