bomber - en to gl translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
gl: Nivel: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
gl: Puntuación: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
gl: Vidas: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
gl: Reproducir os sons.

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
gl: &Soltar unha bomba

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
gl: Soltar unha bomba.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
gl: Fai que o avión solte unha bomba mentres está a voar.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
gl: Seguro que queres pechar a partida actual?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
gl: Parabéns!
    Entraches no salón da fama.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
gl[0]: Conseguiches %1 punto.
gl[1]: Conseguiches %1 puntos.

[ctx: @title:window]
en: End of Game
gl: Fin da partida

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
gl: Rematou a partida. Preme «%1» para volver xogar.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
gl: Se se han reproducir os sons.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
gl: Benvido a Bomber.
    Preme para comezar unha partida.

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
gl: En pausa

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
gl: Superaches o nivel %1.

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
gl: Agora o %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
gl: Rematou a partida.

en: Arcade bombing game
gl: Xogo arcade de bombardeo

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
gl: © 2007 John-Paul Stanford

en: Porting to QGraphicsView.
gl: Portaxe a QGraphicsView.
