BOINC - en to fi translation catalogue (586 entries)

en: I'm new
fi: Olen uusi

en: I'm a BOINC user
fi: Olen BOINC-käyttäjä

en: You must earn @count more credits to be able to post comments on this site.
fi: Tarvitaan vielä @count pistettä jotta voit kommentoida tällä sivustolla.

en: Enforced by version @number
fi: Versiosta @number lähtien

en: Total Credit
fi: Kokonaispisteet

en: App ID
fi: Sovellustunniste

en: Friends (@count)
fi: Ystävät (@count)

en: Einstein@Home is a program that uses your computer's idle time to run a screensaver to search for gravitational waves from spinning neutron stars (also called pulsars) using data from the LIGO gravitational wave detector.
fi: Einstein@Home on ohjelma, joka käyttää tietokoneesi joutoaikaa ajamaan näytönsäästäjää etsiäkseen gravitaatioaaltoja pyörivistä neutronitähdistä (kutsutaan myös pulsareiksi) käyttäen LIGOsta saatavaa dataa.

en: Run while computer is on battery power?
fi: Suorita tietokoneen ollessa akkukäytöllä?

en: Only applies to portable computers
fi: Koskee vain kannettavia koneita

en: Run while computer is in use?
fi: Suorita tietokoneen ollessa käytössä?

en: Run GPU work while computer is in use?
fi: Suorita GPU-työtä tietokoneen ollessa käytössä?

en: "In use" means mouse/keyboard activity in last
fi: "Käytössä" tarkoittaa hiiren/näppäimistön käyttöä viimeisen

en: Suspend work if no mouse/keyboard activity in last
fi: Hyllytä työ, jos hiiren/näppäimistön käyttöä ei ole viimeiseen

en: Needed to enter low-power mode on some computers
fi: Tarvitaan joissakin tietokoneissa mentäessä virransäästötilaan

en: Suspend work if CPU usage is above
fi: Hyllytä työ jos CPUn käyttö ylittää

en: 0 means no restriction. Enforced by version @number
fi: 0 tarkoittaa ei rajoitusta. Versiosta @number lähtien

en: Do work only between the hours of:
fi: Salli työ vain näiden tuntien aikana:

en: No restriction if equal
fi: Ei rajoitusta jos yhtä suuret

en: Leave tasks in memory while suspended?
fi: Jätä tehtävät muistiin hyllytettäessä?

en: Suspended tasks will consume swap space if "yes"
fi: Hyllytetyt työt käyttävät näennäismuistia, jos "kyllä"

en: Recommended: @period minutes
fi: Suositus: @period minuuttia

en: On multiprocessors, use at most
fi: Monisuoritinkoneissa käytä enintään

en: processors
fi: prosessoria

en: Set to 0 for no limit
fi: Jos ei rajoitusta, aseta 0

en: Can be used to reduce CPU heat
fi: Voidaan käyttää vähentämään CPUn lämpöä

en: Disk: use at most
fi: Levy: käytä enintään

en: Disk: leave free at least
fi: Levy: jätä vapaata vähintään

en: Values smaller than @number are ignored
fi: Arvoa @number pienemmät jätetään huomiotta

en: Tasks checkpoint to disk at most every
fi: Paketin tarkistuspiste levylle joka

en: Swap space: use at most
fi: Näennäismuisti: käytä enintään

en: Computer is connected to the Internet about every
fi: Tietokone on yhteydessä internetiin noin joka

en: Leave blank or 0 if always connected. @project will try to maintain at least this much work.
fi: Jätä tyhjäksi tai 0 jos aina yhteydessä. @project yrittää pitää ainakin näin paljon työtä.

en: Maintain enough work for an additional
fi: Pidä lisäksi työtä

en: Matters only if you have a modem, ISDN, or VPN connection
fi: Merkitystä vain, jos on modeemi-, ISDN- tai VPN-yhteys.

en: Maximum download rate
fi: Suurin latausnopeus

en: Maximum upload rate
fi: Suurin lähetysnopeus

en: Use network only between the hours of:
fi: Verkkoyhteyttä käytetään vain tunteina:

en: Transfer at most
fi: Siirrä enintään

en: Skip image file verification?
fi: Ohita kuvatiedoston varmennus?

en: Check this ONLY if your Internet provider modifies image files (UMTS does this, for example). Skipping verification reduces the security of BOINC.
fi: Valitse tämä VAIN jos operaattorisi muokkaa kuvatiedostoja (esim. UMTS tekee niin). Varmennuksen ohitus heikentää BOINCin turvallisuutta.

en: What is @this_project?
fi: Mikä @this_project on?

en: Project
fi: Projekti

en: Total credits
fi: Kokonaispisteet

en: Recent avg credits
fi: Lähiajan keskim. pisteet

en: Web site
fi: Nettisivu

[ctx: preference set]
en: Home
fi: Koti

en: Reply
fi: Vastaa

en: Reply to this comment with quote
fi: Vastaa tähän kommenttiin lainaamalla

en: this project
fi: tämä projekti

en: Locked
fi: Lukittu

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: project
fi: projekti

en: Please set the minimum average credit that a user is required to have in order to post to this message board.
fi: Aseta pienin keskimääräinen pistemäärä, joka käyttäjällä on oltava, jotta viestin voi lähettää palstalle.

en: A team foundership change was already requested recently. Only one request is allowed within a period of 90 days.
fi: Tiimin perustajuuden vaihtoa on jo pyydetty hiljattain. Vain yksi pyyntö sallitaan 90 päivän aikana.

en: Team name is required.
fi: Tiimin nimi vaaditaan.

en: You are banned from community participation until @date
fi: Sinut on torjuttu yhteisöstä @date saakka

[ctx: menu-link]
en: Home
fi: Koti

[ctx: account-profile-edit]
en: Tell us about yourself. You could tell us where you're from, your age, occupation, hobbies, or anything else about yourself.
fi: Kerro itsestäsi. Voit kertoa mistä päin olet, ikäsi, ammattisi, harrastuksesi ja niin edelleen.

[ctx: account-profile-edit]
en: Postal code
fi: Postinumero

[ctx: account-profile-edit]
en: Country
fi: Maa

[ctx: account-dashboard]
en: Projects
fi: Projektit

[ctx: menu-link]
en: News
fi: Uutiset

[ctx: account-host-list]
en: All computers
fi: Kaikki tietokoneet

[ctx: menu-link]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: menu-link]
en: Community
fi: Yhteisö

[ctx: menu-link]
en: Profile
fi: Profiili

[ctx: user-host-list]
en: All computers
fi: Kaikki tietokoneet

[ctx: user-info]
en: Joined
fi: Liittynyt

[ctx: user-info]
en: Posts
fi: Viestit

[ctx: user-info]
en: Credit
fi: Pisteet

[ctx: account-dashboard]
en: Inbox
fi: Saapuneet

[ctx: moderate-user]
en: Reject profile
fi: Torju profiili

[ctx: moderate-ban-user]
en: Ban user
fi: Torju käyttäjä

[ctx: authenticator-login-page]
en: Authenticator login
fi: Varmenteella kirjautuminen

[ctx: forum-comment-form]
en: Comment form
fi: Kommenttilomake

[ctx: country-of-origin]
en: Country
fi: Maa

[ctx: menu-link]
en: Login
fi: Kirjaudu

[ctx: email-address-to-login]
en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

[ctx: standard-login-page]
en: Enter your @s email address.
fi: Anna @s sähköpostiosoitteesi.

