BOINC - en to ro translation catalogue (183 entries)

en: LANG_NAME_NATIVE
ro: Română

en: LANG_NAME_INTERNATIONAL
ro: Romanian

en: BAM! assists you in creating and managing your BOINC project accounts and helps you with setting preferences, joining or creating teams, connecting your computers to projects, and much more.  Whether you're a new or an existing BOINC user, BAM will help you get the most out of BOINC.
ro: BAM! vă asistă în crearea și administrarea conturilor pe care le folosiți în proiectele BOINC și vă ajută în definirea preferințelor, la alăturarea unei echipe existente sau crearea unei echipe noi, la conectarea calculatoarelor dumneavoastră cu proiecte și multe altele. Indiferent că sunteți un utilizator BOINC nou sau unul existent, BAM vă va ajuta să folosiți BOINC în modul cel mai eficient.

en: GridRepublic members run a screensaver that allows their computers to work on public-interest research projects when the machines are not otherwise in use. This screensaver does not affect performance of the host computer any more than an ordinary screensaver does.
ro: Membrii GridRepublic folosesc un screensaver care permite calculatoarelor lor să lucreze pentru proiecte de cercetare de interes public atunci cînd nu sînt folosite altfel. Acest screensaver nu afectează performanțele calculatorului gazdă cu mai mult decît un screensaver obișnuit.

en: Search
ro: Caută

en: Return to BOINC main page
ro: Înapoi la pagina principală BOINC

en: This page is %stranslatable%s.
ro: Această pagină poate fi %stradusă%s.

en: BOINC is a program that lets you donate your idle computer time to science projects like SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid, and many others.
ro: BOINC este un program care vă permite să donaţi timpul liber al calculatorului dumneavoastră unor proiecte ştiinţifice cum ar fi SETI@home, Climateprediction.net, Rosetta@home, World Community Grid şi multor altora.

en: After installing BOINC on your computer, you can connect it to as many of these projects as you like.
ro: După instalarea BOINC pe calculatorul dumneavoastră, puteţi să vă conectaţi la oricâte proiecte doriţi.

en: You may run this software on a computer only if you own the computer or have the permission of its owner.
ro: Puteţi rula acest program pe un calculator doar dacă este proprietatea dumneavoastră sau aveţi permisiunea proprietarului calculatorului.

en: We recommend that you download BOINC from the Google Play Store or Amazon Appstore, not from here.
ro: Vă recomandăm să descărcaţi BOINC din Google Play Store sau Amazon Appstore, nu de aici.

en: System requirements
ro: Cerinţe sistem

en: Release notes
ro: Note de lansare

en: Help
ro: Ajutor

en: All versions
ro: Toate versiunile

en: Version history
ro: Istoric versiuni

en: GPU computing
ro: Calcule GPU

en: BOINC: compute for science
ro: BOINC: calculaţi pentru ştiinţă

en: Computing power
ro: Putere de calcul

en: Top 100 volunteers
ro: Top 100 voluntari

en: Statistics
ro: Statistici

en: 24-hour average:
ro: medie 24 de ore:

en: Active:
ro: Activ:

en: volunteers,
ro: voluntari,

en: computers.
ro: calculatoare.

en: News
ro: Ştiri

en: Database not available; please try again later.
ro: Baza de date nu este accesibilă; vă rugăm încercaţi mai târziu.

note: "Volunteer" is used as a verb
en: Volunteer
ro: Voluntar

en: Use the idle time on your computer (Windows, Mac, Linux, or Android) to cure diseases, study global warming, discover pulsars, and do many other types of scientific research.  It's safe, secure, and easy:
ro: Folosiţi timpul liber al calculatorului dumneavoastră (Windows, Mac, Linux sau Android) pentru a trata boli, a studia încălzirea globală, a descoperi pulsari şi multe alte tipuri de cercetări ştiinţifice.  Este sigur şi uşor:

en: Download
ro: Descarcă

en: For Android devices, get the BOINC app from the Google Play Store; for Kindle, get it from the Amazon App Store.
ro: Pentru dispozitive Android, preluați aplicația BOINC de la Google Play Store; pentru Kindle, de la Amazon App Store.

