BOINC - en to fi translation catalogue (845 entries)

en: Identify your account at %s
fi: Yksilöi %s -tilisi

en: Please enter your account information
    (to create an account, visit the project's web site)
fi: Syötä tilisi tiedot
    (luodaksesi tilin, käy projektin verkkosivuilla)

en: This project is not currently accepting new accounts.
    You can add it only if you already have an account.
fi: Tämä projekti ei tällä hetkellä hyväksy uusia tilejä.
    Voit liittyä projektiin vain, jos sinulla on jo tili.

en: Are you already running this project?
fi: Oletko jo liittynyt tähän projektiin?

en: &No, new user
fi: &En, uusi käyttäjä

en: &Yes, existing user
fi: &Kyllä, olemassa oleva käyttäjä

en: &Password:
fi: &Salasana:

en: Choose a &password:
fi: Valitse &salasana:

en: C&onfirm password:
fi: Vahvista salasana:

en: Are you already running %s?
fi: Osallistutko jo %s -projektiin?

en: &Username:
fi: &Käyttäjänimi:

en: &Email address or LDAP ID:
fi: &Sähköpostiosoite tai LDAP-tunnus:

en: &Email address:
fi: &Sähköpostiosoite:

en: minimum length %d
fi: vähimmäispituus %d

en: Forgot your password?
fi: Salasana unohtunut?

en: If you have not yet registered with this account manager,
    please do so before proceeding.  Click on the link below
    to register or to retrieve a forgotten password.
fi: Jos et ole vielä rekisteröitynyt tämän tilihallitsijan käyttäjäksi,
    tee se ennen kuin jatkat eteenpäin.  Napsauta allaolevaa linkkiä
    rekisteröityäksesi tai saadaksesi unohtuneen salasanan.

en: Account manager web site
fi: Tilihallitsijan nettisivu

en: Add project
fi: Liity projektiin

en: Update account manager
fi: Päivitä tilihallitsija

en: Use account manager
fi: Käytä tilihallitsijaa

en: Please enter a user name.
fi: Syötä käyttäjänimi.

en: Please enter an email address.
fi: Anna sähköpostiosoite.

en: Please enter a password of at least %d characters.
fi: Anna vähintään %d merkin pituinen salasana.

en: The password and confirmation password do not match. Please type them again.
fi: Salasana ja salasanan vahvistus eivät täsmää. Kirjoita ne uudelleen.

en: Choose an account manager
fi: Valitse tilihallitsija

en: To choose an account manager, click its name or 
    type its URL below.
fi: Valitse tilihallitsija napsauttamalla sen nimeä tai 
    kirjoita sen URL-osoite.

en: Account manager details:
fi: Tilihallitsijan tiedot:

en: Account manager &URL:
fi: Tilihallitsijan &URL:

en: Open web page
fi: Avaa nettisivu

en: Visit this account manager's web site
fi: Käy tämän tilihallitsijan nettisivulla

note: %s is the project name i.e. 'BOINC', 'GridRepublic'
en: Communicating with %s.
fi: Ollaan yhteydessä %s:n kanssa.

en: Communicating with server.
fi: Ollaan yhteydessä palvelimeen.

en: Please wait...
fi: Odota...

en: An internal server error has occurred.
fi: Palvelimella tapahtui virhe.

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: New %s window...
fi: Uusi %s ikkuna...

en: Open another %s window
fi: Avaa toinen %s ikkuna

en: Select computer...	Ctrl+Shift+I
fi: Valitse tietokone...	Ctrl+Shift+I

en: Connect to a BOINC client on another computer
fi: Ota yhteys BOINC-ohjelmaan toisessa tietokoneessa

en: Shut down connected client...
fi: Sulje yhdistetty ydinohjelma...

en: Shut down the currently connected BOINC client
fi: Sulje tällä hetkellä yhdistetty BOINC-ohjelma

en: Close the %s window
fi: Sulje %s ikkuna

en: &Close window
fi: &Sulje ikkuna

en: Exit %s
fi: Lopeta %s

en: E&xit %s
fi: Lopeta %s

en: Preferences...	Ctrl+,
fi: Asetukset...	Ctrl+,

en: &Notices	Ctrl+Shift+N
fi: &Ilmoitukset	 Ctrl+Shift+N

en: Show notices
fi: Näytä ilmoitukset

en: &Projects	Ctrl+Shift+P
fi: &Projektit	 Ctrl+Shift+P

en: Show projects
fi: Näytä projektit

en: &Tasks	Ctrl+Shift+T
fi: &Työpaketit	 Ctrl+Shift+T

en: Show tasks
fi: Näytä paketit

en: Trans&fers	Ctrl+Shift+X
fi: Sii&rrot	 Ctrl+Shift+X

en: Show file transfers
fi: Näytä tiedostosiirrot

en: &Statistics	Ctrl+Shift+S
fi: &Tilastot	 Ctrl+Shift+S

en: Show statistics
fi: Näytä tilastot

en: &Disk	Ctrl+Shift+D
fi: &Levy	Ctrl+Shift+D

en: Show disk usage
fi: Näytä levynkäyttö

en: Simple &View...	Ctrl+Shift+V
fi: Yksinkertainen &näkymä...	 Ctrl+Shift+V

en: Switch to the Simple View
fi: Vaihda yksinkertaiseen näkymään

en: &Add project...
fi: &Liity projektiin...

en: Add a project
fi: Lisää projekti

en: &Use account manager...
fi: &Käytä tilihallitsijaa...

en: Use an account manager to control this computer.
fi: Käytä tilihallitsijaa tämän koneen hallinnointiin.

en: &Synchronize with %s
fi: &Synkronoi %s kanssa

en: Get current settings from %s
fi: Hae nykyiset asetukset %s:sta

en: S&top using %s...
fi: L&opeta %s:n käyttö...

en: Remove this computer from account manager control.
fi: Poista tämä tietokone tilihallitsijasta.

en: Run CPU &benchmarks
fi: Aja keskusyksikön &suorituskykytestit

en: Run tests that measure CPU speed
fi: Aja testit jotka mittaavat CPU-nopeuden

en: Retry pending transfers
fi: Yritä uudelleen odottavia siirtoja

en: Retry deferred file transfers and task requests
fi: Yritä lykättyjä tiedostonsiirtoja ja tehtäväpyyntöjä

en: Event Log...	Ctrl+Shift+E
fi: Tapahtumaloki...	 Ctrl+Shift+E

en: Show diagnostic messages
fi: Näytä diagnostiikkaviestit

en: &Run always
fi: &Suorita aina

en: Allow work regardless of preferences
fi: Salli työ riippumatta asetuksista

en: Run based on &preferences
fi: Suorita &asetusten perusteella

en: Allow work according to preferences
fi: Salli työ asetusten mukaisesti

en: &Suspend
fi: &Hyllytä

en: Stop work regardless of preferences
fi: Keskeytä työ riippumatta asetuksista

en: Use GPU always
fi: Käytä näytönohjainta aina

en: Allow GPU work regardless of preferences
fi: Salli näytönohjaimen työ riippumatta asetuksista

en: Use GPU based on preferences
fi: Käytä näytönohjainta asetusten mukaan

en: Allow GPU work according to preferences
fi: Salli näytönohjaimen työ asetusten mukaan

en: Suspend GPU
fi: Hyllytä näytönohjain

en: Stop GPU work regardless of preferences
fi: Pysäytä näytönohjaimen työ riippumatta asetuksista

en: Network activity always
fi: Verkkoyhteys on aina

en: Allow network activity regardless of preferences
fi: Salli verkon käyttö asetuksista riippumatta

en: Network activity based on preferences
fi: Verkon käyttö asetusten mukaan

en: Allow network activity according to preferences
fi: Salli verkon käyttö asetusten mukaan

en: Suspend network activity
fi: Hyllytä verkkoyhteys

en: Stop network activity
fi: Pysäytä verkkoyhteys

en: Computing &preferences...
fi: La&skenta-asetukset...

en: Configure computing preferences
fi: Muuta laskennan asetuksia

en: Exclusive applications...
fi: Erityissovellukset...

en: Configure exclusive applications
fi: Määritä erityissovellusten asetukset

en: Select columns...
fi: Valitse sarakkeet...

en: Select which columns to display
fi: Valitse mitkä sarakkeet näytetään

en: Event Log options...	Ctrl+Shift+F
fi: Tapahtumalokin asetukset...	Ctrl+Shift+F

en: Enable or disable various diagnostic messages
fi: Salli tai poista käytöstä erilaisia diagnostiikkaviestejä

en: &Other options...
fi: &Muut asetukset...

en: Configure display options and network settings
fi: Muuta näyttö- ja verkkoasetuksia

en: Read config files
fi: Lue kokoonpanotiedosto

en: Read configuration info from cc_config.xml and any app_config.xml files
fi: Lue kokoonpanotiedot cc_config.xml -tiedostosta ja kaikista app_config.xml -tiedostoista

en: Read local prefs file
fi: Lue paikallinen asetustiedosto

en: Read preferences from global_prefs_override.xml.
fi: Lue asetukset global_prefs_override.xml -tiedostosta.

en: %s &help
fi: %s &ohje

en: Show information about %s
fi: Näytä tietoja %s:sta

en: &%s help
fi: &%s ohje

en: Show information about the %s
fi: Näytä tietoja %s:sta

en: %s &web site
fi: %s &nettisivu

en: See more information about %s on the web
fi: %s löytyy lisätietoa netissä

en: Check for new %s version
fi: Tarkista, onko uutta %s versiota

en: Report Issue
fi: Raportoi virheestä

en: Report bug or enhancement request
fi: Raportoi ohjelmavirheestä tai ehdota parannusta

en: &About %s...
fi: &Tietoja %s:sta...

en: Licensing and copyright information.
fi: Lisenssi- ja tekijänoikeustiedot.

