kdegames - en to bs translation catalogue (18 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
bs: Nivo: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
bs: Rezultat: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
bs: Života: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
bs: &Puštaj zvukove

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
bs: &Ispusti bombu

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
bs: Ispusti bombu

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
bs: Avion će u letu ispustiti bombu.

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
bs: Kraj igre. Pritisnite „%1“ za novu.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
bs: Da li puštati zvukove u igri.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna traka

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
bs: Dobrodošli u Bomber.
    Kliknite da pokrenete igru.

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
bs: Pauzirano

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
bs: Uspješno ste završili nivo %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
bs: Slijedi nivo %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
bs: Kraj igre.

en: Bomber
bs: Bombarder

en: Arcade bombing game
bs: Arkadna igra bombardovanja

en: Porting to QGraphicsView.
bs: Prebacivanje na QGraphicsView.