[ctx: standard-login-page]
en: Log in
fi: Kirjaudu

[ctx: menu-link]
en: search
fi: hae

[ctx: front-page]
en: Join now
fi: Liity nyt

[ctx: user-account]
en: Account
fi: Tili

[ctx: footer-link:-1:ignoreoverwrite]
en: Applications
fi: Sovellukset

[ctx: footer-link]
en: Server status
fi: Palvelimen tila

[ctx: team-id]
en: Team ID
fi: Tiimin tunniste

[ctx: view-team-info]
en: Founder
fi: Perustaja

[ctx: user-or-team-RAC]
en: Recent average credit
fi: Lähiajan keskim. pisteet

[ctx: user-or-team-name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: team-members]
en: Members
fi: Jäsenet

[ctx: user-or-team-total-credits]
en: Total credit
fi: Kokonaispisteet

[ctx: user-details]
en: User ID
fi: Käyttäjä-ID

[ctx: user-on-team]
en: User
fi: Käyttäjä

[ctx: team-when-user-became-an-admin]
en: Admin since
fi: Ylläpitäjänä lähtien

[ctx: user-joined-or-leaving-team]
en: User joined
fi: Käyttäjä liittynyt

[ctx: team-history-timestamp]
en: Timestamp
fi: Aikaleima

[ctx: user-info]
en: Account Key
fi: Tiliavain

[ctx: user-info]
en: Member since
fi: Jäsenenä lähtien

[ctx: user-info]
en: CPID
fi: Projektikohtainen tunniste

[ctx: user-info]
en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

[ctx: user-info]
en: Password Hash
fi: Salasanan tiiviste

[ctx: user-info]
en: Postal Code
fi: Postinumero

[ctx: user-info]
en: Send Email
fi: Lähetä sähköpostia

[ctx: user-info]
en: Show Hosts
fi: Näytä koneet

[ctx: host-list]
en: Computer ID
fi: Tietokoneen tunniste

[ctx: host-list]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: host-details]
en: While BOINC running, % of time work is allowed
fi: BOINCin ollessa käynnissä on laskenta sallittu % ajasta

[ctx: host-details]
en: Average turnaround time
fi: Keskimääräinen läpimenoaika

[ctx: host-details]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: host-details]
en: While BOINC running, % of time host has an Internet connection
fi: BOINCin ollessa käynnissä on internetyhteys käytössä % ajasta

[ctx: host-details]
en: Average CPU efficiency
fi: Keskimääräinen CPU-tehokkuus

[ctx: host-details]
en: Free disk space
fi: Vapaa levytila

[ctx: host-details]
en: Total disk space
fi: Kokonaislevytila

[ctx: details:-1:name-of-the-host-or-task-or-workunit-etc-being-viewed-ignoreoverwrite]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: host-details]
en: Task duration correction factor
fi: Korjauskerroin tehtävän kestolle

[ctx: host-details]
en: Avg. credit
fi: Keskim. pisteet

[ctx: host-details]
en: External IP address
fi: Ulkoinen IP-osoite

[ctx: host-details]
en: Cross project ID
fi: Projektienvälinen tunniste

[ctx: host-details]
en: Last IP address
fi: Viimeinen IP-osoite

[ctx: host-details]
en: Cache
fi: Välimuisti

[ctx: host-details]
en: Memory
fi: Muistia

[ctx: host-details]
en: Swap space
fi: Näennäismuisti

[ctx: host-details]
en: Maximum daily WU quota per CPU
fi: Suurin päivittäinen työpakettien määrä CPU:ta kohti

[ctx: host-details]
en: Average download rate
fi: Keskimääräinen latausnopeus

[ctx: host-details]
en: Average upload rate
fi: Keskimääräinen lähetysnopeus

[ctx: host-details]
en: Same IP address count
fi: Sama IP-osoite -laskuri

[ctx: host-details]
en: % of time BOINC client is running
fi: % ajasta, jolloin BOINC on käynnissä

[ctx: host-details]
en: Operating system
fi: Käyttöjärjestelmä

[ctx: host-details]
en: Operating system version
fi: Käyttöjärjestelmän versio

[ctx: host-details]
en: Measured floating point speed
fi: Mitattu liukulukulaskennan nopeus

[ctx: host-details]
en: Measured integer speed
fi: Mitattu kokonaislukulaskennan nopeus

[ctx: host-details]
en: CPU model
fi: CPU-malli

[ctx: host-details]
en: Number of processors
fi: Prosessorien lkm

[ctx: host-details]
en: Number of times client has contacted server
fi: Ohjelman yhteydenottokertojen määrä palvelimeen

[ctx: host-details]
en: Last contact
fi: Viimeksi yhteydessä

[ctx: host-details]
en: Serial number
fi: Sarjanumero

[ctx: host-details]
en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

[ctx: platform-details]
en: Platform ID
fi: Alusta tunniste

[ctx: task-details]
en: Task ID
fi: Tehtävän tunniste

[ctx: workunit-details]
en: Workunit ID
fi: Työpaketin tunniste

[ctx: task-details]
en: Host ID
fi: Koneen tunniste

[ctx: application-details]
en: Application ID
fi: Sovelluksen tunniste

[ctx: task-details]
en: Application version
fi: Sovellusversio

[ctx: task-details]
en: Claimed credit
fi: Pyydetyt pisteet

[ctx: task-details]
en: Client state
fi: Tila ohjelmassa

[ctx: task-details]
en: CPU time
fi: Suoritinaika

[ctx: task-details:-1:ignoreoverwrite]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: task-details]
en: Run time
fi: Laskenta-aika

[ctx: task-details]
en: Granted credit
fi: Myönnetyt pisteet

[ctx: task-details]
en: Outcome
fi: Tulos

[ctx: task-details]
en: Received time
fi: Vastaanottoaika

[ctx: task-details]
en: Report deadline
fi: Raportoinnin takaraja

[ctx: task-details]
en: Sent
fi: Lähetetty

[ctx: task-details]
en: Server state
fi: Tila palvelimella

[ctx: task-details]
en: Validation state
fi: Vahvistuksen tila

[ctx: workunit-details]
en: Canonical credit
fi: Kanoniset pisteet

[ctx: workunit-details]
en: Canonical result ID
fi: Kanonisen tuloksen tunniste

[ctx: workunit-details]
en: Created time
fi: Luontiaika

[ctx: workunit-details]
en: Minimum quorum
fi: Oikeita tuloksia vähintään

[ctx: details:-1:name-of-the-host-or-task-or-workunit-etc-being-viewed-ignoreovewrite]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: workunit-details]
en: Needs validation
fi: Vaatii vahvistuksen

[ctx: workunit-details]
en: Initial replication
fi: Alustavia toisintoja

[ctx: application-details]
en: Application version ID
fi: Sovellusversion tunniste

[ctx: application-details]
en: Version number
fi: Versionumero

[ctx: host-details]
en: Computer
fi: Tietokone

[ctx: application-details]
en: App version ID
fi: Sovellusversion tunniste

[ctx: application-details]
en: Consecutive valid tasks
fi: Peräkkäiset vahvistetut tehtävät

[ctx: application-details]
en: Number of tasks completed
fi: Valmiiksi saatujen tehtävien määrä

[ctx: application-details]
en: Max tasks per day
fi: Suurin määrä tehtäviä päivää kohti

[ctx: application-details]
en: Number of tasks today
fi: Tehtävien määrä tänään

[ctx: application-details:-1:ignoreoverwrite]
en: Average turnaround time
fi: Keskimääräinen läpimenoaika

[ctx: team-dashboard]
en: Team
fi: Tiimi

[ctx: rss-feed-description]
en: The latest news from the @site_name project
fi: Uusimmat uutiset @site_name projektista

[ctx: forum-reply-to-comment-with-quote]
en: Quote
fi: Lainaa

[ctx: message-header]
en: Message @id
fi: Viesti @id

[ctx: comment-action-links]
en: moderation
fi: moderointi

[ctx: message-header]
en: message @id
fi: viesti @id

[ctx: message-header]
en:  in response to !parent
fi: vastauksena viestiin !parent

[ctx: front-page]
en: Welcome back!
fi: Tervetuloa takaisin!