en: You can choose to support %1 projects %2 such as %3, %4, and %5, among many others.
ro: Puteți contribui la %1p proiecte %2 precum %3, %4 și %5, printre multe altele.

en: If you run several projects, try an %1 account manager %2 such as %3 GridRepublic %4 or %5 BAM! %6.
ro: Dacă participați la mai multe proiecte, încercaţi un %1 manager de cont %2 cum ar fi %3 GridRepublic%4 sau %5 BAM! %6.

en: Learn more:
ro: Pentru mai multe informații:

en: Message boards
ro: Panouri de mesaje

en: Projects
ro: Proiecte

en: Add-ons
ro: Add-on-uri

en: Links
ro: Legături

en: Other ways to help:
ro: Puteți ajuta și în alte feluri:

en: Overview
ro: Inspectare

en: Translate
ro: Traducere

en: Test
ro: Testare

en: Document
ro: Documentare

en: Publicize
ro: Publicare

en: Report bugs
ro: Raportare erori

en: High-throughput computing with BOINC
ro: Calcule laborioase cu BOINC

en: %1 Scientists %2: use BOINC to create a %3 volunteer computing project %4, giving you the power of thousands of CPUs and GPUs.
ro: %1 Cercetători %2: folosiți BOINC pentru a crea un %3 proiect de procesare date cu participare voluntară %4, beneficiind astfel de puterea de calcul a mii de UC-uri și GPU-uri.

en: %1 Universities %2: use BOINC to create a %3 Virtual Campus Supercomputing Center %4.
ro: %1 Universităţi %2: folosiți BOINC pentru a crea un %3C Centru Virtual de Supercalcul în Campus %4.

en: %1 Companies %2: use BOINC for %3 desktop Grid computing %4.
ro: %1 Companii %2: folosiți BOINC pentru a distribui lucrări de amploare pe mai multe calculatoare din cadrul companiei (%3 desktop Grid computing %4).

en: Documentation
ro: Documentaţie

en: BOINC and Docker
ro: BOINC și Docker

en: Software development
ro: Dezvoltare programe

en: BOINC is a software platform for volunteer computing. It includes client, server, and web components, and APIs for connecting other components.
ro: BOINC este o platformă software pentru participare voluntară la procesarea de date (volunteer computing). Conține componente client, server și web precum și API-uri (interfețe pentru programarea aplicațiiilor) pentru conectarea cu alte componente.

en: Source code
ro: Cod sursă

en: Building BOINC
ro: Generare BOINC

en: Design documents
ro: Design de documente

en: We're always looking for programmers to help us maintain and develop BOINC.
ro: Suntem tot timpul în căutare de programatori care să ne ajute să întreținem și să dezvoltăm BOINC.

en: Development process
ro: Procesul de dezvoltare

en: Development tasks
ro: Taskuri în dezvoltare

en: BOINC is distributed under the LGPL open-source license.
ro: BOINC este distribuit sub licență LGPL open-source.

en: The BOINC project
ro: Proiectul BOINC

en: BOINC is a community-based project.  Everyone is welcome to participate.
ro: BOINC este un proiect bazat pe comunitate. Oricine vrea să participe este binevenit.

en: Email lists
ro: Liste email

en: Events
ro: Evenimente

en: Graphics
ro: Grafică

en: Governance
ro: Guvernanță

en: Live help via Skype or email
ro: Ajutor pe viu prin Skype sau email

en: BOINC Live Help lets get one-on-one help from an experienced BOINC user, who can answer questions about BOINC, help you install and use BOINC, and troubleshoot problems.
ro: BOINC Live Help face posibil ajutorul unu-la-unu de la un utilizator BOINC cu experiență care vă poate răspunde la întrebări, vă poate ajuta la instalarea și folosirea BOINC precum și la depanare în caz de probleme.

