bomber - en to es translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
es: Nivel: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
es: Puntuación: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
es: Vidas: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
es: Re&producir sonidos

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
es: Soltar una &bomba

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
es: Soltar una bomba

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
es: Hace que el avión suelte una bomba mientras vuela

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
es: ¿Realmente desea cerrar la partida actual?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
es: ¡Enhorabuena!
    Ha entrado en el cuadro de honor.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
es[0]: Ha obtenido una puntuación de %1 punto.
es[1]: Ha obtenido una puntuación de %1 puntos.

en: End of Game
es: Fin de la partida

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
es: Fin de la partida. Pulse «%1» para comenzar una nueva partida

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
es: Indica si se deben reproducir los sonidos del juego.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
es: Bienvenido a Bomber.
    Pulse para iniciar una partida

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
es: En pausa

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
es: Ha pasado con éxito el nivel %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
es: Se pasa al nivel %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
es: Fin de la partida.

en: Arcade bombing game
es: Juego recreativo de bombas

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
es: © 2007 John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
es: Adaptación a QGraphicsView.