[ctx: front-page]
en: Learn more
fi: Lisätietoja

[ctx: front-page]
en: View account
fi: Katso tiliä

[ctx: front-page]
en: User of the day
fi: Päivän käyttäjä

[ctx: front-page]
en: Over 500,000 volunteers and counting.
fi: Yli 500 000 käyttäjää ja lisää tulee.

[ctx: front-page]
en: Credits per day
fi: Pisteitä päivässä

[ctx: menu-link]
en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

[ctx: anonymous-user]
en: Anonymous
fi: Anonyymi

[ctx: help-with-user-input-with-BBCode]
en: BBcode help
fi: Apua BBcodeen

[ctx: post-forum-comment]
en: Post comment
fi: Lähetä kommentti

[ctx: form-cancel]
en: Cancel
fi: Peruuta

[ctx: host-details]
en: Details
fi: Lisätiedot

[ctx: host-tasks-link]
en: Tasks
fi: Paketit

[ctx: host-list]
en: Computers pending
fi: Odottavat tietokoneet

[ctx: host-list]
en: This user does not yet have any associated computers. Computers will be displayed when they have earned their first credits.
fi: Tällä käyttäjällä ei vielä ole liitettyjä tietokoneita. Tietokoneet näytetään, kun ne ovat ansainneet ensimmäiset pisteensä.

[ctx: account-dashboard]
en: Avg credit
fi: Keskim. pisteet

[ctx: account-dashboard]
en: More
fi: Lisää

[ctx: host-list]
en: Computers hidden
fi: Tietokoneet piilotettu

[ctx: host-list]
en: This user has chosen not to show information about their computers.
fi: Käyttäjä on päättänyt olla näyttämättä tietokoneensa tietoja.

[ctx: project-name:-1:ignoreoverwrite]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: page-submitted-info]
en: Submitted by !username on !datetime
fi: Lähettänyt !username  !datetime

[ctx: user-profile]
en: Background
fi: Tausta

[ctx: user-profile]
en: Opinion
fi: Mielipide

[ctx: website-of-user-of-team]
en: Website
fi: Nettisivu

[ctx: users-table]
en: View user profile.
fi: Katso käyttäjäprofiili.

[ctx: account-credentials-change]
en: Enter your password to save changes
fi: Syötä salasanasi tallentaaksesi muutokset

[ctx: account-credentials-change]
en: Enter your current password if changing your email
              address or password.
fi: Anna nykyinen salasanasi jos muutat spostiosoitteesi
              tai salasanasi.

[ctx: account-credentials-change]
en: BOINC user ID
fi: BOINC käyttäjä-ID

[ctx: account-credentials-change]
en: Drupal user ID
fi: Drupal käyttäjä-ID

[ctx: account-credentials-change]
en: Account key
fi: Tiliavain

[ctx: account-credentials-change]
en: Weak account key
fi: Heikko tiliavain

[ctx: account-credentials-change]
en: Cross-project ID
fi: Projektienvälinen tunniste

[ctx: form-save]
en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

[ctx: forgot-password]
en: Change password
fi: Vaihda salasana

[ctx: account-preferences-location]
en: Generic
fi: Yleinen

[ctx: account-preferences-location:-1:ignoreoverwrite]
en: Home
fi: Koti

[ctx: account-preferences-location]
en: School
fi: Koulu

[ctx: account-preferences-location]
en: Work
fi: Työ

[ctx: form-yes-no:-1:binary-form-option-pairs-with-no]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: form-yes-no:-1:binary-form-option-pairs-with-yes]
en: no
fi: ei

[ctx: account-preferences-preset:-1:for a user to choose a computing or project preference preset.]
en: Presets
fi: Esiasetukset

[ctx: account-preferences-preset]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: account-preferences-preset]
en: Update preset
fi: Päivitä esiasetukset

[ctx: account-preferences-option]
en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

[ctx: account-preferences-computing]
en: Processor usage
fi: Suorittimen käyttö

[ctx: unit-of-time]
en: minutes
fi: minuuttia

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when no mouse/keyboard input in last
fi: Hyllytä, jos hiiren/näppäimistön käyttöä ei ole viimeiseen

[ctx: account-preferences-computing]
en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
fi: Tämä mahdollistaa joidenkin tietokoneiden virransäästötilan kun eivät ole käytössä.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
fi: Hyllytä, kun muu kuin BOINCin CPU-käyttö ylittää

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
fi: Hyllytä laskenta kun tietokoneesi ajaa muita ohjelmia.

[ctx: account-preference]
en: and
fi: ja

[ctx: account-preferences-computing]
en: Compute only during a particular period each day.
fi: Laske vain tiettynä aikana joka päivä.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Switch between tasks every
fi: Vaihda tehtävien välillä joka

[ctx: account-preferences-computing]
en: If you run several projects, BOINC may switch between them this often.
fi: Jos suoritat useita projekteita, BOINC voi vaihtaa niiden välillä näin usein.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Use at most
fi: Käytä enintään

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of the processors
fi: % prosessoreista

[ctx: account-preferences-computing]
en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
fi: Pidä osa prosessoreista vapaana muille ohjelmille. Esimerkiksi: 75% tarkoittaa, että 8-ytimisessä koneessa käytetään 6-ydintä.

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of the CPU time
fi: % suoritinajasta

[ctx: account-preferences-computing]
en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
fi: Hyllytä/jatka laskentaa muutaman sekunnin välein vähentääksesi prosessorin lämpötilaa ja energiankulutusta. Esimerkiksi: 75% tarkoittaa, että lasketaan 3 sekuntia, odotetaan 1 sekunti ja toistetaan.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disk and memory usage
fi: Levyn ja muistin käyttö

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the total amount of disk space used by BOINC.
fi: Rajoita BOINCin käyttämää kokonaislevytilaa.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where BOINC stores data.
fi: Rajoita levynkäyttöä jättämällä näin paljon vapaata tilaa osiolle, jonne BOINC tallentaa dataa.

[ctx: account-preferences-computing]
en: % of total
fi: % kokonaismäärästä

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the percentage of disk space used by BOINC on the volume where it stores data.
fi: Rajoita BOINCin prosentuaalista levytilaa osiolla, jonne se tallentaa dataa.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Request tasks to checkpoint at most every
fi: Pyydä tarkistuspiste enintään joka

[ctx: unit-of-time]
en: seconds
fi: sekunti

[ctx: account-preferences-computing]
en: This controls how often tasks save their state to disk, so that later they can be continued from that point.
fi: Tämä määrittelee sen, kuinka usein tehtävät tallentavat tilansa levylle, jotta niitä voidaan jatkaa myöhemmin siitä kohdasta.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Page/swap file: use at most
fi: Sivutus/näennäismuisti: käytä enintään

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the swap space (page file) used by BOINC.
fi: Rajoita BOINCin käyttämää näennäismuistia (sivutustiedostoa).

[ctx: account-preferences-computing]
en: Memory: when computer is in use, use at most
fi: Muisti: koneen ollessa käytössä, käytä enintään

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the memory used by BOINC when you're using the computer.
fi: Rajoittaa BOINCin käyttämää muistia käyttäessäsi konetta.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Memory: when computer is not in use, use at most
fi: Muisti: koneen ollessa jouten, käytä enintään

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the memory used by BOINC when you're not using the computer.
fi: Rajoittaa BOINCin käyttämää muistia kun et käytä konetta.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Network usage
fi: Verkon käyttö

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store at least
fi: Varastoi vähintään

[ctx: account-preferences-computing]
en: days of work
fi: työpäivän aikana

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
fi: Varastoi tarpeeksi työtä pitääksesi koneen työssä näin kauan.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store up to an additional
fi: Varastoi lisäksi

[ctx: unit-of-time]
en: days
fi: vrk

[ctx: account-preferences-computing]
en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
fi: Varastoi lisäksi työtä minimitason yli. Määrittää, kuinka paljon työtä pyydetään otettaessa yhteyttä projektiin.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Confirm before connecting to Internet?
fi: Pyydä vahvistus ennen internet-yhteyden avaamista?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
fi: Käytännöllinen vain, jos on modeemi-, ISDN- tai VPN-yhteys.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Disconnect when done?
fi: Katkaise yhteys lopuksi?