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &View
fi: &Näytä

en: &Activity
fi: &Toiminta

en: &Options
fi: &Asetukset

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Help
fi: &Apua

en: %s - Shut down the current client...
fi: %s - Sulje nykyinen ohjelma...

en: %s will shut down the current client
    and prompt you for another host to connect to.
fi: %s sulkee nykyisen ohjelman ja
    pyytää toista konetta, johon yhteys otetaan.

en: %s has successfully added %s
fi: %s on onnistuneesti lisätty %s

en: Connecting to %s
fi: Otetaan yhteyttä %s

en: Connected to %s (%s)
fi: Yhteydessä %s:iin (%s)

en: Username already in use
fi: Käyttäjänimi on jo käytössä

en: An account with that username already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
fi: Käyttäjänimellä on jo tili ja sen
    salasana on eri kuin antamasi.
    
    Käy projektin nettisivuilla ja seuraa siellä olevia ohjeita.

en: Email address already in use
fi: Sähköpostiosoite on jo käytössä

en: An account with that email address already exists and has a
    different password than the one you entered.
    
    Please visit the project's web site and follow the instructions there.
fi: Sähköpostiosoitteella on jo tili ja sen
    salasana on eri kuin antamasi.
    
    Käy projektin nettisivuilla ja seuraa siellä olevia ohjeita.

en: Communicating with BOINC client.  Please wait ...
fi: Ollaan yhteydessä BOINC-ohjelmaan.  Odota...

en: &Quit %s
fi: &Sulje %s

en: %s - Communication
fi: %s - Verkkoyhteys

en: Cancel
fi: Peruuta

en: %s - Connection Error
fi: %s - Yhteysvirhe

en: %s - Connection Failed
fi: %s - Yhteydenotto epäonnistui

en: %s is not able to connect to a %s client.
    Would you like to try to connect again?
fi: %s ei saa yhteyttä %s -ohjelmaan.
    Haluatko yrittää yhteyttä uudelleen?

en: %s - Daemon Start Failed
fi: %s - Daemonin käynnistys epäonnistui

en: %s is not able to start a %s client.
    Please launch the Control Panel->Administrative Tools->Services applet and start the BOINC service.
fi: %s ei pysty käynnistämään %s -ohjelmaa.
    Avaa Ohjauspaneeli->Valvontatyökalut->Palvelut ja käynnistä BOINC-palvelu.

en: %s is not able to start a %s client.
    Please run the client and try again.
fi: %s ei pysty käynnistämään %s ohjelmaa.
    Aja ohjelma ja yritä uudelleen.

en: %s - Connection Status
fi: %s - Yhteyden tila

en: %s is not currently connected to a %s client.
    Please use the 'Advanced\Select Computer...' menu option to connect up to a %s client.
    To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name.
fi: %s ei tällä hetkellä ole yhteydessä %s -ohjelmaan.
    Valitse valikosta "Lisäasetukset\Valitse tietokone..." ottaaksesi yhteyden %s -ohjelmaan.
    Jos otat yhteyttä paikalliseen koneeseen, käytä konenimenä "localhost".

en: %s - Stop using %s
fi: %s - Lopeta %s:n käyttö

en: If you stop using %s,
    you'll keep all your current projects,
    but you'll have to manage projects manually.
    
    Do you want to stop using %s?
fi: Jos lopetat %s:n käytön,
    kaikki nykyiset projektisi säilyvät,
    mutta sinun on hallittava niitä itse.
    
    Haluatko lopettaa %s:n käytön?

note: Create the web sites task group
en: Project web pages
fi: Projektin nettisivut

en: %s - Unexpected Exit
fi: %s - Odottamaton lopetus

en: The %s client has exited unexpectedly 3 times within the last %d minutes.
    Would you like to restart it again?
fi: %s -ohjelma on lopettanut toimintansa odottamatta 3 kertaa viimeisen %d minuutin aikana.
    Haluatko käynnistää sen uudelleen?

en: %s - Network Status
fi: %s - Verkon tila

en: %s needs to connect to the Internet.
    May it do so now?
fi: %s tarvitsee ottaa yhteyden internetiin.
    Saako se ottaa?

en: %s is connecting to the Internet.
fi: %s yhdistää internetiin.

en: %s has successfully connected to the Internet.
fi: %s yhteys internetiin onnistui.

en: %s failed to connect to the Internet.
fi: %s yhteys internetiin epäonnistui.

en: %s has detected it is now connected to the Internet.
    Updating all projects and retrying all transfers.
fi: %s on nyt saanut internetyhteyden.
    Päivitetään kaikki projektit ja yritetään uudelleen kaikkia siirtoja.

en: %s has successfully disconnected from the Internet.
fi: %s yhteys internetiin on katkaistu.

en: %s failed to disconnected from the Internet.
fi: %s yhteyden katkaisu internetiin epäonnistui.

en: You currently are not authorized to manage %s.
    
    To run %s as this user, please:
    - reinstall %s answering "Yes" to the question about non-administrative users
     or
    - contact your administrator to add you to the 'boinc_master' user group.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia hallinnoida %s -ohjelmaa.
    
    Käyttääksesi %s tällä käyttäjällä:
    - asenna %s uudelleen ja vastaa "Kyllä" kysymykseen ei-ylläpitäjäkäyttäjistä
     tai
    - ota yhteyttä ylläpitoon joka lisää sinut 'boinc_master' käyttäjäryhmään.

en: %s ownership or permissions are not set properly; please reinstall %s.
    (Error code %d
fi: %s -käyttöoikeuksia ei ole asetettu oikein; asenna %s uudelleen.
    (Virhekoodi %d

en:  at
fi:  paikassa

en: A reboot is required in order for BOINC to run properly.
    Please reboot your computer and try again.
fi: Tarvitaan uudelleenkäynnistys, jotta BOINC voisi toimia kunnolla.
    Uudelleenkäynnistä tietokoneesi ja yritä uudelleen.

en: BOINC Manager was started by the operating system automatically
fi: Käyttöjärjestelmä käynnisti BOINC Managerin automaattisesti

en: Startup BOINC so only the system tray icon is visible
fi: Käynnistä BOINC niin, että vain tehtäväpalkin kuvake on näkyvissä

en: Directory containing the BOINC Client executable
fi: Hakemisto, joka sisältää BOINCin ohjelmatiedoston

en: BOINC data directory
fi: BOINCin datahakemisto

en: Host name or IP address
fi: Konenimi tai IP-osoite

en: GUI RPC port number
fi: GUI RPC porttinumero

en: Password
fi: Salasana

en: Startup BOINC with these optional arguments
fi: Käynnistä BOINC näillä lisäoptioilla

en: disable BOINC security users and permissions
fi: poista käytöstä BOINCin turvakäyttäjät ja käyttöoikeudet

en: set skin debugging mode to enable skin manager error messages
fi: laita ulkoasun virheenkorjaus päälle nähdäksesi virheviestit

en: multiple instances of BOINC Manager allowed
fi: useita BOINC Manager -instansseja sallittu

en: Not used: workaround for bug in XCode 4.2
fi: Ei käytetä: tilapäinen korjaus bugiin XCode 4.2:ssa

en: Don't run the client
fi: Älä aja ohjelmaa

en: Open %s Web...
fi: Avaa %s netti...

en: Open %s...
fi: Avaa %s...

en: Snooze
fi: Nukuta

en: Snooze GPU
fi: Nukuta näytönohjain

en: E&xit
fi: L&opeta

en: Resume
fi: Jatka

en: Resume GPU
fi: Jatka GPU

en: Computing is enabled
fi: Laskenta sallittu

en: Computing is suspended -
fi: Laskenta hyllytetty -

en: GPU computing is enabled
fi: Näytönohjaimen laskenta sallittu

en: GPU computing is suspended -
fi: Näytönohjaimen laskenta hyllytetty -

en: Network is enabled
fi: Verkkoyhteys käytössä

en: Network is suspended -
fi: Verkkoyhteys hyllytetty -

en: Reconnecting to client.
fi: Yhdistetään uudelleen ohjelmaan.

en: Not connected to a client.
fi: Ei yhteyttä ohjelmaan.

en: %s Notices
fi: %s Ilmoitukset

en: There are new notices - click to view.
fi: Uusia ilmoituksia - napsauta katsoaksesi.

en: Failed to add project
fi: Projektin lisääminen epäonnistui

en: Failed to update account manager
fi: Tilihallitsijan päivitys epäonnistui

en: Failed to remove account manager
fi: Tilihallitsijan poisto epäonnistui

en: Failed to add account manager
fi: Tilihallitsijan lisäys epäonnistui

en: Please try again later.
    
