bomber - en to eu translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
eu: Maila: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
eu: Puntuazioa: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
eu: Bizitzak: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
eu: &Jo soinuak

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
eu: &Bota bonba

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
eu: Bota bonba

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
eu: Hegazkinak, hegan doan bitartean, bonba bat botatzea eragiten du

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
eu: Ziur zaude martxan dagoen jokoa itxi nahi duzula?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
eu: Zorionak!
    Ospearen aretora iritsi zara.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
eu[0]: Puntu %1 lortu duzu.
eu[1]: %1 puntu lortu dituzu.

en: End of Game
eu: Jokoaren amaiera

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
eu: Jokua amaitu da. Sakatu '%1' joko berri bat abiatzeko

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
eu: Jokoaren soinuak joko diren hala ez.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
eu: Ongi etorri Bonbaketarira.
    Egin klik joko bat abiatzeko

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
eu: Etenda

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
eu: %1. maila kitatu duzu

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
eu: %1. mailara.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
eu: Jokoa amaitu da.

en: Bomber
eu: Bonbaketaria

en: Arcade bombing game
eu: Arkupeko bonbardaketa jokoa

en: Porting to QGraphicsView.
eu: QGraphicsView-ra egokitzea.
