bomber - en to fi translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
fi: Taso: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
fi: Pisteet: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
fi: Elämiä: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
fi: Soita &äänet

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
fi: &Pudota pommi

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
fi: Pudota pommi

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
fi: Saa koneen pudottamaan pommin ilmassa

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
fi: Haluatko varmasti sulkea käynnissä olevan pelin?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
fi: Onnea!
    Päädyit kunnialistalle.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
fi[0]: Tulokseksesi tuli %1 piste.
fi[1]: Tulokseksesi tuli %1 pistettä.

en: End of Game
fi: Pelin loppu

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
fi: Peli loppu. Aloita uusi peli painamalla ”%1”

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
fi: Soitetaanko pelin äänet.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
fi: Tervetuloa Bomberiin.
    Aloita peli napsauttamalla

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
fi: Tauko

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
fi: Olet onnistunut tyhjentämään tason %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
fi: Eteenpäin tasolle %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
fi: Peli loppu.

en: Arcade bombing game
fi: Pommituspeli

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
fi: © 2007 John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
fi: Ohjelman siirto käyttämään QGraphicsView’ta
