bomber - en to ar translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
ar: المرحلة: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
ar: النتيجة: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
ar: المحاولات: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
ar: شغّل الأ&صوات

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
ar: أس&قط قنبلة

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
ar: أسقط قنبلة

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
ar: اجعل الطائرة تسقط قنبلة أثناء الطيران.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
ar: هل تريد حقا إغلاق اللعبة الحالية؟

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
ar: تهانينا!
    لقد وصلت إلى قاعة الشهرة.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
ar[0]: نتيجتك هي نقطة واحدة
ar[1]: نتيجتك هي نقطة واحدة
ar[2]: نتيجتك هي نقطتين
ar[3]: نتيجتك هي %1 نقاط
ar[4]: نتيجتك هي %1 نقطة
ar[5]: نتيجتك هي %1 نقطة

en: End of Game
ar: انتهت اللعبة

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
ar: انتهت اللعبة. اضغط '%1' للعبة جديدة

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ar: إذا كان يمكن تشغيل المؤثرات الصوتية

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: قائمة الأدوات الرئيسية

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
ar: مرحبا بك في Bomber.
    انقر لبدء اللعبة

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
ar: متوقف مؤقتا

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
ar: لقد تخطيت بنجاح المستوى %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
ar: إلى المستوى %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
ar: انتهت اللعبة.

en: Arcade bombing game
ar: لعبة التفجير

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
ar: حقوق النسخ 2007 John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
ar: نقل إلى إطار العمل QGraphicsView.