    Click Finish to close.
fi: Yritä myöhemmin uudelleen.
    
    Napsauta Lopeta sulkeaksesi.

en: Click Finish to close.
fi: Napsauta Lopeta.

en: Messages from server:
fi: Viestit palvelimelta:

en: Project added
fi: Projekti lisätty

en: This project has been successfully added.
fi: Tämä projekti on lisätty onnistuneesti.

en: When you click Finish, your web browser will go to a page where
    you can set your account name and preferences.
fi: Kun napsautat Valmis, selaimesi siirtyy sivulle, jossa
    voit muuttaa tilisi nimen ja asetuksia.

en: Update from %s completed.
fi: Päivitys %s:sta valmis.

en: Update completed.
fi: Päivitys valmis.

note: Attach Completed
en: Now using account manager
fi: Tilihallitsija on nyt käytössä

en: Welcome to %s!
fi: Tervetuloa %s:iin!

en: You are now using %s to manage accounts.
fi: Käytät nyt %s -hallitsijaa tilien hallitsemiseen.

en: You are now using this account manager.
fi: Käytät nyt tätä tilihallitsijaa.

en: About %s
fi: Tietoja %s

en: Version:
fi: Versio:

en: wxWidgets Version:
fi: wxWidgettien versio:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeus:

en: %s is distributed under the GNU Lesser General Public License v3.0.
fi: %s  jaetaan GNU Lesser General Public License v3.0 -lisenssillä.

en: For more information, visit
fi: Lisätietoja, käy

en: Invalid number
fi: Epäkelpo numero

en: Invalid time, value must be between 0:00 and 24:00, format is HH:MM
fi: Epäkelpo aika, arvo on oltava 0:00 ja 24:00 väliltä, formaatti on HH:MM

en: Start time must be different from end time
fi: Aloitusajan täytyy olla eri kuin lopetusaika

en: Number must be between 0 and 10
fi: Numeron tulee olla 0:n ja 10:n välillä

en: Number must be between 0 and 100
fi: Numeron tulee olla 0:n ja 100:n välillä

en: Number must be between 1 and 100
fi: Numeron tulee olla 1:n ja 100:n välillä

en: invalid input value detected
fi: virheellinen syöttöarvo havaittu

en: Validation Error
fi: Vahvistusvirhe

en: Changing to use the local preferences defined on this page. This will override your web-based preferences, even if you subsequently make changes there. Do you want to proceed?
fi: Vaihtaa käyttämään tällä sivulla olevia paikallisia asetuksia. Tämä ohittaa nettipohjaiset asetukset vaikka tekisit myöhemmin siellä muutoksia. Haluatko jatkaa?

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: Discard local preferences and use web-based preferences?
fi: Hylkää paikalliset asetukset ja käytä nettipohjaisia asetuksia?

en: %s - Computing preferences
fi: %s - Laskenta-asetukset

en: Using local prefs.
fi: Käytetään paikallisia asetuksia.

en: Click to use web prefs from
fi: Napsauta käyttääksesi nettiasetuksia paikasta

en: Using web prefs from
fi: Käytetään nettiasetuksia paikasta

en: Set values and click Save to use local prefs instead.
fi: Anna arvot ja napsauta Tallenna käyttääksesi paikallisia asetuksia.

en: Use web prefs
fi: Käytä nettiasetuksia

en: Restore web-based preferences and close the dialog.
fi: Palauta nettipohjaiset asetukset ja sulje ikkuna.

en: Computing
fi: Laskenta

note: Network schedule
en: Network
fi: Verkko

en: Disk
fi: Levy

en: Daily schedules
fi: Päivittäiset toiminnot

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Save all values and close the dialog
fi: Tallenna kaikki arvot ja sulje ikkuna

en: Close the dialog without saving
fi: Sulje ikkuna tallentamatta

en: Shows the preferences web page.
fi: Näyttää asetusten nettisivun.

note: ------------ In-use box --------------
en: When computer is in use
fi: Kun tietokone on käytössä

note: in-use if input in last X min min idle time
en: This determines when the computer is considered 'in use'.
fi: Tämä määrittelee sen, milloin koneen tulkitaan olevan "käytössä".

note: context: 'In use' means mouse or keyboard input in last ___ minutes
en: 'In use' means mouse or keyboard input in last
fi: "Käytössä" tarkoittaa hiiren tai näppäimistön käyttöä viimeisimmän

note: context: 'In use' means mouse or keyboard input in last ___ minutes context: Switch between tasks every ___ minutes
en: minutes
fi: minuuttia

en: Suspend when computer is in use
fi: Hyllytä koneen ollessa käytössä

en: Check this to suspend computing and file transfers when you're using the computer.
fi: Valitse tämä hyllyttääksesi laskennan ja tiedostonsiirron kun käytät konetta.

en: Suspend GPU computing when computer is in use
fi: Hyllytä GPU-laskenta koneen ollessa käytössä

en: Check this to suspend GPU computing when you're using the computer.
fi: Valitse tämä hyllyttääksesi GPU-laskennan kun käytät konetta.

en: Use at most
fi: Käytä enintään

en: % of the CPUs and at most
fi: % suoritinajasta ja enintään

en: % of CPU time
fi: % suoritinajasta

en: Keep some CPUs free for other applications. Example: 75% means use 6 cores on an 8-core CPU.
fi: Pidä osa prosessoreista vapaana muille ohjelmille. Esimerkiksi: 75% tarkoittaa, että 8-ytimisessä koneessa käytetään 6-ydintä.

en: Suspend/resume computing every few seconds to reduce CPU temperature and energy usage. Example: 75% means compute for 3 seconds, wait for 1 second, and repeat.
fi: Hyllytä/jatka laskentaa muutaman sekunnin välein vähentääksesi prosessorin lämpötilaa ja energiankulutusta. Esimerkiksi: 75% tarkoittaa, että lasketaan 3 sekuntia, odotetaan 1 sekunti ja toistetaan.

en: Suspend when non-BOINC CPU usage is above
fi: Hyllytä, kun muu kuin BOINCin CPU-käyttö ylittää

en: Suspend computing when your computer is busy running other programs.
fi: Hyllytä laskenta kun tietokoneesi ajaa muita ohjelmia.

en: Limit the memory used by %s when you're using the computer.
fi: Rajoittaa %s käyttämän muistin määrää käyttäessäsi konetta.

en: % of memory
fi: % muistista

note: ------------ Not-in-use box --------------
en: When computer is not in use
fi: Kun tietokone ei ole käytössä

en: Limit the memory used by %s when you're not using the computer.
fi: Rajoittaa %s käyttämän muistin määrää kun et käytä konetta.

en: Suspend when no mouse or keyboard input in last
fi: Hyllytä, jos hiiren tai näppäimistön käyttöä ei ole viimeiseen

en: This allows some computers to enter low-power mode when not in use.
fi: Tämä mahdollistaa joidenkin tietokoneiden virransäästötilan kun eivät ole käytössä.

note: ------------ General box -------------- layout controls
en: General
fi: Yleiset

en: Suspend when computer is on battery
fi: Hyllytä koneen ollessa akkukäytöllä

en: Check this to suspend computing on portables when running on battery power.
fi: Valitse tämä hyllyttääksesi laskennan kannettavissa silloin, kun kone on akkukäytöllä.

en: If you run several projects, %s may switch between them this often.
fi: Jos suoritat useita projekteita, %s voi vaihtaa niiden välillä näin usein.

note: context: Switch between tasks every ___ minutes
en: Switch between tasks every
fi: Vaihda tehtävien välillä joka

note: checkpoint every X
en: This controls how often tasks save their state to disk, so that they later can be continued from that point.
fi: Tämä määrittelee sen, kuinka usein tehtävät tallentavat tilansa levylle, jotta niitä voidaan jatkaa myöhemmin siitä kohdasta.