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit download rate to
fi: Rajoita latausnopeus arvoon

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the download rate of file transfers.
fi: Rajoita tiedostojen siirron latausnopeutta.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit upload rate to
fi: Rajoita lähetysnopeus arvoon

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit the upload rate of file transfers.
fi: Rajoita tiedostojen siirron lähetysnopeutta.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Transfer files only between
fi: Siirrä tiedostoja vain välillä

[ctx: account-preferences-computing]
en: Transfer files only during a particular period each day.
fi: Siirrä tiedostoja vain tiettynä aikana joka päivä.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Limit usage to
fi: Rajoita käyttö

[ctx: account-preferences-computing]
en: Example: BOINC should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
fi: Esimerkki: BOINC siirtää enintään 2000 Mt 30 päivän aikana.

[ctx: account-preferences]
en: Show comparison view
fi: Näytä vertailunäkymä

[ctx: host-details]
en: @count million ops/sec
fi: @count miljoonaa toimitusta/sekunti

[ctx: host-details]
en: @rate KiB/sec
fi: @rate kt/s

[ctx: host-details]
en: @count days
fi: @count päivää

[ctx: account-preferences-project]
en: Resource settings
fi: Resurssien asetukset

[ctx: account-preferences-project]
en: Resource share
fi: Resurssien jako

[ctx: account-preferences-project]
en: Determines the proportion of your computer's resources allocated to this project. Example: if you participate in two BOINC projects with resource shares of 100 and 200, the first will get 1/3 of your resources and the second will get 2/3.
fi: Määrittää koneesi resurssit tälle projektille. Esim. jos osallistut kahteen BOINC-projektiin resurssijaolla 100 ja 200, ensimmäinen saa 1/3 koneen resursseista ja toinen 2/3.

[ctx: account-preferences-project]
en: Use CPU
fi: Käytä CPUta

[ctx: account-preferences-project]
en: Use NVIDIA GPU
fi: Käytä NVIDIAn GPUta

[ctx: account-preferences-project]
en: Use ATI GPU
fi: Käytä ATIn GPUta

[ctx: account-preferences-project]
en: Use INTEL GPU
fi: Käytä INTELin GPUta

[ctx: account-preferences-project]
en: Beta settings
fi: Beta asetukset

[ctx: account-preferences-project]
en: Run test applications?
fi: Suorita testisovellukset?

[ctx: account-preferences-project]
en: This helps us develop applications, but may cause jobs to fail on your computer
fi: Tämä auttaa kehittämään sovelluksia, mutta voi aiheuttaa töiden epäonnistumisia koneessasi

[ctx: account-preferences-project]
en:  Default value: @default
fi: Oletusarvo: @default

[ctx: account-preferences]
en: Applications
fi: Sovellukset

[ctx: account-preferences-project]
en: Default set
fi: Oletusasetus

[ctx: account-preferences-project]
en: Set used for new computers
fi: Asetusta käytetään uusille tietokoneille

[ctx: account-preferences-community]
en: General settings
fi: Yleisasetukset

[ctx: account-preferences-community]
en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

[ctx: account-preferences-community]
en: Notification settings
fi: Ilmoitusten asetukset

[ctx: account-preferences-community]
en: Receive email notification for private messages?
fi: Sähköposti-ilmoitus yksityisviesteistä?

[ctx: account-preferences-community]
en: Receive email notification for friend requests?
fi: Sähköposti-ilmoitus ystäväpyynnöistä?

[ctx: account-preferences-community]
en: Language settings
fi: Kieliasetukset

[ctx: account-preferences-community]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: account-preferences-community]
en: This account's default language for e-mails and preferred language for site presentation.
fi: Tämän tilin oletuskieli sähköposteille ja haluttu sivuston kieli.

[ctx: account-preferences-community]
en: If you have a <a href="@gravatar-check">valid Gravatar</a> associated with your e-mail address, it will be used for your user picture.
fi: Jos sähköpostiosoitteeseesi on liitetty <a href="@gravatar-check">Gravatar</a> sitä käytetään käyttäjäkuvanasi.

[ctx: account-preferences-community]
en: Your Gravatar will not be shown if you upload a user picture.
fi: Gravataria ei näytetä, jos lataat käyttäjäkuvan.

[ctx: account-preferences-community]
en: If you have a <a href="@gravatar-check">valid Gravatar</a> associated with your e-mail address, use it for your user picture.
fi: Jos sähköpostiosoitteeseesi on liitetty <a href="@gravatar-check">Gravatar</a> käytä sitä käyttäjäkuvanasi.

[ctx: account-preferences-community]
en: Gravatar will not be shown if an avatar is uploaded.
fi: Gravatar ei näy, jos avatar on lähetetty.

[ctx: account-preferences-community]
en: Avatar settings
fi: Avatarin asetukset

[ctx: account-preferences-community]
en: Upload an avatar
fi: Lähetä avatar

[ctx: account-preferences-community]
en: Forum settings
fi: Foorumin asetukset

[ctx: account-preferences-community]
en: In discussion topics, show at most @comments_per_page
fi: Näytä keskusteluaiheissa enintään @comments_per_page

[ctx: account-preferences-community]
en: comments per page
fi: kommenttia sivulla

[ctx: account-preferences-community]
en: Sort comments in discussions
fi: Järjestä kommentit keskusteluissa

[ctx: account-preferences-community]
en: Newest post first
fi: Uusin viesti ensin

[ctx: account-preferences-community]
en: Oldest post first
fi: Vanhin viesti ensin

[ctx: account-preferences-community]
en: Signature
fi: Sigu

[ctx: account-preferences-community]
en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fi: Sigusi näkyy kaikille kommenttiesi lopussa.

[ctx: account-preferences-community]
en: Hide signatures in forums
fi: Piilota sigut foorumeissa

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Privacy settings
fi: Yksityisyysasetukset

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Is it OK for @project and your team (if any) to email you?
fi: Saako @project ja tiimisi (jos on) lähettää sinulle sähköpostia?

[ctx: account-preferences-privacy]
en: Should @project show your computers on its web site?
fi: Saako @project näyttää tietokoneesi nettisivullaan?

[ctx: host-list]
en: No active computers
fi: Ei aktiivisia tietokoneita

[ctx: host-list]
en: This user has no computers that have been active in the last 30 days.
fi: Tällä käyttäjällä ei ole tietokoneita, jotka ovat olleet aktiivisia 30 vrk:n aikana.

[ctx: forum-post-posted-time-not-available]
en: n/a
fi: ei ole

[ctx: forum-post-posted-time-ago]
en: @time ago
fi: @time sitten

[ctx: forum-column]
en: Threads
fi: Viestiketjut

[ctx: forum-column]
en: Posts
fi: Viestit

[ctx: forum-column]
en: Last post
fi: Viimeisin viesti

[ctx: forum-fine-print]
en: Please be responsible in what you write and do not create posts which are offensive or insulting. Offensive posts or threads may be deleted by forum moderators without warning or discussion. Do not respond to offensive postings. Click on the "report" button at the bottom of the post to call it to the attention of the moderators.
fi: Kirjoita vastuullisesti äläkä lähetä loukkaavia viestejä. Loukkaavat viestit tai viestiketjut voidaan poistaa ylläpitäjien toimesta ilman varoitusta tai keskustelua. Älä vastaa loukkaaviin viesteihin. Napsauta "raportoi" nappia viestin lopussa, jotta ylläpitäjät saavat tiedon viestistä.