en: You can communicate with a helper
ro: Puteți comunica cu cineva vă ajută

en: by email
ro: prin e-mail

en: 
    by voice, using %1 Skype %2, a free Internet-based telephone system. If you don't already have Skype, you can %3 download and install it now %4.  When you're finished, return to this page.
ro: 
    prin voce, folosind %1 Skype %2, un sistem de telefonie gratuit bazat pe Internet. Dacă nu aveţi deja Skype, vă rugăm să-l %3 descărcaţi şi instalaţi acum %4.  Când aţi reușit, reveniți la această pagină.

en: using Skype chat
ro: folosind Skype chat

en: Volunteers speaking many languages are available. Please select a language (number of helpers is shown):
ro: Sunt disponibili voluntari pentru multe limbi. Vă rugăm selectaţi o limbă (se afișează numărul de voluntari):

en: Be a Help Volunteer
ro: Deveniţi un Voluntar pentru Ajutor

en: If you're an experienced BOINC user, we encourage you to %sbecome a Help Volunteer%s.  It's a great way to help the cause of scientific research and volunteer computing - and it's fun!
ro: Dacă sunteţi un utilizator experimentat BOINC, vă încurajăm %ssă deveniţi un Voluntar pentru Ajutor%s.  Este un mod minunta să ajutaţi cauza cercetărilor ştiinţifice şi a calculelor voluntare - şi este distractiv!

en: If you're already a Help Volunteer: to edit your settings, %sclick here%s.
ro: Dacă sunteţi deja un Voluntar pentru Ajutor: pentru a edita setările, %sapăsaţi aici%s.

en: BOINC helpers are unpaid volunteers.  Their advice is not endorsed by BOINC.
ro: Ajutorii BOINC sunt voluntari neplătiţi.  Sfatul lor nu este aprobat de BOINC.

en: %1 Never %2 give email address or password information to BOINC helpers.
ro: %1 Niciodată %2 să nu furnizaţi informaţii despre adresa de e-mail sau parolă ajutorilor BOINC.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: We recommend that you also install %1 VirtualBox %2, so your computer can work on science projects that require it.
ro: Vă recomandăm să instalaţi şi %1 VirtualBox %2, astfel încât calculatorul dumneavoastră să poată lucra la proiectele ştiinţifice cărora le este necesar.

en: Learn more about VirtualBox.
ro: Aflaţi mai multe despre VirtualBox.

en: Download BOINC + VirtualBox
ro: Descărcaţi BOINC + Virtualbox

note: "for %s" identifies the operating system, e.g. "for Windows"
en: for %s
ro: pentru %s

en: Download BOINC
ro: Descarcă BOINC

en: Distributed sensing
ro: Detectare distribuită

en: Seismology
ro: Seismologie

en: Quake-Catcher Network uses sensors attached to computers and smartphones to detect seismic waves.
ro: Rețeaua Quake-Catcher folosește senzori atașati calculatoarelor și telefoanelor inteligente pentru a detecta unde seismice.

en: BOINC Poland Foundation
ro: Fundaţia BOINC Polonia

en: Environmental research
ro: Cercetări de mediu

en: Radioactive@Home is creating a free and continuously updated map of radiation levels using sensors connected to volunteers' computers.  You must buy a sensor to participate.
ro: Radioactive@Home crează continuu o harta a nivelului radiaţiei, disponibilă gratuit prin folosirea unor senzori conectaţi la calculatoarele voluntarilor.  Trebuie să cumpăraţi un senzor pentru a participa.