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: Request tasks to checkpoint at most every
fi: Pyydä tarkistuspiste enintään joka

note: context: Request tasks to checkpoint at most every ___ seconds
en: seconds
fi: sekunti

note: leave non-GPU tasks in memory while suspended
en: Leave non-GPU tasks in memory while suspended
fi: Jätä muut kuin GPU tehtävät muistiin hyllytyksen ajaksi

en: If checked, suspended tasks stay in memory, and resume with no work lost. If unchecked, suspended tasks are removed from memory, and resume from their last checkpoint.
fi: Jos valittuna, hyllytetyt työt pysyvät muistissa eikä työtä menetetä jatkettaessa laskentaa. Jos ei valittuna, hyllytetyt työt poistetaan muistista ja jatketaan viimeisestä tarkistuspisteestä.

note: work buffer min work buffer
en: Store at least enough tasks to keep the computer busy for this long.
fi: Varastoi tarpeeksi työtä pitääksesi koneen työssä näin kauan.

note: context: Store at least ___ days of work
en: Store at least
fi: Varastoi vähintään

note: context: Store at least ___ days of work context: Store up to an additional ___ days of work
en: days of work
fi: päiväksi työtä

note: work buffer additional
en: Store additional tasks above the minimum level.  Determines how much work is requested when contacting a project.
fi: Varastoi lisäksi työtä minimitason yli. Määrittää, kuinka paljon työtä pyydetään otettaessa yhteyttä projektiin.

note: context: Store up to an additional ___ days of work
en: Store up to an additional
fi: Varastoi lisäksi

note: context: Store at least ___ days of work
en: days and up to an additional
fi: päivää ja lisäksi

en: To suspend by time of day, see the "Daily Schedules" section.
fi: Hyllyttääksesi tiettynä aikana päivästä, katso "Päivittäiset toiminnot" kohtaa.

en: Network usage
fi: Verkon käyttö

note: download rate
en: Limit the download rate of file transfers.
fi: Rajoita tiedostojen siirron latausnopeutta.

en: Limit download rate to
fi: Rajoita latausnopeus arvoon

en: KB/second
fi: kt/sekunti

note: upload rate
en: Limit the upload rate of file transfers.
fi: Rajoita tiedostojen siirron lähetysnopeutta.

en: Limit upload rate to
fi: Rajoita lähetysnopeus arvoon

en: Example: %s should transfer at most 2000 MB of data every 30 days.
fi: Esimerkki: %s siirtää enintään 2000 Mt 30 päivän aikana.

en: Limit usage to
fi: Rajoita käyttö

en: MB every
fi: Mt joka

en: days
fi: vrk

en: To limit transfers by time of day, see the "Daily Schedules" section.
fi: Rajoittaaksesi siirtoja tiettynä aikana päivästä, katso "Päivittäiset toiminnot" kohtaa.

note: Context: heading for a group of miscellaneous preferences
en: Other
fi: Muu

en: Check this only if your Internet provider modifies image files. Skipping verification reduces the security of %s.
fi: Valitse tämä vain jos operaattorisi muokkaa kuvatiedostoja. Varmentamisen ohittaminen heikentää %s :n turvallisuutta.

en: Skip data verification for image files
fi: Ohita kuvatiedostojen varmennus

note: confirm before connecting
en: Confirm before connecting to Internet
fi: Pyydä vahvistus ennen internet-yhteyden avaamista

en: Useful only if you have a modem, ISDN or VPN connection.
fi: Käytännöllinen vain, jos on modeemi-, ISDN- tai VPN-yhteys.

note: disconnect when done
en: Disconnect when done
fi: Katkaise yhteys lopuksi

en: Disk usage
fi: Levyn käyttö

en: Limit the total amount of disk space used by %s.
fi: Rajoita %s :n käyttämää kokonaislevytilaa.

en: Use no more than
fi: Älä käytä enempää kuin

en: GB
fi: Gt

en: Limit disk usage to leave this much free space on the volume where %s stores data.
fi: Rajoita levynkäyttöä jättämällä näin paljon vapaata tilaa osiolle, jonne %s tallentaa dataa.

en: Leave at least
fi: Jätä vähintään

en: GB free
fi: Gt vapaata

en: Limit the percentage of disk space used by %s on the volume where it stores data.
fi: Rajoita %s :n prosentuaalista levytilaa osiolla, jonne se tallentaa dataa.

en: % of total
fi: % kokonaismäärästä

en: %s will use the most restrictive of the above settings
fi: %s käyttää ylläolevista tiukinta asetusta

en: Limit the swap space (page file) used by %s.
fi: Rajoita %s käyttämää näennäismuistia (sivutustiedostoa).

en: Page/swap file: use at most
fi: Sivutus/näennäismuisti: käytä enintään

en: and
fi: ja

en: to
fi: -

en: Compute only during a particular period each day.
fi: Laske vain tiettynä aikana joka päivä.

en: Compute only between
fi: Laske vain välillä

en: Day-of-week override
fi: Viikonpäivän ohitus

en: Override the times above on the selected days:
fi: Ohita ylläolevat ajat valittuina päivinä:

en: Monday
fi: Maanantai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Thursday
fi: Torstai

en: Transfer files only during a particular period each day.
fi: Siirrä tiedostoja vain tiettynä aikana joka päivä.

en: Transfer files only between
fi: Siirrä tiedostoja vain välillä

en: %s Diagnostic Log Flags
fi: %s diagnostiikkalokin liput

en: These flags enable various types of diagnostic messages in the Event Log.
fi: Nämä liput ottavat käyttöön eri tyypin diagnostiikkaviestejä tapahtumalokissa.

en: More info ...
fi: Lisää tietoa ...

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Restore default settings
fi: Palauta oletusasetukset

en: Apply
fi: Käytä

en: Save all values
fi: Tallenna kaikki arvot

en: %s - Event Log
fi: %s - Tapahtumaloki

note: Create List Pane Items
en: Project
fi: Projekti

en: Time
fi: Aika

en: Message
fi: Viesti

en: &Show only this project
fi: &Näytä vain tämä projekti

en: Copy &All
fi: Kopioi &kaikki

en: Copy all the messages to the clipboard.
fi: Kopioi kaikki viestit leikepöydälle.

en: Copy &Selected
fi: Kopioi &valitut

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or command key while clicking on messages.
fi: Kopioi valitut viestit leikepöydälle. Voit valita useampia viestejä pitämällä shift- tai command-näppäintä pohjassa samalla kun napsautat viestiä.

en: Copy the selected messages to the clipboard. You can select multiple messages by holding down the shift or control key while clicking on messages.
fi: Kopioi valitut viestit leikepöydälle. Voit valita useampia viestejä pitämällä shift- tai control-näppäintä pohjassa samalla kun napsautat viestiä.

en: &Close
fi: &Sulje

en: Show all &messages
fi: Näytä kaikki &viestit

en: Show messages for all projects
fi: Näytä kaikkien projektien viestit

en: Show only the messages for the selected project
fi: Näytä vain valitun projektin viestit

en: Shows messages of all types (information, alerts, etc.)
fi: Näyttää kaikki viestityypit (tiedot, hälytykset, jne.)

en: Shows only the messages that are alerts
fi: Näyttää vain viestit, jotka ovat hälytyksiä

en: Show only the messages that are alerts
fi: Näytä vain viestit, jotka ovat hälytyksiä

en: %s - Exclusive Applications
fi: %s - Erityissovellukset

en: Suspend processor and network usage when these applications are running:
fi: Hyllytä prosessori- ja verkkokäyttö kun nämä sovellukset ovat käynnissä:

en: Add...
fi: Lisää...

en: Add an application to this list
fi: Lisää sovellus tähän listaan

en: Remove
fi: Poista

en: Remove an application from this list
fi: Poista sovellus tästä listasta

en: Suspend GPU usage when these applications are running:
fi: Hyllytä GPU näiden sovellusten ollessa käynnissä:

en: For advanced options, refer to
fi: Lisäasetukset, katso

en: shows the preferences web page
fi: näyttää asetusten nettisivun

note: TODO: fill in the default directory for MSW TODO: fill in the default directory for Linux
en: Choose application or enter file name
fi: Valitse sovellus tai anna tiedostonimi

en: Name of application to add?
fi: Lisättävän sovelluksen nimi?

en: Add exclusive app
fi: Lisää erityissovellus

en: '%s' is already in the list.
fi: "%s" on jo listalla.

en: Add Exclusive App
fi: Lisää erityissovellus

en: %s - Exit Confirmation
fi: %s - Lopettamisen vahvistus

en: You have requested to exit the %s,
    which allows you to view and manage
    the tasks running on your computer.
    
    If you also want to stop running the tasks,
    choose from the following options:
fi: Haluat lopettaa %s:n,
    jolla voit katsoa ja hallinnoida
    käynnissä olevia tehtäviä koneellasi.
    
    Jos haluat lopettaa myös tehtävien suorittamisen,
    niin valitse seuraavista vaihtoehdoista:

en: This will shut down %s and its tasks until the
    %s is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
fi: Tämä sulkee  %s ja kaikki tehtävät kunnes
    %s on jälleen käynnissä.
    
    Useimmissa tapauksissa on parempi sulkea  %s ikkuna
    kuin sulkea sovellus; tämä sallii  %s pakettien
    suorituksen asetuksissa valittuina aikoina.

en: This will shut down %s and its tasks until either the
    %s or the %s screen saver is run again.
    
    In most cases, it is better just to close the %s window
    rather than to exit the application; that will allow %s to run its
    tasks at the times you selected in your preferences.
fi: Tämä sammuttaa %s:n ja kaikki sen työpaketit kunnes joko
    %s -sovellus tai %s -näytönsäästäjä käynnistyy jälleen.
    
