bomber - en to cs translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
cs: Úroveň: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
cs: Skóre: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
cs: Životy: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
cs: &Přehrávat zvuky

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
cs: Vypustit &bombu

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
cs: Vypustit bombu

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
cs: Letadlo během letu vypustí bombu

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
cs: Opravdu si přejete ukončit běžící hru?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
cs: Gratuluji!
    Zvládl jste to, a tím si zasloužil své místo v síni slávy.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
cs[0]: Dosáhli jste skóre %1 bod.
cs[1]: Dosáhli jste skóre %1 body.
cs[2]: Dosáhli jste skóre %1 bodů.

en: End of Game
cs: Konec hry

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
cs: Hra skončila. Stiskněte '%1' pro novou hru

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
cs: Jestli mají být přehrávány zvuky ve hře.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
cs: Vítejte ve hře Bomber.
    Kliknutím spustíte hru

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
cs: Pozastaveno

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
cs: Úspěšně jste vyčistili úroveň %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
cs: Do úrovně %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
cs: Konec hry.

en: Arcade bombing game
cs: Arkádová bombardovací hra

en: Porting to QGraphicsView.
cs: Port na QGraphicsView.