[ctx: forum-fine-print]
en: We also ask that you keep all discussion on the message boards related to @project or BOINC with the small exception of the Science message board where you are free to discuss anything relevant to the underlying science. Participants interested in broader discussions should post to unofficial forums for @project.
fi: Toivomme kaiken keskustelun palstalla liittyvän @project -projektiin tai BOINCiin, poikkeuksena tiedeosa, jossa voi keskustella mihin tahansa taustalla olevaan tieteeseen liittyvästä. Laajemmat keskustelut toivotaan käytävän @project -projektin epävirallisilla palstoilla.

[ctx: forum-fine-print]
en: These message boards now support BBCode tags only.
fi: Nämä keskustelupalstat tukevat vain BBCodea.

[ctx: forum-footer]
en: Manage subscriptions
fi: Hallinnoi tilauksia

[ctx: team-general-info]
en: Teams
fi: Tiimit

[ctx: team-general-info]
en: access team members' email addresses
fi: saa tiimin jäsenten sähköpostiosoitteet

[ctx: team-general-info]
en: edit the team's name and description
fi: voi muokata tiimin nimeä ja kuvausta

[ctx: team-general-info]
en: add or remove team admins
fi: voi lisätä tai poistaa tiimin ylläpitäjiä

[ctx: team-general-info]
en: remove members from the team
fi: voi poistaa jäseniä tiimistä

[ctx: team-general-info]
en: disband a team if it has no members
fi: voi lopettaa tiimin, jos siinä ei ole jäseniä

[ctx: account-team-panel]
en: My team
fi: Tiimini

[ctx: account-team-panel]
en: You are a member of @team.
fi: Olet @team -tiimin jäsen.

[ctx: account-team-panel]
en: View my team
fi: Katso tiimiäni

[ctx: search-team]
en: Search teams
fi: Hae tiimejä

[ctx: news-submitted-info]
en: Submitted on !datetime
fi: Lähetetty !datetime

[ctx: Comments-section-header]
en: Comments
fi: Kommentit

[ctx: form-clear]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: account-preferences]
en: This will remove all of your settings from the @name preference set. Are you sure?
fi: Tämä poistaa kaikki asetukset @name -asetuksista. Oletko varma?

[ctx: task-list]
en: No @type tasks
fi: Ei @type -työtä

[ctx: task-list]
en: There are no tasks of this type on record
fi: Tämän tyyppisiä tehtäviä ei ole

[ctx: host-details]
en: Show IP address
fi: Näytä IP-osoite

[ctx: unit-of-time]
en: hours
fi: tuntia

[ctx: form-merge]
en: Merge
fi: Sulauta

[ctx: view-team-info]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: view-team-info]
en: New members in last day
fi: Uusia jäseniä viimeisen vrk:n aikana

[ctx: view-team-info]
en: Total members
fi: Jäseniä kaikkiaan

[ctx: view-team-info]
en: Active members
fi: Aktiivisia jäseniä

[ctx: view-team-info]
en: Members with credit
fi: Jäsenet, joilla pisteitä

[ctx: website-of-user-or-team]
en: Website
fi: Nettisivu

[ctx: team-description]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: account-dashboard]
en: no projects...
fi: ei projekteja...

[ctx: join-page]
en: Download the desktop software
fi: Lataa ohjelmisto

[ctx: join-page]
en: Run the installer
fi: Suorita asentaja

[ctx: forum-reply-to-comment]
en: Reply to this comment
fi: Vastaa tähän kommenttiin

[ctx: private-message]
en: Send message
fi: Lähetä viesti

[ctx: forum-post-new-comment]
en: Post new comment
fi: Lähetä uusi kommentti

[ctx: recent-posts]
en: commented on
fi: kommentoitu

[ctx: recent-posts]
en: started discussion
fi: aloitetut keskustelut

[ctx: forum-sticky-comment]
en: Make sticky
fi: Tee pysyvä

[ctx: forum-sticky-comment]
en: Make this topic sticky
fi: Tee tästä aiheesta pysyvä

[ctx: forum-lock-comment]
en: Lock
fi: Lukitse

[ctx: forum-lock-comment]
en: Lock this thread for comments
fi: Lukitse tämä viestiketju kommenteilta

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide this topic
fi: Piilota tämä aihe

[ctx: forum-convert-comment-to-topic]
en: Convert
fi: Muunna

[ctx: forum-convert-comment-to-topic]
en: Convert this comment to a new topic
fi: Muunna tämä kommentti uudeksi aiheeksi

[ctx: forum-hide-comment]
en: Hide this comment
fi: Piilota tämä kommentti

[ctx: forum-delete-comment]
en: Delete this comment
fi: Poista tämä kommentti

[ctx: forum-edit-comment]
en: Edit this comment
fi: Muokkaa tätä kommenttia

[ctx: search-with-no-results]
en: No results found...
fi: Tuloksia ei löytynyt...

[ctx: user-profile:-1:message-shown-when-awating-moderation]
en: Profile awaiting moderator approval
fi: Profiili odottaa ylläpitäjän hyväksyntää

[ctx: friend-add]
en: Add as friend
fi: Lisää ystäväksi

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: !site: comment posted to "!topic_name"
fi: !site: kommentti lähetetty aiheeseen "!topic_name"

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: !author has posted a reply to "!topic_name".
fi: !author on vastannut aiheeseen "!topic_name".

[ctx: forum-topic-subscription-email-notification]
en: To view this topic at !site, click here: 
    !comment_url
fi: Katsoaksesi aihetta sivustolla !site, napsauta tästä: 
    !comment_url

[ctx: leave-team-panel]
en: Leave team
fi: Poistu tiimistä

[ctx: leave-team-panel]
en: Click here to revoke your membership with @this_team
fi: Napsauta tästä peruuttaksesi jäsenyytesi tiimissä @this_team

[ctx: leave-team-panel]
en: Leave this team
fi: Poistu tästä tiimistä

[ctx: team-request-foundership]
en: Request foundership
fi: Pyydä perustajuutta

[ctx: team-request-foundership]
en: If the team founder is not active and you want to assume the role of founder, click below to request foundership of @this_team.
fi: Jos tiimin perustaja ei ole aktiivinen ja haluat ottaa perustajan roolin, napsauta alla pyytääksesi tiimin @this_team perustajuutta.

[ctx: team-request-foundership]
en: Initiate request
fi: Pyynnön aloitus

[ctx: form-delete]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: account-host-delete]
en: This will delete host @id from your account forever. Are you sure this is OK?
fi: Tämä poistaa koneen @id pysyvästi tililtäsi. Oletko varma, että tämä on OK?

[ctx: create-team-panel]
en: Create a new team
fi: Luo uusi tiimi

[ctx: create-team-panel]
en: If you cannot find a team that is right for you, you can create a team.
fi: Jos et löydä mieleistäsi tiimiä, voit luoda tiimin.

[ctx: join-page]
en: If you're already running BOINC, select <i>Add
          Project</i>.
fi: Jos jo käytät BOINCia, valitse <i>Lisää
          Projekti</i>.

[ctx: join-page]
en: If you're running a command-line version of BOINC,
            first use the BOINC Manager software (elsewhere if necessary) to create an
            an account at this project, then use that account to connect with the
            command-line version.
fi: Jos käytät BOINCin komentorivipohjaista versiota,
            käytä BOINC Manager ohjelmaa (muualla jos tarpeen) luodaksesi
            tilin tässä projektissa, ja käytä sitten sitä tiliä yhteyden muodostamiseen
            komentoriviversiolla.