    Useimmissa tapauksissa on parempi sulkea %s -ikkuna
    kuin lopettaa sovellus kokonaan; siten %s pysyy käynnissä ja
    työpakettien suoritus jatkuu asetusten mukaisesti.

en: Stop running tasks when exiting the %s
fi: Lopeta pakettien suoritus kun %s lopetetaan

en: Remember this decision and do not show this dialog.
fi: Muista valinta äläkä näytä tätä uudelleen.

en: Don't show this dialog again.
fi: Älä näytä tätä uudelleen.

en: %s Column Selection
fi: %s Sarakevalinta

en: Select which columns %s should show.
fi: Valitse mitkä sarakkeet %s tulisi näyttää.

en: Are you sure you want to reset all list columns to the default configurations?
fi: Haluatko varmasti palauttaa kaikki sarakkeet oletusasetuksiinsa?

en: Confirm defaults
fi: Vahvista oletukset

en: Don't request tasks for
fi: Älä pyydä työtä prosessorille

en: Project preference
fi: Projektiasetukset

en: Account manager preference
fi: Tilihallitsijan asetukset

en: Project has no apps for
fi: Projektilla ei ole sovelluksia prosessorille

en: Client configuration excludes
fi: Ohjelman asetukset eivät salli prosessoria

en: %s task request deferred for
fi: %s työn pyytämistä lykätty

en: %s task request deferral interval
fi: %s työn pyytämisen lykkäysaikaväli

note: set dialog title
en: Properties of project
fi: Tietoja projektista

en: User name
fi: Käyttäjänimi

en: Team name
fi: Tiiminimi

en: Resource share
fi: Resurssien jako

en: Scheduler RPC deferred for
fi: RPC-aikataulutusta lykätty

en: File downloads deferred for
fi: Tiedoston latausta lykätty

en: File uploads deferred for
fi: Tiedoston lähetystä lykätty

en: Computer ID
fi: Tietokoneen tunniste

en: Non CPU intensive
fi: Ei prosessorikuormittava

en: yes
fi: kyllä

en: Suspended via GUI
fi: Hyllytetty käyttöliittymän kautta

en: no
fi: ei

en: Don't request tasks
fi: Älä pyydä työtä

en: Scheduler call in progress
fi: Pyyntö aikatauluttajalle käynnissä

en: Trickle-up pending
fi: Väliaikaviesti odottaa

en: Host location
fi: Koneen sijainti

en: default
fi: oletus

en: Added via account manager
fi: Lisätty tilihallitsijan kautta

en: Remove when tasks done
fi: Poista pakettien valmistuttua

en: Ended
fi: Päättynyt

en: Tasks completed
fi: Valmistuneet tehtävät

en: Tasks failed
fi: Epäonnistuneet tehtävät

en: Credit
fi: Pisteet

en: User
fi: Käyttäjä

en: %s total, %s average
fi: %s kaikkiaan, %s keskimäärin

en: Host
fi: Kone

en: Scheduling
fi: Aikataulutus

en: Scheduling priority
fi: Aikataulutusprioriteetti

en: Duration correction factor
fi: Korjauskerroin

en: Last scheduler reply
fi: Viimeisin aikatauluttajan vastaus

en: Properties of task
fi: Tiedot työpaketista

en: Application
fi: Sovellus

en: Name
fi: Nimi

en: State
fi: Tila

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Report deadline
fi: Raportoinnin takaraja

en: Resources
fi: Resurssit

en: Estimated computation size
fi: Arvioitu laskentakoko

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: CPU time
fi: Suoritinaika

en: CPU time since checkpoint
fi: Prosessoriaika viimeisestä tarkistuspisteestä

en: Elapsed time
fi: Kulunut aika

en: Estimated time remaining
fi: Arvioitu jäljellä oleva aika

en: Fraction done
fi: Suoritettu osuus

en: Virtual memory size
fi: Virtuaalimuistin koko

en: Working set size
fi: Työjoukon koko

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Process ID
fi: Prosessin tunniste

en: Progress rate
fi: Edistysmisnopeus

en: per hour
fi: tunnissa

en: per minute
fi: minuutissa

en: per second
fi: sekunnissa

en: Executable
fi: Suoritettava

en: Local:
fi: Paikallinen:

en: Options
fi: Asetukset

en: Language:
fi: Kieli:

en: What language should BOINC use?
fi: Mitä kieltä BOINCin tulisi käyttää?

en: Notice reminder interval:
fi: Ilmoitusten muistutusväli:

en: How often should BOINC remind you of new notices?
fi: Kuinka usein BOINC muistuttaa uusista ilmoituksista?

en: Run Manager at login?
fi: Käynnistä Manager kirjauduttaessa?

en: Run the BOINC Manager when you log on.
fi: Käynnistä BOINC Manager kun kirjaudut.

en: Run the client?
fi: Aja ohjelma?

en: Run the client when launching the Manager.
fi: Aja ohjelma kun Manager käynnistetään.

en: Enable Manager exit dialog?
fi: Salli Managerin lopetusikkuna?

en: Display the exit dialog when shutting down the Manager.
fi: Näytä lopetusikkuna kun Manageria sammutetaan.

en: Enable Client shutdown dialog?
fi: Salli ohjelman sammutusikkuna?

en: Display confirmation dialog when shutting down the connected client.
fi: Näytä vahvistusikkuna kun yhdistetty ohjelma sammutetaan.

en: Show status in menu bar?
fi: Näytä tila valikkopalkissa?

en: Display a status icon in the system menu bar.
fi: Näyttää tilakuvakkeen järjestelmän valikkopalkissa.

en: Dial-up and Virtual Private Network settings
fi: Puhelinverkko- ja VPN-asetukset

en: &Set Default
fi: &Aseta oletus

en: &Clear Default
fi: &Tyhjennä oletus

en: Default Connection:
fi: Oletusyhteys:

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Connect via HTTP proxy server
fi: Yhdistä HTTP proxypalvelimen kautta

en: HTTP Proxy Server Configuration
fi: HTTP proxypalvelimen asetukset

en: Address:
fi: Osoite:

en: Port:
fi: Portti:

en: Don't use proxy for:
fi: Älä käytä proxya:

en: Leave these blank if not needed
fi: Jätä tyhjäksi jos ei tarvita

en: User Name:
fi: Käyttäjänimi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Connect via SOCKS proxy server
fi: Yhdistä SOCKS proxypalvelimen kautta

en: SOCKS Proxy Server Configuration
fi: SOCKS proxypalvelimen asetukset

en: always
fi: aina

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: 6 hours
fi: 6 tuntia

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: never
fi: ei koskaan

en: %s - Language Selection
fi: %s - Kielen valinta

en: The %s's language has been changed.  In order for this change to take effect, you must restart the %s.
fi: %s:n kieli on vaihdettu.  Jotta muutos tulee voimaan, %s pitää käynnistää uudelleen.

en: %s - Select Computer
fi: %s - Valitse tietokone

en: Another instance of %s is already running 
    on this computer.  Please select a client to monitor.
fi: Toinen instanssi %s:sta on jo käynnissä 
    tässä koneessa.  Valitse ohjelma seurataksesi.

en: Host name:
fi: Konenimi:

en: Message boards
fi: Keskustelupalstat

en: Correspond with other users on the SETI@home message boards
fi: Keskustele muiden käyttäjien kanssa SETI@homen keskustelupalstoilla

en: Help
fi: Apua

en: Ask questions and report problems
fi: Kysy kysymyksiä ja raportoi ongelmista

en: Your account
fi: Tilisi

en: View your account information and credit totals
fi: Katso tilisi tietoja ja kokonaispisteitäsi

en: Your preferences
fi: Asetuksesi

en: View and modify your SETI@home account profile and preferences
fi: Tarkastele ja muokkaa SETI@homen tilin profiilia ja asetuksia

en: Your results
fi: Tuloksesi

en: View your last week (or more) of computational results and work
fi: Katsele viime viikon (tai pidemmältä ajalta) laskentatuloksia ja töitä

en: Your computers
fi: Tietokoneesi

en: View a listing of all the computers on which you are running SETI@Home
fi: Selaa tietokoneitasi, joilla osallistut SETI@Homeen

en: Your team
fi: Tiimisi

en: View information about your team
fi: Katsele tiimisi tietoja

en: Common questions
fi: Yleiset kysymykset

en: Read the Einstein@Home Frequently Asked Question list
fi: Lue Einstein@Homen usein kysyttyjen kysymysten listaa

en: Screensaver info
fi: Näytönsäästäjän tiedot

en: Read a detailed description of the Einstein@Home screensaver
fi: Lue yksityiskohtaiset tiedot Einstein@Homen näytönsäästäjästä

en: Correspond with admins and other users on the Einstein@Home message boards
fi: Keskustele ylläpitäjien ja muiden käyttäjien kanssa Einstein@Home -keskustelupalstoilla

en: Einstein status
fi: Einsteinin tila

en: Current status of the Einstein@Home server
fi: Einstein@Homen palvelimen tämänhetkinen tila

en: Report problems
fi: Raportoi ongelmista

en: A link to the Einstein@Home problems and bug reports message board
fi: Linkki Einstein@Homen keskustelupalstalle, jossa raportoidaan ongelmista ja virheistä

en: View and modify your Einstein@Home account profile and preferences
fi: Tarkastele ja muokkaa Einstein@Homen tilin profiilia ja asetuksia

en: Account summary
fi: Tilin yhteenveto

en: View a listing of all the computers on which you are running Einstein@Home
fi: Selaa tietokoneitasi, joilla osallistut Einstein@Homeen

en: LIGO project
fi: LIGO projekti

en: The home page of the Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) project
fi: Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) -projektin kotisivu

en: GEO-600 project
fi: GEO-600 projekti

en: The home page of the GEO-600 project
fi: GEO-600 -projektin kotisivu

en: Team
fi: Tiimi

en: Info about your Team
fi: Tietoja tiimistäsi

en: Get help for climateprediction.net
fi: Hae apua climateprediction.netiin

en: News
fi: Uutiset

en: climateprediction.net News
fi: climateprediction.net uutiset

en: View your account information, credits, and trickles
fi: Katso tilitietojasi, pisteitäsi ja väliaikaviestejä

en: Info about your team
fi: Tietoja tiimistäsi

en: Search for help in our help system
fi: Etsi apua järjestelmästämme

en: Global Statistics
fi: Maailmanlaajuiset tilastot

en: Summary statistics for World Community Grid
fi: Kokonaistilastot World Community Gridille

en: My Grid
fi: Minun Gridini

en: Your statistics and settings
fi: Tilastosi ja asetuksesi

en: Device Profiles
fi: Laiteprofiilit

en: Update your device settings
fi: Päivitä laiteasetuksesi

en: Research
fi: Tutkimus

en: Learn about the projects hosted at World Community Grid
fi: Hanki tietoja World Community Grid -projekteista