en: Cognitive science and artifical intelligence
ro: Ştiinţe cognitive şi inteligenţă artificială

en: Cognitive Science
ro: Științe Cognitive

en: MindModeling@Home uses computational cognitive process modeling to better understand the human mind, and specifically to study the mechanisms and processes that enable and moderate human performance and learning.
ro: MindModeling@Home folosește modelarea pe calculator a proceselor cognitive pentru mai buna înțelegere a minții umane, în mod specific pentru a studia mecanismele și procesele care fac posibile și determină performanțele umane și învățarea.

en: Artificial intelligence
ro: Inteligenţă artificială

en: Parse and convert semantic nets for use in FreeHAL, an artificial intelligence that uses semantic networks, stemmers, part of speech databases, and part of speech taggers in order to imitate human behavior in conversations.
ro: Analizează şi converteşte reţele semantice pentru a fi folosite în FreeHAL, o inteligenţă artificială care foloseşte reţele semantice, stemmere, părţi din baze de date de vorbire şi părţi de etichetatoare de vorbire pentru a imita comportamentul uman în conversaţii.

en: Biology and Medicine
ro: Biologie şi Medicină

en: Medical physiology
ro: Fiziologie medicală

en: DENIS@Home does cardiac electrophysiological simulations, studying the electrical activity of the heart.
ro: DENIS@Home face simulări electrofiziologice cardiace, studiind activitatea electrică a inimii.

en: Molecular biology
ro: Biologie moleculară

en: RNA World seeks to identify, analyze, structurally predict and design RNA molecules on the basis of established bioinformatics software.
ro: RNA World caută să identifice, să analizeze, să facă previziuni structurale și să proiecteze molecule RNA pe baza unor aplicații soft de largă folosință în bioinformatică.

en: University College Dublin
ro: Colegiul Universitar Dublin

en: Antimalarial drug discovery
ro: Descoperirea medicamentului antimalarie

en: The parasite that causes malaria continues to evolve resistance to available medication. We therefore urgently need to discover new drugs, targeting new proteins in the parasite. The FiND@Home project is aimed at finding these new targets.
ro: Parazitul care provoacă malaria continuă să dezvolte rezistență la medicamentele disponibile. Din această cauză avem nevoie să descoperim urgent medicamente noi, care să ţintească noi proteine din parazit. Proiectul FIND@Home își propune găsirea acestor noi ţinte.

en: Barcelona Biomedical Research Park (PRBB)
ro: Parcul de Cercetare Biomedicala Barcelona (PRBB)

en: Molecular simulations of proteins
ro: Simulări moleculare ale proteinelor

en: GPUGrid.net opens novel computational scenarios by the first full-atom molecular dynamics code (CellMD) specially optimized to run on NVIDIA GPUs. New biomedical applications suddenly become possible giving a new role to computational biology for biomedical research.
ro: GPUGrid.net deschide noi scenarii computaţionale prin primul cod dinamic molecular full-atom (CellMD) special optimizat pentru a rula pe GPU-uri NVIDIA. Noi aplicaţii biomedicale au devenit dintr-o dată posibile dând un nou rol biologiei computaţionale în cercetarea biomedicală.

en: University of Washington
ro: Universitatea Washington

en: Biology
ro: Biologie

en: Determine the 3-dimensional shapes of proteins in research that may ultimately lead to finding cures for some major human diseases. By running Rosetta@home you will help us speed up and extend our research in ways we couldn't possibly attempt without your help. You will also be helping our efforts at designing new proteins to fight diseases such as HIV, malaria, cancer, and Alzheimer's
ro: Determină formele tridimensionale ale proteinelor într-o cercetare care în final ar putea duce la găsirea unor soluții de vindecare pentru câteva boli umane importante. Rulând Rosetta@home veți ajuta la grăbirea şi extinderea cercetărilor noastre în moduri pe care noi nu le-am putea încerca fără ajutorul dumneavoastră. Ne veţi ajuta şi în eforturile noastre de a proiecta noi proteine pentru a lupta cu boli ca SIDA, malaria, cancer şi Alzheimer.