[ctx: join-page]
en: If you're running a pre-5.0 version of BOINC, please
            upgrade to a more recent version to create an account
            at this project.
fi: Jos käytät vanhempaa kuin -5.0 versiota BOINCista,
            päivitä uudempaan versioon tilin luomiseksi
            tässä projektissa.

[ctx: account-preferences-community]
en: This is not available until your profile is set up.
fi: Tämä ei ole käytössä ennen kuin profiili on tehty.

[ctx: account-preferences-community]
en: Create a profile
fi: Luo profiili

[ctx: create-team-panel]
en: You must earn 1 more credit!
fi: Tarvitaan vielä 1 piste!

[ctx: join-team-panel]
en: Join team
fi: Liity tiimiin

[ctx: join-team-panel]
en: Click here to become a member of @this_team
fi: Napsauta tästä tullaksesi @this_team jäseneksi

[ctx: join-team-panel]
en: Join this team
fi: Liity tähän tiimiin

[ctx: team-request-foundership]
en: @count days remaining
fi: @count päivää jäljellä

[ctx: forgot-password]
en: Forgot password
fi: Salasana unohtunut

[ctx: forgot-password]
en: authenticator-based login
fi: varmenteella kirjautuminen

[ctx: forgot-password]
en: Enter your email address to receive instructions for resetting your password (or use the !authenticator_login).
fi: Anna sähköpostiosoitteesi saadaksesi ohjeet salasanan nollaamiseksi (tai käytä !authenticator_login).

[ctx: form-send]
en: Send
fi: Lähetä

[ctx: authenticator-login-page]
en: If you forgot your account's email address, or you can't receive email there:
fi: Jos olet unohtanut tilisi sähköpostiosoitteen tai et pysty vastaanottamaan posteja sinne:

[ctx: authenticator-login-page]
en: If you have run BOINC under the account, you can still access it. Here's how:
fi: Jos olet ajanut BOINCia tilillä, pääset siihen yhä käsiksi. Näin se tapahtuu:

[ctx: authenticator-login-page]
en: BOINC documentation
fi: BOINC dokumentaatio

[ctx: authenticator-login-page]
en: Go to the BOINC data directory on your computer (see !boinc_wiki for help finding this).
fi: Mene tietokoneen BOINC datahakemistoon (!boinc_wiki löytyy apua sen löytämiseen).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Find your account file for this project; it will have a name like %file (where the project URL is %url).
fi: Hae tämän projektin tilitiedosto; se on nimeltään %file (jossa projektin URL on %url)..

[ctx: authenticator-login-page]
en: Open the file in a text editor like Notepad. You'll see something like:
fi: Avaa tiedosto tekstieditorilla, esim. Notepadilla. Tiedosto näyttää tämäntapaiselta:

[ctx: authenticator-login-page]
en: Select and Copy the string between &lt;authenticator&gt; and &lt;/authenticator&gt; (%auth in the above example).
fi: Valitse ja kopioi merkkijono &lt;authenticator&gt; ja &lt;/authenticator&gt; välillä (%auth ylläolevassa esimerkissä).

[ctx: authenticator-login-page]
en: Paste the string into the field below, and click OK.
fi: Liitä merkkijono allaolevaan kenttään ja napsauta OK.

[ctx: authenticator-login-page]
en: You will now be logged in to your account; update the email and password of your account.
fi: Kirjaudut nyt tilillesi; päivitä tilisi sähköposti ja salasana.

[ctx: authenticator-login-page]
en: Log in with authenticator
fi: Kirjaudu varmenteella

[ctx: forgot-password]
en: No account exists for @email -- select "Create new account" to register
fi: Tiliä ei löydy @email -osoitteella -- valitse "Luo uusi tili" rekisteröityäksesi

[ctx: account-credentials-change]
en: Authentication is required when changing E-mail address or setting new password.
fi: Varmennus vaaditaan, jos sähköpostiosoite vaihdetaan tai uusi salasana asetetaan.

[ctx: forum-post-new-topic]
en: Post new topic
fi: Lähetä uusi aihe

[ctx: forgot-password]
en: Sorry, unrecognized email address or password.
fi: Tunnistamaton sähköpostiosoite tai salasana.

[ctx: forgot-password]
en: Have you forgotten your password?
fi: Oletko unohtanut salasanan?

[ctx: account-preferences-computing]
en: These apply to all BOINC projects in which you participate.
fi: Nämä vaikuttavat kaikkiin BOINC-projekteihin joihin osallistut.

[ctx: account-preferences-computing]
en: On computers attached to multiple projects, the most recently modified preferences will be used.
fi: Useisiin projekteihin osallistuvissa tietokoneissa käytetään viimeksi muokattuja asetuksia.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Preferences last modified: @mod_time
fi: Asetuksia muokattu viimeksi: @mod_time

[ctx: account-preferences]
en: Combined preferences
fi: Yhdistetyt asetukset

[ctx: account-preferences]
en: Switch View
fi: Vaihda näkymää

[ctx: account-preference]
en: every
fi: joka

[ctx: form-edit]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: form-add]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: host-details]
en: @ip_address (same the last @count times)
fi: @ip_address (sama viimeiset @count kertaa)

[ctx: host-details]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: add-new-user]
en: A BOINC account already exists for @email.
fi: @email osoitteella on jo BOINC-tili.

[ctx: friend-remove]
en: Remove friend
fi: Poista ystävä

[ctx: create-team-panel]
en: Create new team
fi: Luo uusi tiimi

[ctx: friends-page]
en: Send request
fi: Lähetä pyyntö

[ctx: friends-remove]
en: Remove friend
fi: Poista ystävä

[ctx: recent-posts]
en: posted
fi: lähetetty

[ctx: account-preferences-community]
en: Your community preferences have been updated.
fi: Yhteisöasetukset on päivitetty.

[ctx: account-preferences-computing]
en: Invalid setting for "%preference"
fi: Virheellinen asetus kohteelle "%preference"

[ctx: team-forum]
en: Team forum
fi: Tiimin foorumi

[ctx: team-forum]
en: A discussion forum has been set up for team members.
fi: Keskustelufoorumi on asetettu tiimin jäsenille.

[ctx: team-forum]
en: Enter forum
fi: Mene foorumille

[ctx: friends-page]
en: Approve request
fi: Hyväksy pyyntö

[ctx: moderate-user]
en: Approve profile
fi: Hyväksy profiili

[ctx: moderate-user]
en: Approve this profile content
fi: Hyväksy tämän profiilin sisältö

[ctx: moderate-user]
en: Reject this profile content
fi: Torju tämän profiilin sisältö

[ctx: forum-unsticky-comment]
en: Make unsticky
fi: Poista pysyvyys

[ctx: forum-unsticky-comment]
en: Remove sticky status from this topic
fi: Poista pysyvyys tästä aiheesta

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide
fi: Poista piilotus

[ctx: forum-unhide-comment]
en: Unhide this comment
fi: Poista tämän kommentin piilotus

[ctx: comment-action-link]
en: Unpublished
fi: Julkaisematon

[ctx: create-team-panel]
en: Create a team
fi: Luo tiimi

[ctx: form-choose]
en: Choose type
fi: Valitse tyyppi

[ctx: team-create/edit]
en: Team name
fi: Tiiminimi

[ctx: team-form-help]
en: Text only, no HTML tags
fi: Vain tekstiä, ei HTML-tageja

[ctx: team-create/edit]
en: Team name -- HTML version (optional)
fi: Tiimin nimi -- HTML-versio (valinnainen)

[ctx: team-form-help]
en: You may use limited HTML tags
fi: Voit käyttää HTML-tageja rajoitetusti

[ctx: team-create/edit]
en: Team website (optional)
fi: Tiimin nettisivu (valinnainen)

[ctx: team-create/edit]
en: Displayed on the team's page
fi: Näytetään tiimin sivulla

[ctx: team-create/edit]
en: Type of team
fi: Tiimin tyyppi

[ctx: team-create/edit]
en: Accept new members?
fi: Sallii uudet jäsenet?