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Your tasks
fi: Pakettisi

en: Version Update
fi: Versiopäivitys

en: There is no new version of %s available for download.
fi: Ohjelmasta %s ei ole uutta versiota ladattavissa.

en: %s is not connected to the client
fi: %s ei ole yhteydessä ohjelmaan

en: Close
fi: Sulje

en: Missing application
fi: Puuttuva sovellus

en: Please download and install the CoRD application from http://cord.sourceforge.net
fi: Lataa ja asenna CoRD-sovellus osoitteesta http://cord.sourceforge.net

en: on batteries
fi: akkukäytöllä

en: computer is in use
fi: tietokone on käytössä

en: user request
fi: käyttäjän pyytämä

en: time of day
fi: aika päivästä

en: CPU benchmarks in progress
fi: suorituskykytestit käynnissä

en: need disk space - check preferences
fi: tarvitaan levytilaa - tarkista asetukset

en: computer is not in use
fi: tietokone ei ole käytössä

en: starting up
fi: käynnistetään

en: an exclusive app is running
fi: erityisohjelma käynnissä

en: CPU is busy
fi: CPU varattu

en: network bandwidth limit exceeded
fi: verkon latausraja ylitetty

en: requested by operating system
fi: käyttöjärjestelmän pyytämä

en: unknown reason
fi: tuntematon syy

en: GPU missing,
fi: Näytönohjain puuttuu,

en: New
fi: Uusi

en: Download failed
fi: Lataus epäonnistui

en: Downloading
fi: Ladataan

en:  (suspended -
fi:  (hyllytetty -

en: Project suspended by user
fi: Projekti on käyttäjän hyllyttämä

en: Task suspended by user
fi: Tehtävä on käyttäjän hyllyttämä

note: an NCI process can be running even though computation is suspended (because of <dont_suspend_nci>
en: Suspended -
fi: Hyllytetty -

en: GPU suspended -
fi: GPU hyllytetty -

en: Waiting for memory
fi: Odottaa muistia

en: Waiting for shared memory
fi: Odottaa jaettua muistia

en: Running
fi: Suoritetaan

en:  (non-CPU-intensive)
fi:  (ei prosessorikuormittava)

en: Waiting to run
fi: Odottaa suorittamista

en: Ready to start
fi: Valmiina aloitettavaksi

en: Postponed:
fi: Lykätty:

en: Postponed
fi: Lykätty

en: Waiting for network access
fi: Odottaa pääsyä verkkoon

en: Computation error
fi: Laskentavirhe

en: Upload failed
fi: Lähetys epäonnistui

en: Uploading
fi: Lähetetään

en: Aborted by user
fi: Käyttäjän hylkäämä

en: Aborted by project
fi: Projektin hylkäämä

en: Aborted: not started by deadline
fi: Hylätty: ei ehditty aloittaa ennen takarajaa

en: Aborted: task disk limit exceeded
fi: Hylätty: paketin levyraja saavutettu

en: Aborted: run time limit exceeded
fi: Hylätty: suoritusajan raja saavutettu

en: Aborted: memory limit exceeded
fi: Hylätty: muistiraja saavutettu

en: Aborted
fi: Hylätty

en: Acknowledged
fi: Hyväksytty

en: Ready to report
fi: Valmiina raportoitavaksi

en: Error: invalid state '%d'
fi: Virhe: virheellinen tila "%d"

en: No Internet connection
fi: Internetyhteys puuttuu

en: Please connect to the Internet and try again.
fi: Avaa internetyhteys ja yritä uudelleen.

en: Project not found
fi: Projektia ei löydy

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based project.
    
    Please check the URL and try again.
fi: Antamasi URL-osoite ei kuulu BOINC-projektille.
    
    Tarkista URL-osoite ja yritä uudelleen.

en: Account manager not found
fi: Tilihallitsijaa ei löydy

en: The URL you supplied is not that of a BOINC-based account
    manager.
    
    Please check the URL and try again.
fi: Antamasi URL-osoite ei kuulu BOINCin
    tilihallitsijalle.
    
    Tarkista URL-osoite ja yritä uudelleen.

en: Login Failed.
fi: Kirjautuminen epäonnistui.

en: Check the username and password, and try again.
fi: Tarkista käyttäjänimi ja salasana.

en: Check the email address and password, and try again.
fi: Tarkista sähköpostiosoite ja salasana.

en: more...
fi: lisää...

en: Choose a project
fi: Valitse projekti

en: To choose a project, click its name or type its URL below.
fi: Valitse projekti listasta napsauttamalla nimeä tai kirjoita sen URL-osoite.

en: Categories:
fi: Kategoriat:

en: Projects:
fi: Projektit:

en: Project details
fi: Projektitiedot

en: Research area:
fi: Tutkimusala:

en: Organization:
fi: Organisaatio:

en: Web site:
fi: Nettisivu:

en: Supported systems:
fi: Tuetut järjestelmät:

en: Supports Microsoft Windows
fi: Tukee Microsoft Windowsia

en: Supports Mac OS X
fi: Tukee Mac OS X -järjestelmää

en: Supports Linux on Intel
fi: Tukee Linuxia Intelillä

en: Supports Android
fi: Tukee Androidia

en: Supports FreeBSD
fi: Tukee FreeBSD:tä

en: Supports Linux on ARM (e.g. Raspberry Pi)
fi: Tukee Linuxia ARM:lla (esim. Raspberry Pi)

en: Supports NVIDIA GPUs
fi: Tukee NVIDIA GPU:ta

en: Supports AMD GPUs
fi: Tukee AMD GPU:ta

en: Supports Intel GPUs
fi: Tukee Intelin GPU:ta

en: Supports VirtualBox
fi: Tukee VirtualBoxia

en: Project URL:
fi: Projektin URL-osoite:

note: Populate the list control with the list of project names that belong to either the specific category or all of them. cycle through all projects
en: All
fi: Kaikki

en: This project may not have work for your type of computer.  Do you want to add it anyway?
fi: Tällä projektilla ei ehkä ole työtä tietokoneesi tyypille.  Lisätäänkö se kuitenkin?

en: You already added this project. Please choose a different project.
fi: Olet jo liittynyt tähän projektiin. Valitse toinen projekti.

en: Communicating with project
    Please wait...
fi: Ollaan yhteydessä projektiin
    Odota...

en: Required files not found on the server.
fi: Palvelimelta ei löydy tarvittavia tiedostoja.

en: An internal server error has occurred.
fi: Palvelimella on tapahtunut virhe.

en: Welcome to %s.
fi: Tervetuloa %s -projektiin.

en: You have volunteered to compute for this project:
fi: Suoritat laskentaa tälle projektille:

en: Name:
fi: Nimi:

en: To continue, click Next.
fi: Jatka napsauttamalla Seuraava.

en: Network communication failure
fi: Verkkoyhteys epäonnistui

en: The World Community Grid - BOINC software failed to communicate
    over the Internet. The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network or modem connection
    and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking the World Community
    Grid - BOINC software.  Configure your personal firewall to let
    BOINC and BOINC Manager communicate on port 80 and port 443,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
fi: The World Community Grid - BOINC-ohjelmisto ei onnistunut saamaan
    yhteyttä internetiin. Yleisimmät syyt ovat:
    
    1) Yhteysongelma.  Tarkista verkko- tai modeemiyhteys,
    napsauta Takaisin ja yritä uudelleen.
    
    2) Palomuuri on estänyt World Community Grid - BOINC
    -ohjelmiston.  Muokkaa palomuurisi asetuksia ja salli
    BOINCin ja BOINC Managerin ottaa yhteys porttiin 80 ja porttiin 443,
    napsauta Takaisin ja yritä uudelleen.
    
    3) Käytät proxy-palvelinta.
    Napsauta Seuraava ja muokkaa BOINCin proxy-asetuksia.

en: BOINC failed to communicate on the Internet.
    The most likely reasons are:
    
    1) Connectivity problem.  Check your network
    or modem connection and then click Back to try again.
    
    2) Personal firewall software is blocking BOINC.
    Configure your personal firewall to let BOINC and
    BOINC Manager communicate on port 80,
    then click Back to try again.
    
    3) You are using a proxy server.
    Click Next to configure BOINC's proxy settings.
fi: BOINC-ohjelmisto ei onnistunut saamaan
    yhteyttä internetiin. Yleisimmät syyt ovat:
    
    1) Yhteysongelma.  Tarkista verkko- tai modeemiyhteys,
    napsauta Takaisin ja yritä uudelleen.
    