en: Earth Sciences
ro: Ştiinţele Pământului

en: Oxford University
ro: Universitatea Oxford

en: Climate study
ro: Studiu climatologic

en: Investigate the approximations that have to be made in state-of-the-art climate models. By running the model thousands of times we hope to find out how the model responds to slight tweaks to these approximations - slight enough to not make the approximations any less realistic. This will allow us to improve our understanding of how sensitive our models are to small changes and also to things like changes in carbon dioxide and the sulphur cycle. This will allow us to explore how climate may change in the next century under a wide range of different scenarios.
ro: Investighează aproximaţiile care trebuie făcute în modele climatic de ultimă generaţie. Rulând modelele de mii de ori sperăm să găsim cum răspunde modelul la modificări suficient de mici ale acestor aproximaţii - suficient de mici astfel încât să nu facă aproximările mai puţin realistice. Aceasta ne va permite să ne îmbunătăţim înţelegerea despre cât de sensibile sunt modelele noastre la mici modificări şi totodată la lucruri ca modificarea ciclului dioxidului de carbon sau sulfului. Aceasta ne va permite să explorăm modificările climatice posibile în următorul secol într-o mare varietate de scenarii diferite.

en: Physical Science
ro: Ştiinţă Fizică

en: Astronomy
ro: Astronomie

en: TheSkyNet POGS is an astronomy project studying 16 different properties of galaxies, including brightness, mass, amount of dust and how fast stars are forming. We are using your processing power to conduct pixel-by-pixel calculations on multi-wavelength (ultraviolet, optical and near-infrared light) images of galaxies to produce an atlas that will help astronomers to better understand the distant universe.
ro: Proiectul SkyNet POGS este un proiect în astronomie care studiază 16 proprietăți diferite ale galaxiilor, incluzînd strălucirea, masa, cantitatea de praf și cât de repede se formează stelele. Folosim puterea dumneavoastră de calcul pentru a face calcule pixel cu pixel pe imagini ale galaxiilor făcute în multiple lungimi de undă (ultraviolet, optic, aproape infraroșu) pentru a produce un atlas care îi va ajuta pe astronomi să înțeleagă mai bine universul depărtat.

en: Astrophysics
ro: Astrofizică

en: The aim of the project is to derive shapes and spin for a significant part of the asteroid population. As input data, we use any asteroid photometry that is available. The results are asteroid convex shape models with the direction of the spin axis and the rotation period.
ro: Ținta proiectului este aflarea formelor și a rotației pentru o parte semnificativă a populației de asteroizi. Ca date de intrare folosim toate fotometriile disponibile legate de asteroizi. Rezultatele sînt modele convexe ale asteroizilor, împreună cu direcția axei de rotație și perioada de rotație.

en: University of Illinois at Urbana-Champaign
ro: Universitatea Illinois din Urbana-Champaign

en: The goal of Cosmology@Home is to search for the model that best describes our Universe and to find the range of models that agree with the available astronomical particle physics data.
ro: Obiectivul Cosmology@Home este să caute modelul care descrie cel mai bine Universul nostru şi de a găsi o gamă de modele în concordanţă cu datele disponibile cu privire la fizica particulelor astronomice.

en: Universe@Home aims to create the first database of the simulated stellar content of the Universe, from the earliest stars to the most exotic black hole binaries.
ro: Universe@Home își propune să creeze prima bază de date a conținutului stelar al Universului, de la cele mai vechi stele pînă la cele mai ciudate găuri negre binare.

en: Do research in physics and astronomy
ro: Cercetare în fizică și astronomie

en: Rensselaer Polytechnic Institute
ro: Institutul Politehnic Rensselaer

en: The goal of Milkyway@Home is to create a highly accurate three dimensional model of the Milky Way galaxy using data gathered by the Sloan Digital Sky Survey.
ro: Obiectivul Milkyway@Home este de a crea un model tridimensional de mare acurateţe al galaxiei Calea Lactee folosind date colectate de Sloan Digital Sky Survey.