[ctx: team-create/edit]
en: Description of team
fi: Tiimin kuvaus

[ctx: team-form-save]
en: Save team
fi: Tallenna tiimi

[ctx: team-manage]
en: Manage team
fi: Hallinnoi tiimiä

[ctx: team-manage]
en: View member list
fi: Katso jäsenlistaa

[ctx: team-manage]
en: Member names and emails
fi: Jäsenten nimet ja sähköpostit

[ctx: team-manage]
en: View change history
fi: Katso muutoshistoriaa

[ctx: team-manage]
en: See member activity
fi: Katso jäsenen toimintaa

[ctx: team-manage]
en: Manage team message board
fi: Hallinnoi tiimin keskustelupalstaa

[ctx: team-manage]
en: Create or manage message board
fi: Luo tai hallinnoi keskustelupalstaa

[ctx: team-admins-panel]
en: Remove members
fi: Poistaa jäseniä

[ctx: team-manage]
en: Change founder
fi: Vaihda perustaja

[ctx: team-manage]
en: Manage team admins
fi: Hallinnoi tiimin ylläpitäjiä

[ctx: team-manage]
en: Edit team info
fi: Muokkaa tiimin tietoja

[ctx: team-manage]
en: Remove team
fi: Poista tiimi

[ctx: account-host-merge]
en: Sometimes BOINC assigns separate identities to the same computer by mistake. You can correct this by merging old identities with the newest one.
fi: Joskus BOINC liittää vahingossa samalle koneelle eri tunnisteita. Voit korjata tämän sulauttamalla vanhat tunnisteet uusimman kanssa.

[ctx: account-host-merge]
en: Check the computers that are the same as @name (created on @date at @time with computer ID @id)
fi: Tarkista tietokoneet, jotka ovat samoja kuin @name (luotu @date @time , koneen tunniste @id)

[ctx: account-host-merge]
en: Computers @old_ids have been merged successfully into @id.
fi: Tietokoneet @old_id on onnistuneesti sulautettu koneeksi @id.

[ctx: account-credentials-change]
en: Password entered is not valid. Please verify that it is correct.
fi: Annettu salasana ei ole kelvollinen. Tarkista, että se on oikein.

[ctx: remove-team-member]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: team-emails-are-hidden]
en: hidden
fi: piilotettu

[ctx: account-host-merge]
en: Computer @old_id has been merged successfully into @id.
fi: Tietokone @old_id on onnistuneesti sulautettu koneeksi @id.

[ctx: post-forum-comment]
en: Post topic
fi: Lähetä aihe

[ctx: team-request-foundership]
en: The team founder has @count days to respond to your transfer request.
fi: Tiimin perustajalla on @count päivää aikaa vastata siirtopyyntöösi.

[ctx: account-preferences]
en: Invalid data type for @field
fi: Virheellinen tietotyyppi kohteelle @field

[ctx: account-preferences]
en: Minimum value not met for @field
fi: Pienin arvo ei sovi kohteelle @field

[ctx: forum-unlock-comment]
en: Unlock
fi: Vapauta

[ctx: forum-unlock-comment]
en: Unlock this thread for comments
fi: Vapauta tämä viestiketju kommenteille

[ctx: friends-add]
en: Add as friend
fi: Lisää ystäväksi

[ctx: friend-request-email]
en: Friend request from !name [!site]
fi: Ystävyyskutsu henkilöltä !name [!site]

[ctx: friend-request-email:-1:a-private-message]
en: Message
fi: Viesti

[ctx: friend-cancel]
en: Cancel friend request
fi: Peruuta ystävyyspyyntö

[ctx: account-preferences-project]
en: At least one application must be selected
fi: Vähintään yksi sovellus pitää valita

[ctx: team-forum]
en: Create team message board
fi: Luo tiimin keskustelupalsta

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Message board title
fi: Keskustelupalstan otsikko

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum time between posts
fi: Lyhin aika viestien välillä

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum total credit to post
fi: Viestin lähettämiseen vaadittava pistemäärä

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Minimum avg credit to post
fi: Pienin tarvittava keskim.pisteiden määrä viestin lähettämiseksi

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Allow public to read board?
fi: Salli kaikkien lukea palstaa?

[ctx: team-forum-create/edit:-1:ignoreoverwrite]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Create message board
fi: Luo keskustelupalsta

[ctx: team-forum]
en: About message boards
fi: Tietoa keskustelupalstoista

[ctx: team-forum]
en: Only members may post
fi: Vain jäsenet voivat lähettää viestejä

[ctx: team-forum]
en: Only members may read (optional)
fi: Vain jäsenet voivat lukea (valinnainen)

[ctx: team-forum]
en: Founder & Team Admins have moderator privileges
fi: Perustajalla ja tiimin ylläpitäjillä ovat moderaattorin oikeudet

[ctx: search-user]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: team-request-foundership-response]
en: Respond to transfer request
fi: Vastaa siirtopyyntöön

[ctx: team-make-founder]
en: Make founder
fi: Tee perustaja

[ctx: team-founder-panel]
en: Changing the team founder
fi: Vaihdetaan tiimin perustajaa

[ctx: team-founder-panel]
en: Notes about changes in foundership:
fi: Huomattavaa perustajuuden vaihdossa:

[ctx: team-founder-panel]
en: Any member of the team is eligible
fi: Kuka tahansa tiimin jäsen kelpaa

[ctx: team-founder-panel]
en: Current founder becomes a normal user
fi: Nykyisestä perustajasta tulee tavallinen jäsen

[ctx: team-founder-panel]
en: Foundership can be requested by team members:
fi: Tiimin jäsenet voivat pyytää perustajuutta:

[ctx: team-founder-panel]
en: One request is allowed at a time
fi: Kerrallaan sallitaan yksi pyyntö

[ctx: team-founder-panel]
en: It must be 60 days since any previous request
fi: Aiemmasta pyynnöstä pitää olla kulunut 60 päivää

[ctx: team-founder-panel]
en: Any active request must be older than 90 days
fi: Aktiivinen pyyntö pitää olla yli 90 päivää vanha

[ctx: team-founder-panel]
en: Current founder has 60 days to respond to a request
fi: Nykyisellä perustajalla on 60 päivää aikaa vastata pyyntöön

[ctx: authenticator-login-page]
en: That authenticator is not valid.
fi: Kyseinen varmentaja ei ole kelvollinen.

[ctx: forgot-password]
en: @email is not a well formed email address, please verify
fi: @email ei ole oikein muotoiltu osoite, ole hyvä ja tarkista

[ctx: authenticator-login-page]
en: There is no account with that authenticator.
fi: Varmenteella ei löydy tiliä.

