BOINC - en to ja translation catalogue (19 entries)

en: Branding array has too few entries: %s
ja: ブランドの配列が少なすぎます：%s

en: Could not get user login name
ja: ユーザー名が見つかりませんでした

note: Remove everything we've installed "\pSorry, this version of GridRepublic requires system 10.6 or higher."
en: Sorry, this version of %s requires system %s or higher.
ja: 申し訳ありません。このバージョンの %s は %s以降のシステムが必要です。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: Future feature
en: Should BOINC run even when no user is logged in?
ja: どのユーザーもログオンしていない時も BOINC を動作させますか？

en: Users who are permitted to administer this computer will automatically be allowed to run and control %s.
    
    Do you also want non-administrative users to be able to run and control %s on this Mac?
ja: このコンピュータの管理者権限を持つユーザーは自動的に %s の動作および制御が可能になります。
    この Mac で管理者権限を持たないユーザーによる %s の動作および制御を同様に可能にしますか？

en: Do you want to set %s as the screensaver for all %s users on this Mac?
ja: この Mac の全ての %s ユーザーに %s をスクリーンセーバーとして設定しますか？

en: BOINC can run project applications written for intel Macs if Rosetta 2 is installed.
    
    Do you want to install Rosetta 2 now?
ja: Rosetta 2がインストールされている場合、BOINCはIntel Macコンピュータ専用に作られたプロジェクトアプリケーションを実行できます。
    
    今すぐRosetta 2をインストールしますか？

note: Confirm that we are running as root
en: Permission error after relaunch
ja: 再起動後の権限エラー

en: Removal may take several minutes.
    Please be patient.
ja: 削除には数分かかることがあります。
    どうかもうしばらくお待ち下さい。

en: Error saving user name
ja: ユーザー名の保存エラー

en: Are you sure you want to completely remove %s from your computer?
    
    This will remove the executables but will not touch %s data files.
ja: 本当にあなたのコンピュータから完全に %s を削除しますか？
    これは実行可能ファイルを削除しますが %s のデータファイルに触れることはありません。

en: Canceled: %s has not been touched.
ja: キャンセルされました: %s は触れられていません

en: name  of user
ja: ユーザーの名前

en: Do you also want to remove VirtualBox from your computer?
    (VirtualBox was installed along with BOINC.)
ja: VirtualBox もあなたのコンピュータから削除しますか？
    ( VirtualBox は BOINC と一緒にインストールされました。)

en: Removal completed.
    
     You may want to remove the following remaining items using the Finder: 
    the directory "%s"
    
    for each user, the file
    "%s".
ja: 削除が完了しました。
    
    次に述べる残っているアイテムを削除したい場合はFinderを使います。ディレクトリ名は" %s "です。
    それぞれのユーザーのファイル名は" %s "です。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Continue...
ja: 続行…