en: Study the structure of the Milky Way galaxy
ro: Studiază structura galaxiei Calea Lactee

en: Leiden University, The Netherlands
ro: Universitatea Leiden, Olanda

en: Chemistry
ro: Chimie

en: Surface science calculations using Classical Dynamics.  Leiden Classical allows volunteers, students and other scientist to submit their personal calculations to the grid. Each user has his own personal queue for Classical Dynamics jobs. In this way students have used the grid to simulate liquid argon, or to test the validity of the ideal gas law by actually doing the simulations through the grid.
ro: Calcule de ştiinţa suprafeţelor folosind Classical Dynamics.  Leiden Classical permite voluntarilor, stundeţilor şi altor cercetători să trimită calculele personale către reţea. Fiecare utilizator are coada personală de sarcini Classical Dynamics. În acest fel studenţii a folosit reţeaua pentru a simula argon lichid sau pentru a test validitatea legii gazului ideal prin realizarea simulărilor prin reţea.

en: Help students do atomic simulations
ro: Ajutor pentru studenți pentru simulări atomice

en: University of Wisconsin - Milwaukee (USA), Max Planck Institute for Gravitational Physics - Hanover (Germany)
ro: University of Wisconsin - Milwaukee (SUA), Institutul Max Planck pentru Fizică Gravitațională - Hanovra (Germania)

en: Einstein@Home uses your computer's idle time to search for weak astrophysical signals from spinning neutron stars (often called pulsars) using data from the LIGO gravitational-wave detectors, the Arecibo radio telescope, and the Fermi gamma-ray satellite.
ro: Einstein@Home utilizează timpul de inactivitate al calculatorului tău pentru a căuta semnale astrofizice slabe de la stele neutronice în rotație (numite deseori pulsari) utilizând date de la detectoarele de unde gravitaționale LIGO, radiotelescopul Arecibo și telescopul spațial Fermi Gamma-ray.

en: Help detect pulsars and gravitational waves
ro: Ajutor în detecția pulsarilor și a undelor gravitaționale

en: CERN (European Organization for Nuclear Research)
ro: CERN (Organizaţia Europeană pentru Cercetări Nucleare)

en: Physics
ro: Fizică

en: The Large Hadron Collider (LHC) is a particle accelerator at CERN, the European Organization for Nuclear Research, the world's largest particle physics laboratory.  It is the most powerful instrument ever built to investigate on particles proprieties. LHC@home runs simulations to improve the design of LHC and its detectors.
ro: Large Hadron Collider (LHC) este un accelerator de particule de la CERN, Organizaţia Europeană de Cercetări nucleare, cel mai mare laborator de fizica particulelor din lume.  Este cel mai puternic instrument construit vreodată pentru a investiga proprietăţile particulelor. LHC@home rulează simulări pentru a îmbunătăţii designul LHC şi al detectorilor săi.

en: Improve the design of the Large Hadron Collider
ro: Îmbunătățește designul LHC (Large Hadron Collider)

en: University of California, Berkeley
ro: Universitatea California, Berkeley

en: Astrophysics, astrobiology
ro: Astrofizică, astrobiologie

en: SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) is a scientific area whose goal is to detect intelligent life outside Earth. One approach, known as radio SETI, uses radio telescopes to listen for narrow-bandwidth radio signals from space. Such signals are not known to occur naturally, so a detection would provide evidence of extraterrestrial technology.
ro: SETI (Căutarea Inteligenţei Extraterestre) este o zonă ştiinţifică al cărei obiectiv este detectarea vieţii inteligente în afara Pământului. Una din abordări, cunoscută ca SETI prin radio, foloseşte telescoape radio pentru a asculta semnale radio de bandă îngustă din spaţiu. Astfel de semnale sunt cunsoscute că nu pot apare natural, deci detecţia ar însemna dovada că există tehnologie extraterestră.