[ctx: team-manage-admins]
en: Add team admin
fi: Lisää tiimin ylläpitäjä

[ctx: team--add-admin]
en: Enter email address
fi: Anna sähköpostiosoite

[ctx: team-manage-admins]
en: Current team admins
fi: Nykyiset tiimin ylläpitäjät

[ctx: team-admins-panel]
en: About team admins
fi: Tietoa tiimin ylläpitäjistä

[ctx: team-admins-panel]
en: Team admins can:
fi: Tiimin ylläpitäjät voivat:

[ctx: team-admins-panel]
en: Edit team information
fi: Muokkaa tiimin tietoja

[ctx: team-admins-panel]
en: View the team's join / quit history
fi: Katsoa tiimin liittymis-/eroamishistoriaa

[ctx: team-admins-panel]
en: Moderate the team forum
fi: Moderoi tiimin foorumia

[ctx: team-admins-panel]
en: Remove members from the team
fi: Poista jäseniä tiimistä

[ctx: team-admins-panel]
en: Disband a team if it has no members
fi: Lopeta tiimi, jos siinä ei ole jäseniä

[ctx: team-admins-panel]
en: Team admins cannot:
fi: Tiimin ylläpitäjät eivät voi:

[ctx: team-admins-panel]
en: Change the team founder
fi: Vaihtaa tiimin perustajaa

[ctx: team-admins-panel]
en: Add / Remove team admins
fi: Lisää / poista tiimin ylläpitäjiä

[ctx: team-admins-panel]
en: If a team admin quits the team, they cease to be a team admin. We recommend only selecting people you know and trust
fi: Jos tiimin ylläpitäjä eroaa tiimistä, myös hänen ylläpitäjän oikeutensa lakkaavat. Suosittelemme valitsemaan henkilön, johon luotat

[ctx: team-general-info]
en: @project participants may form teams. You may belong to only one team. You can join or quit a team at any time. To join a team, visit its team page and click "Join this team". Each team has a founder who may:
fi: @project -projektin osallistujat voivat perustaa tiimejä. Voit kuulua vain yhteen tiimiin. Tiimiin voi liittyä ja siitä erota milloin vain. Tiimiin liitytään tiimin nettisivulla napsauttamalla "Liity tähän tiimiin". Jokaisella tiimillä on perustaja, joka:

[ctx: join-page]
en: When prompted enter @siteurl
fi: Pyydettäessä anna @siteurl

[ctx: team-request-foundership]
en: @count days have elapsed since your request and the founder has not responded.
fi: @count päivää on kulunut pyynnöstäsi eikä perustaja ole vastannut.

[ctx: team-request-foundership]
en: You now have @count days to assume foundership before another team member may submit a request.
fi: Sinulla on nyt @count päivää aikaa ottaa perustajuus ennen kuin toinen tiimin jäsen voi lähettää pyynnön.

[ctx: team-request-foundership]
en: Assume foundership
fi: Ota perustajuus

[ctx: friends-page]
en: Remove request
fi: Poista pyyntö

[ctx: workunit-detail]
en: Pending
fi: Odottavat

[ctx: task-table]
en: Application
fi: Sovellus

[ctx: task-table]
en: Task ID
fi: Tehtävän tunniste

[ctx: task-table]
en: Workunit ID
fi: Työpaketin tunniste

[ctx: task-table]
en: Computer
fi: Tietokone

[ctx: task-table]
en: Sent
fi: Lähetetty

[ctx: task-table]
en: Status
fi: Tila

[ctx: task-table]
en: Run time
fi: Laskenta-aika

[ctx: task-table]
en: CPU time
fi: Suoritinaika

[ctx: task-table]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: task-table]
en: In progress
fi: Laskennassa

[ctx: task-table]
en: Pending
fi: Odottavat

[ctx: task-table]
en: Valid
fi: Vahvistetut

[ctx: task-table]
en: Invalid
fi: Vahvistamattomat

[ctx: task-table]
en: Error
fi: Virheet

[ctx: task-table]
en: Reset
fi: Palauta

[ctx: account-computing-preferences]
en: This will remove all of your settings from the "@name" preference set. Are you sure?
fi: Tämä poistaa kaikki asetukset "@name" asetuksista. Oletko varma?

[ctx: account-preferences-project]
en: This will remove all of your settings from the "@name" preference set. Are you sure?
fi: Tämä poistaa kaikki asetukset "@name" asetuksista. Oletko varma?

[ctx: team-forum]
en: You may create a message board for use by @team
fi: Voit luoda keskustelupalstan @team -tiimille

[ctx: forgot-password]
en: Please enter your email address
fi: Anna sähköpostiosoitteesi

[ctx: join-page]
en: Download the BOINC desktop software.
fi: Lataa BOINC-ohjelma pöytäkoneelle.

[ctx: join-page]
en: For Android devices, download BOINC from the Google Play Store or Amazon App Store.
fi: Lataa BOINC Android-laitteille Google Play Storesta tai Amazon App Storesta.

[ctx: join-page]
en: Run the installer.
fi: Suorita asentaja.

[ctx: join-page]
en: Install BOINC on this device if not already present.
fi: Asenna BOINC tälle laitteelle jos sitä ei vielä ole.

[ctx: join-page]
en: Rules and Policies
fi: Säännöt ja periaatteet

[ctx: account-password]
en: Password
fi: Salasana

[ctx: login-page]
en: Enter the password that accompanies your username.
fi: Anna käyttäjänimeesi yhdistetty salasana.

[ctx: login-page]
en: Request new password
fi: Pyydä uusi salasana

[ctx: forum]
en: Mark all topics read
fi: Merkitse kaikki viestit luetuiksi

[ctx: forum]
en: Mark all forums read
fi: Merkitse kaikki foorumit luetuiksi

[ctx: account-profile-edit]
en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
fi: CAPTCHA vahvistusvirhe: tuntematon CAPTCHA istunto-id. Jos ongelma jatkuu, ota yhteys ylläpitäjään.

[ctx: account-profile-edit]
en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
fi: Antamasi CAPTCHA-vastaus ei ollut oikein.

[ctx: general-access-error]
en: Access denied. You must login to view this page.
fi: Pääsy estetty. Tämän sivun katsominen vaatii kirjautumisen.

[ctx: general-access-error]
en: You are not authorized to access this page.
fi: Sinulla ei ole oikeutta päästä tälle sivulle.

[ctx: forum]
en: Disable rich-text
fi: Älä salli richt-text -muotoa

[ctx: forum]
en: Enable rich-text
fi: Salli richt-text -muoto

[ctx: moderate-user]
en: Reason for rejecting this profile
fi: Syy profiilin torjumiselle

[ctx: moderate-user]
en: This reason will be included in an email to the user. Please write a brief explanation of the problem and how to fix it.
fi: Tämä syy on käyttäjälle lähetettävässä sähköpostissa. Kuvaa lyhyesti ongelma ja kuinka korjata se.

[ctx: form-submit]
en: Submit
fi: Lähetä

[ctx: comment-action-links]
en: Unpublished
fi: Julkaisematon

[ctx: moderate-user]
en: Reason for banning this user
fi: Syy käyttäjän torjumiselle

[ctx: moderate-user]
en: This reason will be included in an email to the user. Please write a brief explanation of why the user is being banned.
fi: Tämä syy on käyttäjälle lähetettävässä sähköpostissa. Kirjoita lyhyt selvitys siitä, miksi käyttäjä on torjuttu.

[ctx: moderate-user]
en: Duration of the ban
fi: Torjunnan kesto

[ctx: moderate-user]
en: The number of days until the ban expires. Set to 0 to ban permanently.
fi: Torjunnan kesto päivissä. Aseta 0 jos torjutaan pysyvästi.

[ctx: team-create/edit]
en: A team named "@name" already exists.
fi: Tiimi nimeltä "@name" on jo käytössä.

[ctx: team-forum]
en: Edit message board
fi: Muokkaa keskustelupalstaa

[ctx: team-forum-create/edit]
en: Save message board
fi: Tallenna keskustelupalsta

[ctx: team-forum]
en: This is a team-only message board
fi: Tämä keskustelupalsta on vain tiimille

[ctx: account-finish]
en: Team
fi: Tiimi

[ctx: account-finish]
en: Help
fi: Apua

[ctx: account-preferences]
en: Preferences last modified: @mod_time
fi: Asetuksia muokattu viimeksi: @mod_time

[ctx: account-finish]
en: moderation
fi: moderointi
