bomber - en to eo translation catalogue (16 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
eo: Nivelo: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
eo: Poentoj: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
eo: Vivoj: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
eo: &Ludi Sonojn

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
eo: &Pafi bombon

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
eo: Pafi bombon

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
eo: Pafigi bombon de la aviadilo flugante

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
eo: Ludo finita. Tajpu %1 por nova ludo

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
eo: Ĉu ludo sono estas uzataj.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
eo: Bonvenon en Bomber.
    Alklaku por ekludi

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
eo: Paŭsigita

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
eo: Vi sukcese finis la %1an nivelon

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
eo: Al la nivelo %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
eo: Ludo finita.

en: Arcade bombing game
eo: Bombado arkado ludo