en: Search for evidence of extra-terrestrial life
ro: Căutarea de probe a vieții extraterestre

en: Multiple applications
ro: Aplicaţii multiple

en: Molecular biology, Computer Science
ro: Biologie moleculară, Știința Calculatoarelor

en: The Citizen Science Grid is dedicated to supporting a wide range of research and educational projects using volunteer computing and citizen science.
ro: Citizen Science Grid este dedicat sprijinului unei game largi de proiecte de cercetare și educaționale folosind participarea voluntară la procesarea datelor (volunteer computing) și activități științifice desfăsurate de vountari (citizen science).

en: Support science from the University of North Dakota
ro: Sprijin pentru inițiativele științifice de la University of North Dakota

en: Chinese Academy of Sciences
ro: Academia de Ştiinţe Chineză

en: Physics, biochemistry, and others
ro: Fizică, biochimie şi altele

en: CAS@home is hosted by the Computing Centre of the Institute of High Energy Physics (IHEP), Chinese Academy of Sciences, for Chinese scientists with projects studying protein structure, nanotechnology, cancer genomics, and high energy physics.
ro: CAS@home este găzduit de Centrul de Calcul al Institutului De Fizică a Energiilor Înalte (Institute of High Energy Physics (IHEP)), din cadrul Academiei de Științe a Chinei, pentru cercetători chinezi cu proiecte care studiază structura proteinelor, nanotehnologii, genomul cancerului și fizica energiilor înalte.

en: Help Chinese researchers
ro: Ajutor pentru cercetătorii chinezi

en: Mathematics, physics, evolution
ro: Matematică, fizică, evoluţie

en: Yoyo@home is an adapter between BOINC and several existing volunteer computing projects: ECM, Muon, Evolution@home, and distributed.net
ro: Yoyo@home este un adaptor între BOINC şi alte proiecte de calcule voluntare: ECM, Muon, Evolution@home şi distributed.net

en: Do research in math, physics, and evolution
ro: Cercetare în matematică, fizică și evoluție

en: Medical, environmental and other humanitarian research
ro: Cercetări medicale, de mediu şi alte cercetări umanitare

en: To further critical non-profit research on some of humanity's most pressing problems by creating the world's largest volunteer computing grid.  Research includes HIV-AIDS, cancer, tropical and neglected diseases, solar energy, clean water and many more.
ro: Pentru a avansa cercetările non-profit critic ale unor probleme umanitare presante prin crearea celei mai mari reţele de calcule voluntare.  Cercetările includ HIV-SIDA, cancer, boli tropicale şi neglijate, energia solară, apa curată şi multe altele.

en: Do biomedical and environmental research
ro: Cercetări medicale și de mediu

en: Mathematics, computing, and games
ro: Matematică, calcule şi jocuri

en: Mathematics
ro: Matematică

en: NumberFields@home searches for fields with special properties. The primary application of this research is in the realm of algebraic number theory. Number theorists can mine the data for interesting patterns to help them formulate conjectures about number fields. Ultimately, this research will lead to a deeper understanding of the profound properties of numbers, the basic building blocks of all mathematics.
ro: NumberFields@home caută câmpuri cu proprietăți speciale. Aplicația cea mai importantă a acestor cercetări se găsește în domeniul teoriei algebrice a numerelor. Cei implicați în teoria numerelor pot trece prin volume mari de date în căutarea de proprietăți interesante care să-i ajute să formuleze conjecturi despre câmpuri numerice. În cele din urmă, aceste cercetări vor duce la o mai adâncă înțelegere a proprietăților numerelor, elementele de bază în construcția întregii matematici.

en: Do research in algebraic number theory
ro: Cercetări în teoria algebrică a numerelor

en: Computer Science
ro: Informatică

en: Solve hard and practically important problems (discrete functions inversion problems, discrete optimization, bioinformatics, etc.) that can be effectively reduced to Boolean satisfiability problem.
ro: Rezolvă probleme dificile și importante din punct de vedere practic (probleme de inversiune a functiilor discrete, optimizări discrete, bioinformatică, etc.) care pot fi eficient reduse la probleme de satisfiabilitate booleană.

