bomber - en to ca@valencia translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
ca@valencia: Nivell: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
ca@valencia: Puntuació: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
ca@valencia: Vides: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
ca@valencia: Reproduïx els sons

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
ca@valencia: &Llança bomba

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
ca@valencia: Llança una bomba

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
ca@valencia: Fa que l'avió llance una bomba mentre vola.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
ca@valencia: Segur que voleu finalitzar la partida actual?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
ca@valencia: Felicitats!
    Heu entrat en el saló de la fama.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
ca@valencia[0]: Heu guanyat una puntuació d'%1 punt.
ca@valencia[1]: Heu guanyat una puntuació de %1 punts.

[ctx: @title:window]
en: End of Game
ca@valencia: Final de la partida

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
ca@valencia: Fi de la partida. Premeu «%1» per a jugar una altra vegada

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ca@valencia: Si es reproduïxen els sons del joc.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines principal

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
ca@valencia: Us donem la benvinguda a Bomber.
    Cliqueu per a començar una partida

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
ca@valencia: En pausa

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
ca@valencia: Heu netejat el nivell %1 amb èxit

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
ca@valencia: Iniciant el nivell %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
ca@valencia: S'ha acabat la partida.

en: Arcade bombing game
ca@valencia: Joc arcade de bombardeig

en: Porting to QGraphicsView.
ca@valencia: Adaptació a QGraphicsView.