    2) Palomuuri on estänyt BOINC-ohjelmiston.
    Muokkaa palomuurisi asetuksia ja salli BOINCin
    ja BOINC Managerin ottaa yhteys porttiin 80,
    napsauta Takaisin ja yritä uudelleen.
    
    3) Käytät proxy-palvelinta.
    Napsauta Seuraava ja muokkaa BOINCin proxy-asetuksia.

en: Proxy configuration
fi: Proxy-asetukset

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Autodetect
fi: Automaattitunnistus

en: I agree to the terms of use.
fi: Hyväksyn käyttöehdot.

en: I do not agree to the terms of use.
fi: En hyväksy käyttöehtoja.

en: Terms of Use
fi: Käyttöehdot

en: Please read the following terms of use:
fi: Lue nämä käyttöehdot:

en: Project temporarily unavailable
fi: Projekti tilapäisesti poissa käytöstä

en: The project is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
fi: Projekti on tilapäisesti poissa käytöstä.
    
    Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Account manager temporarily unavailable
fi: Tilihallitsija tilapäisesti poissa käytöstä

en: The account manager is temporarily unavailable.
    
    Please try again later.
fi: Tilihallitsija on tilapäisesti poissa käytöstä.
    
    Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Please specify an account key to continue.
fi: Anna tiliavaimesi jatkaaksesi.

en: Invalid Account Key; please enter a valid Account Key
fi: Virheellinen tiliavain; anna kunnollinen tiliavain

en: Validation conflict
fi: Vahvistusristiriita

en: Please specify an email address
fi: Anna sähköpostiosoite

en: Invalid email address; please enter a valid email address
fi: Virheellinen sähköpostiosoite; anna kunnollinen sähköpostiosoite

en: Missing URL
fi: URL-osoite puuttuu

en: Please specify a URL.
    For example:
    http://www.example.com/
fi: Anna URL-osoite.
    Esimerkiksi:
    http://www.esimerkki.fi/

en: Invalid URL
fi: Virheellinen URL-osoite

en: Please specify a valid URL.
    For example:
    http://boincproject.example.com
fi: Anna kunnollinen URL-osoite.
    Esimerkiksi:
    http://boincprojekti.esimerkki.fi

en: '%s' does not contain a valid host name.
fi: "%s" ei sisällä kunnollista konenimeä.

en: '%s' does not contain a valid path.
fi: "%s" ei sisällä kunnollista polkua.

note: Setup View
en: Commands
fi: Komennot

en: Copy all messages
fi: Kopioi kaikki viestit

en: Copy selected messages
fi: Kopioi valitut viestit

en: Show only this project
fi: Näytä vain tämä projekti

en: Show only the messages for the selected project.
fi: Näytä vain valitun projektin viestit.

en: Messages
fi: Viestit

en: Copying all messages to the clipboard...
fi: Kopioidaan kaikki viestit leikepöydälle...

en: Copying selected messages to the clipboard...
fi: Kopioidaan valitut viestit leikepöydälle...

en: Filtering messages...
fi: Suodatetaan viestejä...

en: Show all messages
fi: Näytä kaikki viestit

en: Show messages for all projects.
fi: Näytä kaikkien projektien viestit.

en: Fetching notices; please wait...
fi: Noudetaan ilmoituksia, odota...

en: There are no notices at this time.
fi: Tällä hetkellä ei ole ilmoituksia.

en: Notices
fi: Ilmoitukset

en: Update
fi: Päivitä

en: Report all completed tasks, get latest credit, get latest preferences, and possibly get more tasks.
fi: Raportoi kaikki valmiit työpaketit, hae viimeisimmät pisteet ja asetukset sekä mahdollisesti lisää paketteja.

en: Suspend
fi: Hyllytä

en: Suspend tasks for this project.
fi: Hyllytä tämän projektin tehtävät.

en: No new tasks
fi: Ei uusia töitä

en: Don't get new tasks for this project.
fi: Älä lataa uusia töitä tälle projektille.

en: Reset project
fi: Nollaa projekti

en: Delete all files and tasks associated with this project, and get new tasks.  You can update the project first to report any completed tasks.
fi: Poista kaikki tämän projektit tiedostot ja työpaketit sekä lataa uusia paketteja.  Voit ensin päivittää projektin raportoidaksesi valmiit paketit.

en: Remove this project.  Tasks in progress will be lost (use 'Update' first to report any completed tasks).
fi: Poista tämä projekti.  Laskennassa olevat paketit menetetään (käytä Päivitä-nappia ensin raportoidaksesi valmiit paketit).

en: Properties
fi: Tiedot

en: Show project details.
fi: Näytä projektin tiedot.

en: Account
fi: Tili

en: Work done
fi: Pisteet

en: Avg. work done
fi: Keskim. pisteet

en: Status
fi: Tila

en: Projects
fi: Projektit

en: Are you sure you want to reset project '%s'?
fi: Haluatko nollata "%s" projektin?

en: Reset Project
fi: Nollaa projekti

en: Are you sure you want to remove project '%s'?
fi: Haluatko poistaa projektin "%s"?

en: Remove Project
fi: Poista projekti

en: Resume tasks for this project.
fi: Jatka tämän projektin suorittamista.

en: Allow new tasks
fi: Salli uusi työ

en: Allow fetching new tasks for this project.
fi: Salli tämän projektin ladata uusia työpaketteja.

en: Don't fetch new tasks for this project.
fi: Älä salli tämän projektin ladata uusia työpaketteja.

en: Requested by user
fi: Käyttäjän pyytämä

en: To fetch work
fi: Noudetaan työtä

en: To report completed tasks
fi: Raportoidaan valmiit paketit

en: To send trickle-up message
fi: Lähetetään väliaikaviestiä

en: Requested by account manager
fi: Tilihallitsijan pyytämä

en: Project initialization
fi: Projektin alustus

en: Requested by project
fi: Projektin pyytämä

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en: Suspended by user
fi: Käyttäjän hyllyttämä

en: Won't get new tasks
fi: Älä lataa uutta työtä

en: Project ended - OK to remove
fi: Projekti päättynyt - voi poistaa

en: Will remove when tasks done
fi: Poistuu paketin valmistuttua

en: Scheduler request pending
fi: Odotetaan pyyntöä aikatauluttajalle

en: Scheduler request in progress
fi: Suoritetaan pyyntöä aikatauluttajalle

en: Trickle up message pending
fi: Väliaikaviesti odottaa

en: Communication deferred
fi: Yhteyttä lykätty

en: Total disk usage
fi: Levyn kokonaiskäyttö

en: Disk usage by BOINC projects
fi: BOINC-projektien levynkäyttö

en: no projects: 0 bytes used
fi: ei projekteja: 0 tavua käytetty

en: used by BOINC:
fi: BOINCin käytössä:

en: free, available to BOINC:
fi: vapaana, BOINCin käytettävissä:

en: free, not available to BOINC:
fi: vapaana, ei BOINCin käytettävissä:

en: free:
fi: vapaana:

en: used by other programs:
fi: muiden ohjelmien käytössä:

en: User Total
fi: Käyttäjän kokonaispisteet

en: User Average
fi: Käyttäjän keskiarvo

en: Host Total
fi: Koneen kokonaispisteet

en: Host Average
fi: Koneen keskiarvo

en: Last update: %.0f days ago
fi: Viimeisin päivitys: %.0f päivää sitten

en: Show user total
fi: Näytä käyttäjän kokonaispisteet

en: Show total credit for user
fi: Näytä käyttäjän kokonaispisteet

en: Show user average
fi: Näytä käyttäjän keskiarvo

en: Show average credit for user
fi: Näytä käyttäjän keskimääräiset pisteet

en: Show host total
fi: Näytä koneen kokonaispisteet

en: Show total credit for host
fi: Näytä koneen kokonaispisteet

en: Show host average
fi: Näytä koneen keskiarvo

en: Show average credit for host
fi: Näytä koneen keskimääräiset pisteet

en: < &Previous project
fi: < &Edellinen projekti

en: Show chart for previous project
fi: Näytä edellisen projektin taulukko

en: &Next project >
fi: &Seuraava projekti >

en: Show chart for next project
fi: Näytä seuraavan projektin taulukko

en: Hide project list
fi: Piilota projektilista

en: Use entire area for graphs
fi: Käytä koko alue grafiikalle

en: Mode view
fi: Näkymä

en: One project
fi: Yksi projekti

en: Show one chart with selected project
fi: Näytä yksi kaavio valitulle projektille

en: All projects (separate)
fi: Kaikki projektit (erikseen)

en: Show all projects, one chart per project
fi: Näytä kaikki projektit, yksi kaavio jokaiselle

en: All projects (together)
fi: Kaikki projektit (yhdessä)

en: Show one chart with all projects
fi: Näytä kaikki projektit yhdellä kaaviolla

en: All projects (sum)
fi: Kaikki projektit (summattu)

en: Show one chart with sum of projects
fi: Näytä kaikki projektit summattuna yhdellä kaaviolla