en: Study computational complexity
ro: Studiază complexitatea algoritmică.

en: Cryptography and combinatorics
ro: Criptografie și combinatorică

en: Run applications from distributed.net
ro: Rulează aplicații de pe distributed.net

en: Cryptography
ro: Criptografie

en: Attempt to decode 3 original Enigma messages. The signals were intercepted in the North Atlantic in 1942 and are believed to be unbroken.
ro: Încearcă sa decodeze 3 mesaje originale Enigma. Semnalele au fost interceptate în Atlanticul de Nord în 1942 şi se presupune că sunt nesparte.

en: Decode WWII submarine messages
ro: Descifrează mesaje ale submarinelor din al doilea război mondial

en: Study the Collatz Conjecture, an unsolved conjecture in mathematics
ro: Studiul Presupunerii Collatz , o presupunere nerezolvată în matematică

en: Study the Collatz Conjecture
ro: Studiază conjectura Collatz

en: California State University Fullerton
ro: Universitatea de Stat California Fullerton

en: Factorization of large integers
ro: Factorizarea întregilor mari

en: NFS@Home is a research project that uses Internet-connected computers to do the lattice sieving step in the Number Field Sieve factorization of large integers. As a young school student, you gained your first experience at breaking an integer into prime factors, such as 15 = 3 * 5 or 35 = 5 * 7. NFS@Home is a continuation of that experience, only with integers that are hundreds of digits long.
ro: NFS@Home este un proiect de cercetare care foloseşte calculatoare conectate la Internet pentru a realiza anumiţi paşi în factorizarea numerelor întregi mari (Number Field Sieve). Ca şi elev la şcoală aţi căpătat prima experienţă în spargerea întregilor în factori primi, cum ar fi 15 = 3 * 5 sau 35 = 5 * 7. NFS@Home este o continuare a acestei experien'e, doar că întregii sunt lungi de sute de cifre.

en: Study the factorization of large integers
ro: Studiază factorizarea întregilor mari

en: Primegrid has multiple projects searching for different forms of very large prime numbers, including searching for the largest known prime number.
ro: Primegrid are mai multe proiecte care caută diferite forme a unor numere prime foarte mari, inclusiv căutarea celui mai mare număr prim cunoscut.

en: Search for large prime numbers
ro: Căutare de numere prime mari

en: Hochschule RheinMain University of Applied Sciences
ro: Universitatea de Ştiinţe Aplicate Hochschule RheinMain

en: Search for counterexamples to two conjectures related to the identification of prime numbers
ro: Căutarea unor contraexemple a două presupuneri legate de identificarea numerelor prime

en: Study the properties of prime numbers
ro: Studiază proprietățile numerelor prime

en: MTA-SZTAKI Laboratory of Parallel and Distributed Systems (Hungary)
ro: Laboratorul de Sisteme Paralele şi Distribuite MTA-SZTAKI (Ungaria)

en: Find all the generalized binary number systems (in which bases are matrices and digits are vectors) up to dimension 11.
ro: Găsirea tuturor sistemelor numerale binare (în care baza sunt matrici şi cifrele sunt vectori) până la dimensiunea 11.

en: Study number theory
ro: Studiază teoria numerelor

en: Testing and comparison of heuristic methods for getting separations of parallel algorithms working in the CAD system for designing logic control systems
ro: Testarea și compararea unor metode euristice pentru găsirea de separări ale algoritmilor paraleli ce se pot aplica în sisteme CAD pentru proiectarea de sisteme de control logic

en: Discuss
ro: Discuții

en: News is available as an %sRSS feed%s
ro: Ştirile sun disponibile ca un %sfeed RSS%s
