bomber - en to fr translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
fr: Niveau : %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
fr: Score : %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
fr: Vies : %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
fr: &Jouer les sons

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
fr: &Lâcher une bombe

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
fr: Lâcher une bombe

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
fr: Permet à l'avion de lâcher une bombe en vol

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
fr: Voulez-vous vraiment fermer la partie en cours ?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
fr: Félicitation !
    Vous avez rejoint les détenteurs de records.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
fr[0]: Vous avez gagné un score de %1 point.
fr[1]: Vous avez gagné un score de %1 points.

en: End of Game
fr: Fin de la partie

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
fr: Partie terminée. Appuyez sur « %1 » pour une nouvelle partie

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
fr: Définit l'utilisation ou non d'effets sonores.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
fr: Bienvenue dans Bomber.
    Cliquez pour démarrer une partie

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
fr: En pause

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
fr: Vous avez nettoyé avec succès le niveau %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
fr: Dans le niveau %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
fr: Partie terminée.

en: Arcade bombing game
fr: Jeu de bombardement de type arcade

en: Porting to QGraphicsView.
fr: Portage vers « QGraphicsView ».
