bomber - en to ia translation catalogue (21 entries)

[ctx: Used to display the current level of play to the user]
en: Level: %1
ia: Nivello: %1

[ctx: Used to inform the user of their current score]
en: Score: %1
ia: Punctos: %1

[ctx: Used to tell the user how many lives they have left]
en: Lives: %1
ia: Vitas: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
ia: Reproduce sonos

[ctx: @action]
en: &Drop Bomb
ia: Lassa ca&der  Bomba

[ctx: @info:tooltip]
en: Drop bomb
ia: Lassa cader  Bomba

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes the plane drop a bomb while flying.
ia: Face que le avion lassa cader un bomba durante que il vola.

[ctx: Message displayed when player tries to quit a game that is currently running]
en: Do you really want to close the running game?
ia: Tu vermente cole clauder le joco in execution?

en: Congratulations!
    You made it into the hall of fame.
ia: Congratulationea!
    Tu ha entrate in le Hall of Fame (Sala de Fama)

en: You gained a score of %1 point. | You gained a score of %1 points.
ia[0]: Tu ganiava un puncvtuage de %1 puncto.
ia[1]: Tu ganiava un punctuage de %1 punctos.

[ctx: @title:window]
en: End of Game
ia: Fin de joco

[ctx: Game over messaged displayed in the status bar]
en: Game over. Press '%1' for a new game
ia: Gioco terminate. Pressa '%1' per un nove joco

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ia: Si sonos de joco es reproducite.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

[ctx: Message show to the user when the game is loaded]
en: Welcome to Bomber.
    Click to start a game
ia: Benvenite a Bomber
    Cliccaper initiar un joco

[ctx: Message show to the user while the game is paused]
en: Paused
ia: In pausa

[ctx: Message telling user which level they just completed]
en: You have successfully cleared level %1
ia: Tu uha superate con successo le nuvello %1

[ctx: Message telling user which level they are about to start]
en: On to level %1.
ia: SUr a nivello %1

[ctx: Used to tell the user that the game is over]
en: Game over.
ia: Joco Terminate

en: Arcade bombing game
ia: Joco de Arcade a Bombardar

en: Porting to QGraphicsView.
ia: Porting a QGraphicsView.
