bomber - en to de translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
de: Ebene: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
de: Punkte: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
de: Leben: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
de: &Klänge wiedergeben

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
de: &Bombe abwerfen

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
de: Bombe abwerfen

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
de: Wirft eine Bombe vom Flugzeug ab.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
de: Möchten Sie das laufende Spiel wirklich beenden?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
de: Glückwunsch!
    Sie haben sich einen Eintrag in der Bestenliste gesichert.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
de[0]: Sie haben einen Stand von %1 Punkt erreicht.
de[1]: Sie haben einen Stand von %1 Punkten erreicht.

en: End of Game
de: Ende der Runde

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
de: Spielende. Drücken Sie „%1“ für ein neues Spiel.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
de: Ist diese Einstellung aktiviert, werden die Klänge wiedergegeben.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
de: Haupt-Werkzeugleiste

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
de: Willkommen zu Bomber.
    Klicken Sie, um ein neues Spiel zu starten.

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
de: Angehalten

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
de: Sie haben die Ebene %1 erfolgreich absolviert.

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
de: Weiter zur Ebene %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
de: Spiel beendet.

en: Arcade bombing game
de: Arcade-Spiel mit Fliegerbomben

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
de: © 2007, John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
de: Portierung zu QGraphicsView.
