KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (22 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
hu: Szint: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
hu: Pontszám: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
hu: Élet: %1

[ctx: Menu item used to disable or enable sound]
en: &Play Sounds
hu: &Hangok

[ctx: The name of the action used for dropping bombs]
en: &Drop bomb
hu: Bomba&dobás

[ctx: The tool tip text for the action used to drop bombs]
en: Drop bomb
hu: Bombadobás

[ctx: Description of the action used to drop bombs]
en: Makes the plane drop a bomb while flying
hu: Repülés közben ledob egy bombát

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
hu: Biztosan be szeretné fejezni a futó játékot?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
hu: Gratulálunk!
    Bekerült a dicsőségcsarnokba.

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
hu[0]: %1 pontot szerzett.
hu[1]: %1 pontot szerzett.

en: End of Game
hu: Vége a játéknak

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
hu: Vége a játéknak. Új játék kezdése: %1

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
hu: A játék hanghatásainak ki- vagy bekapcsolása.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
hu: Üdvözöljük a Bomber játékban!
    Új játék kezdéséhez kattintson ide

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
hu: Szünet

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
hu: Sikerült befejezni: %1. szint!

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
hu: Következik: %1. szint

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
hu: Vége a játéknak.

en: Arcade bombing game
hu: Bombázós játék

en: (C) 2007 John-Paul Stanford
hu: (c) John-Paul Stanford, 2007.

en: Porting to QGraphicsView.
hu: Portolás QGraphicsView-ra.
