bomber - en to bg translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
bg: Ниво: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
bg: Резултат: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
bg: Животи: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
bg: &Изпълняване на звуци

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
bg: &Пускане на бомба

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
bg: Пускане на бомба

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
bg: Кара самолета да пусне бомба по време на полет

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
bg: Наистина ли искате да прекъснете текущата игра?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
bg: Поздравления!
    Влязохте в залата на славата.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
bg[0]: Получихте резултат от %1 точка.
bg[1]: Получихте резултат от %1 точки.

en: End of Game
bg: Край на играта

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
bg: Край на играта. Натиснете '%1', за да започнете нова

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
bg: Да бъдат ли изпълнявани звуци в играта.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
bg: Добре дошли в Bomber.
    Щракнете за започване на игра

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
bg: Паузирана

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
bg: Преодоляхте успешно ниво %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
bg: Към ниво %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
bg: Край на играта

en: Arcade bombing game
bg: Аркадна игра с бомбардиране

en: Porting to QGraphicsView.
bg: Портиране в QGraphicsView.
