bomber - en to he translation catalogue (25 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
he: שלב: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
he: ניקוד: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
he: חיים: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
he: השמעת צלילים

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
he: הטלת פ&צצה

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
he: הטלת פצצה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
he: גורם למטוס להשליך פצצה תוך כדי טיסה.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
he: לסגור את המשחק הפעיל?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
he: כל הכבוד!
    הגעת להיכל התהילה.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
he[0]: הניקוד שצברת הוא נקודה.
he[1]: הניקוד שצברת הוא שתי נקודות.
he[2]: הניקוד שצברת הוא %1 נקודות.
he[3]: הניקוד שצברת הוא %1 נקודות.

[ctx: @title:window]
en: End of Game
he: סוף המשחק

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
he: המשחק הסתיים. נא ללחוץ ‚%1’ למשחק חדש

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
he: האם צלילי המשחק יושמעו.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
he: ברוך בואך למפציץ.
    נא ללחוץ כדי להתחיל במשחק

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
he: מושהה

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
he: סיימת בהצלחה את שלב %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
he: עלייה לשלב %1.

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
he: משחק נגמר.

en: Bomber
he: מפציץ

en: Arcade bombing game
he: משחק ארקייד להפצצה

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
he: (C) 2007 ג׳ון-פול סטנפורד

en: John-Paul Stanford
he: ג׳ון פול סטנפורד

en: Mehmet Emre
he: מהמט אמרה

en: Porting to QGraphicsView.
he: הסבה ל־QGraphicsView.
