bomber - en to el translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
el: Επίπεδο: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
el: Βαθμός: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
el: Ζωές: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
el: &Αναπαραγωγή ήχων

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
el: &Ρίξιμο βόμβας

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
el: Ρίξιμο βόμβας

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
el: Κάνει το αεροπλάνο να ρίξει μια βόμβα ενώ πετάει

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
el: Επιθυμείτε πραγματικά να κλείσετε το τρέχον παιχνίδι;

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
el: Συγχαρητήρια!
    Θα τιμηθείτε με την είσοδό σας στο μουσείο της ιστορίας.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
el[0]: Έχετε επιτύχει %1 πόντο.
el[1]: Έχετε επιτύχει %1 πόντους.

en: End of Game
el: Τέλος του παιχνιδιού

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
el: Τέλος παιχνιδιού. Πατήστε '%1' για ένα νέο παιχνίδι

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
el: Αν θα γίνεται αναπαραγωγή των ήχων του παιχνιδιού.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
el: Καλώς ήρθατε στο Bomber.
    Κάντε κλικ για να αρχίσετε ένα νέο παιχνίδι

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
el: Σε παύση

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
el: Ολοκληρώσατε με επιτυχία το επίπεδο %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
el: Συνέχεια στο επίπεδο %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
el: Τέλος παιχνιδιού.

en: Arcade bombing game
el: Ηλεκτρονικό παιχνίδι βομβαρδισμού

en: Porting to QGraphicsView.
el: Μεταφορά στο QGraphicsView.