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Show project list
fi: Näytä projektilistaus

en: Uses smaller area for graphs
fi: Käyttää pienempää aluetta grafiikalle

en: Retry Now
fi: Yritä uudelleen

en: Retry the file transfer now
fi: Yritä tiedostonsiirtoa nyt

en: Abort Transfer
fi: Keskeytä siirto

en: Abort this file transfer.  You won't get credit for the task.
fi: Keskeytä tämä tiedostosiirto.  Et saa paketista pisteitä.

en: File
fi: Tiedosto

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Size
fi: Koko

en: Elapsed
fi: Kulunut

en: Remaining (estimated)
fi: Jäljellä (arvio)

en: Speed
fi: Nopeus

en: Transfers
fi: Siirrot

en: Network activity is suspended -
fi: Verkon toiminta hyllytetty -

en: .
    You can enable it using the Activity menu.
fi: .
    Voit sallia sen Toiminta-valikosta.

en: Are you sure you want to abort this file transfer '%s'?
    NOTE: Aborting a transfer will invalidate a task and you
    will not receive credit for it.
fi: Haluatko keskeyttää tämän tiedoston siirron: "%s"?
    HUOMAA: Siirron keskeyttäminen ei vahvista pakettia
    etkä siis saa siitä pisteitä.

en: Abort File Transfer
fi: Keskeytä tiedoston siirto

en: Upload
fi: Lähetys

en: Download
fi: Lataus

en: retry in
fi: uudelleenyritys

en: failed
fi: epäonnistui

en: suspended
fi: hyllytetty

en: active
fi: aktiivinen

en: pending
fi: odottaa

en:  (project backoff:
fi:  (projektin viivyttämä:

en: Show active tasks
fi: Näytä suoritettavat paketit

en: Show only active tasks.
fi: Näytä vain suorituksessa olevat paketit.

en: Show graphics
fi: Näytä grafiikat

en: Show application graphics in a window.
fi: Näytä sovelluksen grafiikat ikkunassa.

en: Show VM Console
fi: Näytä VM konsoli

en: Show VM Console in a window.
fi: Näytä VM konsoli ikkunassa.

en: Suspend work for this result.
fi: Hyllytä tämä paketti.

en: Abort
fi: Hylkää

en: Abandon work on the result. You will get no credit for it.
fi: Hylkää työpaketti. Et saa siitä pisteitä.

en: Show task details.
fi: Näytä paketin tiedot.

en: Deadline
fi: Takaraja

en: Estimated Completion
fi: Arvioitu valmistuminen

en: Completion Before Deadline
fi: Valmistuminen ennen määräaikaa

en: Tasks
fi: Paketit

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %s, Status: %s)
fi: Haluatko varmasti hylätä paketin "%s"?
    (Suoritettu: %s, Tila: %s)

en: Are you sure you want to abort these %d tasks?
fi: Haluatko varmasti hylätä nämä %d paketit?

en: Abort task
fi: Hylkää paketti

en: Show all tasks
fi: Näytä kaikki paketit

en: Show all tasks.
fi: Näytä kaikki paketit.

en: Resume work for this task.
fi: Jatka tämän paketin laskentaa.

en: Suspend work for this task.
fi: Hyllytä tämä paketti.

en: Stop graphics
fi: Pysäytä grafiikat

en: Close application graphics window.
fi: Sulje sovelluksen grafiikkaikkunat.

en: Do you really want to cancel?
fi: Haluatko todella peruuttaa?

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Select the appearance of the user interface.
fi: Valitse käyttöliittymän ulkomuoto.

en: Advanced View...	Ctrl+Shift+A
fi: Laajennettu näkymä...	Ctrl+Shift+A

en: Display the advanced graphical interface.
fi: Näytä laajennettu graafinen käyttöliittymä.

en: Configure display options and proxy settings
fi: Muuta näytön ja proxyn asetuksia

en: Display diagnostic messages.
fi: Näytä diagnostiikkaviestit.

en: Show information about BOINC and %s
fi: Näytä tietoja BOINCista ja %s:sta

en: Default
fi: Oletus

en: Suspend Computing
fi: Hyllytä laskenta

en: Resume Computing
fi: Jatka laskentaa

en: Open a window to view notices from projects or BOINC
fi: Avaa ikkuna katsoaksesi ilmoituksia projektilta tai BOINCilta

en: Get help with %s
fi: Hae apua %s:iin

en: %s - Notices
fi: %s - Ilmoitukset

en: Using local preferences.
    Click "Use web prefs" to use web-based preferences from
fi: Käytetään paikallisia asetuksia.
    Napsauta "Käytä nettiasetuksia" käyttääksesi nettipohjaisia asetuksia paikasta

en: Using web-based preferences from
fi: Käytetään nettipohjaisia asetuksia paikasta

en: Set values and click Save to use local preferences instead.
fi: Anna arvot ja napsauta Tallenna käyttääksesi paikallisia asetuksia.

en: For additional settings, select Computing Preferences in the Advanced View.
fi: Lisää asetuksia valitsemalla Laskenta-asetukset laajennetussa näkymässä.

en: 'In use' means mouse/keyboard input in last
fi: 'Käytössä' tarkoittaa hiiren/näppäimistön aktiviteettiä viimeisimmän

en: GB of disk space
fi: Gt levytilasta

en: %s - Computing Preferences
fi: %s - Laskenta-asetukset

en: Discard all local preferences and use web-based preferences?
fi: Hylkää kaikki paikalliset asetukset ja käytä nettipohjaisia asetuksia?

en: Add Project
fi: Lisää projekti

en: Synchronize
fi: Synkronoi

en: Work done for this project
fi: Tälle projektille tehty työ

en: Volunteer for any or all of 30+ projects in many areas of science
fi: Osallistu yhteen tai useampaan yli 30:sta projektista tieteen monilla alueilla

en: Synchronize projects with account manager system
fi: Synkronoi projektit tilihallitsijajärjestelmän kanssa

note: TODO: Might want better wording for Project Selection Combo Box tooltip
en: Select a project to access with the controls below
fi: Valitse projekti käyttäen alla olevia painikkeita

en: Project Web Pages
fi: Projektin nettisivut

en: Project Commands
fi: Projektin komennot

en: Pop up a menu of web sites for project %s
fi: Ponnahdusvalikko projektin %s nettisivuista

en: Pop up a menu of commands to apply to project %s
fi: Ponnahdusvalikko projektiin %s liittyvistä komennoista

en: Suspend this task.
fi: Hyllytä tämä paketti.

en: Abandon this task. You will get no credit for it.
fi: Hylkää tämä paketti. Et saa siitä pisteitä.

en: Are you sure you want to abort this task '%s'?
    (Progress: %.1lf%%, Status: %s)
fi: Haluatko varmasti hylätä paketin "%s"?
    (Suoritettu: %.1lf%%, Tila: %s)

en: You don't have any projects.  Please Add a Project.
fi: Sinulla ei ole yhtään projektia.  Lisää projekti.

en: Not available
fi: Ei saatavissa

en: Tasks:
fi: Paketit:

note: TODO: Might want better wording for Task Selection Combo Box tooltip
en: Select a task to access
fi: Valitse käsiteltävä paketti

note: what project the task is from, e.g. "From: SETI@home"
en: From:
fi: Mistä:

en: This task's progress
fi: Tämän paketin edistyminen

en: Task Commands
fi: Paketin komennot

en: Pop up a menu of commands to apply to this task
fi: Ponnahdusvalikko tähän pakettiin liittyvistä komennoista

en: Application: %s
fi: Sovellus: %s

en: Application: Not available
fi: Sovellus: Ei saatavilla

en: Not Available
fi: Ei saatavilla

en: Elapsed: %s
fi: Kulunut: %s

en: Remaining (estimated): %s
fi: Jäljellä (arvio): %s

en: Status: %s
fi: Tila: %s

en: Retrieving current status.
fi: Noudetaan nykyinen tila.

en: Downloading work from the server.
fi: Ladataan työtä palvelimelta.

en: Processing Suspended:  Running On Batteries.
fi: Laskenta hyllytetty:  kone akkukäytöllä.

en: Processing Suspended:  User Active.
fi: Laskenta hyllytetty:  käyttäjä aktiivinen.

en: Processing Suspended:  User paused processing.
fi: Laskenta hyllytetty:  käyttäjä tauotti laskennan.

en: Processing Suspended:  Time of Day.
fi: Laskenta hyllytetty:  aika päivästä.

en: Processing Suspended:  Benchmarks Running.
fi: Laskenta hyllytetty:  suorituskykytestit.

en: Processing Suspended:  need disk space.
fi: Laskenta hyllytetty: tarvitaan levytilaa.

en: Processing Suspended.
fi: Laskenta hyllytetty.

en: Waiting to contact project servers.
fi: Odotetaan yhteydenottoa projektin palvelimeen.

en: Retrieving current status
fi: Haetaan nykyinen tila

en: No work available to process
fi: Suoritettavaa työtä ei ole

en: Unable to connect to the core client
fi: Yhteyttä ydinohjelmaan ei saada

en: &Next >
fi: &Seuraava>

en: < &Back
fi: < &Takaisin

en: &Finish
fi: &Valmis

en: Services
fi: Palvelut

en: Hide %s
fi: Piilota %s

en: Hide Others
fi: Piilota muut

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Quit %s
fi: Sulje %s
